Brak produktów
Mary Reynolds jest irlandzką architektką krajobrazu, która w sposób szczególny podchodzi do projektowania i utrzymania ogrodu. Zwraca uwagę na rozumienie życia ogrodu jako całości, w której potrzeby roślin są na pierwszym miejscu. Szczególnie bliska jest jej bioróżnorodność i takie planowanie ogrodu, aby jak najbardziej współgrał z otaczającą go przyrodą.W książce „Ogrodowe przebudzenie”, oprócz ogólnych założeń związanych z zasadami projektowania naturalistycznego, ekologicznego ogrodu, znajdziemy również wiele cennych informacji praktycznych zebranych w tabele i zestawienia.Dla osób żyjących w centrach wielkich miast, ale również dla tych, którzy mają już swoje zielone przestrzenie, „Ogrodowe przebudzenie” może być prawdziwą rewolucją, szczególnie w zakresie myślenia o przyrodzie i jej roli.
Niezwykła historia niezwykłej rodziny w niezwyczajnym czasie.„Ludzie i zwierzęta” to autobiografia Antoniny Żabińskiej, żony dyrektora warszawskiego ZOO, która wraz z mężem, Janem w okresie II wojny światowej ukrywała na terenie ogrodu zoologicznego Żydów. Jan Żabiński, zoolog i fizjolog, miłośnik zwierząt i popularyzator przyrody, był drugim dyrektorem warszawskiego ZOO. Stworzył ogród w bardzo nowoczesnej jak na swoje czasy postaci, jednak w okresie wojny uległ on likwidacji – część zwierząt zginęła w wyniku bombardowań. Willa „Pod Zwariowaną Gwiazdą”, w której mieszkali Żabińscy, stała się miejscem schronienia dla rodzin żydowskich wyprowadzonych przez Jana Żabińskiego z getta. Na terenie domu i ogrodu powstało wiele przemyślnych kryjówek, a właściciele wielokrotnie wykazywali się wielką odwagą i pomysłowością w chronieniu ludzkiego życia.Antonina Żabińska była nie tylko dobrym duchem tego domostwa, ale również cenioną przez męża znawczynią egzotycznych zwierząt. Miała intuicję i umiejętności, które pozwalały jej leczyć z powodzeniem zwierzęta bez testów i antybiotyków. Jej autobiografia jest fascynującym zapisem życia wrażliwych i silnych jednocześnie ludzi w czasach zamętu i pogardy dla istnienia. Jest również okazją, by spotkać się z wciągającą, pięknie napisaną opowieścią.
Któż z nas nie chciałby żyć w harmonii z sobą i otoczeniem? Doświadcząć codziennej radości i poczucia szczęścia? Dostrzegać i doceniać piękno otaczającego świata?Dan Pearson, uznany brytyjski architekt krajobrazu i ogrodnik poświęcający się pracy w swoim własnym ogrodzie, wie, jak to zrobić. W książce o niewyszukanym tytule „Rok w ogrodzie” zaprasza nas do swojego świata i pozwala podejrzeć ogrodową aktywność na przestrzeni całego roku. Jego książka to mądra, ciepła, pouczająca opowieść o roślinach i inteligencji natury, obfitująca w praktyczne wskazówki na temat upraw różnych gatunków roślin. Docenią ją nie tylko entuzjaści ogrodów, ale również ci, którym nie jest obojętny widok kwitnącej jabłoni albo lekarskiego mniszka.
Prawdopodobnie każde miasto, miasteczko czy wieś ma swoje legendarne postacie i historie opowiadane z pokolenia na pokolenie. Są jednak rejony Polski, w których takich opowieści jest więcej niż gdzie indziej. Jednym z takich rejonów jest Podlasie, a zwłaszcza leżąca na skraju puszczy Białowieża.Historie mieszkańców tej głośnej w ostatnim czasie za sprawą obrony Puszczy Białowieskiej miejscowości opowiada książka „Białowieża szeptem”. Autorce udało się z opowiadań ludzi wysnuć piękną, nostalgiczną, ale i zabawną opowieść o historii, czasach bardziej współczesnych i skomplikowanych nierzadko losach swoich rozmówców. Mieszają się w niej dramatyczne wątki rodzinne i kryminalne przygody kłusowników, a całość układa się w malowniczy obraz krainy pięknej choć surowej, zamieszkanej przez odważnych, twardych, ale wrażliwych ludzi.Książka jest fascynującą biografią miejscowości, której Białowieży może pozazdrościć każde miasto i wieś.
Nie ulega wątpliwości: pszczoły to najważniejsze dla człowieka owady. Ich rola w zapylaniu roślin jadalnych jest nie do zastąpienia, a mimo to ludzkość nie docenia ich pracy.Książka „Pszczoły” to dowód nie tylko wielkiej wiedzy autora, ale również fascynacji i pasji tymi pożytecznymi owadami. Zawodowo związany z reklamą Joachim Petterson prezentuje nam wiedzę sprawdzoną przez siebie samego w wieloletniej hodowli pszczół we własnym ogrodzie na przedmieściach Sztokholmu. Tłumaczy, jak stworzyć dobre dla pszczół warunki, jakie posadzić rośliny i jak dbać o zdrowie i rozwój roju. Wskazuje prace niezbędne do wykonania przez pszczelarza w danym okresie roku i wyjaśnia, dlaczego ma to duże znaczenia. Opowiada również o pszczelich produktach (bo przecież nie jest to tylko miód) i podaje przepisy na pyszne potrawy z wykorzystaniem tego płynne złota.Naukowcy od lat zwracają uwagę na problem masowego zmniejszania się liczby pszczół. Książka przekonuje, że warto dołożyć starań, aby choćby w bardzo ograniczonym zakresie i na ograniczonym terenie powstrzymać tę zatrważającą tendencję. Bez pszczół przecież, jak oceniał Albert Einstein, ludzkości pozostanie tylko kilka życia.
Czy kwiaty, drzewa, ich korzenie lub liście mogą kryć tajemnice? Autorka „Sekretów roślin”, Anne-France Dautheville zapewnia, że tak i zdradza nam je w tej fascynującej opowieści.Rośliny porozumiewają się między sobą – mówią, słuchają i reagują na wzajemnie wysyłane komunikaty. Są czułe na dźwięk ludzkiej mowy, doceniają bądź bronią się przed towarzystwem roślin innego gatunku, umieją wesprzeć lub negatywnie wpływać na rozwój sąsiadów. Lubią też podróże – róża jerychońska (widliczka) gnana podmuchami wiatru potrafi pokonać dziesiątki kilometrów, zanim osiądzie w jakimś miejscu i zakorzeni się. Koper włoski nie znosi sąsiedztwa innych gatunków i walczy z nimi poprzez produkowanie substancji, które opóźniają ich rozwój, a irys odstrasza nawet wielkie i groźne zwierzęta.Jeśli weźmie się pod uwagę, że powierzchnia ziemi i pół metra głębokości pod wodą to siedlisko kilkuset tysięcy gatunków glonów, porostów, grzybów i innych roślin, łatwo oszacować, jak wielu jeszcze rzeczy nie wiemy o otaczającej nas florze. I jak fascynujące tajemnice mogą kryć zwykłe nasionka czy korzenie.