Brak produktów
Wrzosy i wrzośce to interesujące i ostatnio bardzo popularne rośliny ogrodowe. Mają specyficzne właściwości i tylko prawidłowe zastosowanie się do wskazówek uprawowych pozwala liczyć na ogrodniczy sukces.„Wrzosy, wrzośce i inne rośliny wrzosowate” to książka wynikająca z ponad czterdziestoletniego doświadczenia w pracy naukowej, dydaktycznej i praktycznej uprawy roślin przez autora. Omawia różne gatunki i odmiany roślin wrzosowatych, ich rozmnażanie, uprawę i zastosowanie, a także sposoby walki z chorobami i szkodnikami. Obok najczęściej uprawianych w naszych ogrodach wrzosów i wrzośców prezentuje również mniej znane i unikatowe rośliny wrzosowate.Książka z pewnością będzie pomocą dla producentów materiału szkółkarskiego i wszystkich miłośników tych wdzięcznych roślin.
Rośliny ogrodnicze podlegają takim samym prawom, jak inne organizmy żywe. Rodzą się, rozwijają się, dojrzewają i zamierają. W trakcie życia doświadczają również chorób, z których część ma charakter bakteryjny.„Bakteryjne choroby roślin ogrodniczych” to podręcznik dla studentów wydziałów ogrodniczych akademii rolniczych. Charakteryzuje bakterie patogeniczne dla roślin, systematykę bakterii, epidemiologię bakteryjną chorób roślin, objawy chorób bakteryjnych i ochronę roślin. Opisuje bakteryjne choroby roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych. Objawy opisywanych chorób prezentowane są na kolorowych tablicach.
Właściciele ogrodów uprawiają byliny dla przyjemności. Ich producenci żyją z uprawy tych roślin, a architekci krajobrazu z ich stosowania, nic więc dziwnego, że o ich rozmnażaniu, zastosowaniu i pielęgnacji muszą wiedzieć zdecydowanie więcej.„Byliny ogrodowe – produkcja i zastosowanie” to obszerny podręcznik zbierający informacje na temat bylin, ich uprawy i zastosowania. Pozwala na poznanie wielu gatunków i odmian, przekazując cenne i nie każdemu dostępne wiadomości. Podpowiada, jakie rośliny dobrać do miejsc słonecznych, a jakie do zacienionych, jakie do nasadzeń naturalistycznych, a jakie do minimalistycznych. Uczy zasad kompozycji, pomaga zrozumieć zasady stosowania bylin przy tworzeniu rabat.Przyda się nie tylko uczniom czy studentom ogrodnictwa, szkółkarzom czy projektantom zieleni, ale także każdemu ogrodnikowi ceniącemu byliny.
Coraz częściej właściciele ogrodów wykorzystują trawę nie tylko do założenia trawnika, ale także jako doskonałą roślinę ozdobną. Różnorodne gatunki i odmiany traw pozwalają na zastosowanie traw w ogrodach o różnej wielkości i stylach.„Trawy ozdobne. Turzyce i sity” przybliżają sylwetki najbardziej odpowiednich do polskich warunków klimatycznych traw. Pokazano i opisano ich wygląd, wymagania uprawowe i zasady pielęgnacji, które na pewno pomogą przy wyborze odpowiedniego gatunku do własnego ogrodu.
Rośliny na skalniakach najczęściej wyglądają niepozornie, ale bliższe ich poznanie przekonuje, że to fascynujący świat niezwykle odpornych zawodników.Poradnik „Skalniaki” prezentuje rzadko spotykanych w naszych ogrodach przedstawicieli tej grupy roślin. Autor świadomie skupił się na pokazaniu mniej znanych roślin, gdyż informacje na temat częściej uprawianych dostępne są w wielu poradnikach. Wszystkie zaprezentowane rośliny żyją w ogrodzie własnym autora i opisane zostały na podstawie długoletnich obserwacji.Książka nie rości sobie pretensji do bycia naukowym opracowaniem. Przeznaczona jest dla miłośników roślin skalnych wrażliwych na ich piękno i chcących poszerzyć swoją praktyczną wiedzę na temat ich uprawy.
Ogrodnictwo to bardzo szeroki dział gospodarki, w którym uprawa roślin ozdobnych zajmuje istotne, przynależne jej miejsce. Bardzo obszerna pozycja książkowa „Uprawa roślin ozdobnych” zbiera wiedzę na temat uprawy roślin, których zadaniem jest ozdabianie naszego otoczenia. Obok opisu zabiegów uprawowych i pielęgnacyjnych w produkcji roślin ozdobnych, rodzajów podłoża, zasad nawożenia i pędzenia roślin, zwalczania chwastów w uprawie, sposobów rozmnażania znajdziemy tu również opis podstawowych zasad dekorowania kwiatami wnętrz, obrotu kwiatami ciętymi i ich przechowywania, a także informacje na temat stanu i kierunku rozwoju ogrodnictwa roślin ozdobnych i kierunków prac naukowo-badawczych w zakresie ogrodnictwa ozdobnego w Polsce.Kompendium wiedzy dla osób chcących zająć się uprawą roślin ozdobnych.
„Słownik roślin użytkowych” liczy ponad 1400 haseł. Zawiera nazwy łacińskie rodzin, rodzajów i większości gatunków roślin, a także nazwy polskie, angielskie, niemieckie, francuskie i rosyjskie.Oprócz części słownikowej zawiera również ryciny i informacje na temat roślin, które w uprawie ogrodniczej pojawiły się niedawno. Jest doskonałą pomocą dla osób zawodowo zajmujących się ogrodnictwem i tłumaczeniem tekstów o roślinach. Zainteresuje też osoby, które lubią poszerzać wiedzę.
Winorośl jest piękną ozdobą każdego ogrodu, przy okazji bardzo pożyteczną. Tym właśnie aspektom uprawy winorośli, pięknu i przydatności, poświęcona jest książka „Winorośl w ogrodzie”.Poradnik opisuje odmiany przeznaczone do uprawy w chłodniejszym klimacie naszego kraju i, jak twierdzi autor, jest zapisem kompromisu pomiędzy odpornością krzewów na przemarzanie i choroby grzybowe a jakością owoców. Znajdziemy tu fachowe porady dotyczące formowania krzewów w uprawie amatorskiej, która nieco różni się od uprawy towarowej i zalecenia dotyczące ochrony roślin.Autor książki jest znawcą tematu i praktykiem uprawy winorośli. Z pewnością przekłada się to na jakość prezentowanych treści.
Czerwone, żółte, zielone, białe – strąki papryki w każdym kolorze cieszą oko. W sklepach pysznią się na półkach, a na talerzu są źródłem niezwykłych doznań smakowych, szczególnie dla tych, którzy cenią zdecydowany smak. Uprawa papryki może być źródłem dochodowego zajęcia. W naszych warunkach klimatycznych doskonale udaje się pod szkłem i folią, a ponieważ praca przy niej wymaga mniej wysiłku niż na przykład przy pomidorach, staje się coraz bardziej popularna. W amatorskiej uprawie papryka również pojawia się coraz częściej – jest doskonałym składnikiem m.in. sałatek, źródłem wielu składników odżywczych i witamin.W książce znajdziesz wszystkie niezbędne informacje pozwalające na rozpoczęcie uprawy papryki pod szkłem lub folią i porady związane z właściwą pielęgnacją tego cennego warzywa.
Nawet w najmniejszym ogrodzie można hodować drzewa owocowe. Jedzenie jabłek (oczywiście umytych) zerwanych prosto z drzewa to prawdziwa przyjemność.W jaki sposób przygotować glebę do sadzenia drzew owocowych, jaką odmianę jabłoni dobrać, aby owoce były smaczne i dobre do przechowywania, jak sadzić drzewa, nawozić, przycinać i prześwietlać, wreszcie jak chronić przed chorobami i szkodnikami, zbierać i przechowywać jabłka dowiemy się z książki „Jabłoń w każdym ogrodzie”. Ta zwięzła pozycja zbiera najważniejsze informacje dotyczące uprawy jabłoni w ogrodzie.
Są drzewa owocowe, które znajdziemy prawie w każdym polskim ogrodzie i takie, które nie wszędzie wydadzą plon. Do tych drugich należą brzoskwinie, nektaryny i morele, drzewa kochające słońce i nie zawsze mające go dostatecznie dużo w naszym klimacie. O ile jednak uprawa towarowa tych owoców mogłaby być w Polsce nieopłacalna, o tyle upraw amatorska może stać się prawdziwą pasją. Posiadacz kilku brzoskwiniowych czy morelowych drzewek może poświęcić im więcej uwagi i otoczyć szczególną opieką. W zamian może zyskać pachnące, soczyste owoce i satysfakcję z uprawy kapryśnych w naszych warunkach roślin.Brzoskwinie i morele to owoce znane wszystkim. Nektaryna twarda jest pewnego rodzaju nowością, która pojawiła się w naszych ogrodach stosunkowo niedawno. Ceniona ze względu na długo utrzymującą jędrność owoce, doskonale również nadaje się do robienia przetworów. Poradnik opisuje pochodzenie rozszerzającej się cały czas grupy odmian brzoskwiń, wskazuje sposoby formowania i pielęgnacji drzewek, zasady nawożenia i przechowywania owoców.Za jego sprawą możemy sprawić, aby smak lata, tak słodki w południowej części Europy, był także wyczuwalny w naszym ogrodzie.
Miłość do ogrodu może zacząć się od jakiejkolwiek rośliny. Dla wielu zaczyna się od róż.Bogactwo i różnorodność tych kwiatów powoduje zawrót głowy. Róże wielokwiatowe, wielkokwiatowe, wspinające się po podporach, okrywowe, w wielu odmianach i kolorach dominują w rosariach, których są podstawą. Ale wielu ogrodników sadzi róże pomiędzy innymi roślinami, ponieważ również w pojedynczych egzemplarzach wprowadzają do ogrodu kolor, zapach i niezwykłą urodę. Poznanie tak wielu gatunków i odmian róż wcale nie jest rzeczą łatwą, chociaż na pewno przyjemną. W poradniku znajdziemy portrety roślin i informacje na temat ich uprawy, które pozwolą nam właściwie zadbać o nasze kolczaste piękności.
Wśród osób zajmujących się hobbystycznie uprawą roślin uprawa kwiatów pod osłonami jest jeszcze rzadkością, ale producenci roślin ozdobnych nie mają wyjścia w naszym klimacie, muszą uprawiać rośliny ozdobne pod osłonami.„Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami” przybliżają zagadnienia technologii takiej uprawy, nowych rozwiązań, które pomagają obniżyć koszty produkcji oraz przedstawiają nowe rodzaje i gatunki roślin, które mogą być pod osłonami uprawiane, np. czosnki, nawłocie, słoneczniki czy ostróżki.Książka przeznaczona dla osób chcących profesjonalnie zająć się uprawą kwiatów, ale także dla tych, którzy chcieliby poznać tajniki roślin patrzących na przechodniów z witryn kwiaciarni i uśmiechających się z wazonów w naszych domach.
Każdy kto ma dużą powierzchnię trawnika przy domu i kosi go samodzielnie wie, że stwierdzenie „od przybytku głowa nie boli” niekoniecznie jest prawdą.W funkcji trawnika z powodzeniem mogą wystąpić rośliny okrywowe, których nie trzeba kosić, a których walory estetyczne są nawet większe niż trawy. Rośliny okrywowe bardzo dobrze pełnią również funkcję maskującą miejsca, których widok nie jest nam miły albo które chcemy ukryć. Najczęściej rośliny okrywowe tworzą kobierce i szybko się rozrastają, a ich rozmnażanie nie sprawia kłopotu. W poradniku zostało przedstawionych około 200 gatunków roślin okrywowych. Opisano ich wymagania, pielęgnację i zastosowanie.Jeśli chcesz odpocząć od koszenia trawnika, zastosuj rośliny okrywowe.
W naszych ogrodach coraz częściej goszczą rośliny mało dotychczas znane. Od kiedy świat przed nami stanął otworem, zdecydowanie poszerzyła się oferta szkółek i centrów ogrodniczych, a i my sami mamy większą skłonność do przywożenia roślin kupionych za granicą.Książka „Rośliny cenne, rzadkie, poszukiwane” prezentuje 330 gatunków i odmian roślin mniej znanych, mało spotykanych w naszych ogrodach, a przez to poszukiwanych i cennych. Część z nich pochodzi z odległych rejonów świata, do których być może nie dotrzemy w naszych podróżniczych eskapadach, ale ich znajomość na pewno poszerzy nasze horyzonty. Autor ma doświadczenie w uprawie roślin egzotycznych. Zaprezentowane w książce rośliny rosną w jego ogrodzie, więc przedstawione opisy i obserwacje pochodzą z pierwszej ręki.Książka polecana szczególnie ogrodnikom lubiącym nowości.
Juglans regia – orzech włoski, orzech królewski. W stanie dzikim można go spotkać na Bałkanach i w Europie południowo-wschodniej, na Kaukazie, w Azji Mniejszej i w Chinach. Drzewo uprawiane ze względu na szlachetne owoce, które szeroko wykorzystywane są w przemyśle spożywczym.Tematem książki jest uprawa sadownicza orzecha włoskiego. Założenie sadu orzecha włoskiego nie jest kosztowne – ze względu na duże rozmiary, jakie osiągają drzewa, na 1 h nie trzeba sadzić ich tak dużo, jak innych drzewek. Koszty prowadzenia uprawy również nie są wysokie, a przy właściwej pielęgnacji, która nie jest kłopotliwa, uzyskuje się dobry plon. Co prawda trzeba na niego trochę poczekać – w przypadku roślin szczepionych ok. 5 lat, w przypadku drzewa rosnącego na własnych korzeniach nawet kilkanaście lat – ale w zamian za to zyskuje się doskonałe owoce, dające możliwość bardzo długiego ich przechowywania i cień rozłożystych konarów.Jeśli nie zamierzasz zakładać sadu, dowiesz się z tej książki, jak pielęgnować swoje drzewo orzechowe, by owocowało i służyło Tobie i kolejnym pokoleniom Twojej rodziny przez co najmniej 150 lat, gdy jest szczepione lub nawet lat 500, jeśli rośnie na własnym korzeniu.
Druga część „Liściastych krzewów ozdobnych” opisuje pnącza, liściaste krzewy zimozielone, krzewy mniej znane oraz rośliny liściaste w pojemnikach do dekoracji wnętrz. Na przeszło 200 stronach zaprezentowano gatunki liściastych roślin ozdobnych, które doskonale sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych i z powodzeniem mogą być uprawiane w naszych ogrodach. Książka na pewno przyda się studentom wydziałów ogrodniczych, projektantom ogrodów, specjalistom urządzania terenów miejskich i wszystkim miłośnikom ogrodów, lubiącym poszerzać swoją wiedzę.
Chociaż w ostatnich latach w Polsce dużą karierę zrobiły rośliny iglaste, to nie należy zapominać, że dla naszego klimatu charakterystyczne są rośliny liściaste.Książka zbiera kompletne informacje o uprawianych w Polsce liściastych krzewach ozdobnych, które sadzone są w naszych parkach i ogrodach. Zawiera także portrety krzewów rzadziej spotykanych, będących do tej pory tylko w zbiorach ogrodów botanicznych czy arboretów, dobrze zaadaptowanych do naszych warunków klimatycznych. Być może ich wykaz zainspiruje producentów do ich uprawy?Książka na pewno przyda się studentom wydziałów ogrodniczych, projektantom ogrodów, specjalistom urządzania terenów miejskich i wszystkim miłośnikom ogrodów, lubiącym poszerzać swoją wiedzę.
Leszczyna to znane od lat, dające pożywne owoce w postaci orzechów laskowych drzewo, które może występować również jako krzew. W takiej krzewiastej postaci często rośnie w stanie dzikim, bo owoce leszczyny chętnie przenoszone są i zjadane przez zwierzęta.Książka przeznaczona jest głównie dla plantatorów, którzy chcieliby poznać tajniki uprawy tej rośliny, ale na pewno przyda się również osobom hobbystycznie zajmującym się uprawą ogrodu. Dietetyczne właściwości owoców leszczyny kwalifikują je do grupy najbardziej odżywczych i najlepszych pod względem smakowym. Ozdobne, czerwonolistne odmiany natomiast sytuują leszczynę wśród krzewów o wyjątkowych walorach wizualnych. Te cechy sprawiają, że leszczyna jest chętnie sadzona w sąsiedztwie naszych domów.
Cięcia drzew i krzewów owocowych jest niezbędnym zbiegiem pielęgnacyjnym w każdym sadzie, nie tylko towarowym, ale także amatorskim. Pozwala zachować drzewa i krzewy w zdrowiu i przyczynia się do zwiększenia plonów.Cięcie roślin owocowych spełnia kilka ważnych funkcji. Po posadzeniu pozwala roślinie dobrze się przyjąć, gdyż równoważy część nadziemną z korzeniami utraconymi w dużej mierze przy przesadzaniu ze szkółki. Cięcie formujące w pierwszych latach życia drzewa czy krzewu nadaje im kształt, cięcie prześwietlające stosuje się, gdy drzewo zagęściło się zbytnio poprzez wytworzenie zbyt dużej liczby gałęzi. Cięcie odmładzające ma na celu przywrócenie roślinie większej żywotności i jest przeprowadzane w przypadku starych, nierzadko zaniedbanych sadów. Poradnik „Cięcie drzew i krzewów owocowych” omawia wszystkie rodzaje przycinania roślin w polskich warunkach. Na przejrzystych zdjęciach i rysunkach prezentuje rośliny przed zabiegiem i wskazuje gałęzie niezbędne do wycięcia lub skrócenia. Pozwala to na porównanie narysowanego drzewa z rzeczywistym w naszym ogrodzie i na podjęcie decyzji o tym, w którym miejscu dokonać cięcia.Jeśli chcemy, aby nasze drzewa owocowe regularnie i silnie owocowały, powinniśmy je ciąć. Z tym poradnikiem nie mamy się czego obawiać.