Brak produktów
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zasoby żywieniowe Ziemi w dużej mierze zależą od pszczół. Ich praca jest niedostrzegana i niedoceniana, a przecież bez nich nie rozkoszowalibyśmy się słodkimi owocami.Niezwykle interesującą organizację pszczelego życia przedstawia książka „Pszczoły miodne”. Opisuje historię związku człowieka z pszczołami, znaczenie zapylania roślin przez pszczoły, ich budowę, strukturę rodziny i sposób komunikacji. Poradnik prezentuje zagadnienia związane z pszczelarstwem i podpowiada, jak założyć małą pasiekę. W tej części znajdziemy informacje dotyczące budowy ula, sposobów obchodzenia się z pszczołami, metody pozyskiwania miodu, jego przechowywania i wykorzystania. Opisano również zastosowanie innych produktów pszczelich: wosku, pyłku, mleczka i kitu pszczelego.Książka jest zwięzłym kompendium wiedzy przydatnym nie tylko wszystkim chcącym rozpocząć hodowlę pszczół, ale również tym, którzy rozpoczęli już przygodę z pszczelarstwem.
Birdwatching to, jak powie każdy jego miłośnik, zajęcie pasjonujące, ale obserwacji ptaków można dokonywać nie tylko na poziomie profesjonalnym. „Ptaki. Przewodnik Collinsa” spośród wszystkich przewodników dotyczących ptaków jest najbardziej użyteczny, kompetentny i najszerszy. Sprawdzi się zarówno w przypadku obserwacji ptaków w czasie specjalnie w tym celu organizowanych wyjazdów, jak i we własnym ogrodzie czy na spacerze w lesie.Doskonale zilustrowany przewodnik zawiera informacje pozwalające oznaczyć każdy gatunek ptaka występujący w Europie i obszarze śródziemnomorskim, z Bliskim Wschodem włącznie. Wskazuje różnice wiekowe, płciowe, odmiany ptaków i ich zmienność geograficzną. Szczególny nacisk autorzy położyli na rozpoznawanie ptaków na podstawie dwóch cech najczęściej obserwowanych – wyglądu i głosu. W opisach ptaków przeczytamy o ich wielkości, środowisku życia, zasięgu, a na mapach znajdziemy informacje o lęgowiskach, miejscach zimowania i trasach przelotów. 3500 ilustracji ptaków wykonanych zostało przez światowej sławy artystów specjalizujących się w ich rysowaniu.Przewodnik jest zalecany przez Komisję Faunistyczną Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Ta książka to kompetentna wiedza na najwyższym światowym poziomie.
Tematem książki są trzmiele: głośno buczące owadzie olbrzymy, których na naszych łąkach jest coraz mniej. Są jednak kraje, w których praktycznie już się ich nie znajdzie. Autor podjął próbę reintrodukcji tego gatunku w Wielkiej Brytanii.W XIX w. kilka trzmielich królowych zostało sprowadzonych z Wielkiej Brytanii do Nowej Zelandii. Ich potomstwo żyje tam teraz w naturalnym środowisku, podczas gdy na angielskich wyspach, w wyniku m.in. intensyfikacji rolnictwa, trzmiele paskowane praktycznie wyginęły. Książka jest zapisem zmagań autora o ponowne zasiedlenie przez trzmiele terenów, które były kiedyś ich domem.
Ćwierkanie, świergotanie, kląskanie, pohukiwanie, kukanie, gwizdanie, śpiewanie – ile gatunków ptaków, tyle rodzajów dźwięku. I wszystkie one mogą być przez nas słyszane, o ile zaprosimy ptaki do naszego otoczenia. Jak to zrobić? Pięknie wydana książka „Ptasi raj” podpowie.Znajdziemy tu wiedzę i bardzo inspirujące pomysły na to, jak sprawić, aby ptasia załoga zadomowiła się obok nas. Autorka jest wielką miłośniczką ptaków i autorką norweskiego bloga ogrodowego. Uczy, dlaczego znaczenie ma to, gdzie umieszczony jest karmnik, jak jest zbudowany i jaki zawiera pokarm. Wskazuje konkretne menu dla ptaków oraz podaje sposoby jego przyrządzenia, bo nie do końca jest prawdą, że wystarczy wysypać ziarno, by zadowolić naszych skrzydlatych braci. Przedstawia również rysunki i wskazówki związane z samodzielnym wykonaniem różnych budek lęgowych dla ptaków, ale także budek dla wiewiórek, bo jak się okazuje, wiewiórki lubią podobne pożywienie i chętnie zaglądają w miejsca, w których przebywają ptaki.Ogród i balkon mogą być dla ptaków doskonałym domem, a my dużymi ich przyjaciółmi. Za zaproszenie i poczęstunek oddźwięczą się ćwierkaniem, świergotaniem, śpiewaniem – radością życia wnoszoną w nasze otoczenie.
Ptaki drapieżne to liczna i zróżnicowana grupa, w której oprócz znanych wszystkim orła, sokoła czy jastrzębia znajdziemy również krogulca i kanię. „Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych” odkrywa przed nami sekrety tych ptaków. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że nasze życie oddziałuje na ptaki drapieżne. Rzadko widzimy je w miastach, nie wiemy, jakie mają zwyczaje, zdolności, nie pamiętamy, jaką rolę pełnią w przyrodzie i jaka jest historia ich związku z człowiekiem. Ta książka daje szansę dowiedzenia się tego i jednocześnie zrozumienia, dlaczego powinniśmy chronić naszych latających drapieżnych sprzymierzeńców.
Ogród to miejsce życia wielu zwierząt. Żyjące w nim zwierzęta są naszymi sprzymierzeńcami w walce o zdrowe i naturalne otoczenie.Książka „Domki dla zwierząt w ogrodzie” to pozycja, w której znalazły się opisy wykonania 29 modeli różnego rodzaju domków dla zwierząt. Wszystkie możliwe są do samodzielnego wykonania nawet przez początkujących majsterkowiczów. Domki zostały pokazane na rysunkach, a potrzebne materiały i sposób wykonania zostały dokładnie opisane.Jeż, wiewiórka, nietoperz, żaby, jaszczurki, chrząszcze, trzmiele i inne zwierzęta i owady będą wdzięczne za zagospodarowanie dla nich choćby małej części przydomowej przestrzeni.
Ptaki towarzyszą ludziom od zawsze. Są widocznym, najczęściej obserwowanym żywym elementem przyrody. Ich obecność ma na nas wyraźny pozytywny wpływ.„Zadziwiający świat ptaków” to książka przybliżająca nieznane i fascynujące informacje na temat skrzydlatych mieszkańców przestworzy. Przedstawione w książce opowieści o różnych gatunkach ptaków pochodzących z wielu regionów świata są faktami potwierdzonymi naukowo. Ubarwiają je anegdoty na temat związku ptaków z ludźmi i wzajemnych relacji obu tych światów.Wielobarwny korowód ptaków otwiera przed nami swoje tajemnice w przekonaniu, że zasługuje na szczególną uwagę i ochronę. Wciągające i nakłaniające do refleksji opowieści o ptakach na pewno nie pozostawią nas obojętnymi na życie powietrznych współmieszkańców naszej planety.
Ptaki, skrzydlaci towarzysze naszego życia, coraz bardziej zadziwiają naukowców. Posługiwanie się narzędziami jest tylko początkiem ich umiejętności.„Geniusz ptaków” to książka, w której zdolności ptaków i ich inteligencja opisane są nie tylko z wielkim znawstwem, ale też fascynacją i miłością. Opowieść o inteligencji społecznej ptaków, zdolności manipulowania, podsłuchiwania, opłakiwania zmarłych, wyrażania znaków pocieszenia, rozpoznawania przez niektóre osobniki swojego odbicia w lustrze ubarwiona jest wieloma anegdotami. Dla wszystkich miłośników ptaków, a także osób zainteresowanych poznaniem świata natury ta pozycja będzie bardzo interesującą lekturą.
Duże, średnie i całkiem małe. Brązowe, szarawe, kolorowe. Płochliwe i jednoznacznie odważne. Ptaki w naszym otoczeniu bywają na szczęście jeszcze różnorodne, jednak my nie zawsze potrafimy je zidentyfikować. Teraz otrzymujemy wiedzę w nowatorskiej formie.„Ptaki w ogrodzie – jak je rozpoznawać” to jedyna na rynku książka, w której ptaki zostały pokazane w naturalnej wielkości. Wystarczy porównać rysunek z obserwowanym osobnikiem i wszystko stanie się jasne! 60 gatunków ptaków najczęściej występujących w naszych ogrodach i parkach zostało opisanych pod względem gatunku i cech charakterystycznych. Informacje uzupełniają zdjęcia ptaków w locie oraz fotografie gniazd.Książka polecana jest przez dr. Andrzeja Kruszewicza, Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, ornitologa, znawcę i propagatora wiedzy na temat ptaków.
Nie od dziś wiadomo, że kruki należą do najbardziej inteligentnych ptaków. Mimo to nadal nie cieszą się zaufaniem człowieka. Posądzane o sprzyjanie ciemnym mocom i przedstawiane jako współtowarzysze magów i czarownic nie są lubiane i doceniane.Tymczasem kruki są ptakami wyjątkowymi. Potrafią wprowadzić w błąd i okpić nawet człowieka. Bernd Heinrich, autor „Umysłu kruka”, przeprowadził wiele godzin obserwacji i badań nad krukami i doskonale poznał ich życie. Swoje wnioski zapisał w tej książce, pozwalając nam przekonać się, jak pięknymi, mądrymi i jednocześnie zabawnymi ptakami są kruki, z jaką odpowiedzialnością wychowują młode, jak sumiennie przygotowują je do dorosłego życia i jak ważną rolę odgrywają w ekosystemie. Ta książka spowoduje, że inaczej spojrzymy na czarne ptaki rzadko już widywane w naszym otoczeniu.
Świat owadów pełen jest różnorodnych stworzeń, które wykonują dla człowieka pracę nie do przecenienia – bez ich działania nie byłoby dorodnych owoców i nasion. W świecie, w którym liczba pszczół i innych owadów zapylających z roku na rok spada, własna hodowla owadów może być bardzo pomocna.Murarka ogrodowa to dzika pszczoła samotnicza, która podobnie jak 17 innych gatunków rodzaju murarka, ma zdolność murowania gniazd. Jej niezwykłość nie polega jednak tylko na tej cesze. Murarka ogrodowa jest bardzo łagodna i mimo tego, że posiada żądło, nie atakuje człowieka. Nie ma także instynktu społecznego, więc nie broni gniazda. Nie wytwarza również miodu – mimo to jej obecność w ogrodzie jest bardzo pożądana, ponieważ jako owad zapylający rośliny jest bardzo skuteczna.Książka „Murarka ogrodowa” podpowiada, jak zachęcić te owady do zamieszkania w naszym ogrodzie i jak na potrzeby własnego gospodarstwa założyć ich hodowlę.
Badania zapoczątkowane w latach 90. XX w. nad procesami poznawczymi u ptaków dowodzą, że zupełnie nie docenialiśmy zdolności ptasiego umysłu.Znamy ok. 10 tysięcy gatunków ptaków. Wśród nich są doskonali myśliwi polujący indywidualnie, ale również gatunki świetnie współdziałające w stadzie. Są także wytwórcy narzędzi rozwiązujący skomplikowane zagadnienia oraz uważni obserwatorzy otoczenia czy swoich współplemieńców. Autor „Ptasiej inteligencji”, który jest wykładowcą biologii na londyńskim uniwersytecie Queen Mary, sam prowadzi badania nad zdolnościami ptaków. Swoimi obserwacjami związanymi z możliwościami intelektualnymi naszych skrzydlatych braci podzielił się z czytelnikami w dwóch wcześniej wydanych książkach i w ponad 80 innych publikacjach. Ta książka, opisująca eksperymenty z ptakami, niezwykle interesująco napisana i bogato ilustrowana otwiera przed nami świat, o jakim prawdopodobnie nie mieliśmy pojęcia. Po przeczytaniu „Ptasiej inteligencji” o przysłowiowym „ptasim móżdżku” powinniśmy zapomnieć.
Ptaki wzbudzają zainteresowanie ludzi od wieków. W książce „Rzecz o ptakach” znajdziemy zaskakujące i poruszające informacje na temat świata naszych skrzydlatych braci. Autorka, przyrodniczka i podróżniczka, współredaktorka amerykańskiego magazynu „Birding” ze znawstwem i lekkością porusza się po „ptasiej” tematyce. W książce zajmują ją trzy aspekty organizmu ptaków: ciało, umysł i duch. Jak przystało na wrażliwego obserwatora życia ptaków jest zdania, że ptaki posiadają wiele cech wskazujących na istnienie u nich głębokich więzi podobnych do tych, jakie występują u ludzi. Autorka na życiu ptaków zna się jak mało kto. Z równą swobodą co o nawigowaniu gołębi pisze o odczuwanym przez pingwiny strachu i sztuce uwodzenia stosowanej przez altanniki. W jej rozumieniu tańczące w rytm muzyki ptaki, które rozpoznają się w lustrze, rozróżniają ludzi po twarzach i odczuwają smutek po śmierci swoich pobratymców mają więcej wspólnego ze światem człowieka niż nam się wydaje.Książka została przyjęta z entuzjazmem przez miłośników ptaków i uznana za równie zabawną co pouczającą.
„Życie mrówek” z pewnością nie jest podręcznikiem wykładającym prawidła rządzące organizacją mrówczej społeczności. Nie dowiemy się z tej książki również tego, czego nie wiedzielibyśmy o życiu mrówek z prac naukowych powstałych w ostatnim wieku. A jednak warto tę książkę przeczytać ze względu na jej walory pozanaukowe.Napisany pięknym, literackim językiem esej filozoficzno-przyrodniczo traktujący o życiu jednych z najbardziej pracowitych stworzeń świata jest dowodem na to, że przyroda może być źródłem niezwykłej fascynacji. Maurice Maeterlinck, belgijski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1911, okazuje się wnikliwym obserwatorem przyrody. Mrówki widziane jego okiem są pełne oddania i poświęcenia, a mikroświat przez nie tworzony opisywany jest jako świat prawie idealny. Współczesna nauka o życiu mrówek wie dużo więcej niż autor dzieła z 1930 r. Tego jednak, co znajdziemy w tej książce, nie da nam żadne naukowe opracowanie.
„Życie pszczół” nie jest wyłącznie podręcznikiem biologii tych owadów z początku XX w., ale także dziełem literackim, w którym w zadziwiający sposób świat sztuki pszczelarskiej łączy się ze światem filozofii i literatury.Traktat o życiu pszczół odsłania przed czytelnikiem niezwykłą różnorodność faktów. Ze skrupulatnością godną prawdziwego badacza autor odsłania kolejne sceny z życia ula. Opowiada o nich w fascynujący sposób, potwierdzając, że słowem umie operować bezbłędnie. Ten właśnie literacki aspekt dzieła i jego filozoficzne przesłanie stanowi o wyjątkowości utworu.
Nie ulega wątpliwości: pszczoły to najważniejsze dla człowieka owady. Ich rola w zapylaniu roślin jadalnych jest nie do zastąpienia, a mimo to ludzkość nie docenia ich pracy.Książka „Pszczoły” to dowód nie tylko wielkiej wiedzy autora, ale również fascynacji i pasji tymi pożytecznymi owadami. Zawodowo związany z reklamą Joachim Petterson prezentuje nam wiedzę sprawdzoną przez siebie samego w wieloletniej hodowli pszczół we własnym ogrodzie na przedmieściach Sztokholmu. Tłumaczy, jak stworzyć dobre dla pszczół warunki, jakie posadzić rośliny i jak dbać o zdrowie i rozwój roju. Wskazuje prace niezbędne do wykonania przez pszczelarza w danym okresie roku i wyjaśnia, dlaczego ma to duże znaczenia. Opowiada również o pszczelich produktach (bo przecież nie jest to tylko miód) i podaje przepisy na pyszne potrawy z wykorzystaniem tego płynne złota.Naukowcy od lat zwracają uwagę na problem masowego zmniejszania się liczby pszczół. Książka przekonuje, że warto dołożyć starań, aby choćby w bardzo ograniczonym zakresie i na ograniczonym terenie powstrzymać tę zatrważającą tendencję. Bez pszczół przecież, jak oceniał Albert Einstein, ludzkości pozostanie tylko kilka życia.
„Poradnik miłośnika ptaków” powinien zainteresować każdego początkującego ornitologa, który chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o skrzydlatych mieszkańcach miast, parków, lasów i łąk.Książka zawiera podstawowe informacje na temat równych gatunków ptaków. Opisuje ich wygląd, występowanie i siedlisko, podaje informacje o gniazdowaniu i odżywianiu. W tabeli przedstawia dane liczbowe odpowiadające opisywanym gatunkom ptaków, a na wykresie prezentuje rozkład ich rocznej aktywności - terminy gniazdowania, zimowania, odlotów i przylotów danego gatunku. W poradniku znajdziemy również informacje na temat interesujących zwyczajów ptaków.
Obserwacja ptaków pozwala na poznawanie przyrody w jej najpiękniejszym wydaniu – pełnej życia, kolorowej, w ruchu.„Atlas ptaków Polski” prezentuje kilkadziesiąt gatunki ptaków spotykanych w polskich ogrodach i miejskich parkach. Każdy z nich został opisany pod względem wyglądu, preferowanych siedlisk, rodzaju pokarmu, zachowań rozrodczych i zasięgu występowania w Polsce. O każdym z nich podane zostały również ciekawe informacje, które przybliżają dany gatunek. Ptaki zostały zaprezentowane na kolorowych fotografiach, tak aby początkujący ornitolog nie miał problemu z prawidłowym rozpoznaniem obserwowanego ptaka. Książka przeznaczona jest dla młodych obserwatorów życia ptaków.
Ogród to zmieniające się kolory i zapachy, różne pokroje i faktury roślin, słońce, woda i wiatr. Nawet najpiękniejszy ogród nie jest jednak wart zachodu, jeśli nie ma w nim zwierząt. Dopiero ich obecność sprawia, że zielona przestrzeń staje się pełna życia.Książka „Zwierzęta w ogródku” zwraca uwagę na ten bardzo ważny aspekt posiadania ogrodu. Opisuje i podpowiada, jak stworzyć przyjazną dla zwierząt przestrzeń. Ptaki, owady, jeże, wiewiórki, nietoperze, gady, płazy i ryby mogą mieć w naszych ogrodach doskonałe warunki do życia, o ile będziemy pamiętać o nieużywaniu chemicznych środków ochrony roślin. Ogród tętniący życiem odwdzięczy się nam z pewnością.
Pszczelarstwo od wieków zajmuje człowieka. W dawnych czasach bartnicy pozyskiwali miód od dzikich pszczół zasiedlających stare pnie drzew. Dzisiaj, w dobie nowoczesności, pszczelarstwo jest zdecydowanie bardziej rozwinięte, chociaż sam proces tworzenia miodu przez pszczoły zupełnie się nie zmienił.„Wielka encyklopedia pszczelarstwa” jest kompendium wiedzy na temat prowadzenia pasieki. Zawiera informacje, jak założyć pasiekę i dbać o nią, jakie rośliny zapewnić pszczołom i jak pielęgnować te pożyteczne owady, aby tworzyły zdrowy miód. Praktyczne rady zawarte w książce z pewnością pomogą osobom rozpoczynającym pracę z pszczołami, ale będą również pomocne tym, którzy prowadzą już pasiekę. Wieloletnie doświadczenie autorów w tej dziedzinie sprawia, że ich podpowiedzi stanowią cenne źródło wiedzy na temat pszczelarstwa.Bogato ilustrowana encyklopedia opisuje także życie i biologię pszczół. Jeśli chcecie zdobyć istotne wiadomości o pszczołach, ich życiu i organizacji pszczelich rodzin, ta książka będzie najlepsza.
Ślimaki są bardzo liczną grupą mięczaków. W Polsce żyje ok. 175 gatunków lądowych. W zacienionych miejscach ogrodów mogą wyrządzić znaczne szkody w naszych uprawach.Ślimaki skorupkowe i pozbawione zewnętrznej skorupki spełniają w ogrodach pożyteczne funkcje. Uczestniczą w rozkładzie substancji organicznych, a ich wydzielina tworzy w ziemi gruzełki i ma korzystny wpływ na mikroorganizmy żyjące w glebie. Jeśli jednak ślimaki zbytnio się rozmnożą, mogą stać się prawdziwym postrachem ogrodnika.Wydawnictwo „Ślimaki” przybliża wiedzę o tych mięczakach. Omawia ich budowę, zwyczaje i życie oraz prezentuje ślimaki najczęściej występujące w naszych ogrodach. Wskazuje również zabiegi profilaktyczne mogące uchronić ogród przed inwazją i podpowiada, jakich naturalnych i chemicznych środków użyć, aby rośliny nie zostały zniszczone przez ślimaki.
Ptaki wnoszą do naszych ogrodów wiele życia. Ich śpiew potrafi rozbić melancholię i zachęcić do działania. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że w towarzystwie ptaków człowiek staje się radośniejszy.Poradnik „Ptaki w twoim ogródku” prezentuje pomysły na samodzielną budowę skrzynek lęgowych i karmników. Przeznaczone są one dla różnych gatunków ptaków, ponieważ w zależności od wielkości, trybu życia i zachowań lęgowych ptaki wymagają różnych budek. Znaczenie ma także miejsce ich usytuowania. Poradnik zawiera wiele praktycznych wskazówek, które pomogą stworzyć przyjazny dom dla skrzydlatych sprzymierzeńców naszych ogrodów.
W związku z chemizacją rolnictwa, chorobami, zmianami klimatycznymi i niszczeniem ich siedlisk wymierają na dużą skalę. A stanowią przecież podstawę rolnictwa i sadownictwa – bez ich pożytecznej pracy rośliny nie zostaną zapylone i nie dadzą plonów.„Hotele dla owadów” to pozycja, która powinna stać się bliska nie tylko ekologom. Przedstawia 30 projektów domków dla dziko żyjących owadów, które można spotkać w naszym otoczeniu – nie tylko poza miastem, ale również w centrum. Opisuje, czego potrzebują dzikie pszczoły, osy samotnice, trzmiele, biedronki, złotooki i inne owady. Krok po kroku prowadzi przez wykonanie pomieszczenia mieszkalnego dla owadów. Wskazuje materiały, wymiary niezbędnych elementów i poglądowe rysunki projektów.Autorka jest biologiem, doradcą w zakresie osiedlania się pszczół i os. Posiada praktyczną wiedzę na temat owadów. Czynnie prowadzi wykłady, szkolenia i warsztaty z zakresu osiedlania owadów zarówno w przydomowych ogrodach, czy na balkonach, jak i w warunkach naturalnych.
Rysowanie, kolorowanie, malowanie – poznawanie świata czy przenoszenie go z wyobraźni na papier w taki sposób jest bardzo przyjemne. Ptaki i ich niezwykłe kolory bardzo dobrze pasują do tego typu twórczej aktywności.Carl Cneut, autor książki do kolorowania z wykorzystaniem wizerunków ptaków, jest znanym belgijskim ilustratorem, który dla potrzeb tego wydawnictwa wykorzystał motywy inspirowane dziełami holenderskich malarzy i… dziecięce gryzmoły. Powstał jedyny w swoim rodzaju niedokończony atlas ptaków zachęcający jego posiadacza do pracy twórczej. Jeśli praca zostanie dobrze wykonana, każdy egzemplarz książki będzie niepowtarzalny.
„Poradnik pszczelarza” przeznaczony jest dla osób, które mają pasiekę albo chcą ją dopiero założyć. Zawiera informacje, które młodemu miłośnikowi pszczół pozwolą rozpocząć pracę z tymi owadami, a doświadczonemu pszczelarzowi pomogą uzupełnić i usystematyzować wiedzę. Książka zawiera cenne, praktyczne wskazówki autora, wieloletniego posiadacza pasieki. Życie pszczół i ula przedstawione zostało przy wykorzystaniu nie tylko sprawdzonej w praktyce wiedzy, ale również wielu interesujących ciekawostek z życia i biologii tych pożytecznych owadów. Prowadzenie pasieki zostało wpisane w kalendarz prac niezbędnych do wykonania, co dobrze organizuje treści i stanowi duże ułatwienie przy planowaniu czynności niezbędnych do wykonania. Całość uzupełniają zdjęcia pozwalające nie tylko poznać i zrozumieć pszczoły, ale także zachwycić się ich niezwykłością.
Ptaki wokół nas nie zawsze mają łatwe życie, dlatego jeśli to tylko możliwe powinniśmy pomagać im.„Pomysłowe domki dla ptaków” to poradnik przeznaczony dla wszystkich, którym nieobcy jest los tych zwinnych istot. Przekonuje, że domek dla ptaków nie musi być wyłącznie drewnianą skrzynką zawieszoną na drzewie. Różne gatunki ptaków doskonale odnajdą się także w bardziej pomysłowych konstrukcjach. Budki lęgowe, karmniki i poidełka proponowane przez autora powstały z różnych materiałów. Instrukcje ich wykonania, lista niezbędnych materiałów i narzędzi oraz czytelne rysunki pozwalają na śmiałe podjęcie prac. Ptaki z pewnością będą nam wdzięczne.
W poradniku „Chów kóz” wielbiciele małych zwierząt hodowanych przy domach znajdą praktyczne porady na temat różnych ras kóz i warunków, jakie muszą spełniać pomieszczenia przeznaczone do ich hodowli. Omówione zostały zasady utrzymania i żywienia tych zwierząt według aktualnych przepisów, a także najczęściej występujące choroby, ich profilaktyka i leczenie.Poradnik ma charakter praktyczny. Przeznaczony jest dla osób, które hodują kozy lub dopiero planują rozpoczęcie ich hodowli.
Hodowla drobiu w przydomowym ogródku nie musi oznaczać dewastacji zieleni i nieporządku. Jeśli dobrze podzielimy przestrzeń, w każdym średniej wielkości ogrodzie znajdzie się miejsce dla kilku kur.Książka przedstawia zasady hodowli kur, gęsi, kaczek i indyków w przydomowym ogródku. Omawia ich pochodzenie i zwyczaje, rasy, lęgi, przedstawia zasady żywienia, opisuje pomieszczenia i wybiegi zapewniające dobre warunki chowu. Porusza również zagadnienia zdrowia drobiu, opisując poszczególne jednostki chorobowe, ich objawy, przyczyny i leczenie.Poradnik bardzo pomocny początkującym hodowcom.
Ptaki w naszym otoczeniu najczęściej pozostają niezauważone, a przecież ich wpływ na przyrodę jest bezsprzeczny. We współczesnym, uprzemysłowionym świecie coraz trudniej im egzystować.„Budki lęgowe dla ptaków” to poradnik, przy pomocy którego każdy miłośnik ptaków i posiadacz umiejętności majsterkowicza będzie mógł wykonać budki lęgowe dla różnych gatunków dzikich ptaków. Książka zawiera aż 80 ich modeli – od klasycznej budki dla małych ptaków po model specjalny dla puszczyków. Wszystkie zaproponowane modele budek lęgowych do samodzielnego wykonania zostały sprawdzone przez autora. Każdy model zawiera rysunek z opisem technicznym, co ułatwia ich wykonanie. Książka prezentuje również porady na temat miejsc, w których najlepiej rozwieszać budki i sposobów ich mocowania.Budki lęgowe dla ptaków są bardzo pomocne dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Samodzielnie wykonane będą niezaprzeczalnie naszym osobistym wkładem w ochronę przyrody.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby świat bez ptaków? Ich istnienia często na co dzień nie dostrzegamy, a jednak krótka gimnastyka wyobraźni z próbą zobaczenia okolicy bez skrzydlatych gości na pewno nie będzie miła. „Dokarmianie ptaków” to zwięzły poradnik prezentujący portrety ptaków odwiedzających nasze karmniki. Zawiera szczegółowe informacje dotyczące prawidłowego dokarmiania poszczególnych gatunków ptaków i wiele cennych informacji związanych z ich zwyczajami. Autorzy to specjaliści pracujący w stacji ornitologicznej i doskonale znający potrzeby ptaków ich miłośnicy. Przekonują, że jak wszystko co ma związek z przyrodą dokarmianie ptaków też musi być odpowiedzialne. Nie ma sensu podawać ptakom do jedzenia tego, co nam wpadnie w ręce. Karma dla nich musi być pożywna i możliwa do strawienia. Ptaki to nie ludzie i, o czym często zapominamy, nie żywią się tym, czym ludzie, zatem chleb zostawmy sobie. Podany ptakom, szczególnie wtedy, gdy jest świeży, może im zaszkodzić.„Dokarmianie ptaków” to także fascynująca opowieść o badaniach nad różnymi gatunkami ptaków, ich ochronie i wpływie, jaki mamy na ich populację, uzupełniona zdjęciami obrazującymi bogactwo świata skrzydlatych mieszkańców naszych ogrodów i lasów. Uczy szacunku i uwagi dla naszych braci mniejszych. Warta uwagi.
Bażant jest nieudomowionym ptakiem, który żyje na wielu kontynentach. Wyróżnia się kilkadziesiąt jego podgatunków, z których część zagrożona jest wyginięciem. W ostatnich latach w wielu częściach świata hoduje się te piękne, kolorowo upierzone ptaki. Prywatni hodowcy zrzeszeni w międzynarodowych organizacjach i ogrody zoologiczne starają się uratować te spośród podgatunków bażantów, które najbardziej narażone są na zagładę.Żyjący w Polsce na wolności bażant zwyczajny, zwany inaczej obrożnym lub łownym, nie jest zagrożony wyginięciem. Może być prawdziwą ozdobą prywatnych hodowli.„Bażanty. Gatunki, pielęgnacja choroby” to książka, która będzie pomocna nie tylko osobom zainteresowanym hodowlą bażanta zwyczajnego, ale również innych gatunków z nim spokrewnionych.
Podglądać nie należy – wszyscy o tym wiemy. Jest jednak rodzaj podglądania, który powinien zostać rozgrzeszony: obserwacja przyrody.Ptaki są trudnymi obiektami do obserwacji. Niewielkie, najczęściej ochronnie ubarwione, wiecznie w ruchu. Ich życie podlega jednak niezmiennym prawom, których znajomość pomaga zainteresowanym. Książka „Podglądanie ptaków” opowiada o takich właśnie prawach. Nie znajdziemy tu katalogu ptaków, które możemy obserwować w danej części świata, ale informacje o rozpoznawaniu ptaków na podstawie upierzenia, lotu, wydawanych dźwięków, możliwości spotkania ich w naszym otoczeniu, sposobu, w jaki zdobywają pokarm i wiadomości na temat gniazdowania. Autor mówi też o przyczynach ginięcia ptaków i ich nierzadko międzykontynentalnych, budzących podziw corocznych wędrówkach. Omawia zagadnienia związane z praktyką obserwacji ptaków: czas, w którym należy jej dokonywać, zasady zachowania i wyposażenie obserwatora.Ta książka to wciągająca lektura, będąca źródłem rzetelnych informacji. Fascynujący świat przyrody ożywionej dzięki niej staje się nam bliższy.
Hodowanie kur to nie tylko możliwość jedzenia świeżych jajek i mięsa, stworzenia hodowli ras rzadkich, ale także kontakt z żywą naturą. Przenoszenie się ludzi z miasta do podmiejskich miejscowości czy wręcz na wieś pozwala na zbudowanie własnego kurnika, w którym szczęśliwe kury będą znosiły doskonałe jajka.„Poradnik hodowcy. Kury, gęsi, kaczki” przybliża informacje na temat chowu ptactwa domowego. Omawia pochodzenie gatunków i ras kur, gęsi i ptaków, ich tryb życia i funkcje życiowe oraz zachowanie w stadzie, a także warunki chowu. Opisuje budowę i wyposażenie kurnika, zasady żywienia i opieki nad hodowlą, zwracając uwagę na choroby drobiu, sposoby ich unikania i eliminowania.Książka na pewno będzie pomocna wszystkim osobom zajmującym się hodowlą drobiu lub zamierzającym to robić.
W stwierdzeniu, że przyroda ożywiona naszego świata ubożeje, nie ma cienia przesady. Widok skowronka na czystym, błękitnym niebie jeszcze kilkanaście lat temu nie był niczym niezwykłym, teraz jest rzadkością.„Ptaki śpiewające Europy Środkowej” to opatrzony dwoma kolorowymi zdjęciami zwięzły przewodnik, opisujący praktycznie wszystkie śpiewające ptaki środkowoeuropejskie. Przedstawiono w nim wygląd, opisano głos, występowanie, zachowanie i informację o lęgach. Dla obserwatorów ptaków bardzo pomocny będzie klucz do oznaczania rodzin ptaków oraz wiadomości związane z rozpoznawaniem ptaków na podstawie ich głosów. Poręczny przewodnik, który powinien znaleźć się w kieszeni każdego udającego się na spacer uważnego obserwatora przyrody. Jeśli chcemy w naturze obejrzeć naszych skrzydlatych przyjaciół, powinniśmy spieszyć się, bo za kilka lat prawdopodobnie będzie to dużo trudniejsze.
Zwięzła książeczka „Jakie to zwierzę?” pozwala zapoznać młodych obserwatorów przyrody z najczęściej występującymi w naszym otoczeniu zwierzętami. Zawiera wizerunki i opisy 50 gatunków zwierząt, które można spotkać w ogrodzie, lesie, na łąkach i na polach, nad wodą, w wodzie, na wybrzeżu i w morzu. Podaje ważne informacje i ciekawostki, a oprócz fotografii pokazuje również rysunki zwierząt i elementów otoczenia z nimi związanych.Szczególnie polecana dla starszych dzieci, które po jej przeczytaniu z pewnością będą miały lepszą orientację w świecie otaczającej nas przyrody i być może większą śmiałość w kontaktach z nie zawsze zachęcająco wyglądającymi dzikimi żyjątkami.
Paź królowej, rusałka admirał, niepylak apollo – same nazwy brzmią poetycko, a cóż dopiero mówić o owadach, które się tak nazywają… Motyle, lekkie, zwiewne, kolorowe, są niezwykłym uzupełnieniem letniego ogrodu.Poręczny przewodnik przedstawia 120 gatunków najpiękniejszych gatunków motyli, które możemy zobaczyć na naszych łąkach. Po to, aby ułatwić obserwatorom przyrody rozpoznanie, zastosowano w nim czytelny i zrozumiały układ według ubarwienia skrzydeł, cechy najszybciej dostrzeganej. Każdy gatunek pokazano na zdjęciach, opisano według typowych dla niego cech i uzupełniono o interesujące informacji na temat trybu życia.Z takim przewodnikiem identyfikacja motyli będzie bardzo łatwa, a satysfakcja z umiejętności rozpoznania go i nazwania olbrzymia.