drzewa i krzewy

 • 49,41 zł 54,90 zł

  Drzewa w naszych ogrodach są prawdziwą ozdobą. Zapewnienie im właściwych warunków i podstawowej opieki gwarantuje radość z przebywania w otoczeniu pełnym zieleni.W poradniku przedstawione zostały drzewa najlepiej rosnące w różnych warunkach. Wśród 80 gatunków drzew przeznaczonych raczej do mniejszych ogrodów znalazły się takie, które pięknie będą się prezentować w miejscach eksponowanych, jak i takie, które wolą miejsca zaciszne. Obok drzew wyróżniających się kształtem i barwą liści znalazły się też te, których głównym walorem są piękna kora, kwiaty lub owoce. Kolorowe ilustracje zwracają uwagę na walory poszczególnych gatunków. Czytelnie przedstawione informacje na temat wymagań i pielęgnacji uzupełniają wiedzę.Poradnik pomoże dobrać drzewa do naszego ogrodu, kiedy go tworzymy, jak i wówczas, gdy chcemy uzupełnić nasadzenia o nowe egzemplarze. Pięknych drzew nigdy za wiele.

 • 44,01 zł 48,90 zł

  Jak twierdzi autor książki, fakt, iż roślina określana jest jako zimozielona nie znaczy, że będzie miała liście przez całą zimę. Część roślin zimozielonych nie jest w pełni mrozoodporna i zdarza się, że ich ich liście przemarzają. Część roślin traci również zimą swoją dekoracyjność, jednak nikt nie neguje z tego powodu zasadności sadzenia w ogrodach zimozielonych ozdób. Od późnej jesieni do wczesnej wiosny są niezastąpione.Poradnik na kilkudziesięciu stronach prezentuje zimozielone gatunki, przybliżając ich zalety i informując, na jakich stanowiskach i glebie rosną najlepiej oraz w jaki sposób można je rozmnażać. Każdy opis został opatrzony kolorową fotografią. Kolejne rozdziały to zasady uprawy roślin zimozielonych: sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, ściółkowanie, nawożenie, cięcie, ochrona przed mrozem, szkodnikami i chorobami oraz możliwości zastosowania roślin zimozielonych. Bo trzeba wiedzieć, że ich zastosowanie może być bardzo szerokie – od okrywowych i pokrywających skalniaki płaszczyzn, przez solitery, nasadzenia w pojemnikach i żywopłoty, po zielone obrazy zawieszone przy ścianach i na kratach.Rośliny zimozielone ozdobią każdy ogród.

 • 17,91 zł 19,90 zł

  Trudno wyobrazić sobie ogród bez drzew i krzewów. Są prawdziwą ozdobą, dają cień, a nierzadko również owoce.Praktyczny poradnik „Krzewy i drzewa” wskazuje najlepsze gatunki i odmiany do różnych ogrodów, w zależności od tego, jakie panują w nim warunki. Znajdziemy więc tu propozycje roślin na formowane i nieformowane żywopłoty, do cienia, okrywowe, pachnące, o kolorowych liściach, na wrzosowiska, do ogrodu wiejskiego, zimotrwałe rośliny do pojemników. Autor podpowiada, na co zwracać uwagę przy  kupnie drzew i krzewów, a także jakie wybrać dla nich stanowisko i w jaki sposób posadzić, aby przez długie lata cieszyły nasze oczy. Prawidłowa pielęgnacja, której zasady opisano w książce, właściwe przycinanie, nawożenie, ściółkowanie i okrywanie, na pewno przyczynią się do dobrej kondycji naszych drzew i krzewów.  

 • 26,99 zł 29,99 zł

  Czy chcielibyśmy uprawiać rośliny mało wymagające, łatwe w uprawie i odporne na choroby i szkodniki? Z pewnością większość z nas tak. Dzikie krzewy owocowe to obietnica sukcesu uprawowego nawet dla najmniej uzdolnionych ogrodników. Bardziej uzdolnieni od dawna mają je w swoich ogrodach, ponieważ doceniają walory ich owoców i pierwotne piękno.Najważniejsze gatunki dzikich krzewów owocowych zostały przedstawione w książce „Dzika róża, czarny bez”, należącej do serii „Mój ogród”. Tytuł poradnika może być mylący – zaprezentowano gatunki nie tylko tytułowe, ale także inne, bardzo ciekawe krzewy: aronię, świdośliwę, derenia jadalnego, nieszpułkę, rokitnika, różne gatunki i odmiany jarzębu, a także śliwę tarninę, jałowiec pospolity, głóg, żurawinę, borówkę i mniej znane wiciokrzew siny, morwę białą oraz śliwę wiśniową. Owoce wszystkich tych krzewów są jadalne i wyjątkowo bogate w witaminy i sole mineralne.Poradnik omawia wymagania roślin oraz zasady ich uprawy i pielęgnacji. Podaje także często zapomniane przepisy na przetwory - dżemy, konfitury, nalewki, wina - które z pewnością urozmaicą kuchnię.Zalety dzikich krzewów owocowych są bezsporne. Warto dostrzec je i powrócić do starej tradycji uprawy.

 • 31,41 zł 34,90 zł

  Żywopłot to istotny element ogrodu. Chroni przed hałasem i kurzem, osłania przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, wydziela poszczególne części ogrodu i jest doskonałym schronieniem dla drobnych zwierząt i ptaków. Jego charakter uzależniony jest między innymi od gatunków roślin, z których został stworzony.Książka „Żywopłoty. Rośliny pnące i osłonowe” pozwoli dobrać odpowiednie rośliny na żywopłot w Twoim ogrodzie i wskaże, w jaki sposób przystąpić do jego zakładania. Podpowie też, jak dbać, pielęgnować i przycinać rośliny oraz jak z roślin żywopłotowych ukształtować zielone rzeźby.Zwolennicy żywopłotów znajdą tu zbiór najważniejszych informacji i porad.  

 • 25,20 zł 28,00 zł

  Przemyślane kompozycje z wykorzystaniem iglaków są prawdziwą ozdobą naszych ogrodów.Poradnik „Iglaki. Dobór i pielęgnacja” w serii „ABC ogrodnika” prezentuje kilkadziesiąt najbardziej popularnych roślin iglastych. Przedstawione na zdjęciach i opisane gatunki i odmiany zebrano w części katalogowej. Książka stanowi doskonałą podpowiedź dla osób rozważających wykorzystanie iglaków w różnych częściach ogrodu, wskazuje bowiem rośliny najodpowiedniejsze do uprawy nad wodą, w miejscach cienistych, w miejscach suchych, rośliny osłaniające, żywopłotowe, okrywowe czy przeznaczone do uprawy w pojemnikach. Zbiera również informacje na temat iglaków o różnym pokroju, barwie i tempie wzrostu i podpowiada, jak zestawiać je w efektowne kompozycje. Praktyczne wskazówki uprawowe i pielęgnacyjne dotyczące przygotowania podłoża, terminu i technik sadzenia, podlewania, nawożenia, przycinania i zabezpieczania przed mrozem pozwolą na utrzymanie roślin iglastych w dobrej kondycji.Stworzenie pięknego zakątka ogrodu z iglakami nie będzie sprawiało po lekturze tej książki większego problemu.

 • 42,53 zł 47,25 zł

  Drzewa i krzewy to podstawowe rośliny w ogrodzie. Urządzanie ogrodu powinno zaczynać się od tych dużych roślin, bo to one najbardziej organizują przestrzeń.Seria poradników „ABC” prezentuje najważniejszą wiedzę na temat ogrodnictwa w prosty i czytelny sposób. Poradnik pomoże dokonać właściwego wyboru przy planowaniu nasadzeń. Przedstawia i omawia kilkaset gatunków drzew, krzewów i pnączy, które pozwolą zapełnić ogród zielenią i uwydatnić zalety a ukryć wady naszego otoczenia. Przybliża zasady ich sadzenia, cięcia, rozmnażania i pielęgnacji przez cały rok, pokazując na 550 przejrzystych rysunkach, jak należy wykonywać poszczególne prace.Książka potrzebna każdemu ogrodnikowi, gdyż pielęgnacja drzew i krzewów trwa przez całe życie roślin. Dzięki tej pozycji może stać się ono naprawdę długie.

 • 26,46 zł 29,40 zł

  Rośliny można rozmnażać na wiele sposobów, jednak nie zawsze otrzymamy roślinę o takich samych cechach.Szczepienie drzew owocowych i ozdobnych pozwala na uzyskanie wiernej kopii rośliny matecznej. Zaletą tego sposobu rozmnażania jest także zwiększenie odporności roślin na choroby i atak szkodników oraz poprawa obfitości kwitnienia i polepszenie owocowania. Hodowcy, którzy chcą uratować stare odmiany drzew albo wpłynąć na odbudowanie sił żywotnych drzewa, nie znajdą na to lepszego sposobu.Szczepieniem drzew zajmowali się kiedyś wyłącznie fachowcy. Wiedza na temat szczepienia nie jest jednak niedostępna amatorom. Udowadnia to poradnik, w którym sposoby szczepienia zostały przedstawione prosto i przystępnie. Poszczególne etapy pracy ilustrują szczegółowe rysunki, pomagające poznać zasady szczepienia przeszło 80 gatunków drzew owocowych i ozdobnych.Krok po kroku i gatunek po gatunku wszyscy możemy szczepić drzewa i krzewy.

 • 25,20 zł 28,00 zł

  Niektórzy kochają iglaki, innych fascynuje świat drzew liściastych. Dla nich „Drzewa i krzewy liściaste” to wymarzona pozycja.Katalog prezentuje 228 gatunków i odmian drzew i krzewów liściastych, które mogą zdobić nasze ogrody. Przedstawia rośliny, których głównym atutem są pokrój, liście, kwiaty, owoce, które najlepiej rosną w cieniu, są odporne na suszę lub mróz, którym nie przeszkadza uboga gleba. Zwraca uwagę, by rośliny dobierać odpowiednio do wielkości ogrodu – nie będziemy wówczas musieli szukać wzrokiem krzewów na horyzoncie w dużym ogrodzie ani walczyć z rozgałęzionymi konarami drzew w małym. Opis metody sadzenia, przycinania, podlewania i nawożenia dopełnia treści. Interesująco prezentuje się kalendarz atrakcyjności roślin, w którym zebrano informacje na temat elementów poszczególnych odmian wyróżniających się wizualnie w ciągu kolejnych miesięcy roku. Katalog powstał we współpracy z polskimi właścicielami szkółek, zatem opisane gatunki są na pewno dostępne i przystosowane do życia w naszym klimacie.

 • 18,90 zł 21,00 zł

  Krzewy i drzewa są podstawowymi elementami ogrodu, trwałymi i długowiecznymi, dlatego warto zadbać o ich odpowiedni dobór, urodę i zdrowie. W książce znajdziemy niezbędne informację związane z wyborem odpowiednich gatunków, sadzeniem i pielęgnacją drzew i krzewów. Poznamy sposoby ochrony drzew i krzewów przed chorobami i szkodnikami, cięcia, odmładzania i odnawiania nasadzeń, a także zasady komponowania tych roślin w pojemnikach i na balkonach. Bo chociaż krzewy i drzewa kojarzą nam się z roślinami ogrodowymi, to wśród olbrzymiej liczby ich gatunków i odmian są też takie, które z powodzeniem możemy uprawiać na zdecydowanie mniejszej niż ogród powierzchni.Seria „Fachowe rady” to sprawdzone pomysły w dziedzinie urządzania ogrodu, zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych.

 • 40,50 zł 45,00 zł

  Iglaki są bardzo popularne w naszych ogrodach. Różnorodność ich gatunków i odmian, a co za tym idzie pokroju, wielkości, kolorów zachęca do ich stosowania szczególnie tych, którym zależy na ograniczeniu grabienia liści. Iglaki jednak doskonale współgrają z roślinami liściastymi, o czym łatwo przekonać się, sięgając po poradnik „Ogród z iglakami. Sztuka kompozycji”.Książka przedstawia rodzaje, gatunki i odmiany iglaków, grupując je według form koron drzew i krzewów, barw, faktury i struktury. Znaczącą część stanowi przedstawienie zasad tworzenia kompozycji, zarówno jedno-, jak i wieloelementowych, z wykorzystaniem wyłącznie roślin iglastych, kompozycji iglakowych w pojemnikach, kompozycji ogrodowych iglaków w połączeniu z roślinami liściastymi, wrzosowatymi, roślinami wieloletnimi, kwiatami jednorocznymi, w kompozycjach skalnych, nadwodnych, z kamieniami naturalnymi i z elementami nieroślinnymi. Omówione również zostały różne formy żywopłotów, a także zasady tworzenia kompozycji przed domem, w ogrodzie frontowym, jak i za domem, w ogrodzie rekreacyjnym. W podsumowaniu znalazło się dziesięć najistotniejszych wskazówek dotyczących aranżowania kompozycji iglakowych. Pamiętnie o nich pozwoli nam uzyskać efektowny ogród z iglakami.

 • 28,35 zł 31,50 zł

  Nasze ogrody często nie mają dużych rozmiarów, a większość z nas chciałaby zgromadzić w nich wiele gatunków i odmian roślin. Z pomocą przychodzą wówczas rośliny karłowe, których duży wybór z pewnością pozwoli na zapełnienie ogrodu soczystą zielenią. Wśród roślin karłowych drzewa i krzewy iglaste zajmują szczególne miejsce, gdyż ich powstanie jest wyraźnym odzwierciedleniem pracy szkółkarzy, którzy zajmują się tworzeniem i uprawą nowych odmian.Dekoracyjność karłowych drzew i krzewów iglastych przyczynia się do ich powodzenie wśród miłośników ogrodów. Ich zróżnicowany pokrój – kule, kolumny, stożki, formy płożące i zwisające – stał się dla autora książki podstawą do porządkującego treść podziału. Zasady pielęgnacji i uprawy, odporność na mróz poszczególnych gatunków iglaków poznamy z przedstawionych opisów. Zaznajomimy się również z regułami tworzenia kompozycji przy wykorzystaniu tych pięknych zimozielonych roślin. Wybierając odpowiednie gatunki i odmiany, będziemy mogli sprawić, że nasz mały ogródek zmieni się w tętniącą życiem przestrzeń, wypełnioną zróżnicowanymi fakturami, kolorami i formami.

 • 20,30 zł 22,56 zł

  Magnolia – jedna z najstarszych roślin świata, królowa wczesnej wiosny, rozkwitająca zadziwiającym pięknem w czasie, kiedy inne rośliny dopiero budzą się do życia. Widok kwitnących magnolii zapiera dech w piersiach nie tylko ludziom wyjątkowo wrażliwym. Świetliste, często olbrzymie kwiaty, które zdobią bezlistne jeszcze drzewo, budzą emocje chyba u wszystkich.Zwięzły przewodnik po gatunkach i odmianach magnolii prezentuje te rośliny, grupując je według wielkości, bo trzeba wiedzieć, że obok magnolii osiągających naprawdę potężne rozmiary występują również magnolie filigranowe. Magnolie nie lubią być przycinane, dlatego istotne znaczenie ma dobór odpowiedniej odmiany w zależności od tego, ile miejsca możemy dla niej przeznaczyć. Z książki dowiemy się, jakie stanowisko wybrać do nasadzeń, jak przygotować glebę oraz jak pielęgnować rośliny, aby co roku cieszyły nas burzą kwiatów i zielonymi przyrostami. Rozmnażanie magnolii i najczęstsze problemy związane z uprawą, a także atakujące magnolie choroby grzybowe i fizjologiczne oraz szkodniki opisano w odrębnych rozdziałach.

 • 31,41 zł 34,90 zł

  Od sadzenia jakich roślin zacząć urządzanie lub przeobrażanie ogrodu? Oczywiście od drzew!„Drzewa w ogrodzie” przybliżają portrety wielu pięknych gatunków, pokazując je w gotowych rozwiązaniach, w zestawieniu z innymi roślinami. Praktyczne rady dotyczą dopasowania poszczególnych gatunków i odmian do różnego rodzaju gleb i sposobu ich pielęgnacji. Dokładne opisy umożliwiają poznanie tajników uprawy i zrozumienie procesów rządzących życiem drzew. Poradnik wyróżnia się dużą liczbą sugestywnych zdjęć, które stanowią znakomitą inspirację.Wybór odpowiadającego naszej koncepcji urządzenia ogrodu gatunku drzewa nie zawsze jest łatwy. Nawet jeśli pomaga nam w tym architekt zieleni, warto wiedzieć, o czym z nim rozmawiać.

 • 21,51 zł 23,90 zł

  Dają cień latem, przepuszczają promienie słoneczne zimą, organizują przestrzeń ogrodu. Drzewa liściaste są podstawowym elementem naszego zielonego krajobrazu.W jaki sposób drzewa rosną w naturze, jak się je rozmnaża i sadzi, na co zwrócić uwagę przy kupowaniu drzewa? Na te pytania odpowiada książka „Drzewa liściaste w ogrodzie”, należąca do serii „Mój ogród od A do Z”. Piękne i oryginalne drzewa zostały zaprezentowane w części katalogowej, omawiającej ich występowanie, rozmnażanie i zastosowanie. Informacje zostały uzupełnione rysunkami liści poszczególnych gatunków, które obrazują ich wielkość i kształt. Słowniczek terminów botanicznych związanych z drzewami na pewno wzbogaci wiedzę o tych roślinach.

 • 21,51 zł 23,90 zł

  Trudno przecenić rolę roślin iglastych. Ich piękno można podziwiać właściwie w każdym ogrodzie, a szczególnie oryginalne zestawienia budzą zachwyt miłośników iglastej zieleni.W jaki sposób pielęgnować iglaki, aby dobrze rosły i cieszyły oczy? Jak je sadzić, nawozić, formować, chronić przed chorobami i szkodnikami? Jak rozmnażać i szczepić? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze i zestawianiu w kompozycje w ogrodzie? Na te pytania odpowiedzi udziela autor „Iglaków w ogrodzie”. Zwięzły poradnik prezentuje również różne gatunki i odmiany drzew i krzewów iglastych polecanych do naszych ogrodów.

 • 58,50 zł 65,00 zł

  Różnorodność gatunków i odmian rośliny najczęściej jest zaletą, bywa jednak, że staje się utrapieniem. Dzieje się tak z irgami, których systematyka, ze względu na złożoność i niejednoznaczność, sprawia nawet profesjonalistom nieco kłopotu.Autorka „Irg uprawianych w Polsce” postawiła sobie za cel opisanie najczęściej uprawianych i najbardziej odpowiednich do uprawy w Polsce gatunków tych roślin. Opisy 78 roślin uzupełnione zostały kluczem do oznaczania, informacjami na temat możliwości wykorzystania i wskazówkami uprawowymi. Z pewnością będzie bardzo pomocna wszystkim miłośnikom irg, którzy cenią te rośliny za odporność i brak dużych wymagań uprawowych, a także za urokliwe kwitnienie, owocowanie i bardzo efektowne jesienne przebarwienie liści. Książka zaspokoi również oczekiwania profesjonalistów związanych z urządzaniem zieleni i hodowlą roślin – jest pierwszą na polskim rynku tak obszerną publikacją poświęconą irgom.

 • 39,80 zł 44,22 zł

  Leszczyna to znane od lat, dające pożywne owoce w postaci orzechów laskowych drzewo, które może występować również jako krzew. W takiej krzewiastej postaci często rośnie w stanie dzikim, bo owoce leszczyny chętnie przenoszone są i zjadane przez zwierzęta.Książka przeznaczona jest głównie dla plantatorów, którzy chcieliby poznać tajniki uprawy tej rośliny, ale na pewno przyda się również osobom hobbystycznie zajmującym się uprawą ogrodu. Dietetyczne właściwości owoców leszczyny kwalifikują je do grupy najbardziej odżywczych i najlepszych pod względem smakowym. Ozdobne, czerwonolistne odmiany natomiast sytuują leszczynę wśród krzewów o wyjątkowych walorach wizualnych. Te cechy sprawiają, że leszczyna jest chętnie sadzona w sąsiedztwie naszych domów.

 • 47,38 zł 52,64 zł

  Chociaż w ostatnich latach w Polsce dużą karierę zrobiły rośliny iglaste, to nie należy zapominać, że dla naszego klimatu charakterystyczne są rośliny liściaste.Książka zbiera kompletne informacje o uprawianych w Polsce liściastych krzewach ozdobnych, które sadzone są w naszych parkach i ogrodach. Zawiera także portrety krzewów rzadziej spotykanych, będących do tej pory tylko w zbiorach ogrodów botanicznych czy arboretów, dobrze zaadaptowanych do naszych warunków klimatycznych. Być może ich wykaz zainspiruje producentów do ich uprawy?Książka na pewno przyda się studentom wydziałów ogrodniczych, projektantom ogrodów, specjalistom urządzania terenów miejskich i wszystkim miłośnikom ogrodów, lubiącym poszerzać swoją wiedzę.     

 • 47,38 zł 52,64 zł

  Druga część „Liściastych krzewów ozdobnych” opisuje pnącza, liściaste krzewy zimozielone, krzewy mniej znane oraz rośliny liściaste w pojemnikach do dekoracji wnętrz. Na przeszło 200 stronach zaprezentowano gatunki liściastych roślin ozdobnych, które doskonale sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych i z powodzeniem mogą być uprawiane w naszych ogrodach. Książka na pewno przyda się studentom wydziałów ogrodniczych, projektantom ogrodów, specjalistom urządzania terenów miejskich i wszystkim miłośnikom ogrodów, lubiącym poszerzać swoją wiedzę.   

 • 29,84 zł 33,16 zł

  Juglans regia – orzech włoski, orzech królewski. W stanie dzikim można go spotkać na Bałkanach i w Europie południowo-wschodniej, na Kaukazie, w Azji Mniejszej i w Chinach. Drzewo uprawiane ze względu na szlachetne owoce, które szeroko wykorzystywane są w przemyśle spożywczym.Tematem książki jest uprawa sadownicza orzecha włoskiego. Założenie sadu orzecha włoskiego nie jest kosztowne – ze względu na duże rozmiary, jakie osiągają drzewa, na 1 h nie trzeba sadzić ich tak dużo, jak innych drzewek. Koszty prowadzenia uprawy również nie są wysokie, a przy właściwej pielęgnacji, która nie jest kłopotliwa, uzyskuje się dobry plon. Co prawda trzeba na niego trochę poczekać – w przypadku roślin szczepionych ok. 5 lat, w przypadku drzewa rosnącego na własnych korzeniach nawet kilkanaście lat – ale w zamian za to zyskuje się doskonałe owoce, dające możliwość bardzo długiego ich przechowywania i cień rozłożystych konarów.Jeśli nie zamierzasz zakładać sadu, dowiesz się z tej książki, jak pielęgnować swoje drzewo orzechowe, by owocowało i służyło Tobie i kolejnym pokoleniom Twojej rodziny przez co najmniej 150 lat, gdy jest szczepione lub nawet lat 500, jeśli rośnie na własnym korzeniu.

 • 26,46 zł 29,40 zł

  Drzewa i krzewy liściaste w okresie wegetacji są prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Do małych ogrodów najlepiej nadają się te, których wzrost nie jest zbyt silny. W przeciwnym wypadku mogą zagłuszać inne rośliny i sprawić, że ogród będzie wyglądał na przeładowany.Karłowe drzewa i krzewy liściaste są bohaterami przewodnika o tym samym tytule. Rośliny zaprezentowano według pokroju: kulistego, kolumnowego, drzewkowatego, krzaczastego, zwisającego i płożącego. Przedstawiono ich mrozoodporność, omówiono zasady pielęgnacji i uprawy, a także reguły tworzenia udanych kompozycji. Kolorowe fotografie uzupełniają poradnik i z pewnością przyczynią się do tego, że łatwiej będzie nam wybrać rośliny, które w każdym ogrodzie powinny znaleźć się obowiązkowo.

 • 22,41 zł 24,90 zł

  Drzewa od zawsze traktowane były z szacunkiem. Ogromne dęby symbolizowały siłę, lipy dawały chłodny cień i miód.Książka „Przejmij energię swojego drzewa” pokazuje związek pomiędzy człowiekiem a drzewami i przypomina związane z kultem drzew tradycje. Nawiązuje do symboliki drzew w różnych kulturach, przedstawia mity i legendy z nimi związane i zachęca do odszukania „swojego” drzewa, drzewa, którego energia będzie nam najbardziej odpowiadała. W książce opisano również walory lecznicze trzydziestu gatunków zaprezentowanych drzew.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Rośliny okrywowe doskonale zastępują trawę. O ile rosną w odpowiednich dla danego gatunku warunkach, są mniej wymagające od trawy i zdecydowanie bardziej różnorodne.W książce „Rośliny okrywowe” znajdziemy mnóstwo inspirujących pomysłów na zastąpienie roślinami okrywowymi trawników. A po co ograniczać trawniki? Aby burzyć monotonię, być oryginalnym i nie poświęcać długich godzin pięknych letnich dni na koszenie. Rośliny okrywowe, jak rzadko które, pozwalają zaoszczędzić czas i pracę.Podstawową umiejętnością, którą trzeba wykazać się przy sadzeniu roślin okrywowych, jest wybór właściwych gatunków na określony teren. Poradnik wskazuje rośliny najlepsze na gleby suche i piaszczyste, podmokłe i bagienne, w pełne słońce i do cienistych zakątków. Prezentuje odmiany odporne na sporadyczne przydeptywanie, ale również gatunki inwazyjne, uprawie których trzeba poświecić więcej uwagi, gdyż niekontrolowane rozrastają się zbyt mocno i wypierają gatunki rodzime. Przedstawia metody rozmnażania, ważne w przypadku roślin okrywowych: pozyskanie roślin z własnej hodowli pozwala obniżyć koszty, co ma szczególne znaczenie w dużych ogrodach. Trwałe, piękne kobierce na pewno są bardzo interesującą alternatywą dla trawników w każdym ogrodzie.

 • 44,91 zł 49,90 zł

  Drzewa i krzewy w dużej mierze decydują o kształcie ogrodu, jego charakterze i nastroju. Ich obecność pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i powoduje, że lubimy przebywać w swoim ogrodzie. Obszerny, praktyczny poradnik „Wszystko o drzewach i krzewach” szeroko prezentuje problematykę drzew i krzewów przeznaczonych do naszych ogrodów. Przedstawia 1500 gatunków i odmian drzew, krzewów ozdobnych, pnączy i bambusów, zwracając uwagę na praktyczne aspekty uprawy tych roślin. Zbiera informacje o sadzeniu, przycinaniu i pielęgnacji, a także radzi, w jaki sposób tworzyć z drzew i krzewów udane kompozycje roślinne. Książka zawiera kilkaset zdjęć i ilustracji, które sprawiają, że nie tylko dobrze się ją czyta, ale również ogląda.

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Podziwiamy nasze ogrody wiosną i latem, zachwycamy się nimi kolorową jesienią, ale tylko nieliczni z nas traktują zimę w ogrodzie jako pełnoprawnie piękną porę roku. Dla wszystkich, którzy nie chcą przeczekiwać zimy i cieszyć się jej wdziękiem w ogrodzie, przeznaczona jest ta niezwykła książka.„Ogród zimą” to opowieść o roślinach wiecznie zielonych, drzewach i krzewach iglastych, bylinach oraz zimowych kwiatach i liściach. Autorka od dwudziestu pięciu lat uprawia własny ogród i doskonale zna rośliny, które opisuje. O zimowym ogrodzie opowiada z miłością, zwracając uwagę na szczególne oddziaływanie tej pory roku na nasze zmysły poprzez specyficzne światło i ruch roślin pod wpływem wiatru. Dokonuje autorskiego wyboru roślin ozdobnych zimą z liści, kwiatów, faktury i koloru, zapachu i smaku, polecając te spośród nich, które sprawdziły się najlepiej.Książka zawiera interesujące ciekawostki związane z historią roślin i jest pięknie ilustrowana późnojesiennymi i zimowymi zdjęciami roślin.

 • 30,60 zł 34,00 zł

  Wszystko, co powinniśmy brać pod uwagę przy planowaniu upraw owocowych we własnym ogrodzie.Książka "Drzewa i krzewy owocowe" pomoże dobrać odpowiednie odmiany drzew i krzewów owoców pestkowych, ziarnkowych i jagodowych, podpowie, w jaki sposób prowadzić rośliny, jak je przycinać i pielęgnować, prawidłowo zbierać, przechowywać i przetwarzać. Autor prezentuje szczególnie dobre, odporne odmiany, uprawa których daje szansę na powodzenie nawet zupełnie początkującym sadownikom. Poradnik pokazuje techniki cięcia nie tylko najbardziej popularnych jabłoni, grusz, śliw, wiśni czy moreli, ale również aktinidii, migdałów czy kasztanów jadalnych.

 • 16,07 zł 17,85 zł

  W postępującym ucywilizowaniu życia codziennego często zapominamy, że kontakt z przyrodą to źródło doskonałego odpoczynku i odprężenia. Żyjąc w mieście, przestajemy orientować się w świecie przyrody, nie potrafimy odróżnić zająca od królika, lipy od klonu. Można pytać, czy to jest niezbędne do życia? Pewnie nie, ale nie chcemy przecież, żeby nasze dzieci mówiły, że jajka pochodzą z lodówki.Zwięzły przewodnik „Jakie to drzewo?” zachęca, szczególnie młodego czytelnika, do samodzielnego rozpoznawania drzew i krzewów w naszym otoczeniu. Przedstawia 50 najczęściej występujących obok nas gatunków drzew i krzewów, pokazując, że czynność ta nie jest trudna, o ile ma się właściwe wskazówki. Opisuje ważne szczegóły i podaje ciekawostki związane z poszczególnymi gatunkami drzew. Charakterystyczne dla danych gatunków elementy zaprezentowane zostały na barwnych ilustracjach.Przewodnik pomaga dzieciom dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi drzewami czy krzewami i uwrażliwia na otaczający świat.

 • 37,80 zł 42,00 zł

  Katalog ozdobnych roślin wrzosowatych oraz poradnik w jednym. Wyjątkowe walory dekoracyjne i efektowne kwiaty roślin wrzosowatych sprawiają, że są one wyjątkową ozdobą ogrodu. Wiele nowych, cennych odmian stwarza możliwość wielu zastosowań. W książce znajdziesz wybór najpiękniejszych odmian. Dowiesz się, jak zapewnić wrzosowatym sprzyjające warunki wzrostu oraz odpowiednią pielęgnację, co pozwoli cieszyć się pięknem roślin przez wiele lat. Z tą książką łatwo stworzysz niepowtarzalny ogród wrzosowiskowy. Szczegółowy opis każdej odmiany zilustrowany jest fotografią.

 • 43,20 zł 48,00 zł

  Do sadzenia iglaków nie trzeba zachęcać. Są piękne, zimozielone i modne. Czy wiesz, jakie iglaki wybrać?Poznaj najnowsze gatunki i odmiany. Zobacz absolutne nowości. Wybór ułatwia pierwsza prezentacja 250 gatunków najbardziej popularnych odmian. W dobrym wyborze pomogą dokładne zdjęcia i praktyczne opisy gatunków.

 • 19,80 zł 22,00 zł

  Niektórzy uważają, że rośliny iglaste to samograje, ale posadzenie ich w kompozycjach, które będą miłe dla oka wcale nie jest takie łatwe.O tym, jak odpowiednio dobierać rośliny do iglastych części ogrodów informuje poradnik "Iglaki w kompozycjach ogrodowych". Poznamy z niego zasady tworzenia kompozycji z roślin iglastych w ogrodach przydomowych i przedogródkach. 

 • 26,10 zł 29,00 zł

  Wszyscy chcielibyśmy przechadzać się wiosną pod ukwieconymi gałęziami drzew owocowych i rozkoszować się rwanymi prosto z drzewa owocami. To marzenie jest możliwe do spełnienia, o ile będziemy pamiętać, żeby pomóc trochę, szczególnie najstarszym drzewom w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.Fachowe rady dotyczące uprawy drzew owocowych są tematem książki „Cięcie drzew owocowych”. Amatorzy i pasjonaci uprawy drzew owocowych znajdą w niej wyczerpujące informacje na temat przycinania drzew ziarnkowych, pestkowych, orzechów włoskich, krzewów owocowych, a także przykłady najczęściej popełnianych przy przycinaniu drzew błędów. Ta wiedza nie byłaby pełna, gdyby nie uzupełniały jej informacje o budowie drzewa, które pozwalają lepiej zrozumieć fizjologię owocowych mieszkańców naszych sadów, a także wiadomości o zasadach sadzenia, systemach nasadzeń, ziemi i jej nawożeniu oraz narzędziach niezbędnych do wykonania prac w sadzie. O ochronie roślin owocowych dowiemy się z rozdziału książki poświęconemu temu tematowi, a przechowywanie i przetwarzanie owoców w pigułce znajdziemy w krótkim rozdziale zamykającym książkę. Najważniejsze informacje zebrane są w czytelnych tabelach i z pewnością będą bardzo pomocne w pracy. Zdjęcia pokazujące drzewa poszczególnych gatunków przed i po wykonaniu prac pielęgnacyjnych zachęcają do podjęcia samodzielnych starań o piękne kwitnienie i obfity owocowy plon.Pozycja bardzo przydatna na półce każdego ogrodnika.

 • 33,21 zł 36,90 zł

  Wysokie, niskie, smukłe, przysadziste, ciemnozielone, złociste, kłujące, owocujące – iglaki zaspokoją każdy gust.Poruszanie się wśród takiej mnogości odmian jest łatwe tylko dla specjalistów. Ci, którzy nie mają profesjonalnego ogrodniczego wykształcenia, mogą sięgnąć po różne poradniki, m. in. po „Iglaki. 250 najpiękniejszych roślin iglastych do ogrodu”. Książka jest katalogiem roślin i próbą pokazania ich w różnorodnych kompozycjach. To właśnie komponowanie roślin iglastych tak, aby uzyskać ciekawe kształty i barwne plamy, w połączeniu z roślinami liściastymi interesujące o każdej porze roku, są głównym wyzwaniem stojącym przed projektantem ogrodu. Jeśli podoła temu wyzwaniu, uzyskamy ogród pełen odpornych na warunki atmosferyczne i szkodniki rośliny, zróżnicowanych gatunkowo i przez to interesujących. Jeśli zaś zadanie go przerośnie, pozostaniemy prawdopodobnie z monotonnym szpalerem żywotników, który z roku na rok będzie zacieniał coraz większe połacie trawnika.250 odmian zaprezentowanych w książce i pokazanych na ponad 300 pięknych fotografiach daje nadzieję na to, że drugi scenariusz się nie sprawdzi.

 • 26,91 zł 29,90 zł

  Świat iglaków jest tak rozległy, że na poszczególnych kontynentach występują gatunki i odmiany, których próżno szukać gdzie indziej. Jednocześnie wśród dostępnych w określonych szerokościach geograficznych są takie, które mają właściwości i wygląd zbliżone do swoich odległych pobratymców. Nic tylko brać i sadzić.Najpopularniejsze gatunki iglaków w Polsce są tematem przewodnika „Iglaki”. Omówiono ich wygląd, wymagania glebowe, wodne, świetlne, odporność na mróz i podano istotne informacje charakterystyczne dla danego gatunku, mogące mieć znaczenie dla powodzenia uprawy. Oprócz roślin iglastych w książce przedstawiono zimozielone rośliny liściaste. Wszystkie gatunki zaprezentowano na tak pięknych fotografiach, że wzbudzają chęć wprowadzenia każdej z zaprezentowanych roślin do swojego ogrodu.  Jodły, świerki, sosny, cisy, modrzewie, jałowce i żywotniki są powszechnie spotykane w naszych ogrodach, dlatego warto wiedzieć o nich coraz więcej.

 • 31,50 zł 35,00 zł

  Sprawdzonej wiedzy nigdy za wiele.Katalog i poradnik w jednym na temat uprawy i pielęgnacji roślin liściastych i iglastych to zbiór praktycznych informacji na temat sadzenia, rozmnażania i codziennej opieki nad 350 gatunkami i odmianami roślin. Spośród bardzo bogatej oferty rynkowej nie zawsze potrafimy wybrać te rośliny, które sprawdzą się w specyficznych warunkach naszego ogrodu: w słońcu, cieniu, na glebie piaszczystej lub wilgotnej.Ta książka rozstrzyga dylematy ogrodnika i wskazuje najlepsze rozwiązania, prezentując jednocześnie wiele z zaprezentowanych roślin na fotografiach. Autorzy poradnika to znawcy tematu. Ich opinii na pewno można zaufać.

 • 22,50 zł 25,00 zł

  Rośliny iglaste są ważnym elementem ogrodu. Nie muszą w nim dominować, jednak ogród zupełnie pozbawiony iglaków trudno sobie wyobrazić.Katalog „Iglaki” to przegląd ponad 250 roślin iglastych z powodzeniem uprawianych w polskich ogrodach. Zawiera szczegółowe informacje o tych roślinach. Opisuje wygląd każdej prezentowanej odmiany, jej pokrój, wielkość i ulistnienie, stanowisko odpowiednie dla poszczególnych odmian oraz zastosowanie. Każdą z odmian przedstawia na fotografii. Cenną częścią katalogu jest tabelaryczne zestawienie prezentowanych odmian, w którym znajdziemy odpowiedź na pytanie, jaką odmianę wybrać ze względu na zastosowanie, wymagania i kształt rośliny. Katalog uzupełniają krótkie porady związane z kupowaniem iglaków, ich sadzeniem i pielęgnacją.

na stronie