Wydawnictwo Purana

  • 44,90 zł

    Jak wrócić do korzeni? Zainteresować się ogrodnictwem permakulturowym. Autorzy poradnika „Permakultura i ogrodnictwo dzikie”, Johann i Sandra Peham, to austriaccy pionierzy upraw ekologicznych, naturalnych i dzikich. W książce prezentują praktyczne, sprawdzone we własnym gospodarstwie porady, jak stworzyć samowystarczalny ogród dostosowany do własnych potrzeb. Podają sposoby zaplanowania ogrodu z obiegiem naturalnym, utworzenia zagonu pagórkowego, stworzenia rabat na zboczach, pozbycia się ślimaków i innych nieproszonych gości, a także przetworzenia plonów z własnego ogrodu w domowe przysmaki. Książka dla każdego zainteresowanego uprawą prawdziwie naturalną. 

  • 44,90 zł

    Żałoba to stan po utracie bliskiej osoby. Taką definicję znamy, ale może należałoby rozszerzyć ją i mówić „stan po utracie bliskiego stworzenia”? Barbara J. King, antropolożka, autorka książki „Jak zwierzęta przeżywają żałobę” nie ma wątpliwości – dla naszych braci mniejszych utrata towarzysza jest traumą.W książce „Jak zwierzęta przeżywają żałobę” autorka opisuje wzruszające historie związane nie tylko ze śmiercią zwierząt udomowionych, psów czy kotów, ale także dzikich, pozostających na wolności. Społeczności słoni, małp, bizonów, ptaków, zwierząt morskich odnotowują brak swoich towarzyszy i przeżywają emocje, które u ludzi zwykliśmy nazywać żałobą.Życie i śmierć dotyczą wszystkich istot żywych. Doświadczenie straty pokazane w świecie zwierząt prezentuje ludzkie życie i nasze emocje w nowym świetle.

  • 39,90 zł

    Każdy kwiat zanim stanie się ogrodową pięknością jest niepozornym zbiorem listków zieleniejącym w ziemi. W tym stadium nie różni się wiele od innych roślin, które kwiatami pożądanymi w ogrodzie raczej się nie staną.Przy pieleniu grządek znajomość wyglądu siewek ma duże znaczenia. Książka „Co z tego wyrośnie? Chwast czy nie?” pomoże rozróżnić, które kiełkujące w naszym ogrodzie rośliny trzeba wyrwać, a które można zostawić. Przy zaprezentowanych roślinach umieszczone zostały symbole informujące o tym, czy roślina jest ozdobna, czy jest pożyteczna ekologicznie i nie powinno jej się usuwać, czy jest trująca, czy jadalna, czy może zagłuszać inne rośliny, ponieważ osiąga duże rozmiary, czy zawiera substancje lecznicze łagodzące różne dolegliwości i wreszcie czy jest rośliną, którą natychmiast trzeba usunąć ze względu na jej inwazyjność.Rzadko zdarza się, żeby rośliny były prezentowane w stadium niedojrzałym. Dla każdego, kto dba o swój ogród, książka będzie cennym uzupełnieniem wiedzy. 

  • 43,98 zł

    Sepp Holzer, znany jako „rolniczy buntownik”, opisuje w tej książce swoje doświadczenia zebrane w ciągu ponad 40 lat pracy w położonym w górach gospodarstwie Krameterhof, prowadzonym zgodnie z zasadami permakultury. Pojęcie permakultury wywodzi się od angielskiego wyrażenia permanent agriculture, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „trwałe i zrównoważone rolnictwo”. Chodzi o rolnictwo zgodne z naturą, którego podstawę stanowią naturalne cykle i ekosystemy. W swoim permakulturowym gospodarstwie Holzer uwzględnił zakładanie tarasów, zagonów podwyższonych i pagórkowych, ogrodów na wodzie, stawów, zbiorników do magazynowania próchnicy, agroturystyczne gospodarstwo leśne (wykorzystanie drzew i krzewów w rolnictwie), rybołówstwo, uprawę roślin wodnych, hodowlę zwierząt, uprawę roślinności alpejskiej i ziół leczniczych sadownictwo.Czytelnik znajdzie w tej książce praktyczne informacje dotyczące ekologicznego rolnictwa nie tylko w wymiarze makro, lecz także w mikrowymiarze, gdyż życie w zgodzie z naturą można prowadzić niezależnie od tego, czy zaczyna się na własnym polu, w przydomowym ogródku czy na parapecie okiennym.