cięcie roślin

 • 69,00 zł

  Przycinanie krzewów i drzew to jedna z podstawowych czynności ogrodnika. Pozwala uzyskać piękne, obfite kwitnienie, zwiększyć plony owoców, oryginalnie uformować roślinę.„Vademecum cięcia roślin” omawia zasady cięcia czterdziestu drzew i krzewów ozdobnych, przedstawia terminy i techniki cięcia róż w podziale na różne ich grupy, opisuje formowanie i przycinanie drzew oraz krzewów owocowych, a także metody formowania różnych roślin zimozielonych. Cięcie formujące na roślinach zimozielonych może stać się początkiem prawdziwej przygody.„Vademecum cięcia roślin” będzie przydatne każdemu pasjonatowi ogrodu.

 • 49,90 zł

  Jeśli chcesz, aby jaśminowce, forsycje, lilaki czy róże w twoim ogrodzie miały zwarty pokrój i pięknie co roku kwitły, powinieneś sięgnąć po poradnik „Szkoła cięcia”.W książce znajdują się szczegółowe opisy przycinania przeszło 80 najczęściej spotykanych w naszych ogrodach drzew i krzewów liściastych, iglastych, bylin i pnączy. Na ponad 300 kolorowych, przejrzystych rysunkach i przeszło 200 fotografiach autorki, doświadczone ogrodniczki, prezentują wiedzę, dzięki której uda się nam przywrócić do życia zaniedbane lub przemarznięte krzewy i drzewa. Poradnik zawiera informacje na temat terminów cięcia poszczególnych gatunków roślin, dodatkowe praktyczne wskazówki pomocne w ich uprawie, a także podpowiedzi, jak utworzyć z roślin topiary – niezwykłe zielone rzeźby.„Szkoła cięcia” przyda się każdemu, kto stojąc przed rozrośniętą rośliną w swoim ogrodzie, czuje obawę przed użyciem sekatora.

 • 33,00 zł

  Cięcie drzew owocowych jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w sadach. Ma szczególne znaczenie w sadach uprawianych intensywnie, ponieważ przekłada się na wysokość i jakość zbiorów.Przewodnik „Cięcie drzew w sadach intensywnych” szczegółowo wyjaśnia zasady formowania i cięcia jabłoni, grusz, śliw, czereśni, wiśni, brzoskwiń, moreli, orzechów włoskich i leszczyny, czyli najważniejszych rodzajów drzew owocowych występujących w naszych sadach. Do książki dołączona jest płyta DVD zawierająca film instruktażowy na temat przycinania drzew owocowych.Książka będzie pomocna nie tylko sadownikom, ale przyda się również tym, którzy w swoim przydomowym ogródku na własny użytek chcą zbierać dorodne owoce.

 • 29,00 zł

  Wszyscy chcielibyśmy przechadzać się wiosną pod ukwieconymi gałęziami drzew owocowych i rozkoszować się rwanymi prosto z drzewa owocami. To marzenie jest możliwe do spełnienia, o ile będziemy pamiętać, żeby pomóc trochę, szczególnie najstarszym drzewom w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.Fachowe rady dotyczące uprawy drzew owocowych są tematem książki „Cięcie drzew owocowych”. Amatorzy i pasjonaci uprawy drzew owocowych znajdą w niej wyczerpujące informacje na temat przycinania drzew ziarnkowych, pestkowych, orzechów włoskich, krzewów owocowych, a także przykłady najczęściej popełnianych przy przycinaniu drzew błędów. Ta wiedza nie byłaby pełna, gdyby nie uzupełniały jej informacje o budowie drzewa, które pozwalają lepiej zrozumieć fizjologię owocowych mieszkańców naszych sadów, a także wiadomości o zasadach sadzenia, systemach nasadzeń, ziemi i jej nawożeniu oraz narzędziach niezbędnych do wykonania prac w sadzie. O ochronie roślin owocowych dowiemy się z rozdziału książki poświęconemu temu tematowi, a przechowywanie i przetwarzanie owoców w pigułce znajdziemy w krótkim rozdziale zamykającym książkę. Najważniejsze informacje zebrane są w czytelnych tabelach i z pewnością będą bardzo pomocne w pracy. Zdjęcia pokazujące drzewa poszczególnych gatunków przed i po wykonaniu prac pielęgnacyjnych zachęcają do podjęcia samodzielnych starań o piękne kwitnienie i obfity owocowy plon.Pozycja bardzo przydatna na półce każdego ogrodnika.

 • 49,90 zł

  Przycinanie roślin to jedna z najważniejszych czynności do wykonania w ogrodzie. Niektórzy twierdzą, że jedna z trudniejszych.Sposoby przycinania ponad 70 często spotykanych w naszych ogrodach roślin przedstawiono w poradniku „Przycinanie drzew i krzewów”. Drzewa ozdobne i owocowe, róże, pnącza, krzewy pokazano na zdjęciach, a na przejrzystych ilustracjach zaprezentowano sposób cięcia. Obszerny opis dotyczy każdej z prezentowanych roślin. Książka omawia także narzędzia przeznaczone do przycinania. W tabelach zestawiono najważniejsze informacje dotyczące cięcia poszczególnych roślin.

 • 57,65 zł

  Sztuka formowania krzewów i drzew powinna być bliska każdemu ogrodnikowi, pozwala bowiem zwiększyć plony i spowodować, że rośliny rosną zdrowe i piękne.Z poradnika dowiemy się, jak rosną rośliny i poznamy reguły ich wzrostu. Na pewno da to dobre podstawy do zrozumienia zasad cięcia i formowania roślin. Sposób postępowania przy przycinaniu i formowaniu roślin został w książce przedstawiony w podziale na drzewa iglaste, liściaste, drzewa i krzewy ozdobne, owocowe, róże, pnącza i żywopłoty. W poszczególnych grupach omówiono i pokazano na rysunkach oraz zdjęciach sposób przycinania konkretnych gatunków. Książka będzie doskonałą pomocą dla wszystkich hodowców roślin, gdyż zgodnie z tytułem o cięciu drzew i krzewów mówi bardzo wiele. 

 • 19,90 zł

  Uzyskanie gęstego, zdrowego żywopłotu w dużej mierze zależy od doboru właściwej rośliny na odpowiednie stanowisko. Jeśli dobrze dobierzemy rośliny, późniejsza opieka ograniczać się będzie do cięcia i nawożenia.Poradnik „Żywopłoty” wyjaśnia, z jakimi rodzajami żywopłotów można spotkać się w ogrodzie i jaka jest ich rola. Przedstawia jednocześnie najlepsze rośliny przeznaczone na budowę zielonych osłon oraz prezentuje fachowe rady dotyczące zakładania żywopłotu, uprawy, pielęgnacji i samodzielnego rozmnażania roślin żywopłotowych.Praktyczny poradnik dla właścicieli przestronnych ogrodów i miniaturowych ogródków. 

 • 79,00 zł

  Co robi ktoś, kto nie wie, jak ma wykonać jakąś czynność? Szuka informacji, czyta, pyta kogoś, kto wie. Co robi ktoś, kto wie, jak wykonywać daną czynność? Zapytany – chce być pomocny i odpowiada albo nie czuje potrzeby bycia miłym i nie odpowiada.Autorzy „Wielkiej encyklopedii ogrodu. Wademekum. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania” to prawdopodobnie bardzo mili ludzie. Opracowany na zasadzie pytań i odpowiedzi poradnik uprawy ogrodu wskazuje na ich potrzebę bycia pomocnymi i dużą fachowość. Odpowiadają na pytania zarówno najprostsze, formułowane przez nowicjuszy ogrodowej pasji, jak i na te zadawane przez doświadczonych już amatorów ogrodnictwa. Zagadnienia związane z planowaniem ogrodu i małą architekturą ogrodową nie mają dla nich tajemnic. W poradniku poruszana jest problematyka przygotowania gleby pod uprawę, dbałości o nią w trakcie okresu wegetacji roślin, rozmnażania i formowania roślin, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Książka radzi również, jak rozwiązywać problemy uprawy pod osłonami oraz jak pielęgnować rośliny w pojemnikach.„Wielka encyklopedia ogrodu” to bezcenna pomoc dla każdego czującego potrzebę zajmowania się własnym ogrodem.

 • 49,00 zł

  Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule tego przewodnika jest prosta: rośliny należy przycinać tak, aby pięknie rosły i były zdrowe. Techniki i porady doświadczonego ogrodnika, autora tej książki, na pewno się do tego przyczynią. Sposobów cięcia roślin jest wiele. Należy dobierać je odpowiednio do gatunków roślin i efektów, jakie się chce uzyskać. Książka przedstawia krok po kroku, jak należy wykonywać czynność przycinania i prezentuje ją na fotografiach. W rozdziale, który zawiera wykaz roślin, opisane zostały szczegółowe wskazówki przycinania różnych gatunków.Cięcie pobudza rośliny do wzrostu. Wykorzystując zawarte w poradniku rady, będziemy mogli odmłodzić stare rośliny albo ukształtować nowe według własnego gustu i potrzeb.

 • 29,90 zł

  Słodkie jabłko, soczysta gruszka, orzeźwiający agrest? Smak owoców z własnego ogrodu nie ma sobie równych.Aby zapewnić sobie obfitość pachnących słońcem plonów, nie można zapominać o cięciu. Początkującemu sadownikowi ta czynność może wydawać się brutalna, ale właściwie wykonywana staje się dla drzew i krzewów podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Poradnik uczy, jak uformować różne rodzaje koron drzew, w jaki sposób przycinać dojrzałe drzewa i krzewy, jak postępować ze starzejącymi się roślinami owocującymi.Wskazówki zawarte w książce przydadzą się nie tylko początkującym ogrodnikom, ale także bardziej zaawansowanym.

 • 30,00 zł

  „Prosta droga do sukcesu” to seria poradników dotyczących tworzenia i pielęgnacji ogrodu, która przedstawia najważniejsze zagadnienia z tym związane."Cięcie roślin ogrodowych" zawiera fachowe rady dotyczące przycinania roślin, które sprawią, że czynność ta nie będzie już budziła wątpliwości. Dobrze wykonane cięcie pomaga roślinom zdrowo rozwijać się, pięknie kwitnąć i owocować. Autor wyjaśnia, dlaczego należy przycinać rośliny oraz kiedy i jak to robić. Prezentuje narzędzia niezbędne do wykonania zabiegu cięcia i podpowiada najlepsze metody. Sam sposób cięcia przedstawiony jest na fotografiach, co ułatwia zrozumienie opisywanych zagadnień. Interesującym dopełnieniem informacji jest zebranie wiadomości na temat przycinania roślin w poszczególnych miesiącach. Pomaga to w zaplanowaniu prac na cały rok. Po książkę powinien sięgnąć każdy ogrodnik, który chce, aby jego ogród był piękny i zadbany.

 • 49,48 zł

  Cięcia drzew i krzewów owocowych jest niezbędnym zbiegiem pielęgnacyjnym w każdym sadzie, nie tylko towarowym, ale także amatorskim. Pozwala zachować drzewa i krzewy w zdrowiu i przyczynia się do zwiększenia plonów.Cięcie roślin owocowych spełnia kilka ważnych funkcji. Po posadzeniu pozwala roślinie dobrze się przyjąć, gdyż równoważy część nadziemną z korzeniami utraconymi w dużej mierze przy przesadzaniu ze szkółki. Cięcie formujące w pierwszych latach życia drzewa czy krzewu nadaje im kształt, cięcie prześwietlające stosuje się, gdy drzewo zagęściło się zbytnio poprzez wytworzenie zbyt dużej liczby gałęzi. Cięcie odmładzające ma na celu przywrócenie roślinie większej żywotności i jest przeprowadzane w przypadku starych, nierzadko zaniedbanych sadów. Poradnik „Cięcie drzew i krzewów owocowych” omawia wszystkie rodzaje przycinania roślin w polskich warunkach. Na przejrzystych zdjęciach i rysunkach prezentuje rośliny przed zabiegiem i wskazuje gałęzie niezbędne do wycięcia lub skrócenia. Pozwala to na porównanie narysowanego drzewa z rzeczywistym w naszym ogrodzie i na podjęcie decyzji o tym, w którym miejscu dokonać cięcia.Jeśli chcemy, aby nasze drzewa owocowe regularnie i silnie owocowały, powinniśmy je ciąć. Z tym poradnikiem nie mamy się czego obawiać.

 • 9,45 zł

  Krzewy ozdobne nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na odpowiednich stanowiskach rosną najczęściej piękne i zdrowe. Po to jednak, aby nadać im odpowiedni kształt i skłonić do obfitego kwitnienia lub owocowania powinniśmy je przycinać.Kiedy i jak ciąć krzewy ozdobne i pnącza dowiemy się z niniejszego poradnika. W zależności od gatunku wymagają one bowiem różnych sposobów przycinania. Są również takie, które nie lubią jakiegokolwiek cięcia. Próba nadania innego niż naturalny kształtu np. magnolii prawdopodobnie zakończy się okaleczeniem rośliny. Za to bez odpowiedniego przycinania powojniki raczej nie będą bujnie kwitnąć.Warto wiedzieć, jak wykonywać przycinanie, zanim sięgniemy po sekator. Co prawda rośliny odrastają, jednak nie wszystkie i nie zawsze.

 • 23,00 zł

  Ilu ogrodników, tyle pomysłów na ogród. Jeden element jest niezmienny: nie ma dobrego ogrodnika, który zaniechałby przycinania drzew i krzewów.Praktyczny poradnik „Wszystko o cięciu roślin ogrodowych” omawia cele i sposoby cięcia, zasady, jakim podlega kształtowanie drzew i krzewów oraz narzędzia niezbędne do wykonywania tej czynności. W drugiej części uczy przycinania różnych gatunków drzew, krzewów, żywopłotów, róż, pnączy i roślin zielnych. Książkę wzbogaca duża liczba poglądowych ilustracji, pomagających zrozumieć opisywane treści.

 • 19,90 zł

  „Fachowe rady” to nazwa serii zwięzłych przewodników, przeznaczona dla osób zamierzających rozpocząć prace w swoim ogrodzie.„Cięcie roślin” przekazuje podstawową wiedzę na temat jednego z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Prezentuje najważniejsze zasady cięcia, które dla różnych grup roślin są inne, przedstawia narzędzia niezbędne do wykonania tej pracy, omawia cięcie krzewów, drzew i pnączy poszczególnych gatunków. Cięciu żywopłotów, róż oraz krzewów i drzew owocowych zostały poświęcone osobne rozdziały.Regularne przycinanie roślin przyczynia się do poprawy wyglądu i zdrowia roślin, plonów owoców oraz pozwala utrzymać porządek w ogrodzie. Dla korzystających z tego praktycznego i przejrzystego poradnika utrzymanie dobrej kondycji roślin poprzez ich przycięcie lub odmłodzenie nie powinno być kłopotliwe.

 • 28,20 zł

  Nie sztuką jest zasadzić piękne drzewa lub krzewy. Mistrzem ogrodnictwa jest ten, kto potrafi utrzymać je w doskonałej kondycji przez lata.Cięcie drzew i krzewów sprzyja ich zdrowiu i przede wszystkim dlatego trzeba starać się poznać tajniki dobrego ich przycinania. W książce znajdziemy opisy wykonywania tego zabiegu na 130 gatunkach drzew, krzewów i pnączy najczęściej spotykanych w naszych ogrodach. Kilkaset kolorowych rysunków ilustruje zasady cięcia poszczególnych roślin w kolejnych latach.Jeśli nie będziemy się obawiali przycinania i będziemy to robili zgodnie z zasadami przedstawionymi w książce, rośliny odwdzięczą nam się dobrą formą oraz wzmożonym kwitnieniem.

 • 19,95 zł

  Przycinanie roślin ozdobnych jest zajęciem wymagającym nieco wiedzy, ale bardzo pożytecznym. Sprawia, że ogród intensywnie rozwija się, rozkwita i zawsze wygląda na zadbany.Rośliny rosnące w naszym ogrodzie w różnym stopniu wymagają przycinania. Kwiatom wystarczy, jeśli odetniemy przekwitnięte kwiatostany – często wówczas zakwitną ponownie. Dla roślin żywopłotowych ma znaczenie, kiedy i jak bardzo je przytniemy. 40 najczęściej występujących w naszych ogrodach roślin przedstawiono w poradniku, opisującym przycinanie roślin krok po kroku. Poznamy z niego prawa kierujące wzrostem roślin, zasady i sposoby dokonywania cięcia oraz narzędzia przeznaczone do wykonania tego zabiegu. Zamieszczone fotografie i rysunki z pewnością ułatwią prace, a opis roślin wykonany przy użyciu symboli pozwoli na prawidłowe zidentyfikowanie rośliny.Poradnik wskazany dla rozpoczynających pracę w ogrodzie.

 • 44,00 zł

  Poradnik ten, omawiając czynność po czynności, wtajemnicza Czytelnika w cięcie drzew i krzewów uprawianych w naszych ogrodach i podaje najodpowiedniejsze jego terminy dla każdego gatunku. Liczne rady dotyczą ograniczania rozwoju drzew w małym ogródku, cięcia żywopłotów, prześwietlania lub odmładzania starych drzew. Czytelnik znajdzie tu także najprzystępniejsze sposoby szczepienia niektórych gatunków.Mamy nadzieję, że książka ta stanie się niezbędną pomocą dla ogrodników amatorów i debiutantów.

 • 35,00 zł

  Ciąć czy nie ciąć, oto jest pytanie. Nietrudno na nie odpowiedzieć: jeśli rośliny mają być piękne i zdrowe, ciąć. Nie należy się bać tej czynności, gdyż prawidłowo przeprowadzona sprawi, że kwiaty i liście będą bardziej urodziwe, a owoce większe.W poradniku „Cięcie roślin ogrodowych” pokazano sposoby przycinania wyłącznie roślin pochodzących z polskich ogrodów. Na 200 zdjęciach zrobionych w momencie wykonywania cięcia zaprezentowano podstawowe zasady przycinania roślin, a kolejność czynności wskazano w ich podpisach.Bardzo przydatny poradnik dla rozpoczynających przygodę z ogrodem.

 • 29,90 zł

  Ten zwięzły przewodnik podpowiada, w jaki sposób, wykorzystując strzyżenie krzewów ozdobnych, zrealizować swoje pomysły na oryginalny ogród.Książka przedstawia inspirujące pomysły i instruuje, jak je zrealizować. Opisuje style kształtowania roślin, projekty przycinania żywopłotów, strzyżenie form geometrycznych i innych, bardziej skomplikowanych rzeźb. W części leksykonowej poradnik przedstawia najbardziej odpowiednie do strzyżenia rośliny.Poradnik pomoże początkującym ogrodnikom przekonać się, że kształtowanie roślin może być wielką przyjemnością i życiową pasją. Doświadczonych utwierdzi w przekonaniu, że dobrze przystrzyżone rośliny są niezwykłą ozdobą każdego ogrodu.

 • 24,90 zł

  Jeśli chcesz, aby twój ogród był oryginalny i niepowtarzalny, nie przypominał ogrodu rodziny, znajomych czy sąsiadów, sięgnij po narzędzia tnące i uformuj rzeźby z roślin.Poradnik „Dekoracyjne cięcie krzewów” zachęca do formowania krzewów i nadawania im niezwykłego kształtu przy wykorzystaniu różnych technik – podcinania, spinania, skręcania, podwiązywania. Specjalnie dobrane gatunki roślin, o których znajdziemy tu informacje, bardzo dobrze znoszą te zabiegi. Mogą być przycinane z wolnej ręki albo przy użyciu specjalnych szablonów, które zaprezentowano w książce. Pokazane zostały również narzędzia tnące najlepiej sprawdzające się przy cięciu różnych roślin.Całość ilustrowana wieloma zdjęciami i schematycznymi rysunkami przybliżającymi problematykę ozdobnego cięcia krzewów.