Wydawnictwo Marginesy

 • 37,90 zł

  Tematem książki są trzmiele: głośno buczące owadzie olbrzymy, których na naszych łąkach jest coraz mniej. Są jednak kraje, w których praktycznie już się ich nie znajdzie. Autor podjął próbę reintrodukcji tego gatunku w Wielkiej Brytanii.W XIX w. kilka trzmielich królowych zostało sprowadzonych z Wielkiej Brytanii do Nowej Zelandii. Ich potomstwo żyje tam teraz w naturalnym środowisku, podczas gdy na angielskich wyspach, w wyniku m.in. intensyfikacji rolnictwa, trzmiele paskowane praktycznie wyginęły. Książka jest zapisem zmagań autora o ponowne zasiedlenie przez trzmiele terenów, które były kiedyś ich domem. 

 • 44,90 zł

  Mieszkając w mieście, bardzo często tracimy kontakt z przyrodą i zapominamy, że każdy spłachetek ziemi jest pełen życia.Dave Gulson, brytyjski profesor biologii, wykładowca akademicki, działacz ruchu na rzecz ochrony przyrody, jak nikt potrafi opowiadać o życiu małych stworzeń ukrytych w naszych ogrodach, na trawnikach, na łące. Dżdżownice, muchy, komary, trzmiele, osy, chrząszcze, myszy i wiele innych stworzeń nie mają przed nim tajemnic. Ich życie w opowieści autora książki „Dżungla w ogrodzie” jest fascynującą historią, z której poznajemy niezwykłe zwyczaje tych istot i wzajemne zależności między światem owadów i ludzi.Wpływ działalności człowieka i stosowanego przez niego przemysłowego ogrodnictwa, a szczególnie coraz intensywniejsze wykorzystywanie pestycydów jest źródłem kłopotów świata dzikich, niedocenianych bohaterów naszych łąk, lasów i pól. Prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się, gdy liczebność owadów i innych małych stworzeń spadanie zbyt mocno. Warto zadać pytanie, czy na pewno nasz świat, świat ludzi, wie, co robi, stosując działania niszczące inne światy.

 • 49,90 zł

  Książka „Zielona spiżarnia” pomaga zorganizować miejsce uprawy roślin w ogrodzie i podpowiada, jakie rośliny uprawiać. Autorka na podstawie doświadczeń wyniesionych z organizacji własnego warzywnika, sadu i uprawy szklarniowej poleca różne rodzaje roślin i podaje sprawdzone pomysły na uzyskanie dobrego, ekologicznego plonu. Interesującą częścią „Zielonej spiżarni” są przepisy na oryginalne potrawy, przetwory i desery oraz ozdoby wnętrza i talerzy powstałe przy wykorzystaniu własnych zbiorów. Zdrowe warzywa, owoce i zioła mają bowiem zdolność nie tylko sycenia żołądków i wzmacniania sił witalnych, ale także zdobienia otoczenia i poprawiania naszego wyglądu.Przywilejem osób posiadających choćby najmniejszy ogródek jest możliwość uprawiania własnych roślin. Korzystajmy z tego przywileju i cieszmy się zdrowym jedzeniem. Radość z samodzielnej uprawy jest zapewniona.

 • 37,90 zł

  Bioróżnorodność - hasło zapewne wielokrotnie słyszane przez osoby interesujące się przyrodą. Jak sprawić, żeby w coraz bardziej jednorodnym świecie zachować ją? Można, tak jak autor książki „Łąka” Dave Goulson, kupić kawałek ziemi i pozwolić mu żyć swoim życiem. Kilkunastohektarowa łąka w centrum francuskiej prowincji to dzisiaj rezerwat, w którym motyle, ważki, traszki, norniki i trzmiele mogą spokojnie funkcjonować. Książka opowiada o mieszkańcach łąki, roślinach i zwierzętach oraz działaniach autora na rzecz ich wspierania. Omawia wzajemne ich powiązania i wpływ, jaki na siebie wywierają oraz wskazuje przykłady zachowań człowieka, które sprawiają, że świat staje się dla zwierząt i roślin nieprzyjazny.  Jak twierdzi autor, książka powstała z potrzeby zwrócenia uwagi na owady i małe zwierzęta, o których na co dzień niewiele osób pamięta. Wywiązuje się z tego zadania doskonale. Opowieść o życiu łąki jest przepełniona wiedzą, barwna, pełna fascynujących informacji, humoru i ciepła.  Dave Goulson, profesor biologii, działacz na rzecz ochrony przyrody specjalizujący się w ekologii i ochronie trzmieli, wielokrotnie nagradzany za wkład w ochronę przyrody, jest autorem ponad 230 artykułów popularnonaukowych i czterech książek. Kiedy pisze, że bez naszego starania przyroda będzie miała kłopot z zachowaniem bioróżnorodności, to wie, co mówi. 

 • 49,90 zł

  Pożywienie, lekarstwo, schronienie, surowiec na ubiór – rośliny, które szczególnie bujnie rozwijają się w tropikalnych lasach, spełniają te cztery podstawowe funkcje.Z punktu widzenia Jane Goodall, wybitnej badaczki i znawczyni życia szympansów, świat roślin jest równie ciekawy, jak świat zwierzęcy i wymaga podobnej troski ze strony człowieka. Eksploatacja ponad ludzkie potrzeby powoduje, że niszczeją ostatnie dzikie lasy, zamiera w nich życie i za chwilę nie będziemy mogli spotkać już pewnych gatunków, czy to nam się podoba, czy nie. Opowieść o bogactwie i cudownościach królestwa roślin jest głosem naukowca i człowieka zatroskanego losem naszej planety.Miłośnicy przyrody nie będą zawiedzeni. 

 • 39,90 zł

  Ta historia jest niezwykłą opowieścią o prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się na Alasce.W miejscowości Juneau na Alasce do mieszkańców, ich gospodarstw i psów zbliżył się pewnego razu czarny wilk i mimo tego, że był dziki, a oni nie zachęcali go do kontaktu, zaczął im towarzyszyć w codziennych czynnościach. Przyłączał się w bezpiecznej odległości do narciarzy, bawił się z psami albo wylegiwał na słońcu, niespecjalnie zwracając uwagę m.in. na autora. Został zaakceptowany zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta i pozwolił, by obserwacja jego zwyczajów pomogła zrozumieć zwyczaje i zachowanie wilków.Dla każdego miłośnika zwierząt lektura doskonała.

 • 49,90 zł

  Bliskie spotkania z dzikimi zwierzętami, zwłaszcza jeśli są to zwierzęta mało przez nas znane, potrafią zmienić nasze nastawienie do przyrody. Wie o tym doskonale autor książki, który od kilku lat jest przewodnikiem turystycznym po Antarktydzie i Arktyce, a w rejonach polarnych pracuje już od lat kilkunastu.Pingwiny, foki, uchatki, orki i wieloryby rzadko są przez nas obserwowane w ich naturalnym środowisku, dlatego opowieść człowieka, który żyje obok nich na co dzień i bada ich zachowania, jest doskonałym źródłem wiedzy. Z książki dowiemy się, po czym szybko poznać płeć pingwina, jaki związek ma amerykański wywiad z rozszyfrowaniem śpiewu wielorybów, ale także jakie są obyczaje i wierzenia arktycznych plemion.Arktyka i jej świat ożywiony rzadko jest opisywana w książkach. Za sprawą tego wydawnictwa mamy niewątpliwie okazję, by poznać ją bliżej.    

 • 39,90 zł

  Wyprawy w odległe krańce świata, zwłaszcza mało znane i nieprzystępne, są źródłem poznania wielu ludzi i faktów.Sy Montgomery podąża w czasie czterech różnych wypraw za amazońskimi różowymi delfinami rzecznymi, wywodzonymi przez naukowców z lądowego gatunku ssaków, który przed milionami lat powrócił do wody. Ich mityczna, ale i naturalna przeszłość oraz dzień dzisiejszy pozwalają pokazać nam piękno Amazonii i poznać fascynację autorki tymi rzadkimi zwierzętami.

 • 34,90 zł

  Książka o jedzeniu nie musi dotyczyć tylko jedzenia, podobnie jak książka o zwierzętach nie musi opowiadać tylko o nich.Tytułowa świnka to prosiaczek, którego przygarnęła główna bohaterka. Nie miała pojęcia, że małe, chuderlawe ciałko skrywa ludzką duszę, która pozwoli jej poznać piękno przyjaźni, przywiązania i miłości. Perypetie świnki i losy jej znajomości z ludzką bohaterką powieści są opisane z humorem i zajmująco. Pokazują, że bogactwo uczuć, jakie zwierzęta wnoszą w życie człowieka, nie jest przesadzone. Światowy bestseller.

 • 44,90 zł

  Puszcza Białowieska, jeden z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego europejskich nizin, kompleks leśny o niezwykłej historii i walorach przyrodniczych nie do przecenienia, jest powodem troski wielu osób. W ostatnim czasie ulega gwałtownej degradacji, a śmiałe pomysły ludzi chcących zrobić z puszczy zakład produkujący drewno, grożą jej unicestwieniem.Książka przedstawia historię Puszczy Białowieskiej od czasów prehistorycznych do najnowszej batalii o zaprzestanie wycinki drzew. Historia kształtowania się lasu puszczańskiego rozpoczyna się od łowców mamutów, Jaćwingów i prasłowiańskich plemion, przez królewskie i carskie polowania, czasy powstań i wojen aż do współczesnych działań człowieka, które przywodzą na myśl opowieści o braku wyobraźni i nieopanowanej chciwości.    Simona Kossak, zaangażowana przez całe życie w ochronę przyrody pani profesor, a jednocześnie mieszkanka Puszczy Białowieskiej, wie, o czym pisze. Jej książka jest pełna pasji, ale jednocześnie faktów, z którymi nie sposób dyskutować. Apeluje o zaprzestanie niszczenia jednego z ostatnich naturalnych krajobrazów naszego rejonu.

 • 39,90 zł

  Autorka „O ziołach i zwierzętach”, Simona Kossak, to postać niezwykła. Pochodząca z artystycznej rodziny Kossaków pani profesor, biolog i leśnik całe życie poświęciła pracy naukowej i popularyzowaniu idei ochrony przyrody. W artykułach popularnonaukowych, filmach i książkach z olbrzymim znawstwem,  miłością i wrażliwością opowiada o niezwykłościach świata roślin i zwierząt.„O ziołach i zwierzętach” pokazuje często niezauważane przez ludzi, pozornie nieciekawe małe roślinki przydrożne i uwijające się między nimi trzmiele czy mrówki. Ich żywot, nieistotny z punktu widzenia człowieka, jest w przyrodzie niezbędny, a roli, jaką odgrywają, nikt inny zagrać nie może. Te piękne opowieści, pełne wiedzy i nieznanych szerszemu gronu ciekawostek z życia owadów i roślin, pozwalają wnikliwiej spojrzeć na przyrodę.