poradniki ogólne

 • 67,50 zł 75,00 zł

  Efektywna praca przynosi satysfakcję. Dobrze wykonane zadanie to powód do radości i dumy.„Pielęgnacja ogrodu. Poradnik ogrodniczy” pozwoli czerpać przyjemność z prostych, ale niezbędnych do wykonania czynności. Znajduje się w niej, podzielony na kolejne miesiące w roku, spis prac związanych z pielęgnacją ogrodu i roślin domowych. Sadzenie, sianie, przygotowanie rozsady roślin, rozmnażanie rośli, przycinanie drzew i krzewów daje konkretne wyniki, a ich obserwacja jest przywilejem ogrodnika.Źródłem satysfakcji może być nawet, chociaż niektórym trudno to sobie wyobrazić, jesienne przekopywanie grządek. Ta książka przeznaczona jest dla osób, które to rozumieją lub chcą zrozumieć.

 • 40,41 zł 44,90 zł

  Ogród, jak każdy żywy organizm, wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy jest w fazie intensywnego rozwoju, wiosną i latem, prac związanych z utrzymaniem go w dobrej kondycji jest czasami aż nadto, ale wynagradza to w dwójnasób.Książka prezentuje i opisuje czynności, jakie powinniśmy w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach wykonywać w tych porach roku. Spis prac nie pozwala zapomnieć o nich w trakcie wykonywania zabiegów wokół roślin, a dobre zaplanowanie i rozłożenie w czasie pomaga uniknąć natłoku działań w jednej chwili.Autorka książki, Maja Popielarska, to znana widzom TVN prezenterka pogody i dziennikarka prowadząca program „Maja w ogrodzie”. Ogrodniczą pasję popiera solidną wiedzą – jest absolwentką specjalizacji architektura krajobrazu na SGGW.

 • 40,41 zł 44,90 zł

  Ogród, jak każdy żywy organizm, wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Jesienią i zimą trzeba zadbać o jego właściwe zaplanowanie i przygotować rośliny do okresu wegetacji. Książka radzi, jakie czynności należy wykonać, aby rośliny w ogrodzie, na balkonie czy na tarasie w dobrej kondycji przetrwały zimę, podpowiada, w jaki sposób ustrzec je przed chorobami i szkodnikami oraz co zrobić, jeśli jednak atak choroby lub szkodnika się zdarzy. Autorka książki, Maja Popielarska, to znana widzom TVN prezenterka pogody i dziennikarka prowadząca program „Maja w ogrodzie”. Ogrodniczą pasję popiera solidną wiedzą – jest absolwentką specjalizacji architektura krajobrazu na SGGW.

 • 35,99 zł 39,99 zł

  Sztuka urządzania ogrodów nie zaczęła się wczoraj. Przed nami swoje ogrodowe pasje realizowali inni. Widząc to, co już powstało, lepiej możemy ocenić własne pomysły i sposoby ich realizacji.„100 pomysłów na ogród” to pozycja niezwykła. Ogrody odwiedzane przez projektanta na przestrzeni kilkudziesięciu lat ułożyły się na fotografiach w fascynującą mozaikę pomysłów i rozwiązań. Są obszerną inspiracją dotyczącą ogrodzeń, bram, furtek, ogrodowej architektury i wszystkiego, co związane z zagospodarowaniem ogrodu. Nie znajdziesz tu opisów wykonania zaprezentowanych na fotografiach elementów. Znajdziesz natomiast mnogość idei, konceptów i projektów, czasem śmiałych, czasem mniej odważnych, ale zawsze oryginalnych. To album działający ożywczo na wyobraźnię nie tylko ludzi zajmujących się kształtowaniem ogrodów, ale każdego człowieka, który jest wrażliwy na otaczającą go naturę i podkreślających jej piękno przedmiotów.

 • 71,90 zł 79,89 zł

  Małe jest piękne – ta maksyma w stosunku do ogrodów z pewnością jest prawdziwa. Mały ogród najczęściej nie wymaga dużych nakładów pracy, a jego pielęgnacja może być prawdziwą przyjemnością. „Małe ogrody. Encyklopedia” uświadamia nam, że nawet w malutkim ogrodzie, na niewielkiej przestrzeni balkonu czy na miniaturowej powierzchni parapetu można stworzyć dający wiele radości, zielony kącik, który zapewni nam bliższy kontakt z przyrodą. Artykuły opisujące tworzenie i prowadzenie małych ogrodów i ogródków zawierają praktyczne porady w postaci zdjęć opatrzonych komentarzami. Na ilustracjach krok po kroku pokazano działania i prace ogrodnicze. Książka przekonuje, że w zakresie tworzenia ogrodów niewielka powierzchnia nie musi być przeszkodą, a głównym wrogiem bywa zwykły brak wyobraźni. Inspirujące pomysły na zagospodarowanie małych powierzchni przydadzą się nie tylko początkującym, ale także zaawansowanym i doświadczonym ogrodnikom.  

 • 35,91 zł 39,90 zł

  To nie jest lektura wyłącznie dla fantastów – wpływ Księżyca i innych ciał niebieskich na Ziemię jest faktem.„Uprawa ogrodu w zgodzie z fazami Księżyca” wprowadza w tematykę opieki nad ogrodem w zależności od położenia Księżyca względem Ziemi. W różnych fazach Księżyca przypadają optymalne terminy prac w ogrodzie: siewu, sadzenia, zwalczania szkodników, cięcia roślin i zbiorów. Poradnik opisuje również znaczenie znaków zodiaku w uprawie ogrodu i przedstawia rośliny poświęcone czterem ziemskim żywiołom.Ogród, w którym pracujemy zgodnie z fazami Księżyca, daje bogatszy i zdrowszy plon. Może warto spróbować podporządkować się kosmicznym prawom?

 • 37,71 zł 41,90 zł

  Dobór odpowiednich roślin do stanowiska, na którym będą rosły to podstawa sukcesu. Tylko rośliny akceptujące warunki, jakie im zapewnimy, będą rozwijały się prawidłowo.Poradnik „Co gdzie sadzić” radzi, jakie gatunki i odmiany sadzić na różnych stanowiskach: w cieniu, w półcieniu, w słońcu, na glebie wilgotnej i suchej, wapiennej i kwaśnej. Wybór roślin bardzo ułatwiają praktyczne tablice zawierające zdjęcia roślin. Pozwalają zestawiać kwiaty o różnym pokroju i fakturze liści w odpowiednie pod względem rozmiaru i koloru kompozycje.Jeśli zamierzasz urządzić swój pierwszy ogród lub przebudować ogród już istniejący, poradnik będzie ci bardzo pomocny.

 • 37,71 zł 41,90 zł

  Czy znacie to uczucie, które pojawia się, kiedy mimo troskliwej opieki nasze rośliny niedomagają albo niszczeją? Porady ekspertów pozwolą uniknąć takiej sytuacji.Bardzo interesujący poradnik „Rok w ogrodzie. Ogród bez tajemnic przez cały rok” zbudowany jest na zasadzie pytań i odpowiedzi. W poszczególnych działach, które dotyczą różnych pór roku i różnych roślin, eksperci odpowiadają na pytania zadawane przez zatroskanych właścicieli ogrodów, polecają sprawdzone metody pielęgnacji roślin i przedstawiają wypróbowane, czasami zapomniane już sposoby pomocy roślinom.Książka będzie pomocna również pod względem emocjonalnym: po jej przeczytaniu na pewno nie będziesz miał wrażenia, że wszystkie plagi spadają wyłącznie na Twoje uprawy. To, poza konkretną pomocą, zapisaną w postaci porad na kartkach tej książki, dla niektórych może być pocieszające.

 • 62,10 zł 69,00 zł

  Pachnące i owocujące, karzełki i olbrzymy, dziwadła i klasyczne piękności - świat roślin doniczkowych jest barwny i bogaty. Obejrzyj go z bliska. Wybierz kwiat, który najlepiej charakteryzuje Twoją osobowość i pasuje do mieszkania lub po prostu ten najpiękniejszy. "Wielka księga roślin pokojowych" to kompendium wiedzy o najpopularniejszych gatunkach, które można uprawiać w domu. Znajdziesz w niej absolutnie niepowtarzalne zdjęcia ponad 100 gatunków dostępnych w Polsce. Z obszernych opisów dowiesz się, skąd pochodzą rośliny, poznasz zasady pielęgnacji oraz ciekawostki ze świata botaniki.

 • 58,50 zł 65,00 zł

  Urządzanie ogrodu to jedna z przyjemniejszych czynności, jakich można doświadczyć. Zestawianie roślin można porównać do malowania, w którym kształt, kolor i faktura mają znaczenie pierwszoplanowe. Ale życie ogrodu w momencie powstania dopiero się zaczyna i jeśli zieleń wokół nas ma trwać w dobrej kondycji, musimy wykazać się wiedzą i umiejętnościami.„Poradnik ogrodnika. 99 kroków do pięknego ogrodu” to kompendium wiedzy na temat zakładania i pielęgnacji ogrodu, które podpowiada, jak stworzyć harmonijną przestrzeń i jak o nią dbać. Pozwala też na przemyślenie, czy nie powinniśmy odmłodzić naszego istniejącego już ogrodu lub przeorganizować go. Ogród to przecież żywy, zmieniający się organizm – traktujmy jego kształtowanie jako nasz przywilej. Autorzy przedstawiają 12 prostych zasad urządzania ogrodu, które pomogą każdemu ogrodnikowi. Początkującego uchronią przed popełnieniem błędów, a doświadczonemu przypomną o zrobieniu rachunku sumienia w zakresie wypełniania tych zasad.

 • 40,50 zł 45,00 zł

  Jedno z najprostszych pytań, jakie można zadać ogrodnikowi – jak pielęgnować ogród? Pytanie proste, ale odpowiedź już bardziej skomplikowana. Medal dla tego, kto potrafi odpowiedzieć jednym zdaniem.Jeśli ogród ma być zadbany, potrzebuje naszej systematycznej pracy. Konsekwencja w działaniu jest najlepszym pomocnikiem ogrodnika. Czynności pielęgnacyjne trzeba wykonywać w określonych porach, aby nie przegapić istotnych w okresie wegetacyjnym roślin okresów. Kolejność ich wykonywania ma również niemałe znaczenie – wiadomo: najpierw siejemy, potem zbieramy.Te trzy podstawowe cechy pracy w ogrodzie to zaledwie uwagi ogólne. Szczegółowe zalecenia, w jaki sposób pielęgnować ogród, aby był zdrowy i cieszył nasze oczy na każdym etapie rozwoju znajdziemy w książce „Jak pielęgnować ogród”. Pokazuje wszystkie etapy prac ogrodowych na przestrzeni roku, podpowiada, jak przygotować podłoże, jak sadzić, nawozić, rozmnażać rośliny, chronić je i okrywać na zimę. Poradnik ubarwia 200 zdjęć, a przejrzysty podział na pory roku ułatwia orientację w treści.Jak pielęgnować ogród? Przeczytaj.

 • 51,30 zł 57,00 zł

  W książce „Rok w ogrodzie” dzień po dniu opisane są najważniejsze czynności pielęgnacyjne, które powinniśmy wykonać, aby mieć piękne i zdrowe rośliny w swoim otoczeniu. Dzięki chronologicznemu ułożeniu tematów szybko znajdziesz potrzebne informacje, m.in., jak i kiedy sadzić drzewa i krzewy, przycinać żywopłot, rozmnażać róże, nawozić trawnik, osłaniać rośliny przed mrozem, podlewać rabaty, przechowywać warzywa, chronić drzewa owocowe przed szkodnikami, wykopywać cebule kwiatów, zakładać kompostownik, konserwować narzędzia. Uzupełnieniem poradnika są portrety 365 gatunków roślin polecanych do uprawy w przydomowych ogrodach.

 • 25,20 zł 28,00 zł

  Kwiaty na różnych roślinach w ogrodzie są dowodem naszego starania o ich kondycję. U wielu odmian i gatunków w czasie sezonu wegetacyjnego kwitnienie może się powtarzać. Na pytanie, jak sprawić, aby rośliny kwitły wielokrotnie lub by ich kwitnienie trwało jak najdłużej i było obfite, odpowiada przewodnik „Jak zapewnić wielokrotne kwitnienie roślin”.Książka opisuje ponad 140 gatunków roślin występujących w naszych ogrodach i domach. Przedstawia zasady postępowania z gatunkami kwitnącymi, które są nieco inne niż w przypadku roślin zdobnych wyłącznie z liści. Wydanie kwiatów to wielki wysiłek dla rośliny i po to, aby mogła je powtórzyć bez uszczerbku na swoim zdrowiu, musi być naprawdę odpowiednio pielęgnowana. Treści opisowe zostały w poradniku uzupełnione przez kilkaset schematycznych rysunków, pomagających w zrozumieniu opisywanych zagadnień.Dla miłośników roślin kwitnących pozycja niezbędna.

 • 33,08 zł 36,75 zł

  Prawdopodobnie każdy, kogo pasjonują rośliny, marzy o stworzeniu własnej zielonej oazy. Nie każdemu jest to dane, ale jeśli tylko można, trzeba spróbować.W książce „Mój pierwszy ogród” znajdziemy opis realizacji 26 zróżnicowanych projektów, z których możemy czerpać inspirację. Co istotne, proponowane do nasadzeń drzewa, krzewy i pozostałe rośliny nie są wymagające i z pewnością nie będą sprawiały kłopotu w uprawie. W przypadku tworzenia pierwszego ogrodu jest to bardzo ważne, bo przecież nie mamy doświadczenia, a i na wiedzy nam nie zbywa. Z książki dowiemy, w jaki sposób wytyczyć alejki, założyć trawnik, na co zwrócić uwagę przy sadzeniu drzew i zakładaniu warzywnika, jak zaplanować i urządzić kącik zabaw dla dzieci. Czy pierwszy ogród jest najważniejszy? Może nie, ale na pewno budzi najwięcej emocji.

 • 31,50 zł 35,00 zł

  Porady pielęgnacyjne na każdy miesiąc? Tak, ponieważ praca w ogrodzie to praca całoroczna. Nie musi być jednak wyczerpująca, jeśli prace będziemy przeprowadzać systematycznie i we właściwym czasie.„Poradnik ogrodniczy” pomoże zaplanować prace w ogrodzie w kolejnych miesiącach roku. Przypomni o właściwym czasie sadzenia i siania różnych roślin, zarówno ozdobnych, jak i tych, które rosną w warzywniku i sadzie, nawożenia i innych prac pielęgnacyjnych, cięcia i ochrony przed szkodnikami oraz chorobami. Dzięki przedstawionym w nim poradom będziemy mogli zebrać jesienią plony naszej pracy w postaci warzyw i owoców, umiejętnie je przechować, a na zimę właściwie zabezpieczyć rośliny zimujące w gruncie przed przemarznięciem. Wyszukanie właściwej informacji ułatwia podział na poszczególne miesiące.Na zawartych w poradniku radach skorzysta każdy ogrodnik, a tym samym każdy ogród.

 • 33,30 zł 37,00 zł

  Kiedy szczęśliwy posiadacz działki staje przed wyborem stylu ogrodu, nierzadko zaczyna się wahać. Zbudować ogród minimalistyczny czy naturalistyczny? Stworzyć kwietne kobierce czy posadzić byliny i krzewy? Rozłożyć prace w czasie czy zrobić ogród od razu w całości?Książka „Wybierz ogród dla siebie” pomaga podjąć decyzję. Przedstawia typy ogrodów na przykładzie dziesięciu funkcjonujących w rzeczywistości. Opisuje zamysł ich utworzenia, powstanie, sposób urządzenia oraz zabiegi pielęgnacyjne, jakim powinien podlegać każdy z nich. Każdy z ogrodów został zaprezentowany na planach i zdjęciach, a informacje uzupełniono o podanie nazw wykorzystanego przy ich budowie sprzętu i orientacyjnych kosztów utrzymania.Książka stanowi bardzo praktyczne źródło wiedzy. Podpowiada różne rozwiązania i chociaż decyzję i tak każdy właściciel nowego ogrodu musi podjąć samodzielnie, to dzięki temu przewodnikowi nie czuje się w procesie decyzyjnym osamotniony.

 • 17,91 zł 19,90 zł

  „Fachowe rady” to nazwa serii zwięzłych przewodników, przeznaczona dla osób zamierzających rozpocząć prace w swoim ogrodzie.Mała powierzchnia ogrodu wymaga szczególnej uwagi przy  projektowaniu i określonej roślinności. Poradnik „Mały ogród” zbiera najważniejsze informacje związane z planowaniem i wykonaniem ogrodu na ograniczonej przestrzeni. Autor dowodzi, że nawet w małym ogrodzie możemy mieć wiele elementów, na które wydawałoby się, można sobie pozwolić tylko w średnich lub dużych ogrodach. Podpowiada, jakie gatunki roślin wykorzystywać do nasadzeń, prezentując wybrane byliny, małe drzewa i krzewy, rośliny do ogródków skalnych, wodne, ozdobne trawy i bambusy, zioła, rośliny do pojemników, małe iglaki, drzewa i krzewy owocowe. Opisuje ogrodzenia, ścieżki, schody i inne elementy ogrodowej architektury i daje praktyczne rady dotyczące ich wykonania.Nawet jeśli nasz ogród jest bardzo mały, możemy z niego czerpać dużą radość.

 • 40,12 zł 59,00 zł

  Każdy, kto marzy o swoim ogrodzie, ma na pewno jakieś wyobrażenie o tym, jak ma on wyglądać. Jeśli nie wszystko sobie jeszcze wyobraża, powinien sięgnąć po „Ogród marzeń”.Książka przekonuje, że upragniony ogród można stworzyć nie tylko poza miastem, ale również na balkonie, w wiszących koszykach, w skrzynkach okiennych czy na dachu. O ile prawidłowo przygotujemy podłoże, zastosujemy właściwe gatunki roślin i będziemy o nie dbać, powinniśmy odnieść ogrodniczy sukces. Książka przedstawia typy gleb, nawozy, choroby roślin, zakładanie i pielęgnowanie trawnika, przycinanie roślin i różne metody ich rozmnażania. Omawia zasady uprawy małych drzew owocowych, krzewów, bylin, roślin cebulowych, bulw i kłączy, roślin płożących się i pnących. Prezentuje też ulubione kwiaty, często goszczące w naszych ogrodach: różaneczniki, piwonie, róże, powojniki i inne, dając sprawdzone rady na ich uprawę. Bardzo inspirująco podziała na pewno na ogrodników rozdział poświęcony ogrodowym stylom. Poznamy z niego zasady kształtowania krajobrazu i konkretne rozwiązania, które sprawią, że ogród będzie cieszył nas przez cały rok.Książka jest bogato ilustrowana pięknymi zdjęciami. Nasz ogród marzeń też jest przecież kolorowy.

 • 17,91 zł 19,90 zł

  Nie każdy jest szczęśliwcem i może pozwolić sobie na uprawianie pięknego, podmiejskiego ogrodu. Wielu mieszkańców miasta musi zadowolić się działaniem w małym ogródku działkowym. Ma to swoje korzyści: wszędzie jest blisko, a praca na kawałeczku ziemi nie jest tak męcząca, jak w dużym ogrodzie. Poradnik „Ogródki działkowe” zbiera najważniejsze informacje o wykorzystaniu i utrzymaniu działki. Przedstawia krótko historię powstania ogródków działkowych w mieście, ale skupia się na praktycznych aspektach pracy działkowców. Przede wszystkim podpowiada, jakie działania są niezbędne do wykonania na działce, na co zwrócić uwagę przy planowaniu nasadzeń drzew i krzewów owocowych, jakie gatunki i odmiany roślin najlepiej znoszą miejskie warunki uprawy. Wykorzystanie wiadomości zwartych w książce pomoże osiągnąć budzące podziw wyniki. Podtytuł książki: „Fachowe rady” odnosi się do serii zwięzłych przewodników, przeznaczonych dla osób zamierzających rozpocząć prace w swoim ogrodzie.

 • 44,91 zł 49,90 zł

  Posiadanie ogrodu i możliwość jego zagospodarowania to czysta przyjemność. Doświadczeni autorzy książki „ABC ogrodu” twierdzą, że ogród doskonały to taki, który nas zaskakuje, a oryginalności nie zapewnia mu ilość kwiatów, a bardziej ukształtowanie przestrzeni, proporcje i kontrasty. I pomysły na takie właśnie zaskakujące zagospodarowanie ogrodu przedstawiają.Wielką zaletą poradnika jest zebranie bardzo wielu wiadomości na temat ogrodowej uprawy. Książka omawia kształtowanie ogrodu, sposoby uprawy drzew i krzewów liściastych, iglastych i owocowych, różaneczników i azalii, żywopłotów, róż, pnączy, bylin, roślin jednorocznych, dwuletnich, do ogrodów skalnych i roślin cebulowych.Uprawie warzyw w gruncie, inspekcie i szklarni poświęcone są dwa kolejne rozdziały, a na zakończenie przedstawiono zasady kompostowania i użycia kompostu oraz metody walki ze szkodnikami i chorobami roślin. Całość ilustruje ponad 220 zdjęć, wykonanych w istniejącym od trzydziestu lat ogrodzie ich autora.„ABC ogrodu” to lektura nie tylko dla początkujących ogrodników, na co wskazywałby tytuł. Każdy miłośnik zieleni doceni jej walory.

 • 13,50 zł 15,00 zł

  Tak jak ludzie różnią się między sobą, tak różnią się ich ogrody. W tej olbrzymiej różnorodności jest jednak stały element, który powtarza się pod każdą szerokością geograficzną – ogród ma zapewniać wytchnienie.Próbę stworzenia ogrodu marzeń w oparciu o wskazania znaków zodiaku przedstawia książka „Ogród marzeń. Wskazania znaków zodiaku, źródła energii”. W świecie roślin istnieją wzorce odpowiadające znakom zodiaku i ich odpowiednie zastosowanie w ogrodzie może przyczynić się do wzmocnienia naszej energii. Kompozycje powstałe przy udziale takich roślin będą odzwierciedlać skłonności i upodobania właściciela w stopniu większym niż te, które zostaną stworzone z roślin zestawionych przypadkowo.Jedne ogrody podobają się nam, inne budzą emocjonalny sprzeciw. Być może ma to związek z naszym znakiem zodiaku.     

 • 49,50 zł 55,00 zł

  Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy ogród ma funkcję ozdobną. Czy się z niej wywiązuje, to inna rzecz. W każdej jednak sytuacji wygląd ogrodu można poprawić.Książka łącząca walory albumu i poradnika opisuje sztukę ogrodową, zwracając uwagę na znaczenie poszczególnych elementów w tworzeniu kompozycji ogrodu. Kolejne rozdziały poświęcone są ogrodowi jako wspólnemu dziełu natury i człowieka, stylom ogrodu, zastosowaniu roślin w kompozycjach ogrodowych, wykorzystaniu w ogrodzie kamienia naturalnego, elementów wodnych, drewna oraz ozdób i detali dekoracyjnych. Na fotografiach przedstawiono inspirujące podpowiedzi związane z wprowadzeniem konkretnych rozwiązań w życie.Jeśli przedstawione w książce pomysły zachęcą do przeprowadzenia zmian w naszym ogrodzie, to cel książki zostanie osiągnięty.

 • 18,90 zł 21,00 zł

  Co mają ze sobą wspólnego ogrodnictwo, zbieranie grzybów i wędkarstwo? Pozornie nic, ale przecież wszystkie uprawiane są na świeżym powietrzu i wszystkie pozwalają na bliski kontakt z naturą. To dosyć oczywista rekomendacja dla tych, którzy taki kontakt lubią.W poradniku znajdziemy najważniejsze wiadomości pozwalające rozwijać nasze hobby. Na świeżym powietrzu, oczywiście.

 • 14,31 zł 15,90 zł

  Najprostsza definicja słowa „vademecum” to zbiór podstawowych, mających praktyczny wymiar informacji z wybranej dziedziny życia.Przewodnik „Vademecum ogrodnika” zbiera najbardziej potrzebne informacje na temat uprawy roślin. Dowiemy się z niego, jakie są zasady tworzenia ozdobnej i użytkowej części ogrodu, poznamy przepisy na prawidłowe komponowanie rabat i sposoby na utrzymanie w dobrym zdrowiu i kondycji wszystkich roślin ogrodowych. Książka przypomni prace ogrodnicze, o których nie możemy zapomnieć i wskaże, w jaki sposób prawidłowo je wykonać.

 • 22,46 zł 24,95 zł

  Wszyscy wiemy, ile radości daje obcowanie z naturą. Książka „Cztery pory roku w ogrodzie” przekonuje, że ta radość może być jeszcze większa, jeśli obcujemy z naturą we własnym ogrodzie. Samodzielnie wykonane prace dają satysfakcję i nierzadko napawają zasłużoną dumą.Poradnik przeznaczony jest dla tych, którzy zamierzają poznać tajniki zajmowania się ogrodem od podstaw. Informuje, jak zaprojektować ogród, jakimi narzędziami posługiwać się przy jego uprawie, jak wyeliminować choroby i szkodniki, jak dbać o ogród w każdej porze roku. Przegląd gatunków roślin polecanych do polskich ogrodów pokazuje ich odmienność na tle tradycyjnych ogrodów angielskich, francuskich, japońskich i chińskich.Odpowiednie rozplanowanie prac, do czego zachęca autorka, pomaga prawie bez wysiłku zrealizować ogrodowe zamierzenia.

 • 26,46 zł 29,40 zł

  Nasz ogród nie zawsze odpowiada roślinom. Niektóre z nich kapryszą, niektóre buntują się przeciwko rośnięciu w nie najlepszym dla nich towarzystwie, jeszcze inne zupełnie odmawiają współpracy. Dobór właściwych roślin do ogrodu to podstawa sukcesu uprawowego.Zagospodarowanie każdego ogrodu wymaga pracy, jednak nie zawsze musi być ona ciężka. Ogród łatwy w uprawie jest marzeniem każdego ogrodnika i o spełnieniu takiego właśnie marzenia jest ta książka. Zbiera najważniejsze informacje o gatunkach i odmianach roślin niewymagających wielkich nakładów pracy, odpornych, wytrzymałych na mróz, suszę, atak szkodników i chorób. Omawia rośliny przeznaczone do nasadzeń w różnych warunkach: w cieniu, słońcu, na glebach piaszczystych i glebach ciężkich. Bogactwo roślin jest tak duże, że z pewnością każdy potrafi wybrać coś dla siebie.

 • 23,63 zł 26,25 zł

  Utalentowany i pracowity ogrodnik stworzy roślinne rabaty nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Będzie jednak do tego potrzebował samozaparcia i dużej dawki wiedzy.Z trudnym terenem, jaki opisuje książka „Ogród na trudnym terenie”, mamy do czynienia w mniejszym lub większym stopniu wszyscy. Sucha, jałowa albo ciężka i podmokła gleba bardzo często jest powodem rezygnacji rolników z jej uprawiania. W efekcie przydomowy ogródek tworzymy na spękanej ziemi, dodatkowo zniszczonej budową domu. Szczęśliwcy, którzy mają działki leśne też borykają się z trudnościami, bo przecież ziemia leśna do żyznych nie należy. Na trudnym terenie, wyjątkowo suchym lub cienistym, podmokłym, leśnym, czy na zboczu można jednak wyczarować oazę. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny sadzić i jak to robić oraz jakich zabiegów pielęgnacyjnych nie zaniechać. O tych aspektach tworzenia ogrodu traktuje ten poradnik. Jeśli degradacja środowiska naturalnego będzie postępować w takim tempie, za kilkanaście lat nie będzie terenu „łatwego” do zakładania ogrodu. Warto przygotować się na taką ewentualność.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Upalne, suche lato w naszych warunkach klimatycznych zdarza się coraz częściej, a nie wszystkie rośliny dobrze znoszą silne nasłonecznienie i suszę. Dobór właściwych gatunków roślin pozwala na stworzenie pięknego ogrodu, któremu niestraszne będą nawet ekstremalne zjawiska pogodowe.„Ogród odporny na suszę. Rośliny na nasłonecznione stanowiska i jałowe gleby” to doskonała propozycja dla osób, chcących zagospodarować niekorzystne dla roślin środowisko. Informacje zawarte w poradniku pomogą dobrać odpowiednie rośliny, które nie będą wymagały obfitego, częstego podlewania i będą łatwe w uprawie. Wśród nich znajdują się zaprezentowane w książce kaktusy i inne sukulenty, zioła, trawy ozdobne i rośliny okrywowe, rośliny cebulowe, byliny, pnącza, a także krzewy i rośliny jednoroczne. Wbrew pozorom wybór jest dosyć duży, choć w pierwszym odruchu trudno sobie wyobrazić roślinę, która woli przesuszony piasek od żyznego czarnoziemu. Warto zadbać o to, by rośliny w naszym ogrodzie dostosować do warunków w nim panujących. Odwrotne działanie jest oczywiście możliwe, ale będzie wymagało dużych nakładów finansowych i jeszcze więcej pracy.

 • 73,80 zł 82,00 zł

  Autorka książki „Hortulus – ogrody marzeń. Marzenie spełnione” stworzyła wielotematyczny ogród Hortulus w Dobrzycy i zajmuje się nim od dwudziestu lat. Swoje doświadczenie przekazuje w książce.Książka opisuje sposoby kształtowania przestrzeni ogrodu tak, aby stał się harmonijną całością. Podpowiada, w jaki sposób wykorzystać elementy małej architektury ogrodowej i jakie rośliny zastosować, aby uzyskać różny styl ogrodu, jak zestawiać kolory roślin, by nawzajem się podkreślały lub uzupełniały. Jest jednocześnie zapisem historii powstawania ogrodów tematycznych w Dobrzycy - zawiera dokładne opisy i plany ogrodu w stylu francuskim, japońskim, śródziemnomorskim, trzech ogrodów ziołowych, ogrodu wodnego i rosarium. Uzupełniają je pozostałe ogrody tematyczne: ogród biały, żółto-niebieski, ogród w stylu wiejskim, ogród zapachu, ogród w cieniu oraz ogród wodny inspirowany stylem Gaudiego, niezwykłego architekta katalońskiego.Doskonała lektura dla lubiących różnorodność ogrodu. Album ilustrowany jest kilkuset zdjęciami projektów ogrodów i roślin sprawdzonych w naszych warunkach klimatycznych.

 • 64,42 zł 71,58 zł

  „Słownik roślin użytkowych” liczy ponad 1400 haseł. Zawiera nazwy łacińskie rodzin, rodzajów i większości gatunków roślin, a także nazwy polskie, angielskie, niemieckie, francuskie i rosyjskie.Oprócz części słownikowej zawiera również ryciny i informacje na temat roślin, które w uprawie ogrodniczej pojawiły się niedawno. Jest doskonałą pomocą dla osób zawodowo zajmujących się ogrodnictwem i tłumaczeniem tekstów o roślinach. Zainteresuje też osoby, które lubią poszerzać wiedzę.

 • 77,69 zł 86,32 zł

  Ogrodnictwo to bardzo szeroki dział gospodarki, w którym uprawa roślin ozdobnych zajmuje istotne, przynależne jej miejsce. Bardzo obszerna pozycja książkowa „Uprawa roślin ozdobnych” zbiera wiedzę na temat uprawy roślin, których zadaniem jest ozdabianie naszego otoczenia. Obok opisu zabiegów uprawowych i pielęgnacyjnych w produkcji roślin ozdobnych, rodzajów podłoża, zasad nawożenia i pędzenia roślin, zwalczania chwastów w uprawie, sposobów rozmnażania znajdziemy tu również opis podstawowych zasad dekorowania kwiatami wnętrz, obrotu kwiatami ciętymi i ich przechowywania, a także informacje na temat stanu i kierunku rozwoju ogrodnictwa roślin ozdobnych i kierunków prac naukowo-badawczych w zakresie ogrodnictwa ozdobnego w Polsce.Kompendium wiedzy dla osób chcących zająć się uprawą roślin ozdobnych.

 • 17,99 zł 19,99 zł

  Poznawanie świata przyrody to jedno z pierwszych doświadczeń człowieka. Feeria barw i zapachów, kształtów i faktur tak absorbuje wszystkie zmysły dziecka, że często z wielką radością dzieci przystępują do dalszego zgłębiania tajników zielonej zagadki.„Moja szkoła ogrodnictwa” to interesująca propozycja dla rodziców tych dzieci, którzy chcą je nauczyć, skąd biorą się rośliny, jak wyglądają nasionka i jak pielęgnować malutkie sadzonki, aby przekształciły się w dorosłe okazy. Nauka poprzez zabawę jest bardzo przyjemna i daje najlepsze efekty, a ciekawe pomysły przedstawione w książce na pewno zachęcą do samodzielnego działania. Mały ogrodnik może siać kwiaty, założyć miniaturowy ogródek skalny czy zbudować najprostszą miniszklarenkę. Z pewnością nauczy się szacunku dla przyrody i przyjemności czerpanej ze zdobywania nowych umiejętności.

 • 71,10 zł 79,00 zł

  Co robi ktoś, kto nie wie, jak ma wykonać jakąś czynność? Szuka informacji, czyta, pyta kogoś, kto wie. Co robi ktoś, kto wie, jak wykonywać daną czynność? Zapytany – chce być pomocny i odpowiada albo nie czuje potrzeby bycia miłym i nie odpowiada.Autorzy „Wielkiej encyklopedii ogrodu. Wademekum. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania” to prawdopodobnie bardzo mili ludzie. Opracowany na zasadzie pytań i odpowiedzi poradnik uprawy ogrodu wskazuje na ich potrzebę bycia pomocnymi i dużą fachowość. Odpowiadają na pytania zarówno najprostsze, formułowane przez nowicjuszy ogrodowej pasji, jak i na te zadawane przez doświadczonych już amatorów ogrodnictwa. Zagadnienia związane z planowaniem ogrodu i małą architekturą ogrodową nie mają dla nich tajemnic. W poradniku poruszana jest problematyka przygotowania gleby pod uprawę, dbałości o nią w trakcie okresu wegetacji roślin, rozmnażania i formowania roślin, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Książka radzi również, jak rozwiązywać problemy uprawy pod osłonami oraz jak pielęgnować rośliny w pojemnikach.„Wielka encyklopedia ogrodu” to bezcenna pomoc dla każdego czującego potrzebę zajmowania się własnym ogrodem.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Świat ogrodów to świat fascynującej różnorodności. Poruszanie się w nim wymaga nie tylko wiedzy, ale też intuicji i wrażliwości, cech przynależnych artystom. Architekci zieleni, projektanci ogrodów, ogrodnicy to często artyści, choć nie zawsze sami tak się oceniają.Russell Page od lat trzydziestych XX w. projektował ogrody na całym świecie. Tworzył wielkie parki miejskie, prywatne, rozległe kompleksy ogrodów i małe ogródki przydomowe. Swoje doświadczenia zebrał w książce „Edukacja ogrodnika” – niezwykłej opowieści nie tylko o tworzeniu ogrodów, ale też o życiu. Znajdziemy tu uwagi na temat komponowania ogrodu w zgodzie z jego otoczeniem, budowanego tak, aby był interesujący o każdej porze roku, trwały, zdrowy i zachwycający. O swoich pracach autor opowiada z pozycji mistrza, który potrafi krytycznie ocenić dzieło, ale który jednocześnie zna wartość dobrze wykonanego zadania. Osobiste, wnikliwe  refleksje na temat zasad projektowania ogrodów są w tej książce bezcenne. Swoboda i dowcip, z jakimi autor opisuje swoje życie, czynią z lektury prawdziwą przyjemność.To książka dla wymagającego czytelnika, który zasady projektowania ogrodów i estetyki chce poznać z ust legendy, jednego z najbardziej uznanych architektów zieleni XX w.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Jak to dobrze, że są wśród nas pasjonaci roślin. Świat bez nich pewnie by istniał, ale byłby smutniejszy, mniej kolorowy i uboższy w wiedzę. Bo prawdziwy pasjonat to często tropiciel rzadkich gatunków i doskonały znawca tematyki.Swoją ogrodniczą pasją autor stara się zarazić czytelników. Opisuje byliny, rośliny cebulowe skalne,wodne, trawy, paprocie, rosnące w jego ogrodzie i prezentuje je na ponad 400 fotografiach. Nie przekonuje do uprawy jakiejś wybranej grupy roślin. Jako miłośnik ogrodu z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem wie, że wśród zielonego bogactwa przyrody każdy sam może znaleźć swoje ulubione. Wskazuje również na bardzo ważną rzecz: sukces w uprawie nie zależy od czynników magicznych ani tzw. dobrej ręki, ale od wiedzy, choćby podstawowej, na temat danego gatunku. Tę wiedzę autor prezentuje na łamach książki.

 • 26,91 zł 29,90 zł

  Piękno kwiatów, drzew i krzewów cieszy. Pełną satysfakcję z uprawy ogrodu czerpie ten, kto rozumie ten żywy organizm. „Z uchem przy ziemi, czyli jak zrozumieć swój ogród” to świetnie napisana książka na temat praw przyrody rządzących światem roślin. Poszczególne rozdziały opisują najważniejsze zagadnienia związane z ogrodnictwem, m.in. glebę i składniki pokarmowe, wpływ klimatu na uprawę, owady i zwierzęta egzystujące w ogrodzie. Autor, zajmujący się w swojej naukowej pracy ekosystemami, z wielką swobodą, żywo i z humorem opowiada o ekologii ogrodów, którym, jeśli nie jest zakłócona naturalna równowaga, niewiele potrzeba, aby doskonale się rozwijały. Mimo tego, że opiera się na doświadczeniach pracy w Wielkiej Brytanii i przywołuje przykłady dotyczące tego kraju, książka ma charakter uniwersalny, gdyż tłumaczy zależności i reguły rządzące światem ogrodu pod każdą szerokością geograficzną. Z pewnością będzie doskonałą lekturą dla wszystkich uczniów i studentów ogrodnictwa, początkujących hobbystów i zaawansowanych miłośników roślin, którzy na pewno wiele wiedzą, ale chcieliby więcej zrozumieć.Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego w Twoim ogrodzie jest dużo szkodników albo dowiedzieć się, dlaczego nie trzeba nawozić drzew, sięgnij po tę pełną odkrywczych myśli, dowcipną i jednocześnie mądrą książkę.

na stronie