Brak produktów
Oddziaływanie Księżyca na Ziemię, a co za tym idzie na procesy na niej zachodzące to fakt wykorzystywany przy uprawie ziemi od tysiącleci.„Ogrodniczy poradnik księżycowy” zbiera informacje na temat prac ogrodniczych, które wykonywane w zgodzie z fazami Księżyca, od nowiu do pełni, dają możliwość zachowania roślin w doskonałym zdrowiu i uzyskania świetnych plonów. Książka wskazuje najlepsze dni do zbioru owoców, prac pielęgnacyjnych przy warzywach korzeniowych czy roślinach ozdobnych z liści i kwiatów. Dla wielu z nas treści przedstawione w poradniku mogą wydawać się magią. Wystarczy jednak przypomnieć sobie, w jaki sposób Księżyc oddziałuje np. na pływy morskie, aby z mniejszym niedowierzaniem przystąpić do lektury.W dobie szerokiego i nie zawsze potrzebnego stosowania nawozów sztucznych zwrot w kierunku najbardziej ekologicznych metod uprawy ziemi może być bardzo interesującą alternatywą.
Utalentowany i pracowity ogrodnik stworzy roślinne rabaty nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Będzie jednak do tego potrzebował samozaparcia i dużej dawki wiedzy.Z trudnym terenem, jaki opisuje książka „Ogród na trudnym terenie”, mamy do czynienia w mniejszym lub większym stopniu wszyscy. Sucha, jałowa albo ciężka i podmokła gleba bardzo często jest powodem rezygnacji rolników z jej uprawiania. W efekcie przydomowy ogródek tworzymy na spękanej ziemi, dodatkowo zniszczonej budową domu. Szczęśliwcy, którzy mają działki leśne też borykają się z trudnościami, bo przecież ziemia leśna do żyznych nie należy. Na trudnym terenie, wyjątkowo suchym lub cienistym, podmokłym, leśnym, czy na zboczu można jednak wyczarować oazę. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny sadzić i jak to robić oraz jakich zabiegów pielęgnacyjnych nie zaniechać. O tych aspektach tworzenia ogrodu traktuje ten poradnik. Jeśli degradacja środowiska naturalnego będzie postępować w takim tempie, za kilkanaście lat nie będzie terenu „łatwego” do zakładania ogrodu. Warto przygotować się na taką ewentualność.
Kwiaty na różnych roślinach w ogrodzie są dowodem naszego starania o ich kondycję. U wielu odmian i gatunków w czasie sezonu wegetacyjnego kwitnienie może się powtarzać. Na pytanie, jak sprawić, aby rośliny kwitły wielokrotnie lub by ich kwitnienie trwało jak najdłużej i było obfite, odpowiada przewodnik „Jak zapewnić wielokrotne kwitnienie roślin”.Książka opisuje ponad 140 gatunków roślin występujących w naszych ogrodach i domach. Przedstawia zasady postępowania z gatunkami kwitnącymi, które są nieco inne niż w przypadku roślin zdobnych wyłącznie z liści. Wydanie kwiatów to wielki wysiłek dla rośliny i po to, aby mogła je powtórzyć bez uszczerbku na swoim zdrowiu, musi być naprawdę odpowiednio pielęgnowana. Treści opisowe zostały w poradniku uzupełnione przez kilkaset schematycznych rysunków, pomagających w zrozumieniu opisywanych zagadnień.Dla miłośników roślin kwitnących pozycja niezbędna.
Urządzanie ogrodu to jedna z przyjemniejszych czynności, jakich można doświadczyć. Zestawianie roślin można porównać do malowania, w którym kształt, kolor i faktura mają znaczenie pierwszoplanowe. Ale życie ogrodu w momencie powstania dopiero się zaczyna i jeśli zieleń wokół nas ma trwać w dobrej kondycji, musimy wykazać się wiedzą i umiejętnościami.„Poradnik ogrodnika. 99 kroków do pięknego ogrodu” to kompendium wiedzy na temat zakładania i pielęgnacji ogrodu, które podpowiada, jak stworzyć harmonijną przestrzeń i jak o nią dbać. Pozwala też na przemyślenie, czy nie powinniśmy odmłodzić naszego istniejącego już ogrodu lub przeorganizować go. Ogród to przecież żywy, zmieniający się organizm – traktujmy jego kształtowanie jako nasz przywilej. Autorzy przedstawiają 12 prostych zasad urządzania ogrodu, które pomogą każdemu ogrodnikowi. Początkującego uchronią przed popełnieniem błędów, a doświadczonemu przypomną o zrobieniu rachunku sumienia w zakresie wypełniania tych zasad.
Dobór odpowiednich roślin do stanowiska, na którym będą rosły to podstawa sukcesu. Tylko rośliny akceptujące warunki, jakie im zapewnimy, będą rozwijały się prawidłowo.Poradnik „Co gdzie sadzić” radzi, jakie gatunki i odmiany sadzić na różnych stanowiskach: w cieniu, w półcieniu, w słońcu, na glebie wilgotnej i suchej, wapiennej i kwaśnej. Wybór roślin bardzo ułatwiają praktyczne tablice zawierające zdjęcia roślin. Pozwalają zestawiać kwiaty o różnym pokroju i fakturze liści w odpowiednie pod względem rozmiaru i koloru kompozycje.Jeśli zamierzasz urządzić swój pierwszy ogród lub przebudować ogród już istniejący, poradnik będzie ci bardzo pomocny.
Rośliny pnące to wyjątkowe uzupełnienie ogrodowej przestrzeni. Ściany, mury, drzewa, ogrodzenia pokryte wijącą się zielenią mogą być nostalgicznie romantyczne albo nowoczesne, ascetyczne. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pnącza i w jaki sposób zastosujemy.„Clematis i inne pnącza ogrodowe” to kompendium wiedzy na temat tych roślin, Autor, niekwestionowany ekspert w dziedzinie roślin pnących, prezentuje wiedzę na temat pnączy w trzech częściach książki. W pierwszej przedstawia informacje na temat ich zastosowania, wymagań i sposobów pielęgnacji. Opisuje zalecenia dotyczące sposobu sadzenia, nawożenie, podlewania, przycinania, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Część druga to katalog prezentujący 296 gatunków i odmian pnączy, wśród których są 162 gatunki powojników. Pnącza zostały wyczerpująco opisane. Znajdziemy tu informacje o ich wyglądzie, sile wzrostu, pochodzeniu, wymaganiach i zastosowaniu. Część trzecia zbiera przejrzyste tabele i zestawienia pnączy przeznaczonych do różnych zastosowań, np. do miejsc słonecznych lub cienistych, na ekrany czy do uprawy w dużych pojemnikach. Książka jest ilustrowana 680 zdjęciami. Stanowi jedyny na polskim rynku tak dokładnie opracowany przewodnik po powojnikach i pnączach.
Osób, które zakosztowały warzyw z przydomowej uprawy, nie trzeba zachęcać do stworzenia własnego ogródka warzywnego. Warzywa kupowane w sklepie może są okazalsze, ale ich smak z pewnością nie jest tak dobry, jak warzyw wyhodowanych samodzielnie.Zwięzły poradnik „Ogród warzywny przy domu” prezentuje ważne zagadnienia związane z uprawą warzyw należących do różnych grup. Omawia uprawę warzyw cebulowych, dyniowatych, psiankowatych, kapustnych, korzeniowych, strączkowych, liściowych, wieloletnich i takich rzadko jeszcze spotykanych w naszych ogrodach warzyw, jak fenkuł, karczoch, kard czy kukurydza cukrowa. Przedstawia zakres prac niezbędnych do wykonania miesiąc po miesiącu i uczy, jak gospodarować w ogródku, aby uzyskać duże plony, a także jakie dobrać metody pracy, aby nasz ogródek mógł być uznany za ekologiczny.Książka dla każdego smakosza zdrowych polskich warzyw.
Prawdziwy smak i zapach warzyw dobrze pamiętają osoby starsze. Przedstawiciele młodego pokolenia mogą już mieć kłopot z poznaniem aromatu marchewki czy buraka – sprzedawane w sklepach warzywa nie pachną tak, jak te z ogródka. Dobrze, że moda na samodzielną uprawę warzyw i owoców powraca.Jak przystąpić do samodzielnej uprawy warzyw? Najlepsze wskazówki znajdziemy w poradniku „Uprawiamy warzywa”. Jego autorka jest doświadczoną ogrodniczką, która znana jest nie tylko jako autorka artykułów i książek, ale także z programów radiowych i telewizyjnych. Jest jednym z najbardziej liczących się ekspertów ogrodniczych w Wielkiej Brytanii.W książce znajdziemy praktyczne porady związane z przygotowaniem warzywnika i to zarówno okazałego, jak i zupełnie małego, bo umieszczonego w pojemnikach na balkonie. Kilkadziesiąt warzyw zostało scharakteryzowane pod kątem potrzeb związanych z miejscem i glebą, zabiegami uprawowymi i pielęgnacyjnymi, czasem sadzenia lub siania, ochroną przed szkodnikami i chorobami oraz przechowywaniem i przyrządzaniem.Dla każdego miłośnika samodzielnej uprawy warzyw i owoców to bardzo pożyteczna lektura.
Spacery po lesie i łąkach to bardzo przyjemna forma odpoczynku. Jeśli połączy się ją z wyszukiwaniem i rozpoznawaniem napotkanych dzikich roślin, może stać się również pożyteczną lekcją przyrody.Ponad 100 występujących w naszych lasach i na naszych łąkach roślin zostało przedstawionych w przewodniku „Zioła, jagody, grzyby”. Posegregowano je według pory występowania, tak aby wędrujący po okolicy amatorzy roślin nie mieli wątpliwości, czy w danej porze roku dana roślina może występować w określonej postaci. Taki układ zachęca równocześnie do odbywania wycieczek przez cały rok. Poprawną identyfikację ułatwiają zamieszczone w książce fotografie, uzupełnione dokładnymi informacjami o środowisku występowania, istotnych cechach, czasie zbioru i roślinach podobnych, których zbieranie i spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia. Ciekawym uzupełnieniem treści jest ponad 100 przepisów z wykorzystaniem zebranych w czasie spaceru roślin. Potrawy z nich przygotowane to zdrowa alternatywa dla żywności kupowanej w sklepie.Książka dla lubiących odkrywać nowe wiadomości i smaki.
Zbierali je nasi dziadkowie, rodzice, zbieramy je również my. Nie umiemy już jednak tak dobrze, jak wcześniejsze pokolenia, rozpoznać grzybów. Często też obawiamy się pomyłki i zabraniamy naszym dzieciom zbierania. Czy kolejne pokolenia będą wiedziały, co znaczy „iść na grzyby”?„Praktyczny przewodnik grzybiarza” przeznaczony jest dla osób nierezygnujących z przyjemności zbierania grzybów. Pokazuje je na zdjęciach zrobionych w naturze, opisuje ważne cechy charakterystyczne, podaje informację, kiedy zbierać, gdzie szukać i jak użytkować poszczególne gatunki grzybów. Zawiera ilustracje trujących i niejadalnych grzybów, których wygląd jest najbardziej zbliżony do grzybów jadalnych oraz porady dotyczące zbierania grzybów, ich czyszczenia i przygotowania do jedzenia. Przepisy z wykorzystaniem grzybów stanowią zresztą część tego praktycznego przewodnika, który informuje również, w jaki sposób konserwować grzyby, aby móc korzystać z nich przez cały rok. Co robić w słoneczne, jesienne dni? Chodzić na grzyby! Ich smak w tradycyjnych potrawach jest nie do zastąpienia.
Wśród roślin, które zawitały ostatnio do naszych ogrodów wiele jest nowych i niezwykłych. Są jednak również takie, które znane były naszym babciom i prababciom, ale przez lata uległy zapomnieniu i teraz ponownie powracają do łask. A jest to powrót w pełni uzasadniony, gdyż rośliny te rodzą doskonałe owoce o dużych walorach odżywczych i smakowych, a także często odznaczają się niezwykłą urodą.„Owocowe rarytasy” przedstawiają możliwości uprawy krzewów i drzew mało jeszcze znanych: aktinidii, cytryńca chińskiego, jagody kamczackiej i dużo bardziej popularnych: aronii, borówki brusznicy, morwy białej, derenia jadalnego, pigwy i pigwowca oraz żurawiny. Interesujące dla czytelnika może być przypomnienie roślin trochę zapomnianych: ałyczy, bzu czarnego, czeremchy, jarzębiny, rokitnika i świdośliwy. Pięknych i tradycyjnych roślin nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.
Doskonałe do jedzenia na surowo, pachnące, pełne witamin brzoskwinie i morele goszczą na naszych stołach nie od dziś. Ich uprawa wymaga specyficznych warunków i pewnej dawki wiedzy.Najlepsze do uprawy w Polsce odmiany, informacje o uprawie, pielęgnacji i ochronie przed chorobami przedstawia poradnik „Brzoskwinie i morele”. Uczy, jak prowadzić drzewka oraz jak i kiedy je nawozić, aby dawały soczyste i duże owoce. Nikt nie ukrywa, że brzoskwinie i morele są wymagające w uprawie. Smak samodzielnie wykonanej nalewki brzoskwiniowej długo pozostanie jednak na podniebieniu, a morelowy dżem, choć wyłącznie przez przypadek stał się składnikiem jednego z najbardziej znanych deserów – tortu Sachera – to zyskał zwolenników na całym świecie.Brzoskwinie i morele warte są każdej minuty poświęconej im uwagi. Smaku ich owoców nie da się z niczym porównać.
Jak jeść smacznie, zdrowo i tanio? Założyć w swoim ogrodzie warzywnik.Warzywa nie muszą zajmować trzech czwartych działki. Można je uprawiać na bardzo ograniczonej powierzchni – wśród kwiatów na rabacie, wzdłuż ścieżki, na wąskim pasku ziemi pod oknem. Ważniejsza od rozległości miejsca przeznaczonego na warzywnik jest właściwa pielęgnacja roślin. Poradnik „Warzywnik” uczy właśnie tego, jak założyć i jak w kolejnych latach dbać o miejsce przeznaczone pod uprawę warzyw. Odpowiednio skomponowane będą bowiem nawzajem wzmacniać się i chronić przed szkodnikami, a my po zbiorze będziemy mogli cieszyć się ich walorami smakowymi i odżywczymi. Obok całorocznego kalendarza uprawy w części katalogowej książki znajdziemy portrety 50 najbardziej popularnych warzyw.Własny warzywnik to najlepsze źródło warzyw dla Ciebie i Twojej rodziny.
Rośliny strączkowe to bardzo smaczne i zdrowe warzywa, cenne źródło białka roślinnego.Poradnik przedstawia informacje na temat pochodzenia fasoli i grochu oraz ich budowy. Omawia poszczególne odmiany roślin strączkowych, wskazując najważniejsze ich cechy charakterystyczne. Zapoznaje z zasadami uprawy – sadzeniem, podlewaniem, pieleniem, okopywanie, podwiązywaniem. Wskazuje metodę zbioru i najlepsze sposoby przechowywania oraz sposoby ochrony przed chorobami i szkodnikami. Książka zawiera również kilkanaście oryginalnych przepisów kulinarnych na potrawy wykorzystujące rośliny strączkowe, będące niezbitym dowodem na to, że fasola i groch mają amatorów na całym świecie.Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 14,95 zł
Ogród naturalny to nie fanaberia bogatego właściciela, ale często jedyna alternatywa dla uzyskania zdrowych, smacznych warzyw i owoców, uzupełniających dietę dzieci, rekonwalescentów i wszystkich, którym nieobca jest dbałość o zdrowie.„Ogród naturalny. Ilustrowany poradnik” przeprowadza nas przez zagadnienia związane ze zdrową produkcją żywności roślinnej krok po kroku. Poszczególne rozdziały poświęcone są istotnym tematom: okrywaniu i odżywieniu gleby, planowaniu i zmianowaniu uprawy warzyw, uprawie ziół i przypraw ziołowych, uprawie owoców jagodowych, drzewom owocowym oraz biologicznej ochronie roślin. Dowiemy się z nich, jak stosować nawozy zielone, jak przygotować wartościowy kompost, czym mulczować glebę, jakie warzywa lubią swoje towarzystwo, a jakie nie przepadają za sobą, jakie zabiegi pielęgnacyjne musimy przeprowadzić w sadzie i w jaki sposób wykonać naturalne preparaty roślinne, poprawiające kondycję i zwalczające szkodniki. Istotną częścią poradnika jest rozdział wprowadzający, który wyjaśnia podstawy naturalnego gospodarowania i uczy, na jakie cechy gleby wskazują rosnące na niej naturalnie rośliny.Książka jest niezastąpionym źródłem wiedzy dla rozpoczynających przygodę z uprawą naturalną i cenną pozycją dla tych, którzy trud tworzenia ogrodu naturalnego już podjęli.
Korzyści wynikające ze ściółkowania są nieocenione. Wolno rozkładająca się materia organiczna uzupełnia składniki odżywcze w glebie, chroni glebę przed utratą wody, słońcem i mrozem oraz ogranicza wzrost chwastów.Poradnik dotyczący rodzajów i właściwości ściółek jest bardzo pouczający. Pokazuje, że do ściółkowania można wykorzystać nie tylko korę, ale również wiele innych materiałów i zastosować je na różne sposoby. Rozłożone pod roślinami na warzywniku, rabatach kwiatowych, pod krzewami i drzewami owocowymi na pewno przyczynią się do poprawy właściwości gleby i tym samym zdrowia roślin.Ściółkujmy bez wahania. Poza efektem w postaci pięknych roślin uzyskamy ciekawe walory estetyczne.
Odkryta gleba szybko ulega erozji. Poddana działaniu słońca, mrozu, wysuszającego wiatru traci swoją strukturę i staje się jałowa. Jak trudno przywrócić ją do żyzności wiedzą tylko ci, którzy usiłują to zrobić. Podstawowym sposobem ochrony gleby, nie zawsze jeszcze u nas stosowanym, jest ściółkowanie różnego rodzaju ściółkami: organicznymi, syntetycznymi, dekoracyjnymi lub obsadzanie roślinami okrywowymi. Każdy rodzaj ściółki ma nieco inne cechy, dlatego wiedza o ich własnościach jest bardzo potrzebna i przydaje w momencie, gdy chcemy pomóc glebie i naszym roślinom. Poradnik pozwoli dobrze wybrać sposób ochrony gleby w naszym ogrodzie i przybliży zasady stosowania ściółek, mulczy i roślin okrywowych.
Efektywna praca przynosi satysfakcję. Dobrze wykonane zadanie to powód do radości i dumy.„Pielęgnacja ogrodu. Poradnik ogrodniczy” pozwoli czerpać przyjemność z prostych, ale niezbędnych do wykonania czynności. Znajduje się w niej, podzielony na kolejne miesiące w roku, spis prac związanych z pielęgnacją ogrodu i roślin domowych. Sadzenie, sianie, przygotowanie rozsady roślin, rozmnażanie rośli, przycinanie drzew i krzewów daje konkretne wyniki, a ich obserwacja jest przywilejem ogrodnika.Źródłem satysfakcji może być nawet, chociaż niektórym trudno to sobie wyobrazić, jesienne przekopywanie grządek. Ta książka przeznaczona jest dla osób, które to rozumieją lub chcą zrozumieć.
Romantyczne, kolorowe, pachnące. Róże nie mają sobie równych, jeśli chodzi o wprowadzenie do ogrodu klasycznego ładu.Wyborowi, zastosowaniu i pielęgnacji róż poświęcony jest poradnik „Róże w ogrodzie. Poradnik dla początkujących i znawców”. Zgodnie z tytułem zarówno niedoświadczeni adepci sztuki ogrodniczej, jak i bardziej obeznani z tematem znajdą tu informacje na temat uprawy tych roślin. Czym różnią się róże parkowe od róż rabatowych, parkowych i wielkokwiatowych, czy róże pnące to róże pienne, jakie róże powtarzają kwitnienie, jakie pięknie pachną, mają ładne owoce, jakie są starymi, angielskimi odmianami, jak wyglądają róże dzikie? W książce przedstawiono przeszło 70 odmian, wskazując miejsca, w których możliwe jest zastosowanie poszczególnych gatunków i sposoby ich łączenia z innymi roślinami ogrodowymi. Zasadom pielęgnacji róż poświęcony jest rozdział, w którym opisano wybór stanowiska dla tych kwiatów, przygotowanie gleby, wybór najlepszej jakości sadzonek, sposób sadzenia róż na rabatach i w pojemnikach, pielęgnację, właściwe cięcie oraz ochronę przed mrozem, chorobami i szkodnikami.Doskonały prezent dla miłośników królowych ogrodu.
Jakie róże kupować, jak je sadzić i pielęgnować, aby ozdabiały nasz ogród pięknymi i nierzadko pachnącymi kwiatami? Autor książki „Róże w twoim ogrodzie” zna odpowiedzi na te pytania i dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami.Pierwsza część książki to informacje na temat wyboru róż, ich sadzenia, nawożenia, podlewania, cięcia, rozmnażania oraz ochrony przed zimnem, a także opis narzędzi niezbędnych do pielęgnacji róż. Część druga to opis wybranych gatunków i odmian róż. Wyróżnione tu zostały stare róże, róże angielskie, nostalgiczne, pnące, ramblery, róże wielkokwiatowe, krzewiaste, okrywowe, miniaturowe i pienne. Hodowcy każdej z tych grup znajdą w książce sprawdzone porady udzielane przez ekspertów, które pozwolą zachować zdrowie i piękno kwiatów. Ostatni rozdział poświęcony jest najczęstszym szkodnikom i chorobom róż.Książka dla każdego miłośnika róż.
Kilkadziesiąt tysięcy odmian róż uprawianych na świecie to niemała armia kolczastych piękności. Poruszanie się wśród takiej liczby odmian może przyprawić o ból głowy, dlatego warto poznać te odmiany, które doskonale sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych.Tematem poradnika „Róże w ogrodzie” w serii „Ogrodnik doskonały” jest 150 najpiękniejszych odmian róż, które są dostępne w Polsce. Książka zbiera informacje na temat zasad uprawy, nawożenia i cięcia oraz ochrony przed szkodnikami i chorobami, a także uczy, jak komponować róże z innymi roślinami, aby rabaty pokryte kwiatami cieszyły oczy harmonijnym wyglądem.
W różach jest coś, co każe je podziwiać. Niezależnie od mód pozostają na szczycie listy kwiatów najbardziej cenionych i pożądanych.750 najlepszych odmian róż wybranych przez europejskich hodowców i znawców prezentuje przewodnik „Róże. Najlepsze odmiany europejskich hodowców”. Zastosowano w nim klarowny podział na róże wielokwiatowe, wielkokwiatowe, okrywowe, krzewiaste, historyczne, pnące, miniaturowe, dzikie i ich mieszańce. Wewnątrz każdej z grup sklasyfikowano odmiany według barw białej i kremowej, żółtej i pomarańczowej, różowej i fioletowej oraz czerwonej. Odmiany stare i nowe zostały pokazane na fotografiach i przejrzyście opisane.Książka nie jest jednak tylko katalogiem kwiatów. Opisuje ich uprawę, poczynając od wyboru i zakupu, przez ochronę, po rozmnażanie oraz przyjazne dla róż towarzystwo innych roślin. Niezwykle interesującą częścią książki jest rozdział poświęcony historii uprawy róż oraz współczesnym europejskim hodowcom tych kwiatów - informacji o nich nie zawiera żadna inna książka o tej tematyce dostępna na rynku.Róże urzekają urodą. Ta książka o różach też.
Okazji do wręczania kwiatów mamy wiele. Część z nich możemy podkreślić samodzielnie wykonaną kompozycją. Na pewno doceni to obdarowany.Książka przedstawia doskonałe pomysły na wykonanie kwiatowych aranżacji. Znajdziemy w niej nie tylko bukiety z kwiatów, ale też kompozycje wykorzystujące inne części roślin. Pomysły są nowoczesne, inspirujące, warte naśladowania. Może wykonać je każdy, kto nie boi się operować rękami. Dekoracje wnętrz, tarasów i ogrodów są możliwe do wykonania przy zastosowaniu opisanych w książce technik florystycznych.Książka przeznaczona dla poszukujących inspiracji wielbicieli piękna roślin.
Co roku rynek ogrodniczy kusi mnóstwem rozmaitych roślin ozdobnych, stale przybywa na nim nowych gatunków i odmian. "Katalog ozdobnych roślin ogrodowych" to niezawodny przewodnik dla wszystkich obecnych i przyszłych posiadaczy ogrodów, dający przejrzyste wskazówki, jak nie zagubić się w gąszczu oferowanych przez sklepy roślin i wybrać te najbardziej wartościowe, które nie wymarzną podczas zimy i będą się efektownie prezentowały przez wiele lat.Książkę przygotowali projektanci ogrodów, członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, ogrodnicy posiadający długoletnie doświadczenie zawodowe.
Jeśliby zapytać przypadkowego przechodnia, jaka roślina jest według niego najbardziej dekoracyjna, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że odpowiedziałby różanecznik lub azalia. W przebogatym świecie roślin mało jest takich, które w okresie kwitnienia robią równie olśniewające wrażenie. Bez mała tysiąc gatunków i nieporównanie więcej odmian gatunkowych i mieszańców sytuuje różaneczniki i azalie w górnym rejestrze listy najbardziej zróżnicowanych roślin. Chociaż mają bardzo podobne wymagania, to zasadniczo różnią się wielkością, kolorem kwiatów i czasem kwitnienia.„Różaneczniki i azalie” to kompendium wiedzy na temat tych roślin. Omawia ich budowę, opisuje poszczególne gatunki i odmiany oraz zastosowanie w ogrodzie skalnym, japońskim, na murkach i tarasach, w pojemnikach i nasadzeniach żywopłotowych. Porusza zagadnienia związane z rozmnażaniem z nasion, poprzez odkłady, z sadzonki i szczepienie, a także zasady sadzenia i pielęgnacji. Opisuje przycinanie oraz zwalczanie chorób i szkodników tych pięknych roślin. Poradnik zawiera niezwykle przydatne zestawienie cech charakterystycznych odmian różaneczników i azalii, obejmujące przeszło 320 gatunków. Pozwoli to na wybranie tej jedynej, najbardziej upragnionej odmiany lub zestawu odmian, które będą upiększać kwiatami nasz ogród od wiosny do jesieni.
Z roku na rok przybywa osób uczulonych na… przyrodę. Pyłki drzew, traw i kwiatów potrafią być groźne dla szczególnie wrażliwych osób, ale nie znaczy to, że należy w ogóle rezygnować z kontaktu z naturą. Osoby chorujące na alergię mogą przebywać w ogrodzie, a nawet go uprawiać, o ile będą wiedziały, jak to robić.Książka „Ogród dla alergika” prezentuje drzewa, krzewy, kwiaty i zioła, wśród których alergik nie powinien bać się o swoje zdrowie. Przedstawia też sposoby uprawy roślin bezpieczne dla osób wrażliwych i uczy, kiedy je stosować oraz wskazuje na te ogrodowe zajęcia, których alergicy powinni unikać. Na rynku wydawniczym to jedna z niewielu pozycji o tej tematyce.
Każdy kto ma dużą powierzchnię trawnika przy domu i kosi go samodzielnie wie, że stwierdzenie „od przybytku głowa nie boli” niekoniecznie jest prawdą.W funkcji trawnika z powodzeniem mogą wystąpić rośliny okrywowe, których nie trzeba kosić, a których walory estetyczne są nawet większe niż trawy. Rośliny okrywowe bardzo dobrze pełnią również funkcję maskującą miejsca, których widok nie jest nam miły albo które chcemy ukryć. Najczęściej rośliny okrywowe tworzą kobierce i szybko się rozrastają, a ich rozmnażanie nie sprawia kłopotu. W poradniku zostało przedstawionych około 200 gatunków roślin okrywowych. Opisano ich wymagania, pielęgnację i zastosowanie.Jeśli chcesz odpocząć od koszenia trawnika, zastosuj rośliny okrywowe.
Ogrody skalne mają w Polsce wielu zwolenników. Często przybierają postać mniejszych lub większych wzniesień utworzonych z kamieni, wśród których sadzimy odporne rośliny skalne. Jeśli chcemy stworzyć prawdziwie kolekcjonerski ogród skalny, sięgnijmy po „Byliny w ogrodzie skalnym”.Ponad 900 gatunków roślin górskich i podobnych do górskich pod względem wyglądu i wymogów zostało dokładanie zaprezentowanych na zdjęciach i wyczerpująco opisanych w postaci przejrzystych piktogramów. Informacje o nich autorzy, pracownicy naukowi UAM w Poznaniu, uzupełnili wiadomościami na temat zasad zakładania ogrodów z wykorzystaniem roślin górskich i metod pielęgnacji tych roślin. Ich wymagania są bowiem bardzo specyficzne: często ma znaczenie, po której stronie skalnego urwiska rosną i ile kropli wody otrzymają w ciągu roku.Rzadkie byliny skalne są ozdobą każdego ogrodu. Sprawiają wrażenie ascetycznych i surowych, ale w rzeczywistości są niezwykle delikatne i budują niepowtarzalny klimat. Warto wzbogacić o nie swoje otoczenie, nawet jeśli są trudno dostępne.
Byliny sadzone na ogrodowych rabatach stanowią olbrzymią grupę roślin. Jak ich nie pomylić, jak wybrać właściwe na poszczególne stanowiska?Profesjonalny poradnik „Byliny rabatowe” jest nieocenioną pomocą dla producentów roślin, projektantów zieleni, osób zakładających ogrody i wszystkich miłośników zieleni, którzy samodzielnie chcą założyć w swoim ogrodzie rabatę bylinową. Zapis podstawowych informacji w postaci piktogramów pozwala na szybkie odszukanie informacji na temat wymagań danej rośliny, a fotografie pokazują każdą odmianę w całej okazałości.Jeśli dobrze dopasujemy rośliny do danego stanowiska i odpowiednio zestawimy je z innymi, na pewno odniesiemy uprawowy sukces.
Rośliny okrywowe i runa leśnego sprawdzą się w każdym ogrodzie naturalistycznym. Jeśli zapewnimy im właściwe warunki rozwoju, będą cieszyły nasze oczy przez długie lata.„Byliny okrywowe i runa leśnego” zostały napisane w ramach siedmioczęściowej serii o bylinach w ogrodzie. Autorzy, pracownicy naukowi UAM w Poznaniu, zaprezentowali bez mała 600 odmian bylin, które nie mając dużych wymagań, świetnie dają sobie radę w ubogiej, piaszczystej glebie, w słońcu, cieniu lub pod koronami wielkich drzew. Łatwość rozmnażania, żywotność i brak konieczności koszenia sprawiają, że są świetną alternatywą dla wszystkich chcących zagospodarować swój las lub ogród, szczególnie wtedy, gdy ma dużą powierzchnię.Książka wydana z dbałością o szczegół. Piękne zdjęcia zachęcają do szerokiego wykorzystania bylin okrywowych.
Rośliny iglaste są ważnym elementem ogrodu. Nie muszą w nim dominować, jednak ogród zupełnie pozbawiony iglaków trudno sobie wyobrazić.Katalog „Iglaki” to przegląd ponad 250 roślin iglastych z powodzeniem uprawianych w polskich ogrodach. Zawiera szczegółowe informacje o tych roślinach. Opisuje wygląd każdej prezentowanej odmiany, jej pokrój, wielkość i ulistnienie, stanowisko odpowiednie dla poszczególnych odmian oraz zastosowanie. Każdą z odmian przedstawia na fotografii. Cenną częścią katalogu jest tabelaryczne zestawienie prezentowanych odmian, w którym znajdziemy odpowiedź na pytanie, jaką odmianę wybrać ze względu na zastosowanie, wymagania i kształt rośliny. Katalog uzupełniają krótkie porady związane z kupowaniem iglaków, ich sadzeniem i pielęgnacją.
Wszyscy chcielibyśmy przechadzać się wiosną pod ukwieconymi gałęziami drzew owocowych i rozkoszować się rwanymi prosto z drzewa owocami. To marzenie jest możliwe do spełnienia, o ile będziemy pamiętać, żeby pomóc trochę, szczególnie najstarszym drzewom w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.Fachowe rady dotyczące uprawy drzew owocowych są tematem książki „Cięcie drzew owocowych”. Amatorzy i pasjonaci uprawy drzew owocowych znajdą w niej wyczerpujące informacje na temat przycinania drzew ziarnkowych, pestkowych, orzechów włoskich, krzewów owocowych, a także przykłady najczęściej popełnianych przy przycinaniu drzew błędów. Ta wiedza nie byłaby pełna, gdyby nie uzupełniały jej informacje o budowie drzewa, które pozwalają lepiej zrozumieć fizjologię owocowych mieszkańców naszych sadów, a także wiadomości o zasadach sadzenia, systemach nasadzeń, ziemi i jej nawożeniu oraz narzędziach niezbędnych do wykonania prac w sadzie. O ochronie roślin owocowych dowiemy się z rozdziału książki poświęconemu temu tematowi, a przechowywanie i przetwarzanie owoców w pigułce znajdziemy w krótkim rozdziale zamykającym książkę. Najważniejsze informacje zebrane są w czytelnych tabelach i z pewnością będą bardzo pomocne w pracy. Zdjęcia pokazujące drzewa poszczególnych gatunków przed i po wykonaniu prac pielęgnacyjnych zachęcają do podjęcia samodzielnych starań o piękne kwitnienie i obfity owocowy plon.Pozycja bardzo przydatna na półce każdego ogrodnika.
Katalog ozdobnych roślin wrzosowatych oraz poradnik w jednym. Wyjątkowe walory dekoracyjne i efektowne kwiaty roślin wrzosowatych sprawiają, że są one wyjątkową ozdobą ogrodu. Wiele nowych, cennych odmian stwarza możliwość wielu zastosowań. W książce znajdziesz wybór najpiękniejszych odmian. Dowiesz się, jak zapewnić wrzosowatym sprzyjające warunki wzrostu oraz odpowiednią pielęgnację, co pozwoli cieszyć się pięknem roślin przez wiele lat. Z tą książką łatwo stworzysz niepowtarzalny ogród wrzosowiskowy. Szczegółowy opis każdej odmiany zilustrowany jest fotografią.
Wszystko, co powinniśmy brać pod uwagę przy planowaniu upraw owocowych we własnym ogrodzie.Książka "Drzewa i krzewy owocowe" pomoże dobrać odpowiednie odmiany drzew i krzewów owoców pestkowych, ziarnkowych i jagodowych, podpowie, w jaki sposób prowadzić rośliny, jak je przycinać i pielęgnować, prawidłowo zbierać, przechowywać i przetwarzać. Autor prezentuje szczególnie dobre, odporne odmiany, uprawa których daje szansę na powodzenie nawet zupełnie początkującym sadownikom. Poradnik pokazuje techniki cięcia nie tylko najbardziej popularnych jabłoni, grusz, śliw, wiśni czy moreli, ale również aktinidii, migdałów czy kasztanów jadalnych.
Podziwiamy nasze ogrody wiosną i latem, zachwycamy się nimi kolorową jesienią, ale tylko nieliczni z nas traktują zimę w ogrodzie jako pełnoprawnie piękną porę roku. Dla wszystkich, którzy nie chcą przeczekiwać zimy i cieszyć się jej wdziękiem w ogrodzie, przeznaczona jest ta niezwykła książka.„Ogród zimą” to opowieść o roślinach wiecznie zielonych, drzewach i krzewach iglastych, bylinach oraz zimowych kwiatach i liściach. Autorka od dwudziestu pięciu lat uprawia własny ogród i doskonale zna rośliny, które opisuje. O zimowym ogrodzie opowiada z miłością, zwracając uwagę na szczególne oddziaływanie tej pory roku na nasze zmysły poprzez specyficzne światło i ruch roślin pod wpływem wiatru. Dokonuje autorskiego wyboru roślin ozdobnych zimą z liści, kwiatów, faktury i koloru, zapachu i smaku, polecając te spośród nich, które sprawdziły się najlepiej.Książka zawiera interesujące ciekawostki związane z historią roślin i jest pięknie ilustrowana późnojesiennymi i zimowymi zdjęciami roślin.
Druga część „Liściastych krzewów ozdobnych” opisuje pnącza, liściaste krzewy zimozielone, krzewy mniej znane oraz rośliny liściaste w pojemnikach do dekoracji wnętrz. Na przeszło 200 stronach zaprezentowano gatunki liściastych roślin ozdobnych, które doskonale sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych i z powodzeniem mogą być uprawiane w naszych ogrodach. Książka na pewno przyda się studentom wydziałów ogrodniczych, projektantom ogrodów, specjalistom urządzania terenów miejskich i wszystkim miłośnikom ogrodów, lubiącym poszerzać swoją wiedzę.