Brak produktów
„Zioła w domowym ogrodzie” to świetny przewodnik po bogatym, barwnym i różnorodnym świecie ziół.W naszym otoczeniu jest wiele roślin zielarskich, które warto uprawiać w ogródku dla ich własności przyprawowych i leczniczych. Zioła są także ozdobne z liści czy kwiatów, a na pewno zdecydowana większość pięknie pachnie. Z powodzeniem możemy uprawiać je na balkonie czy nawet na parapecie i wzbogacać nasze codzienne potrawy ich aromatem, a w sytuacjach tego wymagających wykorzystywać ich wspomagająca zdrowie moc.„Zioła w domowym ogrodzie”, autorstwa pasjonatki i znawczyni ziołolecznictwa, doktor nauk rolniczych, prezentują charakterystykę ponad 50 rodzajów ziół. Wskazują ich zastosowanie, zasady uprawy na grzędce, uprawy w pojemnikach i wskazówki związane ze zbiorem. Książka zawiera również ogólne zasady uprawy ziół.
Pięknie wydana i bogato ilustrowana książka „Zioła. Naturalne lekarstwa z pół i ogrodów” to kompendium wiedzy na temat prawie 100 gatunków roślin leczniczych. Zawiera informacje na temat ich właściwości, sposobu uprawy, zasad zbioru i przygotowania preparatów leczniczych wspierających zdrowie i pomagających w wielu schorzeniach. Dokładne przepisy dotyczące leczenia konkretnych schorzeń przy wykorzystaniu ziół zostały zebrana w osobnej części książki.Szczegółowe opisy sposobów zastosowania ziół to efekt wiedzy i wieloletnich doświadczeń zielarzy z zakonu bonifratrów, którzy w kilku miastach w Polsce prowadzą poradnie ziołolecznicze, apteki i sklepy zielarsko-medyczne oraz działalność szpitalno-opiekuńczą. Przy wykorzystaniu wiedzy przedstawionej w „Ziołach. Naturalnych lekarstwach z pół i ogrodów” mamy szansę przygotować samodzielne mieszanki ziół, których działanie jest sprawdzone i skuteczne.
Rośliny zielarskie, które pomagają leczyć wiele schorzeń, włącznie z chorobami układu krążenia, osłabieniem układu odpornościowego czy nerwicą albo otyłością, są na wyciągnięcie ręki. Posiadając wiedzę na temat ich działania i pozyskiwania, możemy wspierać swój organizm w leczeniu różnych dolegliwości.Książka „Zioła z polskich łąk” to przewodnik po roślinach zielarskich pozyskiwanych z łąk, polnych dróg i pastwisk zupełnie za darmo. Dokładnie opisuje każdą prezentowaną roślinę i jej skład chemiczny oraz wskazuje działanie lecznicze. Podaje receptury na przygotowanie w domowych warunkach naturalnych specyfików możliwych do zastosowania przy wystąpieniu kłopotów ze zdrowiem.Autor książki jest znawcą roślin leczniczych, od kilkudziesięciu lat popularyzującym wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, apiterapii i zdrowej diety.
Poradnik „Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować” opisuje rośliny zielarskie i sposób ich wykorzystania w przypadku wystąpienia różnych dolegliwości oraz podaje przepisy na napary, maści, nalewki i inne ziołowe preparaty. Prezentowane zioła ułożone są zgodnie z kalendarzem zbiorów, co w przypadku osób początkujących w zakresie zbierania i przetwarzania ziół jest dużą pomocą. Prezentacja roślin leczniczych uzupełniona została o barwne ilustracje oraz interesujące opowieści etnograficzne i historyczne na temat ziół.Każdy, kto chce samodzielnie zbierać i przetwarzać zioła, powinien sięgnąć po tę książkę.
Zielone ściany to przebój ostatnich lat. Pozwalają otoczyć się zielenią nawet w sytuacji skrajnego braku miejsca na uprawę roślin. Doświadczona projektantka zieleni, Shawna Coronado, w książce „Wiszące ogrody” prezentuje ponad 20 niezwykłych projektów żywych ścian.Dlaczego warto rozważyć taki rodzaj uprawy? Wiszące ogrody zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż klasyczne, można je uprawić mniejszym wysiłkiem, są tańsze w utrzymaniu, tworzą przyjazny mikroklimat, łagodzą w mieście letnie upały, sprzyjają owadom zapylającym kwiaty, oryginalnie upiększają otoczenie oraz dają możliwość uprawy własnych owoców i warzyw. Są też bardzo często wyrazem artystycznych emocji ich twórców.Książka szczegółowo omawia narzędzia i materiały niezbędne do wykonania własnych żywych ścian, podaje zasady doboru, sadzenia i podlewania roślin, a także przedstawia na zdjęciach wszystkie powstałe według przedstawionych projektów wertykalne ogródki. Do dzieła!
Zioła to rośliny bardzo wdzięczne w uprawie. Nie wymagają wiele, a potrafią doskonale podbić smak potraw lub nawet zmienić go, podnoszą ich wartość zdrowotną i nadają im piękny wygląd.W serii „Smaki z mojego ogrodu” w poradniku „Zioła” znajdziemy informacje na temat uprawy ziół z rozsady i nasion. Poznamy zasady wyboru stanowiska, podlewania, nawożenia i wykonywania innych prac pielęgnacyjnych związanych z ochroną roślin przed chorobami i szkodnikami, a także wskazówki dotyczące zbioru i przechowywania. W książce zaprezentowane zostały również informacje na temat zastosowania i działania bazylii pospolitej, cząbru ogrodowego, kolendry siewnej, majeranku ogrodowego, oregano, melisy lekarskiej, mięty pieprzowej, rozmarynu lekarskiego, szałwii lekarskiej i tymianku pospolitego. Całość dopełniają pyszne przepisy na dania z wykorzystaniem ziół.
W naszych ogrodach zioła nie są niczym niezwykłym, chociaż powierzchnia ich uprawy często nie jest jeszcze duża. Rzadko jednak zakładamy wykorzystanie ziół do samodzielnego tworzenia preparatów leczniczych i kosmetycznych. Książka „Ziołowy ogród. Receptury dla zdrowia i urody” może to zmienić. W poradniku znajdziemy instrukcję zakładania zdrowego ogrodu ziołowe, w którym odpowiednio dobrane rośliny będą nam służyły swoimi właściwościami. Zostały tu opisane zasady zbioru, suszenia i przechowywania ziół, receptury na maści, olejki, nalewki, octy, hydrolaty, maceraty i napary, które służą zdrowiu i urodzie oraz aromatyczne mieszanki przypraw pozwalające podkreślić smak każdej potrawy. Zioła sprawdzają się w profilaktyce, wspieraniu leczenia wielu schorzeń i w pielęgnacji urody. Wystarczy po nie sięgnąć.
Uprawianie ziół we własnym ogrodzie, pożyteczne i coraz bardziej popularne w ostatnim czasie, pozwala uzyskać świeże, aromatyczne przyprawy do zdrowych potraw. Nie zawsze w ogrodzie mamy tyle miejsca, aby swobodnie pomieścić wszystkie rośliny, które chcemy. Spiralny skalniak jest na to odpowiedzią.Książka „Skalniaki z ziołami” podpowiada, jak stworzyć pomysłowy, piękny i przede wszystkim odpowiadający wielu roślinom skalniak. Mimo tego, że zioła są roślinami mało wymagającymi, to w zależności od gatunku potrzebują nieco innego podłoża i stanowiska. Spiralny skalniak umożliwia uprawę różnorodnych gatunków na niewielkiej przestrzeni. W poradniku znajdziemy również skoncentrowaną wiedzę na temat pielęgnacji i stosowania ziół.
Opracowanie „Zielnik i zielnikoznawstwo” to publikacja omawiająca wszystkie tematy związane z tworzeniem nowoczesnych zielników – podstawowego narzędzia dokumentującego rośliny w botanice, będącego jednocześnie materiałem do dalszych badań.Poradnik prezentuje wiedzę na temat zgodnego z zasadami ochrony przyrody zbierania, preparowania i przechowywania roślin, opatrywania etykietami i katalogowania, prowadzenia wymiany naukowej, ochrony przed szkodnikami i pozostałych zagadnień zielnikoznawstwa. Zawiera angielsko-polski słownik pojęć związanych z zielnikiem.Opracowanie kierowane jest do studentów biologii, farmacji, biotechnologii, ochrony środowiska, leśnictwa, osób prowadzących badania florystyczne, botaników, kuratorów kolekcji zielnikowych w uczeniach i muzeach, a także miłośników przyrody amatorsko zajmujących się tworzeniem zielników.
Czy zdrowotną równowagę możemy uzyskać bez używania produktów przemysłu farmaceutycznego? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć autorka książki „Rośliny nas ocalą”.Leki naturalne, leki z roślin to bardzo stary sposób radzenia są z różnymi dolegliwościami. Rośliny lecznicze i ich właściwości od lat są w centrum zainteresowania ludzi zorientowanych na harmonię z przyrodą i szacunek dla środowiska naturalnego. W książce zostało opisanych 15 roślin leczniczych, które, jak twierdzi autorka, zdolne byłyby „puścić z torbami koncerny farmaceutyczne”. Są wśród nich kocanka włoska, kozłek lekarski czy znana wszystkim pokrzywa, ale także bardziej egzotyczne lukrecja czy kurkuma. Oprócz cech i właściwości leczniczych prezentowanych roślin poznajemy terminologię stosowaną przy pozyskiwaniu olejków eterycznych i innych preparatów z roślin oraz zasady samodzielnej uprawy ziół.Książka zachęca do poznania naturalnych sposobów zadbania o zdrowie i wykorzystania roślin leczniczych w codziennym życiu.
Natura obfituje w rośliny, które doskonale nadają się do jedzenia, mimo że traktowane są przez nas jako niewarte uwagi chwasty.Książka „Dzika kuchnia” Łukasza Łuczaja jest przewodnikiem po świecie spotykanych na naszych łąkach, w lasach i w przydrożnych rowach roślinach jadalnych. Zostało w niej opisanych ponad 200 roślin, które w całości lub w części nadają się do przyrządzenia posiłku. W poszczególnych rozdziałach odnajdziemy informacje na temat tego, jak rozpoznać określone rośliny jadalne, w jakich miejscach możemy się ich spodziewać, kiedy i w jaki sposób możemy je zbierać, a także jakie właściwości lecznicze i inne dane gatunki posiadają. Interesującym elementem przewodnika „Dzika kuchnia” są informacje na temat historycznego i współczesnego sposobu wykorzystywania dzikich roślin. Autor nie ogranicza się do przekazania wiedzy teoretycznej – w książce najdziemy ponad 100 oryginalnych przepisów na potrawy z wykorzystaniem dzikich roślin jadanych. A są wśród nich ruskie pierogi z dziką miętą, zupa ze stokrotek, kiszone ogonki liściowe łopianu, krupnik z nasion babki czy gołąbki zawijane w liście podbiału.Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami i rycinami. Autor, doktor biologii, etnobotanik i ekolog, dzieli się również w niej swoimi przemyśleniami na temat miejsca człowieka w świecie natury i roli, jaką człowiek odgrywa w przyrodzie. Jego praca może być niezwykłą inspiracją dla wszystkich, którym bliski jest naturalne, zdrowe odżywianie i kontakt z...
Świat przyrody oglądany świadomie i uważnie pozwala nam poznać wiele swoich tajników i lepiej zrozumieć prawa nim rządzące.Jedną z bardziej frapujących książek przyrodniczych jest „Prywatne życie łąki” – zapis obserwacji, jakie poczynił John Lewis-Stempel, pisarz i rolnik mieszkający na pograniczu Anglii i Walii. Opowieść o życiu łąki przywołuje wiele gatunków roślin i zwierząt, wiele historii i inspirujących refleksji autora. To pamiętnikarski zapis pełen humoru i zachwytu nad otaczającym światem, życzliwości dla przyrody i człowieka, który znajduje w niej swoje miejsce.Książka napisana jest z wielka wrażliwością, pięknym językiem i z pewnością zachęci do uważniejszego niż tylko przez okno obserwowania przyrody. W 2015 r. została uznana za najlepszą książkę przyrodniczą, zdobywając prestiżową nagrodą The Wainwright Prize.
Opisuje zachowaną jeszcze różnorodność gatunkową roślin tworzących zbiorowiska łąkowe, pochodzenie tych zbiorowisk oraz najważniejsze systemy podziału łąk i pastwisk stosowane w naukach przyrodniczych. Przewodnik przedstawia również fitosocjologiczną klasyfikację zbiorowisk roślinnych Polski z uwzględnieniem najważniejszych zbiorowisk spotykanych na łąkach. Są w nim informacje o zagrożeniach dla środowiska wynikających z niewłaściwego gospodarowania na użytkach łąkowych. Dla początkujących miłośników botaniki wyjaśnione zostały między innymi na rysunkach i zdjęciach, charakterystyczne cechy budowy traw i turzyc - roślin, które w znacznym stopniu tworzą ruń każdego zbiorowiska łąkowego. Podstawową część przewodnika stanowią opisy 256 gatunków roślin częściej lub rzadziej spotykanych na łąkach i pastwiskach. Rośliny te zostały podzielone na podstawie barwy kwiatu na sześć grup kolorystycznych, dzięki czemu w terenie łatwiej jest je rozpoznać i oznaczyć. Każdą grupę bez trudu można znaleźć w książce dzięki barwnym marginesom.
Znajomość roślin leczniczych uchodziła kiedyś za wiedzę szarlatańską. Dzisiaj pomaga dbać o zdrowie i pozwala dostrzegać wśród roślin dziko rosnących nie tylko tzw. chwasty. „Atlas roślin leczniczych” to książka, która pomoże każdemu miłośnikowi zieleni w rozeznaniu się w świecie ziół. Zawiera opisy 230 gatunków roślin leczniczych w przeważającej większości rosnących w stanie dzikim na terenie Polski, ale również takie, które są uprawiane albo sprowadzane w postaci surowca. Wskazuje ich zasięg, zajmowane stanowiska, cechy charakterystyczne umożliwiające identyfikację oraz zastosowanie lecznicze w różnych schorzeniach i dolegliwościach. Podaje także, jakie są przeciwwskazania do stosowania niektórych roślin.Atlas przedstawia wyłącznie rośliny, które nie są w Polsce objęte ochroną gatunkową, mamy zatem pewność, że zidentyfikowane za jego sprawą zioła mogą posłużyć nam do wykonania leczniczego naparu.
Ogródki ziołowe przeżywają renesans, a zdrowe potrawy wzbogacone dodatkiem ziół coraz częściej goszczą na naszych stołach.W książce „Zioła w ogrodzie” znajdziemy porady, jak zaprojektować, wykonać i pielęgnować ziołowy zakątek, jakie rośliny dobrać do warunków panujących w naszym ogrodzie, jak zbierać i przechowywać aromatyczne plony. Dowiemy się z niej także, jakie działanie lecznicze i terapeutyczne mają poszczególne rośliny, jakie zioła są szczególnie przydatne w kuchni, a także jak wykorzystać ich walory estetyczne. 114 gatunków ziół rosnących w naszych ogrodach nie będzie już miało przed nami tajemnic.
Sekrety uprawy wonnych roślin dawniej znane były tylko wybranym. Teraz masz szansę poznać je i wykorzystać dla zdrowia swojej rodziny.„Aromatyczny ogród” to przewodnik po kilkudziesięciu roślinach, z których większość to pachnące zioła, ale część to warzywa, jak por czy seler. Książka jest zbiorem niezbędnych informacji dotyczących uprawy, zastosowania w medycynie i w kuchni aromatycznych przypraw. Oprócz wiadomości o właściwościach roślin i warunkach ich uprawy znajdziemy w niej oryginalne i ciekawe przepisy kulinarne.Nasze ogrody, balkony i tarasy mogą pachnieć nie tylko kwiatami.
Znane w kuchni i medycynie od lat zioła przeżywają renesans. Aromatyczne potrawy z ich udziałem ponownie zdobywają nasze serca i żołądki, a napary leczą w trakcie przeziębień.„Zioła” to doskonała pozycja dla wszystkich interesujących się przyrodą i naturalnymi metodami leczenia i przyprawiania dań. Zawiera opisy 86 roślin zielarskich. Na charakterystykę każdej rośliny składają się: podanie informacji o innych nazwach, opis własności fizycznych, występowanie, informacje o wykorzystywanym surowcu oraz zastosowanie w apteczce i kuchni. Przy wielu roślinach podane zostały też przepisy na konkretne potrawy lub nalewki oraz ciekawostki. Książkę wzbogacają informacje o historii ziołolecznictwa i rady, w jaki sposób zbierać, suszyć i przygotowywać z ziół preparaty lecznicze pod różnymi postaciami.Książka powinna zagościć na półce każdej pani domu.
Aby korzystać z dobrodziejstwa przyrody, nie trzeba mieć działki i własnych upraw. Wystarczy dobrze przyjrzeć się miedzom pokrytym bujną, dziką roślinnością, by zrozumieć, że owoce, przyprawy do kulinarnych popisów i ozdobę stołu w postaci kwiatów mamy na wciągnięcie ręki.W książce „Dzikie rośliny: zioła, owoce i kwiaty” znajdziemy informacje o ponad 40 gatunkach dzikich roślin, z których można przyrządzić doskonałe świeże zupy, sałatki, sosy i napoje oraz dające się przechować dżemy, soki, syropy, wina i likiery. Dowiemy się z niej, jakie rośliny, gdzie i kiedy możemy zbierać, aby nasze przetwory były bezpieczne dla zdrowia i smaczne.
Świeże zioła z własnego zbioru. Szczegółowe opisy środkowoeuropejskich i egzotycznych ziół oraz roślin przyprawowych z całego świata wraz z informacjami na temat miejsca uprawy, pielęgnacji, wyboru gatunku i zastosowania. Znajdziemy tu: zioła kuchenne i przyprawowe, zioła lecznicze, zioła rzadkie i egzotyczne, zioła dziko rosnące. Dodatkowo - ponad 450 ilustracji ukazujących ich urodę i cechy szczególne.Obszerny poradnik dla wszystkich miłośników ziół.
Aromat, smak, własności prozdrowotne – te niezaprzeczalne zalety ziół prowokują do tego, by starać się je przechować nie tylko w postaci suszu. Zamknięte w butelkach z olejem czy octem znakomicie sprawdzą się jako wonny dodatek do potraw.„Podarki z zielarskiego ogrodu” przybliżają techniki i przepisy na wykorzystanie właściwości ziół również do stworzenia nalewek, herbatników czy kremów. Samodzielnie wykonane produkty z ziół pochodzących z własnej uprawy, ozdobione i zindywidualizowane, będą świetnym podarunkiem od serca dla rodziny, przyjaciół czy znajomych.
Drobne krzewinki, które dodają smaku każdej potrawie, można uprawiać praktycznie wszędzie. Nada się do tego zarówno balkon, jak i kuchenny parapet, chociaż prawdziwe bogactwo aromatu i smaku osiągają zioła w przydomowym ogródku.Zioła przedstawione w poradniku „Zioła w ogródku” są mało wymagające. Nie potrzebują szczególnych warunków ani sposobów uprawy, dlatego można polecić je nawet zupełnie początkującym ogrodnikom. Z pewnością ich zastosowanie w kuchni podniesie walory smakowe i zdrowotne potraw, a jeśli ktoś zechce wykorzystać ich wielką siłę, może również tworzyć na bazie ziół ekologiczne środki ochrony roślin.Książka jest zbiorem najważniejszych informacji na temat uprawy kilkudziesięciu gatunków roślin zielarskich. Zawiera także wskazówki na temat zakładania ogrodu ziołowego oraz pozyskiwania i konserwacji ziół.
Brak ogrodu dla nikogo nie powinien być przeszkodą, by uprawiać zioła, warzywa czy owoce. Wystarczą dobre chęci, wiedza i balkon lub szeroki okienny parapet – przekonuje o tym autorka „Wyhoduj i zjedz. Warzywa, owoce i zioła na balkonie”.Ten prosty poradnik dotyczy uprawy warzyw, owoców i ziół na ograniczonej przestrzeni w mieście. Sprawdzone sposoby na samodzielne wyhodowanie tanich, smacznych i zdrowych roślin podaje pasjonatka ogrodnictwa, która swoje zamiłowanie z powodzeniem realizuje na własnym balkonie. Autorka dzieli się wiedzą na temat, co i jak sadzić na balkonie, jak z samodzielnie zebranych nasion wyhodować rozsadę, jak i czym nawozić rośliny, jak je pielęgnować i chronić przy pomocy naturalnych środków przed chorobami i szkodnikami. W balkonowej uprawie sprawdzają się nie tylko popularne odmiany roślin jadalnych, ale również te, które nie są często spotykane na naszych stołach.Uprawa roślin jadalnych na balkonie daje dostęp do naprawdę świeżych i zdrowych ziół, warzyw i owoców, a zajmowanie się pachnącym zielnikiem czy warzywnikiem jest okazją do nauki dla dzieci i źródłem satysfakcji ze wspólnie z nimi wykonanej pracy.
Rośliny lecznicze to najstarsze lekarstwa. Od niepamiętnych czasów przynosiły ulgę w różnego rodzaju schorzeniach. Współcześnie często wykorzystywane są przez przemyśl farmaceutyczny do produkcji leków.„Rośliny lecznicze” to książka, która przedstawia rośliny lecznicze z całego świata. Opisuje ich wygląd, cechy pozwalające je rozpoznać, a także występowanie i zastosowanie. Prezentowane rośliny zostały również pokazane na kolorowych fotografiach, aby ich identyfikacja była jednoznaczna. Książka na pewno pomoże poznać zioła i inne rośliny, których zastosowanie w medycynie naturalnej staje się z roku na rok coraz szersze.
Kwiaty, trawy, zioła. Kolekcja roślin w postaci zielnika to współcześnie rzadko spotykana pamiątka z podróży bliższych i dalszych, ale przez to niezwykle oryginalna.Zbieranie roślin podczas spacerów przez dzieci i rodziców, ich suszenie i układanie w zielniku jest okazją do wspólnego spędzania czasu, a wykonaną pracę można wykorzystać na lekcjach przyrody. Bogato ilustrowana książka „Zielnik”, doskonały, mądry prezent dla dziecka, zachęca do odkrywania tajemnic pól i lasów, uwrażliwia na piękno przyrody i uczy dla niej szacunku. Zawiera wiadomości na temat najczęściej spotykanych roślin oraz zagadki i porady, jak stworzyć budzący podziw album.Odkrywanie tajemnic przyrody to zajęcie fascynujące. Dla dziecka może stać się okazją do powstania w przyszłości prawdziwej pasji.
Czosnek niedźwiedzi to, jak zapewnia autorka, smaczny, tani i zdrowy składnik potraw. W ostatnich czasach bardzo wyraźnie wzrosło zainteresowanie tą rośliną.Czosnek niedźwiedzi rośnie w naturze. Książka wyjaśnia, jak go rozpoznawać, jak uprawiać i w jaki sposób wykorzystywać w kuchni. Właściwości czosnku niedźwiedziego sprawiają, że doskonale uzupełnia potrawy o ciekawy, delikatny aromat, a jego kwiaty i liście mogą służyć do ozdabiania potraw. Zachowuje również właściwości zdrowotne charakterystyczne dla czosnku. Przepisy kulinarne na bardzo ciekawe potrawy zawarte w książce powodują, że miłośnicy jedzenia przełykają ślinę. A trzeba przyznać, że przepisów jest tu dużo.Książkę uzupełniają zdjęcia i ilustracje. Doskonały prezent dla poszukujących nowych roślin do ogrodu i smakoszy.
Zioła towarzyszą człowiekowi od lat. Ich zalety dawno docenił każdy, kto doświadczył ich zdrowotnych właściwości, lubi ich intensywny zapach i aromatyczne, zdrowe potrawy.Książka „Hodujemy zioła” poświęcona jest pięciu podstawowym ziołom, które możemy uprawiać w naszym ogródku: bazylii, czosnkowi, estragonowi, koprowi i oregano. Dla autorów uprawa tych ziół nie ma tajemnic. Przedstawiają ich pochodzenie, poszczególne odmiany, opisują wymagania glebowe i zabiegi pielęgnacyjne, pozyskiwanie nasion, zbiór i przechowywanie. Ciekawe, oryginalne przepisy na zupy, mięsa, marynaty, sałatki i sosy uzupełniają opisy każdego z ziół.Zioła są proste w uprawie, a w kuchni wprost niezastąpione. Poradnik zainteresuje każdego ogrodnika i smakosza.
Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół – dobroczynnie działa na nasze zdrowie i samopoczucie, doskonale komponuje się z sałatkami i napojami, świetnie wygląda na ogrodowej rabacie, chociaż czasami zbyt silnie się rozrasta.Ilustrowany poradnik „Mięta. Lekarstwo, kosmetyk, przyprawa” prezentuje informacje o mięcie pieprzowej, wykorzystywanej jako lekarstwo, owocowej, herbacianej i ozdobnej i podpowiada, jak wykorzystać walory tego zioła. Mięta może być lekarstwem na nerwobóle, napary i kąpiele miętowe sprzyjają lepszemu samopoczuciu i urodzie, dodatek świeżych liści do napojów dodaje im rześkości, a dania rybne i sałatki za sprawą mięty zyskują nowy wymiar. Hodowanie dekoracyjnej mięty w ogrodzie to pachnąca przyjemność, którą warto sobie zapewnić. Uprawa mięty nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów, jej rozmnażanie jest proste, a zbiór i przechowywanie nie nastręczają kłopotów. Jeśli zamierzasz hodować zioła, zacznij od mięty.
Współczesna kuchnia pełnymi garściami czerpie z ogrodu. Zioła w postaci samodzielnego surowca, jak i składnika mieszanek przyprawowych wzbogacają smak i wartość odżywczą potraw.W książce „Tradycyjne przyprawy i zioła” zaprezentowano kilkanaście przypraw, niektóre bardzo egzotyczne, oraz kojarzące się bardzo swojsko zioła, które można uprawiać nawet na balkonie. Jeszcze więcej omówiono roślin leczniczych, znanych zapewne nam wszystkim, ale rzadko wykorzystywanym. Bardzo ciekawe przepisy dotyczą możliwych do samodzielnego stworzenia mieszanek przypraw i past. Na pewno wzbogacą naszą kuchnię o nowe smaki i pomogą nam stać się świetnymi, oryginalnymi kucharzami.
Praktyczny poradnik „Ziołowy ogród” przynosi wiadomości na temat uprawy pachnących, zdrowych ziół.Ziołowy ogródek nie wymaga dużo miejsca, można go stworzyć nawet na parapecie okna. Odpowiednio dobrane rośliny uzupełnią dietę o nowe smaki i witaminy, a zielone liście ziół wniosą świeży powiew do naszego ogrodu i kuchni. Poradnik opisuje uprawę ziół, ze szczególnym uwzględnieniem kalendarza prac, zastosowanie ziół i wykorzystanie ich do celów kulinarnych.Zioła w domu i ogrodzie to aromatyczne i pożyteczne uzupełnienie uprawy roślin ozdobnych.
Spacery po lesie i łąkach to bardzo przyjemna forma odpoczynku. Jeśli połączy się ją z wyszukiwaniem i rozpoznawaniem napotkanych dzikich roślin, może stać się również pożyteczną lekcją przyrody.Ponad 100 występujących w naszych lasach i na naszych łąkach roślin zostało przedstawionych w przewodniku „Zioła, jagody, grzyby”. Posegregowano je według pory występowania, tak aby wędrujący po okolicy amatorzy roślin nie mieli wątpliwości, czy w danej porze roku dana roślina może występować w określonej postaci. Taki układ zachęca równocześnie do odbywania wycieczek przez cały rok. Poprawną identyfikację ułatwiają zamieszczone w książce fotografie, uzupełnione dokładnymi informacjami o środowisku występowania, istotnych cechach, czasie zbioru i roślinach podobnych, których zbieranie i spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia. Ciekawym uzupełnieniem treści jest ponad 100 przepisów z wykorzystaniem zebranych w czasie spaceru roślin. Potrawy z nich przygotowane to zdrowa alternatywa dla żywności kupowanej w sklepie.Książka dla lubiących odkrywać nowe wiadomości i smaki.