Brak produktów
Nie sposób przecenić funkcji żywopłotu. Stanowią barierę przed oczami sąsiadów i przechodniów, hałasem i kurzem, ochronę przed wiatrem. Są miejscem schronienia i gniazdowania różnych gatunków ptaków, a przez to, że można je wykonać z bardzo wielu roślin, mogą stać się prawdziwą ozdobą ogrodu.Poradnik „Żywopłoty. Zakładanie, przycinanie, pielęgnacja” to praktyczna wiedza na temat zagospodarowania przestrzeni ogrodu przy wykorzystaniu żywopłotu. Opisuje, jak zaplanować i zaprojektować żywopłot, jakie wybrać rośliny, w jaki sposób je posadzić, a następnie jak pielęgnować i formować, aby był prawdziwą ozdobą.
Powojniki, bo to one ukrywają się pod łacińską nazwą Clematis, są niezwykłymi roślinami. Delikatne i dyskretne przed zakwitnięciem, w momencie pojawienia się kwiatów stają się głównymi bohaterami w ogrodzie.Katalog przedstawia ponad 160 gatunków powojników z powodzeniem uprawianych jako pnącza. Rośliny pokazane są na kolorowych zdjęciach, co pomaga w wyborze najpiękniejszej odmiany do własnego ogrodu. Wskazówki uprawowe pomogą zachować w zdrowiu i dobrej kondycji rośliny przez cały rok. A nie jest to najłatwiejsze zadanie dla początkujących hodowców, bo chociaż ogólne wymagania wszystkich powojników są zbliżone, to w zależności od gatunku wymagane są inne sposoby cięcia.Ewentualne trudności nie powinny jednak zrażać prawdziwych pasjonatów zieleni. Powojniki prawidłowo pielęgnowane odwdzięczą się zjawiskowym widokiem kaskady kwiatów.
Rośliny okrywowe doskonale zastępują trawę. O ile rosną w odpowiednich dla danego gatunku warunkach, są mniej wymagające od trawy i zdecydowanie bardziej różnorodne.W książce „Rośliny okrywowe” znajdziemy mnóstwo inspirujących pomysłów na zastąpienie roślinami okrywowymi trawników. A po co ograniczać trawniki? Aby burzyć monotonię, być oryginalnym i nie poświęcać długich godzin pięknych letnich dni na koszenie. Rośliny okrywowe, jak rzadko które, pozwalają zaoszczędzić czas i pracę.Podstawową umiejętnością, którą trzeba wykazać się przy sadzeniu roślin okrywowych, jest wybór właściwych gatunków na określony teren. Poradnik wskazuje rośliny najlepsze na gleby suche i piaszczyste, podmokłe i bagienne, w pełne słońce i do cienistych zakątków. Prezentuje odmiany odporne na sporadyczne przydeptywanie, ale również gatunki inwazyjne, uprawie których trzeba poświecić więcej uwagi, gdyż niekontrolowane rozrastają się zbyt mocno i wypierają gatunki rodzime. Przedstawia metody rozmnażania, ważne w przypadku roślin okrywowych: pozyskanie roślin z własnej hodowli pozwala obniżyć koszty, co ma szczególne znaczenie w dużych ogrodach. Trwałe, piękne kobierce na pewno są bardzo interesującą alternatywą dla trawników w każdym ogrodzie.
Niezwykłe kwiaty powojników od lat zachwycają delikatnością i pięknymi kolorami. Nie dziwi więc, że hodowcy starają się stworzyć jeszcze więcej nowych odmian – słusznie przypuszczają, że znajdą one swoich miłośników.Poradnik „Powojniki” to wyczerpująca pozycja na temat tych roślin. Prezentuje większość gatunków i odmian, zbierając w tabeli polecanych powojników przeszło 330 odmian. Wskazuje różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami, podpowiada, jak uprawiać je w ogrodzie, aby niezawodnie kwitły, jak przycinać, sadzić, chronić przed chorobami i szkodnikami, jak rozmnażać. Książka wskazuje różne możliwości uprawy powojników: na kratach i podporach, na drzewach i krzewach służących za podpory, w pojemnikach, jako rośliny płożące. Dociekliwym ogrodnikom przybliża historię ich odkrycia, nazwiska odkrywców i kolekcjonerów oraz początki prac hodowlanych. Popularyzuje tym samym wiedzę o powojnikach i stanowi kompletne źródło informacji na temat tych roślin.
Powojniki to piękne kwitnące rośliny. Jesienią i wiosną są niepozorne, za to latem można podziwiać niezwykłe kształty i kolory ich kwiatów.Powojniki doskonale służą jako rośliny nie tylko pnące przy ścianach czy ogrodzeniach i na naturalnych podporach w postaci na przykład pni drzew, ale także jako rośliny okrywowe, rośliny na balkony i tarasy. Poradnik omawia pochodzenie i historię uprawy powojników, ich zróżnicowanie gatunkowe i wynikające z tego wymagania oraz zasady pielęgnacji. Dowiemy się z niego, jakie stanowiska są najlepsze dla powojników, jak je podlewać nawozić i ciąć, jak rozmnażać i przygotować do bezproblemowego przetrzymania zimy. Autorka omawia również najczęstsze błędy w uprawie oraz sposoby ochrony przed chorobami i szkodnikami.Za chwilę pielęgnacji powojniki potrafią odwdzięczyć się spektaklem z kaskadą kwiatów w roli głównej. Wrażenia nie do zapomnienia.
Rośliny pnące to wyjątkowe uzupełnienie ogrodowej przestrzeni. Ściany, mury, drzewa, ogrodzenia pokryte wijącą się zielenią mogą być nostalgicznie romantyczne albo nowoczesne, ascetyczne. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pnącza i w jaki sposób zastosujemy.„Clematis i inne pnącza ogrodowe” to kompendium wiedzy na temat tych roślin, Autor, niekwestionowany ekspert w dziedzinie roślin pnących, prezentuje wiedzę na temat pnączy w trzech częściach książki. W pierwszej przedstawia informacje na temat ich zastosowania, wymagań i sposobów pielęgnacji. Opisuje zalecenia dotyczące sposobu sadzenia, nawożenie, podlewania, przycinania, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Część druga to katalog prezentujący 296 gatunków i odmian pnączy, wśród których są 162 gatunki powojników. Pnącza zostały wyczerpująco opisane. Znajdziemy tu informacje o ich wyglądzie, sile wzrostu, pochodzeniu, wymaganiach i zastosowaniu. Część trzecia zbiera przejrzyste tabele i zestawienia pnączy przeznaczonych do różnych zastosowań, np. do miejsc słonecznych lub cienistych, na ekrany czy do uprawy w dużych pojemnikach. Książka jest ilustrowana 680 zdjęciami. Stanowi jedyny na polskim rynku tak dokładnie opracowany przewodnik po powojnikach i pnączach.
Pnącza potrafią odmienić każdą przestrzeń. Ta bardzo różnorodna grupa roślin ma podstawowa zaletę – rośliny pnące nie wymagają wiele miejsca. Za skrawek ziemi potrafią odwdzięczyć się kaskadą liści, kwiatów lub jednego i drugiego.Różne gatunki pnączy i ich uprawa są tematem książki „Rośliny pnące. Gatunki i uprawa”. Przedstawiono w niej pnącza odpowiednie do zazieleniania altan, pergol, murków, ogrodzeń, płotów, fasad domów i innych obiektów oraz wskazano sposoby opieki nad nimi, tak, aby co roku dawały bujną okrywę z liści, a jesienią zachwycały kolorami.
Winorośl jest piękną ozdobą każdego ogrodu, przy okazji bardzo pożyteczną. Tym właśnie aspektom uprawy winorośli, pięknu i przydatności, poświęcona jest książka „Winorośl w ogrodzie”.Poradnik opisuje odmiany przeznaczone do uprawy w chłodniejszym klimacie naszego kraju i, jak twierdzi autor, jest zapisem kompromisu pomiędzy odpornością krzewów na przemarzanie i choroby grzybowe a jakością owoców. Znajdziemy tu fachowe porady dotyczące formowania krzewów w uprawie amatorskiej, która nieco różni się od uprawy towarowej i zalecenia dotyczące ochrony roślin.Autor książki jest znawcą tematu i praktykiem uprawy winorośli. Z pewnością przekłada się to na jakość prezentowanych treści.
Uprawa winorośli zyskuje coraz więcej zwolenników w Polsce, i to nie tylko wśród właścicieli ogródków działkowych, ale także wśród osób zamierzających z własnej winorośli uzyskiwać własne wino. Wbrew powszechnej opinii w naszym kraju są miejsca, w których z powodzeniem można zakładać winnice.Winogrona uzyskiwane z polskiej uprawy nadają się nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale także do przetworzenia na czasami zupełnie niezły trunek. Książka „Winorośl” wprowadza w tajniki uprawy winnych krzewów i przedstawia takie metody działania, które przyczyniają się do uzyskania wysokiego plonu. Autor jest praktykiem – od kilkudziesięciu lat prowadzi winnicę, zajmuje się uprawą, rozmnażaniem winorośli, winiarstwem i szerzeniem kultury winiarskiej, a także pracami nad prawem winiarskim w Polsce.
Druga część „Liściastych krzewów ozdobnych” opisuje pnącza, liściaste krzewy zimozielone, krzewy mniej znane oraz rośliny liściaste w pojemnikach do dekoracji wnętrz. Na przeszło 200 stronach zaprezentowano gatunki liściastych roślin ozdobnych, które doskonale sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych i z powodzeniem mogą być uprawiane w naszych ogrodach. Książka na pewno przyda się studentom wydziałów ogrodniczych, projektantom ogrodów, specjalistom urządzania terenów miejskich i wszystkim miłośnikom ogrodów, lubiącym poszerzać swoją wiedzę.
Żywopłot to istotny element ogrodu. Chroni przed hałasem i kurzem, osłania przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, wydziela poszczególne części ogrodu i jest doskonałym schronieniem dla drobnych zwierząt i ptaków. Jego charakter uzależniony jest między innymi od gatunków roślin, z których został stworzony.Książka „Żywopłoty. Rośliny pnące i osłonowe” pozwoli dobrać odpowiednie rośliny na żywopłot w Twoim ogrodzie i wskaże, w jaki sposób przystąpić do jego zakładania. Podpowie też, jak dbać, pielęgnować i przycinać rośliny oraz jak z roślin żywopłotowych ukształtować zielone rzeźby.Zwolennicy żywopłotów znajdą tu zbiór najważniejszych informacji i porad.
Pnącza są bardzo zróżnicowana pod względem wyglądu grupą roślin. Pewnie dlatego zyskały i zyskują coraz większą grupę zwolenników, którzy dostrzegają ich wciąż niewykorzystany potencjał w dziedzinie ozdabiania, cieniowania i wprowadzania niezwykłego klimatu do ogrodu.Piękne pnącza to zdrowe pnącza, bo ich niezwykłość w dużej mierze zależy od wyglądu liści, a na nich najszybciej da się zauważyć ewentualne choroby. „Ochrona pnączy” jest poradnikiem, z którego dowiemy się, jak dbać o zdrowie tej grupy roślin. Omawia najczęściej występujące choroby i szkodniki na powojniku, bluszczu, milinie,wiciokrzewie, róży pnącej, glicynii, hortensji pnącej, winobluszczu, dławiszu, rdestówce, cytryńcu, aktinidii, akebie i kokornaku. Choroby atakujące rośliny pokazane zostały na zdjęciach, co niewątpliwie ułatwi identyfikację problemu, a przy każdej roślinie i opisie choroby lub szkodnika podano nazwy preparatów, którymi należy je zwalczać.Zwięzły poradnik z pewnością będzie pomocny dla uprawiających pnącza.