Brak produktów
Nie ma lepszej i tańszej metody na zazielenienie swojego ogrodu niż samodzielne rozmnożenie roślin już posiadanych. Sposoby rozmnażania roślin są różne, tak jak różne są same rośliny i nie zawsze od razu wiadomo, która z nich będzie najodpowiedniejsza. Nie należy jednak się zrażać – jeśli ktoś naprawdę chce, zawsze znajdzie potrzebne wiadomości.Książka „Rozmnażanie roślin. Przewodnik krok po kroku” podsumowuje trzydziestoletnie doświadczenie autorki w zakresie uprawy roślin niemal we wszystkich strefach klimatycznych. Rozległa wiedza ogrodnicza, także w dziedzinie będącej tematem książki, pozwoliła na zaprezentowanie konkretnych, sprawdzonych, dających bardzo dobre efekty przy uprawie poszczególnych gatunków sposobów rozmnażania roślin. Z przewodnika poznajemy zasady pozyskania nowych roślin z nasion, przez podział, z wykorzystaniem sadzonek, poprzez odkłady i szczepienie. W każdym z rozdziałów omówione zostały ważne dla danej kategorii zagadnienia. W przypadku nasion są to np.: charakterystyka nasion, ich zbiór, czyszczenie i przechowywania, uodparnianie nasion, a także przygotowanie do siewu – moczenie, skaryfikacja, stratyfikacja – i wysiew. Każdą z metod rozmnażania roślin zaprezentowano na przykładzie innego gatunku. Istotną częścią książki jest rozdział dotyczący rozmnażania najpopularniejszych roślin występujących w naszych ogrodach. Nie zapomniano również o omówieniu narzędzi i rodzajów podłoży pozwalających na uzyskanie zdrowych młodych roślin....
Rośliny rozmnaża się z nasion, poprzez sadzonki pędowe, korzeniowe, podział i odkłady. Każda z tych możliwości rozmnażania roślin została przedstawiona w książce „Rozmnażanie roślin”. Ten ilustrowany rysunkami poradnik w prosty sposób prezentuje to, co jest w uprawie roślin jednym z najważniejszych elementów. Poszczególne gatunki roślin zostały pogrupowane według tego, w jaki sposób mogą być rozmnażane. Z pewnością pomoże to początkującym ogrodnikom. Zaawansowani wielbiciele zieleni znajdą rady na przyspieszenie procesu kiełkowania i utrzymanie zdrowia młodych siewek.Bardzo przydatna książka dla tych, którzy mają do obsadzenia duże ogrody. Samodzielne rozmnażanie roślin pozwala zaoszczędzić pieniądze i jest wielką przyjemnością.
Kondycja rośliny zaczyna się od nasionka – od jego zdrowia w dużej mierze zależy jakość przyszłej dorosłej rośliny.Dzięki poradnikowi „200 ekosposobów na siew i pozyskiwanie nasion” dowiemy się, w jaki sposób i skąd pozyskiwać nasiona, aby plony były obfite i zdrowe, jak chronić nasiona przed chorobami i szkodnikami, jak przygotować je do siewu, dlaczego pora siania ma znaczenie i jaki wpływ na plony ma bioróżnorodność.Autorem poradnika będącego trzecią częścią serii „Tradycyjny ogród ekologiczny” jest twórca książek i poradników z zakresu ekologii i między innymi ziołolecznictwa, ogrodnik z wieloletnim stażem w zakresie uprawy ekologicznej.
Bardzo obszerna, pięknie wydana książka, będąca kompendium wiedzy na temat rozmnażania roślin. W przejrzystym układzie alfabetycznym poznajemy tajniki siewu, rozmnażania przez sadzonki, rozłogi, odkłady, zasady szczepienia roślin doniczkowych, kwiatów letnich, bylin, drzew i krzewów, warzyw i ziół. Poznamy praktyczne, fachowe rady pozwalające szybko uzyskać zdrową młodą roślinkę. Uzyskamy informacje o narzędziach, pojemnikach, podłożach i stanowiskach stosowanych w rozmnażaniu roślin.Autorzy to doświadczeni praktycy, którzy rośliny traktują jak żywe istoty. Szacunek, jakim je darzą, ukryty jest między wierszami tej fascynującej opowieści o młodości, dojrzewaniu i odradzaniu się roślin, które dzięki ludzkiej pracy potrafią przetrwać nawet kilkaset lat.
Szczepienie jest jednym ze sposobów rozmnażania drzew owocowych. Nad rozmnażaniem z nasion ma tę niewątpliwą przewagę, że rośliny uzyskane w wyniku szczepienia przekazują roślinom potomnym wszystkie swoje cechy.Wydawnictwo „Szczepienie i inne metody rozmnażania roślin sadowniczych” przedstawia sposoby rozmnażania przez szczepienie. Omawia pozyskiwanie podkładek generatywnych i wegetatywnych oraz rozmnażanie podkładek przez odkłady i kopczykowanie. Opisuje odmiany roślin, z których warto pobierać zrazy do szczepienia oraz sposoby szczepienia zrazami, szczepienie mostowe, okulizację, a także rozmnażanie z odrostów korzeniowych i sadzonek pędowych. Wśród roślin, których szczepienie jest omawiane, są jabłonie, grusze, śliwy, morele, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, agrest, porzeczka czerwona, aronia oraz borówka, truskawka i żurawina. W osobnym rozdziale wskazane zostały mniej znane wartościowe krzewy warte rozmnażania w naszych ogrodach, jak np. jarzębina jadalna, rokitnik czy cytryniec chiński.
Rośliny, które rosną w naszych ogrodach, w większości sami możemy rozmnażać.Techniki rozmnażania roślin to temat poradnika „Jak rozmnażać rośliny”. Na kilkuset stronach tej książki przedstawiono praktycznie wszystkie możliwości rozmnażania roślin: siew, rozmnażanie przez sadzonki, odkłady, szczepienie, rozmnażanie bulw, kłączy i cebul. Ilustrujące książkę zdjęcia bardzo dokładnie pokazują etapy prac i czynności niezbędne do wykonania, aby powstała nowa roślina. Odrębną część książki stanowi wykaz obejmujący ogromną liczbę roślin z opisem sposobu ich rozmnażania. Jeśli weźmie się pod uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu większość roślin w naszych ogrodach pochodziła z samodzielnej uprawy, to lepiej będzie można zrozumieć, ile doświadczenia zdobył autor, który rozmnażaniem roślin zajmuje się od kilkudziesięciu lat. Jego rady są na wagę złota. W przenośni i dosłownie, bo samodzielnie rozmnażając rośliny można wiele zaoszczędzić.Książka jest prawdziwym źródłem sprawdzonej wiedzy.
Kiedy już opanujemy umiejętność utrzymywania posadzonych roślin przy życie, co dla bardzo początkujących ogrodników nie jest takie oczywiste, powinniśmy pomyśleć o ich rozmnażaniu. Chociażby dlatego, że więcej roślin daje większą szansę na ich przetrwanie w niesprzyjających warunkach.Zwięzły poradnik „Rozmnażanie roślin” z serii „Fachowe rady” to zestaw najbardziej potrzebnych informacji związanych z siewem, podziałem, rozmnażaniem roślin przez odkłady i sadzonki, czyli zbiór wiedzy niezbędny na wiosnę lub jesienią każdemu ogrodnikowi. To właśnie o tych porach roku najlepiej rozmnażać rośliny. Jeśli w praktyce zastosujemy informacje zawarte w książce, połowa sukcesu murowana. Druga część zależeć będzie od jakości zastosowanego materiału roślinnego, jakości podłoża, warunków pogodowych i naszej wytrwałości w pielęgnacji. Warto jednak podjąć ten trud, bo nasze otoczenie wzbogaci się dzięki temu o nowe kolory, zapachy i smaki.
Wybrać pęd wierzchołkowy, uszczknąć, włożyć do ziemi – ta prosta metoda rozmnażania roślin znana jest chyba każdemu, ale nie zawsze daje dobre efekty. Aby zakończyła się sukcesem, potrzebna jest odrobina wiedzy na temat tego, kiedy i w jaki sposób odciąć sadzonkę i jak doprowadzić do szybkiego ukorzenienia rośliny.„Rozmnażanie 250 roślin przez sadzonki” to poradnik, który omawia sadzonkowanie roślin pokojowych, ogrodowych, drzew, krzewów, a także warzyw. Opisuje i ilustruje rysunkami poszczególne czynności i podpowiada, w jaki sposób postępować z rozmnażaną przez sadzonki rośliną.Przyda się każdemu, kto zamierza powiększyć kolekcję swoich roślin albo odmłodzić posiadane w domu lub ogrodzie.
Co robi ktoś, kto nie wie, jak ma wykonać jakąś czynność? Szuka informacji, czyta, pyta kogoś, kto wie. Co robi ktoś, kto wie, jak wykonywać daną czynność? Zapytany – chce być pomocny i odpowiada albo nie czuje potrzeby bycia miłym i nie odpowiada.Autorzy „Wielkiej encyklopedii ogrodu. Wademekum. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania” to prawdopodobnie bardzo mili ludzie. Opracowany na zasadzie pytań i odpowiedzi poradnik uprawy ogrodu wskazuje na ich potrzebę bycia pomocnymi i dużą fachowość. Odpowiadają na pytania zarówno najprostsze, formułowane przez nowicjuszy ogrodowej pasji, jak i na te zadawane przez doświadczonych już amatorów ogrodnictwa. Zagadnienia związane z planowaniem ogrodu i małą architekturą ogrodową nie mają dla nich tajemnic. W poradniku poruszana jest problematyka przygotowania gleby pod uprawę, dbałości o nią w trakcie okresu wegetacji roślin, rozmnażania i formowania roślin, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Książka radzi również, jak rozwiązywać problemy uprawy pod osłonami oraz jak pielęgnować rośliny w pojemnikach.„Wielka encyklopedia ogrodu” to bezcenna pomoc dla każdego czującego potrzebę zajmowania się własnym ogrodem.