projektowanie ogrodów

 • 53,91 zł 59,90 zł

  Mary Reynolds jest irlandzką architektką krajobrazu, która w sposób szczególny podchodzi do projektowania i utrzymania ogrodu. Zwraca uwagę na rozumienie życia ogrodu jako całości, w której potrzeby roślin są na pierwszym miejscu. Szczególnie bliska jest jej bioróżnorodność i takie planowanie ogrodu, aby jak najbardziej współgrał z otaczającą go przyrodą.W książce „Ogrodowe przebudzenie”, oprócz ogólnych założeń związanych z zasadami projektowania naturalistycznego, ekologicznego ogrodu, znajdziemy również wiele cennych informacji praktycznych zebranych w tabele i zestawienia.Dla osób żyjących w centrach wielkich miast, ale również dla tych, którzy mają już swoje zielone przestrzenie, „Ogrodowe przebudzenie” może być prawdziwą rewolucją, szczególnie w zakresie myślenia o przyrodzie i jej roli.

 • 35,10 zł 39,00 zł

  Zwiedzając różne ogrody, a miłośnicy ogrodów potrafią robić to namiętnie, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że moglibyśmy z nich więcej wyczytać, gdybyśmy więcej wiedzieli na temat założeń ich twórców i tendencji epoki, w której powstawały.Książka Lorraine Harrison „Jak czytać ogrody. Krótki kurs historii ogrodów” przybliża wiedzę na temat historii ogrodów i pozwala zrozumieć zmieniające się na przestrzeni wieków wymagania twórców i właścicieli ogrodów. Ogrody oglądane okiem eksperta odkrywają przed nami sekrety, istnienia których nie spodziewalibyśmy się. Egzotyczne w danym okresie rośliny zaczynają świadczyć o magnackich fortunach, a kunsztowne ogrodowe budowle i przemyślny kształt ścieżek każą podziwiać ludzką fantazję. Dążenia właścicieli można zauważyć nie tylko podczas podziwiania wielkich założeń ogrodowych, ale również w przypadku małych ogródków przydomowych. Bogactwo ogrodów zaprezentowanych w książce, zarówno z naszego kręgu kulturowego, jak i z kultur odległych, zachęca do zwiedzania ogrodów na całym świecie. Wszędzie przecież ogród świadczy o ludziach, o ich marzeniach, aspiracjach i ich życiu.

 • 89,10 zł 99,00 zł

  Ogród cieszy oczy najbardziej, kiedy zdrowe, piękne rośliny kwitną w nim przez cały rok. W zaprojektowaniu takiego ogrodu pomoże poradnik – katalog „Co gdzie rośnie”.Publikacja prezentuje 1900 roślin ogrodowych przeznaczonych na każde stanowisko. Przedstawia na zdjęciach i opisuje krzewy, drzewa, rośliny cebulowe, byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie pogrupowane według kilku kluczy: optymalnego do uprawy stanowiska, czasu kwitnienia oraz cech wyglądu – pokroju rośliny, koloru kwiatów, barwy owoców, wielkości, koloru i kształtu liści. Książka tym różni się od innych katalogów, że można z niej korzystać bez znajomości nazw gatunkowych roślin. Wystarczy znać warunki panujące w ogrodzie i określić własne upodobania.Każdy, kto chce urządzić dobrze swoje zielone otoczenie, z tak przedstawionych roślin może skomponować własny wymarzony ogród.

 • 113,67 zł 126,30 zł

  Radość z własnego ogrodu pojawia się na różnych etapach jego posiadania. Przy planowaniu wydaje się być wyjątkowo silna – wszystko jest nowe i obiecujące.Poradnik „Ogród przy domu” zbiera wiedzę na temat planowania, projektowania i realizacji ogrodu. W pierwszej części przedstawia zasady tworzenia murków oporowych, schodów i kształtowania powierzchni terenu. Druga część opisuje ścieżki i miejsca wypoczynku, a kolejna ogrodzenia: płoty, mury wolnostojące i  żywopłoty. W części czwartej znajdziemy informacje na temat planowania i realizacji ogrodu frontowego oraz wiaty na samochód. Część piąta poświęcona jest wodzie i dotyczy tworzenia stawu oraz systemu nawadniającego. Całość kończy rozdział opisujący możliwości wykorzystania światła do oświetlenia przestrzeni ogrodowej.Poradnik będzie pomocny każdemu, kto chce dobrze zaplanować przestrzeń swojego ogrodu i oczekuje konkretnych, sprawdzonych informacji. Jednocześnie przyda się również tym, którzy poszukują konstruktywnej inspiracji. 

 • 8,91 zł 9,90 zł

  Feng shui to starożytna sztuka planowania, która praktykowana jest w Azji po dzień dzisiejszy. Zyskała sobie również wielu zwolenników na Zachodzie, jako środek do uzyskania harmonii ze środowiskiem naturalnym.Książka odpowiada na pytanie, jak zaprojektować ogród według zasad feng shui, w jakich stronach świata pomieścić poszczególne części ogrodu, aby korzystający z niego ludzie odczuwali szczęście i dobrobyt oraz jakie rośliny posadzić, aby całość ogrodu była nie tylko miejscem pięknym, ale także harmonijnym, dającym radość i wytchnienie.Ogród urządzony w zgodzie z zasadami feng shui, nawet jeśli ktoś odrzuca założenia tej praktyki, będzie przyjazny dla człowieka. Może warto spróbować zaczerpnąć inspirację sprzed ponad dwóch tysięcy lat?    

 • 16,11 zł 17,90 zł

  Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń sprawia, że stajemy się zrelaksowani i spokojni.W poradniku przedstawiono zasady urządzania ogrodu zgodne z feng shui. Przygotowano osiem projektów, dzięki którym możesz stworzyć ogród siły, miłości, leczniczy, płodności, „patchworkowy”, dziecięcy, medytacyjny i zimowy. Prezentacja każdego z nich zawiera plan ze szczególnie polecanymi roślinami i elementami architektury ogrodowej. Poradnik wyjaśnia, jaki jest związek między pięcioma żywiołami, wyglądem ogrodu a samopoczuciem jego właścicieli, oraz podpowiada, jak sprawić, by ogród pobudzał wszystkie zmysły. Okazuje się, że świerk i magnolia pomagają odzyskać równowagę psychiczną, a papryka i paproć potrafią wzmóc namiętność!Przepiękne zdjęcia kącika ziołowego, ogrodowej rzeźby feniksa lub profesjonalnie ukształtowanych bukszpanów zachęcą do zaplanowania ogrodu zgodnie z filozofią feng shui.

 • 71,90 zł 79,89 zł

  Małe jest piękne – ta maksyma w stosunku do ogrodów z pewnością jest prawdziwa. Mały ogród najczęściej nie wymaga dużych nakładów pracy, a jego pielęgnacja może być prawdziwą przyjemnością. „Małe ogrody. Encyklopedia” uświadamia nam, że nawet w malutkim ogrodzie, na niewielkiej przestrzeni balkonu czy na miniaturowej powierzchni parapetu można stworzyć dający wiele radości, zielony kącik, który zapewni nam bliższy kontakt z przyrodą. Artykuły opisujące tworzenie i prowadzenie małych ogrodów i ogródków zawierają praktyczne porady w postaci zdjęć opatrzonych komentarzami. Na ilustracjach krok po kroku pokazano działania i prace ogrodnicze. Książka przekonuje, że w zakresie tworzenia ogrodów niewielka powierzchnia nie musi być przeszkodą, a głównym wrogiem bywa zwykły brak wyobraźni. Inspirujące pomysły na zagospodarowanie małych powierzchni przydadzą się nie tylko początkującym, ale także zaawansowanym i doświadczonym ogrodnikom.  

 • 71,91 zł 79,90 zł

  Budowa domu i tworzenie wokół niego ogrodu to zadanie wymagające. Przystępując do działania, musimy mieć świadomość, że nie zawsze będziemy mieli możliwość poprawienia źle wykonanych prac. Dlatego etap wstępny, projektowy jest tak ważny.„Twoje studio projektowe” jest odpowiedzią na potrzeby tych wszystkich, którzy chcieliby na samodzielnie wykonanym projekcie sprawdzić, czy ich wizja domu lub ogrodu jest dobra. Wymagania techniczne jakie stawia ten program to procesor Intel Pentium, Celeron, Xeon, CentrinoWindows XP lub wyższy, 64 MB RAM oraz 1,3 GB wolnego miejsca na dysku.Projekt domu czy ogrodu można i należy powierzyć fachowcom, jednak nie zaszkodzi wcześniej samodzielnie sprawdzić, jak nasze wyobrażenia mają się do rzeczywistości. Warto to zrobić chociażby po to, by jeśli zajdzie potrzeba korzystania z usług profesjonalisty, skrócić czas niezbędny na tłumaczenie, o co nam chodzi.

 • 89,10 zł 99,00 zł

  Historia ogrodów nie każdego interesuje, może jednak warto ją poznać? Każdy przecież w jakimś sensie tworzy historię w swoim ogrodzie. Uwarunkowania kulturowe i historyczne związane z tworzeniem ogrodów powinny być znane przede wszystkim studentom architektury krajobrazu, architektury i urbanistyki, historii sztuki, architektom i projektantom ogrodów, historykom sztuki, właścicielom i opiekunom zabytkowych ogrodów i parków. Dla nich podręcznik „Historia ogrodów” przeznaczony jest w pierwszej kolejności. Nie znaczy to jednak, że prawdziwi pasjonaci ogrodów nie znajdą tu dla siebie nic ciekawego. Wręcz przeciwnie.„Historia ogrodów” stanowi najpełniejszą napisaną w języku polskim publikację dotyczącą rozwoju sztuki ogrodowej na świecie. Jej wielką zaletą jest uwzględnienie dokonań polskiego ogrodnictwa. Bogato ilustrowane kompendium wiedzy przedstawia ogrody od czasów starożytności do końca XX w., wskazując cechy charakterystyczne dla sztuki ogrodowej w danym okresie i prezentując przykłady najdoskonalszych ogrodów i parków.Tom 2 prezentuje ogrody powstałe od XVIII w. do czasów współczesnych.

 • 13,49 zł 14,99 zł

  Skalniaki są specyficzną budowlą ogrodową, którą zdobią odpowiednie gatunki roślin. Ich dobór jest jedną z ważniejszych czynności przy tworzeniu skalnego ogrodu.Zanim jednak dojdzie do sadzenia roślin, musi nastąpić urządzenie miejsca, w którym mają się one znaleźć. Tej właśnie czynności poświęcona jest pierwsza część poradnika „Rośliny na skalniaki”. Znajdziemy w niej podstawowe informacje na temat wyboru miejsca na skalniak, materiału do jego stworzenia oraz informacje na temat tego, jak układać kamienie. W drugiej części poradnika zaprezentowane zostały najpopularniejsze rośliny na skalniaki. Opisy zawierają informacje na temat wymagań rośliny i zasad jej pielęgnacji, a każda z nich zaprezentowana została na fotografii. 

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Autor „Odlotowego ogrodu” prowadzi program w telewizji TVN o tym samym tytule. W książce dzieli się doświadczeniem związanym z urządzaniem ogrodów bohaterów programu w ciągu trzech dni.Książka zawiera konkretne rady na temat komponowania przestrzeni ogrodowej i balkonowej przy użyciu roślin. Podpowiada, jak zestawić ze sobą kwiaty, krzewy i drzewa, aby dobrze znosiły swoje towarzystwo, jakie rośliny będą dobrze czuły się w zacienionych częściach ogrodu, a jakie na słonecznej przestrzeni oraz jakie rośliny nie będą od nas wymagały zbyt dużo pracy. Znajdziemy tu również informacje na temat zwalczania szkodników oraz prawidłowego sadzenia, podlewania i przycinania roślin.

 • 31,41 zł 34,90 zł

  Projektowanie ogrodu to bardzo przyjemne zajęcie, ale wymaga wiedzy i umiejętności. Przyda się również trochę doświadczenia, bo to, co dobrze wygląda na papierze, nie zawsze sprawdza się w naturze.Poradnik „Zaprojektuj swój ogród” przedstawia teksty napisane przez czytelników miesięcznika – osoby zajmujące się swoimi ogrodami w praktyce. Prezentują one swoje pomysły na ogród, które mogą stanowić ciekawą inspirację. Z poradnika dowiemy się, jak w naszych warunkach stworzyć ogrody w stylu śródziemnomorskim, japońskim, francuskim czy tradycyjnym wiejskim. Dowiemy się, jak zaprojektować rabaty, założyć trawnik, oczko wodne lub dobrać kwiaty na różne stanowiska. Poznamy też  rozwiązania, które pomogą poprawić funkcjonalność ogrodów już istniejących.

 • 45,00 zł 50,00 zł

  Na początku było marzenie – tak o zakładaniu ogrodu może powiedzieć większość ich posiadaczy.„Jak zaprojektować ogród marzeń” to książka autorstwa uznanej projektantki ogrodów. Przedstawia tajniki pracy projektanta i praktyczne rozwiązania, które pozwolą, aby ogród stał się najlepszą realizacją ogrodowych pragnień. Książka prezentuje inspirujące fotografie i omawia oryginalne pomysły nasadzeń oraz małej architektury. Podpowiada, jakich użyć roślin, aby rabaty były pięknie kolorystycznie zagospodarowane i cieszyły oczy przez cały rok.Tworzenie ogrodu to zajęcie bardzo wdzięczne, chociaż nie najłatwiejsze. Warto poznać wskazówki eksperta praktyka – być może pozwoli nam to uzyskać w ogrodzie efekt doskonały.

 • 22,46 zł 24,95 zł

  Zakładanie ogrodu jest bardzo przyjemną czynnością, którą poprzedza jeszcze przyjemniejsza – projektowanie zielonej przestrzeni.Etap projektowania ogrodu jest nie do przecenienia. Na tym etapie najwcześniej widać, czy marzenie o przyjaznym otoczeniu domu w takim kształcie, jak sobie je wyobrażamy, jest realne. Poradnik „Projektowanie ogrodu” pozwala zapanować nad pracami projektowymi bez obawy, że umknie nam coś istotnego. Zawiera szczegółowe informacje, rysunki instruktażowe i fotografie, które pomogą zaplanować wszystkie prace projektowe.Dobrze zaprojektowany ogród przez długie lata będzie cieszył nasze oczy widokiem zdrowych, dobrze czujących się w nim roślin, dlatego warto etapowi projektowania poświęcić nieco czasu. 

 • 18,90 zł 21,00 zł

  Skalniaki to jedna z bardziej lubianych w Polsce form ekspozycji roślin. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ dobrze dobrane rośliny w towarzystwie surowych kamieni wyglądają zjawiskowo.„Ogrody skalne” to obszerny poradnik, który zawiera informacje na temat zakładania i pielęgnacji skalniaków. Omawia techniczne aspekty budowy skalnika, materiały nadające się do założenia tego typu ogrodu oraz czynności, jakie należy wykonać, aby powstała skalna rabata była trwała i efektowna. W książce znajdziemy także opisy 80 roślin polecanych do uprawy na skalnikach w Polsce.Poradnik ma czytelny układ, nowoczesną formę i interesujące zdjęcia.

 • 17,91 zł 19,90 zł

  Ogród przydomowy może być urządzony w różnym stylu. Niektórzy preferują styl francuski, inni  śródziemnomorski, a jeszcze inni wybierają egzotyczny styl japoński. Pewne jest, że każdy pasjonat zieleni może zrealizować swoje ogrodowe fascynacje.Wśród stylów ogrodów coraz bardziej popularnych w ostatnim czasie jest również styl wiejski. W Polsce ogród w stylu wiejskim ma długą i piękną tradycję – kolorowe kwiaty wokół domu od lat ubarwiały pejzaż wsi. Te gospodynie, które wśród codziennych obowiązków znajdowały czas na opiekę nad kwiatami, uchodziły za bardzo gospodarne i były szczególnie cenione w wiejskiej społeczności.Polski ogród wiejski to przede wszystkim ogród kwiatowo-ziołowy, ale w książce znajdziemy również informacje o krzewinkach, krzewach i drzewach. Cenną częścią książki jest opis stylu ogrodu wiejskiego i prac, jakie trzeba wykonać, aby ogród o takim założeniu powstał. Znajdziemy tu także informacje o tym, jakie rośliny w ogródkach wiejskich były sadzone we wcześniejszych wiekach.

 • 98,99 zł 109,99 zł

  Dobrze zaprojektowany ogród to podstawa radości z jego posiadania i powód do dumy. W dobrze zaprojektowanym ogrodzie doskonale czują się nie tylko domownicy, ale również goście, a prace wykonywane przez właścicieli nie stanowią dużego obciążenia.Podręcznik „Podstawy projektowania ogrodów” przybliża sztukę urządzania zieleni wokół domu. Przedstawia wszystkie aspekty tworzenia ogrodu: począwszy od wykonywania pomiarów dużej przestrzeni i szacowania wysokości drzew, poprzez wykonywanie planów ogólnych i sytuacyjnych, łączenie rzutów poziomych i pionowych, tworzenie systemu gromadzenia wody i zakładanie „zielonego dachu” aż do doboru odpowiednich na dane stanowiska roślin. Proponowane rozwiązania zostały pokazane na kilkuset rysunkach, schematach i zdjęciach.Podręcznik przeznaczony jest nie tylko dla osób, które po raz pierwszy tworzą swój ogród, ale także dla tych, którzy chcą zmodyfikować lub odnowić już posiadany. Jest też źródłem wiedzy dla studentów architektury krajobrazu i profesjonalistów rozpoczynających karierę zawodową.

 • 26,91 zł 29,90 zł

  Ogród tworzymy dla siebie i swoich najbliższych. Często musimy pogodzić różne potrzeby i różne estetyki, by zadowolić wszystkich użytkowników i zdarza się nam zapomnieć o bardzo ważnej sprawie –najpiękniejsze ogrody to te, w których rośliny i zwierzęta czują się pełnoprawnymi użytkownikami. W poradniku „Nowy ogród naturalny” znajdziemy wskazówki, jak urządzić ogrody odpowiadające współczesnym wymaganiom. Z pewnością inspiracją posłużą pomysły na stworzenie ogrodu w miejscach nasłonecznionych, w których sprawdzą się rabaty żwirowe i stepowe oraz rabaty z odpowiednio dobranych roślin bylinowych. Bardzo ważne w ogrodzie miejsca wypoczynku i odprężenia, półcieniste i cieniste wymagają innych roślin. Woda wprowadza do ogrodu życie, podobnie jak ptaki, motyle i owady, które warto zaprosić poprzez specjalne nasadzenia.Według autorki, Simone Kern, ogród naturalny to miejsce bycia, a nie posiadania. Trudno nie zgodzić się z takim rozumieniem natury. Jeśli ogród naturalny, to taki, który jest przyjazny zarówno dla człowieka, jak i domowych oraz dzikich zwierząt.

 • 25,20 zł 28,00 zł

  Rezydencja Czartoryskich w Puławach uchodziła za jedną ze znamienitszych w Polsce. Rodzina Czartoryskich miała pokaźną kolekcję sztuki, a księżna Izabela dbała nie tylko o wnętrza, ale również o piękny ogród. Po upadku powstania kościuszkowskiego, w odwecie za udzielenie powstańcom poparcia, Czartoryscy musieli opuścić Polskę. Dwór został splądrowany i ograbiony. Zniszczeniu uległ również ogród francuski, który był chlubą gospodarzy. Rodzina Czartoryskich odzyskała jednak majątek, powróciła do Puław i przystąpiła do naprawy zniszczeń. Ogród francuski został przearanżowany na wzór angielski i zyskał niezwykle wówczas popularne ruiny, groty oraz inne tajemnicze zakątki.„Myśli różne o zakładaniu ogrodów” to zbiór przemyśleń Izabeli Czartoryskiej nad sztuką tworzenia zielonej przestrzeni, które towarzyszyły właścicielce ogrodu przy urządzaniu jego nowej odsłony. Reprint tej książki zawierający plany i rady księżnej jest kopalnią wiedzy na temat ówczesnej sztuki ogrodniczej. Wydana na szlachetnym papierze przypominającym papier „z epoki” piękna książka może być niezwykłym prezentem dla miłośników historii ogrodów.

 • 25,20 zł 28,00 zł

  Amatorzy uprawy roślin w ogrodzie otrzymują kolejną pozycję firmowaną przez Związek Szkółkarzy Polskich – „Rośliny do każdego ogrodu”. Z racji tego, że wyboru roślin dokonali polscy praktycy, zaprezentowane rośliny z pewnością sprawdzą się w naszym klimacie i będą sprawiać mniej kłopotów niż egzotyczne gatunki i odmiany.Kilkaset przedstawionych roślin to sprawdzone i dostępne w Polsce rozwiązania. Książka prezentuje polskie i łacińskie nazwy roślin, graficzne informacje na temat ich wielkości i cech dekoracyjnych, praktyczne porady, które pozwolą dobrze je pielęgnować oraz pomysły na zastosowanie, wskazania projektowe i przykładowe kompozycje. Każdemu ogrodnikowi przyda się również wiedza o ochronie poszczególnych gatunków przed chorobami i szkodnikami.Konkretne opisy zostały uzupełnione zdjęciami roślin, a całość wzbogacają tablice informacyjne. 

 • 37,80 zł 42,00 zł

  Któż z nas nie chciałby mieć własnego ogrodu? Jego założenie nie jest związane tylko z posiadaniem kawałka przestrzeni, ale także z umiejętnością takiego jej zakomponowania, aby spełniła oczekiwania właściciela – tylko wtedy będziemy zadowoleni z posiadania ogrodu.Autorzy poradnika „Jak założyć ogród” mają na swoim koncie wiele książek o tematyce ogrodniczej i doskonale wiedzą, na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu ogrodu. Omawiają poszczególne etapy zakładania ogrodu: dokonanie rozeznania w naturalnych uwarunkowaniach posiadanej działki i możliwych do zastosowania w danych warunkach roślin, opracowanie koncepcji ogrodu, wykonanie konkretnych prac budowlano-aranżacyjnych w terenie, przygotowanie gleby pod rośliny, zakup i sadzenie roślin, założenie trawnika, systematyczne pielęgnowanie ogrodu. Tych osiem etapów zakładania ogrodu zostało dokładniej omówione, tak że wysiłek związany z założeniem ogrodu pomieścił się w 50 krokach i z racji tak konkretnego i dobrego rozłożenia sił przestał być trudem, a stał się przyjemnością.Książka warta polecenia wszystkim, którzy obawiają się, że przy zakładaniu ogrodu mogą o czymś zapomnieć albo dla tych, którzy powierzyli tę czynność wyspecjalizowanej firmie, ale chcieliby wiedzieć, o czym z nią rozmawiać i o co pytać.

 • 52,92 zł 58,80 zł

  Każdy ogród, niezależnie od tego czy duży, czy mały może być źródłem radości. Jeśli jest dobrze zaprojektowany, doskonale służy swoim właścicielom, stanowiąc przedłużenie powierzchni mieszkalnej.O tym, jak zaprojektować ogród, mówi poradnik „Projektowanie małego ogrodu”. Podpowiada, w jaki sposób stworzyć plan małych przestrzeni przy maksymalnym wykorzystaniu powierzchni i prezentuje różne typy ogrodów. Poznajemy zatem ogród za domem, ogród wiejski wykorzystujący nowoczesne rozwiązania, ogród na skarpie i ogród przed domem. Książka porusza także problematykę ogrodowej architektury, opisując zasady projektowania trawników, tarasów i nawierzchni, ścieżek, schodów, murków, płotów, paneli i trejaży, pergol, łuków i elementów wodnych. Interesujący jest rozdział przedstawiający schematy nasadzeń roślin w zależności od tego, w jakim miejscu znajduje się rabata. Propozycje roślin dotyczą rabaty słonecznej, półcienistej, zacienionej, podwyższonej, skalnej, pachnącej, pod drzewami, rabaty złożonej z roślin o różnym ulistnieniu i z roślin przeznaczonych do ogrodu bagiennego.Ogrody, tak jak ludzie, mają dusze. Mały ogród może być wielki, jeśli nie powierzchnią to duchem.

 • 62,10 zł 69,00 zł

  Projekt ogrodu to bardzo ważna rzecz, bez niego bowiem bardzo trudno będzie stworzyć ogród spełniający oczekiwania właścicieli. Indywidualnie stworzony projekt zawsze będzie bliższy ideałowi, ale jeśli ktoś ma wyobraźnię, może starać się wykorzystać istniejące już projekty i zaadaptować je do własnych potrzeb.150 projektów różnego rodzaju ogrodów, miejskich i wiejskich, dużych, średnich i małych, przeznaczonych dla osób mających mało czasu na pielęgnację zieleni i dla tych, którzy w ogrodzie mogą spędzać więcej czasu pokazano w książce „Ogrody. Projekty i realizacja”. Ich twórcami są uznani architekci krajobrazu, prawdziwi fachowcy w swojej dziedzinie, którzy prezentują interesujące, różnorodne rozwiązania techniczne i wskazują materiały, elementy dekoracyjne oraz rośliny wykorzystane do stworzenia każdego z ogrodów.Obszerna pozycja, dzięki której stworzysz lub zaaranżujesz od nowa swój ogród. 

 • 89,10 zł 99,00 zł

  Historia ogrodów nie każdego interesuje, może jednak warto ją poznać? Każdy przecież w jakimś sensie tworzy historię w swoim ogrodzie. Uwarunkowania kulturowe i historyczne związane z tworzeniem ogrodów powinny być znane przede wszystkim studentom architektury krajobrazu, architektury i urbanistyki, historii sztuki, architektom i projektantom ogrodów, historykom sztuki, właścicielom i opiekunom zabytkowych ogrodów i parków. Dla nich podręcznik „Historia ogrodów” przeznaczony jest w pierwszej kolejności. Nie znaczy to jednak, że prawdziwi pasjonaci ogrodów nie znajdą tu dla siebie nic ciekawego. Wręcz przeciwnie.„Historia ogrodów” stanowi najpełniejszą napisaną w języku polskim publikację dotyczącą rozwoju sztuki ogrodowej na świecie. Jej wielką zaletą jest uwzględnienie dokonań polskiego ogrodnictwa. Bogato ilustrowane kompendium wiedzy przedstawia ogrody od czasów starożytności do końca XX w., wskazując cechy charakterystyczne dla sztuki ogrodowej w danym okresie i prezentując przykłady najdoskonalszych ogrodów i parków.Tom 1 dotyczy ogrodów powstałych od starożytności do okresu późnego baroku i opisuje obiekty zarówno zachowane, jak i te, które już nie istnieją.

 • 31,50 zł 35,00 zł

  Sztuka ogrodów to rozległa tradycja, której początki sięgają odległej przeszłości.Książka „Ogrody chińskie” przybliża historię i symbolikę założeń ogrodowych w Chinach, które powstawały w Państwie Środka już w XVI w. p.n.e. Miały wówczas ścisły związek z przyrodą, z obserwacji której zrodziły się jako oryginalnie ukształtowane ręką człowieka twory. Wykorzystywały otaczającą je faunę i podlegały prawom natury.Książka szczególnie zajmująca dla osób interesujących się historią ogrodów i starożytnymi cywilizacjami.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Rośliny rosnące na skale? Trudno sobie to wyobrazić, jednak są rośliny, które uwielbiają takie spartańskie warunki.Wśród roślin skalnych dominują niewielkie krzewinki, dające sobie szczególnie dobrze radę na rozgrzanych słońcem stokach, ale znajdziemy wśród nich również rośliny na miejsca zaledwie rozjaśnione, a także na miejsca cieniste. Roślinami skalnymi na pewno będziemy mogli udekorować zielone dachy, na których często czują się bardzo dobrze. Odpowiednio pielęgnowane i rozmnażane szybko pokryją przeznaczoną im powierzchnię i wniosą kolorową radość w zielone otoczenie. Książka prezentuje przegląd najpopularniejszych roślin skalnych i podpowiada, jak łączyć je w grupy, aby nawzajem się wspierały i stworzyły efektowne kobierce.

 • 41,69 zł 46,32 zł

  Rośliny na skalniakach najczęściej wyglądają niepozornie, ale bliższe ich poznanie przekonuje, że to fascynujący świat niezwykle odpornych zawodników.Poradnik „Skalniaki” prezentuje rzadko spotykanych w naszych ogrodach przedstawicieli tej grupy roślin. Autor świadomie skupił się na pokazaniu mniej znanych roślin, gdyż informacje na temat częściej uprawianych dostępne są w wielu poradnikach. Wszystkie zaprezentowane rośliny żyją w ogrodzie własnym autora i opisane zostały na podstawie długoletnich obserwacji.Książka nie rości sobie pretensji do bycia naukowym opracowaniem. Przeznaczona jest dla miłośników roślin skalnych wrażliwych na ich piękno i chcących poszerzyć swoją praktyczną wiedzę na temat ich uprawy. 

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Każdy kto przymierzał się do założenia ogrodu wie, że to zadanie tylko pozornie jest łatwe. Jest tyle zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę, że łatwo przeoczyć jakieś elementy, co później zemści się nie najlepszym wyglądem ogrodu lub niedoskonałym zdrowiem roślin.Przewodnik „Zaprojektuj ogród swoich marzeń” umożliwia poddanie prac projektowo-przygotowawczych ocenie pod kątem realizacji wszystkich niezbędnych zadań. W siedmiu krokach grupuje niezbędne do wykonania prace i podpowiada, jak wykonać inwentaryzację działki z uwzględnieniem listy życzeń i potrzeb, w jaki sposób zaplanować ukształtowanie przestrzenne, jak wybrać styl i materiały do wykonania elementów małej architektury, jakie rośliny zasadzić oraz w jakie urządzenia nawadniające i oświetlające wyposażyć nasz ogród. W ostatnim kroku zachęca do podjęcia działania związanego z realizacją zaprojektowanego ogrodu.Książka przydatna nie tylko na etapie powstawania ogrodu, ale również w przypadku jego przebudowy.

 • 53,10 zł 59,00 zł

  Na całym świecie są takie ogrody, bez istnienia których świat roślin ubożałby z roku na rok. Ogrody botaniczne stanowią miejsce szczególnej ochrony roślin, roślin rzadkich i nietypowych, takich, których często próżno szukać w warunkach naturalnych. Przegląd najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata znajdziemy w książce o tym samym tytule.Autorka, botanik z wykształcenia, postanowiła przybliżyć nam bardzo różnorodne kolekcje roślin pochodzących z całego świata. Opisuje 60 ogrodów botanicznych, umiejscowionych na wszystkich kontynentach świata, starając się wskazać unikatowość każdego z nich. Ogrody botaniczne to bowiem nie tylko kolekcje roślin, choć te są najważniejsze, i prace badawcze prowadzone nad nimi, ale również historia, założenia krajobrazowe i architektoniczne oraz ludzie, za sprawą których takie ogrody powstają i działają. Album, przepięknie ilustrowany zdjęciami, przenosi nas w różne miejsca globu i daje wyobrażenie o nierzadko olbrzymiej pracy włożonej przez założycieli w realizację marzeń.  Jeśli nie możesz w naturze zobaczyć wszystkich tych przyrodniczych cudowności, zajrzyj do tej książki. Nie poczujesz co prawda zapachu kwiatów, ale na pewno przekonasz się, jak zróżnicowany, urzekający i jak bardzo wymagający ochrony jest świat roślin.

 • 25,92 zł 28,80 zł

  Poszczególne elementy, które wypełniają ogrody, są tego samego typu: drzewa, krzewy, trawniki, woda, rabaty kwiatowe, mała architektura. W ostatecznym wykonaniu zyskują jednak indywidualny wymiar i próżno szukać dwóch identycznych realizacji.Tytuł książki „Ogród w stylu…” oznacza ogród będący wyrazem upodobań właściciela, stworzony w jego stylu, w zgodzie z jego oczekiwaniami. Każdy zaprezentowany ogród jest umiejscowiony w konkretnej przestrzeni, z której czerpie nie tylko informacje o otaczającej naturze, ale również podstawowe założenia.   Przedstawione projekty ogrodów inspirują do poszukiwań najlepszego dla każdego z nas rozwiązania, rozwiązania, które będzie źródłem radości i satysfakcji.

 • 17,91 zł 19,90 zł

  „Fachowe rady” to nazwa serii zwięzłych przewodników, przeznaczona dla osób zamierzających rozpocząć prace w swoim ogrodzie.„Projektowanie ogrodu” prezentuje podstawy działań projektowych i zwraca uwagę na to, co należy uwzględnić przy projektowaniu zielonej przestrzeni. Omawia techniki projektowania, planowanie prac oraz sposoby realizacji głównych elementów ogrodu: murki i parkany, dróżki, schodki, trawniki, patio, pergole i budowle ogrodowe, wskazując techniki konstrukcyjne. Przedstawia podstawowe zagadnienia związane z tworzeniem ogrodu warzywnego, ziołowego, skalnego, wodnego, miejskiego, w stylu naturalnym, śródziemnomorskim, angielskim, ogrodu japońskiego, ogrodu – sadu z dziką łąką i niewielkiego ogródka na patio. Portrety wybranych roślin i zasady ich doboru to ostania część poradnika.Książka ilustrowana jest rysunkami i zawiera szczegółowe instrukcje wykonania ciekawych elementów ogrodu. Może być inspiracją dla wszystkich, którzy nie wiedzą od czego zacząć tworzenie swojego ogrodu.

 • 80,10 zł 89,00 zł

  Tworzymy nasze ogrody według własnego gustu i upodobań. Są odzwierciedleniem naszego poczucia estetyki, ale wskazują też na czasy, w których powstają. „Historia ogrodów” to kompendium wiedzy na temat dziejów ogrodnictwa od najstarszych ogrodów Mezopotamii, Egiptu i Persji po wiek XX. Autorka, projektantka ogrodów, światowej rangi autorytet w dziedzinie historii uprawy roślin w ogrodach omawia historyczne i kulturowe wpływy oddziałujące na dzisiejszą sztukę ogrodniczą. Opisywane założenia ogrodowe dotyczą całego świata. Poznajemy antyczne, klasyczne ogrody Grecji i Rzymu, nieziemsko piękne i zmysłowe ogrody islamu, ogrody średniowieczne, których głównym zadaniem było kierowanie myśli ku Bogu, zrównoważone założenia ogrodowe renesansu, barokowy rozkwit ogrodów europejskich. W czasach nam bliższych powstały odwołujące się do natury angielskie parki krajobrazowe i eklektyczne, czasami pełne sprzeczności ogrody XIX-wieczne. Podróż po ogrodach nie byłaby pełna bez poszukujących nowych horyzontów w ogrodnictwie ogrodów amerykańskich, odwołujących się do wielowiekowej tradycji ogrodów Chin i ascetycznych ogrodów japońskich, przepełnionych wieloznaczną symboliką. Modernistycznym rozwiązaniom początku XX wieku i zróżnicowanym ogrodom współczesnym poświęcone są ostatnie rozdziały książki.Koneserzy sztuki ogrodniczej znajdą w tej książce odpowiedź na pytanie, w jaki sposób ich ogród wpisuje się w kulturowe dziedzictwo społeczności ludzkiej. 

 • 33,30 zł 37,00 zł

  W naszej części świata ogród japoński wydaje się egzotyczny, jeśli jednak ktoś zna jego założenia, z powodzeniem może utworzyć go również w naszych warunkach. Dzika przyroda, w której ślady ingerencji człowieka są głęboko ukryte, będąca w japońskim ogrodzie ideałem, występuje przecież również u nas.Zasady i zastosowanie japońskiej sztuki ogrodniczej w praktyce przedstawia książka „Ogród japoński”. Książka prezentuje na zdjęciach i poglądowych ilustracjach możliwe do uzyskania w polskich warunkach rozwiązania. Prostota, harmonia i elegancja ogrodu japońskiego, asymetryczne zestawienia roślinności, symboliczne oddziaływanie wody i kamienia – elementów niezbędnych w klasycznym ogrodzie japońskim – to cechy pożądane w każdym praktycznie ogródku, który tworzymy wokół swojego domu. Trwały i niezwykły ogród japoński może więc być doskonałą alternatywą dla wymagających dużych nakładów pracy rabat kwiatowych.

 • 49,41 zł 54,90 zł

  Ogród to żywy organizm, zmienny i niestały. W jednym roku zachwyca, w innym nie budzi już tak pozytywnych emocji. Zaletą ogrodu jest to, że co roku może wyglądać inaczej. Do zmian ogrodu, które nie muszą być przeprowadzane przy wykorzystaniu wielkich nakładów pracy czy nakładów finansowych zachęca książka „Zmień swój ogród”.Autorki podpowiadają, jak wykonać inwentaryzację swojego ogrodu i przenieść jego wygląd na plan. Instruują, jak dokonać szybkich ulepszeń, np. w postaci zastosowania roślin doniczkowych, szybkiego cięcia, wykorzystania barw czy dodatkowych siedzisk oraz opisują podstawy ogrodnictwa: przygotowanie gleby, sadzenie, odchwaszczanie, pielęgnację, cięcie i inne. Najwięcej miejsca poświęcają jednak rozwiązywaniu konkretnych problemów związanych z ogrodami, których wygląd chcielibyśmy zmienić. Omawiają prace związane z ogrodami na różnych rodzajach gleb, ogrodami wietrznymi, cienistymi, różanymi, zatłoczonymi roślinnością, zbyt zadrzewionymi, ogrodami owocowymi i warzywnymi, zawierającymi niepotrzebne zabudowania i zaśmieconymi. Wskazują jednocześnie na zasadność tworzenia ogrodu w wybranym stylu i przedstawiają informacje o stylach ogrodów – od średniowiecznego po neokolonialny.Bogactwo pomysłów zaprezentowane w książce będzie niezwykłą inspiracją dla wszystkich lubiących zmiany.

 • 44,99 zł 49,99 zł

  Tytuł poradnika jest nieco przekorny, ale nie należy go rozumieć jako zachęty do stawiania w ogrodzie wigwamu.„Zamieszkaj w ogrodzie” to zbiór pomysłów na ściślejsze włączenie ogrodu w funkcjonowanie domu. Uczy, jak otworzyć dom na ogród i metaforycznie wprowadzić dom do ogrodu, jak harmonijnie połączyć oba te elementy, aby z przebywania zarówno w jednym, jak i w drugim czerpać jeszcze więcej przyjemności.Wnętrze i zewnętrze domu to dwie części tego samego obiektu, dobrze więc, jeśli nie konkurują ze sobą, a nawzajem się uzupełniają.  

 • 62,91 zł 69,90 zł

  Mały ogród, wielkie plany – tak często wygląda ogrodowa rzeczywistość. I bardzo dobrze, ponieważ wielkość ogrodu nie decyduje o jego jakości.Projektowanie małych ogrodów wymaga dobrego przemyślenia funkcji, jakie ogród ma spełniać. Z pewnością zrobili to autorzy 140 projektów małych ogrodów, które zostały pokazane w poradniku. Doświadczeni angielscy architekci krajobrazu prezentują swoje najlepsze projekty, przedstawiając je w postaci planów, które umożliwiają czytelnikom zrozumienie założeń koncepcyjnych. Szczególnie interesujące detale zostały przedstawione w postaci grafik, a efekty pracy projektanta możemy zobaczyć na fotografiach. Przeprowadzone prace każdy z autorów komentuje, wskazując najistotniejsze momenty i wyjaśniając, w jaki sposób pokonał trudności, z którymi spotkał się przy realizacji projektu. Inspirująca pozycja dla planujących założenie ogrodu lub dokonanie zmian w już istniejącym, szczególnie że założenia nasadzeń zostały przystosowane do polskich realiów.

na stronie