poradniki ogólne

 • 24,90 zł

  Nie każdy pasjonat roślinności ma tyle szczęścia, że posiada własny ogród. Czasami realizację marzeń utrudniają okoliczności zewnętrzne, czyli mieszkanie w mieście. Utrudniają, ale nie uniemożliwiają.„52 pomysły dla miejskich ogrodników” to przykład, jak mimo niesprzyjających ogrodnictwu warunków miasta można uprawiać sałatę, cukinię czy truskawki. Książka przedstawia pomysły zrealizowania co tydzień przez cały rok nowego przedsięwzięcia, które sprawi, że obok nas, w przestrzeni miejskiej, pojawi się więcej zieleni. Są tu miedzy innymi przepis na wykonanie bomb nasiennych z dzikimi kwiatami, innowacyjne ogrodnictwo na belach słomy, uprawa ziemniaków i cukinii w torbach, ściana ziół i sałat, pnącza na fasadzie, ale też budowa karmników dla ptaków czy miejsc zimowego ukrycia dla jeży. Pomysłów jest wiele i wiele z nich zakłada wykorzystanie przedmiotów z naszego otoczenia – toreb zakupowych, butelek PET, kartonów po napojach albo puszek. Pomysły można zrealizować nie tylko w warunkach miejskich – w podmiejskich czy wiejskich okolicznościach przyrody też się sprawdzą.Zieleni wokół nigdy za wiele. Do dzieła!

 • 49,00 zł

  Rok ma 12 miesięcy i w każdym z nich jest coś do zrobienia w ogrodzie. Chcielibyśmy odpocząć w miesiącach zimowych, ale również wtedy powinniśmy pamiętać, że za strzepywanie z gałęzi mokrego, ciężkiego śniegu rośliny odwdzięczą się w okresie wegetacji.Poradnik prowadzi nas krok po kroku przez wszystkie miesiące. Opisuje zmiany, jakie w każdym z nich zachodzą w ogrodowych roślinach: drzewach i krzewach, różach, bylinach, roślinach skalnych, cebulowych i bulwiastych, wśród letnich kwiatów, warzyw, ziół, w sadzie, szklarni, stawie ogrodowym, na trawniku, a także na balkonie i tarasie.W rozdziałach dotyczących poszczególnych miesięcy przedstawiono bardzo przydatne wskazówki dotyczące prac i sposobów ich przeprowadzenia oraz wiele informacji na temat różnych gatunków roślin, metod ich pielęgnacji, rozmnażania, zapobiegania chorobom i szkodnikom. Książka to również prezentacja 480 portretów pięknych roślin ogrodowych.Bogato ilustrowany poradnik przeznaczony jest dla każdego ogrodnika. Będzie doskonała pomocą szczególnie dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z ogrodem oraz dla tych, którzy lubią mieć spisane w jednym miejscu ważne rzeczy do wykonania. Jeśli będziemy dbać o nasze rośliny zgodnie z zaleceniami autorów, na pewno nie zapomnimy o żadnej niezbędnej do wykonania ogrodowej czynności.

 • 55,00 zł

  Systematyczna dbałość o zdrowie i piękno roślin jest obowiązkiem i przywilejem każdego posiadacza ogrodu. Z pewnością może w tym pomóc poradnik „Jak dbać o ogród marzeń”.Książka jest zbiorem praktycznych porad w postaci harmonogramu prac przewidzianych do wykonania w ogrodzie w poszczególnych miesiącach roku. W każdym miesiącu wskazane zostały również ważne tematy, o których należy pamiętać oraz rośliny ozdobne, które w danym miesiącu wyglądają na rabatach najpiękniej. Treści zostały uzupełnione dużą liczbą inspirujących zdjęć pięknych ogrodów i roślin.

 • 62,10 zł 69,00 zł

  "Wielka księga ogrodnika i działkowca" jest nieocenioną pomocą dla wszystkich miłośników ogrodów.W przystępny sposób omawia skomplikowane nieraz zagadnienia zakładania ogrodu, sadzenia i pielęgnacji roślin, zwalczania chorób roślin i szkodników, budowy ścieżek i małej architektury ogrodowej. Jest kompendium wiedzy na temat pielęgnacji drzew, krzewów i kwiatów, zakładania trawników, uprawy warzyw, owoców i ziół. Prezentuje 300 najpiękniejszych kwiatów, przedstawiając ich sylwetki i podając praktyczne wskazówki uprawowe. Książka zawiera ponad 1000 zdjęć i kolorowych rycin, które doskonale ilustrują omawiane zagadnienia, a ciekawe lub najważniejsze informacje zawiera w kolorowych, czytelnych ramkach."Wielka księga ogrodnika i działkowca" może być nie tylko codzienną pomocą, ale także świetnym prezentem dla kogoś, kto ma lub zamierza założyć ogród.  

 • 79,89 zł

  Małe jest piękne – ta maksyma w stosunku do ogrodów z pewnością jest prawdziwa. Mały ogród najczęściej nie wymaga dużych nakładów pracy, a jego pielęgnacja może być prawdziwą przyjemnością. „Małe ogrody. Encyklopedia” uświadamia nam, że nawet w malutkim ogrodzie, na niewielkiej przestrzeni balkonu czy na miniaturowej powierzchni parapetu można stworzyć dający wiele radości, zielony kącik, który zapewni nam bliższy kontakt z przyrodą. Artykuły opisujące tworzenie i prowadzenie małych ogrodów i ogródków zawierają praktyczne porady w postaci zdjęć opatrzonych komentarzami. Na ilustracjach krok po kroku pokazano działania i prace ogrodnicze. Książka przekonuje, że w zakresie tworzenia ogrodów niewielka powierzchnia nie musi być przeszkodą, a głównym wrogiem bywa zwykły brak wyobraźni. Inspirujące pomysły na zagospodarowanie małych powierzchni przydadzą się nie tylko początkującym, ale także zaawansowanym i doświadczonym ogrodnikom.  

 • 14,99 zł

  Zadbany ogród cieszy piękna zielenią i kolorowymi kwiatami, a jesienią daje obfity plon. Jednak by można było liczyć na taki efekt, należy dbać o ogród przez cały rok.„Kalendarz ogrodniczy” przypomina o najważniejszych pracach do wykonania w poszczególnych miesiącach roku w ogrodzie. Znajdziemy tu informacje o pracach czekających nas na rabatach ozdobnych, w sadzie, ogrodzie warzywnym i oczku wodnym. Książka zawiera również porady ekologiczne oraz wykaz terminów kwitnienia różnych roślin. Może to pomóc w zaprojektowaniu nasadzeń i sprawić, że nasz ogród będzie piękny przez cały rok.Pozycja szczególnie przydatna osobom mającym kłopot z zachowaniem systematyczności prac –przypomni o tym, co jest do zrobienia.

 • 19,99 zł

  Wszyscy wiemy, ile radości daje obcowanie z naturą. Książka „Cztery pory roku w ogrodzie” przekonuje, że ta radość może być jeszcze większa, jeśli obcujemy z naturą we własnym ogrodzie. Samodzielnie wykonane prace dają satysfakcję i nierzadko napawają zasłużoną dumą.Poradnik przeznaczony jest dla tych, którzy zamierzają poznać tajniki zajmowania się ogrodem od podstaw. Informuje, jak zaprojektować ogród, jakimi narzędziami posługiwać się przy jego uprawie, jak wyeliminować choroby i szkodniki, jak dbać o ogród w każdej porze roku. Przegląd gatunków roślin polecanych do polskich ogrodów pokazuje ich odmienność na tle tradycyjnych ogrodów angielskich, francuskich, japońskich i chińskich.Odpowiednie rozplanowanie prac, do czego zachęca autorka, pomaga prawie bez wysiłku zrealizować ogrodowe zamierzenia.

 • 39,99 zł

  Sztuka urządzania ogrodów nie zaczęła się wczoraj. Przed nami swoje ogrodowe pasje realizowali inni. Widząc to, co już powstało, lepiej możemy ocenić własne pomysły i sposoby ich realizacji.„100 pomysłów na ogród” to pozycja niezwykła. Ogrody odwiedzane przez projektanta na przestrzeni kilkudziesięciu lat ułożyły się na fotografiach w fascynującą mozaikę pomysłów i rozwiązań. Są obszerną inspiracją dotyczącą ogrodzeń, bram, furtek, ogrodowej architektury i wszystkiego, co związane z zagospodarowaniem ogrodu. Nie znajdziesz tu opisów wykonania zaprezentowanych na fotografiach elementów. Znajdziesz natomiast mnogość idei, konceptów i projektów, czasem śmiałych, czasem mniej odważnych, ale zawsze oryginalnych. To album działający ożywczo na wyobraźnię nie tylko ludzi zajmujących się kształtowaniem ogrodów, ale każdego człowieka, który jest wrażliwy na otaczającą go naturę i podkreślających jej piękno przedmiotów.

 • 68,25 zł

  Praca w ogrodzie dla kogoś, kto lubi naturę to bardzo miłe zajęcie. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, którego efekty są zauważalne, a bywają nawet widowiskowe, może być prawdziwym źródłem satysfakcji.W poradniku „Ogród przy domu” początkujący ogrodnicy znajdą wskazówki, jak zajmować się zieloną przestrzenią wokół domu, aby stała się kolorowym, pachnącym ogrodem. Poznają proste sposoby na uprawę roślin, pomysłowe rozwiązania i praktyczne wskazówki. Dla bardziej doświadczonych ogrodników poradnik będzie źródłem inspiracji w zakresie opieki nad roślinami nieco trudniejszymi w uprawie.Książka ilustrowana jest ponad 1600 pięknymi fotografiami.  

 • 39,90 zł

  Jak to dobrze, że są wśród nas pasjonaci roślin. Świat bez nich pewnie by istniał, ale byłby smutniejszy, mniej kolorowy i uboższy w wiedzę. Bo prawdziwy pasjonat to często tropiciel rzadkich gatunków i doskonały znawca tematyki.Swoją ogrodniczą pasją autor stara się zarazić czytelników. Opisuje byliny, rośliny cebulowe skalne,wodne, trawy, paprocie, rosnące w jego ogrodzie i prezentuje je na ponad 400 fotografiach. Nie przekonuje do uprawy jakiejś wybranej grupy roślin. Jako miłośnik ogrodu z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem wie, że wśród zielonego bogactwa przyrody każdy sam może znaleźć swoje ulubione. Wskazuje również na bardzo ważną rzecz: sukces w uprawie nie zależy od czynników magicznych ani tzw. dobrej ręki, ale od wiedzy, choćby podstawowej, na temat danego gatunku. Tę wiedzę autor prezentuje na łamach książki.

 • 12,90 zł

  Z roku na rok przybywa osób uczulonych na… przyrodę. Pyłki drzew, traw i kwiatów potrafią być groźne dla szczególnie wrażliwych osób, ale nie znaczy to, że należy w ogóle rezygnować z kontaktu z naturą. Osoby chorujące na alergię mogą przebywać w ogrodzie, a nawet go uprawiać, o ile będą wiedziały, jak to robić.Książka „Ogród dla alergika” prezentuje drzewa, krzewy, kwiaty i zioła, wśród których alergik nie powinien bać się o swoje zdrowie. Przedstawia też sposoby uprawy roślin bezpieczne dla osób wrażliwych i uczy, kiedy je stosować oraz wskazuje na te ogrodowe zajęcia, których alergicy powinni unikać. Na rynku wydawniczym to jedna z niewielu pozycji o tej tematyce.

 • 15,90 zł

  Wśród roślin w naszych ogrodach znajdziemy te, które pięknie wyglądają w ciągu całego roku, ale naszą uwagę na pewno zwrócą takie, które doskonale wyglądają zimą – gdy świat roślin wydaje się szary i nieciekawy.Zielenią roślin można cieszyć się w ogrodzie przez cały rok. Poradnik „Rośliny zawsze zielone” pokazuje między innymi takie rośliny, jak bukszpan, bluszcz, różanecznik, kalina i inne liściaste, ponieważ rośliny zimozielone to nie tylko iglaki. Te ostatnie również znajdziemy w książce, jednak są one tu nie pierwszoplanowe. Poradnik prezentuje rośliny, którymi można zagospodarować ogrody, balkony i tarasy. Omawia zasady sadzenia, pielęgnacji i cięcia oraz podpowiada, jak ciekawie zaaranżować przestrzeń przy wykorzystaniu wiecznej zieleni.

 • 39,90 zł

  Wszystko ma swój początek. Nawet najstarsze, najbardziej okazałe drzewa były kiedyś małymi roślinkami, a doskonałe założenia parkowe zaledwie pomysłami w czyjejś głowie.Książka ogrodnicza „Ogród dla początkujących” to pozycja zachęcająca do zajęcia się uprawą kawałka ziemi. Autor, dziennikarz i pasjonat ogrodnictwa, barwnie opowiada o kolorowym i fascynującym świecie przyrody kształtowanej ręką człowieka. Przekonuje, że najważniejsza w powstaniu zaczarowanego ogrodu jest chęć i to ona napędza do działania. Stara się bardzo prosto i zrozumiale przedstawić zależności świata flory, tak aby właśnie początkujący miłośnik zieleni zapamiętał to, co najważniejsze. Ze swadą opowiada o roślinach, które ze względu na wykształcenie, wykonywany zawód i pasję doskonale zna i podpowiada, jak pomagać im rozwijać się najlepiej. Dowiemy się zatem, które rośliny są szczególnie polecane dla rozpoczynających przygodę z ogrodem, jak pielęgnować nasze uprawy i co robić, kiedy są atakowane przez choroby i szkodniki, a także o jakich pracach w ogrodzie nie możemy zapomnieć w poszczególnych miesiącach w roku.Dla początkujących ogrodników książka doskonała, ponieważ jak rzadko która przekonuje, ile radości można czerpać z pracy w ogrodzie i ile obserwacji o otaczającym świecie w czasie tej pracy można zebrać.

 • 49,90 zł

  Biały, żółty, purpurowy czy może niebieski? Każdy kolor może znaleźć się w ogrodzie i każdy będzie go zdobił.Autor „Barw w ogrodzie” przekonuje, że aranżując ogród należy brać pod uwagę kolor kwiatów i innych roślin, ponieważ jednym z wyznaczników ogrodowej kompozycji jest harmonia barw. W książce autor poddał analizie różne stylistyki i różne zestawienia kolorystyczne. Opisał je nie tylko ze znawstwem projektanta zieleni, ale również z przekonaniem pasjonata i wrażliwością wnikliwego obserwatora. Z podpowiedzi eksperta zawsze warto korzystać.

 • 34,90 zł

  Kto pyta, nie błądzi. To znane przysłowie ma również zastosowanie w przypadku pytań związanych z ogrodem.„Zapytaj ogrodnika” to poradnik trochę nietypowy. Dziennikarz od lat zajmujący się tematyką ogrodów, autor kilku książek, prowadzący jednocześnie program telewizyjny, postanowił zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej otrzymywane pytania związane z różnymi ogrodniczymi problemami. Napisaną bardzo obrazowym językiem książkę czyta się jak dobrą powieść – trochę w niej wątków sensacyjnych, trochę romansu, dużo dowcipu. Jednocześnie autor daje wyraz swojemu przekonaniu, że nie wszystkie plagi, które spadają na nasz ogród są z gruntu złe i wymagają naszej interwencji. Świat przyrody dąży przecież do zachowania równowagi, więc z wieloma kłopotliwymi zjawiskami doskonale potrafi sobie radzić sam. A że trochę dłużej to trwa… Cóż, czasem zwyczajna cierpliwość daje najlepsze rezultaty.Książka będzie doskonałym prezentem dla każdego miłośnika ogrodu.

 • 58,90 zł

  Każdemu właścicielowi ogrodu wydaje się, że wie o nim prawie wszystko. Tymczasem zdarza się, że w ciągu roku pojawiają się problemy, o których istnieniu nie miał pojęcia. Dobry ogrodnik chętnie korzysta z wiedzy innych i chętnie też dzieli się swoimi doświadczeniami.Zbiór doświadczeń redaktorów największego europejskiego czasopisma ogrodniczego został przedstawiony w poradniku „Mój piękny ogród przez 365 dni”. Konieczność odpowiedzi na pytania czytelników spowodowała zebranie w jednym miejscu rozwiązań różnorodnych problemów, które pojawiają się w ogrodzie przez cały rok. Jak cieszyć się kwiatami od stycznia do grudnia, jakie rośliny wybierać do małych, a jakie do dużych ogrodów, jak zapewnić obfite plony warzyw i ziół, jak je zbierać i przechowywać, kiedy wysiewać warzywa, by móc korzystać z dobrodziejstwa świeżych upraw jeszcze w listopadzie, kiedy i jak zwalczać szkodniki i choroby? Na te i inne pytania poradnik odpowiada niezawodnie. Jest jednocześnie niezwykle pomocnym kalendarzem ogrodowych prac.

 • 58,90 zł

  Uprawa roślin to dla wielu z nas z pewnością przede wszystkim przyjemność. Często oddajemy się jej spontanicznie. Ale aby obserwować doskonałe rezultaty zabiegów pielęgnacyjnych, prace trzeba wykonywać w odpowiednim czasie i odpowiedniej kolejności.„Kalendarz ogrodnika” to poradnik dla początkujących i zaawansowanych. W czterech kolejnych rozdziałach dotyczących kwiatów, drzew, krzewów i pnączy, drzew i krzewów owocowych oraz warzyw i ziół znajdziesz informacje na temat siewu, pikowania, sadzenia, szczepienia, cięcia i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszystkie te czynności zostały podzielone i opisane, jako konieczne do wykonania w odpowiednim miesiącu. Wśród wiadomości związanych z prostymi zabiegami ogrodowymi znalazły się tu również opisy zabiegów bardziej skomplikowanych lub rzadziej wykonywanych. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy nie powinni być zawiedzeni.

 • 36,90 zł

  Praca w ogrodzie trwa przez cały rok. Z miesiąca na miesiąc zmienia się i może jej ubywać lub przybywać, jeśli niewłaściwie ją zaplanujemy.Obszerny poradnik „Rok w ogrodzie” służy pomocą każdemu, kto chce systematycznie dbać o ogród. Miesięczny podział obowiązków pomoże zapanować nad pracami niezbędnymi do wykonania w danej chwili i pozwoli nie zapomnieć o żadnej ważnej czynności. Sianie, sadzenie, nawożenie i przycinanie roślin powinno bowiem odbywać się w określonym czasie i chociaż odstępstwa od tej zasady czasami są możliwe, to jednak w większości przypadków eksperymentowanie na własną rękę nie kończy się dla rośliny szczęśliwie. W książce zaprezentowano porady zwiane z uprawą 200 gatunków kwiatów, krzewów ozdobnych i owocowych, drzew, ziół i warzyw. Przedstawione informacje pomogą uchronić rośliny przed chorobami i szkodnikami, a nam doświadczyć radości z dobrze wykonanej pracy. 

 • 45,00 zł

  Książka „Zmień swój ogród” to jedyny poradnik na rynku pokazujący, jak szybko i niewielkim kosztem zmienić fragment ogrodu. Zawiera 50 projektów rabat do niedużego ogrodu. Są wśród nich m.in. rabaty: na trawnik, pod okno, nad wodę, przy tarasie, narożne, kolorowe, wiosenne i letnie, ziołowe, warzywne, wiejskie i nowoczesne.Oprócz szczegółowych planów i rzutów perspektywicznych książka zawiera porady, jak założyć rabatę, jakie rośliny dobrać i jak gęsto je posadzić, by szybko utworzyły gotową kompozycję. Rośliny zostały dobrane do warunków panujących w polskich ogrodach.

 • 30,45 zł

  Potrzeba obcowania z przyrodą nie jest wrodzona, a jednak wcześniej czy później pojawia się chyba u każdego. Kontakt z naturą daje wiele radości. Im wcześniej nauczymy się spostrzegać i doceniać naturę, tym dłużej będziemy mogli tę radość odczuwać.„Przyroda i jej tajemnice” to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego rodzica dbającego o rozbudzenie w dziecku potrzeby odkrywania piękna świata natury i każdego wychowawcy, który chce nauczyć dziecko dostrzegania niezwykłości świata. Książka to kopalnia wiedzy na temat gier i zabaw przeprowadzanych w terenie albo przy wykorzystaniu znalezionych w lesie czy na łące liści, kwiatów czy innych naturalnych przedmiotów. Uczy odkrywania tajemnic przyrody nad stawem czy strumieniem, w ogrodzie, w najbliższej okolicy, podaje interesujące informacje na temat roślin i zwierząt, prezentuje pomysły na wesołe zabawy, w wyniku których może powstać wiklinowy płotek, wianki i girlandy z liści czy szpaler posadzonych roślinek. Wiadomości zawarte w książce będą interesujące nie tylko dla dzieci – z pewnością niejeden dorosły zostanie zaskoczony ciekawymi informacjami.Warto mieć tę książkę przy sobie na spacerze w parku czy w lesie i czerpać z niej pomysły na wspólne zabawy. Skorzysta na tym cała rodzina.

 • 29,90 zł

  Polska ma opinię kraju przyrodniczo bogatego. Zielone lasy, malownicze zakola rzek, bagna, duża liczba zwierząt i ptaków zachęcają do uprawiania ekoturystyki.Przewodnik „Zielona Polska” przedstawia 27 regionów szczególnie interesujących dla miłośników kontaktu z naturą. Podaje wiadomości geograficzne i fizyczne dotyczące każdego regionu, przepisy w zakresie ochrony przyrody obowiązujące w danym miejscu oraz praktyczne informacje związane z noclegami czy wyżywieniem. Każdy z regionów pokazany jest w przewodniku na mapce, na której zaznaczono również najbardziej interesujące trasy wycieczek. Przewodnik ma również charakter poradnikowy – podpowiada, na co zwrócić uwagę przy organizacji biwaku, jak rozpalić bezpieczne ognisko i jak zbudować leśną toaletę. Słowem: w jaki sposób korzystać z przyrody, aby jej nie szkodzić.Przewodnik polecany dla ekopodróżników w każdym wieku. 

 • 35,00 zł

  Tworzenie ogrodu można porównać do malowania obrazu – roślinami i ogrodowymi budowlami nadajemy mu fakturę i kolory.Poradnik „Zakomponuj własny ogród” traktuje ogród jak pełen harmonii twór ręki człowieka. Powstawanie ogrodu rozpoczyna się od zaplanowania najważniejszych jego elementów, architektonicznych dominant: wejścia, ścieżek, miejsca odpoczynku, placu zabaw dla dzieci i innych niezbędnych każdemu części ogrodu. Każdy z tych elementów może być wykonany z różnych materiałów, z czego między innymi wynika ogrodowa różnorodność. W książce znajdziemy nie tylko pomysły na ogrodową architekturę, ale też odpowiedzi na pytania, jak założyć trawnik, jakie rośliny wykorzystać na żywopłot i które miejsca ogrodu wymagają szczególnej staranności nasadzeń.Projektowanie własnego ogrodu to duża przyjemność, szczególnie dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy.

 • 41,90 zł

  Ograniczona przestrzeń ogrodu na pewno nie jest ograniczeniem dla marzeń o pięknym otoczeniu.„Piękny mały ogród” to doskonały poradnik dla miłośników zagospodarowania zielenią każdej przestrzeni, nawet tej najmniejszej. Podpowiada, na jakie aspekty doboru roślin zwrócić uwagę i jakie rośliny wybrać, aby pięknie komponowały się ze sobą i z otoczeniem. W książce znajdziemy też propozycję nasadzeń konkretnych gatunków i odmian pnączy, bylin, krzewów kwitnących, roślin zimozielonych, egzotycznych, traw, bambusów, funkii, paproci, a także omówienie nasadzeń sezonowych: jednorocznych i dwuletnich, pojemnikowych i cebulowych.Mała przestrzeń ogrodu nie musi być ograniczeniem. Może pomóc w stworzeniu ogrodu bliskiego doskonałości, pozwala bowiem na skupienie uwagi na mniejszej powierzchni i poddaniu jej lepszej kontroli. Dobór właściwych roślin i odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne z pewnością dadzą efekt w postaci pięknie zagospodarowanego kawałka własnej zieleni.

 • 18,80 zł

  Oddziaływanie Księżyca na Ziemię, a co za tym idzie na procesy na niej zachodzące to fakt wykorzystywany przy uprawie ziemi od tysiącleci.„Ogrodniczy poradnik księżycowy” zbiera informacje na temat prac ogrodniczych, które wykonywane w zgodzie z fazami Księżyca, od nowiu do pełni, dają możliwość zachowania roślin w doskonałym zdrowiu i uzyskania świetnych plonów. Książka wskazuje najlepsze dni do zbioru owoców, prac pielęgnacyjnych przy warzywach korzeniowych czy roślinach ozdobnych z liści i kwiatów. Dla wielu z nas treści przedstawione w poradniku mogą wydawać się magią. Wystarczy jednak przypomnieć sobie, w jaki sposób Księżyc oddziałuje np. na pływy morskie, aby z mniejszym niedowierzaniem przystąpić do lektury.W dobie szerokiego i nie zawsze potrzebnego stosowania nawozów sztucznych zwrot w kierunku najbardziej ekologicznych metod uprawy ziemi może być bardzo interesującą alternatywą.

 • 29,90 zł

  Piękno kwiatów, drzew i krzewów cieszy. Pełną satysfakcję z uprawy ogrodu czerpie ten, kto rozumie ten żywy organizm. „Z uchem przy ziemi, czyli jak zrozumieć swój ogród” to świetnie napisana książka na temat praw przyrody rządzących światem roślin. Poszczególne rozdziały opisują najważniejsze zagadnienia związane z ogrodnictwem, m.in. glebę i składniki pokarmowe, wpływ klimatu na uprawę, owady i zwierzęta egzystujące w ogrodzie. Autor, zajmujący się w swojej naukowej pracy ekosystemami, z wielką swobodą, żywo i z humorem opowiada o ekologii ogrodów, którym, jeśli nie jest zakłócona naturalna równowaga, niewiele potrzeba, aby doskonale się rozwijały. Mimo tego, że opiera się na doświadczeniach pracy w Wielkiej Brytanii i przywołuje przykłady dotyczące tego kraju, książka ma charakter uniwersalny, gdyż tłumaczy zależności i reguły rządzące światem ogrodu pod każdą szerokością geograficzną. Z pewnością będzie doskonałą lekturą dla wszystkich uczniów i studentów ogrodnictwa, początkujących hobbystów i zaawansowanych miłośników roślin, którzy na pewno wiele wiedzą, ale chcieliby więcej zrozumieć.Jeśli chcesz znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego w Twoim ogrodzie jest dużo szkodników albo dowiedzieć się, dlaczego nie trzeba nawozić drzew, sięgnij po tę pełną odkrywczych myśli, dowcipną i jednocześnie mądrą książkę.

 • 39,90 zł

  Świat ogrodów to świat fascynującej różnorodności. Poruszanie się w nim wymaga nie tylko wiedzy, ale też intuicji i wrażliwości, cech przynależnych artystom. Architekci zieleni, projektanci ogrodów, ogrodnicy to często artyści, choć nie zawsze sami tak się oceniają.Russell Page od lat trzydziestych XX w. projektował ogrody na całym świecie. Tworzył wielkie parki miejskie, prywatne, rozległe kompleksy ogrodów i małe ogródki przydomowe. Swoje doświadczenia zebrał w książce „Edukacja ogrodnika” – niezwykłej opowieści nie tylko o tworzeniu ogrodów, ale też o życiu. Znajdziemy tu uwagi na temat komponowania ogrodu w zgodzie z jego otoczeniem, budowanego tak, aby był interesujący o każdej porze roku, trwały, zdrowy i zachwycający. O swoich pracach autor opowiada z pozycji mistrza, który potrafi krytycznie ocenić dzieło, ale który jednocześnie zna wartość dobrze wykonanego zadania. Osobiste, wnikliwe  refleksje na temat zasad projektowania ogrodów są w tej książce bezcenne. Swoboda i dowcip, z jakimi autor opisuje swoje życie, czynią z lektury prawdziwą przyjemność.To książka dla wymagającego czytelnika, który zasady projektowania ogrodów i estetyki chce poznać z ust legendy, jednego z najbardziej uznanych architektów zieleni XX w.

 • 19,99 zł

  Poznawanie świata przyrody to jedno z pierwszych doświadczeń człowieka. Feeria barw i zapachów, kształtów i faktur tak absorbuje wszystkie zmysły dziecka, że często z wielką radością dzieci przystępują do dalszego zgłębiania tajników zielonej zagadki.„Moja szkoła ogrodnictwa” to interesująca propozycja dla rodziców tych dzieci, którzy chcą je nauczyć, skąd biorą się rośliny, jak wyglądają nasionka i jak pielęgnować malutkie sadzonki, aby przekształciły się w dorosłe okazy. Nauka poprzez zabawę jest bardzo przyjemna i daje najlepsze efekty, a ciekawe pomysły przedstawione w książce na pewno zachęcą do samodzielnego działania. Mały ogrodnik może siać kwiaty, założyć miniaturowy ogródek skalny czy zbudować najprostszą miniszklarenkę. Z pewnością nauczy się szacunku dla przyrody i przyjemności czerpanej ze zdobywania nowych umiejętności.

 • 86,32 zł

  Ogrodnictwo to bardzo szeroki dział gospodarki, w którym uprawa roślin ozdobnych zajmuje istotne, przynależne jej miejsce. Bardzo obszerna pozycja książkowa „Uprawa roślin ozdobnych” zbiera wiedzę na temat uprawy roślin, których zadaniem jest ozdabianie naszego otoczenia. Obok opisu zabiegów uprawowych i pielęgnacyjnych w produkcji roślin ozdobnych, rodzajów podłoża, zasad nawożenia i pędzenia roślin, zwalczania chwastów w uprawie, sposobów rozmnażania znajdziemy tu również opis podstawowych zasad dekorowania kwiatami wnętrz, obrotu kwiatami ciętymi i ich przechowywania, a także informacje na temat stanu i kierunku rozwoju ogrodnictwa roślin ozdobnych i kierunków prac naukowo-badawczych w zakresie ogrodnictwa ozdobnego w Polsce.Kompendium wiedzy dla osób chcących zająć się uprawą roślin ozdobnych.

 • 71,58 zł

  „Słownik roślin użytkowych” liczy ponad 1400 haseł. Zawiera nazwy łacińskie rodzin, rodzajów i większości gatunków roślin, a także nazwy polskie, angielskie, niemieckie, francuskie i rosyjskie.Oprócz części słownikowej zawiera również ryciny i informacje na temat roślin, które w uprawie ogrodniczej pojawiły się niedawno. Jest doskonałą pomocą dla osób zawodowo zajmujących się ogrodnictwem i tłumaczeniem tekstów o roślinach. Zainteresuje też osoby, które lubią poszerzać wiedzę.

 • 82,00 zł

  Autorka książki „Hortulus – ogrody marzeń. Marzenie spełnione” stworzyła wielotematyczny ogród Hortulus w Dobrzycy i zajmuje się nim od dwudziestu lat. Swoje doświadczenie przekazuje w książce.Książka opisuje sposoby kształtowania przestrzeni ogrodu tak, aby stał się harmonijną całością. Podpowiada, w jaki sposób wykorzystać elementy małej architektury ogrodowej i jakie rośliny zastosować, aby uzyskać różny styl ogrodu, jak zestawiać kolory roślin, by nawzajem się podkreślały lub uzupełniały. Jest jednocześnie zapisem historii powstawania ogrodów tematycznych w Dobrzycy - zawiera dokładne opisy i plany ogrodu w stylu francuskim, japońskim, śródziemnomorskim, trzech ogrodów ziołowych, ogrodu wodnego i rosarium. Uzupełniają je pozostałe ogrody tematyczne: ogród biały, żółto-niebieski, ogród w stylu wiejskim, ogród zapachu, ogród w cieniu oraz ogród wodny inspirowany stylem Gaudiego, niezwykłego architekta katalońskiego.Doskonała lektura dla lubiących różnorodność ogrodu. Album ilustrowany jest kilkuset zdjęciami projektów ogrodów i roślin sprawdzonych w naszych warunkach klimatycznych.

 • 39,90 zł

  Upalne, suche lato w naszych warunkach klimatycznych zdarza się coraz częściej, a nie wszystkie rośliny dobrze znoszą silne nasłonecznienie i suszę. Dobór właściwych gatunków roślin pozwala na stworzenie pięknego ogrodu, któremu niestraszne będą nawet ekstremalne zjawiska pogodowe.„Ogród odporny na suszę. Rośliny na nasłonecznione stanowiska i jałowe gleby” to doskonała propozycja dla osób, chcących zagospodarować niekorzystne dla roślin środowisko. Informacje zawarte w poradniku pomogą dobrać odpowiednie rośliny, które nie będą wymagały obfitego, częstego podlewania i będą łatwe w uprawie. Wśród nich znajdują się zaprezentowane w książce kaktusy i inne sukulenty, zioła, trawy ozdobne i rośliny okrywowe, rośliny cebulowe, byliny, pnącza, a także krzewy i rośliny jednoroczne. Wbrew pozorom wybór jest dosyć duży, choć w pierwszym odruchu trudno sobie wyobrazić roślinę, która woli przesuszony piasek od żyznego czarnoziemu. Warto zadbać o to, by rośliny w naszym ogrodzie dostosować do warunków w nim panujących. Odwrotne działanie jest oczywiście możliwe, ale będzie wymagało dużych nakładów finansowych i jeszcze więcej pracy.

 • 26,25 zł

  Utalentowany i pracowity ogrodnik stworzy roślinne rabaty nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Będzie jednak do tego potrzebował samozaparcia i dużej dawki wiedzy.Z trudnym terenem, jaki opisuje książka „Ogród na trudnym terenie”, mamy do czynienia w mniejszym lub większym stopniu wszyscy. Sucha, jałowa albo ciężka i podmokła gleba bardzo często jest powodem rezygnacji rolników z jej uprawiania. W efekcie przydomowy ogródek tworzymy na spękanej ziemi, dodatkowo zniszczonej budową domu. Szczęśliwcy, którzy mają działki leśne też borykają się z trudnościami, bo przecież ziemia leśna do żyznych nie należy. Na trudnym terenie, wyjątkowo suchym lub cienistym, podmokłym, leśnym, czy na zboczu można jednak wyczarować oazę. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny sadzić i jak to robić oraz jakich zabiegów pielęgnacyjnych nie zaniechać. O tych aspektach tworzenia ogrodu traktuje ten poradnik. Jeśli degradacja środowiska naturalnego będzie postępować w takim tempie, za kilkanaście lat nie będzie terenu „łatwego” do zakładania ogrodu. Warto przygotować się na taką ewentualność.

 • 29,40 zł

  Nasz ogród nie zawsze odpowiada roślinom. Niektóre z nich kapryszą, niektóre buntują się przeciwko rośnięciu w nie najlepszym dla nich towarzystwie, jeszcze inne zupełnie odmawiają współpracy. Dobór właściwych roślin do ogrodu to podstawa sukcesu uprawowego.Zagospodarowanie każdego ogrodu wymaga pracy, jednak nie zawsze musi być ona ciężka. Ogród łatwy w uprawie jest marzeniem każdego ogrodnika i o spełnieniu takiego właśnie marzenia jest ta książka. Zbiera najważniejsze informacje o gatunkach i odmianach roślin niewymagających wielkich nakładów pracy, odpornych, wytrzymałych na mróz, suszę, atak szkodników i chorób. Omawia rośliny przeznaczone do nasadzeń w różnych warunkach: w cieniu, słońcu, na glebach piaszczystych i glebach ciężkich. Bogactwo roślin jest tak duże, że z pewnością każdy potrafi wybrać coś dla siebie.

 • 24,95 zł

  Wszyscy wiemy, ile radości daje obcowanie z naturą. Książka „Cztery pory roku w ogrodzie” przekonuje, że ta radość może być jeszcze większa, jeśli obcujemy z naturą we własnym ogrodzie. Samodzielnie wykonane prace dają satysfakcję i nierzadko napawają zasłużoną dumą.Poradnik przeznaczony jest dla tych, którzy zamierzają poznać tajniki zajmowania się ogrodem od podstaw. Informuje, jak zaprojektować ogród, jakimi narzędziami posługiwać się przy jego uprawie, jak wyeliminować choroby i szkodniki, jak dbać o ogród w każdej porze roku. Przegląd gatunków roślin polecanych do polskich ogrodów pokazuje ich odmienność na tle tradycyjnych ogrodów angielskich, francuskich, japońskich i chińskich.Odpowiednie rozplanowanie prac, do czego zachęca autorka, pomaga prawie bez wysiłku zrealizować ogrodowe zamierzenia.

 • 15,90 zł

  Najprostsza definicja słowa „vademecum” to zbiór podstawowych, mających praktyczny wymiar informacji z wybranej dziedziny życia.Przewodnik „Vademecum ogrodnika” zbiera najbardziej potrzebne informacje na temat uprawy roślin. Dowiemy się z niego, jakie są zasady tworzenia ozdobnej i użytkowej części ogrodu, poznamy przepisy na prawidłowe komponowanie rabat i sposoby na utrzymanie w dobrym zdrowiu i kondycji wszystkich roślin ogrodowych. Książka przypomni prace ogrodnicze, o których nie możemy zapomnieć i wskaże, w jaki sposób prawidłowo je wykonać.

 • 21,00 zł

  Co mają ze sobą wspólnego ogrodnictwo, zbieranie grzybów i wędkarstwo? Pozornie nic, ale przecież wszystkie uprawiane są na świeżym powietrzu i wszystkie pozwalają na bliski kontakt z naturą. To dosyć oczywista rekomendacja dla tych, którzy taki kontakt lubią.W poradniku znajdziemy najważniejsze wiadomości pozwalające rozwijać nasze hobby. Na świeżym powietrzu, oczywiście.

na stronie