Brak produktów
„Życie mrówek” z pewnością nie jest podręcznikiem wykładającym prawidła rządzące organizacją mrówczej społeczności. Nie dowiemy się z tej książki również tego, czego nie wiedzielibyśmy o życiu mrówek z prac naukowych powstałych w ostatnim wieku. A jednak warto tę książkę przeczytać ze względu na jej walory pozanaukowe.Napisany pięknym, literackim językiem esej filozoficzno-przyrodniczo traktujący o życiu jednych z najbardziej pracowitych stworzeń świata jest dowodem na to, że przyroda może być źródłem niezwykłej fascynacji. Maurice Maeterlinck, belgijski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1911, okazuje się wnikliwym obserwatorem przyrody. Mrówki widziane jego okiem są pełne oddania i poświęcenia, a mikroświat przez nie tworzony opisywany jest jako świat prawie idealny. Współczesna nauka o życiu mrówek wie dużo więcej niż autor dzieła z 1930 r. Tego jednak, co znajdziemy w tej książce, nie da nam żadne naukowe opracowanie.
Maurice Maeterlinck, autor „Inteligencji kwiatów”, był belgijskim dramaturgiem, poetą i eseistą, który pisał w jęz. francuskim. W roku 1911 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.„Inteligencja kwiatów” to filozoficzno-przyrodnicze eseje przedstawiające autora od strony jego pasji przyrodniczej. Wykazując się szeroką wiedzą, opisuje z zachwytem świat roślinnych piękności i ujawnia ich znane w momencie powstawania utworu, w pierwszej dekadzie XX w., tajemnice. Być może natura kwiatów nie jest tak odległa od natury człowieka, jak sobie wyobrażamy.Na szczególną uwagę zasługuje piękny, poetycki język dzieła.
„Życie pszczół” nie jest wyłącznie podręcznikiem biologii tych owadów z początku XX w., ale także dziełem literackim, w którym w zadziwiający sposób świat sztuki pszczelarskiej łączy się ze światem filozofii i literatury.Traktat o życiu pszczół odsłania przed czytelnikiem niezwykłą różnorodność faktów. Ze skrupulatnością godną prawdziwego badacza autor odsłania kolejne sceny z życia ula. Opowiada o nich w fascynujący sposób, potwierdzając, że słowem umie operować bezbłędnie. Ten właśnie literacki aspekt dzieła i jego filozoficzne przesłanie stanowi o wyjątkowości utworu.