inne

 • 72,00 zł 80,00 zł

  W krajobrazie wsi i miast kapliczki zajmowały niegdyś poczesne miejsce. Dzisiaj powoli zanikają, dlatego udokumentowanie ich istnienia jest ważne nie tylko dla historyków sztuki, ale dla wszystkich pasjonatów kultury i jej dziedzictwa.„Warmińskie kapliczki” to plon dwunastoletniej pracy badawczej i inwentaryzacyjnej autorów. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej została zaprezentowana historia kapliczek, opisane otoczenie i wyposażenie, a także wskazane typy architektoniczne kapliczek występujących na Warmii. Ten region Polski pod względem zasobności w kapliczki jest wyjątkowy. W drugiej części znajdziemy katalog szczegółowo opisanych 1333 kapliczek z mapami i dokumentacja fotograficzną. Nastrojowe zdjęcia oddają klimat zadumy, jaki pojawia się na myśl o zmianach następujących w naszym kulturowym krajobrazie. Wydawnictwo uzupełnia płyta CD zawierająca fotografie wszystkich opisywanych kapliczek.Kapliczki na Warmii jako jedyne doczekały się tak całościowego opisu. 

 • 40,50 zł 45,00 zł

  Książka poświęcona jest problematyce odnowy dziedzictwa wiejskiego Warmii i Mazur. Opisuje zasób dziedzictwa materialnego wsi, prezentuje bogactwo i różnorodność form historycznych kształtujących oblicze regionu.Jednakże przedmiotem rozważań nie jest sam proces dziejowy, ale historia postrzegana z perspektywy współczesnej. Jest to próba wskazania na piękno i logikę tradycyjnych form, z sugestią mądrej i twórczej ich kontynuacji. Walorem książki są publikowane po raz pierwszy, opatrzone komentarzem rysunki oraz fotografie w znakomity sposób ilustrujące omawianą problematykę.

 • 36,00 zł 40,00 zł

  Biografia rzeki? Historia europejskiej rzeki płynącej przez Polskę, Białoruś, Litwę i Okręg Kaliningradzki. Wielkie postacie i wydarzenia mające wpływ na dzieje i kulturę zestawione z pamięcią prostych mieszkańców nadniemeńskich miast i wiosek. Autorka cytuje wielu autorów opisujących ten region Europy, starając się odpowiedzieć na pytanie, co stanowi o fenomenie rzeki granicznej.Książka ilustrowana niezwykłymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi.

 • 26,91 zł 29,90 zł

  Czy kwiaty, drzewa, ich korzenie lub liście mogą kryć tajemnice? Autorka „Sekretów roślin”, Anne-France Dautheville zapewnia, że tak i zdradza nam je w tej fascynującej opowieści.Rośliny porozumiewają się między sobą – mówią, słuchają i reagują na wzajemnie wysyłane komunikaty. Są czułe na dźwięk ludzkiej mowy, doceniają bądź bronią się przed towarzystwem roślin innego gatunku, umieją wesprzeć lub negatywnie wpływać na rozwój sąsiadów. Lubią też podróże – róża jerychońska (widliczka) gnana podmuchami wiatru potrafi pokonać dziesiątki kilometrów, zanim osiądzie w jakimś miejscu i zakorzeni się. Koper włoski nie znosi sąsiedztwa innych gatunków i walczy z nimi poprzez produkowanie substancji, które opóźniają ich rozwój, a irys odstrasza nawet wielkie i groźne zwierzęta.Jeśli weźmie się pod uwagę, że powierzchnia ziemi i pół metra głębokości pod wodą to siedlisko kilkuset tysięcy gatunków glonów, porostów, grzybów i innych roślin, łatwo oszacować, jak wielu jeszcze rzeczy nie wiemy o otaczającej nas florze. I jak fascynujące tajemnice mogą kryć zwykłe nasionka czy korzenie.

 • 44,91 zł 49,90 zł

  O przyrodzie można mówić i pisać ze zrozumieniem, ale nie każdemu udaje się robić to z miłością. Bohdan Dyakowski, przyrodnik, pedagog, propagator idei ochrony przyrody, zmarły w pierwszej połowie XX w., umie to z pewnością.Opisywany w książce las widziany oczyma autora jest krainą pełną tajemnic, miejscem, w którym żyją różnorodne, niepowtarzalne gatunki zwierząt. Rośliny leśne dają schronienie nie tylko dużym ssakom, ale też wszędobylskim ptakom i niepozornym owadom. O każdym z nich można opowiedzieć zajmująca historię, jeśli tylko dostrzeże się ich niezwykłość.Kolejne wydanie książki „Nasz las i jego mieszkańcy” (pierwsze pochodzi z końca XIX w.) pokazują, że liczba entuzjastów otaczania przyrody szczególną opieką rośnie w niezwykle szybkim tempie. W naszym stechnicyzowanym świecie to pocieszająca myśl.

 • 35,99 zł 39,99 zł

  Leżące na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos słyną z niezwykłej scenerii i bogactwa fauny. Zamieszkują je żółwie słoniowe, dlatego zwane są również Wyspami Żółwimi, jednak w historii zapisały się także jako Las Encantadas (Wyspy Zaczarowane).Wulkaniczne wyniosłości należące dziś do Ekwadoru są jednym z najważniejszych dla naukowców miejsc prowadzenia badań, ale nie zawsze tak było. Ten zakątek świata przez większą część swojej historii był zapomniany przez ludzi. Autor książki „Galapagos. Historia naturalna” barwnie i z humorem przedstawia dzieje najsłynniejszych bodaj wysp.

 • 40,41 zł 44,90 zł

  Świat uczuć, jak pokazują najnowsze badania i własne obserwacje ludzi, nie jest zarezerwowany wyłącznie dla człowieka. I nie tylko psy i koty przebywające w najbliższym otoczeniu człowieka potrafią je wyrażać.„Duchowe życie zwierząt” autorstwa Petera Wohllebena, leśnika, miłośnika przyrody, autora bestsellerowego „Sekretnego życia drzew” odkrywa przed czytelnikiem świat zwierzęcych odczuć. Troska o los współtowarzysza, przywiązanie i przyjaźń, zawstydzenie, ale i udawanie czy wykorzystywanie drugiego stworzenia to tylko kilka przykładów obserwowanych przez autora zachowań zwierząt. Opowieści o nich są tematem tej fascynującej książki. Doskonała lektura dla każdego miłośnika zwierząt.  

 • 31,41 zł 34,90 zł

  Świat uczuć, jak pokazują najnowsze badania i własne obserwacje ludzi, nie jest zarezerwowany wyłącznie dla człowieka. I nie tylko psy i koty przebywające w najbliższym otoczeniu człowieka potrafią je wyrażać.„Duchowe życie zwierząt” autorstwa Petera Wohllebena, leśnika, miłośnika przyrody, autora bestsellerowego „Sekretnego życia drzew” odkrywa przed czytelnikiem świat zwierzęcych odczuć. Troska o los współtowarzysza, przywiązanie i przyjaźń, zawstydzenie, ale i udawanie czy wykorzystywanie drugiego stworzenia to tylko kilka przykładów obserwowanych przez autora zachowań zwierząt. Opowieści o nich są tematem tej fascynującej książki. Doskonała lektura dla każdego miłośnika zwierząt.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Autorka „O ziołach i zwierzętach”, Simona Kossak, to postać niezwykła. Pochodząca z artystycznej rodziny Kossaków pani profesor, biolog i leśnik całe życie poświęciła pracy naukowej i popularyzowaniu idei ochrony przyrody. W artykułach popularnonaukowych, filmach i książkach z olbrzymim znawstwem,  miłością i wrażliwością opowiada o niezwykłościach świata roślin i zwierząt.„O ziołach i zwierzętach” pokazuje często niezauważane przez ludzi, pozornie nieciekawe małe roślinki przydrożne i uwijające się między nimi trzmiele czy mrówki. Ich żywot, nieistotny z punktu widzenia człowieka, jest w przyrodzie niezbędny, a roli, jaką odgrywają, nikt inny zagrać nie może. Te piękne opowieści, pełne wiedzy i nieznanych szerszemu gronu ciekawostek z życia owadów i roślin, pozwalają wnikliwiej spojrzeć na przyrodę.  

 • 40,41 zł 44,90 zł

  Puszcza Białowieska, jeden z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego europejskich nizin, kompleks leśny o niezwykłej historii i walorach przyrodniczych nie do przecenienia, jest powodem troski wielu osób. W ostatnim czasie ulega gwałtownej degradacji, a śmiałe pomysły ludzi chcących zrobić z puszczy zakład produkujący drewno, grożą jej unicestwieniem.Książka przedstawia historię Puszczy Białowieskiej od czasów prehistorycznych do najnowszej batalii o zaprzestanie wycinki drzew. Historia kształtowania się lasu puszczańskiego rozpoczyna się od łowców mamutów, Jaćwingów i prasłowiańskich plemion, przez królewskie i carskie polowania, czasy powstań i wojen aż do współczesnych działań człowieka, które przywodzą na myśl opowieści o braku wyobraźni i nieopanowanej chciwości.    Simona Kossak, zaangażowana przez całe życie w ochronę przyrody pani profesor, a jednocześnie mieszkanka Puszczy Białowieskiej, wie, o czym pisze. Jej książka jest pełna pasji, ale jednocześnie faktów, z którymi nie sposób dyskutować. Apeluje o zaprzestanie niszczenia jednego z ostatnich naturalnych krajobrazów naszego rejonu.

 • 31,41 zł 34,90 zł

  Książka o jedzeniu nie musi dotyczyć tylko jedzenia, podobnie jak książka o zwierzętach nie musi opowiadać tylko o nich.Tytułowa świnka to prosiaczek, którego przygarnęła główna bohaterka. Nie miała pojęcia, że małe, chuderlawe ciałko skrywa ludzką duszę, która pozwoli jej poznać piękno przyjaźni, przywiązania i miłości. Perypetie świnki i losy jej znajomości z ludzką bohaterką powieści są opisane z humorem i zajmująco. Pokazują, że bogactwo uczuć, jakie zwierzęta wnoszą w życie człowieka, nie jest przesadzone. Światowy bestseller.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Ta historia jest niezwykłą opowieścią o prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się na Alasce.W miejscowości Juneau na Alasce do mieszkańców, ich gospodarstw i psów zbliżył się pewnego razu czarny wilk i mimo tego, że był dziki, a oni nie zachęcali go do kontaktu, zaczął im towarzyszyć w codziennych czynnościach. Przyłączał się w bezpiecznej odległości do narciarzy, bawił się z psami albo wylegiwał na słońcu, niespecjalnie zwracając uwagę m.in. na autora. Został zaakceptowany zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta i pozwolił, by obserwacja jego zwyczajów pomogła zrozumieć zwyczaje i zachowanie wilków.Dla każdego miłośnika zwierząt lektura doskonała.

 • 31,41 zł 34,90 zł

  O ludziach i świecie można opowiadać na wiele różnych sposobów. Robert Pucek wybrał drogę nieoczywistą, ale bardzo ciekawą.Jako gatunek stojący najwyżej w hierarchii zoologicznej często nie dostrzegamy, że prawa naszego życia i nasze potrzeby są bardzo zbliżone do praw, jakim podlegają słonie, wilki czy choćby ćmy. „Siedemnaście zwierząt” to książka, w której punktem wyjścia do opowieści o uniwersaliach życia człowieka: miłości, nienawiści, umieraniu, cierpieniach i pragnieniach stają się historie zwierząt.Książka jest nie tylko opowieścią o żyjących obok nas stworzeniach, ale także o tym, jak w gruncie rzeczy wszystkie istoty są do siebie podobne. 

 • 49,50 zł 55,00 zł

  Czy historia uprawy roślin może być zajmująca? Okazuje się, że tak, i to nie tylko dla pasjonatów natury.„50 roślin, które zmieniły bieg historii” jest przewodnikiem po roślinach, które wywarły największy wpływ na rozwój cywilizacji ludzkiej. Są wśród nich ryż i pszenica – zboża żywiące ludzi na całym świecie, ale są też posiadające niezwykłe własności lecznicze zioła i cenne przyprawy, które także wpływają na nasze zdrowie. Historia uprawy tych roślin jest tak silnie związana z historią ludzkość, że trudno wyobrazić sobie istnienie tej ostatniej bez udziału opisywanych roślin. W książce otrzymujemy bardzo interesujące informacje na temat historii, ekonomii i polityki, bo jak się okazuje, uprawa roślin ma związek nie tylko z rolnictwem czy ogrodnictwem.Fascynująca lektura dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć wpływ roślin na nasze życie. 

 • 44,91 zł 49,90 zł

  Świat flory pełen jest roślin jadalnych. Nie umiemy ich nazwać, rozpoznać, a co dopiero prawidłowo przygotować. Nasza niewiedza skutkuje tym, że w ogóle nie rozważamy zbierania dzikich roślin w celu przyrządzenia ich jako posiłku. Tymczasem jedzenie lokalnej dzikiej roślinności dałoby nam możliwość poznania nowych smaków i zdrowszego, pozbawionego tłuszczu, cukru czy chemii odżywiania się. Za zbieractwem przemawia również oszczędność pieniędzy i możliwość poczucia się w jakimś zakresie samowystarczalnym.„Dzika spiżarnia, czyli zbieractwo dla początkujących” to bogato ilustrowana książka przybliżająca tematykę wykorzystywania w diecie surowej, dzikiej roślinności. Z jej pomocą możemy zidentyfikować 60 jadalnych dzikich roślin rosnących przy polnych ścieżkach czy w pobliskich lasach i wykorzystać je do przyrządzenia posiłków. A możemy z nich zrobić sałatki, koktajle, soki, dania główne, sosy, a nawet desery – autor podaje kilkadziesiąt przepisów na dania z dzikich jagód, korzonków i liści. Wielką zaletą przewodnika jest zaprezentowanie zasad bezpiecznego zbierania dzikich roślin i omówienie, obok roślin wskazanych do zbierania także tych, które są trujące. Poznamy także sposoby konserwacji i przechowywania naszych zbiorów, tak aby jak najdłużej były smaczne i służyły nam swoimi wartościami odżywczymi.Zbieranie i przetwarzanie w żywność dzikich roślin może stać się prawdziwą pasją. Na pewno wpisuje się w nowoczesne trendy żywieniowe i zyskuje aprobatę...

 • 35,91 zł 39,90 zł

  ”J jak jastrząb” jest zapisem zmagań autorki z trudnym zadaniem ułożenia jastrzębia, jednego z najdzikszych ptaków. Jak twierdzi Helen Macdonald, aby zrozumieć zachowanie jastrzębia i pokierować nim, trzeba patrzeć na świat jego oczami, samemu stać się jastrzębiem. Tę trudna sztukę autorka rozpoczęła od lektury klasycznego dzieła T. H. White’a „The Goshawk”. Mozolne układanie jastrzębia przedstawiał on jako duchowe zmagania z własnymi ograniczeniami.Przygoda Helen z sokolnictwem jest jednocześnie zapisem układania się z samą sobą po śmierci ukochanego ojca. Jej opowieść o trudach pracy z dzikim ptakiem, smutku i żałobie wykorzystuje również wątki nawiązujące do niezwykłego życiorysu T. H. White’a. Otrzymujemy zapis duchowej podróży, w której odnajdujemy prawdy o naturze i ludziach, pamięci, śmierci i miłości.„J jak jastrząb” została zauważona i doceniona. Znalazła się na liście 10 najlepszych książek roku wg „The New York Times Book Review”, na pierwszym miejscu wśród książek non fiction „The Times” oraz we wszystkich innych ważnych zestawieniach książek i na listach bestsellerów. Osoby wrażliwe, które są jednocześnie miłośnikami zwierząt powinny być lekturą tej książki zauroczone.

 • 31,41 zł 34,90 zł

  Czym dla zwierząt jest śmierć? Czy cierpią z powodu odejścia współtowarzyszy? Czy przechodzą żałobę?Uznany przyrodnik w książce „Wieczne życie” porusza fascynujący problem podobieństw pomiędzy światem zwierzęcym a ludzkim. Obserwacja świata zwierząt pozwoliła mu na zanotowanie niezwykłych zwierzęcych zachowań – organizowania „pogrzebów” zmarłym istotom czy współdziałania w zakresie żerowania pomiędzy różnymi gatunkami.Zachodzące w świecie zwierzęcym procesy warte są poznania i zrozumienia. My też przynależymy do świata natury. Być może rozumiejąc zwierzęta, lepiej zrozumiemy siebie. 

 • 31,41 zł 34,90 zł

  Świat przyrody ożywionej to wielka różnorodność. W tym gąszczu bardziej lub mniej kolorowych stworzeń brązowe czy czarne pająki pozostają niezauważone. Chyba że wyjdą z kąta, przemaszerują przez środek i pojawią się na naszej ręce.Pająki nie budzą naszej sympatii. Niewiele o nich wiemy i najczęściej nie chcemy wiedzieć. Tymczasem ich życie jest dosyć podobne do życia innych istot żywych, w tym do naszego. „Pająki pana Roberta” w zadziwiający sposób pokazują te istoty. W gruncie rzeczy to książka nie przyrodnicza, a filozoficzno-erudycyjna – traktat o czytaniu księgi natury ze zrozumieniem. Niebanalny sposób, w jaki nasze życie zostaje zestawione z życiem pająków zadziwia i budzi ciekawość. Lektura bardzo odświeżająca, bo poza wiedzą na temat różnych gatunków pająków daje możliwość przyjrzenia się samemu sobie i otaczającemu światu z innej perspektywy.

 • 35,99 zł 39,99 zł

  Książka „Porąb i spal” jest pozycją niezwykłą – pokazuje, jak miłość do przyrody i tęsknota za życiem zgodnym z naturalnym rytmem może odzwierciedlić się w codziennych czynnościach i jak codzienność może zostać podniesione do rangi sztuki. Autor Lars Mytting jest znawcą drewna, sposobów jego pozyskiwania i przystosowania do wykorzystania w charakterze opału. Wydawać by się mogło, że w tak prostej czynności, jak rąbanie drewna, nie ma żadnej filozofii i nic, co mogłoby zasługiwać na uwagę. Tymczasem pełna ciepła i dowcipu książka „Porąb i spal” dowodzi, że każdy może mieć inną filozofię rąbania i układania drewna. W jakiejś mierze na pewno związane jest to z tradycją kraju, regionu czy nawet zwyczajem rodzinnym, jednak zależy również od preferencji indywidualnych. Bogata wiedza, anegdoty, kulturowo-obyczajowe ciekawostki i swoisty humor przeplatają się na kartach książki norweskiego miłośnika naturalnego opału z niezwykła swobodą. Czyta się to, jak niezwykłą powieść.Książka jest bestsellerem. Została przetłumaczona do tej pory na dziesięć języków świata.  

 • 31,41 zł 34,90 zł

  Wrażliwość na otaczający świat pozwala dostrzegać to, co na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste.  Peter Wohlleben, leśnik z wieloletnim stażem pracy, pokazuje las, jakiego nie znamy. Z wielką pasją, a jednocześnie przy użyciu rzeczowych argumentów popartych obserwacją i badaniami buduje nowy obraz lasu. Nie jest to zbiór pojedynczych drzew rosnących obok siebie, a jeden żywy organizm, w którym drzewa pomagają sobie nawzajem, pielęgnują swoje potomstwo, wspierają się, mają pamięć i uczucia. Brzmi niewiarygodnie? Być może, jednak jest faktem. Drzewa to organizmy społeczne i biolodzy wiedzą o tym nie od dziś.„Sekretne życie drzew” to zajmująca lektura, którą można czytać się nie tylko z zainteresowaniem, ale i ze wzruszeniem.

 • 40,41 zł 44,90 zł

  Wrażliwość na otaczający świat pozwala dostrzegać to, co na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste. Peter Wohlleben, leśnik z wieloletnim stażem pracy, pokazuje las, jakiego nie znamy. Z wielką pasją, a jednocześnie przy użyciu rzeczowych argumentów popartych obserwacją i badaniami buduje nowy obraz lasu. Nie jest to zbiór pojedynczych drzew rosnących obok siebie, a jeden żywy organizm, w którym drzewa pomagają sobie nawzajem, pielęgnują swoje potomstwo, wspierają się, mają pamięć i uczucia. Brzmi niewiarygodnie? Być może, jednak jest faktem. Drzewa to organizmy społeczne i biolodzy wiedzą o tym nie od dziś.„Sekretne życie drzew” to zajmująca lektura, którą można czytać się nie tylko z zainteresowaniem, ale i ze wzruszeniem. Edycja ilustrowana została wzbogacona intrygującymi zdjęciami lasu i drzew.

 • 32,13 zł 35,70 zł

  Bogactwo roślin wielu ogrodów zachęca do jego wykorzystywania. Możemy cieszyć się nim nie tylko wiosną, latem czy jesienią, ale także, poprzez przetworzenie roślin, również zimą.Na bazie samodzielnie wyhodowanych roślin możemy stworzyć pyszne dżemy, likiery czy syropy, albo dbające o zdrowie i urodę maści czy mydła. Pomogą w tym przepisy zawarte w książce „Podarki z mojego ogrodu”. Szczegółowe receptury umożliwia przygotowanie specjałów z ogrodu nawet początkującym przetwórcom.

 • 30,24 zł 33,60 zł

  Aromat, smak, własności prozdrowotne – te niezaprzeczalne zalety ziół prowokują do tego, by starać się je przechować nie tylko w postaci suszu. Zamknięte w butelkach z olejem czy octem znakomicie sprawdzą się jako wonny dodatek do potraw.„Podarki z zielarskiego ogrodu” przybliżają techniki i przepisy na wykorzystanie właściwości ziół również do stworzenia nalewek, herbatników czy kremów. Samodzielnie wykonane produkty z ziół pochodzących z własnej uprawy, ozdobione i zindywidualizowane, będą świetnym podarunkiem od serca dla rodziny, przyjaciół czy znajomych.

 • 22,41 zł 24,90 zł

  Przebywanie na świeżym powietrzu, najczęściej w doborowym towarzystwie, pyszne potrawy i zabawa przy ich przyrządzaniu – czego więcej trzeba w letnie popołudnie?Kociołkowanie, czyli przyrządzanie potraw w kociołku na ognisku, staje się bardzo popularne. W ten prosty sposób można przygotować zarówno lżejsze zupy, jak i te bardziej sycące, mięsne lub wegetariańskie gulasze czy treściwe posiłki z wykorzystaniem ziemniaków. Do tego atmosfera przyrządzania jedzenia w kociołku jest nie do podrobienia. Wspólne przygotowywanie składników, wspólne mieszanie i wspólne jedzenie to bardzo dobry sposób na zacieśnianie więzi. Kociołkowanie można polecić każdemu.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Obserwując zwierzęta, zdarza się nam dostrzec zachowania seksualne, jednak zapewne długo się nad nimi nie zastanawiamy. Życie seksualne naszych braci mniejszych jest jednak fascynujące, a ich sztuka uwodzenia i zaloty bywają nad wyraz wyrafinowane.Autorką książki „Dziki seks” jest gwiazda Discovery Chanel i TEDa, uznana kanadyjska biolożka Carin Bondar. Ze znawstwem, swadą i humorem opowiada o zwyczajach seksualnych zwierząt, które bywają zabawne, zadziwiające, ale i niebezpieczne albo onieśmielające. Natura nie zna granic w zakresie prokreacji, a wiele z zachowań seksualnych zwierząt wydaje się być bliskich ludziom.Książka „Dziki seks” nosi podtytuł „Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażające fakty z życia intymnego zwierząt”. Czy te słowa nie brzmią zachęcająco?

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Przyjaźń pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem bywa wyjątkowa. Wiedzą o tym nie tylko posiadacze psów, ale prawdopodobnie to właśnie oni mogą na ten temat najwięcej powiedzieć, chociażby dlatego, że stanowią najliczniejszą grupę.„Był sobie pies” to wzruszająca opowieść o więzi, jaki wytworzyła się pomiędzy przeznaczonymi do adopcji szczeniaczkami suczki Lucy, a Joshem, który wraz z Kerry, pracowniczką schroniska, uczył je samodzielności. Wychowywanie małych piesków i przygotowywanie ich do adopcji było dla bohatera nieoczekiwaną, wielką przygodą, która uświadomiła mu zupełnie na poważnie, że nie chce się z nimi rozstawać. W życiu bohatera szykują się więc zmiany, szczególnie że nie tylko pieski zajęły jego serce. 

 • 17,91 zł 19,90 zł

  Wytwarzanie wina, miodów pitnych czy piwa to sztuka mająca bardzo długą tradycję. Zajmowali się nią mnisi w przyklasztornych piwnicach, a tajemnice miodosytnictwa były jednymi z najpilniej strzeżonych.  Dzisiaj zasady fermentacji nie są już taką niewiadomą, chociaż umiejętność wytworzenie dobrego miodu, wina lub piwa nadal pozostaje domeną nielicznych. Czytelnicy poradnika „Miodosytnictwo. Sztuka przerabiania miodu i owoców” mają szansę dołączyć do tej grupy. Znajdą tu zasady fachowego sposobu tworzenia nie tylko napojów fermentowanych, ale również bezalkoholowych z wielu rodzajów owoców, które, jeśli nie dostarcza ich nasz ogród, z łatwością znajdziemy późnym latem w sklepach czy na straganach. Przyjemność spożywania samodzielnie przygotowanych win, piw czy miodów jest nie do zastąpienia.

 • 33,17 zł 36,85 zł

  Stworzenie dobrej nalewki jest prawdziwą sztuką. Nie tylko dlatego, że owoce do jej wytworzenia powinny być pełne słodyczy i naturalnego zapachu, ale także dlatego, że pomiędzy powstaniem nalewki a jej spożyciem musi upłyną określony czas. W przypadku dobrego nastawu trudno powstrzymać się przed degustacją.Poradnik „Nalewki i likiery” podaje przepisy na wykonanie domowych trunków. Wśród proponowanych są nalewki na świeżych i suszonych owocach, na kwiatach, liściach i pędach, nalewki wykorzystujące zioła, przyprawy korzenne i miód, likiery mleczne, kawowe i czekoladowe, a także zaprawy do doprawiania wódek i nalewek. Poradnik zawiera również przepis na larendogrę – wodę węgierską, która według tradycji zapewnia zdrowie i dobry wygląd. W postaci rozcieńczonej służy nie tylko do konsumpcji, ale także do odświeżania skóry. Była również wykorzystywana jako perfumy.

 • 40,95 zł 45,50 zł

  W niesprzyjających warunkach pogodowych szklarnie są niezastąpione: pozwalają hodować rośliny w kontrolowanych warunkach niezależnie od kaprysów aury.Poradnik „Rośliny w szklarniach” to zbiór wiedzy na temat tego, jak zbudować i wyposażyć szklarnię. Prezentuje różne rodzaje szklarni, omawia ich konstrukcje i wskazuje niezbędne wyposażenie. Przedstawia także rośliny ozdobne, warzywa i owoce, które mogą być uprawiane w szklarni. Osobne rozdziały poświęcone są zabiegom konserwacyjnym i pielęgnacyjnym wykonywanym na roślinach oraz kłopotom z roślinami, jakie mogą pojawić się w szklarniach. Wiedzę o wykonywaniu prac przy uprawie szklarniowej porządkuje terminarz prac.Propozycja dla wszystkich zainteresowanych uprawą roślin w szklarniach.

 • 112,50 zł 125,00 zł

  Pszczelarstwo od wieków zajmuje człowieka. W dawnych czasach bartnicy pozyskiwali miód od dzikich pszczół zasiedlających stare pnie drzew. Dzisiaj, w dobie nowoczesności, pszczelarstwo jest zdecydowanie bardziej rozwinięte, chociaż sam proces tworzenia miodu przez pszczoły zupełnie się nie zmienił.„Wielka encyklopedia pszczelarstwa” jest kompendium wiedzy na temat prowadzenia pasieki. Zawiera informacje, jak założyć pasiekę i dbać o nią, jakie rośliny zapewnić pszczołom i jak pielęgnować te pożyteczne owady, aby tworzyły zdrowy miód. Praktyczne rady zawarte w książce z pewnością pomogą osobom rozpoczynającym pracę z pszczołami, ale będą również pomocne tym, którzy prowadzą już pasiekę. Wieloletnie doświadczenie autorów w tej dziedzinie sprawia, że ich podpowiedzi stanowią cenne źródło wiedzy na temat pszczelarstwa.Bogato ilustrowana encyklopedia opisuje także życie i biologię pszczół. Jeśli chcecie zdobyć istotne wiadomości o pszczołach, ich życiu i organizacji pszczelich rodzin, ta książka będzie najlepsza.

 • 33,21 zł 36,90 zł

  Świat przyrody oglądany świadomie i uważnie pozwala nam poznać wiele swoich tajników i lepiej zrozumieć prawa nim rządzące.Jedną z bardziej frapujących książek przyrodniczych jest „Prywatne życie łąki” – zapis obserwacji, jakie poczynił John Lewis-Stempel, pisarz i rolnik mieszkający na pograniczu Anglii i Walii. Opowieść o życiu łąki przywołuje wiele gatunków roślin i zwierząt, wiele historii i inspirujących refleksji autora. To pamiętnikarski zapis pełen humoru i zachwytu nad otaczającym światem, życzliwości dla przyrody i człowieka, który znajduje w niej swoje miejsce.Książka napisana jest z wielka wrażliwością, pięknym językiem i z pewnością zachęci do uważniejszego niż tylko przez okno obserwowania przyrody. W 2015 r. została uznana za najlepszą książkę przyrodniczą, zdobywając prestiżową nagrodą The Wainwright Prize. 

 • 34,12 zł 37,91 zł

  Naturę można poznawać na różne sposoby. Bliski kontakt z lasem owocuje wiedzą o życiu nie tylko pojedynczych drzew czy krzewów, ale całego organizmu leśnego.Książka ”Ukryte życie lasu” autorstwa biologa rozumiejącego jak mało kto dzikie życie wszelkich stworzeń, opowiada o wybranym, maleńkim fragmencie lasu w stanie Tennessee. Przez okrągły rok autor poddawał wnikliwej obserwacji wszystkie wydarzenia zachodzące na tej ograniczonej przestrzeni. Leśny mikrokosmos odkrył przed badaczem wiele swoich tajemnic. Książka jest zapisem tych obserwacji, a czytelnik otrzymuje obraz złożonych procesów zachodzących w kolejnych porach roku.Książka napisana jest pięknym językiem, który świadczy o wrażliwości, umiejętnościach i jednocześnie wielkiej wiedzy autora. Została wydana w wielu krajach na całym świecie i znalazła się w finale Nagrody Pulitzera. Jej filozoficzna głębia każe zadać sobie pytanie o miejsce człowieka wśród innym stworzeń. W dobie gwałtownego rozwoju techniki takie pytanie warto sobie postawić.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Życie w zgodzie z naturą w świecie opanowanym przez technologie wydaje się czymś bardzo pożądanym. Część osób stara się dbać o środowisko, jeść zdrowe, nieprzetworzone jedzenia i szanować zasoby naturalne. Czy jednak są z tego powodu bardziej szczęśliwi?Autor książki „Ekożycie pod lupą” zadaje pytanie o to, na ile ortodoksyjne przestrzeganie reguł obowiązujących w ekologicznym podejściu do życia pomaga, a na ile przeszkadza. Sam wychowany w rodzinie o hippisowskich korzeniach doświadczył wiele sytuacji odrzucenia najnowszych osiągnięć techniki, więc wie, o czym mówi. Jako dorosły człowiek uważa, że zarówno ekstremistyczna ekologia, jak i technologiczne nowatorstwo mogą być groźne dla zdrowia. Napisana bardzo barwnym językiem, dowcipna książka zawiera wiele informacji na temat zdrowej żywności, naturalnych sposobów budowania odporności organizmu, wychowania dzieci bez dostępu do technicznych udogodnień. Stara się bezstronnie odpowiedzieć na pytania, czy możliwa jest współcześnie prawdziwie ekologiczna uprawa warzyw, czy szczepionki mogą zagrażać zdrowiu lub życiu dzieci i czy naukowe zdobycze pomagają osiągnąć lepsze zdrowie.Zdroworozsądkowe podejście autora zaprezentowane w tej zabawnej i nieco przewrotnej książce można polecić każdemu czytelnikowi, któremu bliskie jest życie w zgodzie z naturą.

 • 35,10 zł 39,00 zł

  Świat zwierząt nie jest tak daleko od świata nauki, jak mogłoby się nam wydawać. Przekonuje nas o tym książka „Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt” autorstwa fizyka wykładającego na uniwersytecie w Cambridge i zoolożki z uczelni oksfordzkiej.W procesie ewolucji zwierzęta wykształciły szereg cech, które umożliwiają im przeżycie. Obserwacja i badanie tych cech prowadzą naukowców do stwierdzenia, że zwierzęta po mistrzowsku wykorzystują prawa fizyki. Słonie odbierają poduszkami tłuszczowymi stóp wibracje podłoża i w ten sposób dużo wcześniej niż człowiek orientują się w niebezpieczeństwie. Wśród nietoperzy istnieje gatunek wyspecjalizowany w polowaniu na ćmy, które posiadają uszy, a więc słyszą również nietoperza. Komary przeżywają każdy deszcz, chociaż spotkanie z kropla wody jest dla nich jak spotkanie człowieka z rozpędzoną ciężarówką. Wszystko to jest możliwe z powodu doskonałego wykorzystania prawideł fizyki.Ta książka jest jedyna w swoim rodzaju – wciągająca, intrygująca i mądra. Powala poznać zwierzęta od strony naukowych praw, które znamy, ale działanie których prawdopodobnie przypisywaliśmy wyłącznie człowiekowi. Dla każdego miłośnika nauki, dla każdego miłośnika natury. 

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Henry David Thoreau, autor cenionej przez entuzjastów ekologicznego życia książki „Walden czyli życie w lesie”, to postać niezwykła. Buntownicze zanegowanie dobrodziejstw szybko rozwijającego się XIX-wiecznego świata przywiodło go do lasu, w którym przez ponad dwa lata wiódł ascetyczne życie. Ten eksperyment samotnej egzystencji nad stawem Walden w stanie Massachusetts przyniósł plon w postaci esejów stanowiących wielką pochwałę surowego, prostego życia. W bliskim kontakcie z przyrodą szczególnego znaczenia nabierają zmysły człowieka i każda chwila staje się przeżywana bardziej świadomie.Książka Thoreau prawdziwą popularność zyskała dopiero w latach sześćdziesiątych XX w. na fali buntu przeciwko mieszczańskiej obyczajowości - stała się wtedy biblią amerykańskich środowisk walczących z konformizmem. Współcześnie, gdy ekologiczny styl życia staje się bardzo popularny, tezy zawarte w „Waldenie” wydają się zupełnie aktualne.

 • 40,32 zł 44,80 zł

  Co być zrobił, gdyby okazało się, że twoje życie, mimo tego, że wydaje ci się bardzo interesujące, nie jest tak zajmujące, jak życie zwierząt? Czy zmieniłbyś do nich swój stosunek?„Misterium życia zwierząt” odkrywa tajemnice życia zwierząt, które rzucają nowe światło na nasze wyobrażenia o otaczających nas stworzeniach. Autorka, biolog morska i doktor etologii, przedstawia dowody na to, że życie zwierząt pełne jest emocji i przeżyć. Są one zadziwiająco zbliżone do tych, które znamy z własnego doświadczenia. Zwierzętom nie są obce uczucia i marzenia, abstrakcyjne myślenie, zadziwiające praktyki seksualne, skomplikowane sposoby porozumiewania się, które można posądzić o bycie zaszyfrowanym językiem. Zwierzęta odprawiają obrzędy i wyznają zasady moralne, potrafią stroić się i karać obrażaniem się za nielojalność, lubią się bawić i imprezować. Dotyczy to nie tylko wielkich ssaków naczelnych, ale również ryb i ptaków, a nawet owadów i tak pierwotnych organizmów, jak bakterie.Świat zwierząt, zwłaszcza niektórych gatunków, nadal jest dla nas do końca nieznany, dlatego takie książki jak ta powinniśmy szczególnie cenić. 

na stronie