projektowanie ogrodów

 • 40,41 zł 44,90 zł

  Często wydaje nam się, że posianie czy posadzenie kwiatów na rabacie to nic trudnego. I mamy rację – to nic trudnego, o ile mamy trochę wiedzy i wyobraźni. Czasem jednak brakuje nam i jednego, i drugiego. Wówczas książka „Projektowanie rabat” może nam przyjść z pomocą. Projektanci ogrodów umieją zająć się nie tylko dużą przestrzenią całego ogrodu, ale także mniejszą powierzchnią wyznaczoną pod kwiatowe rabaty. Siedmiu znanych projektantów zieleni udowadnia na kartach tej książki, że wrażliwość każdego z nich jest inna, ale efekty, jakie można uzyskać przy jej wykorzystaniu i wiedzy równie doskonałe.Jeśli nie masz pomysłu na aranżację rabat w swoim ogrodzie albo odwagi do niecodziennego zestawienia roślin, sięgnij po tę inspirację.

 • 31,41 zł 34,90 zł

  Urządzanie ogrodu to zajęcie przyjemne i łatwe. O ile z pierwszym określeniem trudno dyskutować miłośnikom pracy w ogrodzie, o tyle z drugim wiele osób się nie zgodzi. Urządzanie ogrodu wymaga wyobraźni, wiedzy i umiejętności.Obszerny poradnik „Jak urządzić ogród” na pewno poszerzy naszą wiedzę. Na kilkuset stronach autorzy podsuwają praktyczne rady i nieszablonowe pomysły na aranżacje roślinne, rozwiązania świetlne i ozdoby ogrodowe. Podpowiadają, jak ułożyć cieszącą się w ostatnich latach popularnością drewnianą nawierzchnię, założyć oczko wodne, które nie będzie wymagało od nas przy obsłudze wiele nakładu pracy oraz jak sadzić i pielęgnować rośliny, by cieszyły nasze oczy.Poradnik poszerza naszą wiedzę na temat urządzania ogrodu oraz pobudza wyobraźnię, podsuwając inspirujące pomysły.

 • 13,50 zł 15,00 zł

  Tak jak ludzie różnią się między sobą, tak różnią się ich ogrody. W tej olbrzymiej różnorodności jest jednak stały element, który powtarza się pod każdą szerokością geograficzną – ogród ma zapewniać wytchnienie.Próbę stworzenia ogrodu marzeń w oparciu o wskazania znaków zodiaku przedstawia książka „Ogród marzeń. Wskazania znaków zodiaku, źródła energii”. W świecie roślin istnieją wzorce odpowiadające znakom zodiaku i ich odpowiednie zastosowanie w ogrodzie może przyczynić się do wzmocnienia naszej energii. Kompozycje powstałe przy udziale takich roślin będą odzwierciedlać skłonności i upodobania właściciela w stopniu większym niż te, które zostaną stworzone z roślin zestawionych przypadkowo.Jedne ogrody podobają się nam, inne budzą emocjonalny sprzeciw. Być może ma to związek z naszym znakiem zodiaku.     

 • 31,50 zł 35,00 zł

  Tworzenie ogrodu można porównać do malowania obrazu – roślinami i ogrodowymi budowlami nadajemy mu fakturę i kolory.Poradnik „Zakomponuj własny ogród” traktuje ogród jak pełen harmonii twór ręki człowieka. Powstawanie ogrodu rozpoczyna się od zaplanowania najważniejszych jego elementów, architektonicznych dominant: wejścia, ścieżek, miejsca odpoczynku, placu zabaw dla dzieci i innych niezbędnych każdemu części ogrodu. Każdy z tych elementów może być wykonany z różnych materiałów, z czego między innymi wynika ogrodowa różnorodność. W książce znajdziemy nie tylko pomysły na ogrodową architekturę, ale też odpowiedzi na pytania, jak założyć trawnik, jakie rośliny wykorzystać na żywopłot i które miejsca ogrodu wymagają szczególnej staranności nasadzeń.Projektowanie własnego ogrodu to duża przyjemność, szczególnie dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy.

 • 40,50 zł 45,00 zł

  Książka „Zmień swój ogród” to jedyny poradnik na rynku pokazujący, jak szybko i niewielkim kosztem zmienić fragment ogrodu. Zawiera 50 projektów rabat do niedużego ogrodu. Są wśród nich m.in. rabaty: na trawnik, pod okno, nad wodę, przy tarasie, narożne, kolorowe, wiosenne i letnie, ziołowe, warzywne, wiejskie i nowoczesne.Oprócz szczegółowych planów i rzutów perspektywicznych książka zawiera porady, jak założyć rabatę, jakie rośliny dobrać i jak gęsto je posadzić, by szybko utworzyły gotową kompozycję. Rośliny zostały dobrane do warunków panujących w polskich ogrodach.

 • 62,91 zł 69,90 zł

  Mały ogród, wielkie plany – tak często wygląda ogrodowa rzeczywistość. I bardzo dobrze, ponieważ wielkość ogrodu nie decyduje o jego jakości.Projektowanie małych ogrodów wymaga dobrego przemyślenia funkcji, jakie ogród ma spełniać. Z pewnością zrobili to autorzy 140 projektów małych ogrodów, które zostały pokazane w poradniku. Doświadczeni angielscy architekci krajobrazu prezentują swoje najlepsze projekty, przedstawiając je w postaci planów, które umożliwiają czytelnikom zrozumienie założeń koncepcyjnych. Szczególnie interesujące detale zostały przedstawione w postaci grafik, a efekty pracy projektanta możemy zobaczyć na fotografiach. Przeprowadzone prace każdy z autorów komentuje, wskazując najistotniejsze momenty i wyjaśniając, w jaki sposób pokonał trudności, z którymi spotkał się przy realizacji projektu. Inspirująca pozycja dla planujących założenie ogrodu lub dokonanie zmian w już istniejącym, szczególnie że założenia nasadzeń zostały przystosowane do polskich realiów.

 • 71,90 zł 79,89 zł

  Małe jest piękne – ta maksyma w stosunku do ogrodów z pewnością jest prawdziwa. Mały ogród najczęściej nie wymaga dużych nakładów pracy, a jego pielęgnacja może być prawdziwą przyjemnością. „Małe ogrody. Encyklopedia” uświadamia nam, że nawet w malutkim ogrodzie, na niewielkiej przestrzeni balkonu czy na miniaturowej powierzchni parapetu można stworzyć dający wiele radości, zielony kącik, który zapewni nam bliższy kontakt z przyrodą. Artykuły opisujące tworzenie i prowadzenie małych ogrodów i ogródków zawierają praktyczne porady w postaci zdjęć opatrzonych komentarzami. Na ilustracjach krok po kroku pokazano działania i prace ogrodnicze. Książka przekonuje, że w zakresie tworzenia ogrodów niewielka powierzchnia nie musi być przeszkodą, a głównym wrogiem bywa zwykły brak wyobraźni. Inspirujące pomysły na zagospodarowanie małych powierzchni przydadzą się nie tylko początkującym, ale także zaawansowanym i doświadczonym ogrodnikom.  

 • 44,99 zł 49,99 zł

  Tytuł poradnika jest nieco przekorny, ale nie należy go rozumieć jako zachęty do stawiania w ogrodzie wigwamu.„Zamieszkaj w ogrodzie” to zbiór pomysłów na ściślejsze włączenie ogrodu w funkcjonowanie domu. Uczy, jak otworzyć dom na ogród i metaforycznie wprowadzić dom do ogrodu, jak harmonijnie połączyć oba te elementy, aby z przebywania zarówno w jednym, jak i w drugim czerpać jeszcze więcej przyjemności.Wnętrze i zewnętrze domu to dwie części tego samego obiektu, dobrze więc, jeśli nie konkurują ze sobą, a nawzajem się uzupełniają.  

 • 49,41 zł 54,90 zł

  Ogród to żywy organizm, zmienny i niestały. W jednym roku zachwyca, w innym nie budzi już tak pozytywnych emocji. Zaletą ogrodu jest to, że co roku może wyglądać inaczej. Do zmian ogrodu, które nie muszą być przeprowadzane przy wykorzystaniu wielkich nakładów pracy czy nakładów finansowych zachęca książka „Zmień swój ogród”.Autorki podpowiadają, jak wykonać inwentaryzację swojego ogrodu i przenieść jego wygląd na plan. Instruują, jak dokonać szybkich ulepszeń, np. w postaci zastosowania roślin doniczkowych, szybkiego cięcia, wykorzystania barw czy dodatkowych siedzisk oraz opisują podstawy ogrodnictwa: przygotowanie gleby, sadzenie, odchwaszczanie, pielęgnację, cięcie i inne. Najwięcej miejsca poświęcają jednak rozwiązywaniu konkretnych problemów związanych z ogrodami, których wygląd chcielibyśmy zmienić. Omawiają prace związane z ogrodami na różnych rodzajach gleb, ogrodami wietrznymi, cienistymi, różanymi, zatłoczonymi roślinnością, zbyt zadrzewionymi, ogrodami owocowymi i warzywnymi, zawierającymi niepotrzebne zabudowania i zaśmieconymi. Wskazują jednocześnie na zasadność tworzenia ogrodu w wybranym stylu i przedstawiają informacje o stylach ogrodów – od średniowiecznego po neokolonialny.Bogactwo pomysłów zaprezentowane w książce będzie niezwykłą inspiracją dla wszystkich lubiących zmiany.

 • 26,91 zł 29,90 zł

  Ogródki skalne, bardzo popularne i mające wielu zwolenników, rzadko powstają w zupełnie naturalnych warunkach. Najczęściej powoływane są do życia ręką człowieka, który chce urozmaicić swoje otoczenie.Poradnik „Ogródki skalne. Budowa i pielęgnacja” przedstawia sposoby budowy małych i większych ogródków skalnych – alpinariów, suchych murków, pojemników, bo chociaż w większości ogrody skalne kojarzą nam się z większą przestrzenią, to tworzyć je można również w donicach, starych, drewnianych albo kamiennych korytach lub w misach.  Na różnorodność skalników składa się nie tyko rozmiar, ale także zastosowane skały czy kamienie oraz rośliny wykorzystane do ich aranżacji. Książka prezentuje rośliny idealnie pasujące do takich ogrodów, a także przedstawia informacje na temat ich pielęgnacji.Jeśli zamierzasz stworzyć ogród skalny w swoim ogrodzie albo na balkonie, sięgnij po ten zbiór informacji przygotowany przez doświadczonych ogrodników.

 • 58,50 zł 65,00 zł

  Urządzanie ogrodu to jedna z przyjemniejszych czynności, jakich można doświadczyć. Zestawianie roślin można porównać do malowania, w którym kształt, kolor i faktura mają znaczenie pierwszoplanowe. Ale życie ogrodu w momencie powstania dopiero się zaczyna i jeśli zieleń wokół nas ma trwać w dobrej kondycji, musimy wykazać się wiedzą i umiejętnościami.„Poradnik ogrodnika. 99 kroków do pięknego ogrodu” to kompendium wiedzy na temat zakładania i pielęgnacji ogrodu, które podpowiada, jak stworzyć harmonijną przestrzeń i jak o nią dbać. Pozwala też na przemyślenie, czy nie powinniśmy odmłodzić naszego istniejącego już ogrodu lub przeorganizować go. Ogród to przecież żywy, zmieniający się organizm – traktujmy jego kształtowanie jako nasz przywilej. Autorzy przedstawiają 12 prostych zasad urządzania ogrodu, które pomogą każdemu ogrodnikowi. Początkującego uchronią przed popełnieniem błędów, a doświadczonemu przypomną o zrobieniu rachunku sumienia w zakresie wypełniania tych zasad.

 • 33,08 zł 36,75 zł

  Prawdopodobnie każdy, kogo pasjonują rośliny, marzy o stworzeniu własnej zielonej oazy. Nie każdemu jest to dane, ale jeśli tylko można, trzeba spróbować.W książce „Mój pierwszy ogród” znajdziemy opis realizacji 26 zróżnicowanych projektów, z których możemy czerpać inspirację. Co istotne, proponowane do nasadzeń drzewa, krzewy i pozostałe rośliny nie są wymagające i z pewnością nie będą sprawiały kłopotu w uprawie. W przypadku tworzenia pierwszego ogrodu jest to bardzo ważne, bo przecież nie mamy doświadczenia, a i na wiedzy nam nie zbywa. Z książki dowiemy, w jaki sposób wytyczyć alejki, założyć trawnik, na co zwrócić uwagę przy sadzeniu drzew i zakładaniu warzywnika, jak zaplanować i urządzić kącik zabaw dla dzieci. Czy pierwszy ogród jest najważniejszy? Może nie, ale na pewno budzi najwięcej emocji.

 • 33,30 zł 37,00 zł

  W naszej części świata ogród japoński wydaje się egzotyczny, jeśli jednak ktoś zna jego założenia, z powodzeniem może utworzyć go również w naszych warunkach. Dzika przyroda, w której ślady ingerencji człowieka są głęboko ukryte, będąca w japońskim ogrodzie ideałem, występuje przecież również u nas.Zasady i zastosowanie japońskiej sztuki ogrodniczej w praktyce przedstawia książka „Ogród japoński”. Książka prezentuje na zdjęciach i poglądowych ilustracjach możliwe do uzyskania w polskich warunkach rozwiązania. Prostota, harmonia i elegancja ogrodu japońskiego, asymetryczne zestawienia roślinności, symboliczne oddziaływanie wody i kamienia – elementów niezbędnych w klasycznym ogrodzie japońskim – to cechy pożądane w każdym praktycznie ogródku, który tworzymy wokół swojego domu. Trwały i niezwykły ogród japoński może więc być doskonałą alternatywą dla wymagających dużych nakładów pracy rabat kwiatowych.

 • 33,30 zł 37,00 zł

  Kiedy szczęśliwy posiadacz działki staje przed wyborem stylu ogrodu, nierzadko zaczyna się wahać. Zbudować ogród minimalistyczny czy naturalistyczny? Stworzyć kwietne kobierce czy posadzić byliny i krzewy? Rozłożyć prace w czasie czy zrobić ogród od razu w całości?Książka „Wybierz ogród dla siebie” pomaga podjąć decyzję. Przedstawia typy ogrodów na przykładzie dziesięciu funkcjonujących w rzeczywistości. Opisuje zamysł ich utworzenia, powstanie, sposób urządzenia oraz zabiegi pielęgnacyjne, jakim powinien podlegać każdy z nich. Każdy z ogrodów został zaprezentowany na planach i zdjęciach, a informacje uzupełniono o podanie nazw wykorzystanego przy ich budowie sprzętu i orientacyjnych kosztów utrzymania.Książka stanowi bardzo praktyczne źródło wiedzy. Podpowiada różne rozwiązania i chociaż decyzję i tak każdy właściciel nowego ogrodu musi podjąć samodzielnie, to dzięki temu przewodnikowi nie czuje się w procesie decyzyjnym osamotniony.

 • 80,10 zł 89,00 zł

  Tworzymy nasze ogrody według własnego gustu i upodobań. Są odzwierciedleniem naszego poczucia estetyki, ale wskazują też na czasy, w których powstają. „Historia ogrodów” to kompendium wiedzy na temat dziejów ogrodnictwa od najstarszych ogrodów Mezopotamii, Egiptu i Persji po wiek XX. Autorka, projektantka ogrodów, światowej rangi autorytet w dziedzinie historii uprawy roślin w ogrodach omawia historyczne i kulturowe wpływy oddziałujące na dzisiejszą sztukę ogrodniczą. Opisywane założenia ogrodowe dotyczą całego świata. Poznajemy antyczne, klasyczne ogrody Grecji i Rzymu, nieziemsko piękne i zmysłowe ogrody islamu, ogrody średniowieczne, których głównym zadaniem było kierowanie myśli ku Bogu, zrównoważone założenia ogrodowe renesansu, barokowy rozkwit ogrodów europejskich. W czasach nam bliższych powstały odwołujące się do natury angielskie parki krajobrazowe i eklektyczne, czasami pełne sprzeczności ogrody XIX-wieczne. Podróż po ogrodach nie byłaby pełna bez poszukujących nowych horyzontów w ogrodnictwie ogrodów amerykańskich, odwołujących się do wielowiekowej tradycji ogrodów Chin i ascetycznych ogrodów japońskich, przepełnionych wieloznaczną symboliką. Modernistycznym rozwiązaniom początku XX wieku i zróżnicowanym ogrodom współczesnym poświęcone są ostatnie rozdziały książki.Koneserzy sztuki ogrodniczej znajdą w tej książce odpowiedź na pytanie, w jaki sposób ich ogród wpisuje się w kulturowe dziedzictwo społeczności ludzkiej. 

 • 35,10 zł 39,00 zł

  Zwiedzając różne ogrody, a miłośnicy ogrodów potrafią robić to namiętnie, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że moglibyśmy z nich więcej wyczytać, gdybyśmy więcej wiedzieli na temat założeń ich twórców i tendencji epoki, w której powstawały.Książka Lorraine Harrison „Jak czytać ogrody. Krótki kurs historii ogrodów” przybliża wiedzę na temat historii ogrodów i pozwala zrozumieć zmieniające się na przestrzeni wieków wymagania twórców i właścicieli ogrodów. Ogrody oglądane okiem eksperta odkrywają przed nami sekrety, istnienia których nie spodziewalibyśmy się. Egzotyczne w danym okresie rośliny zaczynają świadczyć o magnackich fortunach, a kunsztowne ogrodowe budowle i przemyślny kształt ścieżek każą podziwiać ludzką fantazję. Dążenia właścicieli można zauważyć nie tylko podczas podziwiania wielkich założeń ogrodowych, ale również w przypadku małych ogródków przydomowych. Bogactwo ogrodów zaprezentowanych w książce, zarówno z naszego kręgu kulturowego, jak i z kultur odległych, zachęca do zwiedzania ogrodów na całym świecie. Wszędzie przecież ogród świadczy o ludziach, o ich marzeniach, aspiracjach i ich życiu.

 • 17,91 zł 19,90 zł

  „Fachowe rady” to nazwa serii zwięzłych przewodników, przeznaczona dla osób zamierzających rozpocząć prace w swoim ogrodzie.Mała powierzchnia ogrodu wymaga szczególnej uwagi przy  projektowaniu i określonej roślinności. Poradnik „Mały ogród” zbiera najważniejsze informacje związane z planowaniem i wykonaniem ogrodu na ograniczonej przestrzeni. Autor dowodzi, że nawet w małym ogrodzie możemy mieć wiele elementów, na które wydawałoby się, można sobie pozwolić tylko w średnich lub dużych ogrodach. Podpowiada, jakie gatunki roślin wykorzystywać do nasadzeń, prezentując wybrane byliny, małe drzewa i krzewy, rośliny do ogródków skalnych, wodne, ozdobne trawy i bambusy, zioła, rośliny do pojemników, małe iglaki, drzewa i krzewy owocowe. Opisuje ogrodzenia, ścieżki, schody i inne elementy ogrodowej architektury i daje praktyczne rady dotyczące ich wykonania.Nawet jeśli nasz ogród jest bardzo mały, możemy z niego czerpać dużą radość.

 • 17,91 zł 19,90 zł

  „Fachowe rady” to nazwa serii zwięzłych przewodników, przeznaczona dla osób zamierzających rozpocząć prace w swoim ogrodzie.„Projektowanie ogrodu” prezentuje podstawy działań projektowych i zwraca uwagę na to, co należy uwzględnić przy projektowaniu zielonej przestrzeni. Omawia techniki projektowania, planowanie prac oraz sposoby realizacji głównych elementów ogrodu: murki i parkany, dróżki, schodki, trawniki, patio, pergole i budowle ogrodowe, wskazując techniki konstrukcyjne. Przedstawia podstawowe zagadnienia związane z tworzeniem ogrodu warzywnego, ziołowego, skalnego, wodnego, miejskiego, w stylu naturalnym, śródziemnomorskim, angielskim, ogrodu japońskiego, ogrodu – sadu z dziką łąką i niewielkiego ogródka na patio. Portrety wybranych roślin i zasady ich doboru to ostania część poradnika.Książka ilustrowana jest rysunkami i zawiera szczegółowe instrukcje wykonania ciekawych elementów ogrodu. Może być inspiracją dla wszystkich, którzy nie wiedzą od czego zacząć tworzenie swojego ogrodu.

 • 44,91 zł 49,90 zł

  Posiadanie ogrodu i możliwość jego zagospodarowania to czysta przyjemność. Doświadczeni autorzy książki „ABC ogrodu” twierdzą, że ogród doskonały to taki, który nas zaskakuje, a oryginalności nie zapewnia mu ilość kwiatów, a bardziej ukształtowanie przestrzeni, proporcje i kontrasty. I pomysły na takie właśnie zaskakujące zagospodarowanie ogrodu przedstawiają.Wielką zaletą poradnika jest zebranie bardzo wielu wiadomości na temat ogrodowej uprawy. Książka omawia kształtowanie ogrodu, sposoby uprawy drzew i krzewów liściastych, iglastych i owocowych, różaneczników i azalii, żywopłotów, róż, pnączy, bylin, roślin jednorocznych, dwuletnich, do ogrodów skalnych i roślin cebulowych.Uprawie warzyw w gruncie, inspekcie i szklarni poświęcone są dwa kolejne rozdziały, a na zakończenie przedstawiono zasady kompostowania i użycia kompostu oraz metody walki ze szkodnikami i chorobami roślin. Całość ilustruje ponad 220 zdjęć, wykonanych w istniejącym od trzydziestu lat ogrodzie ich autora.„ABC ogrodu” to lektura nie tylko dla początkujących ogrodników, na co wskazywałby tytuł. Każdy miłośnik zieleni doceni jej walory.

 • 23,63 zł 26,25 zł

  Utalentowany i pracowity ogrodnik stworzy roślinne rabaty nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Będzie jednak do tego potrzebował samozaparcia i dużej dawki wiedzy.Z trudnym terenem, jaki opisuje książka „Ogród na trudnym terenie”, mamy do czynienia w mniejszym lub większym stopniu wszyscy. Sucha, jałowa albo ciężka i podmokła gleba bardzo często jest powodem rezygnacji rolników z jej uprawiania. W efekcie przydomowy ogródek tworzymy na spękanej ziemi, dodatkowo zniszczonej budową domu. Szczęśliwcy, którzy mają działki leśne też borykają się z trudnościami, bo przecież ziemia leśna do żyznych nie należy. Na trudnym terenie, wyjątkowo suchym lub cienistym, podmokłym, leśnym, czy na zboczu można jednak wyczarować oazę. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny sadzić i jak to robić oraz jakich zabiegów pielęgnacyjnych nie zaniechać. O tych aspektach tworzenia ogrodu traktuje ten poradnik. Jeśli degradacja środowiska naturalnego będzie postępować w takim tempie, za kilkanaście lat nie będzie terenu „łatwego” do zakładania ogrodu. Warto przygotować się na taką ewentualność.

 • 40,50 zł 45,00 zł

  Iglaki są bardzo popularne w naszych ogrodach. Różnorodność ich gatunków i odmian, a co za tym idzie pokroju, wielkości, kolorów zachęca do ich stosowania szczególnie tych, którym zależy na ograniczeniu grabienia liści. Iglaki jednak doskonale współgrają z roślinami liściastymi, o czym łatwo przekonać się, sięgając po poradnik „Ogród z iglakami. Sztuka kompozycji”.Książka przedstawia rodzaje, gatunki i odmiany iglaków, grupując je według form koron drzew i krzewów, barw, faktury i struktury. Znaczącą część stanowi przedstawienie zasad tworzenia kompozycji, zarówno jedno-, jak i wieloelementowych, z wykorzystaniem wyłącznie roślin iglastych, kompozycji iglakowych w pojemnikach, kompozycji ogrodowych iglaków w połączeniu z roślinami liściastymi, wrzosowatymi, roślinami wieloletnimi, kwiatami jednorocznymi, w kompozycjach skalnych, nadwodnych, z kamieniami naturalnymi i z elementami nieroślinnymi. Omówione również zostały różne formy żywopłotów, a także zasady tworzenia kompozycji przed domem, w ogrodzie frontowym, jak i za domem, w ogrodzie rekreacyjnym. W podsumowaniu znalazło się dziesięć najistotniejszych wskazówek dotyczących aranżowania kompozycji iglakowych. Pamiętnie o nich pozwoli nam uzyskać efektowny ogród z iglakami.

 • 25,92 zł 28,80 zł

  Poszczególne elementy, które wypełniają ogrody, są tego samego typu: drzewa, krzewy, trawniki, woda, rabaty kwiatowe, mała architektura. W ostatecznym wykonaniu zyskują jednak indywidualny wymiar i próżno szukać dwóch identycznych realizacji.Tytuł książki „Ogród w stylu…” oznacza ogród będący wyrazem upodobań właściciela, stworzony w jego stylu, w zgodzie z jego oczekiwaniami. Każdy zaprezentowany ogród jest umiejscowiony w konkretnej przestrzeni, z której czerpie nie tylko informacje o otaczającej naturze, ale również podstawowe założenia.   Przedstawione projekty ogrodów inspirują do poszukiwań najlepszego dla każdego z nas rozwiązania, rozwiązania, które będzie źródłem radości i satysfakcji.

 • 53,10 zł 59,00 zł

  Na całym świecie są takie ogrody, bez istnienia których świat roślin ubożałby z roku na rok. Ogrody botaniczne stanowią miejsce szczególnej ochrony roślin, roślin rzadkich i nietypowych, takich, których często próżno szukać w warunkach naturalnych. Przegląd najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata znajdziemy w książce o tym samym tytule.Autorka, botanik z wykształcenia, postanowiła przybliżyć nam bardzo różnorodne kolekcje roślin pochodzących z całego świata. Opisuje 60 ogrodów botanicznych, umiejscowionych na wszystkich kontynentach świata, starając się wskazać unikatowość każdego z nich. Ogrody botaniczne to bowiem nie tylko kolekcje roślin, choć te są najważniejsze, i prace badawcze prowadzone nad nimi, ale również historia, założenia krajobrazowe i architektoniczne oraz ludzie, za sprawą których takie ogrody powstają i działają. Album, przepięknie ilustrowany zdjęciami, przenosi nas w różne miejsca globu i daje wyobrażenie o nierzadko olbrzymiej pracy włożonej przez założycieli w realizację marzeń.  Jeśli nie możesz w naturze zobaczyć wszystkich tych przyrodniczych cudowności, zajrzyj do tej książki. Nie poczujesz co prawda zapachu kwiatów, ale na pewno przekonasz się, jak zróżnicowany, urzekający i jak bardzo wymagający ochrony jest świat roślin.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Upalne, suche lato w naszych warunkach klimatycznych zdarza się coraz częściej, a nie wszystkie rośliny dobrze znoszą silne nasłonecznienie i suszę. Dobór właściwych gatunków roślin pozwala na stworzenie pięknego ogrodu, któremu niestraszne będą nawet ekstremalne zjawiska pogodowe.„Ogród odporny na suszę. Rośliny na nasłonecznione stanowiska i jałowe gleby” to doskonała propozycja dla osób, chcących zagospodarować niekorzystne dla roślin środowisko. Informacje zawarte w poradniku pomogą dobrać odpowiednie rośliny, które nie będą wymagały obfitego, częstego podlewania i będą łatwe w uprawie. Wśród nich znajdują się zaprezentowane w książce kaktusy i inne sukulenty, zioła, trawy ozdobne i rośliny okrywowe, rośliny cebulowe, byliny, pnącza, a także krzewy i rośliny jednoroczne. Wbrew pozorom wybór jest dosyć duży, choć w pierwszym odruchu trudno sobie wyobrazić roślinę, która woli przesuszony piasek od żyznego czarnoziemu. Warto zadbać o to, by rośliny w naszym ogrodzie dostosować do warunków w nim panujących. Odwrotne działanie jest oczywiście możliwe, ale będzie wymagało dużych nakładów finansowych i jeszcze więcej pracy.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Każdy kto przymierzał się do założenia ogrodu wie, że to zadanie tylko pozornie jest łatwe. Jest tyle zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę, że łatwo przeoczyć jakieś elementy, co później zemści się nie najlepszym wyglądem ogrodu lub niedoskonałym zdrowiem roślin.Przewodnik „Zaprojektuj ogród swoich marzeń” umożliwia poddanie prac projektowo-przygotowawczych ocenie pod kątem realizacji wszystkich niezbędnych zadań. W siedmiu krokach grupuje niezbędne do wykonania prace i podpowiada, jak wykonać inwentaryzację działki z uwzględnieniem listy życzeń i potrzeb, w jaki sposób zaplanować ukształtowanie przestrzenne, jak wybrać styl i materiały do wykonania elementów małej architektury, jakie rośliny zasadzić oraz w jakie urządzenia nawadniające i oświetlające wyposażyć nasz ogród. W ostatnim kroku zachęca do podjęcia działania związanego z realizacją zaprojektowanego ogrodu.Książka przydatna nie tylko na etapie powstawania ogrodu, ale również w przypadku jego przebudowy.

 • 21,51 zł 23,90 zł

  Czy pięknymi roślinami można cieszyć się przez cały rok? Na to pytanie poradnik „Folie, szklarnie, ogrody zimowe” odpowiada twierdząco. Osłony roślin służą wydłużeniu okresu wegetacji roślin ozdobnych i jadalnych. Pozwalają cieszyć się ich smakiem, zanim warzywa pojawią się masowo na rynku i wtedy, gdy już z niego znikną.Poradnik w pierwszym rozdziale prezentuje opis osłon ogrodowych i ich funkcje. Omawia folie, tunele, namioty foliowe, inspekty, szklarnie, ogrody zimowe, witryny w pomieszczeniach mieszkalnych i inne. Drugi rozdziała to praktyczne porady związane z budową osłon, materiałami, z których są wykonywane i zasadami użytkowania tych budowli. Uprawie roślin w osłonach ogrodowych poświęcony jest rozdział trzeci.Książka powinna zainteresować wszystkich, którzy chcą uprawiać rośliny przez cały rok.

 • 73,80 zł 82,00 zł

  Autorka książki „Hortulus – ogrody marzeń. Marzenie spełnione” stworzyła wielotematyczny ogród Hortulus w Dobrzycy i zajmuje się nim od dwudziestu lat. Swoje doświadczenie przekazuje w książce.Książka opisuje sposoby kształtowania przestrzeni ogrodu tak, aby stał się harmonijną całością. Podpowiada, w jaki sposób wykorzystać elementy małej architektury ogrodowej i jakie rośliny zastosować, aby uzyskać różny styl ogrodu, jak zestawiać kolory roślin, by nawzajem się podkreślały lub uzupełniały. Jest jednocześnie zapisem historii powstawania ogrodów tematycznych w Dobrzycy - zawiera dokładne opisy i plany ogrodu w stylu francuskim, japońskim, śródziemnomorskim, trzech ogrodów ziołowych, ogrodu wodnego i rosarium. Uzupełniają je pozostałe ogrody tematyczne: ogród biały, żółto-niebieski, ogród w stylu wiejskim, ogród zapachu, ogród w cieniu oraz ogród wodny inspirowany stylem Gaudiego, niezwykłego architekta katalońskiego.Doskonała lektura dla lubiących różnorodność ogrodu. Album ilustrowany jest kilkuset zdjęciami projektów ogrodów i roślin sprawdzonych w naszych warunkach klimatycznych.

 • 64,42 zł 71,58 zł

  „Słownik roślin użytkowych” liczy ponad 1400 haseł. Zawiera nazwy łacińskie rodzin, rodzajów i większości gatunków roślin, a także nazwy polskie, angielskie, niemieckie, francuskie i rosyjskie.Oprócz części słownikowej zawiera również ryciny i informacje na temat roślin, które w uprawie ogrodniczej pojawiły się niedawno. Jest doskonałą pomocą dla osób zawodowo zajmujących się ogrodnictwem i tłumaczeniem tekstów o roślinach. Zainteresuje też osoby, które lubią poszerzać wiedzę.

 • 41,69 zł 46,32 zł

  Rośliny na skalniakach najczęściej wyglądają niepozornie, ale bliższe ich poznanie przekonuje, że to fascynujący świat niezwykle odpornych zawodników.Poradnik „Skalniaki” prezentuje rzadko spotykanych w naszych ogrodach przedstawicieli tej grupy roślin. Autor świadomie skupił się na pokazaniu mniej znanych roślin, gdyż informacje na temat częściej uprawianych dostępne są w wielu poradnikach. Wszystkie zaprezentowane rośliny żyją w ogrodzie własnym autora i opisane zostały na podstawie długoletnich obserwacji.Książka nie rości sobie pretensji do bycia naukowym opracowaniem. Przeznaczona jest dla miłośników roślin skalnych wrażliwych na ich piękno i chcących poszerzyć swoją praktyczną wiedzę na temat ich uprawy. 

 • 71,10 zł 79,00 zł

  Co robi ktoś, kto nie wie, jak ma wykonać jakąś czynność? Szuka informacji, czyta, pyta kogoś, kto wie. Co robi ktoś, kto wie, jak wykonywać daną czynność? Zapytany – chce być pomocny i odpowiada albo nie czuje potrzeby bycia miłym i nie odpowiada.Autorzy „Wielkiej encyklopedii ogrodu. Wademekum. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania” to prawdopodobnie bardzo mili ludzie. Opracowany na zasadzie pytań i odpowiedzi poradnik uprawy ogrodu wskazuje na ich potrzebę bycia pomocnymi i dużą fachowość. Odpowiadają na pytania zarówno najprostsze, formułowane przez nowicjuszy ogrodowej pasji, jak i na te zadawane przez doświadczonych już amatorów ogrodnictwa. Zagadnienia związane z planowaniem ogrodu i małą architekturą ogrodową nie mają dla nich tajemnic. W poradniku poruszana jest problematyka przygotowania gleby pod uprawę, dbałości o nią w trakcie okresu wegetacji roślin, rozmnażania i formowania roślin, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Książka radzi również, jak rozwiązywać problemy uprawy pod osłonami oraz jak pielęgnować rośliny w pojemnikach.„Wielka encyklopedia ogrodu” to bezcenna pomoc dla każdego czującego potrzebę zajmowania się własnym ogrodem.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Rośliny rosnące na skale? Trudno sobie to wyobrazić, jednak są rośliny, które uwielbiają takie spartańskie warunki.Wśród roślin skalnych dominują niewielkie krzewinki, dające sobie szczególnie dobrze radę na rozgrzanych słońcem stokach, ale znajdziemy wśród nich również rośliny na miejsca zaledwie rozjaśnione, a także na miejsca cieniste. Roślinami skalnymi na pewno będziemy mogli udekorować zielone dachy, na których często czują się bardzo dobrze. Odpowiednio pielęgnowane i rozmnażane szybko pokryją przeznaczoną im powierzchnię i wniosą kolorową radość w zielone otoczenie. Książka prezentuje przegląd najpopularniejszych roślin skalnych i podpowiada, jak łączyć je w grupy, aby nawzajem się wspierały i stworzyły efektowne kobierce.

 • 71,91 zł 79,90 zł

  Budowa domu i tworzenie wokół niego ogrodu to zadanie wymagające. Przystępując do działania, musimy mieć świadomość, że nie zawsze będziemy mieli możliwość poprawienia źle wykonanych prac. Dlatego etap wstępny, projektowy jest tak ważny.„Twoje studio projektowe” jest odpowiedzią na potrzeby tych wszystkich, którzy chcieliby na samodzielnie wykonanym projekcie sprawdzić, czy ich wizja domu lub ogrodu jest dobra. Wymagania techniczne jakie stawia ten program to procesor Intel Pentium, Celeron, Xeon, CentrinoWindows XP lub wyższy, 64 MB RAM oraz 1,3 GB wolnego miejsca na dysku.Projekt domu czy ogrodu można i należy powierzyć fachowcom, jednak nie zaszkodzi wcześniej samodzielnie sprawdzić, jak nasze wyobrażenia mają się do rzeczywistości. Warto to zrobić chociażby po to, by jeśli zajdzie potrzeba korzystania z usług profesjonalisty, skrócić czas niezbędny na tłumaczenie, o co nam chodzi.

 • 31,50 zł 35,00 zł

  Sztuka ogrodów to rozległa tradycja, której początki sięgają odległej przeszłości.Książka „Ogrody chińskie” przybliża historię i symbolikę założeń ogrodowych w Chinach, które powstawały w Państwie Środka już w XVI w. p.n.e. Miały wówczas ścisły związek z przyrodą, z obserwacji której zrodziły się jako oryginalnie ukształtowane ręką człowieka twory. Wykorzystywały otaczającą je faunę i podlegały prawom natury.Książka szczególnie zajmująca dla osób interesujących się historią ogrodów i starożytnymi cywilizacjami.

 • 89,10 zł 99,00 zł

  Historia ogrodów nie każdego interesuje, może jednak warto ją poznać? Każdy przecież w jakimś sensie tworzy historię w swoim ogrodzie. Uwarunkowania kulturowe i historyczne związane z tworzeniem ogrodów powinny być znane przede wszystkim studentom architektury krajobrazu, architektury i urbanistyki, historii sztuki, architektom i projektantom ogrodów, historykom sztuki, właścicielom i opiekunom zabytkowych ogrodów i parków. Dla nich podręcznik „Historia ogrodów” przeznaczony jest w pierwszej kolejności. Nie znaczy to jednak, że prawdziwi pasjonaci ogrodów nie znajdą tu dla siebie nic ciekawego. Wręcz przeciwnie.„Historia ogrodów” stanowi najpełniejszą napisaną w języku polskim publikację dotyczącą rozwoju sztuki ogrodowej na świecie. Jej wielką zaletą jest uwzględnienie dokonań polskiego ogrodnictwa. Bogato ilustrowane kompendium wiedzy przedstawia ogrody od czasów starożytności do końca XX w., wskazując cechy charakterystyczne dla sztuki ogrodowej w danym okresie i prezentując przykłady najdoskonalszych ogrodów i parków.Tom 1 dotyczy ogrodów powstałych od starożytności do okresu późnego baroku i opisuje obiekty zarówno zachowane, jak i te, które już nie istnieją.

 • 44,91 zł 49,90 zł

  Biały, żółty, purpurowy czy może niebieski? Każdy kolor może znaleźć się w ogrodzie i każdy będzie go zdobił.Autor „Barw w ogrodzie” przekonuje, że aranżując ogród należy brać pod uwagę kolor kwiatów i innych roślin, ponieważ jednym z wyznaczników ogrodowej kompozycji jest harmonia barw. W książce autor poddał analizie różne stylistyki i różne zestawienia kolorystyczne. Opisał je nie tylko ze znawstwem projektanta zieleni, ale również z przekonaniem pasjonata i wrażliwością wnikliwego obserwatora. Z podpowiedzi eksperta zawsze warto korzystać.

 • 52,92 zł 58,80 zł

  Każdy ogród, niezależnie od tego czy duży, czy mały może być źródłem radości. Jeśli jest dobrze zaprojektowany, doskonale służy swoim właścicielom, stanowiąc przedłużenie powierzchni mieszkalnej.O tym, jak zaprojektować ogród, mówi poradnik „Projektowanie małego ogrodu”. Podpowiada, w jaki sposób stworzyć plan małych przestrzeni przy maksymalnym wykorzystaniu powierzchni i prezentuje różne typy ogrodów. Poznajemy zatem ogród za domem, ogród wiejski wykorzystujący nowoczesne rozwiązania, ogród na skarpie i ogród przed domem. Książka porusza także problematykę ogrodowej architektury, opisując zasady projektowania trawników, tarasów i nawierzchni, ścieżek, schodów, murków, płotów, paneli i trejaży, pergol, łuków i elementów wodnych. Interesujący jest rozdział przedstawiający schematy nasadzeń roślin w zależności od tego, w jakim miejscu znajduje się rabata. Propozycje roślin dotyczą rabaty słonecznej, półcienistej, zacienionej, podwyższonej, skalnej, pachnącej, pod drzewami, rabaty złożonej z roślin o różnym ulistnieniu i z roślin przeznaczonych do ogrodu bagiennego.Ogrody, tak jak ludzie, mają dusze. Mały ogród może być wielki, jeśli nie powierzchnią to duchem.

na stronie