Wydawnictwo Wydawnictwo MG

  • 39,90 zł

    „Życie mrówek” z pewnością nie jest podręcznikiem wykładającym prawidła rządzące organizacją mrówczej społeczności. Nie dowiemy się z tej książki również tego, czego nie wiedzielibyśmy o życiu mrówek z prac naukowych powstałych w ostatnim wieku. A jednak warto tę książkę przeczytać ze względu na jej walory pozanaukowe.Napisany pięknym, literackim językiem esej filozoficzno-przyrodniczo traktujący o życiu jednych z najbardziej pracowitych stworzeń świata jest dowodem na to, że przyroda może być źródłem niezwykłej fascynacji. Maurice Maeterlinck, belgijski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1911, okazuje się wnikliwym obserwatorem przyrody. Mrówki widziane jego okiem są pełne oddania i poświęcenia, a mikroświat przez nie tworzony opisywany jest jako świat prawie idealny. Współczesna nauka o życiu mrówek wie dużo więcej niż autor dzieła z 1930 r. Tego jednak, co znajdziemy w tej książce, nie da nam żadne naukowe opracowanie. 

  • 39,90 zł

    Maurice Maeterlinck, autor „Inteligencji kwiatów”, był belgijskim dramaturgiem, poetą i eseistą, który pisał w jęz. francuskim. W roku 1911 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.„Inteligencja kwiatów” to filozoficzno-przyrodnicze eseje przedstawiające autora od strony jego pasji przyrodniczej. Wykazując się szeroką wiedzą, opisuje z zachwytem świat roślinnych piękności i ujawnia ich znane w momencie powstawania utworu, w pierwszej dekadzie XX w., tajemnice. Być może natura kwiatów nie jest tak odległa od natury człowieka, jak sobie wyobrażamy.Na szczególną uwagę zasługuje piękny, poetycki język dzieła. 

  • 44,90 zł

    „Życie pszczół” nie jest wyłącznie podręcznikiem biologii tych owadów z początku XX w., ale także dziełem literackim, w którym w zadziwiający sposób świat sztuki pszczelarskiej łączy się ze światem filozofii i literatury.Traktat o życiu pszczół odsłania przed czytelnikiem niezwykłą różnorodność faktów. Ze skrupulatnością godną prawdziwego badacza autor odsłania kolejne sceny z życia ula. Opowiada o nich w fascynujący sposób, potwierdzając, że słowem umie operować bezbłędnie. Ten właśnie literacki aspekt dzieła i jego filozoficzne przesłanie stanowi o wyjątkowości utworu.