Brak produktów
”Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej” to nowe i unowocześnione wydanie klucza do oznaczania roślin. Obejmuje ok. 2 tysiące gatunków rodzimych i prawie tysiąc zawlekanych albo uprawianych i dziczejących. Użytkowanie podręcznika ułatwiają ilustracje obrazujące omawiane organy roślin oraz słownik terminów botanicznych, główne morfologicznych. Metryczki przedstawionych gatunków roślin informują o liczbie chromosomów, środowisku, formie życiowej, czasie kwitnienia, stopniu zadomowienia i zagrożenia lub ekspansji, a także o tym, czy roślina jest uprawna, lecznicza, trująca lub chroniona.Książka jest aktualnym wydaniem najbardziej popularnego i oczekiwanego klucza do oznaczania roślin.
Kolejne wydanie uaktualnionej wersji podręcznika, znanego i cenionego zarówno przez studentów, jak i przez uczniów szkół średnich.„Botanika. T. 1 Morfologia” poświęcona jest przede wszystkim opisowi ukształtowania i budowy organizmów z punktu widzenia ontogenezy ich ciała. Poszczególne rozdziały poświęcone zostały komórce, ukształtowaniu ciała u prokariontów, glonów i grzybów, ukształtowaniu ciała i budowy roślin telomowych oraz rozmnażaniu się roślin i związanych z nim struktur.W podręczniku dokonano niezbędnych poprawek i uzupełnień, uwzględniających postęp wiedzy oraz rozwój technik i metod badawczych w dziedzinie nauk przyrodniczych.Podręcznik przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów biologii uczelni wyższych, ale może służyć również uczniom szkół średnich.
Kolejne wydanie uaktualnionej wersji podręcznika, znanego i cenionego zarówno przez studentów, jak i przez uczniów szkół średnich.„Botanika. T. 2 Systematyka” kładzie nacisk na zagadnienia filogenetyczne, opisując świat organizmów prokariotycznych, grzybów i roślin głównie z punktu widzenia ich przypuszczalnego rozwoju rodowego. Omawia metody nauki z uwzględnieniem tzw. systematyki molekularnej, form kopalnych, wyników badań ultrastrukturalnych i biochemicznych.W podręczniku dokonano niezbędnych poprawek i uzupełnień, uwzględniających postęp wiedzy oraz rozwój technik i metod badawczych w dziedzinie nauk przyrodniczych.Podręcznik przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów biologii uczelni wyższych, ale jest także zalecany do użytku szkolnego.
Nowe wydanie podręcznika dendrologii. Omawia wiadomości ogólne i szczegółowe na temat drzew i krzewów występujących w Polsce. W stosunku do wydań poprzednich zawiera wiele uzupełnień i zmian, np. na temat dereni, jabłoni, irg, robinii i tawlin czy informacje o dziczeniu drzew i krzewów.„Dendrologia” przeznaczona jest dla studentów biologii, ogrodnictwa, architektury krajobrazu, ochrony środowiska oraz pracowników naukowych tych wydziałów. Pomocna będzie również osobom zajmującym się zawodowo i amatorsko uprawą drzew i krzewów.
„Fizjologia roślin” to kolejne wydanie podręcznika akademickiego, przeznaczonego dla studentów i doktorantów biologii, biotechnologii i ochrony środowiska uniwersytetów, uczelni rolniczych, pedagogicznych i medycznych oraz wszystkich zainteresowanych tematem. Omawia podstawowe procesy życiowe, gospodarkę wodną, odżywianie mineralne roślin, przemiany związków organicznych i energii, transport floemowy i dystrybucję substancji pokarmowych, wzrost i rozwój roślin, reakcje roślin na stresowe czynniki środowiska oraz fizjologiczne i biotechnologiczne podstawy produktywności roślin.W stosunku do poprzednich wydań w tym wydaniu uzupełniono treści o opisy osiągnięć nauki w ostatnich latach oraz dodano zupełnie nowy rozdziała na temat reakcji roślin na stres.
Podręcznik przeznaczony jest dla studentów studiów licencjackich kierunków: biologii, biotechnologii, ochrony środowiska, rolnictwa, leśnictwa i farmacji różnych typów uczelni wyższych – uniwersytetów, uczelni rolniczych, medycznych, technicznych i pedagogicznych.„Fizjologia roślin. Wprowadzenie” prezentuje podstawową wiedzę o mechanizmach funkcjonowania roślin. Porusza tematykę organizacji strukturalno-funkcjonalnej roślin, fizjologii przemiany materii, fizjologii wzrostu i rozwoju, fizjologii stresu, fizjologii plonowania roślin oraz biotechnologii roślin.
Podręcznik „Podstawy biologii komórki” jest bardzo popularnym w świecie opracowaniem na temat biologii najmniejszej jednostki życia – komórki. Przedstawia skomplikowaną wiedzę naukową w bardzo przystępny sposób.Tom 1 stanowi wprowadzenie w świat komórek. Omawia budowę i sposób funkcjonowania komórek oraz odpowiada na pytanie, dlaczego istnieje tak wiele komórek podobnych lecz nie identycznych. Omawia też metody badania oraz modyfikacji materiału genetycznego i komórek, będące podstawą najnowszych osiągnięć naukowych i możliwych zastosowań praktycznych.Podręcznik ma bardzo czytelny układ. Ważne terminy zostały wyróżnione w tekście i zebrane na końcu każdego rozdziału, gdzie pojawiają się również w postaci streszczenia najistotniejsze informacje. Tekstowi towarzyszą pytania, które pomagają zwrócić uwagę na ważne treści i przyswoić wiedzę, a całość podręcznika zawiera wiele grafik, ilustracyjnych rysunków i zdjęć.Opracowanie przeznaczone jest dla studentów biologii, biotechnologii, bioinformatyki, medycyny, nauk rolniczych oraz uczniów szkół średnich i wszystkich tych, którzy chcieliby poznać niezwykły świat komórek.
Podręcznik „Podstawy biologii komórki” jest bardzo popularnym w świecie opracowaniem na temat biologii najmniejszej jednostki życia – komórki. Przedstawia skomplikowaną wiedzę naukową w bardzo przystępny sposób.Tom 2 prezentuje wiedzę na temat funkcjonowania komórki i elementów składowych, które ją tworzą. Omawia procesy zachodzące z udziałem komórek i mechanizmy sprawiające, że pomimo nieustającej przemiany komórek organizmy z nich utworzone pozostają niezmienne.Podręcznik ma bardzo czytelny układ. Ważne terminy zostały wyróżnione w tekście i zebrane na końcu każdego rozdziału, gdzie pojawiają się również w postaci streszczenia najistotniejsze informacje. Tekstowi towarzyszą pytania, które pomagają zwrócić uwagę na ważne treści i przyswoić wiedzę, a całość podręcznika zawiera wiele grafik, ilustracyjnych rysunków i zdjęć.Opracowanie przeznaczone jest dla studentów biologii, biotechnologii, bioinformatyki, medycyny, nauk rolniczych oraz uczniów szkół średnich i wszystkich tych, którzy chcieliby poznać niezwykły świat komórek.
Nowe, uzupełnione wydanie swoistej monografii flory Polski, polecane studentom oraz naukowcom kierunków przyrodniczych: leśnictwa, rolnictwa, ochrony przyrody i kształtowania krajobrazu, a także wszystkim tym, dla których świat roślin i orientacja w nim są ważne.„Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski” jest praktycznym narzędziem przeznaczonym do oznaczania w terenie typów zbiorowisk roślinnych. Zapewnia łatwą identyfikację podstawowych typów roślinności. Zawiera słownik potrzebnych terminów, mapy zbiorowisk leśnych oraz dokładny wykaz gatunków charakterystycznych i wyróżniających się.
Opracowanie „Zielnik i zielnikoznawstwo” to publikacja omawiająca wszystkie tematy związane z tworzeniem nowoczesnych zielników – podstawowego narzędzia dokumentującego rośliny w botanice, będącego jednocześnie materiałem do dalszych badań.Poradnik prezentuje wiedzę na temat zgodnego z zasadami ochrony przyrody zbierania, preparowania i przechowywania roślin, opatrywania etykietami i katalogowania, prowadzenia wymiany naukowej, ochrony przed szkodnikami i pozostałych zagadnień zielnikoznawstwa. Zawiera angielsko-polski słownik pojęć związanych z zielnikiem.Opracowanie kierowane jest do studentów biologii, farmacji, biotechnologii, ochrony środowiska, leśnictwa, osób prowadzących badania florystyczne, botaników, kuratorów kolekcji zielnikowych w uczeniach i muzeach, a także miłośników przyrody amatorsko zajmujących się tworzeniem zielników.
Nowoczesny, uwzględniający najnowsze koncepcje naukowe i badania, bogato ilustrowany podręcznik biologii komórki roślinnej.Tom 1 dotyczy komórki zarówno jako podstawowej jednostki strukturalno-funkcjonalnej, jak i składnika większej całości, jaką jest tkanka, organ i cały organizm z uwzględnieniem sposobów komunikacji pomiędzy komórkami. Takie interdyscyplinarne podejście jest charakterystyczne dla współczesnej wiedzy o funkcjonowaniu komórki. W wielu przypadkach w „Biologii komórki roślinnej” znajdziemy informacje wcześniej niepublikowane w literaturze polskiej.W tomie 1 zebrano informacje dotyczące ogólnych zasad budowy i funkcjonowania komórki roślinnej, jądra komórkowego, błony komórkowej;, układu błon wewnętrznych, w szczególności: retikulum endoplazmatycznego, aparatu Golgiego i wakuol, organelli semiautonomicznych: mitochondriów i plastydów, peroksysomów, cytoszkieletu, ściany komórkowej.Tom 1 zawiera także słowniczek podstawowych terminów związanych z komórką, definicje i omówienie ważniejszych jednostek stosowanych w biologii, zasad stosowania nazewnictwa głównych klas makrocząsteczek oraz informacje na temat historii badań.Podręcznik przeznaczony jest dla studentów biologii, biotechnologii, bioinformatyki, różnych działów nauk rolniczych (technologii żywności, rolnictwa, ogrodnictwa, leśnictwa), medycznych i pokrewnych ze wszystkich typów uczelni. Jest także znakomitym źródłem wiedzy lub materiałem uzupełniającym dla doktorantów i...
Nowoczesny, uwzględniający najnowsze koncepcje naukowe i badania, bogato ilustrowany podręcznik biologii komórki roślinnej.W tomie 2 znajdziemy informacje na temat budowy i działania genomu komórek roślin, funkcjonowania systemu błon wewnętrznych, integracji metabolicznej i homeostazy energetycznej, biomechaniki, systemów komunikacji wewnątrz- i międzykomórkowej, wzrostu i różnicowania.Tom 2 zawiera także dalszą część słowniczka podstawowych terminów biologii komórki oraz wybór interesujących adresów internetowych, które mogą być pomocne w indywidualnych poszukiwaniach informacji o biologii komórki roślinnej i z dziedzin pokrewnych.Podręcznik przeznaczony jest dla studentów biologii, biotechnologii, bioinformatyki, różnych działów nauk rolniczych (technologii żywności, rolnictwa, ogrodnictwa, leśnictwa), medycznych i pokrewnych ze wszystkich typów uczelni. Jest także znakomitym źródłem wiedzy lub materiałem uzupełniającym dla doktorantów i pracowników naukowych zajmujących się szeroko pojmowaną biologią roślin, a także dla uczniów i nauczycieli szkół średnich oraz osób, które chciałyby poznać fascynujący świat komórek roślin.
Historia ogrodów nie każdego interesuje, może jednak warto ją poznać? Każdy przecież w jakimś sensie tworzy historię w swoim ogrodzie. Uwarunkowania kulturowe i historyczne związane z tworzeniem ogrodów powinny być znane przede wszystkim studentom architektury krajobrazu, architektury i urbanistyki, historii sztuki, architektom i projektantom ogrodów, historykom sztuki, właścicielom i opiekunom zabytkowych ogrodów i parków. Dla nich podręcznik „Historia ogrodów” przeznaczony jest w pierwszej kolejności. Nie znaczy to jednak, że prawdziwi pasjonaci ogrodów nie znajdą tu dla siebie nic ciekawego. Wręcz przeciwnie.„Historia ogrodów” stanowi najpełniejszą napisaną w języku polskim publikację dotyczącą rozwoju sztuki ogrodowej na świecie. Jej wielką zaletą jest uwzględnienie dokonań polskiego ogrodnictwa. Bogato ilustrowane kompendium wiedzy przedstawia ogrody od czasów starożytności do końca XX w., wskazując cechy charakterystyczne dla sztuki ogrodowej w danym okresie i prezentując przykłady najdoskonalszych ogrodów i parków.Tom 2 prezentuje ogrody powstałe od XVIII w. do czasów współczesnych.
„Wirusologia roślinna” to podręcznik przeznaczony dla studentów biologii, ochrony środowiska, biotechnologii, rolnictwa i ogrodnictwa, ale też doskonały zbiór wiedzy dla pracowników ochrony środowiska, słuchaczy studiów podyplomowych i osób zajmujących się zaawansowaną uprawą roślin.Książka opisuje rodzaje wszystkich poznanych gatunków wirusów roślin i grzybów. Omawia ich budowę i namnażanie się, sposoby rozprzestrzeniania się, objawy wirusowych chorób roślin, metody wykrywania wirusów w roślinach oraz sposoby ochrony roślin przed wirusami. Opisuje także wiroidy – najnowszą grupę patogenów atakujących rośliny.
Historia ogrodów nie każdego interesuje, może jednak warto ją poznać? Każdy przecież w jakimś sensie tworzy historię w swoim ogrodzie. Uwarunkowania kulturowe i historyczne związane z tworzeniem ogrodów powinny być znane przede wszystkim studentom architektury krajobrazu, architektury i urbanistyki, historii sztuki, architektom i projektantom ogrodów, historykom sztuki, właścicielom i opiekunom zabytkowych ogrodów i parków. Dla nich podręcznik „Historia ogrodów” przeznaczony jest w pierwszej kolejności. Nie znaczy to jednak, że prawdziwi pasjonaci ogrodów nie znajdą tu dla siebie nic ciekawego. Wręcz przeciwnie.„Historia ogrodów” stanowi najpełniejszą napisaną w języku polskim publikację dotyczącą rozwoju sztuki ogrodowej na świecie. Jej wielką zaletą jest uwzględnienie dokonań polskiego ogrodnictwa. Bogato ilustrowane kompendium wiedzy przedstawia ogrody od czasów starożytności do końca XX w., wskazując cechy charakterystyczne dla sztuki ogrodowej w danym okresie i prezentując przykłady najdoskonalszych ogrodów i parków.Tom 1 dotyczy ogrodów powstałych od starożytności do okresu późnego baroku i opisuje obiekty zarówno zachowane, jak i te, które już nie istnieją.