pnącza

 • 19,90 zł

  Nie sposób przecenić funkcji żywopłotu. Stanowią barierę przed oczami sąsiadów i przechodniów, hałasem i kurzem, ochronę przed wiatrem. Są miejscem schronienia i gniazdowania różnych gatunków ptaków, a przez to, że można je wykonać z bardzo wielu roślin, mogą stać się prawdziwą ozdobą ogrodu.Poradnik „Żywopłoty. Zakładanie, przycinanie, pielęgnacja” to praktyczna wiedza na temat zagospodarowania przestrzeni ogrodu przy wykorzystaniu żywopłotu. Opisuje, jak zaplanować i zaprojektować żywopłot, jakie wybrać rośliny, w jaki sposób je posadzić, a następnie jak pielęgnować i formować, aby był prawdziwą ozdobą.

 • 16,00 zł

  Powojniki, bo to one ukrywają się pod łacińską nazwą Clematis, są niezwykłymi roślinami. Delikatne i dyskretne przed zakwitnięciem, w momencie pojawienia się kwiatów stają się głównymi bohaterami w ogrodzie.Katalog przedstawia ponad 160 gatunków powojników z powodzeniem uprawianych jako pnącza. Rośliny pokazane są na kolorowych zdjęciach, co pomaga w wyborze najpiękniejszej odmiany do własnego ogrodu. Wskazówki uprawowe pomogą zachować w zdrowiu i dobrej kondycji rośliny przez cały rok. A nie jest to najłatwiejsze zadanie dla początkujących hodowców, bo chociaż ogólne wymagania wszystkich powojników są zbliżone, to w zależności od gatunku wymagane są inne sposoby cięcia.Ewentualne trudności nie powinny jednak zrażać prawdziwych pasjonatów zieleni. Powojniki prawidłowo pielęgnowane odwdzięczą się zjawiskowym widokiem kaskady kwiatów.

 • 39,90 zł

  Rośliny okrywowe doskonale zastępują trawę. O ile rosną w odpowiednich dla danego gatunku warunkach, są mniej wymagające od trawy i zdecydowanie bardziej różnorodne.W książce „Rośliny okrywowe” znajdziemy mnóstwo inspirujących pomysłów na zastąpienie roślinami okrywowymi trawników. A po co ograniczać trawniki? Aby burzyć monotonię, być oryginalnym i nie poświęcać długich godzin pięknych letnich dni na koszenie. Rośliny okrywowe, jak rzadko które, pozwalają zaoszczędzić czas i pracę.Podstawową umiejętnością, którą trzeba wykazać się przy sadzeniu roślin okrywowych, jest wybór właściwych gatunków na określony teren. Poradnik wskazuje rośliny najlepsze na gleby suche i piaszczyste, podmokłe i bagienne, w pełne słońce i do cienistych zakątków. Prezentuje odmiany odporne na sporadyczne przydeptywanie, ale również gatunki inwazyjne, uprawie których trzeba poświecić więcej uwagi, gdyż niekontrolowane rozrastają się zbyt mocno i wypierają gatunki rodzime. Przedstawia metody rozmnażania, ważne w przypadku roślin okrywowych: pozyskanie roślin z własnej hodowli pozwala obniżyć koszty, co ma szczególne znaczenie w dużych ogrodach. Trwałe, piękne kobierce na pewno są bardzo interesującą alternatywą dla trawników w każdym ogrodzie.

 • 47,15 zł

  Niezwykłe kwiaty powojników od lat zachwycają delikatnością i pięknymi kolorami. Nie dziwi więc, że hodowcy starają się stworzyć jeszcze więcej nowych odmian – słusznie przypuszczają, że znajdą one swoich miłośników.Poradnik „Powojniki” to wyczerpująca pozycja na temat tych roślin. Prezentuje większość gatunków i odmian, zbierając w tabeli polecanych powojników przeszło 330 odmian. Wskazuje różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami, podpowiada, jak uprawiać je w ogrodzie, aby niezawodnie kwitły, jak przycinać, sadzić, chronić przed chorobami i szkodnikami, jak rozmnażać. Książka wskazuje różne możliwości uprawy powojników: na kratach i podporach, na drzewach i krzewach służących za podpory, w pojemnikach, jako rośliny płożące. Dociekliwym ogrodnikom przybliża historię ich odkrycia, nazwiska odkrywców i kolekcjonerów oraz początki prac hodowlanych. Popularyzuje tym samym wiedzę o powojnikach i stanowi kompletne źródło informacji na temat tych roślin. 

 • 24,05 zł

  Powojniki to piękne kwitnące rośliny. Jesienią i wiosną są niepozorne, za to latem można podziwiać niezwykłe kształty i kolory ich kwiatów.Powojniki doskonale służą jako rośliny nie tylko pnące przy ścianach czy ogrodzeniach i na naturalnych podporach w postaci na przykład pni drzew, ale także jako rośliny okrywowe, rośliny na balkony i tarasy. Poradnik omawia pochodzenie i historię uprawy  powojników, ich zróżnicowanie gatunkowe i wynikające z tego wymagania oraz zasady pielęgnacji. Dowiemy się z niego, jakie stanowiska są najlepsze dla powojników, jak je podlewać nawozić i ciąć, jak rozmnażać i przygotować do bezproblemowego przetrzymania zimy. Autorka omawia również najczęstsze błędy w uprawie oraz sposoby ochrony przed chorobami i szkodnikami.Za chwilę pielęgnacji powojniki potrafią odwdzięczyć się spektaklem z kaskadą kwiatów w roli głównej. Wrażenia nie do zapomnienia.

 • 55,00 zł

  Rośliny pnące to wyjątkowe uzupełnienie ogrodowej przestrzeni. Ściany, mury, drzewa, ogrodzenia pokryte wijącą się zielenią mogą być nostalgicznie romantyczne albo nowoczesne, ascetyczne. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pnącza i w jaki sposób zastosujemy.„Clematis i inne pnącza ogrodowe” to kompendium wiedzy na temat tych roślin, Autor, niekwestionowany ekspert w dziedzinie roślin pnących, prezentuje wiedzę na temat pnączy w trzech częściach książki. W pierwszej przedstawia informacje na temat ich zastosowania, wymagań i sposobów pielęgnacji. Opisuje zalecenia dotyczące sposobu sadzenia, nawożenie, podlewania, przycinania, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Część druga to katalog prezentujący 296 gatunków i odmian pnączy, wśród których są 162 gatunki powojników. Pnącza zostały wyczerpująco opisane. Znajdziemy tu informacje o ich wyglądzie, sile wzrostu, pochodzeniu, wymaganiach i zastosowaniu. Część trzecia zbiera przejrzyste tabele i zestawienia pnączy przeznaczonych do różnych zastosowań, np. do miejsc słonecznych lub cienistych, na ekrany czy do uprawy w dużych pojemnikach. Książka jest ilustrowana 680 zdjęciami. Stanowi jedyny na polskim rynku tak dokładnie opracowany przewodnik po powojnikach i pnączach.

 • 29,90 zł

  Pnącza potrafią odmienić każdą przestrzeń. Ta bardzo różnorodna grupa roślin ma podstawowa zaletę – rośliny pnące nie wymagają wiele miejsca. Za skrawek ziemi potrafią odwdzięczyć się kaskadą liści, kwiatów lub jednego i drugiego.Różne gatunki pnączy i ich uprawa są tematem książki „Rośliny pnące. Gatunki i uprawa”. Przedstawiono w niej pnącza odpowiednie do zazieleniania altan, pergol, murków, ogrodzeń, płotów, fasad domów i innych obiektów oraz wskazano sposoby opieki nad nimi, tak, aby co roku dawały bujną okrywę z liści, a jesienią zachwycały kolorami.

 • 27,37 zł

  Winorośl jest piękną ozdobą każdego ogrodu, przy okazji bardzo pożyteczną. Tym właśnie aspektom uprawy winorośli, pięknu i przydatności, poświęcona jest książka „Winorośl w ogrodzie”.Poradnik opisuje odmiany przeznaczone do uprawy w chłodniejszym klimacie naszego kraju i, jak twierdzi autor, jest zapisem kompromisu pomiędzy odpornością krzewów na przemarzanie i choroby grzybowe a jakością owoców. Znajdziemy tu fachowe porady dotyczące formowania krzewów w uprawie amatorskiej, która nieco różni się od uprawy towarowej i zalecenia dotyczące ochrony roślin.Autor książki jest znawcą tematu i praktykiem uprawy winorośli. Z pewnością przekłada się to na jakość prezentowanych treści.

 • 22,05 zł

  Uprawa winorośli zyskuje coraz więcej zwolenników w Polsce, i to nie tylko wśród właścicieli ogródków działkowych, ale także wśród osób zamierzających z własnej winorośli uzyskiwać własne wino. Wbrew powszechnej opinii w naszym kraju są miejsca, w których z powodzeniem można zakładać winnice.Winogrona uzyskiwane z polskiej uprawy nadają się nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale także do przetworzenia na czasami zupełnie niezły trunek. Książka „Winorośl” wprowadza w tajniki uprawy winnych krzewów i przedstawia takie metody działania, które przyczyniają się do uzyskania wysokiego plonu. Autor jest praktykiem – od kilkudziesięciu lat prowadzi winnicę, zajmuje się uprawą, rozmnażaniem winorośli, winiarstwem i szerzeniem kultury winiarskiej, a także pracami nad prawem winiarskim w Polsce.

 • 52,64 zł

  Druga część „Liściastych krzewów ozdobnych” opisuje pnącza, liściaste krzewy zimozielone, krzewy mniej znane oraz rośliny liściaste w pojemnikach do dekoracji wnętrz. Na przeszło 200 stronach zaprezentowano gatunki liściastych roślin ozdobnych, które doskonale sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych i z powodzeniem mogą być uprawiane w naszych ogrodach. Książka na pewno przyda się studentom wydziałów ogrodniczych, projektantom ogrodów, specjalistom urządzania terenów miejskich i wszystkim miłośnikom ogrodów, lubiącym poszerzać swoją wiedzę.   

 • 34,90 zł

  Żywopłot to istotny element ogrodu. Chroni przed hałasem i kurzem, osłania przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, wydziela poszczególne części ogrodu i jest doskonałym schronieniem dla drobnych zwierząt i ptaków. Jego charakter uzależniony jest między innymi od gatunków roślin, z których został stworzony.Książka „Żywopłoty. Rośliny pnące i osłonowe” pozwoli dobrać odpowiednie rośliny na żywopłot w Twoim ogrodzie i wskaże, w jaki sposób przystąpić do jego zakładania. Podpowie też, jak dbać, pielęgnować i przycinać rośliny oraz jak z roślin żywopłotowych ukształtować zielone rzeźby.Zwolennicy żywopłotów znajdą tu zbiór najważniejszych informacji i porad.  

 • 19,95 zł

  Pnącza są bardzo zróżnicowana pod względem wyglądu grupą roślin. Pewnie dlatego zyskały i zyskują coraz większą grupę zwolenników, którzy dostrzegają ich wciąż niewykorzystany potencjał w dziedzinie ozdabiania, cieniowania i wprowadzania niezwykłego klimatu do ogrodu.Piękne pnącza to zdrowe pnącza, bo ich niezwykłość w dużej mierze zależy od wyglądu liści, a na nich najszybciej da się zauważyć ewentualne choroby. „Ochrona pnączy” jest poradnikiem, z którego dowiemy się, jak dbać o zdrowie tej grupy roślin. Omawia najczęściej występujące choroby i szkodniki na powojniku, bluszczu, milinie,wiciokrzewie, róży pnącej, glicynii, hortensji pnącej, winobluszczu, dławiszu, rdestówce, cytryńcu, aktinidii, akebie i kokornaku. Choroby atakujące rośliny pokazane zostały na zdjęciach, co niewątpliwie ułatwi identyfikację problemu, a przy każdej roślinie i opisie choroby lub szkodnika podano nazwy preparatów, którymi należy je zwalczać.Zwięzły poradnik z pewnością będzie pomocny dla uprawiających pnącza.