Brak produktów
Ogrodzenie stanowi ochronę przed nieproszonymi gośćmi i jest bardzo często wizytówką miejsca. Od niego zaczyna dom i ogród, dlatego jego styl powinien konweniować ze stylem domostwa.Opracowanie „Ogrodzenia” wydane w serii „Budujemy” to krótki poradnik dla tych, którzy zamierzają ogradzać swoje działki lub zmieniać ogrodzenie już istniejących. Przybliża problematykę związaną z budową fundamentów pod ogrodzenia i budową ogrodzeń ze słupków: drewnianych, stalowych, murowanych i wylewanych z betonu. Zajmuje się też okładzinami słupków. Prezentuje ogrodzenia z przęseł drewnianych i metalowych, ogrodzenia drewniane, drewniano-murowane, metalowe, metalowo-murowane, pełne, czyli mury oraz ogrodzenia tzw. zielone. Omawia zagadnienia związane z bramami i furtkami, zawiera słownik podstawowych terminów dotyczących ogrodzeń.Wskazówki i praktyczne porady z pewnością pomogą przy projektowaniu i budowie ogrodzenia własnego ogrodu.
Ślimaki są bardzo liczną grupą mięczaków. W Polsce żyje ok. 175 gatunków lądowych. W zacienionych miejscach ogrodów mogą wyrządzić znaczne szkody w naszych uprawach.Ślimaki skorupkowe i pozbawione zewnętrznej skorupki spełniają w ogrodach pożyteczne funkcje. Uczestniczą w rozkładzie substancji organicznych, a ich wydzielina tworzy w ziemi gruzełki i ma korzystny wpływ na mikroorganizmy żyjące w glebie. Jeśli jednak ślimaki zbytnio się rozmnożą, mogą stać się prawdziwym postrachem ogrodnika.Wydawnictwo „Ślimaki” przybliża wiedzę o tych mięczakach. Omawia ich budowę, zwyczaje i życie oraz prezentuje ślimaki najczęściej występujące w naszych ogrodach. Wskazuje również zabiegi profilaktyczne mogące uchronić ogród przed inwazją i podpowiada, jakich naturalnych i chemicznych środków użyć, aby rośliny nie zostały zniszczone przez ślimaki.
Kompozycje kwiatów i innych roślin w pojemnikach z powodzeniem mogą zastąpić ogród. Balkony, tarasy, schody, drzwi wejściowe i podjazdy za sprawą roślin w pojemnikach zyskają nowy wyraz.„Ogród w pojemnikach” przedstawia kompozycje utworzone z miniaturowych drzew i krzewów iglastych, liściastych i owocowych, bylin, roślin cebulowych, ziół, roślin jednorocznych, a nawet warzyw. O tych ostatnich zapominamy w kontekście ozdobności, a przecież karbowana sałata czy kolorowe papryczki to piękna i oryginalna ozdoba. Ogródek w pojemnikach można przestawiać, zmieniać jego aranżację w zależności od pór roku, uzupełniać o nowe okazy, ukrywać przed palącymi promieniami słońca lub ulewnym deszczem.Jeśli tylko nie zbraknie nam inwencji, ogród w pojemnikach może cieszyć nasze oczy nieustannie.
Oczko wodne wprowadza w każdym ogrodzie swoisty mikroklimat, który bardzo pozytywnie wpływa na wszystko i wszystkich wkoło.Poradnik „Problemy z oczkiem wodnym” podpowiada, z czego mogą wynikać i uczy, jak reagować na obniżony poziom wody w zbiorniku, nadmierny rozwój glonów i niezbyt atrakcyjny wygląd roślin wodnych. O chorobach i szkodnikach, problemach ze zwierzętami, problemach konstrukcyjnych i błędach kompozycyjnych, które możemy popełnić przy budowie oczka wodnego, traktują kolejne części tego krótkiego poradnika. Uzupełnieniem informacji jest spis kłopotów, jakie mogą pojawić się w kolejnych porach roku oraz praktyczny poradnik wskazujący rośliny do poszczególnych stref zbiornika wodnego.Warto koło domu mieć oczko wodne i cieszyć się jego urokiem. Ewentualne problemy rozwiążemy przy pomocy tego praktycznego poradnika.
Dla wielu z nas trawnik jest najniezbędniejszym elementem ogrodu. I nie ma się temu co dziwić, bo to właśnie na trawniku możemy leżeć w słoneczne dni, leniuchując po niedzielnym obiedzie lub oddawać się szaleńczym zabawom z dziećmi.Najczęstsze problemy z trawnikiem biorą się ze złych warunków wodnych, świetlnych , temperaturowych lub z powodu niekorzystnych dla trawy właściwości podłoża. Nierzadko też trawie przeszkadzamy sami, nieumiejętnie zakładając trawnik lub niewłaściwie go pielęgnując. Jeśli na to nałoży się atak szkodników lub chorób traw, możemy mieć naprawdę wiele pracy, aby zieloną murawę doprowadzić do porządku. Jak radzić sobie z tymi wszystkimi problemami, mogącymi zagrozić pięknemu wyglądowi naszego trawnika, dowiemy się z książki. Wszystkie porady są sprawdzone i wynikają nie tylko z naukowej teorii, ale także z codziennej praktyki.Problemów z trawnikiem można uniknąć. Czytelnicy tej książki dowiedzą się o tym pierwsi.
Zwierząt boimy się bardziej lub mniej. Owady najczęściej wywołują naszą niechęć, a wśród nich osy i szerszenie budzą prawdziwy popłoch. Tymczasem nasz strach najczęściej jest wynikiem niewiedzy.„Osy i szerszenie” to książka przeznaczona dla tych, którzy chcieliby poznać osowate i dowiedzieć się czegoś o ich zwyczajach. Nie zachęca nikogo do eksperymentowania bliskich kontaktów z tymi owadami, ale przybliża ich najważniejsze gatunki, opowiada o trybie życia i przez to nieco oswaja. Ci, którzy nie dadzą się przekonać do tego, by nie ingerować w życie osowatych, dowiedzą się z książki, jakimi metodami można je zwalczać.
Kiedy na wypielęgnowanym trawniku pojawiają się charakterystyczne kratery ziemi to znak, że naszym sąsiadem został kret. Nie każdy lubi jego towarzystwo, czemu akurat nie ma się co dziwić, bo jest raczej uciążliwe. Kret jest zwierzęciem terytorialnym i niechętnie wynosi się z raz wybranego terenu.Zwięzła książka „Kret w ogrodzie” przybliża sylwetkę tego ssaka i pomaga zrozumieć jego zachowanie. Wszystko po to, by znaleźć najlepszy sposób pozbycia się go z miejsc, w których nie przewidujemy jego obecności. Kret jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową i w naturze nie może być tępiony, jeśli jednak chcemy pozbyć się go z upraw ogrodowych, możemy wykorzystać szereg naturalnych, niechemicznych metod ochrony lub środków chemicznych, dopuszczonych do stosowania. Te metody i środki zostały zebrane i opisane w książce. Autor podkreśla jednak, że najlepszym sposobem na pozbycie się kłopotu z kretem jest zmiana myślenia i zaprzyjaźnienie się z tym futrzanym owadożercą.
Ogród to żywy organizm, w którym bytują nie tylko rośliny, ale także zwierzęta. Część z nich jest przez nas lubiana a nawet hołubiona, są też jednak takie, które budzą niechęć. Z pewnością należą do nich gryzonie.Zła opinia o myszach, nornikach i karczownikach bierze się z tego, że podgryzają korzenie, niszczą bulwy i cebule w ogrodzie, zjadają nasiona, a w pomieszczeniach niszczą przechowywane produkty i zanieczyszczają je. Jednocześnie bardzo szybko się rozmnażają i jeśli w porę nie podejmie się odpowiednich kroków, mogą stać się prawdziwą plagą. W zwalczaniu tych szkodników najistotniejsze znaczenie ma takie zorganizowanie ogrodu i domu, aby zwierzęta nie miały dostępu do miejsc dogodnych do założenia gniazda i obfitujących w pożywienie. Odcięcie od pokarmu, wody i schronienia na pewno poskutkuje wyniesieniem się niechcianych gości.Czym się charakteryzują poszczególne gatunki, jaki tryb życia prowadzą, w jaki sposób z nimi walczyć – odpowiedzi na te pytania zbiera książka „Gryzonie”. Polecana dla każdego, kto chciałby się pozbyć tych nieproszonych gości.
Poszczególne elementy, które wypełniają ogrody, są tego samego typu: drzewa, krzewy, trawniki, woda, rabaty kwiatowe, mała architektura. W ostatecznym wykonaniu zyskują jednak indywidualny wymiar i próżno szukać dwóch identycznych realizacji.Tytuł książki „Ogród w stylu…” oznacza ogród będący wyrazem upodobań właściciela, stworzony w jego stylu, w zgodzie z jego oczekiwaniami. Każdy zaprezentowany ogród jest umiejscowiony w konkretnej przestrzeni, z której czerpie nie tylko informacje o otaczającej naturze, ale również podstawowe założenia. Przedstawione projekty ogrodów inspirują do poszukiwań najlepszego dla każdego z nas rozwiązania, rozwiązania, które będzie źródłem radości i satysfakcji.
Jeszcze kilkanaście lat temu nikomu nie przyszłoby do głowy, że we własnym ogrodzie może założyć uprawę grzybów. Tymczasem nie tylko nie jest niemożliwe, ale coraz bardziej popularne.Wysokie walory smakowe grzybów powodują, że grupa zwolenników ich wykorzystania w kuchni jest bardzo szeroka. Kuchnia polska słynie z przyrządzania potraw z tym aromatycznym składnikiem, zatem nie ma się co dziwić, że możliwość uprawy grzybów na działce czy w ogrodzie otwiera nowe możliwości. Książka przedstawia wyczerpujące wiadomości na temat wielu gatunków grzybów niezawodnych w uprawie. Zaszczepiony odpowiednią grzybnią fragment ogrodu może dać po kilku latach zadowalający plon.Jeśli weźmie się pod uwagę, że uprawa grzybów nie wymaga od nas żadnej pracy poza zaszczepieniem podłoża, a zbiór nie będzie odbywał się w warunkach wyścigu pomiędzy grzybiarzami, odpowiedź na pytanie czy warto pojawi się sama.
Utalentowany i pracowity ogrodnik stworzy roślinne rabaty nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Będzie jednak do tego potrzebował samozaparcia i dużej dawki wiedzy.Z trudnym terenem, jaki opisuje książka „Ogród na trudnym terenie”, mamy do czynienia w mniejszym lub większym stopniu wszyscy. Sucha, jałowa albo ciężka i podmokła gleba bardzo często jest powodem rezygnacji rolników z jej uprawiania. W efekcie przydomowy ogródek tworzymy na spękanej ziemi, dodatkowo zniszczonej budową domu. Szczęśliwcy, którzy mają działki leśne też borykają się z trudnościami, bo przecież ziemia leśna do żyznych nie należy. Na trudnym terenie, wyjątkowo suchym lub cienistym, podmokłym, leśnym, czy na zboczu można jednak wyczarować oazę. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny sadzić i jak to robić oraz jakich zabiegów pielęgnacyjnych nie zaniechać. O tych aspektach tworzenia ogrodu traktuje ten poradnik. Jeśli degradacja środowiska naturalnego będzie postępować w takim tempie, za kilkanaście lat nie będzie terenu „łatwego” do zakładania ogrodu. Warto przygotować się na taką ewentualność.
Nasz ogród nie zawsze odpowiada roślinom. Niektóre z nich kapryszą, niektóre buntują się przeciwko rośnięciu w nie najlepszym dla nich towarzystwie, jeszcze inne zupełnie odmawiają współpracy. Dobór właściwych roślin do ogrodu to podstawa sukcesu uprawowego.Zagospodarowanie każdego ogrodu wymaga pracy, jednak nie zawsze musi być ona ciężka. Ogród łatwy w uprawie jest marzeniem każdego ogrodnika i o spełnieniu takiego właśnie marzenia jest ta książka. Zbiera najważniejsze informacje o gatunkach i odmianach roślin niewymagających wielkich nakładów pracy, odpornych, wytrzymałych na mróz, suszę, atak szkodników i chorób. Omawia rośliny przeznaczone do nasadzeń w różnych warunkach: w cieniu, słońcu, na glebach piaszczystych i glebach ciężkich. Bogactwo roślin jest tak duże, że z pewnością każdy potrafi wybrać coś dla siebie.
Powojniki to piękne kwitnące rośliny. Jesienią i wiosną są niepozorne, za to latem można podziwiać niezwykłe kształty i kolory ich kwiatów.Powojniki doskonale służą jako rośliny nie tylko pnące przy ścianach czy ogrodzeniach i na naturalnych podporach w postaci na przykład pni drzew, ale także jako rośliny okrywowe, rośliny na balkony i tarasy. Poradnik omawia pochodzenie i historię uprawy powojników, ich zróżnicowanie gatunkowe i wynikające z tego wymagania oraz zasady pielęgnacji. Dowiemy się z niego, jakie stanowiska są najlepsze dla powojników, jak je podlewać nawozić i ciąć, jak rozmnażać i przygotować do bezproblemowego przetrzymania zimy. Autorka omawia również najczęstsze błędy w uprawie oraz sposoby ochrony przed chorobami i szkodnikami.Za chwilę pielęgnacji powojniki potrafią odwdzięczyć się spektaklem z kaskadą kwiatów w roli głównej. Wrażenia nie do zapomnienia.
Uprawa winorośli zyskuje coraz więcej zwolenników w Polsce, i to nie tylko wśród właścicieli ogródków działkowych, ale także wśród osób zamierzających z własnej winorośli uzyskiwać własne wino. Wbrew powszechnej opinii w naszym kraju są miejsca, w których z powodzeniem można zakładać winnice.Winogrona uzyskiwane z polskiej uprawy nadają się nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale także do przetworzenia na czasami zupełnie niezły trunek. Książka „Winorośl” wprowadza w tajniki uprawy winnych krzewów i przedstawia takie metody działania, które przyczyniają się do uzyskania wysokiego plonu. Autor jest praktykiem – od kilkudziesięciu lat prowadzi winnicę, zajmuje się uprawą, rozmnażaniem winorośli, winiarstwem i szerzeniem kultury winiarskiej, a także pracami nad prawem winiarskim w Polsce.
Dynię uprawia się w Polsce od lat, ale nie tylko dynia należy do rodziny dyniowatych. Do tej grupy zalicza się również inne warzywa, które rzadziej pojawiają się w naszych ogrodach.Poradnik „Warzywa dyniowate” przedstawia smaczne i lekkostrawne rośliny roczne: ogórka, cukinię, patisona, kabaczka, melona i kawona, bardziej znanego pod nazwą arbuz. Wszystkie te rośliny mają wysokie zapotrzebowanie na słońce i wodę, pochodzą bowiem ze strefy klimatu ciepłego. W książce znajdziemy opis ich specyficznych wymagań, sposobu pielęgnacji, ochrony przed chorobami i szkodnikami, a także poznamy najlepsze odmiany do uprawy w Polsce.Wzbogaćmy nasz warzywnik o rośliny, których różnorodny smak bardzo łatwo komponuje się z innymi smakami.
Śliwy to jedne z częściej występujących drzew owocowych w naszych ogrodach i sadach. Ich smaczne i wartościowe owoce są w Polsce szeroko wykorzystywane.Najbardziej wartościowe odmiany śliw przedstawia książka „Śliwy”. Wśród zaprezentowanych odmian dobrze sprawdzających się w polskich warunkach są drzewa obficie owocujące w różnym czasie, a także dające duże albo mniejsze, ale niezwykle aromatyczne owoce. Każdy miłośnik świeżych śliwek lub śliwkowych powideł znajdzie coś dla siebie. Prezentację poszczególnych odmian uzupełniają wiadomości dotyczące uprawy i pielęgnacji śliw oraz ich ochrony przed szkodnikami i chorobami.
Wśród roślin, które zawitały ostatnio do naszych ogrodów wiele jest nowych i niezwykłych. Są jednak również takie, które znane były naszym babciom i prababciom, ale przez lata uległy zapomnieniu i teraz ponownie powracają do łask. A jest to powrót w pełni uzasadniony, gdyż rośliny te rodzą doskonałe owoce o dużych walorach odżywczych i smakowych, a także często odznaczają się niezwykłą urodą.„Owocowe rarytasy” przedstawiają możliwości uprawy krzewów i drzew mało jeszcze znanych: aktinidii, cytryńca chińskiego, jagody kamczackiej i dużo bardziej popularnych: aronii, borówki brusznicy, morwy białej, derenia jadalnego, pigwy i pigwowca oraz żurawiny. Interesujące dla czytelnika może być przypomnienie roślin trochę zapomnianych: ałyczy, bzu czarnego, czeremchy, jarzębiny, rokitnika i świdośliwy. Pięknych i tradycyjnych roślin nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.
Ogród lub działka to doskonałe źródło zaopatrzenia domowej spiżarni w zdrowe owoce i warzywa.O zasadach uprawy roślin sadowniczych w zwięzłej publikacji pisze Ewelina Gudarowska. Nie bez powodu wiele miejsca poświęca omówieniu wymagań glebowych i przygotowaniu stanowiska pod uprawę – krzewy owocowe to rośliny wieloletnie, a drzewa nawet długowieczne, dlatego przygotowanie gleby i dbałość o nią są bardzo istotne. Autorka podpowiada, jakie odmiany wybrać, aby były odporne na choroby i dawały jak najlepszy plon w naszych warunkach klimatycznych, na co zwrócić uwagę przy zakupie materiału szkółkarskiego i jak zaplanować uprawę. Wskazuje czynności niezbędne do wykonania przed założeniem sadu (analizę chemiczną gleby, wapnowanie, wysianie przedplonu, odchwaszczenie, nawożenie), jak i omawia technikę i termin samego sadzenia, a później pielęgnacji, cięcia, ściółkowania, przesadzania i wzmacniania podporami roślin owocowych. Warto zwrócić uwagę, że odwołuje się do praktyki polskiej, sprawdzonej w naszych warunkach i klimacie, co pozwala mieć nadzieję na powodzenie uprawy przeprowadzonej według jej wskazówek.Wybór odpowiednich gatunków drzew i krzewów owocowych oraz dbałość o nie pozwoli nam w długim okresie czasu czerpać korzyści z kosztowania smacznych, własnoręcznie wyhodowanych owoców.
Kwaskowate jabłko czy słodka gruszka? Jeśli wybierasz to drugie, wiedza o gruszach przyda ci się na pewno.Zwięzły poradnik „Grusze” opisuje europejskie i azjatyckie odmiany grusz, które doskonale sprawdzają się w polskich ogrodach i sadach. Drzewa przystosowane do naszych warunków klimatycznych dobrze rosną, wysoko plonują i są odporne na choroby, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej odmiany. Jest to istotne również z tego powodu, że drzewa owocowe są długowieczne, lepiej więc uprawiać takie, z których będziemy zadowoleni.Książka zawiera wskazówki pielęgnacyjne, praktyczne porady związane z ochroną drzew przed chorobami i szkodnikami oraz podpowiada, w jaki sposób przechowywać owoce, aby jak najdłużej zachowały swój niepowtarzalny smak.
Czy można cieszyć się uprawą owoców we własnym mieszkaniu? Można. Przekonuje o tym autorka książki „Cytrusy” z serii „Owocowy ogród”. Terminem cytrusy określa się cytryny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, ale także mniej znany kumkwat czy prawie nieznaną u nas kalamondynę. Rośliny cytrusowe wprowadzają do mieszkania egzotyczny klimat za sprawą skórzastych, intensywnie zielonych liści, pięknego zapachu i niezwykłego pokroju. Są niewątpliwą ozdobą, a przy zachowaniu wskazówek uprawowych mogą stać się również źródłem doskonałych owoców. Zapewne najczęściej nie będą one tak dorodne, jak w sklepie, ale może się również zdarzyć, że będą okazalsze. Dużo przecież zależy od nas i od tego, jak dobrze wykorzystamy poradnik.
Doskonałe do jedzenia na surowo, pachnące, pełne witamin brzoskwinie i morele goszczą na naszych stołach nie od dziś. Ich uprawa wymaga specyficznych warunków i pewnej dawki wiedzy.Najlepsze do uprawy w Polsce odmiany, informacje o uprawie, pielęgnacji i ochronie przed chorobami przedstawia poradnik „Brzoskwinie i morele”. Uczy, jak prowadzić drzewka oraz jak i kiedy je nawozić, aby dawały soczyste i duże owoce. Nikt nie ukrywa, że brzoskwinie i morele są wymagające w uprawie. Smak samodzielnie wykonanej nalewki brzoskwiniowej długo pozostanie jednak na podniebieniu, a morelowy dżem, choć wyłącznie przez przypadek stał się składnikiem jednego z najbardziej znanych deserów – tortu Sachera – to zyskał zwolenników na całym świecie.Brzoskwinie i morele warte są każdej minuty poświęconej im uwagi. Smaku ich owoców nie da się z niczym porównać.
Bujna zieleń oraz dorodne owoce i warzywa to chluba każdego ogrodnika. Aby mieć powody do dumy, trzeba nawozić uprawy, szczególnie w miejscach, w których ziemia nie jest zbyt urodzajna.Należąca do serii „Porady praktyczne” książka „Przewodnik po nawozach” omawia cechy i działanie różnych rodzajów nawozów. Są wśród nich nawozy jedno- i dwuskładnikowe – azotowe, fosforowe, potasowe, wapniowe i magnezowe oraz wieloskładnikowe – uniwersalne i specjalistyczne dla drzew i krzewów owocowych, warzyw, trawników, roślin kwasolubnych i ozdobnych, a także inne rodzaje nawozów. Przedstawione zostały nawozy mikroelementowe, nawozy żywieniowo-ochronne, organiczno-mineralne, organiczne możliwe do kupienia w sklepach, preparaty poprawiające żyzność gleby oraz nawozy dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych. Istotny dla każdego dbającego o prawidłowe nawożenie ogrodnika będzie rozdział na temat technik stosowania nawozów, zawierający tabelki z informacjami na temat zapotrzebowania różnych roślin na poszczególne pierwiastki. Całość uzupełnia omówienie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy z nawozami.Na rynku wydawniczym tak skondensowana praca na ten temat jest rzadkością.
Odkryta gleba szybko ulega erozji. Poddana działaniu słońca, mrozu, wysuszającego wiatru traci swoją strukturę i staje się jałowa. Jak trudno przywrócić ją do żyzności wiedzą tylko ci, którzy usiłują to zrobić. Podstawowym sposobem ochrony gleby, nie zawsze jeszcze u nas stosowanym, jest ściółkowanie różnego rodzaju ściółkami: organicznymi, syntetycznymi, dekoracyjnymi lub obsadzanie roślinami okrywowymi. Każdy rodzaj ściółki ma nieco inne cechy, dlatego wiedza o ich własnościach jest bardzo potrzebna i przydaje w momencie, gdy chcemy pomóc glebie i naszym roślinom. Poradnik pozwoli dobrze wybrać sposób ochrony gleby w naszym ogrodzie i przybliży zasady stosowania ściółek, mulczy i roślin okrywowych.
Astrowate, do których należą chryzantemy, to grupa roślin, która ubarwia otoczenie nie tylko jesienią, ale też latem i wiosną. Są wśród nich gatunki jednoroczne i byliny. Piękne kolory, zróżnicowane kształty i obfite, długie kwitnienie predysponuje te kwiaty do uprawy w ogrodzie i w domu.Historię chryzantem, ich opis, odmiany, wymagania i pielęgnację przedstawia książka „Chryzantemy w ogrodzie i ich bliscy krewni”. Znajdziemy tu również podpowiedzi związane ze stosowaniem chryzantem i astrowatych w ogrodzie, bo można z nich tworzyć nie tylko rabaty, ale także żywopłoty czy wykorzystywać jako rośliny okrywowe. W mieszkaniu chryzantemy spełniają funkcję swoistego odkurzacza, skutecznie wchłaniając szkodliwe substancje lotne: amoniak, benzen czy formaldehyd. Książka informuje także o tym, jak przed chorobami i szkodnikami chronić wszystkie astrowate.Astrowate zapewniają kolorowy ogród od wiosny do późnej jesieni. Podziwianie piękna rabat stworzonych z ich wykorzystaniem może stać się również naszym udziałem.
Róże słyną z kwiatów. I z kolców. Co jest ważniejsze? Historia uprawy tych roślin pokazuje, że kwiaty sprawiły, iż o kolcach jakby zapomniano.Poradnik „Róże” wprowadza w tajniki uprawy najsłynniejszych bodaj kwiatów. Omawia ich walory ozdobne, a także różnorodność gatunków i odmian, opisując róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe, miniaturowe, okrywowe, pnące i parkowe. Wskazuje, jak i kiedy kupować róże, jak je sadzić, nawozić, ciąć i chronić przed szkodnikami i chorobami. Podpowiada jednocześnie, w jaki sposób wykorzystać róże w ogrodzie, zagospodarowując przy ich udziale ogrodowe konstrukcje, ogrody skalne, rabaty, pojemniki na balkonach i trasach oraz wykorzystując jako rośliny żywopłotowe lub w nasadzeniach naturalistycznych.
Barokowe piękno kwiatów piwonii przyciąga uwagę od lat. Bylinowe odmiany tych roślin królują w polskich ogrodach od pokoleń, a nowe odmiany o zróżnicowanym kolorze i kształcie kwiatów cieszą niezmiennie. Piwonie krzewiaste dopiero niedawno pojawiły się w szerszym wyborze na naszym rynku, ale już zdobyły sobie uznanie ogrodników. Piwonie nie są trudne w uprawie, są stosunkowo odporne na mróz i choroby. Ich zróżnicowanie pozwala na wybranie najbardziej odpowiadających nam odmian i stworzenie prawdziwego, barwnego i pachnącego ogrodu.Książka prezentuje gatunki i odmiany piwonii, przedstawia wskazówki pielęgnacyjne i omawia szkodniki i choroby zagrażające piwoniom.
Seria „Królowe ogrodów” wydawnictwa Działkowiec prezentuje najpiękniejsze kwiaty naszych ogrodów. Lilie do takiej prezentacji nadają się szczególnie, ponieważ bogactwo ich odmian, a co za tym idzie kolorów, kształtów i rozmiarów jest oszałamiające. Dostojną piękność lilii można podziwiać od wczesnego lata do jesieni. Odpowiednio pielęgnowane będą długo zdobiły ogród, a ich cebule mogą być doskonałym podarunkiem dla lubiących kwiaty miłośników zieleni.
Wdzięczne i mało wymagające kosaćce, potocznie zwane irysami, zasługują na uwagę nie tylko dlatego, że są piękne, ale także dlatego, że mogą być uprawiane praktycznie w każdym ogrodzie.Nie są wymagające w stosunku do jakości gleby, wyrosną i na miejscach podmokłych i na piasku. Nie muszą być intensywnie podlewane, nie lubią nawożenia, nie lubią okrywania na zimę. Im mniej będziemy je rozpieszczać, tym lepiej.Okazałe, widowiskowe kwiaty kosaćców zdobią ogród od wiosny do lata. Gatunki i odmiany irysów to bardzo liczna grupa bylin. Obejmuje rośliny wysokie prawie na półtora metra i kwiaty miniaturowe, kilkucentymetrowej wysokości. Każdy posiadacz ogrodu, niezależnie czy dużego, czy małego, z pewnością wybierze odpowiadający mu gatunek.Książka „Kosaćce” prezentuje tę grupę kwiatów, wskazując metody ich rozmnażania, pielęgnacji i dbałości o ich kondycję. Jeśli tylko irysy zostaną prawidłowo posadzone i zadbamy o ich zdrowie, przez wiele lat będą rosły w naszym ogrodzie, dostarczając nam radości i satysfakcji z dobrze wykonanej ogrodniczej pracy.
Jeśli pragniesz mieć w swoim ogrodzie rośliny niezawodnie kwitnące przez całe lato i jesień, różnorodne pod względem wysokości, koloru i kształtu kwiatów, sięgnij po dalie.Ich bogactwo prezentuje poradnik „Dalie”, należący do serii „Królowe ogrodów”. Przedstawia wiadomości ogólne na temat uprawy tych kwiatów i zalecenia pielęgnacyjne, które pozwolą uchronić rośliny przed chorobami i szkodnikami. Prezentuje klasyfikację ogrodniczą dalii i metody tworzenia nowych odmian. A tych wśród dalii są już tysiące. Wybrane odmiany najczęściej hodowane w Polsce pokazano na barwnych zdjęciach.Bardzo pomocna pozycja dla wszystkich, którzy lubią wiedzieć, jakie kwiaty rosną w ich ogrodzie.
Drzewa i krzewy liściaste w okresie wegetacji są prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Do małych ogrodów najlepiej nadają się te, których wzrost nie jest zbyt silny. W przeciwnym wypadku mogą zagłuszać inne rośliny i sprawić, że ogród będzie wyglądał na przeładowany.Karłowe drzewa i krzewy liściaste są bohaterami przewodnika o tym samym tytule. Rośliny zaprezentowano według pokroju: kulistego, kolumnowego, drzewkowatego, krzaczastego, zwisającego i płożącego. Przedstawiono ich mrozoodporność, omówiono zasady pielęgnacji i uprawy, a także reguły tworzenia udanych kompozycji. Kolorowe fotografie uzupełniają poradnik i z pewnością przyczynią się do tego, że łatwiej będzie nam wybrać rośliny, które w każdym ogrodzie powinny znaleźć się obowiązkowo.
Magnolia – jedna z najstarszych roślin świata, królowa wczesnej wiosny, rozkwitająca zadziwiającym pięknem w czasie, kiedy inne rośliny dopiero budzą się do życia. Widok kwitnących magnolii zapiera dech w piersiach nie tylko ludziom wyjątkowo wrażliwym. Świetliste, często olbrzymie kwiaty, które zdobią bezlistne jeszcze drzewo, budzą emocje chyba u wszystkich.Zwięzły przewodnik po gatunkach i odmianach magnolii prezentuje te rośliny, grupując je według wielkości, bo trzeba wiedzieć, że obok magnolii osiągających naprawdę potężne rozmiary występują również magnolie filigranowe. Magnolie nie lubią być przycinane, dlatego istotne znaczenie ma dobór odpowiedniej odmiany w zależności od tego, ile miejsca możemy dla niej przeznaczyć. Z książki dowiemy się, jakie stanowisko wybrać do nasadzeń, jak przygotować glebę oraz jak pielęgnować rośliny, aby co roku cieszyły nas burzą kwiatów i zielonymi przyrostami. Rozmnażanie magnolii i najczęstsze problemy związane z uprawą, a także atakujące magnolie choroby grzybowe i fizjologiczne oraz szkodniki opisano w odrębnych rozdziałach.
Nasze ogrody często nie mają dużych rozmiarów, a większość z nas chciałaby zgromadzić w nich wiele gatunków i odmian roślin. Z pomocą przychodzą wówczas rośliny karłowe, których duży wybór z pewnością pozwoli na zapełnienie ogrodu soczystą zielenią. Wśród roślin karłowych drzewa i krzewy iglaste zajmują szczególne miejsce, gdyż ich powstanie jest wyraźnym odzwierciedleniem pracy szkółkarzy, którzy zajmują się tworzeniem i uprawą nowych odmian.Dekoracyjność karłowych drzew i krzewów iglastych przyczynia się do ich powodzenie wśród miłośników ogrodów. Ich zróżnicowany pokrój – kule, kolumny, stożki, formy płożące i zwisające – stał się dla autora książki podstawą do porządkującego treść podziału. Zasady pielęgnacji i uprawy, odporność na mróz poszczególnych gatunków iglaków poznamy z przedstawionych opisów. Zaznajomimy się również z regułami tworzenia kompozycji przy wykorzystaniu tych pięknych zimozielonych roślin. Wybierając odpowiednie gatunki i odmiany, będziemy mogli sprawić, że nasz mały ogródek zmieni się w tętniącą życiem przestrzeń, wypełnioną zróżnicowanymi fakturami, kolorami i formami.
Krzewy ozdobne nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na odpowiednich stanowiskach rosną najczęściej piękne i zdrowe. Po to jednak, aby nadać im odpowiedni kształt i skłonić do obfitego kwitnienia lub owocowania powinniśmy je przycinać.Kiedy i jak ciąć krzewy ozdobne i pnącza dowiemy się z niniejszego poradnika. W zależności od gatunku wymagają one bowiem różnych sposobów przycinania. Są również takie, które nie lubią jakiegokolwiek cięcia. Próba nadania innego niż naturalny kształtu np. magnolii prawdopodobnie zakończy się okaleczeniem rośliny. Za to bez odpowiedniego przycinania powojniki raczej nie będą bujnie kwitnąć.Warto wiedzieć, jak wykonywać przycinanie, zanim sięgniemy po sekator. Co prawda rośliny odrastają, jednak nie wszystkie i nie zawsze.
Pnącza są bardzo zróżnicowana pod względem wyglądu grupą roślin. Pewnie dlatego zyskały i zyskują coraz większą grupę zwolenników, którzy dostrzegają ich wciąż niewykorzystany potencjał w dziedzinie ozdabiania, cieniowania i wprowadzania niezwykłego klimatu do ogrodu.Piękne pnącza to zdrowe pnącza, bo ich niezwykłość w dużej mierze zależy od wyglądu liści, a na nich najszybciej da się zauważyć ewentualne choroby. „Ochrona pnączy” jest poradnikiem, z którego dowiemy się, jak dbać o zdrowie tej grupy roślin. Omawia najczęściej występujące choroby i szkodniki na powojniku, bluszczu, milinie,wiciokrzewie, róży pnącej, glicynii, hortensji pnącej, winobluszczu, dławiszu, rdestówce, cytryńcu, aktinidii, akebie i kokornaku. Choroby atakujące rośliny pokazane zostały na zdjęciach, co niewątpliwie ułatwi identyfikację problemu, a przy każdej roślinie i opisie choroby lub szkodnika podano nazwy preparatów, którymi należy je zwalczać.Zwięzły poradnik z pewnością będzie pomocny dla uprawiających pnącza.
Warzywa z własnego ogródka to smaczne i zdrowe uzupełnienie diety. Nie powinniśmy jednak zapominać, że uprawiane przez nas rarytasy są równie smaczne dla szkodników.Choroby i szkodniki roślin występują co roku, w różnym tylko nasileniu i w różnej kolejności. Umiejętność przewidywania ich pojawienia się i działania profilaktyczne oraz szybka interwencja, gdy zauważymy oznaki ich występowania decydują o powodzeniu akcji ratunkowej. „Ochrona warzyw” opisuje najbardziej niebezpieczne i najczęściej występujące choroby i szkodniki warzyw. Na zdjęciach przedstawia szkodniki i charakterystyczne objawy ich żerowania oraz rośliny zaatakowane chorobą. Ułatwia to właściwe rozpoznanie niebezpieczeństwa i zastosowanie właściwego środka przeciwdziałającego rozprzestrzenianiu się choroby. Książka prezentuje również bezpieczne środki ochrony roślin, których zastosowanie pomoże zwalczyć zagrożenie.
Piękny ogród to ogród zdrowy. Wie o tym każdy jego właściciel, który nad liczbę posiadanych okazów roślinnych przedkłada ich kondycję.Najczęściej występujące w ogrodzie szkodniki i choroby oraz sposoby ich zapobiegania przedstawia poradnik „Ochrona roślin ozdobnych”. Dotyczy wszystkich roślin ozdobnych, czyli jednorocznych i dwuletnich, bylin, pnączy, a także drzew i krzewów ozdobnych. Zagrożenia czyhające na rośliny zostały pokazane na fotografiach. Szkodniki, ich biologię, sposób zimowania i skutki działalności opisano, zwracając uwagę na metody zwalczania oraz zapobiegania ich występowaniu. Szczególną uwagę poświęcono metodom biologicznym zwalczania chorób, wykorzystującym stosunkowo szeroko dostępne na rynku biopreparaty i środki niszczące mech i glony. Najważniejsze informacje zostały zebrane w przejrzystych tabelach.Pozycja pomocna każdemu amatorowi ogrodowych roślin ozdobnych.