Brak produktów
Ilustrowany poradnik "Uprawiamy glebę i sadzimy kwiaty" będzie pomocny każdemu początkującemu ogrodnikowi.Podpowiada, jak przygotować glebę w ogrodzie i jak ją pielęgnować, aby rosnące w niej rośliny dobrze się ukorzeniły i zdrowo rozwijały. Znajdziemy tu również informacje, jak prawidłowo sadzić rośliny.
Bujna zieleń oraz dorodne owoce i warzywa to chluba każdego ogrodnika. Aby mieć powody do dumy, trzeba nawozić uprawy, szczególnie w miejscach, w których ziemia nie jest zbyt urodzajna.Należąca do serii „Porady praktyczne” książka „Przewodnik po nawozach” omawia cechy i działanie różnych rodzajów nawozów. Są wśród nich nawozy jedno- i dwuskładnikowe – azotowe, fosforowe, potasowe, wapniowe i magnezowe oraz wieloskładnikowe – uniwersalne i specjalistyczne dla drzew i krzewów owocowych, warzyw, trawników, roślin kwasolubnych i ozdobnych, a także inne rodzaje nawozów. Przedstawione zostały nawozy mikroelementowe, nawozy żywieniowo-ochronne, organiczno-mineralne, organiczne możliwe do kupienia w sklepach, preparaty poprawiające żyzność gleby oraz nawozy dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych. Istotny dla każdego dbającego o prawidłowe nawożenie ogrodnika będzie rozdział na temat technik stosowania nawozów, zawierający tabelki z informacjami na temat zapotrzebowania różnych roślin na poszczególne pierwiastki. Całość uzupełnia omówienie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy z nawozami.Na rynku wydawniczym tak skondensowana praca na ten temat jest rzadkością.
Korzyści wynikające ze ściółkowania są nieocenione. Wolno rozkładająca się materia organiczna uzupełnia składniki odżywcze w glebie, chroni glebę przed utratą wody, słońcem i mrozem oraz ogranicza wzrost chwastów.Poradnik dotyczący rodzajów i właściwości ściółek jest bardzo pouczający. Pokazuje, że do ściółkowania można wykorzystać nie tylko korę, ale również wiele innych materiałów i zastosować je na różne sposoby. Rozłożone pod roślinami na warzywniku, rabatach kwiatowych, pod krzewami i drzewami owocowymi na pewno przyczynią się do poprawy właściwości gleby i tym samym zdrowia roślin.Ściółkujmy bez wahania. Poza efektem w postaci pięknych roślin uzyskamy ciekawe walory estetyczne.
Odkryta gleba szybko ulega erozji. Poddana działaniu słońca, mrozu, wysuszającego wiatru traci swoją strukturę i staje się jałowa. Jak trudno przywrócić ją do żyzności wiedzą tylko ci, którzy usiłują to zrobić. Podstawowym sposobem ochrony gleby, nie zawsze jeszcze u nas stosowanym, jest ściółkowanie różnego rodzaju ściółkami: organicznymi, syntetycznymi, dekoracyjnymi lub obsadzanie roślinami okrywowymi. Każdy rodzaj ściółki ma nieco inne cechy, dlatego wiedza o ich własnościach jest bardzo potrzebna i przydaje w momencie, gdy chcemy pomóc glebie i naszym roślinom. Poradnik pozwoli dobrze wybrać sposób ochrony gleby w naszym ogrodzie i przybliży zasady stosowania ściółek, mulczy i roślin okrywowych.
Ogród, jak każdy żywy organizm, wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Jesienią i zimą trzeba zadbać o jego właściwe zaplanowanie i przygotować rośliny do okresu wegetacji. Książka radzi, jakie czynności należy wykonać, aby rośliny w ogrodzie, na balkonie czy na tarasie w dobrej kondycji przetrwały zimę, podpowiada, w jaki sposób ustrzec je przed chorobami i szkodnikami oraz co zrobić, jeśli jednak atak choroby lub szkodnika się zdarzy. Autorka książki, Maja Popielarska, to znana widzom TVN prezenterka pogody i dziennikarka prowadząca program „Maja w ogrodzie”. Ogrodniczą pasję popiera solidną wiedzą – jest absolwentką specjalizacji architektura krajobrazu na SGGW.
Ogród, jak każdy żywy organizm, wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy jest w fazie intensywnego rozwoju, wiosną i latem, prac związanych z utrzymaniem go w dobrej kondycji jest czasami aż nadto, ale wynagradza to w dwójnasób.Książka prezentuje i opisuje czynności, jakie powinniśmy w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach wykonywać w tych porach roku. Spis prac nie pozwala zapomnieć o nich w trakcie wykonywania zabiegów wokół roślin, a dobre zaplanowanie i rozłożenie w czasie pomaga uniknąć natłoku działań w jednej chwili.Autorka książki, Maja Popielarska, to znana widzom TVN prezenterka pogody i dziennikarka prowadząca program „Maja w ogrodzie”. Ogrodniczą pasję popiera solidną wiedzą – jest absolwentką specjalizacji architektura krajobrazu na SGGW.
Efektywna praca przynosi satysfakcję. Dobrze wykonane zadanie to powód do radości i dumy.„Pielęgnacja ogrodu. Poradnik ogrodniczy” pozwoli czerpać przyjemność z prostych, ale niezbędnych do wykonania czynności. Znajduje się w niej, podzielony na kolejne miesiące w roku, spis prac związanych z pielęgnacją ogrodu i roślin domowych. Sadzenie, sianie, przygotowanie rozsady roślin, rozmnażanie rośli, przycinanie drzew i krzewów daje konkretne wyniki, a ich obserwacja jest przywilejem ogrodnika.Źródłem satysfakcji może być nawet, chociaż niektórym trudno to sobie wyobrazić, jesienne przekopywanie grządek. Ta książka przeznaczona jest dla osób, które to rozumieją lub chcą zrozumieć.
Czy znacie to uczucie, które pojawia się, kiedy mimo troskliwej opieki nasze rośliny niedomagają albo niszczeją? Porady ekspertów pozwolą uniknąć takiej sytuacji.Bardzo interesujący poradnik „Rok w ogrodzie. Ogród bez tajemnic przez cały rok” zbudowany jest na zasadzie pytań i odpowiedzi. W poszczególnych działach, które dotyczą różnych pór roku i różnych roślin, eksperci odpowiadają na pytania zadawane przez zatroskanych właścicieli ogrodów, polecają sprawdzone metody pielęgnacji roślin i przedstawiają wypróbowane, czasami zapomniane już sposoby pomocy roślinom.Książka będzie pomocna również pod względem emocjonalnym: po jej przeczytaniu na pewno nie będziesz miał wrażenia, że wszystkie plagi spadają wyłącznie na Twoje uprawy. To, poza konkretną pomocą, zapisaną w postaci porad na kartkach tej książki, dla niektórych może być pocieszające.
Narzekamy na nawozy sztuczne, które są wszechobecne w naszym życiu i chcielibyśmy ograniczyć ich ilość w naszym otoczeniu. Z drugiej jednak strony nie zawsze chcemy włożyć trochę pracy w to, aby z naturalnych składników dostępnych w naszym gospodarstwie i ogrodzie stworzyć najdoskonalszy nawóz świata – kompost.Poradnik „Kompost i nawóz naturalny” zachęca do tworzenia tego naturalnego środka polepszającego glebę, a tym samym wygląd i zdrowie wszystkich roślin w ogrodzie. Kompostu nigdy za wiele i wiedzą o tym wszyscy, którzy postanowili wykorzystywać naturalne możliwości tego nawozu. Dla rozwoju roślin nie ma bowiem lepszego stymulatora wzrostu i zdrowia. Może przyrosty roślin po zastosowaniu kompostu nie będą tak duże, jak po innych silniejszych nawozach, ale za to nie będzie im groziło przenawożenie i będą mniej podatne na choroby.Bogato ilustrowana książka opisuje surowce, z których można uzyskać kompost, rodzaje kompostowników i zasady prawidłowego kompostowania. Uwagi dotyczące procesów zachodzących w kompostowanym materiale pomagają zrozumieć przebieg zjawiska, a zasady nawożenia materiałem naturalnym dopełniają informację.Dla wszystkich dbających o wykorzystywanie w uprawie roślin środków naturalnych książka niezbędna.