Brak produktów
Druga część z serii poradników na temat tradycyjnego ogrodnictwa ekologicznego. Tym razem poświęcona naturalnym preparatom przeznaczonym do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.„250 ekopreparatów na szkodniki i choroby” pomoże przygotować preparaty na bazie szarego mydła, z dodatkiem olejów roślinnych, gnojówki, wywary, wyciągi i odwary z pokrzywy, skrzypu, czosnku czy czarnego bzu, które pozwolą utrzymać lub przywrócić zdrowie roślinom. Poradnik podpowie także, jak wykorzystać mączkę bazaltową, serwatkę czy zwykły popiół drzewny, co robić w przypadku wystąpienia znaczącej ilości szkodnika i odpowie na pytanie, jaki wpływ na zapobieganie chorobom i szkodnikom ma kwasowość gleby albo mikoryza.Informacje przedstawione w książce zaczerpnięte zostały z polskiej i światowej literatury, doświadczenia współczesnych ogrodników i rolników ekologicznych oraz rad znanych polskich ogrodników ekologicznych z okresu międzywojnia.
Niechciane przez nas szkodniki niszczą przedmioty w domu i ogrodzie, zagrażają naszemu zdrowiu, zdrowiu naszych zwierzęcych pupili czy roślinom w ogrodzie.Poradnik „Szkodniki w domu i w ogrodzie" to kompendium wiedzy na temat zwalczania 120 gatunków najczęściej występujących w sąsiedztwie człowieka owadów, gryzoni, pajęczaków i innych szkodników. Zawiera opisy i zdjęcia poszczególnych gatunków, informacje na temat ich szkodliwości oraz sposobów ich zwalczania. Wskazuje sposoby zarówno ekologiczne, jak i mechaniczne i chemiczne. Przy wykorzystaniu tej wiedzy dom i ogród powinny być wolne od szkodników.
Pielęgnacja roślin ogrodowych jest szczególnie potrzebna, gdy rośliny są atakowane przez choroby lub szkodniki. Bez naszej pomocy nie zawsze rośliny będą mogły wrócić do zdrowia.W serii „Ekspert w ogrodzie” poznajemy ważne zagadnienia ogrodnicze. „Choroby i szkodniki” to książka, która nie tylko uczy, jak zwalczać choroby, kiedy one już wystąpią, ale wskazuje również sposoby zapobiegania ich występowaniu. Profilaktyczne działania w ogrodzie są bardzo potrzebne. Wyprzedzając wystąpienie choroby czy szkodnika, pozbywamy się dużego kłopotu w przyszłości, oszczędzamy czas, energię i pieniądze. W książce podano sprawdzone sposoby ochrony blisko 60 rodzajów najczęściej występujących w naszych ogrodach drzew i krzewów, zarówno liściastych, jak i iglastych. Na barwnych fotografiach pokazano choroby i szkodniki, co bardzo ułatwia identyfikację grożącego roślinom niebezpieczeństwa.W jaki sposób korzystać z książki? Mieć ją zawsze pod ręką, gdy robimy obchód ogrodu i pełnymi garściami czerpać z niej wiedzę.
Szkodniki i choroby roślin to prawdziwa zmora ogrodów. W niesprzyjających okolicznościach potrafią zniszczyć pielęgnowane często od lat rośliny, dlatego przeciwdziałanie im jest ważną częścią pracy ogrodnika.Poradnik „300 ekosposobów na szkodniki i choroby” pozwala mieć nadzieję na osiągnięcie zdrowia roślin przy wykorzystaniu naturalnych sposobów. Porusza problematykę bioróżnorodności, płodozmianu, uprawy współrzędnej, korzystnego i niekorzystnego sąsiedztwa roślin, roślin odstraszających szkodniki i chroniących przed chorobami, a także stosowania poplonów i ściółkowania.„300 ekosposobów na szkodniki i choroby” to pierwsza część z kilkuczęściowej serii „Tradycyjny ogród ekologiczny”. Z pewnością będzie pomocna przy ekologicznej uprawie roślin nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie miejskiego mieszkania.
Każdy, kto uprawia pachnące jabłka, słodkie gruszki czy soczyste czereśnie wie, że uzyskanie zdrowego owocu wymaga trochę wysiłku. Szkodniki i choroby potrafią zdziesiątkować zbiory. Wiedza na temat ochrony roślin owocowych jest niezbędna.Autorzy książki „Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych” omawiają gatunek po gatunku uprawiane w naszych ogrodach i sadach drzewa i krzewy. Opisują objawy zaatakowania rośliny, metody zwalczania szkodników i chorób oraz preparaty i terminy ich stosowania.W zidentyfikowaniu chorób i szkodników pomagają barwne zdjęcia, a czynności sadownika pokazane są w książce za pomocą rysunków.
Warzywnik jest miejscem szczególnym, gdyż jak w żadnej innej części ogrodu odbywa się tu walka człowieka z różnymi stworzeniami. Walka o żywność. Odpowiedź na pytanie, jak w tej walce zwyciężyć, znajdziesz w książce „Choroby i szkodniki warzyw”.Zagrożenia czyhające na nasze uprawy zostały opisane i zilustrowane barwnymi zdjęciami, na których pokazano objawy chorób i żerowania szkodników. Przedstawiono na nich różne organy poszczególnych gatunków roślin zaatakowane przez choroby, owady, pędraki i inne szkodniki. Przy każdym z gatunków opisano sprawdzone metody zapobiegania i zabiegi chemiczne zwalczające niepokojące objawy.Książka może być traktowana jako podręczny ratownik.
W naszych domach rośliny nie zawsze mają najlepsze warunki do rozwoju. Bywa im za ciasno w doniczkach, za ciemno, zbyt mokro lub sucho. W takich warunkach łatwo ulegają porażeniu przez choroby i szkodniki. Nie powinniśmy pochopnie się ich pozbywać. Pielęgnacja i zastosowanie odpowiednich środków może zdziałać cuda.„Jak pielęgnować rośliny doniczkowe. Choroby i szkodniki” to zbiór porad na temat ochrony naszych domowych roślin. Zawiera portrety 63 najczęściej spotykanych w naszych domach roślin doniczkowych i opisuje zagrożenia związane z ich uprawą. Naszą wiedzę na pewno wzbogacą zdjęcia porażonych roślin, które może nie są widokiem miłym, ale umożliwiają dobre zdiagnozowanie problemu. Książka radzi, jak zapobiegać występowaniu chorób i szkodników i jak je zwalczać, wskazując najnowsze i najskuteczniejsze preparaty stosowane w uprawie amatorskiej oraz w profesjonalnych uprawach szklarniowych.Jeśli ważne jest dla Ciebie zdrowie Twoich roślin, taką pozycję powinieneś mieć na swojej półce.
Aby rośliny w ogrodzie cieszyły nasze oczy i dawały obfity plon, należy zadbać o ich zdrowie. Pomoże w tym książka „Choroby i szkodniki roślin”.Poradnik wskazuje chemiczne grupy środków ochrony roślin oraz ekologiczne sposoby eliminacji chorób i szkodników. Podpowiada, jak zwalczać pasożyty roślin, krety i ślimaki oraz jak chronić zbiory przed ptakami. Zwraca uwagę na rolę pożytecznych owadów, które są wielkimi sprzymierzeńcami człowieka w walce o zachowanie i utrzymanie zdrowia roślin. W drugiej, szczegółowej części poradnika znajdziemy ilustrowane fotografiami opisy najczęściej występujących w naszych ogrodach chorób roślin.
Uprawa ekologiczna roślin zakłada jak najmniejszą ingerencję w ogród i przede wszystkim brak sztucznego nawożenia oraz chemicznych środków ochrony roślin.Jak ekologicznie gospodarować w ogrodzie podpowiada wydawnictwo „300 sprawdzonych eko sposobów na szkodniki i choroby”. Dowiemy się z niego, czym jest bioróżnorodność i jak można ją wykorzystać, na czym polega płodozmian, uprawa współrzędna oraz dobre i złe sąsiedztwo roślin. Poznamy naturalne sposoby na szkodniki i choroby roślin, a także zasady stosowania poplonu i ściółkowania. Ekologiczna uprawa metodami naturalnymi pozwala uzyskać pełne zdrowych witamin owoce i warzywa. Daje też niekłamaną satysfakcję uprawy zgodnej z tradycją, uprawy, która niesłusznie bywa zapominana.
Ślimaki są bardzo liczną grupą mięczaków. W Polsce żyje ok. 175 gatunków lądowych. W zacienionych miejscach ogrodów mogą wyrządzić znaczne szkody w naszych uprawach.Ślimaki skorupkowe i pozbawione zewnętrznej skorupki spełniają w ogrodach pożyteczne funkcje. Uczestniczą w rozkładzie substancji organicznych, a ich wydzielina tworzy w ziemi gruzełki i ma korzystny wpływ na mikroorganizmy żyjące w glebie. Jeśli jednak ślimaki zbytnio się rozmnożą, mogą stać się prawdziwym postrachem ogrodnika.Wydawnictwo „Ślimaki” przybliża wiedzę o tych mięczakach. Omawia ich budowę, zwyczaje i życie oraz prezentuje ślimaki najczęściej występujące w naszych ogrodach. Wskazuje również zabiegi profilaktyczne mogące uchronić ogród przed inwazją i podpowiada, jakich naturalnych i chemicznych środków użyć, aby rośliny nie zostały zniszczone przez ślimaki.
Praktyczne i przystępnie podane informacje.Znakomite ilustracje wiernie oddające szczegóły budowy ponad 180 owadów w stadium larwy i w postaci dojrzałej oraz rodzaje uszkodzeń i obraz żerowania.Omówione zostały najważniejsze z gospodarczego punktu widzenia szkodniki drzew liściastych, zgrupowane według gatunków drzew. W ramach gatunku podzielono je na szkodniki nasion i szyszek, siewek, sadzonek, upraw i młodników oraz drzewostanów średnich i starszych grup wiekowych.
Praktyczne i przystępnie podane informacje.Znakomite ilustracje wiernie oddające szczegóły budowy blisko 200 owadów w stadium larwy i w postaci dorosłej oraz rodzaje uszkodzeń i obraz żerowania.Omówione zostały najważniejsze z gospodarczego punktu widzenia szkodniki drzew liściastych, zgrupowane według gatunków drzew. W ramach gatunku podzielono je na szkodniki nasion i szyszek, siewek, sadzonek, upraw i młodników oraz drzewostanów średnich i starszych grup wiekowych.
Mszyce, przędziorki, szpeciele, stonkowate, opuchlaki, nicienie, larwy owadów wszelakich w glebie, gąsienice, mrówki, turkuć, kowale, ślimaki, karczowniki, krety – szkodniki zagrażają roślinom. Nie wszystkie są jednakowo szkodliwe, jednak obawiamy się ich najczęściej w równym stopniu.W jaki sposób radzić sobie z plagą w naszym ogrodzie, na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji roślin, jakie środki zastosować, aby ochronić rośliny? Na te pytania rzeczowo i konkretnie odpowiada poradnik „Jak chronić rośliny przed szkodnikami”. Znajdziemy w nim zdjęcie szkodnika, opis jego zwyczajów i rodzaju szkód wyrządzanych przez niego oraz informacje na temat mechanicznych, biologicznych i chemicznych skutecznych metod zwalczania.
Zwierząt boimy się bardziej lub mniej. Owady najczęściej wywołują naszą niechęć, a wśród nich osy i szerszenie budzą prawdziwy popłoch. Tymczasem nasz strach najczęściej jest wynikiem niewiedzy.„Osy i szerszenie” to książka przeznaczona dla tych, którzy chcieliby poznać osowate i dowiedzieć się czegoś o ich zwyczajach. Nie zachęca nikogo do eksperymentowania bliskich kontaktów z tymi owadami, ale przybliża ich najważniejsze gatunki, opowiada o trybie życia i przez to nieco oswaja. Ci, którzy nie dadzą się przekonać do tego, by nie ingerować w życie osowatych, dowiedzą się z książki, jakimi metodami można je zwalczać.
Kiedy na wypielęgnowanym trawniku pojawiają się charakterystyczne kratery ziemi to znak, że naszym sąsiadem został kret. Nie każdy lubi jego towarzystwo, czemu akurat nie ma się co dziwić, bo jest raczej uciążliwe. Kret jest zwierzęciem terytorialnym i niechętnie wynosi się z raz wybranego terenu.Zwięzła książka „Kret w ogrodzie” przybliża sylwetkę tego ssaka i pomaga zrozumieć jego zachowanie. Wszystko po to, by znaleźć najlepszy sposób pozbycia się go z miejsc, w których nie przewidujemy jego obecności. Kret jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową i w naturze nie może być tępiony, jeśli jednak chcemy pozbyć się go z upraw ogrodowych, możemy wykorzystać szereg naturalnych, niechemicznych metod ochrony lub środków chemicznych, dopuszczonych do stosowania. Te metody i środki zostały zebrane i opisane w książce. Autor podkreśla jednak, że najlepszym sposobem na pozbycie się kłopotu z kretem jest zmiana myślenia i zaprzyjaźnienie się z tym futrzanym owadożercą.
Ogród to żywy organizm, w którym bytują nie tylko rośliny, ale także zwierzęta. Część z nich jest przez nas lubiana a nawet hołubiona, są też jednak takie, które budzą niechęć. Z pewnością należą do nich gryzonie.Zła opinia o myszach, nornikach i karczownikach bierze się z tego, że podgryzają korzenie, niszczą bulwy i cebule w ogrodzie, zjadają nasiona, a w pomieszczeniach niszczą przechowywane produkty i zanieczyszczają je. Jednocześnie bardzo szybko się rozmnażają i jeśli w porę nie podejmie się odpowiednich kroków, mogą stać się prawdziwą plagą. W zwalczaniu tych szkodników najistotniejsze znaczenie ma takie zorganizowanie ogrodu i domu, aby zwierzęta nie miały dostępu do miejsc dogodnych do założenia gniazda i obfitujących w pożywienie. Odcięcie od pokarmu, wody i schronienia na pewno poskutkuje wyniesieniem się niechcianych gości.Czym się charakteryzują poszczególne gatunki, jaki tryb życia prowadzą, w jaki sposób z nimi walczyć – odpowiedzi na te pytania zbiera książka „Gryzonie”. Polecana dla każdego, kto chciałby się pozbyć tych nieproszonych gości.
Dzikie zwierzęta, o ile nie wchodzą nam w drogę, najczęściej nam nie przeszkadzają. Czasami jednak ich obecność staje się uciążliwa, a sympatia przeradza się w niechęć.„Precz z ogrodu. Walka ze szkodnikami” to poradnik szczegółowo opisujący zwyczaje zwierząt, które możemy spotkać w naszych ogrodach. Kret, nornica, mysz polna i inne mają swoje zwyczaje, które nie zawsze znamy, a których poznanie pozwoliłoby nam skutecznie i niekoniecznie z pozycji agresora pozbyć się ich z ogrodu. Autor czerpie pomysły z własnego doświadczenia i przedstawia metody, które śmiało można wypróbować. Czy będą skuteczne? Bez sprawdzenia nie dowiemy się tego.
Co robi ktoś, kto nie wie, jak ma wykonać jakąś czynność? Szuka informacji, czyta, pyta kogoś, kto wie. Co robi ktoś, kto wie, jak wykonywać daną czynność? Zapytany – chce być pomocny i odpowiada albo nie czuje potrzeby bycia miłym i nie odpowiada.Autorzy „Wielkiej encyklopedii ogrodu. Wademekum. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania” to prawdopodobnie bardzo mili ludzie. Opracowany na zasadzie pytań i odpowiedzi poradnik uprawy ogrodu wskazuje na ich potrzebę bycia pomocnymi i dużą fachowość. Odpowiadają na pytania zarówno najprostsze, formułowane przez nowicjuszy ogrodowej pasji, jak i na te zadawane przez doświadczonych już amatorów ogrodnictwa. Zagadnienia związane z planowaniem ogrodu i małą architekturą ogrodową nie mają dla nich tajemnic. W poradniku poruszana jest problematyka przygotowania gleby pod uprawę, dbałości o nią w trakcie okresu wegetacji roślin, rozmnażania i formowania roślin, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Książka radzi również, jak rozwiązywać problemy uprawy pod osłonami oraz jak pielęgnować rośliny w pojemnikach.„Wielka encyklopedia ogrodu” to bezcenna pomoc dla każdego czującego potrzebę zajmowania się własnym ogrodem.
Pnącza są bardzo zróżnicowana pod względem wyglądu grupą roślin. Pewnie dlatego zyskały i zyskują coraz większą grupę zwolenników, którzy dostrzegają ich wciąż niewykorzystany potencjał w dziedzinie ozdabiania, cieniowania i wprowadzania niezwykłego klimatu do ogrodu.Piękne pnącza to zdrowe pnącza, bo ich niezwykłość w dużej mierze zależy od wyglądu liści, a na nich najszybciej da się zauważyć ewentualne choroby. „Ochrona pnączy” jest poradnikiem, z którego dowiemy się, jak dbać o zdrowie tej grupy roślin. Omawia najczęściej występujące choroby i szkodniki na powojniku, bluszczu, milinie,wiciokrzewie, róży pnącej, glicynii, hortensji pnącej, winobluszczu, dławiszu, rdestówce, cytryńcu, aktinidii, akebie i kokornaku. Choroby atakujące rośliny pokazane zostały na zdjęciach, co niewątpliwie ułatwi identyfikację problemu, a przy każdej roślinie i opisie choroby lub szkodnika podano nazwy preparatów, którymi należy je zwalczać.Zwięzły poradnik z pewnością będzie pomocny dla uprawiających pnącza.
Warzywa z własnego ogródka to smaczne i zdrowe uzupełnienie diety. Nie powinniśmy jednak zapominać, że uprawiane przez nas rarytasy są równie smaczne dla szkodników.Choroby i szkodniki roślin występują co roku, w różnym tylko nasileniu i w różnej kolejności. Umiejętność przewidywania ich pojawienia się i działania profilaktyczne oraz szybka interwencja, gdy zauważymy oznaki ich występowania decydują o powodzeniu akcji ratunkowej. „Ochrona warzyw” opisuje najbardziej niebezpieczne i najczęściej występujące choroby i szkodniki warzyw. Na zdjęciach przedstawia szkodniki i charakterystyczne objawy ich żerowania oraz rośliny zaatakowane chorobą. Ułatwia to właściwe rozpoznanie niebezpieczeństwa i zastosowanie właściwego środka przeciwdziałającego rozprzestrzenianiu się choroby. Książka prezentuje również bezpieczne środki ochrony roślin, których zastosowanie pomoże zwalczyć zagrożenie.
Piękny ogród to ogród zdrowy. Wie o tym każdy jego właściciel, który nad liczbę posiadanych okazów roślinnych przedkłada ich kondycję.Najczęściej występujące w ogrodzie szkodniki i choroby oraz sposoby ich zapobiegania przedstawia poradnik „Ochrona roślin ozdobnych”. Dotyczy wszystkich roślin ozdobnych, czyli jednorocznych i dwuletnich, bylin, pnączy, a także drzew i krzewów ozdobnych. Zagrożenia czyhające na rośliny zostały pokazane na fotografiach. Szkodniki, ich biologię, sposób zimowania i skutki działalności opisano, zwracając uwagę na metody zwalczania oraz zapobiegania ich występowaniu. Szczególną uwagę poświęcono metodom biologicznym zwalczania chorób, wykorzystującym stosunkowo szeroko dostępne na rynku biopreparaty i środki niszczące mech i glony. Najważniejsze informacje zostały zebrane w przejrzystych tabelach.Pozycja pomocna każdemu amatorowi ogrodowych roślin ozdobnych.
Rośliny w naszych ogrodach atakowane są przez różne choroby i szkodniki. Zawsze tak było, ale być może nie zawsze tak musi być. Ochrona roślin w naszych ogrodach może przyczynić się do wyeliminowania lub w najgorszym razie znaczącego ograniczenia szkodników i chorobowych patogenów.Poradnik poświęcony ochronie roślin w ogrodach przydomowych i na działkach przeznaczony jest dla wszystkich, którzy uprawą roślin zajmują się hobbystycznie albo zawodowo. Osoby pielęgnujące tereny zielone, uczniowie i studenci szkół rolniczych i ogrodniczych poznają z niej podstawy ochrony roślin, umożliwiające dobre wykonywanie praktycznych działań z zakresu ochrony roślin, a osoby uprawiające swoje ogrody przydomowe poszerzą wiedzę na temat właściwego wykonywania zabiegów ochrony roślin.
Popularne w naszych ogrodach rośliny iglaste jak wszystkie inne bywają atakowane przez choroby i szkodniki. Szybka reakcja w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących objawów jest warunkiem powodzenia kuracji.Książka "Ochrona iglaków”, autorstwa specjalisty z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, poświęcona jest rozpoznawaniu zagrożenia i metodom zwalczania szkodników. Jest to pozycja o tyle cenna, że skupia się na zagrożeniach występujących w polskich ogrodach, w naszym klimacie i podaje sprawdzone sposoby rozwiązania problemu. W książce znajdziemy barwne fotografie ilustrujące omawiane zagrożenia oraz tabelaryczne zestawienie objawów żerowania szkodników i uszkodzeń, jakich mogą dokonać. Taki układ pozwala na szybkie odnalezienie poszukiwanych treści. W opisie znajdziemy metody zapobiegania i zwalczania chorób oraz wskazówki dotyczące sposobów ograniczania zagrożenia.Ochrona iglaków pozwoli na uzyskanie zdrowych, długowiecznych roślin w naszym ogrodzie, dających schronienie pożytecznym ptakom i będących niezastąpioną osłoną przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów.
Poradnik „Co niszczy ogród” należy do serii „Ogrodnik doskonały” i poświęcony jest chorobom i szkodnikom zagrażającym naszym roślinom. Przeszło 300 świetnych zdjęć ilustruje objawy chorób roślin i żerowania szkodników i daje rzeczywisty ogląd skutków ich występowania w różnym stadium zaawansowania choroby. Możemy porównać wygląd zaatakowanej rośliny w naszym ogrodzie ze zdjęciem i łatwo zidentyfikować chorobę lub szkodnika.Właściwe rozpoznanie to pierwszy krok do rozwiązania problemu. Następnym jest poznanie metod leczenia. W książce przedstawiono naturalne i chemiczne metody ochrony roślin. W przejrzystych tabelach zaprezentowano preparaty wskazane do stosowania w ogrodach w przypadku wystąpienia określonej choroby czy szkodnika i programy ochrony dla poszczególnych grup roślin. Bardzo pomocna będzie informacja na temat tego, jak stosować środki chemiczne, aby były skuteczne oraz przeliczenie ilości i stężenia cieczy użytkowej niezbędnej do wykonania oprysków.Niezwykle przydatna pozycja dla każdego ogrodnika dbającego o zdrowie swojego ogrodu.