Brak produktów
Rośliny rozmnaża się z nasion, poprzez sadzonki pędowe, korzeniowe, podział i odkłady. Każda z tych możliwości rozmnażania roślin została przedstawiona w książce „Rozmnażanie roślin”. Ten ilustrowany rysunkami poradnik w prosty sposób prezentuje to, co jest w uprawie roślin jednym z najważniejszych elementów. Poszczególne gatunki roślin zostały pogrupowane według tego, w jaki sposób mogą być rozmnażane. Z pewnością pomoże to początkującym ogrodnikom. Zaawansowani wielbiciele zieleni znajdą rady na przyspieszenie procesu kiełkowania i utrzymanie zdrowia młodych siewek.Bardzo przydatna książka dla tych, którzy mają do obsadzenia duże ogrody. Samodzielne rozmnażanie roślin pozwala zaoszczędzić pieniądze i jest wielką przyjemnością.
Jakie kwiaty najczęściej goszczą na naszych balkonach i w wiszących kompozycjach na tarasie lub przed domem? Piękne i niezawodnie kwitnące petunie, często zwane surfiniami.Uprawa petunii jest wielką przyjemnością. Dobrze podlewane i dokarmiane kwitną długo, a ich filetowe, purpurowe, białe, czerwone, różowe i w wielu innych odcieniach kwiaty zaskakują obfitością.Autor poradnika doradza wybór stanowiska i warunków uprawy. Podpowiada, jak sadzić i w jaki sposób tworzyć z tych pięknych kwiatów kompozycje, jak je nawozić i podlewać, jak chronić przed chorobami i szkodnikami. Najnowsze, piękne odmiany petunii zostały zaprezentowane w ostatniej części poradnika. Piękne zdjęcia ubarwiają ten przejrzyście i zwięźle napisany poradnik.
Rośliny okrywowe doskonale zastępują trawę. O ile rosną w odpowiednich dla danego gatunku warunkach, są mniej wymagające od trawy i zdecydowanie bardziej różnorodne.W książce „Rośliny okrywowe” znajdziemy mnóstwo inspirujących pomysłów na zastąpienie roślinami okrywowymi trawników. A po co ograniczać trawniki? Aby burzyć monotonię, być oryginalnym i nie poświęcać długich godzin pięknych letnich dni na koszenie. Rośliny okrywowe, jak rzadko które, pozwalają zaoszczędzić czas i pracę.Podstawową umiejętnością, którą trzeba wykazać się przy sadzeniu roślin okrywowych, jest wybór właściwych gatunków na określony teren. Poradnik wskazuje rośliny najlepsze na gleby suche i piaszczyste, podmokłe i bagienne, w pełne słońce i do cienistych zakątków. Prezentuje odmiany odporne na sporadyczne przydeptywanie, ale również gatunki inwazyjne, uprawie których trzeba poświecić więcej uwagi, gdyż niekontrolowane rozrastają się zbyt mocno i wypierają gatunki rodzime. Przedstawia metody rozmnażania, ważne w przypadku roślin okrywowych: pozyskanie roślin z własnej hodowli pozwala obniżyć koszty, co ma szczególne znaczenie w dużych ogrodach. Trwałe, piękne kobierce na pewno są bardzo interesującą alternatywą dla trawników w każdym ogrodzie.
Skąd wiadomo, jak uprawiać ogród? Dzieci uczą się tego od swoich rodziców, a ci - od swoich. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie jest ciągle żywa, a sposoby naszych babć są czasami lepsze od naszych.„Ogród naturalnie i tradycyjnie” to próba pokazania uprawy ogrodu w jej ciągłości i tradycji. Zasady, którymi powinien kierować się dobry ogrodnik nierzadko ukryte są w mądrościach ludowych i przysłowiach, bo tak były kiedyś lepiej zapamiętywane. Książka jest zajmująca również dlatego, że przywołuje ciekawostki i przesądy związane z roślinami. Duża część z nich powstała w oparciu o obserwację przyrody, obserwację wnikliwą i dokładną, na którą współczesny człowiek często nie ma czasu.Jeśli zatem nie wiemy, jak pozbyć się ślimaków w sposób niezagrażający środowisku, dlaczego szpinakowi trzeba zapewnić dobrą ziemię, a nasturcji raczej słabą, w jaki sposób przyspieszyć kiełkowanie nasion pietruszki i czym podlewać lilie, sięgnijmy po poradnik, który zna odpowiedzi na te pytania.
Zioła towarzyszą człowiekowi od lat. Ich zalety dawno docenił każdy, kto doświadczył ich zdrowotnych właściwości, lubi ich intensywny zapach i aromatyczne, zdrowe potrawy.Książka „Hodujemy zioła” poświęcona jest pięciu podstawowym ziołom, które możemy uprawiać w naszym ogródku: bazylii, czosnkowi, estragonowi, koprowi i oregano. Dla autorów uprawa tych ziół nie ma tajemnic. Przedstawiają ich pochodzenie, poszczególne odmiany, opisują wymagania glebowe i zabiegi pielęgnacyjne, pozyskiwanie nasion, zbiór i przechowywanie. Ciekawe, oryginalne przepisy na zupy, mięsa, marynaty, sałatki i sosy uzupełniają opisy każdego z ziół.Zioła są proste w uprawie, a w kuchni wprost niezastąpione. Poradnik zainteresuje każdego ogrodnika i smakosza.
Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół – dobroczynnie działa na nasze zdrowie i samopoczucie, doskonale komponuje się z sałatkami i napojami, świetnie wygląda na ogrodowej rabacie, chociaż czasami zbyt silnie się rozrasta.Ilustrowany poradnik „Mięta. Lekarstwo, kosmetyk, przyprawa” prezentuje informacje o mięcie pieprzowej, wykorzystywanej jako lekarstwo, owocowej, herbacianej i ozdobnej i podpowiada, jak wykorzystać walory tego zioła. Mięta może być lekarstwem na nerwobóle, napary i kąpiele miętowe sprzyjają lepszemu samopoczuciu i urodzie, dodatek świeżych liści do napojów dodaje im rześkości, a dania rybne i sałatki za sprawą mięty zyskują nowy wymiar. Hodowanie dekoracyjnej mięty w ogrodzie to pachnąca przyjemność, którą warto sobie zapewnić. Uprawa mięty nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów, jej rozmnażanie jest proste, a zbiór i przechowywanie nie nastręczają kłopotów. Jeśli zamierzasz hodować zioła, zacznij od mięty.
Nie ma nic przyjemniejszego niż śniadanie lub podwieczorek zjedzone na świeżym powietrzu. Jeśli nie mamy działki, tej przyjemności możemy zakosztować na balkonie.Inspirujące pomysły na zagospodarowanie balkonu przedstawia autorka poradnika „Rośliny balkonowe”. Prezentuje praktyczne porady dotyczące sadzenia i rozmnażania roślin balkonowych kwiatowych i owocowych, bo chociaż w większości wyobrażamy sobie balkony ukwiecone, to nie tylko taką postać mogą one przybierać. Opis roślin cebulowych, ziół, pnączy, roślin jagodowych, a nawet drzew owocowych i warzyw pozwoli dobrać rośliny według własnych upodobań, a zamieszczone w książce kalendarium prac pielęgnacyjnych, obejmujące cały rok, przypomni o niezbędnych pracach. Praktyczne rady dotyczące uprawy roślin w pojemnikach pomogą uzyskać efekt w postaci pięknego, oryginalnego balkonu.
Zadbane rabaty bylinowe to uczta dla oka i duszy. Mnogość roślin bylinowych sprawia, że każda z nich może wyglądać inaczej. Sztukę harmonijnej kompozycji bylin przedstawiają autorzy poradnika. Przybliżają zasady projektowania rabat bylinowych, sposoby pielęgnacji i rozmnażania, metody ochrony przed zimnem. Wśród proponowanych przez nich rozwiązań z zastosowaniem bylin znajdziemy ogród wiejski, zapachowy, śródziemnomorski, nasadzenia wśród kamieni i na murach, a także w donicach. Najpiękniejsze i najmniej kłopotliwe w uprawie rośliny wiosenne, letnie i jesienne, okrywowe i cieniolubne oraz trawy i paprocie zostały opisane i zaprezentowane na zdjęciach.Raz zasadzone i dobrze pielęgnowane byliny co roku umilają nam chwile spędzane w ogrodzie. Warto je mieć.
Aby rośliny rosnące u nas w domu były zdrowe, cieszyły oczy żywą zielenią i zapachem kwiatów, wymagają naszej pomocy.Pierwszym krokiem na drodze do udanej uprawy powinien być dobór odpowiedniego gatunku i odmiany rośliny, drugim – zapewnienie właściwego podłoża i odpowiedniej wilgotności, a kolejnym ochrona przed szkodnikami i chorobami. W poradniku „Rośliny doniczkowe. Sekrety udanej uprawy” znajdziemy wiadomości o wszystkich tych aspektach uprawy roślin doniczkowych. Przedstawiono w nim 160 najczęściej zdobiących nasze mieszkania gatunków roślin, opisano ich pochodzenie, wymagania i właściwości.Zastosowanie się do porad związanych z poszczególnymi gatunkami pomoże zachować dobrą kondycję naszych domowych roślin.
Wędkarstwo jest bardzo bliskim przyrodzie sposobem spędzania czasu. Jeśli jeszcze trafi się na taką książkę, zadowolenie murowane.„Z wędką od wiosny do jesieni” to poradnik dający wyobrażenie o tym, jak różnorodne jest życie ryb występujących w naszych wodach. Opisuje zwyczaje ryb w różnych porach roku, daje rady związane ze stosowaniem różnych przynęt, wskazuje najlepsze łowiska. Fragmenty książki poświęcone są także przepisom ochronnym i kalendarzowi brań ryb.Poradnik zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wędkarzy.
Któż nie chciały mieć stawu w ogrodzie? Sielski krajobraz z wodą i brzegiem obsadzonym szumiącymi na wietrze trawami pojawia się w marzeniach wielu ogrodników.„Staw w ogrodzie” to kompendium wiedzy na temat budowy stawu. Obszerny ilustrowany poradnik omawia zasady planowania i wykonania stawu kopanego oraz wykonanego przy użyciu gotowych zbiorników z różnych materiałów. Prezentuje również zasady obsadzania stawu roślinami i pielęgnację wody z wykorzystaniem różnych urządzeń. Rośliny w podziale na bagienne, torfowiskowe, wodne, pływające i tropikalne rośliny wodne zaprezentowane zostały w obszernym rozdziale. Ciekawym uzupełnieniem książki są zwięzłe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące utrzymania i pielęgnacji stawu.Pozycja godna polecenia każdemu miłośnikowi wody w ogrodzie.
Wśród miłośników przyrody są też tacy, którzy koncentrują się na praktycznych aspektach przebywania na świeżym powietrzu. Wędkowanie to nie tylko znakomity relaks, ale także sposób zdobycia smacznego i zdrowego pożywienia.Atlas „Nasze ryby” dostarcza wiedzy na temat występujących w polskich wodach ryb. Poszczególne gatunki zostały opisane pod kątem miejsca występowania, zwyczajów życiowych i cech umożliwiających prawidłowe ich rozpoznanie. Charakterystyczne cechy budowy każdego z opisanych gatunków zostały przedstawione na szczegółowych ilustracjach. Miłośnicy kuchni znajdą w książce oryginalne przepisy na potrawy z wykorzystaniem samodzielnie złowionych ryb, a zaawansowani wędkarze, którzy łowią ryby nie tylko w polskich wodach, nazwy poszczególnych gatunków ryb w języku angielskim i pięciu językach naszych sąsiadów. W oczkach wodnych na naszych działkach pewnie nie uda nam się wyhodować takich ryb, jakie zostały tu opisane, ale dla każdego wędkarza czy miłośnika ryb książka będzie pouczająca.
Trawnik jest niezastąpionym elementem ogrodu. Zadbany i zdrowy stanowi jego doskonałe uzupełnienie. Uzyskanie pięknego trawnika nie jest bardzo trudne, o ile pamięta się o podstawowych zasadach związanych z jego zakładaniem i systematycznie dba się o kondycję trawy. Czynnikami sukcesu są wytrwałość i konsekwencja w działaniu.Jak zaprojektować trawnik, jaki mu nadać kształt i proporcje, o czym pamiętać, przy zakładaniu trawnika, aby jego pielęgnacja nie była utrapieniem? Jakim zabiegom pielęgnacyjnym poddawać trawę w różnych porach roku? Jak kosić trawę, by pomóc, a nie zaszkodzić jej w rozwoju? Na te pytania odpowiada „Piękny trawnik”. Zawiera również informacje o kompostowaniu trawy i uprawie różnych roślin na trawniku i w jego otoczeniu.
Mszyce, przędziorki, szpeciele, stonkowate, opuchlaki, nicienie, larwy owadów wszelakich w glebie, gąsienice, mrówki, turkuć, kowale, ślimaki, karczowniki, krety – szkodniki zagrażają roślinom. Nie wszystkie są jednakowo szkodliwe, jednak obawiamy się ich najczęściej w równym stopniu.W jaki sposób radzić sobie z plagą w naszym ogrodzie, na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji roślin, jakie środki zastosować, aby ochronić rośliny? Na te pytania rzeczowo i konkretnie odpowiada poradnik „Jak chronić rośliny przed szkodnikami”. Znajdziemy w nim zdjęcie szkodnika, opis jego zwyczajów i rodzaju szkód wyrządzanych przez niego oraz informacje na temat mechanicznych, biologicznych i chemicznych skutecznych metod zwalczania.
Z roku na rok przybywa osób uczulonych na… przyrodę. Pyłki drzew, traw i kwiatów potrafią być groźne dla szczególnie wrażliwych osób, ale nie znaczy to, że należy w ogóle rezygnować z kontaktu z naturą. Osoby chorujące na alergię mogą przebywać w ogrodzie, a nawet go uprawiać, o ile będą wiedziały, jak to robić.Książka „Ogród dla alergika” prezentuje drzewa, krzewy, kwiaty i zioła, wśród których alergik nie powinien bać się o swoje zdrowie. Przedstawia też sposoby uprawy roślin bezpieczne dla osób wrażliwych i uczy, kiedy je stosować oraz wskazuje na te ogrodowe zajęcia, których alergicy powinni unikać. Na rynku wydawniczym to jedna z niewielu pozycji o tej tematyce.
Praca w ogrodzie trwa przez cały rok. Z miesiąca na miesiąc zmienia się i może jej ubywać lub przybywać, jeśli niewłaściwie ją zaplanujemy.Obszerny poradnik „Rok w ogrodzie” służy pomocą każdemu, kto chce systematycznie dbać o ogród. Miesięczny podział obowiązków pomoże zapanować nad pracami niezbędnymi do wykonania w danej chwili i pozwoli nie zapomnieć o żadnej ważnej czynności. Sianie, sadzenie, nawożenie i przycinanie roślin powinno bowiem odbywać się w określonym czasie i chociaż odstępstwa od tej zasady czasami są możliwe, to jednak w większości przypadków eksperymentowanie na własną rękę nie kończy się dla rośliny szczęśliwie. W książce zaprezentowano porady zwiane z uprawą 200 gatunków kwiatów, krzewów ozdobnych i owocowych, drzew, ziół i warzyw. Przedstawione informacje pomogą uchronić rośliny przed chorobami i szkodnikami, a nam doświadczyć radości z dobrze wykonanej pracy.
Ograniczona przestrzeń ogrodu na pewno nie jest ograniczeniem dla marzeń o pięknym otoczeniu.„Piękny mały ogród” to doskonały poradnik dla miłośników zagospodarowania zielenią każdej przestrzeni, nawet tej najmniejszej. Podpowiada, na jakie aspekty doboru roślin zwrócić uwagę i jakie rośliny wybrać, aby pięknie komponowały się ze sobą i z otoczeniem. W książce znajdziemy też propozycję nasadzeń konkretnych gatunków i odmian pnączy, bylin, krzewów kwitnących, roślin zimozielonych, egzotycznych, traw, bambusów, funkii, paproci, a także omówienie nasadzeń sezonowych: jednorocznych i dwuletnich, pojemnikowych i cebulowych.Mała przestrzeń ogrodu nie musi być ograniczeniem. Może pomóc w stworzeniu ogrodu bliskiego doskonałości, pozwala bowiem na skupienie uwagi na mniejszej powierzchni i poddaniu jej lepszej kontroli. Dobór właściwych roślin i odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne z pewnością dadzą efekt w postaci pięknie zagospodarowanego kawałka własnej zieleni.
Oddziaływanie Księżyca na Ziemię, a co za tym idzie na procesy na niej zachodzące to fakt wykorzystywany przy uprawie ziemi od tysiącleci.„Ogrodniczy poradnik księżycowy” zbiera informacje na temat prac ogrodniczych, które wykonywane w zgodzie z fazami Księżyca, od nowiu do pełni, dają możliwość zachowania roślin w doskonałym zdrowiu i uzyskania świetnych plonów. Książka wskazuje najlepsze dni do zbioru owoców, prac pielęgnacyjnych przy warzywach korzeniowych czy roślinach ozdobnych z liści i kwiatów. Dla wielu z nas treści przedstawione w poradniku mogą wydawać się magią. Wystarczy jednak przypomnieć sobie, w jaki sposób Księżyc oddziałuje np. na pływy morskie, aby z mniejszym niedowierzaniem przystąpić do lektury.W dobie szerokiego i nie zawsze potrzebnego stosowania nawozów sztucznych zwrot w kierunku najbardziej ekologicznych metod uprawy ziemi może być bardzo interesującą alternatywą.
Upalne, suche lato w naszych warunkach klimatycznych zdarza się coraz częściej, a nie wszystkie rośliny dobrze znoszą silne nasłonecznienie i suszę. Dobór właściwych gatunków roślin pozwala na stworzenie pięknego ogrodu, któremu niestraszne będą nawet ekstremalne zjawiska pogodowe.„Ogród odporny na suszę. Rośliny na nasłonecznione stanowiska i jałowe gleby” to doskonała propozycja dla osób, chcących zagospodarować niekorzystne dla roślin środowisko. Informacje zawarte w poradniku pomogą dobrać odpowiednie rośliny, które nie będą wymagały obfitego, częstego podlewania i będą łatwe w uprawie. Wśród nich znajdują się zaprezentowane w książce kaktusy i inne sukulenty, zioła, trawy ozdobne i rośliny okrywowe, rośliny cebulowe, byliny, pnącza, a także krzewy i rośliny jednoroczne. Wbrew pozorom wybór jest dosyć duży, choć w pierwszym odruchu trudno sobie wyobrazić roślinę, która woli przesuszony piasek od żyznego czarnoziemu. Warto zadbać o to, by rośliny w naszym ogrodzie dostosować do warunków w nim panujących. Odwrotne działanie jest oczywiście możliwe, ale będzie wymagało dużych nakładów finansowych i jeszcze więcej pracy.
Podziwiamy nasze ogrody wiosną i latem, zachwycamy się nimi kolorową jesienią, ale tylko nieliczni z nas traktują zimę w ogrodzie jako pełnoprawnie piękną porę roku. Dla wszystkich, którzy nie chcą przeczekiwać zimy i cieszyć się jej wdziękiem w ogrodzie, przeznaczona jest ta niezwykła książka.„Ogród zimą” to opowieść o roślinach wiecznie zielonych, drzewach i krzewach iglastych, bylinach oraz zimowych kwiatach i liściach. Autorka od dwudziestu pięciu lat uprawia własny ogród i doskonale zna rośliny, które opisuje. O zimowym ogrodzie opowiada z miłością, zwracając uwagę na szczególne oddziaływanie tej pory roku na nasze zmysły poprzez specyficzne światło i ruch roślin pod wpływem wiatru. Dokonuje autorskiego wyboru roślin ozdobnych zimą z liści, kwiatów, faktury i koloru, zapachu i smaku, polecając te spośród nich, które sprawdziły się najlepiej.Książka zawiera interesujące ciekawostki związane z historią roślin i jest pięknie ilustrowana późnojesiennymi i zimowymi zdjęciami roślin.
Niezwykłe kwiaty powojników od lat zachwycają delikatnością i pięknymi kolorami. Nie dziwi więc, że hodowcy starają się stworzyć jeszcze więcej nowych odmian – słusznie przypuszczają, że znajdą one swoich miłośników.Poradnik „Powojniki” to wyczerpująca pozycja na temat tych roślin. Prezentuje większość gatunków i odmian, zbierając w tabeli polecanych powojników przeszło 330 odmian. Wskazuje różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami, podpowiada, jak uprawiać je w ogrodzie, aby niezawodnie kwitły, jak przycinać, sadzić, chronić przed chorobami i szkodnikami, jak rozmnażać. Książka wskazuje różne możliwości uprawy powojników: na kratach i podporach, na drzewach i krzewach służących za podpory, w pojemnikach, jako rośliny płożące. Dociekliwym ogrodnikom przybliża historię ich odkrycia, nazwiska odkrywców i kolekcjonerów oraz początki prac hodowlanych. Popularyzuje tym samym wiedzę o powojnikach i stanowi kompletne źródło informacji na temat tych roślin.
Sad jest marzeniem wielu osób. Urzeczywistnienie tego marzenia stanie się łatwiejsze z poradnikiem „Zakładamy sad”.Książka porusza wszystkie zagadnienia związane z uprawą sadowniczą: od przygotowania miejsca na sad i sadzonek, poprzez sadzenie i dalszą pielęgnację – formowanie koron młodych drzew, cięcie drzew owocujących, nawożenie, ochronę przed chorobami i szkodnikami i przygotowanie do zimy. Autorka podpowiada, jakie gatunki drzew i krzewów wybrać do uprawy, aby były odporne i przynosiły dobre plony, a także jakie zalety mają poszczególne gatunki. Porady dotyczą nie tylko najczęściej kojarzonych z sadem drzew, ale również roślin jagodowych. Zadbany sad to piękny widok kwitnących wiosną drzew i krzewów i doskonałe źródło zdrowych owoców. Zakładajmy jak najwięcej sadów.
Przydomowy ogródek warzywny to możliwość wyhodowania dla własnych potrzeb i potrzeb swojej rodziny smacznych i zdrowych warzyw.W samodzielnie uprawianym ogródku warzywnym świeżych warzyw nie powinno zabraknąć praktycznie przez cały rok. Prawidłowo zaplanowane grządki, uzupełniane po zbiorach kolejnymi nasadzeniami, zapewnią bogactwo smaków i aromatów. Aby warzywa dobrze rosły i nie były atakowane przez szkodniki wskazane jest stosowanie zmianowania i uprawy współrzędnej. Te zagadnienia, a także wiadomości związane z produkcją rozsad, pielęgnacją i zasadami zbioru warzyw przedstawia poradnik. Prezentuje również nowe, odporne na choroby odmiany warzyw.Interesująca lektura dla zapobiegliwych amatorów warzyw.
Korzyści wynikające ze ściółkowania są nieocenione. Wolno rozkładająca się materia organiczna uzupełnia składniki odżywcze w glebie, chroni glebę przed utratą wody, słońcem i mrozem oraz ogranicza wzrost chwastów.Poradnik dotyczący rodzajów i właściwości ściółek jest bardzo pouczający. Pokazuje, że do ściółkowania można wykorzystać nie tylko korę, ale również wiele innych materiałów i zastosować je na różne sposoby. Rozłożone pod roślinami na warzywniku, rabatach kwiatowych, pod krzewami i drzewami owocowymi na pewno przyczynią się do poprawy właściwości gleby i tym samym zdrowia roślin.Ściółkujmy bez wahania. Poza efektem w postaci pięknych roślin uzyskamy ciekawe walory estetyczne.
Jeśliby zapytać przypadkowego przechodnia, jaka roślina jest według niego najbardziej dekoracyjna, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że odpowiedziałby różanecznik lub azalia. W przebogatym świecie roślin mało jest takich, które w okresie kwitnienia robią równie olśniewające wrażenie. Bez mała tysiąc gatunków i nieporównanie więcej odmian gatunkowych i mieszańców sytuuje różaneczniki i azalie w górnym rejestrze listy najbardziej zróżnicowanych roślin. Chociaż mają bardzo podobne wymagania, to zasadniczo różnią się wielkością, kolorem kwiatów i czasem kwitnienia.„Różaneczniki i azalie” to kompendium wiedzy na temat tych roślin. Omawia ich budowę, opisuje poszczególne gatunki i odmiany oraz zastosowanie w ogrodzie skalnym, japońskim, na murkach i tarasach, w pojemnikach i nasadzeniach żywopłotowych. Porusza zagadnienia związane z rozmnażaniem z nasion, poprzez odkłady, z sadzonki i szczepienie, a także zasady sadzenia i pielęgnacji. Opisuje przycinanie oraz zwalczanie chorób i szkodników tych pięknych roślin. Poradnik zawiera niezwykle przydatne zestawienie cech charakterystycznych odmian różaneczników i azalii, obejmujące przeszło 320 gatunków. Pozwoli to na wybranie tej jedynej, najbardziej upragnionej odmiany lub zestawu odmian, które będą upiększać kwiatami nasz ogród od wiosny do jesieni.
Wszystko, co powinniśmy brać pod uwagę przy planowaniu upraw owocowych we własnym ogrodzie.Książka "Drzewa i krzewy owocowe" pomoże dobrać odpowiednie odmiany drzew i krzewów owoców pestkowych, ziarnkowych i jagodowych, podpowie, w jaki sposób prowadzić rośliny, jak je przycinać i pielęgnować, prawidłowo zbierać, przechowywać i przetwarzać. Autor prezentuje szczególnie dobre, odporne odmiany, uprawa których daje szansę na powodzenie nawet zupełnie początkującym sadownikom. Poradnik pokazuje techniki cięcia nie tylko najbardziej popularnych jabłoni, grusz, śliw, wiśni czy moreli, ale również aktinidii, migdałów czy kasztanów jadalnych.
Drzewa od zawsze traktowane były z szacunkiem. Ogromne dęby symbolizowały siłę, lipy dawały chłodny cień i miód.Książka „Przejmij energię swojego drzewa” pokazuje związek pomiędzy człowiekiem a drzewami i przypomina związane z kultem drzew tradycje. Nawiązuje do symboliki drzew w różnych kulturach, przedstawia mity i legendy z nimi związane i zachęca do odszukania „swojego” drzewa, drzewa, którego energia będzie nam najbardziej odpowiadała. W książce opisano również walory lecznicze trzydziestu gatunków zaprezentowanych drzew.
Od sadzenia jakich roślin zacząć urządzanie lub przeobrażanie ogrodu? Oczywiście od drzew!„Drzewa w ogrodzie” przybliżają portrety wielu pięknych gatunków, pokazując je w gotowych rozwiązaniach, w zestawieniu z innymi roślinami. Praktyczne rady dotyczą dopasowania poszczególnych gatunków i odmian do różnego rodzaju gleb i sposobu ich pielęgnacji. Dokładne opisy umożliwiają poznanie tajników uprawy i zrozumienie procesów rządzących życiem drzew. Poradnik wyróżnia się dużą liczbą sugestywnych zdjęć, które stanowią znakomitą inspirację.Wybór odpowiadającego naszej koncepcji urządzenia ogrodu gatunku drzewa nie zawsze jest łatwy. Nawet jeśli pomaga nam w tym architekt zieleni, warto wiedzieć, o czym z nim rozmawiać.