Brak produktów
Wrażliwość na otaczający świat pozwala dostrzegać to, co na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste. Peter Wohlleben, leśnik z wieloletnim stażem pracy, pokazuje las, jakiego nie znamy. Z wielką pasją, a jednocześnie przy użyciu rzeczowych argumentów popartych obserwacją i badaniami buduje nowy obraz lasu. Nie jest to zbiór pojedynczych drzew rosnących obok siebie, a jeden żywy organizm, w którym drzewa pomagają sobie nawzajem, pielęgnują swoje potomstwo, wspierają się, mają pamięć i uczucia. Brzmi niewiarygodnie? Być może, jednak jest faktem. Drzewa to organizmy społeczne i biolodzy wiedzą o tym nie od dziś.„Sekretne życie drzew” to zajmująca lektura, którą można czytać się nie tylko z zainteresowaniem, ale i ze wzruszeniem.
Birdwatching to, jak powie każdy jego miłośnik, zajęcie pasjonujące, ale obserwacji ptaków można dokonywać nie tylko na poziomie profesjonalnym. „Ptaki. Przewodnik Collinsa” spośród wszystkich przewodników dotyczących ptaków jest najbardziej użyteczny, kompetentny i najszerszy. Sprawdzi się zarówno w przypadku obserwacji ptaków w czasie specjalnie w tym celu organizowanych wyjazdów, jak i we własnym ogrodzie czy na spacerze w lesie.Doskonale zilustrowany przewodnik zawiera informacje pozwalające oznaczyć każdy gatunek ptaka występujący w Europie i obszarze śródziemnomorskim, z Bliskim Wschodem włącznie. Wskazuje różnice wiekowe, płciowe, odmiany ptaków i ich zmienność geograficzną. Szczególny nacisk autorzy położyli na rozpoznawanie ptaków na podstawie dwóch cech najczęściej obserwowanych – wyglądu i głosu. W opisach ptaków przeczytamy o ich wielkości, środowisku życia, zasięgu, a na mapach znajdziemy informacje o lęgowiskach, miejscach zimowania i trasach przelotów. 3500 ilustracji ptaków wykonanych zostało przez światowej sławy artystów specjalizujących się w ich rysowaniu.Przewodnik jest zalecany przez Komisję Faunistyczną Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Ta książka to kompetentna wiedza na najwyższym światowym poziomie.
Ogrody japońskie stanowią pewnego rodzaju ewenement. Pochodzą z zupełnie innego kręgu kulturowego, posługują się innym kodem sztuki ogrodowej, a mimo to znajdują wielu zwolenników w całym świecie.Poradnik „Ogród japoński” przybliża sposoby tworzenia tego typu założenia ogrodowego. Wskazuje zasady, jakich należy przestrzegać przy planowaniu ogrodu, wymienia niezbędne elementy i urządzenia, informuje o stylach ogrodów japońskich i nowych trendach w ich aranżacji, a także wskazuje rośliny, które kojarzą się Krajem Kwitnącej Wiśni. Podpowiada też, gdzie szukać inspiracji. Przewodnik jest bogato ilustrowany. Zawiera przykłady aranżacji oraz opisy 55 roślin, które sprawdzą się w ogrodzie japońskim w naszych warunkach klimatycznych.Ogród japoński może być doskonałą alternatywą dla każdego, kto lubi oryginalność, prostotę i wysmakowaną elegancję. Poradnik pozwoli przystąpić do tworzenia ogrodu bez obaw o efekt.
Mieszkając w mieście, bardzo często tracimy kontakt z przyrodą i zapominamy, że każdy spłachetek ziemi jest pełen życia.Dave Gulson, brytyjski profesor biologii, wykładowca akademicki, działacz ruchu na rzecz ochrony przyrody, jak nikt potrafi opowiadać o życiu małych stworzeń ukrytych w naszych ogrodach, na trawnikach, na łące. Dżdżownice, muchy, komary, trzmiele, osy, chrząszcze, myszy i wiele innych stworzeń nie mają przed nim tajemnic. Ich życie w opowieści autora książki „Dżungla w ogrodzie” jest fascynującą historią, z której poznajemy niezwykłe zwyczaje tych istot i wzajemne zależności między światem owadów i ludzi.Wpływ działalności człowieka i stosowanego przez niego przemysłowego ogrodnictwa, a szczególnie coraz intensywniejsze wykorzystywanie pestycydów jest źródłem kłopotów świata dzikich, niedocenianych bohaterów naszych łąk, lasów i pól. Prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się, gdy liczebność owadów i innych małych stworzeń spadanie zbyt mocno. Warto zadać pytanie, czy na pewno nasz świat, świat ludzi, wie, co robi, stosując działania niszczące inne światy.
Sztuka ogrodowa w różnych rejonach świata potrafi być bardzo odmienna. Najlepszym dowodem na to jest bonsai – dalekowschodni sposób kształtowania miniaturowych roślin.Poradnik „Bonsai to może być proste” przeznaczony jest dla początkujących miłośników tej sztuki. Poznają z niej podstawowe style bonsai oraz rośliny, które najlepiej nadają się do kształtowania w postaci miniaturowych drzewek. Dowiedzą się także, jak krok po kroku pielęgnować rośliny i jakich narzędzi używać, aby uzyskać jak najlepsze efekty korygowania ich kształtu.Bonsai ma wielowiekową tradycję i w świecie zachodu wielu zwolenników. Na pewno stanowi ciekawą alternatywę dla tych wszystkich, którzy chcieliby poznać coś nowego.
Eksponowanie kamieni o niezwykłych kształtach i wyjątkowym wyrazie zostało zapoczątkowane prawie dwa tysiące lat temu w Chinach. Udoskonalane przez stulecia przez Japończyków stało się prawdziwą sztuką. Suiseki – tak brzmi nazwa tej dziedziny artystycznego wyrazu – prezentuje kamienie i skały przypominające postacie, zwierzęta, owady, krajobrazy w formie martwej natury lub w połączeniu z miniaturowymi drzewkami bonsai.„Japońska sztuka odnajdowania piękna w kamieniu”to kompletny przewodnik dla kolekcjonerów i tych wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z suiseki. Pozwala zapoznać się z historią, podstawowymi pojęciami oraz terminologią tej sztuki. Przedstawia w dwóch językach system klasyfikacyjny, wskazuje najlepsze sposoby eksponowania kamieni i pokazuje, w jaki sposób łączyć suiseki z bonsai. Książka zawiera ponad 150 ilustracji, pozwalających zobaczyć na przykładach opisywane treści.Suiseki poszerza naszą europejską wrażliwość i pozwala dostrzec więcej naturalnego piękna w otoczeniu. Zastosowanie tej sztuki w projektowaniu na wolnym powietrzu na pewno wzbogaci nasz ogród.
Nie każdy pasjonat roślinności ma tyle szczęścia, że posiada własny ogród. Czasami realizację marzeń utrudniają okoliczności zewnętrzne, czyli mieszkanie w mieście. Utrudniają, ale nie uniemożliwiają.„52 pomysły dla miejskich ogrodników” to przykład, jak mimo niesprzyjających ogrodnictwu warunków miasta można uprawiać sałatę, cukinię czy truskawki. Książka przedstawia pomysły zrealizowania co tydzień przez cały rok nowego przedsięwzięcia, które sprawi, że obok nas, w przestrzeni miejskiej, pojawi się więcej zieleni. Są tu miedzy innymi przepis na wykonanie bomb nasiennych z dzikimi kwiatami, innowacyjne ogrodnictwo na belach słomy, uprawa ziemniaków i cukinii w torbach, ściana ziół i sałat, pnącza na fasadzie, ale też budowa karmników dla ptaków czy miejsc zimowego ukrycia dla jeży. Pomysłów jest wiele i wiele z nich zakłada wykorzystanie przedmiotów z naszego otoczenia – toreb zakupowych, butelek PET, kartonów po napojach albo puszek. Pomysły można zrealizować nie tylko w warunkach miejskich – w podmiejskich czy wiejskich okolicznościach przyrody też się sprawdzą.Zieleni wokół nigdy za wiele. Do dzieła!
Czy zwierzęta hodowlane jednego gatunku są takie same? Czy różnią sie tylko wielkością i wagą? „Sekretne życie krów” zadaje pytanie, którego prawdopodobnie sobie nie stawiamy.Polem obserwacyjnym dla autorki stała się rodzinna farma Rosamund Young, na której zwierzęta hodowlane traktowane są z szacunkiem i miłością. Krowy podejmują tam samodzielne decyzje co do wyboru pożywienia, spędzania czasu czy przemieszczania się. Powoduje to, że ujawniają się pomiędzy nimi różnice związane nie tylko z interesującymi dla hodowcy aspektami cielności czy wydajności mlecznej, ale takie, które u ludzi nazywamy charakterologicznymi. Jedne krowy są przyjazne, a inne złośliwe, są inteligentne, ale są też gapowate, niektóre są zawadiackie, inne spokojne, potrafią wyrażać swoje zadowolenie albo jego przeciwieństwo, bawić się z innymi krowami, a nawet wciągać do tych zabaw ludzi. Obserwacje autorki dotyczą nie tylko bydła mlecznego. To samo zaobserwowała w zachowaniu owiec, kóz czy świń.Opowieść o zwierzętach na farmie nie jest naukowym wykładem. Rosamung Young mówi o swoich podopiecznych, posługując się anegdotami i przytaczając wiele zabawnych historii. Piękne ilustracje dopełniają obrazu i pokazują, jak szczęśliwie mogłoby wyglądać życie zwierząt hodowlanych, gdyby ludzie bliżej przyjrzeli się ich naturze i zechcieli te obserwacje wziąć pod uwagę.
Mary Reynolds jest irlandzką architektką krajobrazu, która w sposób szczególny podchodzi do projektowania i utrzymania ogrodu. Zwraca uwagę na rozumienie życia ogrodu jako całości, w której potrzeby roślin są na pierwszym miejscu. Szczególnie bliska jest jej bioróżnorodność i takie planowanie ogrodu, aby jak najbardziej współgrał z otaczającą go przyrodą.W książce „Ogrodowe przebudzenie”, oprócz ogólnych założeń związanych z zasadami projektowania naturalistycznego, ekologicznego ogrodu, znajdziemy również wiele cennych informacji praktycznych zebranych w tabele i zestawienia.Dla osób żyjących w centrach wielkich miast, ale również dla tych, którzy mają już swoje zielone przestrzenie, „Ogrodowe przebudzenie” może być prawdziwą rewolucją, szczególnie w zakresie myślenia o przyrodzie i jej roli.
Drzewa rosną wokół nas. Są na wyciągnięcie ręki (jeszcze), a my nie wiemy o nich wiele. „Sekretny język drzew” może to zmienić.Książka prezentuje sylwetki kilkudziesięciu drzew rosnących na wszystkich kontynentach. Opisuje je, wskazuje ich nazwę łacińską, występowanie, historię i znaczenie symboliczne. Podaje równie intrygujące informacje na temat każdego z drzew i prezentuje ich pokrój na kolorowych rysunkach. Omawia znaczenie drzew jako leków i jako źródło inspiracji w literaturze, sztuce malarskiej i muzyce. Wskazuje też na związki drzew z grzybami oraz na zagrożenia związane z wymieraniem i niszczeniem lasów.Świat drzew jest zróżnicowany i bardzo ciekawy. Warto go poznać - wzbogaci nasz obraz przyrody i pozwoli zobaczyć we właściwej proporcji naszą w niej rolę.
Bioróżnorodność - hasło zapewne wielokrotnie słyszane przez osoby interesujące się przyrodą. Jak sprawić, żeby w coraz bardziej jednorodnym świecie zachować ją? Można, tak jak autor książki „Łąka” Dave Goulson, kupić kawałek ziemi i pozwolić mu żyć swoim życiem. Kilkunastohektarowa łąka w centrum francuskiej prowincji to dzisiaj rezerwat, w którym motyle, ważki, traszki, norniki i trzmiele mogą spokojnie funkcjonować. Książka opowiada o mieszkańcach łąki, roślinach i zwierzętach oraz działaniach autora na rzecz ich wspierania. Omawia wzajemne ich powiązania i wpływ, jaki na siebie wywierają oraz wskazuje przykłady zachowań człowieka, które sprawiają, że świat staje się dla zwierząt i roślin nieprzyjazny. Jak twierdzi autor, książka powstała z potrzeby zwrócenia uwagi na owady i małe zwierzęta, o których na co dzień niewiele osób pamięta. Wywiązuje się z tego zadania doskonale. Opowieść o życiu łąki jest przepełniona wiedzą, barwna, pełna fascynujących informacji, humoru i ciepła. Dave Goulson, profesor biologii, działacz na rzecz ochrony przyrody specjalizujący się w ekologii i ochronie trzmieli, wielokrotnie nagradzany za wkład w ochronę przyrody, jest autorem ponad 230 artykułów popularnonaukowych i czterech książek. Kiedy pisze, że bez naszego starania przyroda będzie miała kłopot z zachowaniem bioróżnorodności, to wie, co mówi.
Nauka uznaje nas, ludzi, za najwyżej usytuowany gatunek wśród ssaków. Jednocześnie nie jest tajemnicą, że nie w pełni wykorzystujemy możliwości swojego umysłu i z każdym stuleciem tracimy coraz więcej cennych związków z przyrodą. „Dotknij, poczuj, zobacz” to książka, która opisuje, jak zostało to określone w podtytule, fenomen relacji człowieka z naturą. Autor bestsellera „Sekretne życie drzew”, Peter Wohlleben, na podstawie badań naukowych i własnych obserwacji przekonuje, że możemy lepiej wykorzystywać nasze zmysły: więcej widzieć i słyszeć, mocniej czuć i tym samym lepiej rozumieć swoją rolę w porządku świata. Napisana z pasją książka daje nadzieję współczesnemu mieszczuchowi na odzyskanie więzi z naturą.
Ptaki drapieżne to liczna i zróżnicowana grupa, w której oprócz znanych wszystkim orła, sokoła czy jastrzębia znajdziemy również krogulca i kanię. „Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych” odkrywa przed nami sekrety tych ptaków. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że nasze życie oddziałuje na ptaki drapieżne. Rzadko widzimy je w miastach, nie wiemy, jakie mają zwyczaje, zdolności, nie pamiętamy, jaką rolę pełnią w przyrodzie i jaka jest historia ich związku z człowiekiem. Ta książka daje szansę dowiedzenia się tego i jednocześnie zrozumienia, dlaczego powinniśmy chronić naszych latających drapieżnych sprzymierzeńców.
Przewodnik „Stolarstwo. Materiały, narzędzia, techniki, projekty” przeznaczony jest dla osób rozpoczynających samodzielną przygodę z obróbką drewna. Poradnik omawia gatunki drewna używanego w stolarstwie i prezentuje różne techniki jego obróbki – cięcie, kształtowanie, łączenie elementów, wykańczanie oraz bardziej skomplikowane fornirowanie, rzeźbienie w drewnie, toczenie i intarsjowanie. Pokazuje sposoby precyzyjnego posługiwania się podstawowymi narzędziami stolarskimi, zarówno ręcznymi, jak i z napędem, a także opisuje sposób wykonania kilku przedmiotów z drewna, mi.in. stolika, komódki, fotela. W galerii wyrobów drewnianych wykonanych przez zawodowych stolarzy przedstawia inspirujące projekty. Poradnik „Stolarstwo. Materiały, narzędzia, techniki, projekty” przybliża wiedzę na temat zawodu, który może stać prawdziwą pasją.
Róże, peonie, słoneczniki i inne kwiaty cięte, hortensje, glicynie, forsycje, łubiny, maki - każdy kwiat ma swój urok.„Wielka księga kwiatów” prezentuje wiedzę na temat kilkuset roślin kwiatowych. Przedstawia podstawowe zasady ich uprawy i pielęgnacji, typowe problemy związane z uprawą kwiatów i sposoby ich rozwiązania, ciekawostki, również na temat rzadkich gatunków oraz pomysły na kompozycje kwiatowe, które ubarwią każdy ogród, taras czy balkon. W książce znajdziemy także informacje na temat symboliki kwiatów, słowniczek przydatnych terminów oraz bogaty zbiór fotografii, a także ilustracje i tabele z informacjami o gatunkach kwiatów przeznaczonych do uprawy na różnych stanowiskach.Pokaż mi, jakie kwiaty lubisz, a powiem ci, kim jesteś – w tym sformułowaniu z pewnością jest część prawdy.
Drewno to wszechstronny materiał, który służy człowiekowi od zarania dziejów. Umiejętność wykonania drewnianego mebla stanowiła kiedyś prawdziwą wartość. W ostatnich latach za sprawą produkcji masowej stolarstwo odeszło nieco w zapomnienie, ale aktualnie przeżywa renesans.Przewodnik „Stolarstwo” Paula Forrestera wprowadza w tajniki tej profesji. Zwięźle prezentuje informacje na temat drewna i charakterystycznych cech jego poszczególnych gatunków. Opisuje wyposażenie warsztatu stolarskiego, wiele uwagi poświęcając różnym narzędziom i technikom stolarskim. Przedstawia konstrukcję złączy, techniki specjalistyczne, sposoby wykańczania drewna i montowania okuć. Wskazuje równocześnie, jak wykonać kilka drewnianych mebli: stolik, stoliczek i krzesełko dla dziecka, komódkę z szufladami o różnej głębokości, fotel, pudełko na drobiazgi, rzeźbione puzderko w kształcie dyni i ozdobne muchomory. W ostatniej części przewodnik prezentuje galerię pięknych i inspirujących wyrobów drewnianych wykonanych przez zawodowych stolarzy.
Żałoba to stan po utracie bliskiej osoby. Taką definicję znamy, ale może należałoby rozszerzyć ją i mówić „stan po utracie bliskiego stworzenia”? Barbara J. King, antropolożka, autorka książki „Jak zwierzęta przeżywają żałobę” nie ma wątpliwości – dla naszych braci mniejszych utrata towarzysza jest traumą.W książce „Jak zwierzęta przeżywają żałobę” autorka opisuje wzruszające historie związane nie tylko ze śmiercią zwierząt udomowionych, psów czy kotów, ale także dzikich, pozostających na wolności. Społeczności słoni, małp, bizonów, ptaków, zwierząt morskich odnotowują brak swoich towarzyszy i przeżywają emocje, które u ludzi zwykliśmy nazywać żałobą.Życie i śmierć dotyczą wszystkich istot żywych. Doświadczenie straty pokazane w świecie zwierząt prezentuje ludzkie życie i nasze emocje w nowym świetle.
Ptaki towarzyszą ludziom od zawsze. Są widocznym, najczęściej obserwowanym żywym elementem przyrody. Ich obecność ma na nas wyraźny pozytywny wpływ.„Zadziwiający świat ptaków” to książka przybliżająca nieznane i fascynujące informacje na temat skrzydlatych mieszkańców przestworzy. Przedstawione w książce opowieści o różnych gatunkach ptaków pochodzących z wielu regionów świata są faktami potwierdzonymi naukowo. Ubarwiają je anegdoty na temat związku ptaków z ludźmi i wzajemnych relacji obu tych światów.Wielobarwny korowód ptaków otwiera przed nami swoje tajemnice w przekonaniu, że zasługuje na szczególną uwagę i ochronę. Wciągające i nakłaniające do refleksji opowieści o ptakach na pewno nie pozostawią nas obojętnymi na życie powietrznych współmieszkańców naszej planety.
Ptaki, skrzydlaci towarzysze naszego życia, coraz bardziej zadziwiają naukowców. Posługiwanie się narzędziami jest tylko początkiem ich umiejętności.„Geniusz ptaków” to książka, w której zdolności ptaków i ich inteligencja opisane są nie tylko z wielkim znawstwem, ale też fascynacją i miłością. Opowieść o inteligencji społecznej ptaków, zdolności manipulowania, podsłuchiwania, opłakiwania zmarłych, wyrażania znaków pocieszenia, rozpoznawania przez niektóre osobniki swojego odbicia w lustrze ubarwiona jest wieloma anegdotami. Dla wszystkich miłośników ptaków, a także osób zainteresowanych poznaniem świata natury ta pozycja będzie bardzo interesującą lekturą.
Zwierzęta porozumiewają się ze sobą – co do tego nauka nie ma wątpliwości. Zaskakiwać może jedynie rozwinięta forma tego porozumienia, na przykład delfiny mają własną gramatykę, a sikorki stosują rozbudowane konstrukcje. Konstrukcje, które u ludzi nazywają się zdaniami. Zwierzętom nie jest obce myślenie abstrakcyjne, uczucia czy marzenia i w tych aspektach są bliskie ludziom. Jeśli powinniśmy sobie zadawać jakieś pytanie, to raczej o to, czy jest możliwe porozumienie międzygatunkowe? Czy delfin zrozumie sikorkę, sikorka usłyszy delfina, i wreszcie, czy człowiek może nawiązać kontakt z oboma?„Rozmowa ze zwierzętami” to książka, która stara się odpowiedzieć na te pytania. Jej autor, Karsten Brensing, biolog morski i doktor etologii, podaje wiele przykładów ludzkich relacji ze zwierzętami i rozprawia się z kilkoma mitami na ten temat. Wyjaśnia zachowania, zarówno ludzi, jak i zwierząt, i daje nadzieję na lepsze zrozumienie świata fauny przez człowieka. Kto wie, może dzięki tej lekturze będziemy mogli „porozmawiać” z jeżami albo dowiemy się, o czym kumkają żaby?
Kew Gardens – Królewskie Ogrody Botaniczne w Londynie są uznane za najwspanialszy ogród na świecie i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Botanicy zatrudnieni w tej naukowo-edukacyjnej placówce o międzynarodowym znaczeniu to doskonali znawcy świata flory. W książce „Zdumiewające zdolności roślin” przedstawiają niezwykłe i zadziwiające fakty dotyczące roślin.Miłorząb może przetrwać wybuch atomowy, mumifikacje w starożytnym Egipcie były wykonywane przy użyciu wielu roślin, woda kokosowa w zbyt dużych ilościach zagraża życiu, a przebiśniegi i narcyzy mogą być pomocne osobom z chorobą Alzheimera. A jakie rośliny są największe, najmniejsze, najstarsze, najcięższe, najbardziej zabójcze? Przeczytaj o tym w tej książce.
Rośliny obok nas, nie zawsze dostrzegane i nie zawsze docenianie, mogą mieć wpływ na nasze życie. Mogą, jak w przypadku autorki „Mowy roślin”, pomóc dostrzec to, co ważne i przewartościować życie.Alice Vincent opisuje swoją drogę do odkrycia kojącej roli natury. Kiedy jej życie osobiste uległo zmianie, zwróciła się w stronę, której rola w przypadku młodych osób pracujących w centrach wielkich miast jest marginalizowana - jej sprzymierzeńcem stała się Natura. Zwróciła uwagę, że jej pokolenie to ludzie, którzy ponad połowę życia spędzają przed monitorami komputerów, rozmawiają ze sobą za pośrednictwem komunikatorów i częściej „spacerują” w mediach społecznościowych niż po rzeczywistym lesie czy łące. Uprawa małego ogródka na balkonie stała się dla autorki źródłem radości i satysfakcji, a rośliny na balkonie i obserwacja ich rozwoju pozwoliła ustalić jej właściwe proporcje ważności życiowych zdarzeń.Ta zadziwiająca książka bardzo sprawnie łączy osobistą historię z wiedzą botaniczną. Podkreśla znaczenie roślin w życiu człowieka i pomaga zrozumieć miejsce człowieka w Naturze.
Przywykliśmy uważać, że tylko ludzie mają przywilej myślenia. Inteligencji zwierząt często zaprzeczamy, inteligencji roślin nawet nie zauważamy. Tłumaczy nas tylko jedno – nie rozumiemy roślin, chociaż to od nich w największej mierze zależy nasze przetrwanie.Profesor Stefano Mancuso, specjalista neurobiologii roślin i Aleksandra Viola, dziennikarka zajmująca się nauką w książce „Błyskotliwa zieleń” opisują wyniki wielu badań i przywołują obszerną literaturę na dowód, że zieleń wokół nas komunikuje się między sobą i posługuje się inteligencją zbiorową. Rośliny potrafią manipulować owadami, umieją dokonywać wyborów, zapamiętywać i uczyć się.Zrozumienie roślin może być dla ludzkości warunkiem przetrwania. Lektura tej fascynującej, napisanej z pasją książki każe inaczej spojrzeć na otaczający nas świat.
Któż z nas nie chciałby żyć w harmonii z sobą i otoczeniem? Doświadcząć codziennej radości i poczucia szczęścia? Dostrzegać i doceniać piękno otaczającego świata?Dan Pearson, uznany brytyjski architekt krajobrazu i ogrodnik poświęcający się pracy w swoim własnym ogrodzie, wie, jak to zrobić. W książce o niewyszukanym tytule „Rok w ogrodzie” zaprasza nas do swojego świata i pozwala podejrzeć ogrodową aktywność na przestrzeni całego roku. Jego książka to mądra, ciepła, pouczająca opowieść o roślinach i inteligencji natury, obfitująca w praktyczne wskazówki na temat upraw różnych gatunków roślin. Docenią ją nie tylko entuzjaści ogrodów, ale również ci, którym nie jest obojętny widok kwitnącej jabłoni albo lekarskiego mniszka.
Czy historia uprawy roślin może być zajmująca? Okazuje się, że tak, i to nie tylko dla pasjonatów natury.„50 roślin, które zmieniły bieg historii” jest przewodnikiem po roślinach, które wywarły największy wpływ na rozwój cywilizacji ludzkiej. Są wśród nich ryż i pszenica – zboża żywiące ludzi na całym świecie, ale są też posiadające niezwykłe własności lecznicze zioła i cenne przyprawy, które także wpływają na nasze zdrowie. Historia uprawy tych roślin jest tak silnie związana z historią ludzkość, że trudno wyobrazić sobie istnienie tej ostatniej bez udziału opisywanych roślin. W książce otrzymujemy bardzo interesujące informacje na temat historii, ekonomii i polityki, bo jak się okazuje, uprawa roślin ma związek nie tylko z rolnictwem czy ogrodnictwem.Fascynująca lektura dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć wpływ roślin na nasze życie.
Nie od dziś wiadomo, że kruki należą do najbardziej inteligentnych ptaków. Mimo to nadal nie cieszą się zaufaniem człowieka. Posądzane o sprzyjanie ciemnym mocom i przedstawiane jako współtowarzysze magów i czarownic nie są lubiane i doceniane.Tymczasem kruki są ptakami wyjątkowymi. Potrafią wprowadzić w błąd i okpić nawet człowieka. Bernd Heinrich, autor „Umysłu kruka”, przeprowadził wiele godzin obserwacji i badań nad krukami i doskonale poznał ich życie. Swoje wnioski zapisał w tej książce, pozwalając nam przekonać się, jak pięknymi, mądrymi i jednocześnie zabawnymi ptakami są kruki, z jaką odpowiedzialnością wychowują młode, jak sumiennie przygotowują je do dorosłego życia i jak ważną rolę odgrywają w ekosystemie. Ta książka spowoduje, że inaczej spojrzymy na czarne ptaki rzadko już widywane w naszym otoczeniu.
Świat przyrody oglądany świadomie i uważnie pozwala nam poznać wiele swoich tajników i lepiej zrozumieć prawa nim rządzące.Jedną z bardziej frapujących książek przyrodniczych jest „Prywatne życie łąki” – zapis obserwacji, jakie poczynił John Lewis-Stempel, pisarz i rolnik mieszkający na pograniczu Anglii i Walii. Opowieść o życiu łąki przywołuje wiele gatunków roślin i zwierząt, wiele historii i inspirujących refleksji autora. To pamiętnikarski zapis pełen humoru i zachwytu nad otaczającym światem, życzliwości dla przyrody i człowieka, który znajduje w niej swoje miejsce.Książka napisana jest z wielka wrażliwością, pięknym językiem i z pewnością zachęci do uważniejszego niż tylko przez okno obserwowania przyrody. W 2015 r. została uznana za najlepszą książkę przyrodniczą, zdobywając prestiżową nagrodą The Wainwright Prize.
Świat istot żywych jest prawdopodobnie najbarwniejszą mozaiką z wszystkich, jakie można sobie wyobrazić. Jej obserwacja dana jest każdemu z nas, jednak nie wszyscy dostrzeżemy tę różnorodność. Jeszcze mniejsza grupa będzie mogła powiedzieć na podstawie analizy, że cokolwiek rozumie z obserwowanego obrazu, a już synteza będą dostępne tylko wybranym. Jeśli do tego dołożyć umiejętność zajmującego opowiadania, okaże się, że takich ludzi jest niewielu i wszyscy oni są wyjątkowi.W świecie biologii i nauk społecznych autor „Dzikiego życia”, Robert Trivers, jest niekwestionowanym autorytetem. Magazyn „Time” uznał go za jednego z największych naukowców i myślicieli XX w. Robert Trivers jest twórcą pojęcia altruizmu odwzajemnionego, teorii inwestycji rodzicielskich oraz konfliktu wewnątrz genomu. Odkrycia, jakich dokonał, stały się rewolucją w dziedzinie genetyki i biologii ewolucyjne, wpływając jednocześnie na szereg innych dyscyplin nauki – medycynę, nauki społeczne, historię, ekonomię, a nawet literaturoznawstwo.„Dzikie życie” to napisana w niepowtarzalnym stylu, pełna humoru i jednocześnie przenikliwości autobiograficzna opowieść tego naukowca posądzanego niekiedy o arogancję. Lektura warta polecenia każdemu, kto interesuje się nauką, kondycją rodzaju ludzkiego i meandrami błyskotliwego umysłu.
Życie w zgodzie z naturą w świecie opanowanym przez technologie wydaje się czymś bardzo pożądanym. Część osób stara się dbać o środowisko, jeść zdrowe, nieprzetworzone jedzenia i szanować zasoby naturalne. Czy jednak są z tego powodu bardziej szczęśliwi?Autor książki „Ekożycie pod lupą” zadaje pytanie o to, na ile ortodoksyjne przestrzeganie reguł obowiązujących w ekologicznym podejściu do życia pomaga, a na ile przeszkadza. Sam wychowany w rodzinie o hippisowskich korzeniach doświadczył wiele sytuacji odrzucenia najnowszych osiągnięć techniki, więc wie, o czym mówi. Jako dorosły człowiek uważa, że zarówno ekstremistyczna ekologia, jak i technologiczne nowatorstwo mogą być groźne dla zdrowia. Napisana bardzo barwnym językiem, dowcipna książka zawiera wiele informacji na temat zdrowej żywności, naturalnych sposobów budowania odporności organizmu, wychowania dzieci bez dostępu do technicznych udogodnień. Stara się bezstronnie odpowiedzieć na pytania, czy możliwa jest współcześnie prawdziwie ekologiczna uprawa warzyw, czy szczepionki mogą zagrażać zdrowiu lub życiu dzieci i czy naukowe zdobycze pomagają osiągnąć lepsze zdrowie.Zdroworozsądkowe podejście autora zaprezentowane w tej zabawnej i nieco przewrotnej książce można polecić każdemu czytelnikowi, któremu bliskie jest życie w zgodzie z naturą.
Najbardziej pożądanymi grzybami są borowiki – pięknie wyglądające i smaczne grzyby, których perspektywa znalezienia każdej jesieni ożywia wyobraźnię grzybiarzy. W ich poszukiwaniu miłośnicy grzybów są w stanie przejechać wiele kilometrów.Historię borowika, nazwanego przez autora superbohaterem wśród grzybów, opowiada „Biografia prawdziwka”. Z tej interesująco napisanej książki dowiemy się, jak rozpoznawać różne rodzaje borowików, gdzie ich szukać i jakie warunki pogodowe muszą być spełnione, aby owocniki grzybów pojawiły się. Poznamy również historię kulinarnej kariery tych szlachetnych grzybów, a także sposoby na przetwarzanie grzybów i przepisy na potrawy z wykorzystaniem borowików.Dla każdego miłośnika lasu i grzybów.
Książka „Nazwy roślin” jest pierwszym tego typu opracowaniem w jęz. polskim i jednocześnie jednym z nielicznych na świecie.Zawiera ponad osiem tysięcy haseł, na które składają się nazwy łacińskie i zlatynizowane nazwy rodzajowe roślin występujących w Polsce oraz ich epitety gatunkowe i nazwy potoczne. Ten obszerny swoistego rodzaju przewodnik botaniczny zbiera nazwy zarówno dziko rosnących roślin naczyniowych, jak i roślin użytkowanych w różnych regionach świata. Opracowanie będzie przydatne botanikom, studentom i absolwentom nauk biologicznych, ale także hodowcom amatorom, którym zależy na zdobyciu profesjonalnej wiedzy.
O ile w trakcie oglądania filmu przyrodniczego zachwycamy się egzotycznymi zwierzętami i nierzadko przejmujemy ich losem, to o naszych rodzimych gatunkach nie zawsze myślimy tak ciepło. Tymczasem zwierzęta w naszej okolicy są równie ciekawe i wiodą często niezwykłe życie.Tropem nieoczywistej wiedzy o zwierzętach wyruszył autor książki „Żubry lubią jeżyny”. Opisuje zwyczaje i życie ptaków i ssaków, które możemy obserwować w naszej szerokości geograficznej i tłumaczy, jak cywilizowanie życia wpływa na ich zachowanie. Bohaterami opowieści są bielik, bociany biały i czarny, ryś, niedźwiedź, wilk i żubr. Wszystkie te zwierzęta, może poza bocianem, nie należą do często spotykanych i choćby z tego powodu wiedza o nich nie jest powszechna. Warto też dodać, że każde z tych zwierząt ma zwyczaje, których byśmy się zupełnie po nich nie spodziewali. Takie właśnie niezwykle ciekawe zachowania zwierząt naszej fauny odkrywa przed nami autor książki.
Jaką rolę w życiu człowieka pełnią rośliny? Czy mają wpływ tylko na fizyczny dobrobyt ludzkości? Czy zwracamy na nie uwagę wyłącznie ze względu na ich praktyczne zastosowanie?Richard Mabey, wielokrotnie nagradzany angielski przyrodnik, pisarz, dziennikarz i autor programów telewizyjnych w książce „Roślinny kabaret” przedstawia różne gatunki roślin. Ich wspólną cechą jest to, że w różnych momentach historii ludzkości miały wpływ na przemiany w nauce, rozwoju społecznym, kształtowały estetykę czy pobudzały wyobraźnię. Autor przygląda się kulturowemu znaczeniu i praktycznemu zastosowaniu roślin uprawnych i leczniczych, ale też popularnych chwastów od czasu epoki lodowcowej, przez okres romantyzmu i czasy kolonializmu. Nawiązuje również do zupełnie współczesnych rozważań na temat „inteligencji roślin”, podkreślając związki pomiędzy światem ludzi a światem flory.
Jak wielu ludzi, tak wiele pomysłów na życie. Książka „Cisza i spokój” prezentuje opowieść o tych, którzy ponad gwar wielkiego miasta przedłożyli śpiew ptaków i zapach lasu.Autorka na potrzeby tego wydawnictwa zebrała w formie pisanej rozmowy przeprowadzone z kilkudziesięcioma osobami, które porzuciły mieszkanie w mieście i rozpoczęły życie z dala od centrum wydarzeń. Bohaterowie książki szczerze opowiadają o tym, jak ich wyobrażenie o życiu na wsi zostało skonfrontowane z rzeczywistością i czy musieli zmodyfikować swoje marzenia. Jest to także zbiór wskazówek, jak rozpocząć przygotowania do przeprowadzki na wieś, jak szukać działki, siedliska, jak przygotować najbliższych do zmiany trybu życia a siebie na zaskakujące nieraz wydatki, z czego utrzymywać się na wsi.Porady przydadzą się tym wszystkim, którzy marzą o zmianie, ale wahają się jeszcze przed zrobieniem pierwszego odważnego kroku w życie z dala od miasta.
Ogrzewanie domu drewnem to doskonała alternatywa dla ogrzewania olejowego, gazowego czy przy udziale energii elektrycznej. Drewno jest surowcem odnawialnym i przez to ekologicznym. Jest też dostępne i stosunkowo tanie.Pierwszy na rynku polskim poradnik „Drewno do pieca i kominka” omawia problematykę doboru, pozyskania i przygotowania drewna do ogrzewania domu i wykorzystywania go w kominkach. Odpowiada na pytania, jakie drewno wybrać, aby efektywnie się spalało, jak długo je sezonować, w jakich piecach stosować. Dla kogoś zdecydowanego na zastosowanie tego niezawodnego i bezpiecznego źródła ciepła w domu korzystnym może być zakupienie lasu i pozyskiwanie drewna na opał z jego wycinki. Ci, którzy nie zamierzają tego robić, znajdą w poradniku informacje, gdzie szukać dostawców drewna i co brać pod uwagę przy jego kupnie. Drewno drewnu bowiem nierówne – wartość energetyczna poszczególnych gatunków drzew jest bardzo różna. W książce znajdują się także informacje na temat budowy pieców i kominków, które pomogą przy wyborze rodzaju pieca oraz rysunki pozwalające lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia.
Wędliny kupowane w sklepie smakują do momentu, w którym spróbujemy samodzielnie wędzonego mięsa. Proces wędzenia nie tylko konserwuje żywność, ale także wybitnie podnosi jej walory smakowe. Ten drugi aspekt wędzenia jest domeną raczej bardziej doświadczonych wytwórców samodzielnie wykonywanych produktów wędzonych, jednak nie musi być obcy również początkującym.W poradniku „Wędzenie mięsa, kiełbas i ryb” znajdziemy informacje na temat celów i metod wędzenia, sposobów wytwarzania dymu wędzarniczego, jego składu oraz właściwości. Urządzenie wędzarni jest tematem kolejnego rozdziału. Dowiemy się z niego, jak samodzielnie zbudować zarówno małe wędzarnie do ogrodu, na kempingu czy do wędzenia ryb podczas wędkowania, jak i wędzarnie przydomowe oraz bardziej skomplikowane szafy i komory wędzarnicze. Techniki wędzenia mięsa, kiełbas i ryb to tematyka kolejnych rozdziałów. Książka zawiera sprawdzone przepisy na wędzenie mięsa wieprzowego, baraniego, drobiu, dziczyzny i różnych gatunków ryb. Rozstrzyga również, jaki rodzaj dymu najlepiej nadaje się do wędzenia kiełbas, ryb i mięsa oraz pomaga uniknąć błędów podczas wędzenia, przedstawiając rady związane z rozwiązywaniem pojawiających się w naszej wędzarni problemów.Książka dla smakoszy i majsterkowiczów.