Brak produktów
Tworzymy nasze ogrody według własnego gustu i upodobań. Są odzwierciedleniem naszego poczucia estetyki, ale wskazują też na czasy, w których powstają. „Historia ogrodów” to kompendium wiedzy na temat dziejów ogrodnictwa od najstarszych ogrodów Mezopotamii, Egiptu i Persji po wiek XX. Autorka, projektantka ogrodów, światowej rangi autorytet w dziedzinie historii uprawy roślin w ogrodach omawia historyczne i kulturowe wpływy oddziałujące na dzisiejszą sztukę ogrodniczą. Opisywane założenia ogrodowe dotyczą całego świata. Poznajemy antyczne, klasyczne ogrody Grecji i Rzymu, nieziemsko piękne i zmysłowe ogrody islamu, ogrody średniowieczne, których głównym zadaniem było kierowanie myśli ku Bogu, zrównoważone założenia ogrodowe renesansu, barokowy rozkwit ogrodów europejskich. W czasach nam bliższych powstały odwołujące się do natury angielskie parki krajobrazowe i eklektyczne, czasami pełne sprzeczności ogrody XIX-wieczne. Podróż po ogrodach nie byłaby pełna bez poszukujących nowych horyzontów w ogrodnictwie ogrodów amerykańskich, odwołujących się do wielowiekowej tradycji ogrodów Chin i ascetycznych ogrodów japońskich, przepełnionych wieloznaczną symboliką. Modernistycznym rozwiązaniom początku XX wieku i zróżnicowanym ogrodom współczesnym poświęcone są ostatnie rozdziały książki.Koneserzy sztuki ogrodniczej znajdą w tej książce odpowiedź na pytanie, w jaki sposób ich ogród wpisuje się w kulturowe dziedzictwo społeczności ludzkiej.
W naszej części świata ogród japoński wydaje się egzotyczny, jeśli jednak ktoś zna jego założenia, z powodzeniem może utworzyć go również w naszych warunkach. Dzika przyroda, w której ślady ingerencji człowieka są głęboko ukryte, będąca w japońskim ogrodzie ideałem, występuje przecież również u nas.Zasady i zastosowanie japońskiej sztuki ogrodniczej w praktyce przedstawia książka „Ogród japoński”. Książka prezentuje na zdjęciach i poglądowych ilustracjach możliwe do uzyskania w polskich warunkach rozwiązania. Prostota, harmonia i elegancja ogrodu japońskiego, asymetryczne zestawienia roślinności, symboliczne oddziaływanie wody i kamienia – elementów niezbędnych w klasycznym ogrodzie japońskim – to cechy pożądane w każdym praktycznie ogródku, który tworzymy wokół swojego domu. Trwały i niezwykły ogród japoński może więc być doskonałą alternatywą dla wymagających dużych nakładów pracy rabat kwiatowych.
Ogród to żywy organizm, zmienny i niestały. W jednym roku zachwyca, w innym nie budzi już tak pozytywnych emocji. Zaletą ogrodu jest to, że co roku może wyglądać inaczej. Do zmian ogrodu, które nie muszą być przeprowadzane przy wykorzystaniu wielkich nakładów pracy czy nakładów finansowych zachęca książka „Zmień swój ogród”.Autorki podpowiadają, jak wykonać inwentaryzację swojego ogrodu i przenieść jego wygląd na plan. Instruują, jak dokonać szybkich ulepszeń, np. w postaci zastosowania roślin doniczkowych, szybkiego cięcia, wykorzystania barw czy dodatkowych siedzisk oraz opisują podstawy ogrodnictwa: przygotowanie gleby, sadzenie, odchwaszczanie, pielęgnację, cięcie i inne. Najwięcej miejsca poświęcają jednak rozwiązywaniu konkretnych problemów związanych z ogrodami, których wygląd chcielibyśmy zmienić. Omawiają prace związane z ogrodami na różnych rodzajach gleb, ogrodami wietrznymi, cienistymi, różanymi, zatłoczonymi roślinnością, zbyt zadrzewionymi, ogrodami owocowymi i warzywnymi, zawierającymi niepotrzebne zabudowania i zaśmieconymi. Wskazują jednocześnie na zasadność tworzenia ogrodu w wybranym stylu i przedstawiają informacje o stylach ogrodów – od średniowiecznego po neokolonialny.Bogactwo pomysłów zaprezentowane w książce będzie niezwykłą inspiracją dla wszystkich lubiących zmiany.
Tytuł poradnika jest nieco przekorny, ale nie należy go rozumieć jako zachęty do stawiania w ogrodzie wigwamu.„Zamieszkaj w ogrodzie” to zbiór pomysłów na ściślejsze włączenie ogrodu w funkcjonowanie domu. Uczy, jak otworzyć dom na ogród i metaforycznie wprowadzić dom do ogrodu, jak harmonijnie połączyć oba te elementy, aby z przebywania zarówno w jednym, jak i w drugim czerpać jeszcze więcej przyjemności.Wnętrze i zewnętrze domu to dwie części tego samego obiektu, dobrze więc, jeśli nie konkurują ze sobą, a nawzajem się uzupełniają.
Mały ogród, wielkie plany – tak często wygląda ogrodowa rzeczywistość. I bardzo dobrze, ponieważ wielkość ogrodu nie decyduje o jego jakości.Projektowanie małych ogrodów wymaga dobrego przemyślenia funkcji, jakie ogród ma spełniać. Z pewnością zrobili to autorzy 140 projektów małych ogrodów, które zostały pokazane w poradniku. Doświadczeni angielscy architekci krajobrazu prezentują swoje najlepsze projekty, przedstawiając je w postaci planów, które umożliwiają czytelnikom zrozumienie założeń koncepcyjnych. Szczególnie interesujące detale zostały przedstawione w postaci grafik, a efekty pracy projektanta możemy zobaczyć na fotografiach. Przeprowadzone prace każdy z autorów komentuje, wskazując najistotniejsze momenty i wyjaśniając, w jaki sposób pokonał trudności, z którymi spotkał się przy realizacji projektu. Inspirująca pozycja dla planujących założenie ogrodu lub dokonanie zmian w już istniejącym, szczególnie że założenia nasadzeń zostały przystosowane do polskich realiów.
Biały, żółty, purpurowy czy może niebieski? Każdy kolor może znaleźć się w ogrodzie i każdy będzie go zdobił.Autor „Barw w ogrodzie” przekonuje, że aranżując ogród należy brać pod uwagę kolor kwiatów i innych roślin, ponieważ jednym z wyznaczników ogrodowej kompozycji jest harmonia barw. W książce autor poddał analizie różne stylistyki i różne zestawienia kolorystyczne. Opisał je nie tylko ze znawstwem projektanta zieleni, ale również z przekonaniem pasjonata i wrażliwością wnikliwego obserwatora. Z podpowiedzi eksperta zawsze warto korzystać.
Książka „Zmień swój ogród” to jedyny poradnik na rynku pokazujący, jak szybko i niewielkim kosztem zmienić fragment ogrodu. Zawiera 50 projektów rabat do niedużego ogrodu. Są wśród nich m.in. rabaty: na trawnik, pod okno, nad wodę, przy tarasie, narożne, kolorowe, wiosenne i letnie, ziołowe, warzywne, wiejskie i nowoczesne.Oprócz szczegółowych planów i rzutów perspektywicznych książka zawiera porady, jak założyć rabatę, jakie rośliny dobrać i jak gęsto je posadzić, by szybko utworzyły gotową kompozycję. Rośliny zostały dobrane do warunków panujących w polskich ogrodach.
Tworzenie ogrodu można porównać do malowania obrazu – roślinami i ogrodowymi budowlami nadajemy mu fakturę i kolory.Poradnik „Zakomponuj własny ogród” traktuje ogród jak pełen harmonii twór ręki człowieka. Powstawanie ogrodu rozpoczyna się od zaplanowania najważniejszych jego elementów, architektonicznych dominant: wejścia, ścieżek, miejsca odpoczynku, placu zabaw dla dzieci i innych niezbędnych każdemu części ogrodu. Każdy z tych elementów może być wykonany z różnych materiałów, z czego między innymi wynika ogrodowa różnorodność. W książce znajdziemy nie tylko pomysły na ogrodową architekturę, ale też odpowiedzi na pytania, jak założyć trawnik, jakie rośliny wykorzystać na żywopłot i które miejsca ogrodu wymagają szczególnej staranności nasadzeń.Projektowanie własnego ogrodu to duża przyjemność, szczególnie dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy.
Ograniczona przestrzeń ogrodu na pewno nie jest ograniczeniem dla marzeń o pięknym otoczeniu.„Piękny mały ogród” to doskonały poradnik dla miłośników zagospodarowania zielenią każdej przestrzeni, nawet tej najmniejszej. Podpowiada, na jakie aspekty doboru roślin zwrócić uwagę i jakie rośliny wybrać, aby pięknie komponowały się ze sobą i z otoczeniem. W książce znajdziemy też propozycję nasadzeń konkretnych gatunków i odmian pnączy, bylin, krzewów kwitnących, roślin zimozielonych, egzotycznych, traw, bambusów, funkii, paproci, a także omówienie nasadzeń sezonowych: jednorocznych i dwuletnich, pojemnikowych i cebulowych.Mała przestrzeń ogrodu nie musi być ograniczeniem. Może pomóc w stworzeniu ogrodu bliskiego doskonałości, pozwala bowiem na skupienie uwagi na mniejszej powierzchni i poddaniu jej lepszej kontroli. Dobór właściwych roślin i odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne z pewnością dadzą efekt w postaci pięknie zagospodarowanego kawałka własnej zieleni.
„Słownik roślin użytkowych” liczy ponad 1400 haseł. Zawiera nazwy łacińskie rodzin, rodzajów i większości gatunków roślin, a także nazwy polskie, angielskie, niemieckie, francuskie i rosyjskie.Oprócz części słownikowej zawiera również ryciny i informacje na temat roślin, które w uprawie ogrodniczej pojawiły się niedawno. Jest doskonałą pomocą dla osób zawodowo zajmujących się ogrodnictwem i tłumaczeniem tekstów o roślinach. Zainteresuje też osoby, które lubią poszerzać wiedzę.
Autorka książki „Hortulus – ogrody marzeń. Marzenie spełnione” stworzyła wielotematyczny ogród Hortulus w Dobrzycy i zajmuje się nim od dwudziestu lat. Swoje doświadczenie przekazuje w książce.Książka opisuje sposoby kształtowania przestrzeni ogrodu tak, aby stał się harmonijną całością. Podpowiada, w jaki sposób wykorzystać elementy małej architektury ogrodowej i jakie rośliny zastosować, aby uzyskać różny styl ogrodu, jak zestawiać kolory roślin, by nawzajem się podkreślały lub uzupełniały. Jest jednocześnie zapisem historii powstawania ogrodów tematycznych w Dobrzycy - zawiera dokładne opisy i plany ogrodu w stylu francuskim, japońskim, śródziemnomorskim, trzech ogrodów ziołowych, ogrodu wodnego i rosarium. Uzupełniają je pozostałe ogrody tematyczne: ogród biały, żółto-niebieski, ogród w stylu wiejskim, ogród zapachu, ogród w cieniu oraz ogród wodny inspirowany stylem Gaudiego, niezwykłego architekta katalońskiego.Doskonała lektura dla lubiących różnorodność ogrodu. Album ilustrowany jest kilkuset zdjęciami projektów ogrodów i roślin sprawdzonych w naszych warunkach klimatycznych.
Upalne, suche lato w naszych warunkach klimatycznych zdarza się coraz częściej, a nie wszystkie rośliny dobrze znoszą silne nasłonecznienie i suszę. Dobór właściwych gatunków roślin pozwala na stworzenie pięknego ogrodu, któremu niestraszne będą nawet ekstremalne zjawiska pogodowe.„Ogród odporny na suszę. Rośliny na nasłonecznione stanowiska i jałowe gleby” to doskonała propozycja dla osób, chcących zagospodarować niekorzystne dla roślin środowisko. Informacje zawarte w poradniku pomogą dobrać odpowiednie rośliny, które nie będą wymagały obfitego, częstego podlewania i będą łatwe w uprawie. Wśród nich znajdują się zaprezentowane w książce kaktusy i inne sukulenty, zioła, trawy ozdobne i rośliny okrywowe, rośliny cebulowe, byliny, pnącza, a także krzewy i rośliny jednoroczne. Wbrew pozorom wybór jest dosyć duży, choć w pierwszym odruchu trudno sobie wyobrazić roślinę, która woli przesuszony piasek od żyznego czarnoziemu. Warto zadbać o to, by rośliny w naszym ogrodzie dostosować do warunków w nim panujących. Odwrotne działanie jest oczywiście możliwe, ale będzie wymagało dużych nakładów finansowych i jeszcze więcej pracy.
Utalentowany i pracowity ogrodnik stworzy roślinne rabaty nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Będzie jednak do tego potrzebował samozaparcia i dużej dawki wiedzy.Z trudnym terenem, jaki opisuje książka „Ogród na trudnym terenie”, mamy do czynienia w mniejszym lub większym stopniu wszyscy. Sucha, jałowa albo ciężka i podmokła gleba bardzo często jest powodem rezygnacji rolników z jej uprawiania. W efekcie przydomowy ogródek tworzymy na spękanej ziemi, dodatkowo zniszczonej budową domu. Szczęśliwcy, którzy mają działki leśne też borykają się z trudnościami, bo przecież ziemia leśna do żyznych nie należy. Na trudnym terenie, wyjątkowo suchym lub cienistym, podmokłym, leśnym, czy na zboczu można jednak wyczarować oazę. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny sadzić i jak to robić oraz jakich zabiegów pielęgnacyjnych nie zaniechać. O tych aspektach tworzenia ogrodu traktuje ten poradnik. Jeśli degradacja środowiska naturalnego będzie postępować w takim tempie, za kilkanaście lat nie będzie terenu „łatwego” do zakładania ogrodu. Warto przygotować się na taką ewentualność.
Tak jak ludzie różnią się między sobą, tak różnią się ich ogrody. W tej olbrzymiej różnorodności jest jednak stały element, który powtarza się pod każdą szerokością geograficzną – ogród ma zapewniać wytchnienie.Próbę stworzenia ogrodu marzeń w oparciu o wskazania znaków zodiaku przedstawia książka „Ogród marzeń. Wskazania znaków zodiaku, źródła energii”. W świecie roślin istnieją wzorce odpowiadające znakom zodiaku i ich odpowiednie zastosowanie w ogrodzie może przyczynić się do wzmocnienia naszej energii. Kompozycje powstałe przy udziale takich roślin będą odzwierciedlać skłonności i upodobania właściciela w stopniu większym niż te, które zostaną stworzone z roślin zestawionych przypadkowo.Jedne ogrody podobają się nam, inne budzą emocjonalny sprzeciw. Być może ma to związek z naszym znakiem zodiaku.
Posiadanie ogrodu i możliwość jego zagospodarowania to czysta przyjemność. Doświadczeni autorzy książki „ABC ogrodu” twierdzą, że ogród doskonały to taki, który nas zaskakuje, a oryginalności nie zapewnia mu ilość kwiatów, a bardziej ukształtowanie przestrzeni, proporcje i kontrasty. I pomysły na takie właśnie zaskakujące zagospodarowanie ogrodu przedstawiają.Wielką zaletą poradnika jest zebranie bardzo wielu wiadomości na temat ogrodowej uprawy. Książka omawia kształtowanie ogrodu, sposoby uprawy drzew i krzewów liściastych, iglastych i owocowych, różaneczników i azalii, żywopłotów, róż, pnączy, bylin, roślin jednorocznych, dwuletnich, do ogrodów skalnych i roślin cebulowych.Uprawie warzyw w gruncie, inspekcie i szklarni poświęcone są dwa kolejne rozdziały, a na zakończenie przedstawiono zasady kompostowania i użycia kompostu oraz metody walki ze szkodnikami i chorobami roślin. Całość ilustruje ponad 220 zdjęć, wykonanych w istniejącym od trzydziestu lat ogrodzie ich autora.„ABC ogrodu” to lektura nie tylko dla początkujących ogrodników, na co wskazywałby tytuł. Każdy miłośnik zieleni doceni jej walory.
Urządzanie ogrodu to zajęcie przyjemne i łatwe. O ile z pierwszym określeniem trudno dyskutować miłośnikom pracy w ogrodzie, o tyle z drugim wiele osób się nie zgodzi. Urządzanie ogrodu wymaga wyobraźni, wiedzy i umiejętności.Obszerny poradnik „Jak urządzić ogród” na pewno poszerzy naszą wiedzę. Na kilkuset stronach autorzy podsuwają praktyczne rady i nieszablonowe pomysły na aranżacje roślinne, rozwiązania świetlne i ozdoby ogrodowe. Podpowiadają, jak ułożyć cieszącą się w ostatnich latach popularnością drewnianą nawierzchnię, założyć oczko wodne, które nie będzie wymagało od nas przy obsłudze wiele nakładu pracy oraz jak sadzić i pielęgnować rośliny, by cieszyły nasze oczy.Poradnik poszerza naszą wiedzę na temat urządzania ogrodu oraz pobudza wyobraźnię, podsuwając inspirujące pomysły.
Co robi ktoś, kto nie wie, jak ma wykonać jakąś czynność? Szuka informacji, czyta, pyta kogoś, kto wie. Co robi ktoś, kto wie, jak wykonywać daną czynność? Zapytany – chce być pomocny i odpowiada albo nie czuje potrzeby bycia miłym i nie odpowiada.Autorzy „Wielkiej encyklopedii ogrodu. Wademekum. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania” to prawdopodobnie bardzo mili ludzie. Opracowany na zasadzie pytań i odpowiedzi poradnik uprawy ogrodu wskazuje na ich potrzebę bycia pomocnymi i dużą fachowość. Odpowiadają na pytania zarówno najprostsze, formułowane przez nowicjuszy ogrodowej pasji, jak i na te zadawane przez doświadczonych już amatorów ogrodnictwa. Zagadnienia związane z planowaniem ogrodu i małą architekturą ogrodową nie mają dla nich tajemnic. W poradniku poruszana jest problematyka przygotowania gleby pod uprawę, dbałości o nią w trakcie okresu wegetacji roślin, rozmnażania i formowania roślin, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Książka radzi również, jak rozwiązywać problemy uprawy pod osłonami oraz jak pielęgnować rośliny w pojemnikach.„Wielka encyklopedia ogrodu” to bezcenna pomoc dla każdego czującego potrzebę zajmowania się własnym ogrodem.
Podziwiamy nasze ogrody wiosną i latem, zachwycamy się nimi kolorową jesienią, ale tylko nieliczni z nas traktują zimę w ogrodzie jako pełnoprawnie piękną porę roku. Dla wszystkich, którzy nie chcą przeczekiwać zimy i cieszyć się jej wdziękiem w ogrodzie, przeznaczona jest ta niezwykła książka.„Ogród zimą” to opowieść o roślinach wiecznie zielonych, drzewach i krzewach iglastych, bylinach oraz zimowych kwiatach i liściach. Autorka od dwudziestu pięciu lat uprawia własny ogród i doskonale zna rośliny, które opisuje. O zimowym ogrodzie opowiada z miłością, zwracając uwagę na szczególne oddziaływanie tej pory roku na nasze zmysły poprzez specyficzne światło i ruch roślin pod wpływem wiatru. Dokonuje autorskiego wyboru roślin ozdobnych zimą z liści, kwiatów, faktury i koloru, zapachu i smaku, polecając te spośród nich, które sprawdziły się najlepiej.Książka zawiera interesujące ciekawostki związane z historią roślin i jest pięknie ilustrowana późnojesiennymi i zimowymi zdjęciami roślin.
W serii zwięzłych poradników „Fachowe rady” poznajemy najważniejsze zasady, których znajomość jest niezbędna do tworzenia różnych elementów ogrodu i jego pielęgnacji.„Zakładamy własny ogród” dotyczy pierwszego etapu powstawania naszej zielonej oazy. Opisuje tematy związane z czynnościami przygotowawczymi, niezbędne narzędzia ogrodnicze, rodzaje gleby, z jakimi możemy spotkać się w naszym ogrodzie, stanowiska najlepsze dla różnych rodzajów roślin oraz polecane rośliny, proste w uprawie i niesprawiające kłopotu. Poradnik zwraca uwagę na potrzebę dokonania wyboru stylu ogrodu i przedstawia najważniejsze założenia wybranych stylów ogrodu.Dla planujących założenie ogródka lektura podstawowa.
„Fachowe rady” to nazwa serii zwięzłych przewodników, przeznaczona dla osób zamierzających rozpocząć prace w swoim ogrodzie.Mała powierzchnia ogrodu wymaga szczególnej uwagi przy projektowaniu i określonej roślinności. Poradnik „Mały ogród” zbiera najważniejsze informacje związane z planowaniem i wykonaniem ogrodu na ograniczonej przestrzeni. Autor dowodzi, że nawet w małym ogrodzie możemy mieć wiele elementów, na które wydawałoby się, można sobie pozwolić tylko w średnich lub dużych ogrodach. Podpowiada, jakie gatunki roślin wykorzystywać do nasadzeń, prezentując wybrane byliny, małe drzewa i krzewy, rośliny do ogródków skalnych, wodne, ozdobne trawy i bambusy, zioła, rośliny do pojemników, małe iglaki, drzewa i krzewy owocowe. Opisuje ogrodzenia, ścieżki, schody i inne elementy ogrodowej architektury i daje praktyczne rady dotyczące ich wykonania.Nawet jeśli nasz ogród jest bardzo mały, możemy z niego czerpać dużą radość.
Kiedy szczęśliwy posiadacz działki staje przed wyborem stylu ogrodu, nierzadko zaczyna się wahać. Zbudować ogród minimalistyczny czy naturalistyczny? Stworzyć kwietne kobierce czy posadzić byliny i krzewy? Rozłożyć prace w czasie czy zrobić ogród od razu w całości?Książka „Wybierz ogród dla siebie” pomaga podjąć decyzję. Przedstawia typy ogrodów na przykładzie dziesięciu funkcjonujących w rzeczywistości. Opisuje zamysł ich utworzenia, powstanie, sposób urządzenia oraz zabiegi pielęgnacyjne, jakim powinien podlegać każdy z nich. Każdy z ogrodów został zaprezentowany na planach i zdjęciach, a informacje uzupełniono o podanie nazw wykorzystanego przy ich budowie sprzętu i orientacyjnych kosztów utrzymania.Książka stanowi bardzo praktyczne źródło wiedzy. Podpowiada różne rozwiązania i chociaż decyzję i tak każdy właściciel nowego ogrodu musi podjąć samodzielnie, to dzięki temu przewodnikowi nie czuje się w procesie decyzyjnym osamotniony.
Prawdopodobnie każdy, kogo pasjonują rośliny, marzy o stworzeniu własnej zielonej oazy. Nie każdemu jest to dane, ale jeśli tylko można, trzeba spróbować.W książce „Mój pierwszy ogród” znajdziemy opis realizacji 26 zróżnicowanych projektów, z których możemy czerpać inspirację. Co istotne, proponowane do nasadzeń drzewa, krzewy i pozostałe rośliny nie są wymagające i z pewnością nie będą sprawiały kłopotu w uprawie. W przypadku tworzenia pierwszego ogrodu jest to bardzo ważne, bo przecież nie mamy doświadczenia, a i na wiedzy nam nie zbywa. Z książki dowiemy, w jaki sposób wytyczyć alejki, założyć trawnik, na co zwrócić uwagę przy sadzeniu drzew i zakładaniu warzywnika, jak zaplanować i urządzić kącik zabaw dla dzieci. Czy pierwszy ogród jest najważniejszy? Może nie, ale na pewno budzi najwięcej emocji.
Urządzanie ogrodu to jedna z przyjemniejszych czynności, jakich można doświadczyć. Zestawianie roślin można porównać do malowania, w którym kształt, kolor i faktura mają znaczenie pierwszoplanowe. Ale życie ogrodu w momencie powstania dopiero się zaczyna i jeśli zieleń wokół nas ma trwać w dobrej kondycji, musimy wykazać się wiedzą i umiejętnościami.„Poradnik ogrodnika. 99 kroków do pięknego ogrodu” to kompendium wiedzy na temat zakładania i pielęgnacji ogrodu, które podpowiada, jak stworzyć harmonijną przestrzeń i jak o nią dbać. Pozwala też na przemyślenie, czy nie powinniśmy odmłodzić naszego istniejącego już ogrodu lub przeorganizować go. Ogród to przecież żywy, zmieniający się organizm – traktujmy jego kształtowanie jako nasz przywilej. Autorzy przedstawiają 12 prostych zasad urządzania ogrodu, które pomogą każdemu ogrodnikowi. Początkującego uchronią przed popełnieniem błędów, a doświadczonemu przypomną o zrobieniu rachunku sumienia w zakresie wypełniania tych zasad.
Często wydaje nam się, że posianie czy posadzenie kwiatów na rabacie to nic trudnego. I mamy rację – to nic trudnego, o ile mamy trochę wiedzy i wyobraźni. Czasem jednak brakuje nam i jednego, i drugiego. Wówczas książka „Projektowanie rabat” może nam przyjść z pomocą. Projektanci ogrodów umieją zająć się nie tylko dużą przestrzenią całego ogrodu, ale także mniejszą powierzchnią wyznaczoną pod kwiatowe rabaty. Siedmiu znanych projektantów zieleni udowadnia na kartach tej książki, że wrażliwość każdego z nich jest inna, ale efekty, jakie można uzyskać przy jej wykorzystaniu i wiedzy równie doskonałe.Jeśli nie masz pomysłu na aranżację rabat w swoim ogrodzie albo odwagi do niecodziennego zestawienia roślin, sięgnij po tę inspirację.
Iglaki są bardzo popularne w naszych ogrodach. Różnorodność ich gatunków i odmian, a co za tym idzie pokroju, wielkości, kolorów zachęca do ich stosowania szczególnie tych, którym zależy na ograniczeniu grabienia liści. Iglaki jednak doskonale współgrają z roślinami liściastymi, o czym łatwo przekonać się, sięgając po poradnik „Ogród z iglakami. Sztuka kompozycji”.Książka przedstawia rodzaje, gatunki i odmiany iglaków, grupując je według form koron drzew i krzewów, barw, faktury i struktury. Znaczącą część stanowi przedstawienie zasad tworzenia kompozycji, zarówno jedno-, jak i wieloelementowych, z wykorzystaniem wyłącznie roślin iglastych, kompozycji iglakowych w pojemnikach, kompozycji ogrodowych iglaków w połączeniu z roślinami liściastymi, wrzosowatymi, roślinami wieloletnimi, kwiatami jednorocznymi, w kompozycjach skalnych, nadwodnych, z kamieniami naturalnymi i z elementami nieroślinnymi. Omówione również zostały różne formy żywopłotów, a także zasady tworzenia kompozycji przed domem, w ogrodzie frontowym, jak i za domem, w ogrodzie rekreacyjnym. W podsumowaniu znalazło się dziesięć najistotniejszych wskazówek dotyczących aranżowania kompozycji iglakowych. Pamiętnie o nich pozwoli nam uzyskać efektowny ogród z iglakami.
Ogród wokół domu często jest prawdziwym miejscem wytchnienia. Warto poznać różne sposoby rozmieszczenia zieleni, aby najlepiej wykorzystać jego powierzchnię.„Małe kompozycje ogrodowe” to książka, która pomoże stworzyć przestrzenny ogród pełen tajemniczych zakątków. Prezentuje możliwości wkomponowywania elementów małej architektury ogrodowej i elementów aranżacji ogrodu z kamienia, szkła, metalu i drewna w zieloną przestrzeń ogrodu. Pokazuje równocześnie, jak zestawiać ze sobą rośliny o różnej wielkości, różnych kształtach i barwach, aby uzyskać harmonijny, cieszące oczy efekt. Przedstawione pomysły na aranżacje ogrodu są praktyczne i sprawdzone.
Czy pięknymi roślinami można cieszyć się przez cały rok? Na to pytanie poradnik „Folie, szklarnie, ogrody zimowe” odpowiada twierdząco. Osłony roślin służą wydłużeniu okresu wegetacji roślin ozdobnych i jadalnych. Pozwalają cieszyć się ich smakiem, zanim warzywa pojawią się masowo na rynku i wtedy, gdy już z niego znikną.Poradnik w pierwszym rozdziale prezentuje opis osłon ogrodowych i ich funkcje. Omawia folie, tunele, namioty foliowe, inspekty, szklarnie, ogrody zimowe, witryny w pomieszczeniach mieszkalnych i inne. Drugi rozdziała to praktyczne porady związane z budową osłon, materiałami, z których są wykonywane i zasadami użytkowania tych budowli. Uprawie roślin w osłonach ogrodowych poświęcony jest rozdział trzeci.Książka powinna zainteresować wszystkich, którzy chcą uprawiać rośliny przez cały rok.