Brak produktów
Niezwykła historia niezwykłej rodziny w niezwyczajnym czasie.„Ludzie i zwierzęta” to autobiografia Antoniny Żabińskiej, żony dyrektora warszawskiego ZOO, która wraz z mężem, Janem w okresie II wojny światowej ukrywała na terenie ogrodu zoologicznego Żydów. Jan Żabiński, zoolog i fizjolog, miłośnik zwierząt i popularyzator przyrody, był drugim dyrektorem warszawskiego ZOO. Stworzył ogród w bardzo nowoczesnej jak na swoje czasy postaci, jednak w okresie wojny uległ on likwidacji – część zwierząt zginęła w wyniku bombardowań. Willa „Pod Zwariowaną Gwiazdą”, w której mieszkali Żabińscy, stała się miejscem schronienia dla rodzin żydowskich wyprowadzonych przez Jana Żabińskiego z getta. Na terenie domu i ogrodu powstało wiele przemyślnych kryjówek, a właściciele wielokrotnie wykazywali się wielką odwagą i pomysłowością w chronieniu ludzkiego życia.Antonina Żabińska była nie tylko dobrym duchem tego domostwa, ale również cenioną przez męża znawczynią egzotycznych zwierząt. Miała intuicję i umiejętności, które pozwalały jej leczyć z powodzeniem zwierzęta bez testów i antybiotyków. Jej autobiografia jest fascynującym zapisem życia wrażliwych i silnych jednocześnie ludzi w czasach zamętu i pogardy dla istnienia. Jest również okazją, by spotkać się z wciągającą, pięknie napisaną opowieścią.
Henry David Thoreau, autor cenionej przez entuzjastów ekologicznego życia książki „Walden czyli życie w lesie”, to postać niezwykła. Buntownicze zanegowanie dobrodziejstw szybko rozwijającego się XIX-wiecznego świata przywiodło go do lasu, w którym przez ponad dwa lata wiódł ascetyczne życie. Ten eksperyment samotnej egzystencji nad stawem Walden w stanie Massachusetts przyniósł plon w postaci esejów stanowiących wielką pochwałę surowego, prostego życia. W bliskim kontakcie z przyrodą szczególnego znaczenia nabierają zmysły człowieka i każda chwila staje się przeżywana bardziej świadomie.Książka Thoreau prawdziwą popularność zyskała dopiero w latach sześćdziesiątych XX w. na fali buntu przeciwko mieszczańskiej obyczajowości - stała się wtedy biblią amerykańskich środowisk walczących z konformizmem. Współcześnie, gdy ekologiczny styl życia staje się bardzo popularny, tezy zawarte w „Waldenie” wydają się zupełnie aktualne.
Rezydencja Czartoryskich w Puławach uchodziła za jedną ze znamienitszych w Polsce. Rodzina Czartoryskich miała pokaźną kolekcję sztuki, a księżna Izabela dbała nie tylko o wnętrza, ale również o piękny ogród. Po upadku powstania kościuszkowskiego, w odwecie za udzielenie powstańcom poparcia, Czartoryscy musieli opuścić Polskę. Dwór został splądrowany i ograbiony. Zniszczeniu uległ również ogród francuski, który był chlubą gospodarzy. Rodzina Czartoryskich odzyskała jednak majątek, powróciła do Puław i przystąpiła do naprawy zniszczeń. Ogród francuski został przearanżowany na wzór angielski i zyskał niezwykle wówczas popularne ruiny, groty oraz inne tajemnicze zakątki.„Myśli różne o zakładaniu ogrodów” to zbiór przemyśleń Izabeli Czartoryskiej nad sztuką tworzenia zielonej przestrzeni, które towarzyszyły właścicielce ogrodu przy urządzaniu jego nowej odsłony. Reprint tej książki zawierający plany i rady księżnej jest kopalnią wiedzy na temat ówczesnej sztuki ogrodniczej. Wydana na szlachetnym papierze przypominającym papier „z epoki” piękna książka może być niezwykłym prezentem dla miłośników historii ogrodów.
Każdy ogród – królewski, przydomowy czy warzywny – to magiczne miejsce, gdzie ludzie wszystkich kultur od początku swojej historii organizowali rzeczywistość po swojemu. Każdy człowiek odciskał na niej swoje indywidualne piętno, ale także zaklinał ją, ogrodnicy bowiem to specyficzny rodzaj czarowników, którzy pragną po swojemu urządzać przestrzeń i czas.Napisana w brawurowym stylu książka prowadzi nas przez ogrody wysp Oceanu Spokojnego, Azteków czy starożytnych Greków po współczesne ogródki działkowe. Udowadnia, że wszystkie mogą odzwierciedlać nieustanną przemianę materii i ukazywać miejsca powiązań cząstek Wszechświata.
Obserwacja ptaków, birdwatching, ma na całym świecie miliony zwolenników. Jednym z nich jest autor książki „Dwanaście srok za ogon”, który o swoich przygodach przy obserwacji ptaków opowiada również w formie pisemnej.Pasja obserwatora naszych skrzydlatych przyjaciół poskutkowała nie tylko powstaniem książek o tym niezwykłym zajęciu, ale także książkami o sztuce, literaturze i filmie. Bo ornitologia, której bakcylem zaraził się autor w dzieciństwie, okazała się być punktem wyjścia do innych zainteresowań.
Simone Kossak o przyrodzie opowiada jak nikt inny. Każdy element natury ożywionej i nieożywionej nabiera głębszego znaczenia, gdy z miłością i pasją snuje opowieść o wydarzeniach w świecie przyrody. Niezależnie od tego czy jest to przelot gęsi, zamieszanie w gnieździe norników czy organizacja życia rodzinnego jeleni, czytelnik ma wrażenie, ze oto odkrywa największe zagadki natury.„Opowieści” pozwalają zobaczyć i spróbować zrozumieć świat przyrody w całym jej bogactwie i wyjątkowości. Uczta dla koneserów natury.
Pożywienie, lekarstwo, schronienie, surowiec na ubiór – rośliny, które szczególnie bujnie rozwijają się w tropikalnych lasach, spełniają te cztery podstawowe funkcje.Z punktu widzenia Jane Goodall, wybitnej badaczki i znawczyni życia szympansów, świat roślin jest równie ciekawy, jak świat zwierzęcy i wymaga podobnej troski ze strony człowieka. Eksploatacja ponad ludzkie potrzeby powoduje, że niszczeją ostatnie dzikie lasy, zamiera w nich życie i za chwilę nie będziemy mogli spotkać już pewnych gatunków, czy to nam się podoba, czy nie. Opowieść o bogactwie i cudownościach królestwa roślin jest głosem naukowca i człowieka zatroskanego losem naszej planety.Miłośnicy przyrody nie będą zawiedzeni.
Bliskie spotkania z dzikimi zwierzętami, zwłaszcza jeśli są to zwierzęta mało przez nas znane, potrafią zmienić nasze nastawienie do przyrody. Wie o tym doskonale autor książki, który od kilku lat jest przewodnikiem turystycznym po Antarktydzie i Arktyce, a w rejonach polarnych pracuje już od lat kilkunastu.Pingwiny, foki, uchatki, orki i wieloryby rzadko są przez nas obserwowane w ich naturalnym środowisku, dlatego opowieść człowieka, który żyje obok nich na co dzień i bada ich zachowania, jest doskonałym źródłem wiedzy. Z książki dowiemy się, po czym szybko poznać płeć pingwina, jaki związek ma amerykański wywiad z rozszyfrowaniem śpiewu wielorybów, ale także jakie są obyczaje i wierzenia arktycznych plemion.Arktyka i jej świat ożywiony rzadko jest opisywana w książkach. Za sprawą tego wydawnictwa mamy niewątpliwie okazję, by poznać ją bliżej.
Wyprawy w odległe krańce świata, zwłaszcza mało znane i nieprzystępne, są źródłem poznania wielu ludzi i faktów.Sy Montgomery podąża w czasie czterech różnych wypraw za amazońskimi różowymi delfinami rzecznymi, wywodzonymi przez naukowców z lądowego gatunku ssaków, który przed milionami lat powrócił do wody. Ich mityczna, ale i naturalna przeszłość oraz dzień dzisiejszy pozwalają pokazać nam piękno Amazonii i poznać fascynację autorki tymi rzadkimi zwierzętami.
Rodzice są dla dzieci pierwszym źródłem inspiracji. Tak też zapewne było w przypadku Bernda Heinricha, uznanego przyrodnika, autora książki „Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii”.Tytułowy „chrapiący ptak” to przedstawiciel uważanego za wymarły gatunku, na poszukiwanie którego wyruszył niegdyś ojciec autora. Historia tej wyprawy, podobnie jak inne historie z młodości spędzonej przez Gerda Heinricha najpierw w Polsce, a potem w Niemczech silnie wpłynęły na jego syna, Bernda. Być może dlatego, że dotyczyły tajemniczego i niezwykłego domu w lesie, wypraw do egzotycznych krajów, tropienia niezwykłych, rzadkich zwierząt i wreszcie związku, jaki człowiek może odczuwać z naturą.Kiedy w połowie XX w. rodzina Heinrichów znalazła się w Ameryce, opowieści rodziców wypełniały młodemu autorowi „Chrapiącego ptaka” i wielu innych książek przyrodniczych długie wieczory na farmie w Main. Dało to początek jego fascynacji światem przyrody. Od lat opowiada o niej czytelnikom z wielką pasją i znawstwem.
Alexander von Humboldt był człowiekiem niezwykłym. Starał się zrozumieć świat i zjawiska w nim zachodzące poprzez wieloletnią obserwację, porównanie i połączenie wiedzy z wielu dziedzin nauki.Autor książki „Człowiek, który zrozumiał naturę” przedstawia pełne przygód i wyzwań życie naukowca.Poglądy Humboldta stały się podwaliną współczesnego myślenia o świecie jako o miejscu wymagającym naszej opieki i troski. Niezależnie od tego czy niemiecki uczony odkrywał lasy deszczowe, wspinał się na najwyższe wulkany, czy spotykał się z najznamienitszymi politykami lub naukowcami swojej epoki, towarzyszyło mu przekonanie, że działalność człowieka ma i będzie miała wpływ, nie zawsze najlepszy, na naszą planetę. Idee Aleksandra von Humboldta ukształtowały nie tylko ochronę przyrody, ale zrewolucjonizowały politykę, a nawet sztukę. Jest uznawany za ostatniego człowieka, który umysłem potrafił objąć cały stan współczesnej mu wiedzy przyrodniczej.Książka jest fascynującą opowieścią o życie, działalności i poglądach Alexandra von Humboldta.
Świat pędzi a my z nim. Uwikłani w terminy, spotkania, konieczności i niemożności nawet jeśli wyobrażamy sobie inne życie, to nie mamy determinacji albo odwagi, by spróbować wysiąść z rozpędzonego pociągu i zobaczyć, jak wygląda życia poza nim.James Rebanks, autor bestsellerowego „Życia pasterza. Opowieści z Krainy Jezior” zdecydował się zmienić swoje życie. Ruszył z wielkiego miasta, które było do tej pory jego domem, na spotkanie prostego życia na wsi. Praca na farmie prowadzonej przez jego rodzinę od sześciuset lat stała się okazją do odkrycia nowych wartości – prostoty, tradycji, poczucia przynależności do ludzi i miejsca, bliskości z naturą i jej rytmem.O swoim życiu w niezwykłym regionie, pięknym, ale i surowym, o hodowli owiec, pokorze wobec ogromu natury i o tym, co proste życie zmienia w człowieku opowiada szczerze i z dużą wrażliwością. Zapewne dlatego jego książka zyskała aprobatę krytyków, stała się wydarzeniem literackim w krajach anglosaskich, została przetłumaczona na kilka języków i podbiła serca milionów czytelników na całym świecie.