Brak produktów
Warzywnik jest miejscem szczególnym, gdyż jak w żadnej innej części ogrodu odbywa się tu walka człowieka z różnymi stworzeniami. Walka o żywność. Odpowiedź na pytanie, jak w tej walce zwyciężyć, znajdziesz w książce „Choroby i szkodniki warzyw”.Zagrożenia czyhające na nasze uprawy zostały opisane i zilustrowane barwnymi zdjęciami, na których pokazano objawy chorób i żerowania szkodników. Przedstawiono na nich różne organy poszczególnych gatunków roślin zaatakowane przez choroby, owady, pędraki i inne szkodniki. Przy każdym z gatunków opisano sprawdzone metody zapobiegania i zabiegi chemiczne zwalczające niepokojące objawy.Książka może być traktowana jako podręczny ratownik.
Świeże zioła z własnego zbioru. Szczegółowe opisy środkowoeuropejskich i egzotycznych ziół oraz roślin przyprawowych z całego świata wraz z informacjami na temat miejsca uprawy, pielęgnacji, wyboru gatunku i zastosowania. Znajdziemy tu: zioła kuchenne i przyprawowe, zioła lecznicze, zioła rzadkie i egzotyczne, zioła dziko rosnące. Dodatkowo - ponad 450 ilustracji ukazujących ich urodę i cechy szczególne.Obszerny poradnik dla wszystkich miłośników ziół.
Aromat, smak, własności prozdrowotne – te niezaprzeczalne zalety ziół prowokują do tego, by starać się je przechować nie tylko w postaci suszu. Zamknięte w butelkach z olejem czy octem znakomicie sprawdzą się jako wonny dodatek do potraw.„Podarki z zielarskiego ogrodu” przybliżają techniki i przepisy na wykorzystanie właściwości ziół również do stworzenia nalewek, herbatników czy kremów. Samodzielnie wykonane produkty z ziół pochodzących z własnej uprawy, ozdobione i zindywidualizowane, będą świetnym podarunkiem od serca dla rodziny, przyjaciół czy znajomych.
Spacery po lesie i łąkach to bardzo przyjemna forma odpoczynku. Jeśli połączy się ją z wyszukiwaniem i rozpoznawaniem napotkanych dzikich roślin, może stać się również pożyteczną lekcją przyrody.Ponad 100 występujących w naszych lasach i na naszych łąkach roślin zostało przedstawionych w przewodniku „Zioła, jagody, grzyby”. Posegregowano je według pory występowania, tak aby wędrujący po okolicy amatorzy roślin nie mieli wątpliwości, czy w danej porze roku dana roślina może występować w określonej postaci. Taki układ zachęca równocześnie do odbywania wycieczek przez cały rok. Poprawną identyfikację ułatwiają zamieszczone w książce fotografie, uzupełnione dokładnymi informacjami o środowisku występowania, istotnych cechach, czasie zbioru i roślinach podobnych, których zbieranie i spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia. Ciekawym uzupełnieniem treści jest ponad 100 przepisów z wykorzystaniem zebranych w czasie spaceru roślin. Potrawy z nich przygotowane to zdrowa alternatywa dla żywności kupowanej w sklepie.Książka dla lubiących odkrywać nowe wiadomości i smaki.
Ptaki wnoszą do naszych ogrodów wiele życia. Ich śpiew potrafi rozbić melancholię i zachęcić do działania. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że w towarzystwie ptaków człowiek staje się radośniejszy.Poradnik „Ptaki w twoim ogródku” prezentuje pomysły na samodzielną budowę skrzynek lęgowych i karmników. Przeznaczone są one dla różnych gatunków ptaków, ponieważ w zależności od wielkości, trybu życia i zachowań lęgowych ptaki wymagają różnych budek. Znaczenie ma także miejsce ich usytuowania. Poradnik zawiera wiele praktycznych wskazówek, które pomogą stworzyć przyjazny dom dla skrzydlatych sprzymierzeńców naszych ogrodów.
Bogactwo roślin wielu ogrodów zachęca do jego wykorzystywania. Możemy cieszyć się nim nie tylko wiosną, latem czy jesienią, ale także, poprzez przetworzenie roślin, również zimą.Na bazie samodzielnie wyhodowanych roślin możemy stworzyć pyszne dżemy, likiery czy syropy, albo dbające o zdrowie i urodę maści czy mydła. Pomogą w tym przepisy zawarte w książce „Podarki z mojego ogrodu”. Szczegółowe receptury umożliwia przygotowanie specjałów z ogrodu nawet początkującym przetwórcom.
Praca w ogrodzie dla kogoś, kto lubi naturę to bardzo miłe zajęcie. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, którego efekty są zauważalne, a bywają nawet widowiskowe, może być prawdziwym źródłem satysfakcji.W poradniku „Ogród przy domu” początkujący ogrodnicy znajdą wskazówki, jak zajmować się zieloną przestrzenią wokół domu, aby stała się kolorowym, pachnącym ogrodem. Poznają proste sposoby na uprawę roślin, pomysłowe rozwiązania i praktyczne wskazówki. Dla bardziej doświadczonych ogrodników poradnik będzie źródłem inspiracji w zakresie opieki nad roślinami nieco trudniejszymi w uprawie.Książka ilustrowana jest ponad 1600 pięknymi fotografiami.
Ptaki wokół nas nie zawsze mają łatwe życie, dlatego jeśli to tylko możliwe powinniśmy pomagać im.„Pomysłowe domki dla ptaków” to poradnik przeznaczony dla wszystkich, którym nieobcy jest los tych zwinnych istot. Przekonuje, że domek dla ptaków nie musi być wyłącznie drewnianą skrzynką zawieszoną na drzewie. Różne gatunki ptaków doskonale odnajdą się także w bardziej pomysłowych konstrukcjach. Budki lęgowe, karmniki i poidełka proponowane przez autora powstały z różnych materiałów. Instrukcje ich wykonania, lista niezbędnych materiałów i narzędzi oraz czytelne rysunki pozwalają na śmiałe podjęcie prac. Ptaki z pewnością będą nam wdzięczne.
Podglądać nie należy – wszyscy o tym wiemy. Jest jednak rodzaj podglądania, który powinien zostać rozgrzeszony: obserwacja przyrody.Ptaki są trudnymi obiektami do obserwacji. Niewielkie, najczęściej ochronnie ubarwione, wiecznie w ruchu. Ich życie podlega jednak niezmiennym prawom, których znajomość pomaga zainteresowanym. Książka „Podglądanie ptaków” opowiada o takich właśnie prawach. Nie znajdziemy tu katalogu ptaków, które możemy obserwować w danej części świata, ale informacje o rozpoznawaniu ptaków na podstawie upierzenia, lotu, wydawanych dźwięków, możliwości spotkania ich w naszym otoczeniu, sposobu, w jaki zdobywają pokarm i wiadomości na temat gniazdowania. Autor mówi też o przyczynach ginięcia ptaków i ich nierzadko międzykontynentalnych, budzących podziw corocznych wędrówkach. Omawia zagadnienia związane z praktyką obserwacji ptaków: czas, w którym należy jej dokonywać, zasady zachowania i wyposażenie obserwatora.Ta książka to wciągająca lektura, będąca źródłem rzetelnych informacji. Fascynujący świat przyrody ożywionej dzięki niej staje się nam bliższy.
W stwierdzeniu, że przyroda ożywiona naszego świata ubożeje, nie ma cienia przesady. Widok skowronka na czystym, błękitnym niebie jeszcze kilkanaście lat temu nie był niczym niezwykłym, teraz jest rzadkością.„Ptaki śpiewające Europy Środkowej” to opatrzony dwoma kolorowymi zdjęciami zwięzły przewodnik, opisujący praktycznie wszystkie śpiewające ptaki środkowoeuropejskie. Przedstawiono w nim wygląd, opisano głos, występowanie, zachowanie i informację o lęgach. Dla obserwatorów ptaków bardzo pomocny będzie klucz do oznaczania rodzin ptaków oraz wiadomości związane z rozpoznawaniem ptaków na podstawie ich głosów. Poręczny przewodnik, który powinien znaleźć się w kieszeni każdego udającego się na spacer uważnego obserwatora przyrody. Jeśli chcemy w naturze obejrzeć naszych skrzydlatych przyjaciół, powinniśmy spieszyć się, bo za kilka lat prawdopodobnie będzie to dużo trudniejsze.
Zwięzła książeczka „Jakie to zwierzę?” pozwala zapoznać młodych obserwatorów przyrody z najczęściej występującymi w naszym otoczeniu zwierzętami. Zawiera wizerunki i opisy 50 gatunków zwierząt, które można spotkać w ogrodzie, lesie, na łąkach i na polach, nad wodą, w wodzie, na wybrzeżu i w morzu. Podaje ważne informacje i ciekawostki, a oprócz fotografii pokazuje również rysunki zwierząt i elementów otoczenia z nimi związanych.Szczególnie polecana dla starszych dzieci, które po jej przeczytaniu z pewnością będą miały lepszą orientację w świecie otaczającej nas przyrody i być może większą śmiałość w kontaktach z nie zawsze zachęcająco wyglądającymi dzikimi żyjątkami.
Nasi skrzydlaci przyjaciele nie wymagają dużego zaangażowania z naszej strony. Jeśli chcemy, aby gościli w naszym ogrodzie, wystarczy pamiętać o posadzeniu owocujących krzewów, zawiesić kilka skrzynek lęgowych i postawić karmnik, chociaż jeśli nie zamierzamy regularnie dokarmiać ptaków zimą, lepiej karmnika nie instalować. Ptaki przyzwyczajają się do stałego dostępu pożywienia i przestają szukać jedzenia, a wtedy brak ziarna w karmniku może się skończyć tragicznie. Książka „Ptaki w ogrodzie” podpowie nam, jak zachęcić ptaki do przebywania w naszym otoczeniu. Ogród pełen ptasiego śpiewu to raj dla ucha, a obserwacja ptaków jest przyjemnością, na którą nie wszyscy mieszkańcy uprzemysłowionych krajów mogą sobie pozwolić. Ptaków, niestety, ubywa, a nasze środowisko naturalne ubożeje. Pamiętajmy o ptakach i pomóżmy im. Niech zachętą będzie dla nas nie tylko czyste piękno, jakie związane jest z ptakami, ale również pożyteczna praca wykonywana przez nie przy wyłapywaniu szkodników drzew owocowych.
W naszych mieszkaniach często stoją obok siebie doniczki z różnymi roślinami. Czasami tak różnymi, że zamiast współgrać, konkurują ze sobą.Poradnik traktuje rośliny w naszym domu jak paletę malarską, w której występują różne kolory i faktury. Na 50 oryginalnych przykładach uczy, jak stworzyć kompozycję roślinną, która będzie podkreślała przestrzeń oraz eksponowała walory określonej rośliny. Łączenie i zestawianie ze sobą roślin nie jest bowiem zajęciem tak prostym, jakby się mogło wydawać. Praktyczne informacje na temat wymagań poszczególnych gatunków, zasad ich pielęgnacji oraz umieszczenia w ramach kompozycji uzupełniają poradnik.Bardzo interesująca propozycja dla lubiących zmiany, gdyż po jej przeczytaniu z pewnością nabiorą ochoty na przeprowadzenie mniejszej lub większej rewolucji wśród swoich kwiatów.
Parapety naszych okien, ogrody zimowe i wnętrza mieszkań ozdobione zielonymi roślinami dają nam namiastkę kontaktu z przyrodą w stanie naturalnym.Książka prezentuje często spotykane w naszych domach rośliny ozdobne z liści i cenione gatunki, mogące poszczycić się dekoracyjnymi kwiatami. Opisuje pochodzenie danego gatunku, wymagania stanowiskowe, podłoże niezbędne do uprawy, zasady podlewania nawożenia, zwięzłe wskazówki dotyczące przesadzania i rozmnażania oraz wskazuje możliwe szkodniki i choroby atakujące daną roślinę. Warto dbać o kondycję i zdrowie roślin umilających nam codzienność. Zrozumienie ich potrzeb z pewnością nam w tym pomoże.
Wybrać pęd wierzchołkowy, uszczknąć, włożyć do ziemi – ta prosta metoda rozmnażania roślin znana jest chyba każdemu, ale nie zawsze daje dobre efekty. Aby zakończyła się sukcesem, potrzebna jest odrobina wiedzy na temat tego, kiedy i w jaki sposób odciąć sadzonkę i jak doprowadzić do szybkiego ukorzenienia rośliny.„Rozmnażanie 250 roślin przez sadzonki” to poradnik, który omawia sadzonkowanie roślin pokojowych, ogrodowych, drzew, krzewów, a także warzyw. Opisuje i ilustruje rysunkami poszczególne czynności i podpowiada, w jaki sposób postępować z rozmnażaną przez sadzonki rośliną.Przyda się każdemu, kto zamierza powiększyć kolekcję swoich roślin albo odmłodzić posiadane w domu lub ogrodzie.
Każdemu właścicielowi ogrodu wydaje się, że wie o nim prawie wszystko. Tymczasem zdarza się, że w ciągu roku pojawiają się problemy, o których istnieniu nie miał pojęcia. Dobry ogrodnik chętnie korzysta z wiedzy innych i chętnie też dzieli się swoimi doświadczeniami.Zbiór doświadczeń redaktorów największego europejskiego czasopisma ogrodniczego został przedstawiony w poradniku „Mój piękny ogród przez 365 dni”. Konieczność odpowiedzi na pytania czytelników spowodowała zebranie w jednym miejscu rozwiązań różnorodnych problemów, które pojawiają się w ogrodzie przez cały rok. Jak cieszyć się kwiatami od stycznia do grudnia, jakie rośliny wybierać do małych, a jakie do dużych ogrodów, jak zapewnić obfite plony warzyw i ziół, jak je zbierać i przechowywać, kiedy wysiewać warzywa, by móc korzystać z dobrodziejstwa świeżych upraw jeszcze w listopadzie, kiedy i jak zwalczać szkodniki i choroby? Na te i inne pytania poradnik odpowiada niezawodnie. Jest jednocześnie niezwykle pomocnym kalendarzem ogrodowych prac.
Uprawa roślin to dla wielu z nas z pewnością przede wszystkim przyjemność. Często oddajemy się jej spontanicznie. Ale aby obserwować doskonałe rezultaty zabiegów pielęgnacyjnych, prace trzeba wykonywać w odpowiednim czasie i odpowiedniej kolejności.„Kalendarz ogrodnika” to poradnik dla początkujących i zaawansowanych. W czterech kolejnych rozdziałach dotyczących kwiatów, drzew, krzewów i pnączy, drzew i krzewów owocowych oraz warzyw i ziół znajdziesz informacje na temat siewu, pikowania, sadzenia, szczepienia, cięcia i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszystkie te czynności zostały podzielone i opisane, jako konieczne do wykonania w odpowiednim miesiącu. Wśród wiadomości związanych z prostymi zabiegami ogrodowymi znalazły się tu również opisy zabiegów bardziej skomplikowanych lub rzadziej wykonywanych. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy nie powinni być zawiedzeni.
Potrzeba obcowania z przyrodą nie jest wrodzona, a jednak wcześniej czy później pojawia się chyba u każdego. Kontakt z naturą daje wiele radości. Im wcześniej nauczymy się spostrzegać i doceniać naturę, tym dłużej będziemy mogli tę radość odczuwać.„Przyroda i jej tajemnice” to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego rodzica dbającego o rozbudzenie w dziecku potrzeby odkrywania piękna świata natury i każdego wychowawcy, który chce nauczyć dziecko dostrzegania niezwykłości świata. Książka to kopalnia wiedzy na temat gier i zabaw przeprowadzanych w terenie albo przy wykorzystaniu znalezionych w lesie czy na łące liści, kwiatów czy innych naturalnych przedmiotów. Uczy odkrywania tajemnic przyrody nad stawem czy strumieniem, w ogrodzie, w najbliższej okolicy, podaje interesujące informacje na temat roślin i zwierząt, prezentuje pomysły na wesołe zabawy, w wyniku których może powstać wiklinowy płotek, wianki i girlandy z liści czy szpaler posadzonych roślinek. Wiadomości zawarte w książce będą interesujące nie tylko dla dzieci – z pewnością niejeden dorosły zostanie zaskoczony ciekawymi informacjami.Warto mieć tę książkę przy sobie na spacerze w parku czy w lesie i czerpać z niej pomysły na wspólne zabawy. Skorzysta na tym cała rodzina.
Prawdopodobnie każdy, kogo pasjonują rośliny, marzy o stworzeniu własnej zielonej oazy. Nie każdemu jest to dane, ale jeśli tylko można, trzeba spróbować.W książce „Mój pierwszy ogród” znajdziemy opis realizacji 26 zróżnicowanych projektów, z których możemy czerpać inspirację. Co istotne, proponowane do nasadzeń drzewa, krzewy i pozostałe rośliny nie są wymagające i z pewnością nie będą sprawiały kłopotu w uprawie. W przypadku tworzenia pierwszego ogrodu jest to bardzo ważne, bo przecież nie mamy doświadczenia, a i na wiedzy nam nie zbywa. Z książki dowiemy, w jaki sposób wytyczyć alejki, założyć trawnik, na co zwrócić uwagę przy sadzeniu drzew i zakładaniu warzywnika, jak zaplanować i urządzić kącik zabaw dla dzieci. Czy pierwszy ogród jest najważniejszy? Może nie, ale na pewno budzi najwięcej emocji.
Kwiaty na różnych roślinach w ogrodzie są dowodem naszego starania o ich kondycję. U wielu odmian i gatunków w czasie sezonu wegetacyjnego kwitnienie może się powtarzać. Na pytanie, jak sprawić, aby rośliny kwitły wielokrotnie lub by ich kwitnienie trwało jak najdłużej i było obfite, odpowiada przewodnik „Jak zapewnić wielokrotne kwitnienie roślin”.Książka opisuje ponad 140 gatunków roślin występujących w naszych ogrodach i domach. Przedstawia zasady postępowania z gatunkami kwitnącymi, które są nieco inne niż w przypadku roślin zdobnych wyłącznie z liści. Wydanie kwiatów to wielki wysiłek dla rośliny i po to, aby mogła je powtórzyć bez uszczerbku na swoim zdrowiu, musi być naprawdę odpowiednio pielęgnowana. Treści opisowe zostały w poradniku uzupełnione przez kilkaset schematycznych rysunków, pomagających w zrozumieniu opisywanych zagadnień.Dla miłośników roślin kwitnących pozycja niezbędna.
Zbierali je nasi dziadkowie, rodzice, zbieramy je również my. Nie umiemy już jednak tak dobrze, jak wcześniejsze pokolenia, rozpoznać grzybów. Często też obawiamy się pomyłki i zabraniamy naszym dzieciom zbierania. Czy kolejne pokolenia będą wiedziały, co znaczy „iść na grzyby”?„Praktyczny przewodnik grzybiarza” przeznaczony jest dla osób nierezygnujących z przyjemności zbierania grzybów. Pokazuje je na zdjęciach zrobionych w naturze, opisuje ważne cechy charakterystyczne, podaje informację, kiedy zbierać, gdzie szukać i jak użytkować poszczególne gatunki grzybów. Zawiera ilustracje trujących i niejadalnych grzybów, których wygląd jest najbardziej zbliżony do grzybów jadalnych oraz porady dotyczące zbierania grzybów, ich czyszczenia i przygotowania do jedzenia. Przepisy z wykorzystaniem grzybów stanowią zresztą część tego praktycznego przewodnika, który informuje również, w jaki sposób konserwować grzyby, aby móc korzystać z nich przez cały rok. Co robić w słoneczne, jesienne dni? Chodzić na grzyby! Ich smak w tradycyjnych potrawach jest nie do zastąpienia.
Dietetycy całego świata zalecają spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Cenne składniki witaminowo-mineralne są w diecie nie do zastąpienia, ponieważ występują w najbardziej naturalnej, przyswajalnej postaci.Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uprawiać różne rodzaje owoców i warzyw oraz poznać interesujące ciekawostki na ich temat, sięgnij po książkę „Owoce i warzywa”. Jej odmienność od innych pozycji na rynku polega na tym, że nie jest poświęcona wyłącznie owocom lub tylko warzywom albo tylko jednemu rodzajowi warzyw czy owoców, a zbiera informacje zarówno o jednych, jak i drugich, wybranych pod względem zawartości cennych dla zdrowia substancji. Informacje związane z uprawą uzupełnione zostały o przepisy kulinarne, które zachęcają do wypróbowania nowych smaków. Warto dbać o zdrowie. W przypadku korzystania z podpowiedzi zawartej w tej książce będzie to dodatkowo smaczna dbałość.
Smaczne i zdrowe pomidory dla wielu z nas są niezastąpione w kuchni. I nie ma się temu co dziwić, bowiem pomidory oferują tak szeroką możliwość ich zastosowania, że najwybredniejsze podniebienia będą usatysfakcjonowane.Książka w pierwszym zwięzłym rozdziale opisuje historię, dzisiejsze wpływy pomidora i jego wartości odżywcze, w drugim zasady uprawy i pielęgnacji (odmiany, warunki zdrowotne uprawy, uprawę na balkonie i tarasie, uprawę od wiosny do jesieni), a w trzecim prezentuje przepisy z wykorzystaniem pomidorów, przygotowanie pomidorów na zapas oraz wykorzystanie pomidorów w kuracji odchudzającej. Tę pożyteczną wiedzę uzupełniają piękne zdjęcia, sprawiając, że książka jest bardzo miła dla oka.
Warzywa z własnego ogródka to powód do dumy i powrót do zdrowego sposobu odżywiania się.Seria poradników „ABC” prezentuje najważniejszą wiedzę na temat ogrodnictwa w prosty i czytelny sposób. Poradnik „ABC warzywnictwa” przybliża wiedzę na temat uprawy 70 gatunków warzyw i 20 gatunków roślin zielarskich. Na 500 barwnych rysunkach pokazuje kolejne czynności niezbędne do utworzenia i pielęgnacji ogrodu warzywnego. Przedstawia szczegółowe opisy różnych warzyw, tych bardzo popularnych i tych raczej zapomnianych, jak np. pasternak czy skorzonera. Każde z warzyw to oddzielny rozdział, z którego dowiadujemy się, jak je wysiewać, pielęgnować, chronić przed chorobami i szkodnikami i wreszcie zbierać.„ABC warzywnictwa” to doskonały przewodnik dla wszystkich chcących cieszyć się warzywami z własnej uprawy.
Romantyczne, kolorowe, pachnące. Róże nie mają sobie równych, jeśli chodzi o wprowadzenie do ogrodu klasycznego ładu.Wyborowi, zastosowaniu i pielęgnacji róż poświęcony jest poradnik „Róże w ogrodzie. Poradnik dla początkujących i znawców”. Zgodnie z tytułem zarówno niedoświadczeni adepci sztuki ogrodniczej, jak i bardziej obeznani z tematem znajdą tu informacje na temat uprawy tych roślin. Czym różnią się róże parkowe od róż rabatowych, parkowych i wielkokwiatowych, czy róże pnące to róże pienne, jakie róże powtarzają kwitnienie, jakie pięknie pachną, mają ładne owoce, jakie są starymi, angielskimi odmianami, jak wyglądają róże dzikie? W książce przedstawiono przeszło 70 odmian, wskazując miejsca, w których możliwe jest zastosowanie poszczególnych gatunków i sposoby ich łączenia z innymi roślinami ogrodowymi. Zasadom pielęgnacji róż poświęcony jest rozdział, w którym opisano wybór stanowiska dla tych kwiatów, przygotowanie gleby, wybór najlepszej jakości sadzonek, sposób sadzenia róż na rabatach i w pojemnikach, pielęgnację, właściwe cięcie oraz ochronę przed mrozem, chorobami i szkodnikami.Doskonały prezent dla miłośników królowych ogrodu.
Spacery po ukwieconych łąkach to romantyczne zajęcie, które można połączyć z fascynującą lekcją o bioróżnorodności i odpowiedzialności człowieka za naturę.Przewodnik "Dzikie kwiaty" prezentuje 192 portrety najczęściej spotykanych i jednocześnie niezwykłych dzikich kwiatów występujących w stanie naturalnym na terenie Europy Środkowej. Przyda się zatem nie tylko w Polsce, ale również w czasie urlopu poza jej granicami, szczególnie że zawiera tablice fotograficzne do oznaczania roślin. Zwięzłe opisy zbierają wszystkie ważne cechy identyfikacyjne rośliny zaprezentowanej na fotografii i dodatkowo na rysunku. Najistotniejsze informacje dotyczące cech, siedliska i rozpowszechnienia zostały wydzielone, tak aby bardzo szybko można było je odszukać. Orientację zdecydowanie ułatwia klucz oparty na kolorze kwiatów.Miłośnicy dzikich kwiatów nie będą zawiedzeni.
Okazji do wręczania kwiatów mamy wiele. Część z nich możemy podkreślić samodzielnie wykonaną kompozycją. Na pewno doceni to obdarowany.Książka przedstawia doskonałe pomysły na wykonanie kwiatowych aranżacji. Znajdziemy w niej nie tylko bukiety z kwiatów, ale też kompozycje wykorzystujące inne części roślin. Pomysły są nowoczesne, inspirujące, warte naśladowania. Może wykonać je każdy, kto nie boi się operować rękami. Dekoracje wnętrz, tarasów i ogrodów są możliwe do wykonania przy zastosowaniu opisanych w książce technik florystycznych.Książka przeznaczona dla poszukujących inspiracji wielbicieli piękna roślin.
W postępującym ucywilizowaniu życia codziennego często zapominamy, że kontakt z przyrodą to źródło doskonałego odpoczynku i odprężenia. Żyjąc w mieście, przestajemy orientować się w świecie przyrody, nie potrafimy odróżnić zająca od królika, lipy od klonu. Można pytać, czy to jest niezbędne do życia? Pewnie nie, ale nie chcemy przecież, żeby nasze dzieci mówiły, że jajka pochodzą z lodówki.Zwięzły przewodnik „Jakie to drzewo?” zachęca, szczególnie młodego czytelnika, do samodzielnego rozpoznawania drzew i krzewów w naszym otoczeniu. Przedstawia 50 najczęściej występujących obok nas gatunków drzew i krzewów, pokazując, że czynność ta nie jest trudna, o ile ma się właściwe wskazówki. Opisuje ważne szczegóły i podaje ciekawostki związane z poszczególnymi gatunkami drzew. Charakterystyczne dla danych gatunków elementy zaprezentowane zostały na barwnych ilustracjach.Przewodnik pomaga dzieciom dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi drzewami czy krzewami i uwrażliwia na otaczający świat.
Rośliny można rozmnażać na wiele sposobów, jednak nie zawsze otrzymamy roślinę o takich samych cechach.Szczepienie drzew owocowych i ozdobnych pozwala na uzyskanie wiernej kopii rośliny matecznej. Zaletą tego sposobu rozmnażania jest także zwiększenie odporności roślin na choroby i atak szkodników oraz poprawa obfitości kwitnienia i polepszenie owocowania. Hodowcy, którzy chcą uratować stare odmiany drzew albo wpłynąć na odbudowanie sił żywotnych drzewa, nie znajdą na to lepszego sposobu.Szczepieniem drzew zajmowali się kiedyś wyłącznie fachowcy. Wiedza na temat szczepienia nie jest jednak niedostępna amatorom. Udowadnia to poradnik, w którym sposoby szczepienia zostały przedstawione prosto i przystępnie. Poszczególne etapy pracy ilustrują szczegółowe rysunki, pomagające poznać zasady szczepienia przeszło 80 gatunków drzew owocowych i ozdobnych.Krok po kroku i gatunek po gatunku wszyscy możemy szczepić drzewa i krzewy.
Drzewa i krzewy to podstawowe rośliny w ogrodzie. Urządzanie ogrodu powinno zaczynać się od tych dużych roślin, bo to one najbardziej organizują przestrzeń.Seria poradników „ABC” prezentuje najważniejszą wiedzę na temat ogrodnictwa w prosty i czytelny sposób. Poradnik pomoże dokonać właściwego wyboru przy planowaniu nasadzeń. Przedstawia i omawia kilkaset gatunków drzew, krzewów i pnączy, które pozwolą zapełnić ogród zielenią i uwydatnić zalety a ukryć wady naszego otoczenia. Przybliża zasady ich sadzenia, cięcia, rozmnażania i pielęgnacji przez cały rok, pokazując na 550 przejrzystych rysunkach, jak należy wykonywać poszczególne prace.Książka potrzebna każdemu ogrodnikowi, gdyż pielęgnacja drzew i krzewów trwa przez całe życie roślin. Dzięki tej pozycji może stać się ono naprawdę długie.
Słodkie jabłko, soczysta gruszka, orzeźwiający agrest? Smak owoców z własnego ogrodu nie ma sobie równych.Aby zapewnić sobie obfitość pachnących słońcem plonów, nie można zapominać o cięciu. Początkującemu sadownikowi ta czynność może wydawać się brutalna, ale właściwie wykonywana staje się dla drzew i krzewów podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Poradnik uczy, jak uformować różne rodzaje koron drzew, w jaki sposób przycinać dojrzałe drzewa i krzewy, jak postępować ze starzejącymi się roślinami owocującymi.Wskazówki zawarte w książce przydadzą się nie tylko początkującym ogrodnikom, ale także bardziej zaawansowanym.
Nie sztuką jest zasadzić piękne drzewa lub krzewy. Mistrzem ogrodnictwa jest ten, kto potrafi utrzymać je w doskonałej kondycji przez lata.Cięcie drzew i krzewów sprzyja ich zdrowiu i przede wszystkim dlatego trzeba starać się poznać tajniki dobrego ich przycinania. W książce znajdziemy opisy wykonywania tego zabiegu na 130 gatunkach drzew, krzewów i pnączy najczęściej spotykanych w naszych ogrodach. Kilkaset kolorowych rysunków ilustruje zasady cięcia poszczególnych roślin w kolejnych latach.Jeśli nie będziemy się obawiali przycinania i będziemy to robili zgodnie z zasadami przedstawionymi w książce, rośliny odwdzięczą nam się dobrą formą oraz wzmożonym kwitnieniem.
Przycinanie roślin ozdobnych jest zajęciem wymagającym nieco wiedzy, ale bardzo pożytecznym. Sprawia, że ogród intensywnie rozwija się, rozkwita i zawsze wygląda na zadbany.Rośliny rosnące w naszym ogrodzie w różnym stopniu wymagają przycinania. Kwiatom wystarczy, jeśli odetniemy przekwitnięte kwiatostany – często wówczas zakwitną ponownie. Dla roślin żywopłotowych ma znaczenie, kiedy i jak bardzo je przytniemy. 40 najczęściej występujących w naszych ogrodach roślin przedstawiono w poradniku, opisującym przycinanie roślin krok po kroku. Poznamy z niego prawa kierujące wzrostem roślin, zasady i sposoby dokonywania cięcia oraz narzędzia przeznaczone do wykonania tego zabiegu. Zamieszczone fotografie i rysunki z pewnością ułatwią prace, a opis roślin wykonany przy użyciu symboli pozwoli na prawidłowe zidentyfikowanie rośliny.Poradnik wskazany dla rozpoczynających pracę w ogrodzie.
Poradnik ten, omawiając czynność po czynności, wtajemnicza Czytelnika w cięcie drzew i krzewów uprawianych w naszych ogrodach i podaje najodpowiedniejsze jego terminy dla każdego gatunku. Liczne rady dotyczą ograniczania rozwoju drzew w małym ogródku, cięcia żywopłotów, prześwietlania lub odmładzania starych drzew. Czytelnik znajdzie tu także najprzystępniejsze sposoby szczepienia niektórych gatunków.Mamy nadzieję, że książka ta stanie się niezbędną pomocą dla ogrodników amatorów i debiutantów.
Rozpoznanie chorób i szkodników, które atakują nasze rośliny, nie zawsze jest łatwe. Właściwa identyfikacja to połowa sukcesu w walce o zdrowie naszych drzew i krzewów, druga połowa to zastosowanie odpowiedniego środka.„Choroby i szkodniki drzew i krzewów ozdobnych” na barwnych zdjęciach prezentują objawy chorobowe i uszkodzenia przez szkodniki na drzewach i krzewach uprawianych w naszych ogrodach. Pokazane zostały zarówno same szkodniki oraz patogeny, jak i fragmenty roślin przez nie zaatakowane. Przy każdej prezentowanej roślinie podano opis objawów choroby, opis zabiegów niezbędnych do przeprowadzenia w celu wyleczenia rośliny oraz nazwę preparatu, którym takiego zbiegu należy dokonać. Poradnik porusza także zagadnienia różnych rodzajów środków ochrony roślin, racjonalnego ich stosowania, zdrowia osób wykonujących zabiegi przy użyciu preparatów chemicznych i ich ubocznego działania na zwierzęta i rośliny.