Brak produktów
Można uniknąć stosowania większości chemicznych pestycydów, herbicydów czy nawozów sztucznych! Ogrodnictwo ekologiczne polega na równowadze: ogrodnik użyźnia glebę, gleba oddaje składniki pokarmowe roślinom, rośliny karmią ogrodnika. Teraz każdemu ogrodnikowi uda się uzyskać w pełni naturalne, zdrowe uprawy – w małym przydomowym miejskim ogródku lub na dużym podmiejskim terenie. Pracę wynagrodzi także obecność ptaków i drapieżców polujących na szkodniki i eliminujących nasiona chwastów.
Mieszkając w mieście, bardzo często tracimy kontakt z przyrodą i zapominamy, że każdy spłachetek ziemi jest pełen życia.Dave Gulson, brytyjski profesor biologii, wykładowca akademicki, działacz ruchu na rzecz ochrony przyrody, jak nikt potrafi opowiadać o życiu małych stworzeń ukrytych w naszych ogrodach, na trawnikach, na łące. Dżdżownice, muchy, komary, trzmiele, osy, chrząszcze, myszy i wiele innych stworzeń nie mają przed nim tajemnic. Ich życie w opowieści autora książki „Dżungla w ogrodzie” jest fascynującą historią, z której poznajemy niezwykłe zwyczaje tych istot i wzajemne zależności między światem owadów i ludzi.Wpływ działalności człowieka i stosowanego przez niego przemysłowego ogrodnictwa, a szczególnie coraz intensywniejsze wykorzystywanie pestycydów jest źródłem kłopotów świata dzikich, niedocenianych bohaterów naszych łąk, lasów i pól. Prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się, gdy liczebność owadów i innych małych stworzeń spadanie zbyt mocno. Warto zadać pytanie, czy na pewno nasz świat, świat ludzi, wie, co robi, stosując działania niszczące inne światy.
Uprawa roślin przez całe stulecia odbywała się w sposób naturalny. Dzisiaj, w obliczu nadużywania środków chemicznych, temat pielęgnacji roślin bez udziału sztucznych środków staje się wyjątkowo istotny.Dla wszystkich, którzy dbają o środowisko, chcą żyć w zgodzie z naturą i i zwracają uwagę na to, co jedzą, książka Brigitte Goss „Zdrowy ogród - wolny od chemii” będzie bardzo pomocny. Podtytuł tej książki to „Przewodnik po naturalnych metodach pielęgnacji i ochrony przydomowych roślin”. Zgodnie z nim znajdziemy tu informacje, jak zaaranżować ogród bez chemii, w którym będą rosły zdrowe rośliny. Poznamy sposoby ich pielęgnacji, rozpoznawania chorób i zagrożeń ze strony szkodników oraz naturalne sposoby ich zwalczania, również przy udziale zwierząt i rośliny pomocniczych.Z przyrodą można współpracować i tego właśnie uczy autorka, namawiając, aby pewne niedoskonałości roślin akceptować. Niedoskonałość jest przecież także naturalna.
Jak działa korzystne i niekorzystne sąsiedztwo roślin? Kiedy najlepiej przekopywać grządki i wzruszać ziemię? Jak zrobić i stosować gnojówkę z pokrzyw? Na te i kilkadziesiąt innych pytań na temat ekologicznej uprawy ogrodu znajdziecie odpowiedź w poradniku „Ogród ekologiczny. 50 pytań i odpowiedzi”.Na poradnik składają się 4 rozdziały: pielęgnacja i uprawa, wzmacnianie i ochrona, zwalczanie szkodników oraz problemy z chwastami. Autorzy udzielili odpowiedzi na pytania, wykorzystując wiedzę zawartą w podręcznikach ogrodniczych i rolniczych oraz doświadczenie osób zajmujących się uprawą ekologiczną.Ekologiczna uprawa ogrodu nie jest żadną magią. Może być stosowana przez wszystkich i przynosić pożytek naturze pod każdą szerokością geograficzną.
W czasach intensywnego wykorzystywania produktów chemicznych do uprawy roślin każdy pomysł, aby zastąpić chemikalia środkami naturalnymi wart jest rozważenia.„200 eko sposobów na zdrowy ogród” to zbiór sprawdzonych przez ogrodników ekologicznych porad na temat eko uprawy roślin. Poradnik odpowiada na pytania, co gwarantuje zdrowie ogrodu, dlaczego tak ważne w uprawie ekologicznej są zdrowe nasiona i jak je uzyskać. Przytacza też porady dawnych ogrodników, którzy, nie znając nawozów sztucznych, siłą rzeczy musieli ufać środkom naturalnym i swoim umiejętnościom – i wykorzystywali je w sposób godny podziwu.Praktyczne porady związane z tradycyjnym ogrodem ekologicznym przydadzą się każdemu, kto zamierza zadbać o zieleń w swoim otoczeniu w sposób naturalny.
Druga część z serii poradników na temat tradycyjnego ogrodnictwa ekologicznego. Tym razem poświęcona naturalnym preparatom przeznaczonym do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.„250 ekopreparatów na szkodniki i choroby” pomoże przygotować preparaty na bazie szarego mydła, z dodatkiem olejów roślinnych, gnojówki, wywary, wyciągi i odwary z pokrzywy, skrzypu, czosnku czy czarnego bzu, które pozwolą utrzymać lub przywrócić zdrowie roślinom. Poradnik podpowie także, jak wykorzystać mączkę bazaltową, serwatkę czy zwykły popiół drzewny, co robić w przypadku wystąpienia znaczącej ilości szkodnika i odpowie na pytanie, jaki wpływ na zapobieganie chorobom i szkodnikom ma kwasowość gleby albo mikoryza.Informacje przedstawione w książce zaczerpnięte zostały z polskiej i światowej literatury, doświadczenia współczesnych ogrodników i rolników ekologicznych oraz rad znanych polskich ogrodników ekologicznych z okresu międzywojnia.
Kondycja rośliny zaczyna się od nasionka – od jego zdrowia w dużej mierze zależy jakość przyszłej dorosłej rośliny.Dzięki poradnikowi „200 ekosposobów na siew i pozyskiwanie nasion” dowiemy się, w jaki sposób i skąd pozyskiwać nasiona, aby plony były obfite i zdrowe, jak chronić nasiona przed chorobami i szkodnikami, jak przygotować je do siewu, dlaczego pora siania ma znaczenie i jaki wpływ na plony ma bioróżnorodność.Autorem poradnika będącego trzecią częścią serii „Tradycyjny ogród ekologiczny” jest twórca książek i poradników z zakresu ekologii i między innymi ziołolecznictwa, ogrodnik z wieloletnim stażem w zakresie uprawy ekologicznej.
„250 ekoporad na dobry kompost, roślinne gnojówki, przywabienie owadów” to praktyczny poradnik pomagający zadbać o kondycję roślin w ogrodzie w sposób naturalny i najprostszy.Przedstawione w książce porady pomogą przygotować optymalny dla roślin nawóz, czyli kompost. Odpowiadają na pytania, z czego zbudować pryzmę kompostową i gdzie ją usytuować, co do niej dodawać i jakie zasady stosować, aby kompost był najbardziej wartościowy. Porady i wskazówki dotyczą również wykorzystania w ochronie i wzmocnieniu upraw gnojówek roślinnych – podpowiadają, jak je przygotować i stosować. Osobny rozdział poświęcony jest sposobom przywabienia do ogrodu pożytecznych owadów, które są naturalnymi sprzymierzeńcami roślin.Poradnik jest jedną z kilku pozycji w serii „Tradycyjny ogród ekologiczny” autorstwa ogrodnika zajmującego się uprawą ekologiczną i popularyzującego tę tematykę.
Wydawać by się mogło, że bioogrodnictwo istniało od zawsze. Tymczasem ten trend, choć współcześnie jest na topie, rozwija się powoli dopiero od pierwszych lat po wojnie.W książce „Bio ogród. Uprawa roślin w zgodzie z naturą” znajdziemy nie tylko krótki rys historyczny bioogrodnictwa. Poznamy przede wszystkim podstawy uprawy zgodnej z naturą, począwszy od działki i uwarunkowań stanowiska poprzez zasady pielęgnacji gleby aż do upraw konkretnych roślin – warzyw i ziół, krzewów i drzew owocowych oraz roślin ozdobnych. Autorka przedstawia także siedem konkretnych przykładów ekologicznego wykorzystania ogrodu, m. in. małego ogrodu użytkowego przy domu, samowystarczalnego ogrodu z budynkiem mieszkalnym czy ogrodu miejskiego będącego ogrodem społecznym. Część informacji przekazana jest w formie czytelnych tabel, a całość uzupełniają porady na temat przetwarzania i przechowywania zbiorów.
Zasady zero waste są coraz bardziej popularne. Znajdują zastosowanie również w ogrodnictwie. Rezygnacja z nadmiaru, samoograniczenie, ponowne wykorzystanie, przetwarzanie i kompostowanie to podstawowe założenia zero waste w ogrodzie.„Zero waste w ogrodzie. Po pierwsze – nie marnuj” to zbiór porad i propozycji, jak wykorzystać różnego rodzaju materiały i przedmioty, np. odpady budowlane, stare donice czy pozostałości roślin. W książce znajdziemy pomysły na uzyskanie naturalnych nawozów zielonych, naturalne preparaty ochrony roślin, nadanie sprzętom i narzędziom gospodarstwa domowego nowego życia, gromadzenie i oszczędzanie wody w ogrodzie oraz wiele innych inspirujących pomysłów, które sprawią, że nasze życie stanie bardziej ekologiczne.Zasady zero waste nie są skomplikowane. Oszczędni ogrodnicy stosowali je już wcześniej, zanim zyskały nową, aktualną nazwę. Nie jest jednak istotne, jak nazwiemy działania chroniące Ziemię i naturę – ważniejsze jest, by takie działania znać i prowadzić. Książka właśnie do tego przekonuje.
Bioróżnorodność - hasło zapewne wielokrotnie słyszane przez osoby interesujące się przyrodą. Jak sprawić, żeby w coraz bardziej jednorodnym świecie zachować ją? Można, tak jak autor książki „Łąka” Dave Goulson, kupić kawałek ziemi i pozwolić mu żyć swoim życiem. Kilkunastohektarowa łąka w centrum francuskiej prowincji to dzisiaj rezerwat, w którym motyle, ważki, traszki, norniki i trzmiele mogą spokojnie funkcjonować. Książka opowiada o mieszkańcach łąki, roślinach i zwierzętach oraz działaniach autora na rzecz ich wspierania. Omawia wzajemne ich powiązania i wpływ, jaki na siebie wywierają oraz wskazuje przykłady zachowań człowieka, które sprawiają, że świat staje się dla zwierząt i roślin nieprzyjazny. Jak twierdzi autor, książka powstała z potrzeby zwrócenia uwagi na owady i małe zwierzęta, o których na co dzień niewiele osób pamięta. Wywiązuje się z tego zadania doskonale. Opowieść o życiu łąki jest przepełniona wiedzą, barwna, pełna fascynujących informacji, humoru i ciepła. Dave Goulson, profesor biologii, działacz na rzecz ochrony przyrody specjalizujący się w ekologii i ochronie trzmieli, wielokrotnie nagradzany za wkład w ochronę przyrody, jest autorem ponad 230 artykułów popularnonaukowych i czterech książek. Kiedy pisze, że bez naszego starania przyroda będzie miała kłopot z zachowaniem bioróżnorodności, to wie, co mówi.
Jak wrócić do korzeni? Zainteresować się ogrodnictwem permakulturowym. Autorzy poradnika „Permakultura i ogrodnictwo dzikie”, Johann i Sandra Peham, to austriaccy pionierzy upraw ekologicznych, naturalnych i dzikich. W książce prezentują praktyczne, sprawdzone we własnym gospodarstwie porady, jak stworzyć samowystarczalny ogród dostosowany do własnych potrzeb. Podają sposoby zaplanowania ogrodu z obiegiem naturalnym, utworzenia zagonu pagórkowego, stworzenia rabat na zboczach, pozbycia się ślimaków i innych nieproszonych gości, a także przetworzenia plonów z własnego ogrodu w domowe przysmaki. Książka dla każdego zainteresowanego uprawą prawdziwie naturalną.
Co może być fascynującego w sposobie życia jak rolnik? Dlaczego współczesny człowiek żyjący w dużym mieście miałby naśladować życie rolnika?Myśl o powrocie do dawnej wiedzy i domowych sposobów radzenia sobie z ogrodem, zwierzętami, budynkami mieszkalnymi czy gospodarczymi, zdrowiem swoim, swoich zwierząt i roślin może stać ci się bliska po przeczytaniu książki „Żyj jak rolnik”. Fachowe porady zawarte w książce pokazują, że styl życia odwołujący się do naturalnych metod gospodarowania i ekologii można wprowadzić w życie, mieszkając nie tylko na wsi, ale również w centrum miasta. W świecie podporządkowanym chemii i komercji uprawa roślin z samodzielnie pozyskanych nasion czy przygotowywanie naturalnych środków ochrony roślin jest zdrową i godną polecenia alternatywą stylu życia.Jak żyć w zgodzie z naturą? Sposoby na to przybliża lektura „Żyj jak rolnik”.
Wpływ rytmu natury na rośliny wydaje się oczywisty, jednak wiedza na temat uprawy ogrodu w zgodzie z fazami Księżyca nie jest powszechna.Książka „Ogród tętniący życiem” przybliża tematykę pracy ogrodnika wykorzystującego naturalne oddziaływanie Księżyca. Zawiera wskazówki, jak uzyskiwać plony bez użycia sztucznych nawozów i pestycydów. Jest praktycznym źródłem wiedzy na temat tego, w jakim czasie i w jaki sposób dokonywać siania, sadzenia i zbioru roślin, tak aby rośliny rosły zdrowo i bujnie, a ogród tętnił życiem. Dla naszego zdrowia i zdrowia Ziemi każde ograniczenie stosowania sztucznego nawożenia jest korzystne. Warto wykorzystać wskazówki praktyków uprawy ekologicznej, aby zbliżyć się do uzyskania harmonii z naturą.
Podstawą urządzenia ogrodu zgodnego z naturą jest zrozumienie rządzących nią praw, a także - co jest równie istotne - poznanie wyglądu i zwyczajów zwierząt żyjących w danej okolicy, a także roślin, od których często są one zależne. Bez tej wiedzy nasze wysiłki nigdy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Nie należy bać się zwierząt - nawet te powszechnie nielubiane, jak pająki, mają w przyrodzie niezwykle ważne miejsce i nie da się ich usunąć bez trudnych do przewidzenia następstw. Czytajmy więc nie tylko książki przedstawiające nam ogrody jak z bajki, ale czasem weźmy do ręki książkę o tym, jak żyją zwierzęta i rośliny w naszym najbliższym, naturalnym otoczeniu. Zrozumienie ich zwyczajów jest bowiem podstawą nie tylko założenia ogrodu zgodnego z odwiecznymi prawami natury, ale też bazą do jakichkolwiek poczynań ekologicznych. Świat roślin i zwierząt w naszym ogrodzie i na otaczającym go terenie jest siecią wzajemnych zależności, których pozostawienie w stanie możliwie nienaruszonym jest właśnie postępowaniem proekologicznym.Poradnik "Ekologiczny ogród" jest o tym, jak założyć i utrzymać ogród, rozwijający się zgodnie z prawami natury, taki, w którym choroby i szkodniki będą rzadkim i niezbyt groźnym przeciwnikiem.Celem książki jest edukacja, zwłaszcza zaś uświadomienie właścicielom ogrodów, jak wiele niezwykłych czasem roślin i zwierząt może żyć w obrębie ich ogrodu, często nie rzucając się w oczy, i jak ważne dla nas ludzi jest zachowanie ich...
Skąd wiadomo, jak uprawiać ogród? Dzieci uczą się tego od swoich rodziców, a ci - od swoich. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie jest ciągle żywa, a sposoby naszych babć są czasami lepsze od naszych.„Ogród naturalnie i tradycyjnie” to próba pokazania uprawy ogrodu w jej ciągłości i tradycji. Zasady, którymi powinien kierować się dobry ogrodnik nierzadko ukryte są w mądrościach ludowych i przysłowiach, bo tak były kiedyś lepiej zapamiętywane. Książka jest zajmująca również dlatego, że przywołuje ciekawostki i przesądy związane z roślinami. Duża część z nich powstała w oparciu o obserwację przyrody, obserwację wnikliwą i dokładną, na którą współczesny człowiek często nie ma czasu.Jeśli zatem nie wiemy, jak pozbyć się ślimaków w sposób niezagrażający środowisku, dlaczego szpinakowi trzeba zapewnić dobrą ziemię, a nasturcji raczej słabą, w jaki sposób przyspieszyć kiełkowanie nasion pietruszki i czym podlewać lilie, sięgnijmy po poradnik, który zna odpowiedzi na te pytania.
Któż z nas nie chciałby żyć w harmonii z sobą i otoczeniem? Doświadcząć codziennej radości i poczucia szczęścia? Dostrzegać i doceniać piękno otaczającego świata?Dan Pearson, uznany brytyjski architekt krajobrazu i ogrodnik poświęcający się pracy w swoim własnym ogrodzie, wie, jak to zrobić. W książce o niewyszukanym tytule „Rok w ogrodzie” zaprasza nas do swojego świata i pozwala podejrzeć ogrodową aktywność na przestrzeni całego roku. Jego książka to mądra, ciepła, pouczająca opowieść o roślinach i inteligencji natury, obfitująca w praktyczne wskazówki na temat upraw różnych gatunków roślin. Docenią ją nie tylko entuzjaści ogrodów, ale również ci, którym nie jest obojętny widok kwitnącej jabłoni albo lekarskiego mniszka.
Szkodniki i choroby roślin to prawdziwa zmora ogrodów. W niesprzyjających okolicznościach potrafią zniszczyć pielęgnowane często od lat rośliny, dlatego przeciwdziałanie im jest ważną częścią pracy ogrodnika.Poradnik „300 ekosposobów na szkodniki i choroby” pozwala mieć nadzieję na osiągnięcie zdrowia roślin przy wykorzystaniu naturalnych sposobów. Porusza problematykę bioróżnorodności, płodozmianu, uprawy współrzędnej, korzystnego i niekorzystnego sąsiedztwa roślin, roślin odstraszających szkodniki i chroniących przed chorobami, a także stosowania poplonów i ściółkowania.„300 ekosposobów na szkodniki i choroby” to pierwsza część z kilkuczęściowej serii „Tradycyjny ogród ekologiczny”. Z pewnością będzie pomocna przy ekologicznej uprawie roślin nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie miejskiego mieszkania.
Mikroorganizmy mają niezwykłą moc. Ich właściwości sprawiają, że np. żywność długo nie traci wartości odżywczych i nie ulega zepsuciu. Od dawna wykorzystywane są więc w przetwórstwie żywności, jednak wiadomo, mimo niewystarczających jeszcze badań, że na tym ich oddziaływanie na otoczenie się nie kończy.EMy (Efektywne Mikroorganizmy) stanowią rozwiązanie wielu problemów w domu i ogrodzie. Wykorzystywane są do sprzątania i higienizacji, w przydomowych oczyszczalniach ścieków, stosowane są w uprawie roślin do zaszczepiania gleby, zaprawiania sadzonek i roślin, rozkładania resztek roślinnych, wzbogacania obornika, a w hodowli zwierząt jako dodatki do żywienia i pielęgnacji. Nic tak dobrze i w naturalny sposób nie oczyści oczka wodnego w ogrodzie. Nic w tak bezpieczny dla zdrowia sposób nie przywróci czystości dawno nieużywanej studni.„Dom i ogród. EM rozwiązania” to praktyczny podręcznik zwierający wskazówki i instrukcje, jak stosować EMy w gospodarstwie domowym. Warto wykorzystać wiedzę doświadczonych użytkowników pożytecznych mikroorganizmów.
Uprawy ekologicznej nie sposób współcześnie nie doceniać. Książka "Ogród w zgodzie z naturą" jest kompendium wiedzy na temat uprawy naturalnej. Opisuje podstawy i główne założenia ogrodnictwa ekologicznego oraz aspekty praktyczne uprawy naturalnej. Przedstawia sądownictwo, warzywnictwo i uprawę ziół, rośliny ozdobne, byliny, rośliny cebulowe, okrywowe, pnące, wodne, krzewy i drzewa ozdobne, żywopłoty, kwietne łąki i trawniki. Słowem, wszystkie grupy roślin możliwe do uprawy w ogrodzie. A wszystko to w kontekście kompostowania, ściółkowania, nawożenia i ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami w sposób naturalny.
Życie w zgodzie z naturą w świecie opanowanym przez technologie wydaje się czymś bardzo pożądanym. Część osób stara się dbać o środowisko, jeść zdrowe, nieprzetworzone jedzenia i szanować zasoby naturalne. Czy jednak są z tego powodu bardziej szczęśliwi?Autor książki „Ekożycie pod lupą” zadaje pytanie o to, na ile ortodoksyjne przestrzeganie reguł obowiązujących w ekologicznym podejściu do życia pomaga, a na ile przeszkadza. Sam wychowany w rodzinie o hippisowskich korzeniach doświadczył wiele sytuacji odrzucenia najnowszych osiągnięć techniki, więc wie, o czym mówi. Jako dorosły człowiek uważa, że zarówno ekstremistyczna ekologia, jak i technologiczne nowatorstwo mogą być groźne dla zdrowia. Napisana bardzo barwnym językiem, dowcipna książka zawiera wiele informacji na temat zdrowej żywności, naturalnych sposobów budowania odporności organizmu, wychowania dzieci bez dostępu do technicznych udogodnień. Stara się bezstronnie odpowiedzieć na pytania, czy możliwa jest współcześnie prawdziwie ekologiczna uprawa warzyw, czy szczepionki mogą zagrażać zdrowiu lub życiu dzieci i czy naukowe zdobycze pomagają osiągnąć lepsze zdrowie.Zdroworozsądkowe podejście autora zaprezentowane w tej zabawnej i nieco przewrotnej książce można polecić każdemu czytelnikowi, któremu bliskie jest życie w zgodzie z naturą.
Ogród naturalny to nie fanaberia bogatego właściciela, ale często jedyna alternatywa dla uzyskania zdrowych, smacznych warzyw i owoców, uzupełniających dietę dzieci, rekonwalescentów i wszystkich, którym nieobca jest dbałość o zdrowie.„Ogród naturalny. Ilustrowany poradnik” przeprowadza nas przez zagadnienia związane ze zdrową produkcją żywności roślinnej krok po kroku. Poszczególne rozdziały poświęcone są istotnym tematom: okrywaniu i odżywieniu gleby, planowaniu i zmianowaniu uprawy warzyw, uprawie ziół i przypraw ziołowych, uprawie owoców jagodowych, drzewom owocowym oraz biologicznej ochronie roślin. Dowiemy się z nich, jak stosować nawozy zielone, jak przygotować wartościowy kompost, czym mulczować glebę, jakie warzywa lubią swoje towarzystwo, a jakie nie przepadają za sobą, jakie zabiegi pielęgnacyjne musimy przeprowadzić w sadzie i w jaki sposób wykonać naturalne preparaty roślinne, poprawiające kondycję i zwalczające szkodniki. Istotną częścią poradnika jest rozdział wprowadzający, który wyjaśnia podstawy naturalnego gospodarowania i uczy, na jakie cechy gleby wskazują rosnące na niej naturalnie rośliny.Książka jest niezastąpionym źródłem wiedzy dla rozpoczynających przygodę z uprawą naturalną i cenną pozycją dla tych, którzy trud tworzenia ogrodu naturalnego już podjęli.
Henry David Thoreau, autor cenionej przez entuzjastów ekologicznego życia książki „Walden czyli życie w lesie”, to postać niezwykła. Buntownicze zanegowanie dobrodziejstw szybko rozwijającego się XIX-wiecznego świata przywiodło go do lasu, w którym przez ponad dwa lata wiódł ascetyczne życie. Ten eksperyment samotnej egzystencji nad stawem Walden w stanie Massachusetts przyniósł plon w postaci esejów stanowiących wielką pochwałę surowego, prostego życia. W bliskim kontakcie z przyrodą szczególnego znaczenia nabierają zmysły człowieka i każda chwila staje się przeżywana bardziej świadomie.Książka Thoreau prawdziwą popularność zyskała dopiero w latach sześćdziesiątych XX w. na fali buntu przeciwko mieszczańskiej obyczajowości - stała się wtedy biblią amerykańskich środowisk walczących z konformizmem. Współcześnie, gdy ekologiczny styl życia staje się bardzo popularny, tezy zawarte w „Waldenie” wydają się zupełnie aktualne.
Uprawa ekologiczna roślin zakłada jak najmniejszą ingerencję w ogród i przede wszystkim brak sztucznego nawożenia oraz chemicznych środków ochrony roślin.Jak ekologicznie gospodarować w ogrodzie podpowiada wydawnictwo „300 sprawdzonych eko sposobów na szkodniki i choroby”. Dowiemy się z niego, czym jest bioróżnorodność i jak można ją wykorzystać, na czym polega płodozmian, uprawa współrzędna oraz dobre i złe sąsiedztwo roślin. Poznamy naturalne sposoby na szkodniki i choroby roślin, a także zasady stosowania poplonu i ściółkowania. Ekologiczna uprawa metodami naturalnymi pozwala uzyskać pełne zdrowych witamin owoce i warzywa. Daje też niekłamaną satysfakcję uprawy zgodnej z tradycją, uprawy, która niesłusznie bywa zapominana.
Do tradycyjnych metod uprawy przekonuje się coraz więcej osób. Chemiczne nawozy i środki ochrony roślin zapewne pomagają w uprawie, ale jednocześnie są toksyczne i w dłuższej perspektywie czasowej ich używanie jest szkodliwe.Poradnik „Ogród naturalnie i tradycyjnie” pokazuje, że można uprawiać rośliny bez chemii. Wskazuje alternatywne dla sztucznych środki wspomagające rozwój roślin i przypomina stare pomysły i metody, które kiedyś naszym babciom gwarantowały ogrodniczy sukces. Autorzy nie pominęli jednak nowoczesnych, naturalnych zdobyczy nauki, dlatego czytelnik ma możliwość wyboru zastosowania tego, co mu najbardziej odpowiada. Zawsze będzie to naturalne, a więc najbardziej do prac ogrodniczych przystające.
Sepp Holzer, znany jako „rolniczy buntownik”, opisuje w tej książce swoje doświadczenia zebrane w ciągu ponad 40 lat pracy w położonym w górach gospodarstwie Krameterhof, prowadzonym zgodnie z zasadami permakultury. Pojęcie permakultury wywodzi się od angielskiego wyrażenia permanent agriculture, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „trwałe i zrównoważone rolnictwo”. Chodzi o rolnictwo zgodne z naturą, którego podstawę stanowią naturalne cykle i ekosystemy. W swoim permakulturowym gospodarstwie Holzer uwzględnił zakładanie tarasów, zagonów podwyższonych i pagórkowych, ogrodów na wodzie, stawów, zbiorników do magazynowania próchnicy, agroturystyczne gospodarstwo leśne (wykorzystanie drzew i krzewów w rolnictwie), rybołówstwo, uprawę roślin wodnych, hodowlę zwierząt, uprawę roślinności alpejskiej i ziół leczniczych sadownictwo.Czytelnik znajdzie w tej książce praktyczne informacje dotyczące ekologicznego rolnictwa nie tylko w wymiarze makro, lecz także w mikrowymiarze, gdyż życie w zgodzie z naturą można prowadzić niezależnie od tego, czy zaczyna się na własnym polu, w przydomowym ogródku czy na parapecie okiennym.
Korzyści wynikające ze ściółkowania są nieocenione. Wolno rozkładająca się materia organiczna uzupełnia składniki odżywcze w glebie, chroni glebę przed utratą wody, słońcem i mrozem oraz ogranicza wzrost chwastów.Poradnik dotyczący rodzajów i właściwości ściółek jest bardzo pouczający. Pokazuje, że do ściółkowania można wykorzystać nie tylko korę, ale również wiele innych materiałów i zastosować je na różne sposoby. Rozłożone pod roślinami na warzywniku, rabatach kwiatowych, pod krzewami i drzewami owocowymi na pewno przyczynią się do poprawy właściwości gleby i tym samym zdrowia roślin.Ściółkujmy bez wahania. Poza efektem w postaci pięknych roślin uzyskamy ciekawe walory estetyczne.
Narzekamy na nawozy sztuczne, które są wszechobecne w naszym życiu i chcielibyśmy ograniczyć ich ilość w naszym otoczeniu. Z drugiej jednak strony nie zawsze chcemy włożyć trochę pracy w to, aby z naturalnych składników dostępnych w naszym gospodarstwie i ogrodzie stworzyć najdoskonalszy nawóz świata – kompost.Poradnik „Kompost i nawóz naturalny” zachęca do tworzenia tego naturalnego środka polepszającego glebę, a tym samym wygląd i zdrowie wszystkich roślin w ogrodzie. Kompostu nigdy za wiele i wiedzą o tym wszyscy, którzy postanowili wykorzystywać naturalne możliwości tego nawozu. Dla rozwoju roślin nie ma bowiem lepszego stymulatora wzrostu i zdrowia. Może przyrosty roślin po zastosowaniu kompostu nie będą tak duże, jak po innych silniejszych nawozach, ale za to nie będzie im groziło przenawożenie i będą mniej podatne na choroby.Bogato ilustrowana książka opisuje surowce, z których można uzyskać kompost, rodzaje kompostowników i zasady prawidłowego kompostowania. Uwagi dotyczące procesów zachodzących w kompostowanym materiale pomagają zrozumieć przebieg zjawiska, a zasady nawożenia materiałem naturalnym dopełniają informację.Dla wszystkich dbających o wykorzystywanie w uprawie roślin środków naturalnych książka niezbędna.