Brak produktów
Przycinanie krzewów i drzew to jedna z podstawowych czynności ogrodnika. Pozwala uzyskać piękne, obfite kwitnienie, zwiększyć plony owoców, oryginalnie uformować roślinę.„Vademecum cięcia roślin” omawia zasady cięcia czterdziestu drzew i krzewów ozdobnych, przedstawia terminy i techniki cięcia róż w podziale na różne ich grupy, opisuje formowanie i przycinanie drzew oraz krzewów owocowych, a także metody formowania różnych roślin zimozielonych. Cięcie formujące na roślinach zimozielonych może stać się początkiem prawdziwej przygody.„Vademecum cięcia roślin” będzie przydatne każdemu pasjonatowi ogrodu.
Drzewa rosną wokół nas. Są na wyciągnięcie ręki (jeszcze), a my nie wiemy o nich wiele. „Sekretny język drzew” może to zmienić.Książka prezentuje sylwetki kilkudziesięciu drzew rosnących na wszystkich kontynentach. Opisuje je, wskazuje ich nazwę łacińską, występowanie, historię i znaczenie symboliczne. Podaje równie intrygujące informacje na temat każdego z drzew i prezentuje ich pokrój na kolorowych rysunkach. Omawia znaczenie drzew jako leków i jako źródło inspiracji w literaturze, sztuce malarskiej i muzyce. Wskazuje też na związki drzew z grzybami oraz na zagrożenia związane z wymieraniem i niszczeniem lasów.Świat drzew jest zróżnicowany i bardzo ciekawy. Warto go poznać - wzbogaci nasz obraz przyrody i pozwoli zobaczyć we właściwej proporcji naszą w niej rolę.
Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie wiedział – wychodząc z takiego założenia, Peter Wohlleben, leśnik, autor niezwykłych książek o lesie kieruje tym razem swoją uwagę na dzieci.W trakcie wycieczek do lasu autor pokazuje dzieciom piękno przyrody i tłumaczy różne, skomplikowane czasem relacje między roślinami, tak aby zaintrygować i pobudzić ciekawość młodych słuchaczy. Książka „O czym szumią drzewa” jest zbiorem odpowiedzi na dziesiątki pytań, jakie w związku z lasem i przyrodą przychodzą do głowy dzieciom. Po czym poznać chore zwierzę, skąd drzewa wiedzą, że nadeszła wiosna, czego uczą się w szkole drzewne dzieci – to tylko niektóre z nich.Młodzi odkrywcy przyrody znajdą w tej ciekawie ilustrowanej książce wiedzę z pierwszej ręki, podaną lekko i z humorem.
Przewodnik Collinsa „Drzewa” to poręczny przewodnik dla tych wszystkich, którzy w trakcie spacerów czy wycieczek chcą świadomie przyglądać się drzewom.Przewodnik prezentuje 1600 gatunków i odmian drzew, które rosną w Europie, z wyłączeniem strefy śródziemnomorskiej. Są to drzewa zarówno rodzime, jak i przywiezione do Europy z Azji i Ameryki Północnej. Przewodnik nie tylko dokładnie opisuje drzewa, podając w większości informacje dotyczące nazwy polskiej (zwyczajowej), nazwy łacińskiej (naukowej), synonimy nazwy zwyczajowej i naukowej oraz podstawowe informacje dotyczące naturalnego zasięgu. Opisuje też wygląd – pokrój, korę, młode pędy, pąki, liście, kwiaty i owoce oraz wymienia inne drzewa, z którymi opisywane drzewo można pomylić.Zaprezentowane drzewa pokazane zostały na dokładnych rysunkach całego drzewa, a także gałęzi i liści. Ułatwia to identyfikację i sprawia, że przewodnik jest bardzo czytelny.
Nowe wydanie podręcznika dendrologii. Omawia wiadomości ogólne i szczegółowe na temat drzew i krzewów występujących w Polsce. W stosunku do wydań poprzednich zawiera wiele uzupełnień i zmian, np. na temat dereni, jabłoni, irg, robinii i tawlin czy informacje o dziczeniu drzew i krzewów.„Dendrologia” przeznaczona jest dla studentów biologii, ogrodnictwa, architektury krajobrazu, ochrony środowiska oraz pracowników naukowych tych wydziałów. Pomocna będzie również osobom zajmującym się zawodowo i amatorsko uprawą drzew i krzewów.
Wszyscy chcielibyśmy przechadzać się wiosną pod ukwieconymi gałęziami drzew owocowych i rozkoszować się rwanymi prosto z drzewa owocami. To marzenie jest możliwe do spełnienia, o ile będziemy pamiętać, żeby pomóc trochę, szczególnie najstarszym drzewom w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.Fachowe rady dotyczące uprawy drzew owocowych są tematem książki „Cięcie drzew owocowych”. Amatorzy i pasjonaci uprawy drzew owocowych znajdą w niej wyczerpujące informacje na temat przycinania drzew ziarnkowych, pestkowych, orzechów włoskich, krzewów owocowych, a także przykłady najczęściej popełnianych przy przycinaniu drzew błędów. Ta wiedza nie byłaby pełna, gdyby nie uzupełniały jej informacje o budowie drzewa, które pozwalają lepiej zrozumieć fizjologię owocowych mieszkańców naszych sadów, a także wiadomości o zasadach sadzenia, systemach nasadzeń, ziemi i jej nawożeniu oraz narzędziach niezbędnych do wykonania prac w sadzie. O ochronie roślin owocowych dowiemy się z rozdziału książki poświęconemu temu tematowi, a przechowywanie i przetwarzanie owoców w pigułce znajdziemy w krótkim rozdziale zamykającym książkę. Najważniejsze informacje zebrane są w czytelnych tabelach i z pewnością będą bardzo pomocne w pracy. Zdjęcia pokazujące drzewa poszczególnych gatunków przed i po wykonaniu prac pielęgnacyjnych zachęcają do podjęcia samodzielnych starań o piękne kwitnienie i obfity owocowy plon.Pozycja bardzo przydatna na półce każdego ogrodnika.
Poradnik „Drzewa krzewy liściaste „ przeznaczony jest nie tylko dla miłośników tej grupy roślin. Jest to kompendium wiedzy na temat dużych roślin liściastych, które mogą być uprawiane w naszych ogrodach.Książka zawiera wyczerpujące informacje na temat pochodzenia poszczególnych gatunków, ich wielkości, wyglądu, wymagań uprawowych i stanowiskowych, odporności na mróz, ochrony przed chorobami i szkodnikami, a także zalet posiadania ich w ogrodzie. Rośliny zostały przedstawione na zdjęciach. Warto zwrócić uwagę, że obok popularnych w naszych ogrodach drzew i krzewów znajdziemy tu także informacje o roślinach wymagających od ogrodnika większego doświadczenia. Zaprezentowane zostały również nowości ogrodowe, których uprawa jest u nas jeszcze rzadkością.Poradnik jest polecany każdemu posiadaczowi ogrodu, który chce, aby był on ciekawie zaaranżowany i zdrowo się rozwiał.
Rośliny okrywowe doskonale zastępują trawę. O ile rosną w odpowiednich dla danego gatunku warunkach, są mniej wymagające od trawy i zdecydowanie bardziej różnorodne.W książce „Rośliny okrywowe” znajdziemy mnóstwo inspirujących pomysłów na zastąpienie roślinami okrywowymi trawników. A po co ograniczać trawniki? Aby burzyć monotonię, być oryginalnym i nie poświęcać długich godzin pięknych letnich dni na koszenie. Rośliny okrywowe, jak rzadko które, pozwalają zaoszczędzić czas i pracę.Podstawową umiejętnością, którą trzeba wykazać się przy sadzeniu roślin okrywowych, jest wybór właściwych gatunków na określony teren. Poradnik wskazuje rośliny najlepsze na gleby suche i piaszczyste, podmokłe i bagienne, w pełne słońce i do cienistych zakątków. Prezentuje odmiany odporne na sporadyczne przydeptywanie, ale również gatunki inwazyjne, uprawie których trzeba poświecić więcej uwagi, gdyż niekontrolowane rozrastają się zbyt mocno i wypierają gatunki rodzime. Przedstawia metody rozmnażania, ważne w przypadku roślin okrywowych: pozyskanie roślin z własnej hodowli pozwala obniżyć koszty, co ma szczególne znaczenie w dużych ogrodach. Trwałe, piękne kobierce na pewno są bardzo interesującą alternatywą dla trawników w każdym ogrodzie.
Uzyskanie gęstego, zdrowego żywopłotu w dużej mierze zależy od doboru właściwej rośliny na odpowiednie stanowisko. Jeśli dobrze dobierzemy rośliny, późniejsza opieka ograniczać się będzie do cięcia i nawożenia.Poradnik „Żywopłoty” wyjaśnia, z jakimi rodzajami żywopłotów można spotkać się w ogrodzie i jaka jest ich rola. Przedstawia jednocześnie najlepsze rośliny przeznaczone na budowę zielonych osłon oraz prezentuje fachowe rady dotyczące zakładania żywopłotu, uprawy, pielęgnacji i samodzielnego rozmnażania roślin żywopłotowych.Praktyczny poradnik dla właścicieli przestronnych ogrodów i miniaturowych ogródków.
Pomysłów na ogród jest wiele, tak jak wielu jest ogrodników. Niektórzy chcą stąpać po wypielęgnowanym trawniku i cieszyć oczy wyłącznie widokiem kolorowych kwiatów. Inni wolą ogród praktyczny, pozwalający na korzystanie z samodzielnie wyhodowanych owoców i warzyw. Poradnik „Ogród w skrzynkach” powinien zainteresować i jednych, i drugich.Uprawa roślin przyprawowych i leczniczych w skrzyniach nie jest nowa. Zyskała popularność, ponieważ pozwala na utworzenie pięknego, kolorowego i jednocześnie pożytecznego zakątka w ogrodzie lub na tarasie czy balkonie. Skrzynki można ustawić praktycznie wszędzie i wypełnić je optymalną dla roślin mieszanką ziemi. Daje to możliwość uniezalężnienia się od warunków glebowych w ogrodzie i powołanie do życia hodowli nawet tam, gdzie podłoże nie jest roślinom przyjazne. W książce „Ogród w skrzynkach” znajdziemy praktyczne porady, jak zaplanować hodowlę, jak i z czego zrobić skrzynki, jak wysiewać nasiona, sadzić rozsadę, nawozić, pielęgnować, a także zbierać i przechowywać rośliny przyprawowe i lecznicze. Poradnik prezentuje też poszczególne rośliny i ich właściwości. Podpowiada również, jak je dobierać, by wzajemne towarzystwo pomagało uprawie oraz podaje kilka oryginalnych przepisów na ich wykorzystanie.
Zielone ściany odgradzające wnętrza ogrodów od hałasu, spalin i oczu sąsiadów są współcześnie bardzo popularne.W książce „Żywopłoty” zaprezentowanych zostało czternaście gatunków iglaków, sześć gatunków drzew liściastych i czternaście gatunków krzewów liściastych, które z powodzeniem można zastosować jako żywopłoty. Dobranie gatunku odpowiedniego do gleby i stanowiska w naszym ogrodzie pozwoli na uniknięcie późniejszych problemów z chorobami roślin i pozwoli uzyskać piękne, żywe ściany zieleni.
Spacery i wędrówki po lesie są piękną, zdrową i kształcącą formą spędzania wolnego czasu. Czy jednak umiemy się w lesie zachować tak, aby mu nie szkodzić?Książka „Instrukcja obsługi lasu” to rodzaj przewodnika wskazującego poprawne zachowanie człowieka w leśnych ostępach. Dowiemy się z niej, jak nie zakłócać spokoju lasu i nie płoszyć zwierząt, jak znaleźć najlepsze miejsce do obserwacji życia lasu, ale też jak nie ulec atakowi komarów czy kleszczy.Autor, Peter Wohlleben, jest leśnikiem z wieloletnim stażem pracy propagującym i praktykującym leśnictwo oparte na naturalnych podstawach, człowiekiem bardzo oddanym temu, co robi. Jego „Sekretne życie drzew” zdobyło serca czytelników i stało się bestsellerem. Tę książkę również czyta się znakomicie, co pozwala mieć nadzieję, że grupa osób korzystających z uroków lasu w sposób mądry i odpowiedzialny będzie się stale powiększać.
Próby zrozumienia natury podejmowane w wieku dziecięcym dają często lepsze rezultaty niż w późniejszym okresie. Dzieci w naturalny sposób przyswajają wiedzę, a to, czego się dowiedzą, kształtuje ich życiową postawę.Książka „Ale drzewa!” przeznaczona jest dla starszych dzieci, które chciałyby umieć rozpoznawać gatunki drzew spotykanych w Polsce. W części będącej atlasem prezentuje 20 gatunków drzew liściastych i 7 gatunków drzew iglastych. Określenie „prezentuje” jest tu najbardziej na miejscu, ponieważ opis najważniejszych cech drzewa zostało uzupełnione pięknymi prezentacyjnymi rysunkami. Ale ta pozycja to nie tylko atlas drzew. Autorka pisze o roli drzew i lasów w naszym życiu, wymienia polskie parki narodowe, w których drzewa mają szczególne znaczenie i przedstawia mapę wspaniałych drzew. Ten spis niezwykłych pod względem liczby lat lub szczególnych z innego powodu drzew uświadamia nam, jakimi pomnikami mogą być drzewa i jak wielokrotnie mogą przeżyć człowieka. Z tą książką zwykły spacer wśród drzew może stać się prawdziwą przygodą nie tylko dla dziecka.
Naturę można poznawać na różne sposoby. Bliski kontakt z lasem owocuje wiedzą o życiu nie tylko pojedynczych drzew czy krzewów, ale całego organizmu leśnego.Książka ”Ukryte życie lasu” autorstwa biologa rozumiejącego jak mało kto dzikie życie wszelkich stworzeń, opowiada o wybranym, maleńkim fragmencie lasu w stanie Tennessee. Przez okrągły rok autor poddawał wnikliwej obserwacji wszystkie wydarzenia zachodzące na tej ograniczonej przestrzeni. Leśny mikrokosmos odkrył przed badaczem wiele swoich tajemnic. Książka jest zapisem tych obserwacji, a czytelnik otrzymuje obraz złożonych procesów zachodzących w kolejnych porach roku.Książka napisana jest pięknym językiem, który świadczy o wrażliwości, umiejętnościach i jednocześnie wielkiej wiedzy autora. Została wydana w wielu krajach na całym świecie i znalazła się w finale Nagrody Pulitzera. Jej filozoficzna głębia każe zadać sobie pytanie o miejsce człowieka wśród innym stworzeń. W dobie gwałtownego rozwoju techniki takie pytanie warto sobie postawić.
Owoce z własnej uprawy są zdrowe i smaczne. Aby ich uprawa przyniosła obfity plon, należy zapewnić im jak najlepsze warunki i prowadzić właściwe zabiegi pielęgnacyjne.W poradniku „Krzewy i drzewa owocowe” znajdziemy podstawowe informacje na temat zasad uprawy i sposobów pielęgnacji najpopularniejszych w naszym klimacie drzew, krzewów owocowych i pnączy. Poznamy ich wymagania, wskazówki dotyczące uprawy, przycinania i zastosowania owoców. Dodatkowo większość opisów została uzupełniona przepisami na smaczne przetwory.Warto pamiętać, że drzewa i krzewy owocowe są wskazane w ogrodach nie tylko dlatego, że ich owoce możemy spożytkować na przetwory. W okresie kwitnienia i owocowania stanowią także prawdziwą ozdobę ogrodów, a ich owoce pozostawione na zimę dają pożywienie ptakom.
Katalog roślin to podstawowe narzędzie pracy dla projektantów, twórców ogrodów, studentów architektury krajobrazu i ogrodnictwa, właścicieli ogrodów i pasjonatów zieleni. W „Katalogu roślin” znajdziemy usystematyzowane i przejrzyste informacje o 2680 roślinach do naszych ogrodów opracowane przez 9 ekspertów uprawy roślin. Opisane zostały drzewa i krzewy iglaste i liściaste, byliny, róże, rośliny wrzosowate, pnącza, rośliny sadownicze, rośliny tarasowe, trawy i paprocie oraz rośliny ozdobne o jadalnych owocach. Każda z roślin przedstawiona została pod względem cech charakterystycznych, wymagań glebowych i słonecznych, a także wskazań pielęgnacyjnych i zastosowania. Opisy uzupełnione są zdjęciami dojrzałych roślin oraz informacją o odporności mrozowej i gęstości sadzenia. W katalogu znajdziemy też wskazówki, jak zaplanować ogród, porady związane ze zwalczaniem szkodników i chorób oraz inspirujące pomysły urządzenia ogrodu.Katalog polecany jest przez Związek Szkółkarzy Polskich.
W ogrodzie obok pięknych kwiatów i drzew oraz owocowych uwagę zwracają krzewy i drzewa ozdobne.Ich niewątpliwą zaletą jest także to, że osłaniają przed hałasem, wiatrami i zanieczyszczeniem, a ptakom i zwierzętom zapewniają schronienie i pożywienie.Książka „Krzewy i drzewa ozdobne” prezentuje te spośród drzew i krzewów, które stanowią o pięknie naszych ogrodów. Opisuje ich wymagania i potrzeby związane z glebą i wyborem miejsca oraz prezentuje rośliny na zdjęciach.
Drzewa owocowe rosnące przy domach były kiedyś wizytówką polskiej wsi. Współcześnie są wycinane, a na ich miejscu pojawiają się tuje. Tymczasem uroku drzew owocowych i korzyści płynących z ich uprawy nie da się niczym zastąpić.Autor w „Tajemnicach drzew owocowych” zdradza sekrety najczęściej uprawianych drzew owocowych, m.in. jabłoni, gruszy, śliwy, wiśni czy brzoskwini. Opisuje historię ich uprawy i przedstawia niezwykłe ciekawostki. Zajmuje się także gatunkami uprawianymi rzadziej, np. pigwowcem, rokitnikiem czy nieszpułką, a także egzotycznymi drzewami owocowymi pochodzącymi z klimatu ciepłego (m.in. migdał, pistacja, oliwka europejska) i klimatu gorącego (np. owoce cytrusowe, awokado, bananowce). Wskazuje na wartość uprawy drzew owocowych nie tylko z powodu ich owoców, ale również ze względu na ich autentyzm i piękno.
Szczepienie jest jednym ze sposobów rozmnażania drzew owocowych. Nad rozmnażaniem z nasion ma tę niewątpliwą przewagę, że rośliny uzyskane w wyniku szczepienia przekazują roślinom potomnym wszystkie swoje cechy.Wydawnictwo „Szczepienie i inne metody rozmnażania roślin sadowniczych” przedstawia sposoby rozmnażania przez szczepienie. Omawia pozyskiwanie podkładek generatywnych i wegetatywnych oraz rozmnażanie podkładek przez odkłady i kopczykowanie. Opisuje odmiany roślin, z których warto pobierać zrazy do szczepienia oraz sposoby szczepienia zrazami, szczepienie mostowe, okulizację, a także rozmnażanie z odrostów korzeniowych i sadzonek pędowych. Wśród roślin, których szczepienie jest omawiane, są jabłonie, grusze, śliwy, morele, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, agrest, porzeczka czerwona, aronia oraz borówka, truskawka i żurawina. W osobnym rozdziale wskazane zostały mniej znane wartościowe krzewy warte rozmnażania w naszych ogrodach, jak np. jarzębina jadalna, rokitnik czy cytryniec chiński.
Wyrośla to zniekształcenia, które pojawiają się na liściach i łodygach drzew i krzewów wywołane pasożytniczym oddziaływaniem innych organizmów. Ich różnorodność jest olbrzymia, w części uzależniona od indywidualnych predyspozycji rośliny, czyli ich żywiciela.Książka „Wyrośla drzew i krzewów” stawia sobie za zadanie usystematyzowanie wiedzy na temat powstawania wyrośli i ich znaczenia dla roślin żywicielskich, biocenozy i leśnictwa. Na kolorowych fotografiach prezentuje rośliny z wyroślami, wskazuje ich nazwy, objawy i występowanie. Wśród nich są wyrośla wywołane przez roztocza i owady, bakterie oraz przez grzyby. Książka zawiera również skorowidz pojęć i nazw polskich i łacińskich roślin żywicielskich i organizmów wywołujących wyrośla.
Z roku na rok przybywa osób uczulonych na… przyrodę. Pyłki drzew, traw i kwiatów potrafią być groźne dla szczególnie wrażliwych osób, ale nie znaczy to, że należy w ogóle rezygnować z kontaktu z naturą. Osoby chorujące na alergię mogą przebywać w ogrodzie, a nawet go uprawiać, o ile będą wiedziały, jak to robić.Książka „Ogród dla alergika” prezentuje drzewa, krzewy, kwiaty i zioła, wśród których alergik nie powinien bać się o swoje zdrowie. Przedstawia też sposoby uprawy roślin bezpieczne dla osób wrażliwych i uczy, kiedy je stosować oraz wskazuje na te ogrodowe zajęcia, których alergicy powinni unikać. Na rynku wydawniczym to jedna z niewielu pozycji o tej tematyce.
Podziwiamy nasze ogrody wiosną i latem, zachwycamy się nimi kolorową jesienią, ale tylko nieliczni z nas traktują zimę w ogrodzie jako pełnoprawnie piękną porę roku. Dla wszystkich, którzy nie chcą przeczekiwać zimy i cieszyć się jej wdziękiem w ogrodzie, przeznaczona jest ta niezwykła książka.„Ogród zimą” to opowieść o roślinach wiecznie zielonych, drzewach i krzewach iglastych, bylinach oraz zimowych kwiatach i liściach. Autorka od dwudziestu pięciu lat uprawia własny ogród i doskonale zna rośliny, które opisuje. O zimowym ogrodzie opowiada z miłością, zwracając uwagę na szczególne oddziaływanie tej pory roku na nasze zmysły poprzez specyficzne światło i ruch roślin pod wpływem wiatru. Dokonuje autorskiego wyboru roślin ozdobnych zimą z liści, kwiatów, faktury i koloru, zapachu i smaku, polecając te spośród nich, które sprawdziły się najlepiej.Książka zawiera interesujące ciekawostki związane z historią roślin i jest pięknie ilustrowana późnojesiennymi i zimowymi zdjęciami roślin.
Katalog ozdobnych roślin wrzosowatych oraz poradnik w jednym. Wyjątkowe walory dekoracyjne i efektowne kwiaty roślin wrzosowatych sprawiają, że są one wyjątkową ozdobą ogrodu. Wiele nowych, cennych odmian stwarza możliwość wielu zastosowań. W książce znajdziesz wybór najpiękniejszych odmian. Dowiesz się, jak zapewnić wrzosowatym sprzyjające warunki wzrostu oraz odpowiednią pielęgnację, co pozwoli cieszyć się pięknem roślin przez wiele lat. Z tą książką łatwo stworzysz niepowtarzalny ogród wrzosowiskowy. Szczegółowy opis każdej odmiany zilustrowany jest fotografią.
Romantyczne, kolorowe, pachnące. Róże nie mają sobie równych, jeśli chodzi o wprowadzenie do ogrodu klasycznego ładu.Wyborowi, zastosowaniu i pielęgnacji róż poświęcony jest poradnik „Róże w ogrodzie. Poradnik dla początkujących i znawców”. Zgodnie z tytułem zarówno niedoświadczeni adepci sztuki ogrodniczej, jak i bardziej obeznani z tematem znajdą tu informacje na temat uprawy tych roślin. Czym różnią się róże parkowe od róż rabatowych, parkowych i wielkokwiatowych, czy róże pnące to róże pienne, jakie róże powtarzają kwitnienie, jakie pięknie pachną, mają ładne owoce, jakie są starymi, angielskimi odmianami, jak wyglądają róże dzikie? W książce przedstawiono przeszło 70 odmian, wskazując miejsca, w których możliwe jest zastosowanie poszczególnych gatunków i sposoby ich łączenia z innymi roślinami ogrodowymi. Zasadom pielęgnacji róż poświęcony jest rozdział, w którym opisano wybór stanowiska dla tych kwiatów, przygotowanie gleby, wybór najlepszej jakości sadzonek, sposób sadzenia róż na rabatach i w pojemnikach, pielęgnację, właściwe cięcie oraz ochronę przed mrozem, chorobami i szkodnikami.Doskonały prezent dla miłośników królowych ogrodu.
Jeśliby zapytać przypadkowego przechodnia, jaka roślina jest według niego najbardziej dekoracyjna, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że odpowiedziałby różanecznik lub azalia. W przebogatym świecie roślin mało jest takich, które w okresie kwitnienia robią równie olśniewające wrażenie. Bez mała tysiąc gatunków i nieporównanie więcej odmian gatunkowych i mieszańców sytuuje różaneczniki i azalie w górnym rejestrze listy najbardziej zróżnicowanych roślin. Chociaż mają bardzo podobne wymagania, to zasadniczo różnią się wielkością, kolorem kwiatów i czasem kwitnienia.„Różaneczniki i azalie” to kompendium wiedzy na temat tych roślin. Omawia ich budowę, opisuje poszczególne gatunki i odmiany oraz zastosowanie w ogrodzie skalnym, japońskim, na murkach i tarasach, w pojemnikach i nasadzeniach żywopłotowych. Porusza zagadnienia związane z rozmnażaniem z nasion, poprzez odkłady, z sadzonki i szczepienie, a także zasady sadzenia i pielęgnacji. Opisuje przycinanie oraz zwalczanie chorób i szkodników tych pięknych roślin. Poradnik zawiera niezwykle przydatne zestawienie cech charakterystycznych odmian różaneczników i azalii, obejmujące przeszło 320 gatunków. Pozwoli to na wybranie tej jedynej, najbardziej upragnionej odmiany lub zestawu odmian, które będą upiększać kwiatami nasz ogród od wiosny do jesieni.
Rośliny iglaste są ważnym elementem ogrodu. Nie muszą w nim dominować, jednak ogród zupełnie pozbawiony iglaków trudno sobie wyobrazić.Katalog „Iglaki” to przegląd ponad 250 roślin iglastych z powodzeniem uprawianych w polskich ogrodach. Zawiera szczegółowe informacje o tych roślinach. Opisuje wygląd każdej prezentowanej odmiany, jej pokrój, wielkość i ulistnienie, stanowisko odpowiednie dla poszczególnych odmian oraz zastosowanie. Każdą z odmian przedstawia na fotografii. Cenną częścią katalogu jest tabelaryczne zestawienie prezentowanych odmian, w którym znajdziemy odpowiedź na pytanie, jaką odmianę wybrać ze względu na zastosowanie, wymagania i kształt rośliny. Katalog uzupełniają krótkie porady związane z kupowaniem iglaków, ich sadzeniem i pielęgnacją.
Sprawdzonej wiedzy nigdy za wiele.Katalog i poradnik w jednym na temat uprawy i pielęgnacji roślin liściastych i iglastych to zbiór praktycznych informacji na temat sadzenia, rozmnażania i codziennej opieki nad 350 gatunkami i odmianami roślin. Spośród bardzo bogatej oferty rynkowej nie zawsze potrafimy wybrać te rośliny, które sprawdzą się w specyficznych warunkach naszego ogrodu: w słońcu, cieniu, na glebie piaszczystej lub wilgotnej.Ta książka rozstrzyga dylematy ogrodnika i wskazuje najlepsze rozwiązania, prezentując jednocześnie wiele z zaprezentowanych roślin na fotografiach. Autorzy poradnika to znawcy tematu. Ich opinii na pewno można zaufać.
Świat iglaków jest tak rozległy, że na poszczególnych kontynentach występują gatunki i odmiany, których próżno szukać gdzie indziej. Jednocześnie wśród dostępnych w określonych szerokościach geograficznych są takie, które mają właściwości i wygląd zbliżone do swoich odległych pobratymców. Nic tylko brać i sadzić.Najpopularniejsze gatunki iglaków w Polsce są tematem przewodnika „Iglaki”. Omówiono ich wygląd, wymagania glebowe, wodne, świetlne, odporność na mróz i podano istotne informacje charakterystyczne dla danego gatunku, mogące mieć znaczenie dla powodzenia uprawy. Oprócz roślin iglastych w książce przedstawiono zimozielone rośliny liściaste. Wszystkie gatunki zaprezentowano na tak pięknych fotografiach, że wzbudzają chęć wprowadzenia każdej z zaprezentowanych roślin do swojego ogrodu. Jodły, świerki, sosny, cisy, modrzewie, jałowce i żywotniki są powszechnie spotykane w naszych ogrodach, dlatego warto wiedzieć o nich coraz więcej.
Wysokie, niskie, smukłe, przysadziste, ciemnozielone, złociste, kłujące, owocujące – iglaki zaspokoją każdy gust.Poruszanie się wśród takiej mnogości odmian jest łatwe tylko dla specjalistów. Ci, którzy nie mają profesjonalnego ogrodniczego wykształcenia, mogą sięgnąć po różne poradniki, m. in. po „Iglaki. 250 najpiękniejszych roślin iglastych do ogrodu”. Książka jest katalogiem roślin i próbą pokazania ich w różnorodnych kompozycjach. To właśnie komponowanie roślin iglastych tak, aby uzyskać ciekawe kształty i barwne plamy, w połączeniu z roślinami liściastymi interesujące o każdej porze roku, są głównym wyzwaniem stojącym przed projektantem ogrodu. Jeśli podoła temu wyzwaniu, uzyskamy ogród pełen odpornych na warunki atmosferyczne i szkodniki rośliny, zróżnicowanych gatunkowo i przez to interesujących. Jeśli zaś zadanie go przerośnie, pozostaniemy prawdopodobnie z monotonnym szpalerem żywotników, który z roku na rok będzie zacieniał coraz większe połacie trawnika.250 odmian zaprezentowanych w książce i pokazanych na ponad 300 pięknych fotografiach daje nadzieję na to, że drugi scenariusz się nie sprawdzi.
Niektórzy uważają, że rośliny iglaste to samograje, ale posadzenie ich w kompozycjach, które będą miłe dla oka wcale nie jest takie łatwe.O tym, jak odpowiednio dobierać rośliny do iglastych części ogrodów informuje poradnik "Iglaki w kompozycjach ogrodowych". Poznamy z niego zasady tworzenia kompozycji z roślin iglastych w ogrodach przydomowych i przedogródkach.
Do sadzenia iglaków nie trzeba zachęcać. Są piękne, zimozielone i modne. Czy wiesz, jakie iglaki wybrać?Poznaj najnowsze gatunki i odmiany. Zobacz absolutne nowości. Wybór ułatwia pierwsza prezentacja 250 gatunków najbardziej popularnych odmian. W dobrym wyborze pomogą dokładne zdjęcia i praktyczne opisy gatunków.
W postępującym ucywilizowaniu życia codziennego często zapominamy, że kontakt z przyrodą to źródło doskonałego odpoczynku i odprężenia. Żyjąc w mieście, przestajemy orientować się w świecie przyrody, nie potrafimy odróżnić zająca od królika, lipy od klonu. Można pytać, czy to jest niezbędne do życia? Pewnie nie, ale nie chcemy przecież, żeby nasze dzieci mówiły, że jajka pochodzą z lodówki.Zwięzły przewodnik „Jakie to drzewo?” zachęca, szczególnie młodego czytelnika, do samodzielnego rozpoznawania drzew i krzewów w naszym otoczeniu. Przedstawia 50 najczęściej występujących obok nas gatunków drzew i krzewów, pokazując, że czynność ta nie jest trudna, o ile ma się właściwe wskazówki. Opisuje ważne szczegóły i podaje ciekawostki związane z poszczególnymi gatunkami drzew. Charakterystyczne dla danych gatunków elementy zaprezentowane zostały na barwnych ilustracjach.Przewodnik pomaga dzieciom dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi drzewami czy krzewami i uwrażliwia na otaczający świat.
Wszystko, co powinniśmy brać pod uwagę przy planowaniu upraw owocowych we własnym ogrodzie.Książka "Drzewa i krzewy owocowe" pomoże dobrać odpowiednie odmiany drzew i krzewów owoców pestkowych, ziarnkowych i jagodowych, podpowie, w jaki sposób prowadzić rośliny, jak je przycinać i pielęgnować, prawidłowo zbierać, przechowywać i przetwarzać. Autor prezentuje szczególnie dobre, odporne odmiany, uprawa których daje szansę na powodzenie nawet zupełnie początkującym sadownikom. Poradnik pokazuje techniki cięcia nie tylko najbardziej popularnych jabłoni, grusz, śliw, wiśni czy moreli, ale również aktinidii, migdałów czy kasztanów jadalnych.
Drzewa i krzewy w dużej mierze decydują o kształcie ogrodu, jego charakterze i nastroju. Ich obecność pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i powoduje, że lubimy przebywać w swoim ogrodzie. Obszerny, praktyczny poradnik „Wszystko o drzewach i krzewach” szeroko prezentuje problematykę drzew i krzewów przeznaczonych do naszych ogrodów. Przedstawia 1500 gatunków i odmian drzew, krzewów ozdobnych, pnączy i bambusów, zwracając uwagę na praktyczne aspekty uprawy tych roślin. Zbiera informacje o sadzeniu, przycinaniu i pielęgnacji, a także radzi, w jaki sposób tworzyć z drzew i krzewów udane kompozycje roślinne. Książka zawiera kilkaset zdjęć i ilustracji, które sprawiają, że nie tylko dobrze się ją czyta, ale również ogląda.
Drzewa od zawsze traktowane były z szacunkiem. Ogromne dęby symbolizowały siłę, lipy dawały chłodny cień i miód.Książka „Przejmij energię swojego drzewa” pokazuje związek pomiędzy człowiekiem a drzewami i przypomina związane z kultem drzew tradycje. Nawiązuje do symboliki drzew w różnych kulturach, przedstawia mity i legendy z nimi związane i zachęca do odszukania „swojego” drzewa, drzewa, którego energia będzie nam najbardziej odpowiadała. W książce opisano również walory lecznicze trzydziestu gatunków zaprezentowanych drzew.
Drzewa i krzewy liściaste w okresie wegetacji są prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Do małych ogrodów najlepiej nadają się te, których wzrost nie jest zbyt silny. W przeciwnym wypadku mogą zagłuszać inne rośliny i sprawić, że ogród będzie wyglądał na przeładowany.Karłowe drzewa i krzewy liściaste są bohaterami przewodnika o tym samym tytule. Rośliny zaprezentowano według pokroju: kulistego, kolumnowego, drzewkowatego, krzaczastego, zwisającego i płożącego. Przedstawiono ich mrozoodporność, omówiono zasady pielęgnacji i uprawy, a także reguły tworzenia udanych kompozycji. Kolorowe fotografie uzupełniają poradnik i z pewnością przyczynią się do tego, że łatwiej będzie nam wybrać rośliny, które w każdym ogrodzie powinny znaleźć się obowiązkowo.