Wydawnictwo Bellona

 • 26,91 zł 29,90 zł

  Nie wiecie, kto podgryza klon? Albo dlaczego floksy zwiesiły uszy? W tej książce znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania. Autor przedstawia 42 gatunki roślin ogrodowych uszeregowane alfabetycznie oraz ich 160 potencjalnych prześladowców. Poszperajcie w odpowiedniej grupie roślin, a poznacie poszukiwanego złoczyńcę. Ta wiedza umożliwi wam podjęcie decyzji, czy potrzebny jest kontratak i po jakie środki biologiczne albo chemiczne należy sięgnąć w takiej sytuacji.

 • 26,10 zł 29,00 zł

  Wszyscy chcielibyśmy przechadzać się wiosną pod ukwieconymi gałęziami drzew owocowych i rozkoszować się rwanymi prosto z drzewa owocami. To marzenie jest możliwe do spełnienia, o ile będziemy pamiętać, żeby pomóc trochę, szczególnie najstarszym drzewom w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.Fachowe rady dotyczące uprawy drzew owocowych są tematem książki „Cięcie drzew owocowych”. Amatorzy i pasjonaci uprawy drzew owocowych znajdą w niej wyczerpujące informacje na temat przycinania drzew ziarnkowych, pestkowych, orzechów włoskich, krzewów owocowych, a także przykłady najczęściej popełnianych przy przycinaniu drzew błędów. Ta wiedza nie byłaby pełna, gdyby nie uzupełniały jej informacje o budowie drzewa, które pozwalają lepiej zrozumieć fizjologię owocowych mieszkańców naszych sadów, a także wiadomości o zasadach sadzenia, systemach nasadzeń, ziemi i jej nawożeniu oraz narzędziach niezbędnych do wykonania prac w sadzie. O ochronie roślin owocowych dowiemy się z rozdziału książki poświęconemu temu tematowi, a przechowywanie i przetwarzanie owoców w pigułce znajdziemy w krótkim rozdziale zamykającym książkę. Najważniejsze informacje zebrane są w czytelnych tabelach i z pewnością będą bardzo pomocne w pracy. Zdjęcia pokazujące drzewa poszczególnych gatunków przed i po wykonaniu prac pielęgnacyjnych zachęcają do podjęcia samodzielnych starań o piękne kwitnienie i obfity owocowy plon.Pozycja bardzo przydatna na półce każdego ogrodnika.

 • 15,30 zł 17,00 zł

  Czosnek niedźwiedzi to, jak zapewnia autorka, smaczny, tani i zdrowy składnik potraw. W ostatnich czasach bardzo wyraźnie wzrosło zainteresowanie tą rośliną.Czosnek niedźwiedzi rośnie w naturze. Książka wyjaśnia, jak go rozpoznawać, jak uprawiać i w jaki sposób wykorzystywać w kuchni. Właściwości czosnku niedźwiedziego sprawiają, że doskonale uzupełnia potrawy o ciekawy, delikatny aromat, a jego kwiaty i liście mogą służyć do ozdabiania potraw. Zachowuje również właściwości zdrowotne charakterystyczne dla czosnku. Przepisy kulinarne na bardzo ciekawe potrawy zawarte w książce powodują, że miłośnicy jedzenia przełykają ślinę. A trzeba przyznać, że przepisów jest tu dużo.Książkę uzupełniają zdjęcia i ilustracje. Doskonały prezent dla poszukujących nowych roślin do ogrodu i smakoszy.

 • 13,50 zł 15,00 zł

  Tak jak ludzie różnią się między sobą, tak różnią się ich ogrody. W tej olbrzymiej różnorodności jest jednak stały element, który powtarza się pod każdą szerokością geograficzną – ogród ma zapewniać wytchnienie.Próbę stworzenia ogrodu marzeń w oparciu o wskazania znaków zodiaku przedstawia książka „Ogród marzeń. Wskazania znaków zodiaku, źródła energii”. W świecie roślin istnieją wzorce odpowiadające znakom zodiaku i ich odpowiednie zastosowanie w ogrodzie może przyczynić się do wzmocnienia naszej energii. Kompozycje powstałe przy udziale takich roślin będą odzwierciedlać skłonności i upodobania właściciela w stopniu większym niż te, które zostaną stworzone z roślin zestawionych przypadkowo.Jedne ogrody podobają się nam, inne budzą emocjonalny sprzeciw. Być może ma to związek z naszym znakiem zodiaku.     

 • 49,50 zł 55,00 zł

  Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy ogród ma funkcję ozdobną. Czy się z niej wywiązuje, to inna rzecz. W każdej jednak sytuacji wygląd ogrodu można poprawić.Książka łącząca walory albumu i poradnika opisuje sztukę ogrodową, zwracając uwagę na znaczenie poszczególnych elementów w tworzeniu kompozycji ogrodu. Kolejne rozdziały poświęcone są ogrodowi jako wspólnemu dziełu natury i człowieka, stylom ogrodu, zastosowaniu roślin w kompozycjach ogrodowych, wykorzystaniu w ogrodzie kamienia naturalnego, elementów wodnych, drewna oraz ozdób i detali dekoracyjnych. Na fotografiach przedstawiono inspirujące podpowiedzi związane z wprowadzeniem konkretnych rozwiązań w życie.Jeśli przedstawione w książce pomysły zachęcą do przeprowadzenia zmian w naszym ogrodzie, to cel książki zostanie osiągnięty.

 • 40,50 zł 45,00 zł

  Iglaki są bardzo popularne w naszych ogrodach. Różnorodność ich gatunków i odmian, a co za tym idzie pokroju, wielkości, kolorów zachęca do ich stosowania szczególnie tych, którym zależy na ograniczeniu grabienia liści. Iglaki jednak doskonale współgrają z roślinami liściastymi, o czym łatwo przekonać się, sięgając po poradnik „Ogród z iglakami. Sztuka kompozycji”.Książka przedstawia rodzaje, gatunki i odmiany iglaków, grupując je według form koron drzew i krzewów, barw, faktury i struktury. Znaczącą część stanowi przedstawienie zasad tworzenia kompozycji, zarówno jedno-, jak i wieloelementowych, z wykorzystaniem wyłącznie roślin iglastych, kompozycji iglakowych w pojemnikach, kompozycji ogrodowych iglaków w połączeniu z roślinami liściastymi, wrzosowatymi, roślinami wieloletnimi, kwiatami jednorocznymi, w kompozycjach skalnych, nadwodnych, z kamieniami naturalnymi i z elementami nieroślinnymi. Omówione również zostały różne formy żywopłotów, a także zasady tworzenia kompozycji przed domem, w ogrodzie frontowym, jak i za domem, w ogrodzie rekreacyjnym. W podsumowaniu znalazło się dziesięć najistotniejszych wskazówek dotyczących aranżowania kompozycji iglakowych. Pamiętnie o nich pozwoli nam uzyskać efektowny ogród z iglakami.

 • 17,91 zł 19,90 zł

  Ogród przydomowy może być urządzony w różnym stylu. Niektórzy preferują styl francuski, inni  śródziemnomorski, a jeszcze inni wybierają egzotyczny styl japoński. Pewne jest, że każdy pasjonat zieleni może zrealizować swoje ogrodowe fascynacje.Wśród stylów ogrodów coraz bardziej popularnych w ostatnim czasie jest również styl wiejski. W Polsce ogród w stylu wiejskim ma długą i piękną tradycję – kolorowe kwiaty wokół domu od lat ubarwiały pejzaż wsi. Te gospodynie, które wśród codziennych obowiązków znajdowały czas na opiekę nad kwiatami, uchodziły za bardzo gospodarne i były szczególnie cenione w wiejskiej społeczności.Polski ogród wiejski to przede wszystkim ogród kwiatowo-ziołowy, ale w książce znajdziemy również informacje o krzewinkach, krzewach i drzewach. Cenną częścią książki jest opis stylu ogrodu wiejskiego i prac, jakie trzeba wykonać, aby ogród o takim założeniu powstał. Znajdziemy tu także informacje o tym, jakie rośliny w ogródkach wiejskich były sadzone we wcześniejszych wiekach.

 • 18,90 zł 21,00 zł

  Co mają ze sobą wspólnego ogrodnictwo, zbieranie grzybów i wędkarstwo? Pozornie nic, ale przecież wszystkie uprawiane są na świeżym powietrzu i wszystkie pozwalają na bliski kontakt z naturą. To dosyć oczywista rekomendacja dla tych, którzy taki kontakt lubią.W poradniku znajdziemy najważniejsze wiadomości pozwalające rozwijać nasze hobby. Na świeżym powietrzu, oczywiście.

 • 26,91 zł 29,90 zł

  Dzikie zwierzęta, o ile nie wchodzą nam w drogę, najczęściej nam nie przeszkadzają. Czasami jednak ich obecność staje się uciążliwa, a sympatia przeradza się w niechęć.„Precz z ogrodu. Walka ze szkodnikami” to poradnik szczegółowo opisujący zwyczaje zwierząt, które możemy spotkać w naszych ogrodach. Kret, nornica, mysz polna i inne mają swoje zwyczaje, które nie zawsze znamy, a których poznanie pozwoliłoby nam skutecznie i niekoniecznie z pozycji agresora pozbyć się ich z ogrodu. Autor czerpie pomysły z własnego doświadczenia i przedstawia metody, które śmiało można wypróbować. Czy będą skuteczne? Bez sprawdzenia nie dowiemy się tego.

 • 17,91 zł 19,90 zł

  Rośliny lecznicze to najstarsze lekarstwa. Od niepamiętnych czasów przynosiły ulgę w różnego rodzaju schorzeniach. Współcześnie często wykorzystywane są przez przemyśl farmaceutyczny do produkcji leków.„Rośliny lecznicze” to książka, która przedstawia rośliny lecznicze z całego świata. Opisuje ich wygląd, cechy pozwalające je rozpoznać, a także występowanie i zastosowanie. Prezentowane rośliny zostały również pokazane na kolorowych fotografiach, aby ich identyfikacja była jednoznaczna. Książka na pewno pomoże poznać zioła i inne rośliny, których zastosowanie w medycynie naturalnej staje się z roku na rok coraz szersze. 

 • 35,91 zł 39,90 zł

  Stawy ogrodowe to specyficzna forma wody w otoczeniu domu. Podstawową ich cechą jest naturalność, o jaką zabiegają ich twórcy – staw ogrodowy powinien żyć własnym życiem, bez ingerencji człowieka. Uzyskanie tak doskonałej równowagi w zbiorniku wodnym nie jest jednak łatwe.„Stawy ogrodowe” to poradnik przedstawiający wiedzę na temat zakładania, prowadzenia i pielęgnacji stawu zgodnie z naturalnymi procesami zachodzącymi w przyrodzie. Dobrze utrzymany staw pozwala żyć wielu gatunkom roślin i zwierząt, a dla właścicieli, którzy mogą nad nim wypoczywać i kapać się, jest źródłem radości.Książka propaguje ideę zakładania stawów ogrodowych, w Polsce mało jeszcze rozpowszechnionych. 

 • 24,30 zł 27,00 zł

  „Trawnik doskonały” to kolejna pozycja z serii „Ogrodnik doskonały”.Poradnik zakładania i pielęgnacji trawnika pozwoli stworzyć zadbaną, zieloną powierzchnię w ogrodzie i podpowie, jak ją pielęgnować, aby była dumą właściciela. W jaki sposób przygotować podłoże, jaką mieszankę trawy wysiać, jak podlewać, kosić, jak reagować na choroby i szkodniki – na wszystkie te pytania znajdziemy odpowiedź w książce. Poznamy również zabiegi pielęgnacyjne i urządzenia, które wykorzystywane są do dbania o trawnik. W części katalogowej poradnika znajdziemy opisy, zdjęcia i rysunki najpopularniejszych gatunków traw przeznaczonych do naszych warunków klimatycznych, ze wskazaniem ich zalet i wad. Jeśli natomiast chcielibyśmy zastąpić część trawnika roślinami okrywowymi, autorzy polecają kilkanaście ich gatunków.Poradnik polecany dla wszystkich wymagających miłośników trawników.

 • 14,31 zł 15,90 zł

  Najprostsza definicja słowa „vademecum” to zbiór podstawowych, mających praktyczny wymiar informacji z wybranej dziedziny życia.Przewodnik „Vademecum ogrodnika” zbiera najbardziej potrzebne informacje na temat uprawy roślin. Dowiemy się z niego, jakie są zasady tworzenia ozdobnej i użytkowej części ogrodu, poznamy przepisy na prawidłowe komponowanie rabat i sposoby na utrzymanie w dobrym zdrowiu i kondycji wszystkich roślin ogrodowych. Książka przypomni prace ogrodnicze, o których nie możemy zapomnieć i wskaże, w jaki sposób prawidłowo je wykonać.

 • 20,70 zł 23,00 zł

  Ilu ogrodników, tyle pomysłów na ogród. Jeden element jest niezmienny: nie ma dobrego ogrodnika, który zaniechałby przycinania drzew i krzewów.Praktyczny poradnik „Wszystko o cięciu roślin ogrodowych” omawia cele i sposoby cięcia, zasady, jakim podlega kształtowanie drzew i krzewów oraz narzędzia niezbędne do wykonywania tej czynności. W drugiej części uczy przycinania różnych gatunków drzew, krzewów, żywopłotów, róż, pnączy i roślin zielnych. Książkę wzbogaca duża liczba poglądowych ilustracji, pomagających zrozumieć opisywane treści.

 • 31,50 zł 35,00 zł

  Tworzenie ogrodu można porównać do malowania obrazu – roślinami i ogrodowymi budowlami nadajemy mu fakturę i kolory.Poradnik „Zakomponuj własny ogród” traktuje ogród jak pełen harmonii twór ręki człowieka. Powstawanie ogrodu rozpoczyna się od zaplanowania najważniejszych jego elementów, architektonicznych dominant: wejścia, ścieżek, miejsca odpoczynku, placu zabaw dla dzieci i innych niezbędnych każdemu części ogrodu. Każdy z tych elementów może być wykonany z różnych materiałów, z czego między innymi wynika ogrodowa różnorodność. W książce znajdziemy nie tylko pomysły na ogrodową architekturę, ale też odpowiedzi na pytania, jak założyć trawnik, jakie rośliny wykorzystać na żywopłot i które miejsca ogrodu wymagają szczególnej staranności nasadzeń.Projektowanie własnego ogrodu to duża przyjemność, szczególnie dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy.