choroby roślin

 • 39,99 zł

  Druga część z serii poradników na temat tradycyjnego ogrodnictwa ekologicznego. Tym razem poświęcona naturalnym preparatom przeznaczonym do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.„250 ekopreparatów na szkodniki i choroby” pomoże przygotować preparaty na bazie szarego mydła, z dodatkiem olejów roślinnych, gnojówki, wywary, wyciągi i odwary z pokrzywy, skrzypu, czosnku czy czarnego bzu, które pozwolą utrzymać lub przywrócić zdrowie roślinom. Poradnik podpowie także, jak wykorzystać mączkę bazaltową, serwatkę czy zwykły popiół drzewny, co robić w przypadku wystąpienia znaczącej ilości szkodnika i odpowie na pytanie, jaki wpływ na zapobieganie chorobom i szkodnikom ma kwasowość gleby albo mikoryza.Informacje przedstawione w książce zaczerpnięte zostały z polskiej i światowej literatury, doświadczenia współczesnych ogrodników i rolników ekologicznych oraz rad znanych polskich ogrodników ekologicznych z okresu międzywojnia.

 • 41,90 zł

  Nasze rośliny, zarówno ogrodowe, jak i tarasowe, balkonowe i domowe, mogą być zaatakowane przez szkodniki i choroby przez cały okres wegetacyjny. Jeśli nie będziemy uważni i w porę nie dostrzeżemy zagrożenia, możemy je bezpowrotnie stracić.Książka opisuje najczęściej występujące choroby i szkodniki roślin. Na przeszło 120 zdjęciach pokazuje skutki zaatakowania różnych gatunków roślin i wskazuje sposoby zwalczania chorób. Opisuje środki ochrony roślin i metody ich stosowania.Poradnik dotyczący ochrony roślin powinien znajdować się w każdej ogrodniczej biblioteczce.

 • 29,90 zł

  Nie wiecie, kto podgryza klon? Albo dlaczego floksy zwiesiły uszy? W książce "Choroby roślin i kwiatów" znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania. Autor przedstawia 42 gatunki roślin ogrodowych uszeregowane alfabetycznie oraz ich 160 potencjalnych prześladowców. Poszperajcie w odpowiedniej grupie roślin, a poznacie poszukiwanego złoczyńcę. Ta wiedza umożliwi wam podjęcie decyzji, czy potrzebny jest kontratak i po jakie środki biologiczne albo chemiczne należy sięgnąć w takiej sytuacji.

 • 39,99 zł

  Szkodniki i choroby roślin to prawdziwa zmora ogrodów. W niesprzyjających okolicznościach potrafią zniszczyć pielęgnowane często od lat rośliny, dlatego przeciwdziałanie im jest ważną częścią pracy ogrodnika.Poradnik „300 ekosposobów na szkodniki i choroby” pozwala mieć nadzieję na osiągnięcie zdrowia roślin przy wykorzystaniu naturalnych sposobów. Porusza problematykę bioróżnorodności, płodozmianu, uprawy współrzędnej, korzystnego i niekorzystnego sąsiedztwa roślin, roślin odstraszających szkodniki i chroniących przed chorobami, a także stosowania poplonów i ściółkowania.„300 ekosposobów na szkodniki i choroby” to pierwsza część z kilkuczęściowej serii „Tradycyjny ogród ekologiczny”. Z pewnością będzie pomocna przy ekologicznej uprawie roślin nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie miejskiego mieszkania.

 • 28,05 zł

  Warzywnik jest miejscem szczególnym, gdyż jak w żadnej innej części ogrodu odbywa się tu walka człowieka z różnymi stworzeniami. Walka o żywność. Odpowiedź na pytanie, jak w tej walce zwyciężyć, znajdziesz w książce „Choroby i szkodniki warzyw”.Zagrożenia czyhające na nasze uprawy zostały opisane i zilustrowane barwnymi zdjęciami, na których pokazano objawy chorób i żerowania szkodników. Przedstawiono na nich różne organy poszczególnych gatunków roślin zaatakowane przez choroby, owady, pędraki i inne szkodniki. Przy każdym z gatunków opisano sprawdzone metody zapobiegania i zabiegi chemiczne zwalczające niepokojące objawy.Książka może być traktowana jako podręczny ratownik.

 • 50,00 zł

  W naszych domach rośliny nie zawsze mają najlepsze warunki do rozwoju. Bywa im za ciasno w doniczkach, za ciemno, zbyt mokro lub sucho. W takich warunkach łatwo ulegają porażeniu przez choroby i szkodniki. Nie powinniśmy pochopnie się ich pozbywać. Pielęgnacja i zastosowanie odpowiednich środków może zdziałać cuda.„Jak pielęgnować rośliny doniczkowe. Choroby i szkodniki” to zbiór porad na temat ochrony naszych domowych roślin. Zawiera portrety 63 najczęściej spotykanych w naszych domach roślin doniczkowych i opisuje zagrożenia związane z ich uprawą. Naszą wiedzę na pewno wzbogacą zdjęcia porażonych roślin, które może nie są widokiem miłym, ale umożliwiają dobre zdiagnozowanie problemu. Książka radzi, jak zapobiegać występowaniu chorób i szkodników i jak je zwalczać, wskazując najnowsze i najskuteczniejsze preparaty stosowane w uprawie amatorskiej oraz w profesjonalnych uprawach szklarniowych.Jeśli ważne jest dla Ciebie zdrowie Twoich roślin, taką pozycję powinieneś mieć na swojej półce. 

 • 14,99 zł

  Aby rośliny w ogrodzie cieszyły nasze oczy i dawały obfity plon, należy zadbać o ich zdrowie. Pomoże w tym książka „Choroby i szkodniki roślin”.Poradnik wskazuje chemiczne grupy środków ochrony roślin oraz ekologiczne sposoby eliminacji chorób i szkodników. Podpowiada, jak zwalczać pasożyty roślin, krety i ślimaki oraz jak chronić zbiory przed ptakami. Zwraca uwagę na rolę pożytecznych owadów, które są wielkimi sprzymierzeńcami człowieka w walce o zachowanie i utrzymanie zdrowia roślin. W drugiej, szczegółowej części poradnika znajdziemy ilustrowane fotografiami opisy najczęściej występujących w naszych ogrodach chorób roślin.

 • 14,50 zł

  Uprawa ekologiczna roślin zakłada jak najmniejszą ingerencję w ogród i przede wszystkim brak sztucznego nawożenia oraz chemicznych środków ochrony roślin.Jak ekologicznie gospodarować w ogrodzie podpowiada wydawnictwo „300 sprawdzonych eko sposobów na szkodniki i choroby”. Dowiemy się z niego, czym jest bioróżnorodność i jak można ją wykorzystać, na czym polega płodozmian, uprawa współrzędna oraz dobre i złe sąsiedztwo roślin. Poznamy naturalne sposoby na szkodniki i choroby roślin, a także zasady stosowania poplonu i ściółkowania. Ekologiczna uprawa metodami naturalnymi pozwala uzyskać pełne zdrowych witamin owoce i warzywa. Daje też niekłamaną satysfakcję uprawy zgodnej z tradycją, uprawy, która niesłusznie bywa zapominana. 

 • 53,26 zł

  „Wirusologia roślinna” to podręcznik przeznaczony dla studentów biologii, ochrony środowiska, biotechnologii, rolnictwa i ogrodnictwa, ale też doskonały zbiór wiedzy dla pracowników ochrony środowiska, słuchaczy studiów podyplomowych i osób zajmujących się zaawansowaną uprawą roślin.Książka opisuje rodzaje wszystkich poznanych gatunków wirusów roślin i grzybów. Omawia ich budowę i namnażanie się, sposoby rozprzestrzeniania się, objawy wirusowych chorób roślin, metody wykrywania wirusów w roślinach oraz sposoby  ochrony roślin przed wirusami. Opisuje także wiroidy – najnowszą grupę patogenów atakujących rośliny.

 • 42,00 zł

  Rośliny ogrodnicze podlegają takim samym prawom, jak inne organizmy żywe. Rodzą się, rozwijają się, dojrzewają i zamierają. W trakcie życia doświadczają również chorób, z których część ma charakter bakteryjny.„Bakteryjne choroby roślin ogrodniczych” to podręcznik dla studentów wydziałów ogrodniczych akademii rolniczych. Charakteryzuje bakterie patogeniczne dla roślin, systematykę bakterii, epidemiologię bakteryjną chorób roślin, objawy chorób bakteryjnych i ochronę roślin. Opisuje bakteryjne choroby roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych. Objawy opisywanych chorób prezentowane są na kolorowych tablicach.

 • 79,00 zł

  Co robi ktoś, kto nie wie, jak ma wykonać jakąś czynność? Szuka informacji, czyta, pyta kogoś, kto wie. Co robi ktoś, kto wie, jak wykonywać daną czynność? Zapytany – chce być pomocny i odpowiada albo nie czuje potrzeby bycia miłym i nie odpowiada.Autorzy „Wielkiej encyklopedii ogrodu. Wademekum. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania” to prawdopodobnie bardzo mili ludzie. Opracowany na zasadzie pytań i odpowiedzi poradnik uprawy ogrodu wskazuje na ich potrzebę bycia pomocnymi i dużą fachowość. Odpowiadają na pytania zarówno najprostsze, formułowane przez nowicjuszy ogrodowej pasji, jak i na te zadawane przez doświadczonych już amatorów ogrodnictwa. Zagadnienia związane z planowaniem ogrodu i małą architekturą ogrodową nie mają dla nich tajemnic. W poradniku poruszana jest problematyka przygotowania gleby pod uprawę, dbałości o nią w trakcie okresu wegetacji roślin, rozmnażania i formowania roślin, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Książka radzi również, jak rozwiązywać problemy uprawy pod osłonami oraz jak pielęgnować rośliny w pojemnikach.„Wielka encyklopedia ogrodu” to bezcenna pomoc dla każdego czującego potrzebę zajmowania się własnym ogrodem.

 • 19,95 zł

  Pnącza są bardzo zróżnicowana pod względem wyglądu grupą roślin. Pewnie dlatego zyskały i zyskują coraz większą grupę zwolenników, którzy dostrzegają ich wciąż niewykorzystany potencjał w dziedzinie ozdabiania, cieniowania i wprowadzania niezwykłego klimatu do ogrodu.Piękne pnącza to zdrowe pnącza, bo ich niezwykłość w dużej mierze zależy od wyglądu liści, a na nich najszybciej da się zauważyć ewentualne choroby. „Ochrona pnączy” jest poradnikiem, z którego dowiemy się, jak dbać o zdrowie tej grupy roślin. Omawia najczęściej występujące choroby i szkodniki na powojniku, bluszczu, milinie,wiciokrzewie, róży pnącej, glicynii, hortensji pnącej, winobluszczu, dławiszu, rdestówce, cytryńcu, aktinidii, akebie i kokornaku. Choroby atakujące rośliny pokazane zostały na zdjęciach, co niewątpliwie ułatwi identyfikację problemu, a przy każdej roślinie i opisie choroby lub szkodnika podano nazwy preparatów, którymi należy je zwalczać.Zwięzły poradnik z pewnością będzie pomocny dla uprawiających pnącza.

 • 23,78 zł

  Warzywa z własnego ogródka to smaczne i zdrowe uzupełnienie diety. Nie powinniśmy jednak zapominać, że uprawiane przez nas rarytasy są równie smaczne dla szkodników.Choroby i szkodniki roślin występują co roku, w różnym tylko nasileniu i w różnej kolejności. Umiejętność przewidywania ich pojawienia się i działania  profilaktyczne oraz szybka interwencja, gdy zauważymy oznaki ich występowania decydują o powodzeniu akcji ratunkowej. „Ochrona warzyw” opisuje najbardziej niebezpieczne i najczęściej występujące choroby i szkodniki warzyw. Na zdjęciach przedstawia szkodniki i charakterystyczne objawy ich żerowania oraz rośliny zaatakowane chorobą. Ułatwia to właściwe rozpoznanie niebezpieczeństwa i zastosowanie właściwego środka przeciwdziałającego rozprzestrzenianiu się choroby. Książka prezentuje również bezpieczne środki ochrony roślin, których zastosowanie pomoże zwalczyć zagrożenie.

 • 31,50 zł

  Piękny ogród to ogród zdrowy. Wie o tym każdy jego właściciel, który nad liczbę posiadanych okazów roślinnych przedkłada ich kondycję.Najczęściej występujące w ogrodzie szkodniki i choroby oraz sposoby ich zapobiegania przedstawia poradnik „Ochrona roślin ozdobnych”. Dotyczy wszystkich roślin ozdobnych, czyli jednorocznych i dwuletnich, bylin, pnączy, a także drzew i krzewów ozdobnych. Zagrożenia czyhające na rośliny zostały pokazane na fotografiach. Szkodniki, ich biologię, sposób zimowania i skutki działalności opisano, zwracając uwagę na metody zwalczania oraz zapobiegania ich występowaniu. Szczególną uwagę poświęcono metodom biologicznym zwalczania chorób, wykorzystującym stosunkowo szeroko dostępne na rynku biopreparaty i środki niszczące mech i glony. Najważniejsze informacje zostały zebrane w przejrzystych tabelach.Pozycja pomocna każdemu amatorowi ogrodowych roślin ozdobnych.

 • 44,00 zł

  Rośliny w naszych ogrodach atakowane są przez różne choroby i szkodniki. Zawsze tak było, ale być może nie zawsze tak musi być. Ochrona roślin w naszych ogrodach może przyczynić się do wyeliminowania lub w najgorszym razie znaczącego ograniczenia szkodników i chorobowych patogenów.Poradnik poświęcony ochronie roślin w ogrodach przydomowych i na działkach przeznaczony jest dla wszystkich, którzy uprawą roślin zajmują się hobbystycznie albo zawodowo. Osoby pielęgnujące tereny zielone, uczniowie i studenci szkół rolniczych i ogrodniczych poznają z niej podstawy ochrony roślin, umożliwiające dobre wykonywanie praktycznych działań z zakresu ochrony roślin, a osoby uprawiające swoje ogrody przydomowe poszerzą wiedzę na temat właściwego wykonywania zabiegów ochrony roślin.

 • 24,68 zł

  Popularne w naszych ogrodach rośliny iglaste jak wszystkie inne bywają atakowane przez choroby i szkodniki. Szybka reakcja w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących objawów jest warunkiem powodzenia kuracji.Książka "Ochrona iglaków”, autorstwa specjalisty z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, poświęcona jest rozpoznawaniu zagrożenia i metodom zwalczania szkodników. Jest to pozycja o tyle cenna, że skupia się na zagrożeniach występujących w polskich ogrodach, w naszym klimacie i podaje sprawdzone sposoby rozwiązania problemu. W książce znajdziemy barwne fotografie ilustrujące omawiane zagrożenia oraz tabelaryczne zestawienie objawów żerowania szkodników i uszkodzeń, jakich mogą dokonać. Taki układ pozwala na szybkie odnalezienie poszukiwanych treści. W opisie znajdziemy metody zapobiegania i zwalczania chorób oraz wskazówki dotyczące sposobów ograniczania zagrożenia.Ochrona iglaków pozwoli na uzyskanie zdrowych, długowiecznych roślin w naszym ogrodzie, dających schronienie pożytecznym ptakom i będących niezastąpioną osłoną przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów. 

 • 19,90 zł

  Są takie tematy związane z uprawą roślin, o których każdy miłośnik zieleni wolałby nie myśleć. Przyprawiają bowiem o ból głowy i spędzają sen z powiek zaangażowanym ogrodnikom. Nie da się jednak przed nimi uciec.„Szkodniki i choroby roślin. Fachowe rady” to zwięzły poradnik, który pomoże opanować podstawy wiedzy na temat jednego z takich tematów. Zawiera użyteczną wiedzę na temat zwalczania szkodników i chorób roślin wśród warzyw i kwiatów ogrodowych, a także wśród roślin w pojemnikach, domowych, wodnych, drzew i krzewów ozdobnych. Cennymi we współczesnych czasach, w których środki chemiczne zdominowały rynek, są informacje na temat pożytecznych owadów i biologicznej ochrony roślin.

 • 29,40 zł

  Rozpoznanie chorób i szkodników, które atakują nasze rośliny, nie zawsze jest łatwe. Właściwa identyfikacja to połowa sukcesu w walce o zdrowie naszych drzew i krzewów, druga połowa to zastosowanie odpowiedniego środka.„Choroby i szkodniki drzew i krzewów ozdobnych” na barwnych zdjęciach prezentują objawy chorobowe i uszkodzenia przez szkodniki na drzewach i krzewach uprawianych w naszych ogrodach. Pokazane zostały zarówno same szkodniki oraz patogeny, jak i fragmenty roślin przez nie zaatakowane. Przy każdej prezentowanej roślinie podano opis objawów choroby, opis zabiegów niezbędnych do przeprowadzenia w celu wyleczenia rośliny oraz nazwę preparatu, którym takiego zbiegu należy dokonać. Poradnik porusza także zagadnienia różnych rodzajów środków ochrony roślin, racjonalnego ich stosowania, zdrowia osób wykonujących zabiegi przy użyciu preparatów chemicznych i ich ubocznego działania na zwierzęta i rośliny. 

 • 39,00 zł

  Poradnik „Co niszczy ogród” należy do serii „Ogrodnik doskonały” i poświęcony jest chorobom i szkodnikom zagrażającym naszym roślinom. Przeszło 300 świetnych zdjęć ilustruje objawy chorób roślin i żerowania szkodników i daje rzeczywisty ogląd skutków ich występowania w różnym stadium zaawansowania choroby. Możemy porównać wygląd zaatakowanej rośliny w naszym ogrodzie ze zdjęciem i łatwo zidentyfikować chorobę lub szkodnika.Właściwe rozpoznanie to pierwszy krok do rozwiązania problemu. Następnym jest poznanie metod leczenia. W książce przedstawiono naturalne i chemiczne metody ochrony roślin. W przejrzystych tabelach zaprezentowano preparaty wskazane do stosowania w ogrodach w przypadku wystąpienia określonej choroby czy szkodnika i programy ochrony dla poszczególnych grup roślin. Bardzo pomocna będzie informacja na temat tego, jak stosować środki chemiczne, aby były skuteczne oraz przeliczenie ilości i stężenia cieczy użytkowej niezbędnej do wykonania oprysków.Niezwykle przydatna pozycja dla każdego ogrodnika dbającego o zdrowie swojego ogrodu.