Brak produktów
Tematem książki są trzmiele: głośno buczące owadzie olbrzymy, których na naszych łąkach jest coraz mniej. Są jednak kraje, w których praktycznie już się ich nie znajdzie. Autor podjął próbę reintrodukcji tego gatunku w Wielkiej Brytanii.W XIX w. kilka trzmielich królowych zostało sprowadzonych z Wielkiej Brytanii do Nowej Zelandii. Ich potomstwo żyje tam teraz w naturalnym środowisku, podczas gdy na angielskich wyspach, w wyniku m.in. intensyfikacji rolnictwa, trzmiele paskowane praktycznie wyginęły. Książka jest zapisem zmagań autora o ponowne zasiedlenie przez trzmiele terenów, które były kiedyś ich domem.
Mieszkając w mieście, bardzo często tracimy kontakt z przyrodą i zapominamy, że każdy spłachetek ziemi jest pełen życia.Dave Gulson, brytyjski profesor biologii, wykładowca akademicki, działacz ruchu na rzecz ochrony przyrody, jak nikt potrafi opowiadać o życiu małych stworzeń ukrytych w naszych ogrodach, na trawnikach, na łące. Dżdżownice, muchy, komary, trzmiele, osy, chrząszcze, myszy i wiele innych stworzeń nie mają przed nim tajemnic. Ich życie w opowieści autora książki „Dżungla w ogrodzie” jest fascynującą historią, z której poznajemy niezwykłe zwyczaje tych istot i wzajemne zależności między światem owadów i ludzi.Wpływ działalności człowieka i stosowanego przez niego przemysłowego ogrodnictwa, a szczególnie coraz intensywniejsze wykorzystywanie pestycydów jest źródłem kłopotów świata dzikich, niedocenianych bohaterów naszych łąk, lasów i pól. Prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się, gdy liczebność owadów i innych małych stworzeń spadanie zbyt mocno. Warto zadać pytanie, czy na pewno nasz świat, świat ludzi, wie, co robi, stosując działania niszczące inne światy.
Książka „Zielona spiżarnia” pomaga zorganizować miejsce uprawy roślin w ogrodzie i podpowiada, jakie rośliny uprawiać. Autorka na podstawie doświadczeń wyniesionych z organizacji własnego warzywnika, sadu i uprawy szklarniowej poleca różne rodzaje roślin i podaje sprawdzone pomysły na uzyskanie dobrego, ekologicznego plonu. Interesującą częścią „Zielonej spiżarni” są przepisy na oryginalne potrawy, przetwory i desery oraz ozdoby wnętrza i talerzy powstałe przy wykorzystaniu własnych zbiorów. Zdrowe warzywa, owoce i zioła mają bowiem zdolność nie tylko sycenia żołądków i wzmacniania sił witalnych, ale także zdobienia otoczenia i poprawiania naszego wyglądu.Przywilejem osób posiadających choćby najmniejszy ogródek jest możliwość uprawiania własnych roślin. Korzystajmy z tego przywileju i cieszmy się zdrowym jedzeniem. Radość z samodzielnej uprawy jest zapewniona.
Bioróżnorodność - hasło zapewne wielokrotnie słyszane przez osoby interesujące się przyrodą. Jak sprawić, żeby w coraz bardziej jednorodnym świecie zachować ją? Można, tak jak autor książki „Łąka” Dave Goulson, kupić kawałek ziemi i pozwolić mu żyć swoim życiem. Kilkunastohektarowa łąka w centrum francuskiej prowincji to dzisiaj rezerwat, w którym motyle, ważki, traszki, norniki i trzmiele mogą spokojnie funkcjonować. Książka opowiada o mieszkańcach łąki, roślinach i zwierzętach oraz działaniach autora na rzecz ich wspierania. Omawia wzajemne ich powiązania i wpływ, jaki na siebie wywierają oraz wskazuje przykłady zachowań człowieka, które sprawiają, że świat staje się dla zwierząt i roślin nieprzyjazny. Jak twierdzi autor, książka powstała z potrzeby zwrócenia uwagi na owady i małe zwierzęta, o których na co dzień niewiele osób pamięta. Wywiązuje się z tego zadania doskonale. Opowieść o życiu łąki jest przepełniona wiedzą, barwna, pełna fascynujących informacji, humoru i ciepła. Dave Goulson, profesor biologii, działacz na rzecz ochrony przyrody specjalizujący się w ekologii i ochronie trzmieli, wielokrotnie nagradzany za wkład w ochronę przyrody, jest autorem ponad 230 artykułów popularnonaukowych i czterech książek. Kiedy pisze, że bez naszego starania przyroda będzie miała kłopot z zachowaniem bioróżnorodności, to wie, co mówi.
Pożywienie, lekarstwo, schronienie, surowiec na ubiór – rośliny, które szczególnie bujnie rozwijają się w tropikalnych lasach, spełniają te cztery podstawowe funkcje.Z punktu widzenia Jane Goodall, wybitnej badaczki i znawczyni życia szympansów, świat roślin jest równie ciekawy, jak świat zwierzęcy i wymaga podobnej troski ze strony człowieka. Eksploatacja ponad ludzkie potrzeby powoduje, że niszczeją ostatnie dzikie lasy, zamiera w nich życie i za chwilę nie będziemy mogli spotkać już pewnych gatunków, czy to nam się podoba, czy nie. Opowieść o bogactwie i cudownościach królestwa roślin jest głosem naukowca i człowieka zatroskanego losem naszej planety.Miłośnicy przyrody nie będą zawiedzeni.
Ta historia jest niezwykłą opowieścią o prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się na Alasce.W miejscowości Juneau na Alasce do mieszkańców, ich gospodarstw i psów zbliżył się pewnego razu czarny wilk i mimo tego, że był dziki, a oni nie zachęcali go do kontaktu, zaczął im towarzyszyć w codziennych czynnościach. Przyłączał się w bezpiecznej odległości do narciarzy, bawił się z psami albo wylegiwał na słońcu, niespecjalnie zwracając uwagę m.in. na autora. Został zaakceptowany zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta i pozwolił, by obserwacja jego zwyczajów pomogła zrozumieć zwyczaje i zachowanie wilków.Dla każdego miłośnika zwierząt lektura doskonała.
Bliskie spotkania z dzikimi zwierzętami, zwłaszcza jeśli są to zwierzęta mało przez nas znane, potrafią zmienić nasze nastawienie do przyrody. Wie o tym doskonale autor książki, który od kilku lat jest przewodnikiem turystycznym po Antarktydzie i Arktyce, a w rejonach polarnych pracuje już od lat kilkunastu.Pingwiny, foki, uchatki, orki i wieloryby rzadko są przez nas obserwowane w ich naturalnym środowisku, dlatego opowieść człowieka, który żyje obok nich na co dzień i bada ich zachowania, jest doskonałym źródłem wiedzy. Z książki dowiemy się, po czym szybko poznać płeć pingwina, jaki związek ma amerykański wywiad z rozszyfrowaniem śpiewu wielorybów, ale także jakie są obyczaje i wierzenia arktycznych plemion.Arktyka i jej świat ożywiony rzadko jest opisywana w książkach. Za sprawą tego wydawnictwa mamy niewątpliwie okazję, by poznać ją bliżej.
Wyprawy w odległe krańce świata, zwłaszcza mało znane i nieprzystępne, są źródłem poznania wielu ludzi i faktów.Sy Montgomery podąża w czasie czterech różnych wypraw za amazońskimi różowymi delfinami rzecznymi, wywodzonymi przez naukowców z lądowego gatunku ssaków, który przed milionami lat powrócił do wody. Ich mityczna, ale i naturalna przeszłość oraz dzień dzisiejszy pozwalają pokazać nam piękno Amazonii i poznać fascynację autorki tymi rzadkimi zwierzętami.
Książka o jedzeniu nie musi dotyczyć tylko jedzenia, podobnie jak książka o zwierzętach nie musi opowiadać tylko o nich.Tytułowa świnka to prosiaczek, którego przygarnęła główna bohaterka. Nie miała pojęcia, że małe, chuderlawe ciałko skrywa ludzką duszę, która pozwoli jej poznać piękno przyjaźni, przywiązania i miłości. Perypetie świnki i losy jej znajomości z ludzką bohaterką powieści są opisane z humorem i zajmująco. Pokazują, że bogactwo uczuć, jakie zwierzęta wnoszą w życie człowieka, nie jest przesadzone. Światowy bestseller.
Puszcza Białowieska, jeden z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego europejskich nizin, kompleks leśny o niezwykłej historii i walorach przyrodniczych nie do przecenienia, jest powodem troski wielu osób. W ostatnim czasie ulega gwałtownej degradacji, a śmiałe pomysły ludzi chcących zrobić z puszczy zakład produkujący drewno, grożą jej unicestwieniem.Książka przedstawia historię Puszczy Białowieskiej od czasów prehistorycznych do najnowszej batalii o zaprzestanie wycinki drzew. Historia kształtowania się lasu puszczańskiego rozpoczyna się od łowców mamutów, Jaćwingów i prasłowiańskich plemion, przez królewskie i carskie polowania, czasy powstań i wojen aż do współczesnych działań człowieka, które przywodzą na myśl opowieści o braku wyobraźni i nieopanowanej chciwości. Simona Kossak, zaangażowana przez całe życie w ochronę przyrody pani profesor, a jednocześnie mieszkanka Puszczy Białowieskiej, wie, o czym pisze. Jej książka jest pełna pasji, ale jednocześnie faktów, z którymi nie sposób dyskutować. Apeluje o zaprzestanie niszczenia jednego z ostatnich naturalnych krajobrazów naszego rejonu.
Autorka „O ziołach i zwierzętach”, Simona Kossak, to postać niezwykła. Pochodząca z artystycznej rodziny Kossaków pani profesor, biolog i leśnik całe życie poświęciła pracy naukowej i popularyzowaniu idei ochrony przyrody. W artykułach popularnonaukowych, filmach i książkach z olbrzymim znawstwem, miłością i wrażliwością opowiada o niezwykłościach świata roślin i zwierząt.„O ziołach i zwierzętach” pokazuje często niezauważane przez ludzi, pozornie nieciekawe małe roślinki przydrożne i uwijające się między nimi trzmiele czy mrówki. Ich żywot, nieistotny z punktu widzenia człowieka, jest w przyrodzie niezbędny, a roli, jaką odgrywają, nikt inny zagrać nie może. Te piękne opowieści, pełne wiedzy i nieznanych szerszemu gronu ciekawostek z życia owadów i roślin, pozwalają wnikliwiej spojrzeć na przyrodę.