Brak produktów
Nie każdy pasjonat roślinności ma tyle szczęścia, że posiada własny ogród. Czasami realizację marzeń utrudniają okoliczności zewnętrzne, czyli mieszkanie w mieście. Utrudniają, ale nie uniemożliwiają.„52 pomysły dla miejskich ogrodników” to przykład, jak mimo niesprzyjających ogrodnictwu warunków miasta można uprawiać sałatę, cukinię czy truskawki. Książka przedstawia pomysły zrealizowania co tydzień przez cały rok nowego przedsięwzięcia, które sprawi, że obok nas, w przestrzeni miejskiej, pojawi się więcej zieleni. Są tu miedzy innymi przepis na wykonanie bomb nasiennych z dzikimi kwiatami, innowacyjne ogrodnictwo na belach słomy, uprawa ziemniaków i cukinii w torbach, ściana ziół i sałat, pnącza na fasadzie, ale też budowa karmników dla ptaków czy miejsc zimowego ukrycia dla jeży. Pomysłów jest wiele i wiele z nich zakłada wykorzystanie przedmiotów z naszego otoczenia – toreb zakupowych, butelek PET, kartonów po napojach albo puszek. Pomysły można zrealizować nie tylko w warunkach miejskich – w podmiejskich czy wiejskich okolicznościach przyrody też się sprawdzą.Zieleni wokół nigdy za wiele. Do dzieła!
Wszyscy chcielibyśmy przechadzać się wiosną pod ukwieconymi gałęziami drzew owocowych i rozkoszować się rwanymi prosto z drzewa owocami. To marzenie jest możliwe do spełnienia, o ile będziemy pamiętać, żeby pomóc trochę, szczególnie najstarszym drzewom w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.Fachowe rady dotyczące uprawy drzew owocowych są tematem książki „Cięcie drzew owocowych”. Amatorzy i pasjonaci uprawy drzew owocowych znajdą w niej wyczerpujące informacje na temat przycinania drzew ziarnkowych, pestkowych, orzechów włoskich, krzewów owocowych, a także przykłady najczęściej popełnianych przy przycinaniu drzew błędów. Ta wiedza nie byłaby pełna, gdyby nie uzupełniały jej informacje o budowie drzewa, które pozwalają lepiej zrozumieć fizjologię owocowych mieszkańców naszych sadów, a także wiadomości o zasadach sadzenia, systemach nasadzeń, ziemi i jej nawożeniu oraz narzędziach niezbędnych do wykonania prac w sadzie. O ochronie roślin owocowych dowiemy się z rozdziału książki poświęconemu temu tematowi, a przechowywanie i przetwarzanie owoców w pigułce znajdziemy w krótkim rozdziale zamykającym książkę. Najważniejsze informacje zebrane są w czytelnych tabelach i z pewnością będą bardzo pomocne w pracy. Zdjęcia pokazujące drzewa poszczególnych gatunków przed i po wykonaniu prac pielęgnacyjnych zachęcają do podjęcia samodzielnych starań o piękne kwitnienie i obfity owocowy plon.Pozycja bardzo przydatna na półce każdego ogrodnika.
Nie wiecie, kto podgryza klon? Albo dlaczego floksy zwiesiły uszy? W książce "Choroby roślin i kwiatów" znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania. Autor przedstawia 42 gatunki roślin ogrodowych uszeregowane alfabetycznie oraz ich 160 potencjalnych prześladowców. Poszperajcie w odpowiedniej grupie roślin, a poznacie poszukiwanego złoczyńcę. Ta wiedza umożliwi wam podjęcie decyzji, czy potrzebny jest kontratak i po jakie środki biologiczne albo chemiczne należy sięgnąć w takiej sytuacji.
Rośliny lecznicze to najstarsze lekarstwa. Od niepamiętnych czasów przynosiły ulgę w różnego rodzaju schorzeniach. Współcześnie często wykorzystywane są przez przemyśl farmaceutyczny do produkcji leków.„Rośliny lecznicze” to książka, która przedstawia rośliny lecznicze z całego świata. Opisuje ich wygląd, cechy pozwalające je rozpoznać, a także występowanie i zastosowanie. Prezentowane rośliny zostały również pokazane na kolorowych fotografiach, aby ich identyfikacja była jednoznaczna. Książka na pewno pomoże poznać zioła i inne rośliny, których zastosowanie w medycynie naturalnej staje się z roku na rok coraz szersze.
Czosnek niedźwiedzi to, jak zapewnia autorka, smaczny, tani i zdrowy składnik potraw. W ostatnich czasach bardzo wyraźnie wzrosło zainteresowanie tą rośliną.Czosnek niedźwiedzi rośnie w naturze. Książka wyjaśnia, jak go rozpoznawać, jak uprawiać i w jaki sposób wykorzystywać w kuchni. Właściwości czosnku niedźwiedziego sprawiają, że doskonale uzupełnia potrawy o ciekawy, delikatny aromat, a jego kwiaty i liście mogą służyć do ozdabiania potraw. Zachowuje również właściwości zdrowotne charakterystyczne dla czosnku. Przepisy kulinarne na bardzo ciekawe potrawy zawarte w książce powodują, że miłośnicy jedzenia przełykają ślinę. A trzeba przyznać, że przepisów jest tu dużo.Książkę uzupełniają zdjęcia i ilustracje. Doskonały prezent dla poszukujących nowych roślin do ogrodu i smakoszy.
Ogród przydomowy może być urządzony w różnym stylu. Niektórzy preferują styl francuski, inni śródziemnomorski, a jeszcze inni wybierają egzotyczny styl japoński. Pewne jest, że każdy pasjonat zieleni może zrealizować swoje ogrodowe fascynacje.Wśród stylów ogrodów coraz bardziej popularnych w ostatnim czasie jest również styl wiejski. W Polsce ogród w stylu wiejskim ma długą i piękną tradycję – kolorowe kwiaty wokół domu od lat ubarwiały pejzaż wsi. Te gospodynie, które wśród codziennych obowiązków znajdowały czas na opiekę nad kwiatami, uchodziły za bardzo gospodarne i były szczególnie cenione w wiejskiej społeczności.Polski ogród wiejski to przede wszystkim ogród kwiatowo-ziołowy, ale w książce znajdziemy również informacje o krzewinkach, krzewach i drzewach. Cenną częścią książki jest opis stylu ogrodu wiejskiego i prac, jakie trzeba wykonać, aby ogród o takim założeniu powstał. Znajdziemy tu także informacje o tym, jakie rośliny w ogródkach wiejskich były sadzone we wcześniejszych wiekach.
Stawy ogrodowe to specyficzna forma wody w otoczeniu domu. Podstawową ich cechą jest naturalność, o jaką zabiegają ich twórcy – staw ogrodowy powinien żyć własnym życiem, bez ingerencji człowieka. Uzyskanie tak doskonałej równowagi w zbiorniku wodnym nie jest jednak łatwe.„Stawy ogrodowe” to poradnik przedstawiający wiedzę na temat zakładania, prowadzenia i pielęgnacji stawu zgodnie z naturalnymi procesami zachodzącymi w przyrodzie. Dobrze utrzymany staw pozwala żyć wielu gatunkom roślin i zwierząt, a dla właścicieli, którzy mogą nad nim wypoczywać i kapać się, jest źródłem radości.Książka propaguje ideę zakładania stawów ogrodowych, w Polsce mało jeszcze rozpowszechnionych.
„Trawnik doskonały” to kolejna pozycja z serii „Ogrodnik doskonały”.Poradnik zakładania i pielęgnacji trawnika pozwoli stworzyć zadbaną, zieloną powierzchnię w ogrodzie i podpowie, jak ją pielęgnować, aby była dumą właściciela. W jaki sposób przygotować podłoże, jaką mieszankę trawy wysiać, jak podlewać, kosić, jak reagować na choroby i szkodniki – na wszystkie te pytania znajdziemy odpowiedź w książce. Poznamy również zabiegi pielęgnacyjne i urządzenia, które wykorzystywane są do dbania o trawnik. W części katalogowej poradnika znajdziemy opisy, zdjęcia i rysunki najpopularniejszych gatunków traw przeznaczonych do naszych warunków klimatycznych, ze wskazaniem ich zalet i wad. Jeśli natomiast chcielibyśmy zastąpić część trawnika roślinami okrywowymi, autorzy polecają kilkanaście ich gatunków.Poradnik polecany dla wszystkich wymagających miłośników trawników.
Dzikie zwierzęta, o ile nie wchodzą nam w drogę, najczęściej nam nie przeszkadzają. Czasami jednak ich obecność staje się uciążliwa, a sympatia przeradza się w niechęć.„Precz z ogrodu. Walka ze szkodnikami” to poradnik szczegółowo opisujący zwyczaje zwierząt, które możemy spotkać w naszych ogrodach. Kret, nornica, mysz polna i inne mają swoje zwyczaje, które nie zawsze znamy, a których poznanie pozwoliłoby nam skutecznie i niekoniecznie z pozycji agresora pozbyć się ich z ogrodu. Autor czerpie pomysły z własnego doświadczenia i przedstawia metody, które śmiało można wypróbować. Czy będą skuteczne? Bez sprawdzenia nie dowiemy się tego.
Tworzenie ogrodu można porównać do malowania obrazu – roślinami i ogrodowymi budowlami nadajemy mu fakturę i kolory.Poradnik „Zakomponuj własny ogród” traktuje ogród jak pełen harmonii twór ręki człowieka. Powstawanie ogrodu rozpoczyna się od zaplanowania najważniejszych jego elementów, architektonicznych dominant: wejścia, ścieżek, miejsca odpoczynku, placu zabaw dla dzieci i innych niezbędnych każdemu części ogrodu. Każdy z tych elementów może być wykonany z różnych materiałów, z czego między innymi wynika ogrodowa różnorodność. W książce znajdziemy nie tylko pomysły na ogrodową architekturę, ale też odpowiedzi na pytania, jak założyć trawnik, jakie rośliny wykorzystać na żywopłot i które miejsca ogrodu wymagają szczególnej staranności nasadzeń.Projektowanie własnego ogrodu to duża przyjemność, szczególnie dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy.
Najprostsza definicja słowa „vademecum” to zbiór podstawowych, mających praktyczny wymiar informacji z wybranej dziedziny życia.Przewodnik „Vademecum ogrodnika” zbiera najbardziej potrzebne informacje na temat uprawy roślin. Dowiemy się z niego, jakie są zasady tworzenia ozdobnej i użytkowej części ogrodu, poznamy przepisy na prawidłowe komponowanie rabat i sposoby na utrzymanie w dobrym zdrowiu i kondycji wszystkich roślin ogrodowych. Książka przypomni prace ogrodnicze, o których nie możemy zapomnieć i wskaże, w jaki sposób prawidłowo je wykonać.
Co mają ze sobą wspólnego ogrodnictwo, zbieranie grzybów i wędkarstwo? Pozornie nic, ale przecież wszystkie uprawiane są na świeżym powietrzu i wszystkie pozwalają na bliski kontakt z naturą. To dosyć oczywista rekomendacja dla tych, którzy taki kontakt lubią.W poradniku znajdziemy najważniejsze wiadomości pozwalające rozwijać nasze hobby. Na świeżym powietrzu, oczywiście.
Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy ogród ma funkcję ozdobną. Czy się z niej wywiązuje, to inna rzecz. W każdej jednak sytuacji wygląd ogrodu można poprawić.Książka łącząca walory albumu i poradnika opisuje sztukę ogrodową, zwracając uwagę na znaczenie poszczególnych elementów w tworzeniu kompozycji ogrodu. Kolejne rozdziały poświęcone są ogrodowi jako wspólnemu dziełu natury i człowieka, stylom ogrodu, zastosowaniu roślin w kompozycjach ogrodowych, wykorzystaniu w ogrodzie kamienia naturalnego, elementów wodnych, drewna oraz ozdób i detali dekoracyjnych. Na fotografiach przedstawiono inspirujące podpowiedzi związane z wprowadzeniem konkretnych rozwiązań w życie.Jeśli przedstawione w książce pomysły zachęcą do przeprowadzenia zmian w naszym ogrodzie, to cel książki zostanie osiągnięty.
Tak jak ludzie różnią się między sobą, tak różnią się ich ogrody. W tej olbrzymiej różnorodności jest jednak stały element, który powtarza się pod każdą szerokością geograficzną – ogród ma zapewniać wytchnienie.Próbę stworzenia ogrodu marzeń w oparciu o wskazania znaków zodiaku przedstawia książka „Ogród marzeń. Wskazania znaków zodiaku, źródła energii”. W świecie roślin istnieją wzorce odpowiadające znakom zodiaku i ich odpowiednie zastosowanie w ogrodzie może przyczynić się do wzmocnienia naszej energii. Kompozycje powstałe przy udziale takich roślin będą odzwierciedlać skłonności i upodobania właściciela w stopniu większym niż te, które zostaną stworzone z roślin zestawionych przypadkowo.Jedne ogrody podobają się nam, inne budzą emocjonalny sprzeciw. Być może ma to związek z naszym znakiem zodiaku.
Iglaki są bardzo popularne w naszych ogrodach. Różnorodność ich gatunków i odmian, a co za tym idzie pokroju, wielkości, kolorów zachęca do ich stosowania szczególnie tych, którym zależy na ograniczeniu grabienia liści. Iglaki jednak doskonale współgrają z roślinami liściastymi, o czym łatwo przekonać się, sięgając po poradnik „Ogród z iglakami. Sztuka kompozycji”.Książka przedstawia rodzaje, gatunki i odmiany iglaków, grupując je według form koron drzew i krzewów, barw, faktury i struktury. Znaczącą część stanowi przedstawienie zasad tworzenia kompozycji, zarówno jedno-, jak i wieloelementowych, z wykorzystaniem wyłącznie roślin iglastych, kompozycji iglakowych w pojemnikach, kompozycji ogrodowych iglaków w połączeniu z roślinami liściastymi, wrzosowatymi, roślinami wieloletnimi, kwiatami jednorocznymi, w kompozycjach skalnych, nadwodnych, z kamieniami naturalnymi i z elementami nieroślinnymi. Omówione również zostały różne formy żywopłotów, a także zasady tworzenia kompozycji przed domem, w ogrodzie frontowym, jak i za domem, w ogrodzie rekreacyjnym. W podsumowaniu znalazło się dziesięć najistotniejszych wskazówek dotyczących aranżowania kompozycji iglakowych. Pamiętnie o nich pozwoli nam uzyskać efektowny ogród z iglakami.
Ilu ogrodników, tyle pomysłów na ogród. Jeden element jest niezmienny: nie ma dobrego ogrodnika, który zaniechałby przycinania drzew i krzewów.Praktyczny poradnik „Wszystko o cięciu roślin ogrodowych” omawia cele i sposoby cięcia, zasady, jakim podlega kształtowanie drzew i krzewów oraz narzędzia niezbędne do wykonywania tej czynności. W drugiej części uczy przycinania różnych gatunków drzew, krzewów, żywopłotów, róż, pnączy i roślin zielnych. Książkę wzbogaca duża liczba poglądowych ilustracji, pomagających zrozumieć opisywane treści.