owoce i warzywa

  • 35,70 zł

    Bogactwo roślin wielu ogrodów zachęca do jego wykorzystywania. Możemy cieszyć się nim nie tylko wiosną, latem czy jesienią, ale także, poprzez przetworzenie roślin, również zimą.Na bazie samodzielnie wyhodowanych roślin możemy stworzyć pyszne dżemy, likiery czy syropy, albo dbające o zdrowie i urodę maści czy mydła. Pomogą w tym przepisy zawarte w książce „Podarki z mojego ogrodu”. Szczegółowe receptury umożliwia przygotowanie specjałów z ogrodu nawet początkującym przetwórcom.

  • 13,44 zł

    Jeszcze kilkanaście lat temu nikomu nie przyszłoby do głowy, że we własnym ogrodzie może założyć uprawę grzybów. Tymczasem nie tylko nie jest niemożliwe, ale coraz bardziej popularne.Wysokie walory smakowe grzybów powodują, że grupa zwolenników ich wykorzystania w kuchni jest bardzo szeroka. Kuchnia polska słynie z przyrządzania potraw z tym aromatycznym składnikiem, zatem nie ma się co dziwić, że możliwość uprawy grzybów na działce czy w ogrodzie otwiera nowe możliwości. Książka przedstawia wyczerpujące wiadomości na temat wielu gatunków grzybów niezawodnych w uprawie. Zaszczepiony odpowiednią grzybnią fragment ogrodu może dać po kilku latach zadowalający plon.Jeśli weźmie się pod uwagę, że uprawa grzybów nie wymaga od nas żadnej pracy poza zaszczepieniem podłoża, a zbiór nie będzie odbywał się w warunkach wyścigu pomiędzy grzybiarzami, odpowiedź na pytanie czy warto pojawi się sama.

  • 29,90 zł

    Owoce egzotyczne nie goszczą na stałe w naszych jadłospisach, jednak coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach.Nie wszyscy wiemy, że w domowej uprawie możliwe jest wyhodowanie cytrusów, awokado czy granatów. Rozmnażanie tych roślin niczym nie różni się od rozmnażania roślin gatunków dobrze nam znanych – na początku zawsze jest nasionko. W przypadku wrażliwych roślin egzotycznych najczęściej nie wystarczy zwyczajne włożenie ich do ziemi. Potrzebne są troskliwe zabiegi pielęgnacyjne, które krok po kroku zaprezentowane zostały w poradniku.Dla amatorów rzadkich w naszym klimacie roślin jadalnych książka podstawowa.

  • 24,00 zł

    Osób, które zakosztowały warzyw z przydomowej uprawy, nie trzeba zachęcać do stworzenia własnego ogródka warzywnego. Warzywa kupowane w sklepie może są okazalsze, ale ich smak z pewnością nie jest tak dobry, jak warzyw wyhodowanych samodzielnie.Zwięzły poradnik „Ogród warzywny przy domu” prezentuje ważne zagadnienia związane z uprawą warzyw należących do różnych grup. Omawia uprawę warzyw cebulowych, dyniowatych, psiankowatych, kapustnych, korzeniowych, strączkowych, liściowych, wieloletnich i takich rzadko jeszcze spotykanych w naszych ogrodach warzyw, jak fenkuł, karczoch, kard czy kukurydza cukrowa. Przedstawia zakres prac niezbędnych do wykonania miesiąc po miesiącu i uczy, jak gospodarować w ogródku, aby uzyskać duże plony, a także jakie dobrać metody pracy, aby nasz ogródek mógł być uznany za ekologiczny.Książka dla każdego smakosza zdrowych polskich warzyw.

  • 25,20 zł

    Zbierali je nasi dziadkowie, rodzice, zbieramy je również my. Nie umiemy już jednak tak dobrze, jak wcześniejsze pokolenia, rozpoznać grzybów. Często też obawiamy się pomyłki i zabraniamy naszym dzieciom zbierania. Czy kolejne pokolenia będą wiedziały, co znaczy „iść na grzyby”?„Praktyczny przewodnik grzybiarza” przeznaczony jest dla osób nierezygnujących z przyjemności zbierania grzybów. Pokazuje je na zdjęciach zrobionych w naturze, opisuje ważne cechy charakterystyczne, podaje informację, kiedy zbierać, gdzie szukać i jak użytkować poszczególne gatunki grzybów. Zawiera ilustracje trujących i niejadalnych grzybów, których wygląd jest najbardziej zbliżony do grzybów jadalnych oraz porady dotyczące zbierania grzybów, ich czyszczenia i przygotowania do jedzenia. Przepisy z wykorzystaniem grzybów stanowią zresztą część tego praktycznego przewodnika, który informuje również, w jaki sposób konserwować grzyby, aby móc korzystać z nich przez cały rok. Co robić w słoneczne, jesienne dni? Chodzić na grzyby! Ich smak w tradycyjnych potrawach jest nie do zastąpienia.

  • 39,00 zł

    Borowik szlachetny znany jest każdemu, ale czy wszyscy wiedzą, jak wygląda borowik usiatkowany, ciemnobrązowy czy ceglastopory? Albo czym różni się podgrzybek oprószony od czerwonawego? Przewodnik „Jaki to grzyb?” opisuje ponad 450 gatunków grzybów występujących w Europie, prezentując je na ponad 1200 kolorowych ilustracjach. Zawiera informacje o grzybach jadalnych, niejadalnych i trujących, należących do jednej z trzech podstawowych grup grzybów: rurkowych (borowikowców), blaszkowych (bedłkowców) i grzybów pozostałych (koralowatych, pieprznikowatych, korownicowatych i żagwiowatych, trzęsakowatych, wnętrzniaków i sromotnikowatych oraz workowców).Wyraźne zdjęcia grzybów w ich naturalnym środowisku pozwalają na łatwe rozpoznanie, a opis, w którym wskazane są również grzyby podobne, pomaga zweryfikować własne zdanie i ocenę. Książka wyjaśnia także budowę grzybów, opisuje ich właściwe zbieranie i postępowanie przy zatruciu grzybami.Nieoceniona pomoc nie tylko dla początkujących grzybiarzy, ale również dla tych, którzy w grzybobraniu brali udział niejeden już raz.

  • 24,90 zł

    Sad jest marzeniem wielu osób. Urzeczywistnienie tego marzenia stanie się łatwiejsze z poradnikiem „Zakładamy sad”.Książka porusza wszystkie zagadnienia związane z uprawą sadowniczą: od przygotowania miejsca na sad i sadzonek, poprzez sadzenie i dalszą pielęgnację – formowanie koron młodych drzew, cięcie drzew owocujących, nawożenie, ochronę przed chorobami i szkodnikami i przygotowanie do zimy. Autorka podpowiada, jakie gatunki drzew i krzewów wybrać do uprawy, aby były odporne i przynosiły dobre plony, a także jakie zalety mają poszczególne gatunki. Porady dotyczą nie tylko najczęściej kojarzonych z sadem drzew, ale również roślin jagodowych. Zadbany sad to piękny widok kwitnących wiosną drzew i krzewów i doskonałe źródło zdrowych owoców. Zakładajmy jak najwięcej sadów.

  • 27,37 zł

    Winorośl jest piękną ozdobą każdego ogrodu, przy okazji bardzo pożyteczną. Tym właśnie aspektom uprawy winorośli, pięknu i przydatności, poświęcona jest książka „Winorośl w ogrodzie”.Poradnik opisuje odmiany przeznaczone do uprawy w chłodniejszym klimacie naszego kraju i, jak twierdzi autor, jest zapisem kompromisu pomiędzy odpornością krzewów na przemarzanie i choroby grzybowe a jakością owoców. Znajdziemy tu fachowe porady dotyczące formowania krzewów w uprawie amatorskiej, która nieco różni się od uprawy towarowej i zalecenia dotyczące ochrony roślin.Autor książki jest znawcą tematu i praktykiem uprawy winorośli. Z pewnością przekłada się to na jakość prezentowanych treści.

  • 16,84 zł

    Czerwone, żółte, zielone, białe – strąki papryki w każdym kolorze cieszą oko. W sklepach pysznią się na półkach, a na talerzu są źródłem niezwykłych doznań smakowych, szczególnie dla tych, którzy cenią zdecydowany smak. Uprawa papryki może być źródłem dochodowego zajęcia. W naszych warunkach klimatycznych doskonale udaje się pod szkłem i folią, a ponieważ praca przy niej wymaga mniej wysiłku niż na przykład przy pomidorach, staje się coraz bardziej popularna. W amatorskiej uprawie papryka również pojawia się coraz częściej – jest doskonałym składnikiem m.in. sałatek, źródłem wielu składników odżywczych i witamin.W książce znajdziesz wszystkie niezbędne informacje pozwalające na rozpoczęcie uprawy papryki pod szkłem lub folią i porady związane z właściwą pielęgnacją tego cennego warzywa.

  • 22,10 zł

    Nawet w najmniejszym ogrodzie można hodować drzewa owocowe. Jedzenie jabłek (oczywiście umytych) zerwanych prosto z drzewa to prawdziwa przyjemność.W jaki sposób przygotować glebę do sadzenia drzew owocowych, jaką odmianę jabłoni dobrać, aby owoce były smaczne i dobre do przechowywania, jak sadzić drzewa, nawozić, przycinać i prześwietlać, wreszcie jak chronić przed chorobami i szkodnikami, zbierać i przechowywać jabłka dowiemy się z książki „Jabłoń w każdym ogrodzie”. Ta zwięzła pozycja zbiera najważniejsze informacje dotyczące uprawy jabłoni w ogrodzie.

  • 19,90 zł

    Są drzewa owocowe, które znajdziemy prawie w każdym polskim ogrodzie i takie, które nie wszędzie wydadzą plon. Do tych drugich należą brzoskwinie, nektaryny i morele, drzewa kochające słońce i nie zawsze mające go dostatecznie dużo w naszym klimacie. O ile jednak  uprawa towarowa tych owoców mogłaby być w Polsce nieopłacalna, o tyle upraw amatorska może stać się prawdziwą pasją. Posiadacz kilku brzoskwiniowych czy morelowych drzewek może poświęcić im więcej uwagi i otoczyć szczególną opieką. W zamian może zyskać pachnące, soczyste owoce i satysfakcję z uprawy kapryśnych w naszych warunkach roślin.Brzoskwinie i morele to owoce znane wszystkim. Nektaryna twarda jest pewnego rodzaju nowością, która pojawiła się w naszych ogrodach stosunkowo niedawno. Ceniona ze względu na długo utrzymującą jędrność owoce, doskonale również nadaje się do robienia przetworów. Poradnik opisuje pochodzenie rozszerzającej się cały czas grupy odmian brzoskwiń, wskazuje sposoby formowania i pielęgnacji drzewek, zasady nawożenia i przechowywania owoców.Za jego sprawą możemy sprawić, aby smak lata, tak słodki w południowej części Europy, był także wyczuwalny w naszym ogrodzie.

  • 34,90 zł

    Przydomowy ogródek warzywny to możliwość wyhodowania dla własnych potrzeb i potrzeb swojej rodziny smacznych i zdrowych warzyw.W samodzielnie uprawianym ogródku warzywnym świeżych warzyw nie powinno zabraknąć praktycznie przez cały rok. Prawidłowo zaplanowane grządki, uzupełniane po zbiorach kolejnymi nasadzeniami, zapewnią bogactwo smaków i aromatów. Aby warzywa dobrze rosły i nie były atakowane przez szkodniki wskazane jest stosowanie zmianowania i uprawy współrzędnej. Te zagadnienia, a także wiadomości związane z produkcją rozsad, pielęgnacją i zasadami zbioru warzyw przedstawia poradnik. Prezentuje również nowe, odporne na choroby odmiany warzyw.Interesująca lektura dla zapobiegliwych amatorów warzyw.

  • 27,30 zł

    Czy praca w ogrodzie jest wyczerpująca? Dorośli na tak postawione pytanie najczęściej odpowiedzą twierdząco, dzieci na pewno zaprzeczą. Chociaż nie można porównywać zakresu prac dorosłych i dzieci, to jednak główna różnica polega na podejściu do aktywności na świeżym powietrzu.Działania w ogrodzie są dla dzieci wspaniałą okazją do zabawy, ekspresyjnego wyrażania emocji i do poznawania nowych obszarów życia. Ekscytującego oczekiwania na samodzielnie posiane nowe roślinki nie można z niczym porównać, a możliwość uczestniczenia w prostych pracach ogrodniczych daje niezmierną satysfakcję i buduje poczucie wartości. Zajęcia z maluchami w ogrodzie można prowadzić przez cały rok. Pomysły na organizację i podpowiedzi na temat ich przeprowadzenia przedstawia książka.Oprócz korzyści związanych z przebywaniem na świeżym powietrzu zabawa w ogród daje możliwość wspólnego, radosnego i konstruktywnego spędzania czasu. Zamiast przed telewizorem spotkajmy się z dziećmi przy płocie.

  • 22,05 zł

    Uprawa winorośli zyskuje coraz więcej zwolenników w Polsce, i to nie tylko wśród właścicieli ogródków działkowych, ale także wśród osób zamierzających z własnej winorośli uzyskiwać własne wino. Wbrew powszechnej opinii w naszym kraju są miejsca, w których z powodzeniem można zakładać winnice.Winogrona uzyskiwane z polskiej uprawy nadają się nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale także do przetworzenia na czasami zupełnie niezły trunek. Książka „Winorośl” wprowadza w tajniki uprawy winnych krzewów i przedstawia takie metody działania, które przyczyniają się do uzyskania wysokiego plonu. Autor jest praktykiem – od kilkudziesięciu lat prowadzi winnicę, zajmuje się uprawą, rozmnażaniem winorośli, winiarstwem i szerzeniem kultury winiarskiej, a także pracami nad prawem winiarskim w Polsce.

  • 13,65 zł

    Dynię uprawia się w Polsce od lat, ale nie tylko dynia należy do rodziny dyniowatych. Do tej grupy zalicza się również inne warzywa, które rzadziej pojawiają się w naszych ogrodach.Poradnik „Warzywa dyniowate” przedstawia smaczne i lekkostrawne rośliny roczne: ogórka, cukinię, patisona, kabaczka, melona i kawona, bardziej znanego pod nazwą arbuz. Wszystkie te rośliny mają wysokie zapotrzebowanie na słońce i wodę, pochodzą bowiem ze strefy klimatu ciepłego. W książce znajdziemy opis ich specyficznych wymagań, sposobu pielęgnacji, ochrony przed chorobami i szkodnikami, a także poznamy najlepsze odmiany do uprawy w Polsce.Wzbogaćmy nasz warzywnik o rośliny, których różnorodny smak bardzo łatwo komponuje się z innymi smakami.

  • 19,95 zł

    Śliwy to jedne z częściej występujących drzew owocowych w naszych ogrodach i sadach. Ich smaczne i wartościowe owoce są w Polsce szeroko wykorzystywane.Najbardziej wartościowe odmiany śliw przedstawia książka „Śliwy”. Wśród zaprezentowanych odmian dobrze sprawdzających się w polskich warunkach są drzewa obficie owocujące w różnym czasie, a także dające duże albo mniejsze, ale niezwykle aromatyczne owoce. Każdy miłośnik świeżych śliwek lub śliwkowych powideł znajdzie coś dla siebie. Prezentację poszczególnych odmian uzupełniają wiadomości dotyczące uprawy i pielęgnacji śliw oraz ich ochrony przed szkodnikami i chorobami.

  • 27,30 zł

    Wśród roślin, które zawitały ostatnio do naszych ogrodów wiele jest nowych i niezwykłych. Są jednak również takie, które znane były naszym babciom i prababciom, ale przez lata uległy zapomnieniu i teraz ponownie powracają do łask. A jest to powrót w pełni uzasadniony, gdyż rośliny te rodzą doskonałe owoce o dużych walorach odżywczych i smakowych, a także często odznaczają się niezwykłą urodą.„Owocowe rarytasy” przedstawiają możliwości uprawy krzewów i drzew mało jeszcze znanych: aktinidii, cytryńca chińskiego, jagody kamczackiej i dużo bardziej popularnych: aronii, borówki brusznicy, morwy białej, derenia jadalnego, pigwy i pigwowca oraz żurawiny. Interesujące dla czytelnika może być przypomnienie roślin trochę zapomnianych: ałyczy, bzu czarnego, czeremchy, jarzębiny, rokitnika i świdośliwy. Pięknych i tradycyjnych roślin nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.

  • 11,55 zł

    Ogród lub działka to doskonałe źródło zaopatrzenia domowej spiżarni w zdrowe owoce i warzywa.O zasadach uprawy roślin sadowniczych w zwięzłej publikacji pisze Ewelina Gudarowska. Nie bez powodu wiele miejsca poświęca omówieniu wymagań glebowych i przygotowaniu stanowiska pod uprawę – krzewy owocowe to rośliny wieloletnie, a drzewa nawet długowieczne, dlatego przygotowanie gleby i dbałość o nią są bardzo istotne. Autorka podpowiada, jakie odmiany wybrać, aby były odporne na choroby i dawały jak najlepszy plon w naszych warunkach klimatycznych, na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału szkółkarskiego i jak zaplanować uprawę. Wskazuje czynności niezbędne do wykonania przed założeniem sadu (analizę chemiczną gleby, wapnowanie, wysianie przedplonu, odchwaszczenie, nawożenie), jak i omawia technikę i termin samego sadzenia, a później pielęgnacji, cięcia, ściółkowania, przesadzania i wzmacniania podporami roślin owocowych. Warto zwrócić uwagę, że odwołuje się do praktyki polskiej, sprawdzonej w naszych warunkach i klimacie, co pozwala mieć nadzieję na powodzenie uprawy przeprowadzonej według jej wskazówek.Wybór odpowiednich gatunków drzew i krzewów owocowych oraz dbałość o nie pozwoli nam w długim okresie czasu czerpać korzyści z kosztowania smacznych, własnoręcznie wyhodowanych owoców.

  • 20,48 zł

    Kwaskowate jabłko czy słodka gruszka? Jeśli wybierasz to drugie, wiedza o gruszach przyda ci się na pewno.Zwięzły poradnik „Grusze” opisuje europejskie i azjatyckie odmiany grusz, które doskonale sprawdzają się w polskich ogrodach i sadach. Drzewa przystosowane do naszych warunków klimatycznych dobrze rosną, wysoko plonują i są odporne na choroby, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej odmiany. Jest to istotne również z tego powodu, że drzewa owocowe są długowieczne, lepiej więc uprawiać takie, z których będziemy zadowoleni.Książka zawiera wskazówki pielęgnacyjne, praktyczne porady związane z ochroną drzew przed chorobami i szkodnikami oraz podpowiada, w jaki sposób przechowywać owoce, aby jak najdłużej zachowały swój niepowtarzalny smak.

  • 19,43 zł

    Czy można cieszyć się uprawą owoców we własnym mieszkaniu? Można. Przekonuje o tym autorka książki „Cytrusy” z serii „Owocowy ogród”. Terminem cytrusy określa się cytryny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, ale także mniej znany kumkwat czy prawie nieznaną u nas kalamondynę. Rośliny cytrusowe wprowadzają do mieszkania egzotyczny klimat za sprawą skórzastych, intensywnie zielonych liści, pięknego zapachu i niezwykłego pokroju. Są niewątpliwą ozdobą, a przy zachowaniu wskazówek uprawowych mogą stać się również źródłem doskonałych owoców. Zapewne najczęściej nie będą one tak dorodne, jak w sklepie, ale może się również zdarzyć, że będą okazalsze. Dużo przecież zależy od nas i od tego, jak dobrze wykorzystamy poradnik.

  • 14,70 zł

    Doskonałe do jedzenia na surowo, pachnące, pełne witamin brzoskwinie i morele goszczą na naszych stołach nie od dziś. Ich uprawa wymaga specyficznych warunków i pewnej dawki wiedzy.Najlepsze do uprawy w Polsce odmiany, informacje o uprawie, pielęgnacji i ochronie przed chorobami przedstawia poradnik „Brzoskwinie i morele”. Uczy, jak prowadzić drzewka oraz jak i kiedy je nawozić, aby dawały soczyste i duże owoce. Nikt nie ukrywa, że brzoskwinie i morele są wymagające w uprawie. Smak samodzielnie wykonanej nalewki brzoskwiniowej długo pozostanie jednak na podniebieniu, a morelowy dżem, choć wyłącznie przez przypadek stał się składnikiem jednego z najbardziej znanych deserów – tortu Sachera – to zyskał zwolenników na całym świecie.Brzoskwinie i morele warte są każdej minuty poświęconej im uwagi. Smaku ich owoców nie da się z niczym porównać.

  • 22,00 zł

    Dietetycy całego świata zalecają spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Cenne składniki witaminowo-mineralne są w diecie nie do zastąpienia, ponieważ występują w najbardziej naturalnej, przyswajalnej postaci.Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uprawiać różne rodzaje owoców i warzyw oraz poznać  interesujące ciekawostki na ich temat, sięgnij po książkę „Owoce i warzywa”. Jej odmienność od innych pozycji na rynku polega na tym, że nie jest poświęcona wyłącznie owocom lub tylko warzywom albo tylko jednemu rodzajowi warzyw czy owoców, a zbiera informacje zarówno o jednych, jak i drugich, wybranych pod względem zawartości cennych dla zdrowia substancji. Informacje związane z uprawą uzupełnione zostały o przepisy kulinarne, które zachęcają do wypróbowania nowych smaków. Warto dbać o zdrowie. W przypadku korzystania z podpowiedzi zawartej w tej książce będzie to dodatkowo smaczna dbałość.

  • 25,00 zł

    Jak jeść smacznie, zdrowo i tanio? Założyć w swoim ogrodzie warzywnik.Warzywa nie muszą zajmować trzech czwartych działki. Można je uprawiać na bardzo ograniczonej powierzchni – wśród kwiatów na rabacie, wzdłuż ścieżki, na wąskim pasku ziemi pod oknem. Ważniejsza od rozległości miejsca przeznaczonego na warzywnik jest właściwa pielęgnacja roślin. Poradnik „Warzywnik” uczy właśnie tego, jak założyć i jak w kolejnych latach dbać o miejsce przeznaczone pod uprawę warzyw. Odpowiednio skomponowane będą bowiem nawzajem wzmacniać się i chronić przed szkodnikami, a my po zbiorze będziemy mogli cieszyć się ich walorami smakowymi i odżywczymi. Obok całorocznego kalendarza uprawy w części katalogowej książki znajdziemy portrety 50 najbardziej popularnych warzyw.Własny warzywnik to najlepsze źródło warzyw dla Ciebie i Twojej rodziny.

  • 23,10 zł

    Smaczne i zdrowe pomidory dla wielu z nas są niezastąpione w kuchni. I nie ma się temu co dziwić, bowiem pomidory oferują tak szeroką możliwość ich zastosowania, że najwybredniejsze podniebienia będą usatysfakcjonowane.Książka w pierwszym zwięzłym rozdziale opisuje historię, dzisiejsze wpływy pomidora i jego wartości odżywcze, w drugim zasady uprawy i pielęgnacji (odmiany, warunki zdrowotne uprawy, uprawę na balkonie i tarasie, uprawę od wiosny do jesieni), a w trzecim prezentuje przepisy z wykorzystaniem pomidorów, przygotowanie pomidorów na zapas oraz wykorzystanie pomidorów w kuracji odchudzającej. Tę pożyteczną wiedzę uzupełniają piękne zdjęcia, sprawiając, że książka jest bardzo miła dla oka.

  • 42,00 zł

    Warzywa z własnego ogródka to powód do dumy i powrót do zdrowego sposobu odżywiania się.Seria poradników „ABC” prezentuje najważniejszą wiedzę na temat ogrodnictwa w prosty i czytelny sposób. Poradnik „ABC warzywnictwa” przybliża wiedzę na temat uprawy 70 gatunków warzyw i 20 gatunków roślin zielarskich. Na 500 barwnych rysunkach pokazuje kolejne czynności niezbędne do utworzenia i pielęgnacji ogrodu warzywnego. Przedstawia szczegółowe opisy różnych warzyw, tych bardzo popularnych i tych raczej zapomnianych, jak np. pasternak czy skorzonera. Każde z warzyw to oddzielny rozdział, z którego dowiadujemy się, jak je wysiewać, pielęgnować, chronić przed chorobami i szkodnikami i wreszcie zbierać.„ABC warzywnictwa” to doskonały przewodnik dla wszystkich chcących cieszyć się warzywami z własnej uprawy.

  • 29,90 zł

    Pomidory to jedne z najsmaczniejszych i najbardziej popularnych warzyw. Towarzyszą człowiekowi na całym świecie, a ich wartości odżywczych nie sposób przecenić.Książka „Uprawa pomidorów” przedstawia tę grupę roślin w jej wielu smacznych odmianach. Początkujący i bardziej zaawansowani miłośnicy samodzielnej uprawy warzyw znajdą w niej odpowiedzi na pytania związane z uprawą, pielęgnacją, zwalczaniem chorób, zbiorami i przechowywaniem. Autorka jest doświadczoną ogrodniczką, jej porady mają więc wymiar praktyczny. Techniki uprawy pomidorów zostały przedstawione na ilustracjach, a poszczególne odmiany pomidorów zaprezentowane na zdjęciach.Jeśli w twoim jadłospisie znajdują się pomidory, sięgnij po możliwość ich samodzielnej uprawy. Będą na pewno zdrowsze niż te pochodzące ze sklepów.

  • 29,90 zł

    Na naszych stołach w sezonie często goszczą truskawki, maliny i porzeczki. Tym i podobnym owocom o niezwykłych walorach smakowych poświęcona jest książka „Uprawa krzewów owocowych”.Poradnik omawia zasady uprawy truskawek, malin, czerwonej i czarnej porzeczki, agrestu, jeżyny i borówki amerykańskiej. Opisuje odmiany, pielęgnację i sposób rozmnażania, a także metody ochrony owocowych krzewów przed szkodnikami i chorobami. Książka zawiera również krótki rozdział, w którym znalazło się kilka interesujących przepisów na potrawy, wykorzystujących owoce. Całość została zilustrowana fotografiami i schematycznymi rysunkami.Dla każdego, kto chciałby się cieszyć smakiem owoców z własnego ogródka.

  • 29,90 zł

    Koktajlowe, okrągłe, mięsiste, śliwkowe, podłużne, niskopienne. Te odmiany pomidorów nie wszystkim są znane, chociaż pomidory znają wszyscy.Samodzielna uprawa pomidorów w ich bogatych odmianach to temat poradnika „Pomidory. Odmiany i uprawa”. Obok opisu odmian znajdziemy w nim informacje na temat pochodzenia i historii uprawy pomidorów, zasady uprawy i ochrony przed chorobami i pasożytami, wiadomości dotyczące zawartości związków mineralnych oraz przepisy na smaczne przetwory i potrawy z wykorzystaniem tych doskonałych warzyw. Pomidory własnej hodowli mają niezwykły smak i są bez porównania zdrowsze od tych kupowanych w sklepie, dlatego warto je uprawiać, choćby w pojemniku na balkonie.

  • 29,90 zł

    Owoce jagodowe to bardzo przyjemny składnik diety. Pachnące, kolorowe, smaczne i zdrowe. Tradycja ich uprawy jest bardzo długa, a nowe odmiany coraz smaczniejsze, dające większy plon i bardziej odporne na choroby.Najpopularniejsze owoce jagodowe zaprezentowane zostały w poradniku „Owoce jagodowe. Gatunki i uprawa” z serii „Mój ogród”. Autorka, doświadczona ogrodniczka uprawiająca owoce od 35 lat, dzieli się spostrzeżeniami na temat wyboru odpowiednich gatunków roślin, ich wymagań, sadzenia, pielęgnacji, ochrony przed chorobami i szkodnikami, a także rozmnażania poprzez samodzielne wykonywanie rozsady. Truskawki, maliny, jeżyny, porzeczki, agrest, borówka amerykańska, żurawina wielkoowocowa, bez czarny mogą gościć w każdym ogrodzie. Ich plonowanie zależy od chwili uwagi, jaką poświęcimy przygotowaniu dla nich podłoża i od właściwej pielęgnacji.

  • 29,90 zł

    W naszych ogrodach morele nie goszczą tak często, jak jabłonie czy grusze, jednak mają swoich wielkich zwolenników. Delikatne wiosenne kwiaty drzew moreli to niezapomniany widok w noszącym jeszcze ślady zimowego spoczynku sadzie, a słodyczy dojrzałych owoców nie sposób zapomnieć. Choć w naszym klimacie morele nie rosną zbyt duże i bywają kwaskowate, jednak możliwość jedzenia ich prosto z drzewa lub przetwarzania na pyszne dżemy powinny zachęcać do uprawy.„Morele. Odmiany i uprawa” wprowadzają nas w podstawy uprawy moreli. Jaką odmianę moreli wybrać, jak znaleźć optymalne dla drzewka miejsce w ogrodzie, jak je sadzić i jak przycinać, jak chronić przed chorobami, jak zbierać i przetwarzać? Na te pytania z pewnością znajdziemy odpowiedzi w książce. Jeśli do tej wiedzy dołożymy trochę uwagi i trochę czasu spędzonego na rzeczywistym staraniu o zdrowie drzewek, z pewnością będziemy mogli cieszyć się smacznymi owocami.

  • 34,00 zł

    Wszystko, co powinniśmy brać pod uwagę przy planowaniu upraw owocowych we własnym ogrodzie.Książka "Drzewa i krzewy owocowe" pomoże dobrać odpowiednie odmiany drzew i krzewów owoców pestkowych, ziarnkowych i jagodowych, podpowie, w jaki sposób prowadzić rośliny, jak je przycinać i pielęgnować, prawidłowo zbierać, przechowywać i przetwarzać. Autor prezentuje szczególnie dobre, odporne odmiany, uprawa których daje szansę na powodzenie nawet zupełnie początkującym sadownikom. Poradnik pokazuje techniki cięcia nie tylko najbardziej popularnych jabłoni, grusz, śliw, wiśni czy moreli, ale również aktinidii, migdałów czy kasztanów jadalnych.

  • 33,16 zł

    Juglans regia – orzech włoski, orzech królewski. W stanie dzikim można go spotkać na Bałkanach i w Europie południowo-wschodniej, na Kaukazie, w Azji Mniejszej i w Chinach. Drzewo uprawiane ze względu na szlachetne owoce, które szeroko wykorzystywane są w przemyśle spożywczym.Tematem książki jest uprawa sadownicza orzecha włoskiego. Założenie sadu orzecha włoskiego nie jest kosztowne – ze względu na duże rozmiary, jakie osiągają drzewa, na 1 h nie trzeba sadzić ich tak dużo, jak innych drzewek. Koszty prowadzenia uprawy również nie są wysokie, a przy właściwej pielęgnacji, która nie jest kłopotliwa, uzyskuje się dobry plon. Co prawda trzeba na niego trochę poczekać – w przypadku roślin szczepionych ok. 5 lat, w przypadku drzewa rosnącego na własnych korzeniach nawet kilkanaście lat – ale w zamian za to zyskuje się doskonałe owoce, dające możliwość bardzo długiego ich przechowywania i cień rozłożystych konarów.Jeśli nie zamierzasz zakładać sadu, dowiesz się z tej książki, jak pielęgnować swoje drzewo orzechowe, by owocowało i służyło Tobie i kolejnym pokoleniom Twojej rodziny przez co najmniej 150 lat, gdy jest szczepione lub nawet lat 500, jeśli rośnie na własnym korzeniu.

  • 44,22 zł

    Leszczyna to znane od lat, dające pożywne owoce w postaci orzechów laskowych drzewo, które może występować również jako krzew. W takiej krzewiastej postaci często rośnie w stanie dzikim, bo owoce leszczyny chętnie przenoszone są i zjadane przez zwierzęta.Książka przeznaczona jest głównie dla plantatorów, którzy chcieliby poznać tajniki uprawy tej rośliny, ale na pewno przyda się również osobom hobbystycznie zajmującym się uprawą ogrodu. Dietetyczne właściwości owoców leszczyny kwalifikują je do grupy najbardziej odżywczych i najlepszych pod względem smakowym. Ozdobne, czerwonolistne odmiany natomiast sytuują leszczynę wśród krzewów o wyjątkowych walorach wizualnych. Te cechy sprawiają, że leszczyna jest chętnie sadzona w sąsiedztwie naszych domów.

  • 29,40 zł

    Rośliny można rozmnażać na wiele sposobów, jednak nie zawsze otrzymamy roślinę o takich samych cechach.Szczepienie drzew owocowych i ozdobnych pozwala na uzyskanie wiernej kopii rośliny matecznej. Zaletą tego sposobu rozmnażania jest także zwiększenie odporności roślin na choroby i atak szkodników oraz poprawa obfitości kwitnienia i polepszenie owocowania. Hodowcy, którzy chcą uratować stare odmiany drzew albo wpłynąć na odbudowanie sił żywotnych drzewa, nie znajdą na to lepszego sposobu.Szczepieniem drzew zajmowali się kiedyś wyłącznie fachowcy. Wiedza na temat szczepienia nie jest jednak niedostępna amatorom. Udowadnia to poradnik, w którym sposoby szczepienia zostały przedstawione prosto i przystępnie. Poszczególne etapy pracy ilustrują szczegółowe rysunki, pomagające poznać zasady szczepienia przeszło 80 gatunków drzew owocowych i ozdobnych.Krok po kroku i gatunek po gatunku wszyscy możemy szczepić drzewa i krzewy.

  • 29,99 zł

    Czy chcielibyśmy uprawiać rośliny mało wymagające, łatwe w uprawie i odporne na choroby i szkodniki? Z pewnością większość z nas tak. Dzikie krzewy owocowe to obietnica sukcesu uprawowego nawet dla najmniej uzdolnionych ogrodników. Bardziej uzdolnieni od dawna mają je w swoich ogrodach, ponieważ doceniają walory ich owoców i pierwotne piękno.Najważniejsze gatunki dzikich krzewów owocowych zostały przedstawione w książce „Dzika róża, czarny bez”, należącej do serii „Mój ogród”. Tytuł poradnika może być mylący – zaprezentowano gatunki nie tylko tytułowe, ale także inne, bardzo ciekawe krzewy: aronię, świdośliwę, derenia jadalnego, nieszpułkę, rokitnika, różne gatunki i odmiany jarzębu, a także śliwę tarninę, jałowiec pospolity, głóg, żurawinę, borówkę i mniej znane wiciokrzew siny, morwę białą oraz śliwę wiśniową. Owoce wszystkich tych krzewów są jadalne i wyjątkowo bogate w witaminy i sole mineralne.Poradnik omawia wymagania roślin oraz zasady ich uprawy i pielęgnacji. Podaje także często zapomniane przepisy na przetwory - dżemy, konfitury, nalewki, wina - które z pewnością urozmaicą kuchnię.Zalety dzikich krzewów owocowych są bezsporne. Warto dostrzec je i powrócić do starej tradycji uprawy.

  • 29,90 zł

    Słodkie jabłko, soczysta gruszka, orzeźwiający agrest? Smak owoców z własnego ogrodu nie ma sobie równych.Aby zapewnić sobie obfitość pachnących słońcem plonów, nie można zapominać o cięciu. Początkującemu sadownikowi ta czynność może wydawać się brutalna, ale właściwie wykonywana staje się dla drzew i krzewów podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Poradnik uczy, jak uformować różne rodzaje koron drzew, w jaki sposób przycinać dojrzałe drzewa i krzewy, jak postępować ze starzejącymi się roślinami owocującymi.Wskazówki zawarte w książce przydadzą się nie tylko początkującym ogrodnikom, ale także bardziej zaawansowanym.

na stronie