Brak produktów
Ptaki drapieżne to liczna i zróżnicowana grupa, w której oprócz znanych wszystkim orła, sokoła czy jastrzębia znajdziemy również krogulca i kanię. „Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych” odkrywa przed nami sekrety tych ptaków. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że nasze życie oddziałuje na ptaki drapieżne. Rzadko widzimy je w miastach, nie wiemy, jakie mają zwyczaje, zdolności, nie pamiętamy, jaką rolę pełnią w przyrodzie i jaka jest historia ich związku z człowiekiem. Ta książka daje szansę dowiedzenia się tego i jednocześnie zrozumienia, dlaczego powinniśmy chronić naszych latających drapieżnych sprzymierzeńców.
Nie od dziś wiadomo, że kruki należą do najbardziej inteligentnych ptaków. Mimo to nadal nie cieszą się zaufaniem człowieka. Posądzane o sprzyjanie ciemnym mocom i przedstawiane jako współtowarzysze magów i czarownic nie są lubiane i doceniane.Tymczasem kruki są ptakami wyjątkowymi. Potrafią wprowadzić w błąd i okpić nawet człowieka. Bernd Heinrich, autor „Umysłu kruka”, przeprowadził wiele godzin obserwacji i badań nad krukami i doskonale poznał ich życie. Swoje wnioski zapisał w tej książce, pozwalając nam przekonać się, jak pięknymi, mądrymi i jednocześnie zabawnymi ptakami są kruki, z jaką odpowiedzialnością wychowują młode, jak sumiennie przygotowują je do dorosłego życia i jak ważną rolę odgrywają w ekosystemie. Ta książka spowoduje, że inaczej spojrzymy na czarne ptaki rzadko już widywane w naszym otoczeniu.
O ile w trakcie oglądania filmu przyrodniczego zachwycamy się egzotycznymi zwierzętami i nierzadko przejmujemy ich losem, to o naszych rodzimych gatunkach nie zawsze myślimy tak ciepło. Tymczasem zwierzęta w naszej okolicy są równie ciekawe i wiodą często niezwykłe życie.Tropem nieoczywistej wiedzy o zwierzętach wyruszył autor książki „Żubry lubią jeżyny”. Opisuje zwyczaje i życie ptaków i ssaków, które możemy obserwować w naszej szerokości geograficznej i tłumaczy, jak cywilizowanie życia wpływa na ich zachowanie. Bohaterami opowieści są bielik, bociany biały i czarny, ryś, niedźwiedź, wilk i żubr. Wszystkie te zwierzęta, może poza bocianem, nie należą do często spotykanych i choćby z tego powodu wiedza o nich nie jest powszechna. Warto też dodać, że każde z tych zwierząt ma zwyczaje, których byśmy się zupełnie po nich nie spodziewali. Takie właśnie niezwykle ciekawe zachowania zwierząt naszej fauny odkrywa przed nami autor książki.
Świat przyrody ożywionej to wielka różnorodność. W tym gąszczu bardziej lub mniej kolorowych stworzeń brązowe czy czarne pająki pozostają niezauważone. Chyba że wyjdą z kąta, przemaszerują przez środek i pojawią się na naszej ręce.Pająki nie budzą naszej sympatii. Niewiele o nich wiemy i najczęściej nie chcemy wiedzieć. Tymczasem ich życie jest dosyć podobne do życia innych istot żywych, w tym do naszego. „Pająki pana Roberta” w zadziwiający sposób pokazują te istoty. W gruncie rzeczy to książka nie przyrodnicza, a filozoficzno-erudycyjna – traktat o czytaniu księgi natury ze zrozumieniem. Niebanalny sposób, w jaki nasze życie zostaje zestawione z życiem pająków zadziwia i budzi ciekawość. Lektura bardzo odświeżająca, bo poza wiedzą na temat różnych gatunków pająków daje możliwość przyjrzenia się samemu sobie i otaczającemu światu z innej perspektywy.
Czym dla zwierząt jest śmierć? Czy cierpią z powodu odejścia współtowarzyszy? Czy przechodzą żałobę?Uznany przyrodnik w książce „Wieczne życie” porusza fascynujący problem podobieństw pomiędzy światem zwierzęcym a ludzkim. Obserwacja świata zwierząt pozwoliła mu na zanotowanie niezwykłych zwierzęcych zachowań – organizowania „pogrzebów” zmarłym istotom czy współdziałania w zakresie żerowania pomiędzy różnymi gatunkami.Zachodzące w świecie zwierzęcym procesy warte są poznania i zrozumienia. My też przynależymy do świata natury. Być może rozumiejąc zwierzęta, lepiej zrozumiemy siebie.
Obserwacja ptaków, birdwatching, ma na całym świecie miliony zwolenników. Jednym z nich jest autor książki „Dwanaście srok za ogon”, który o swoich przygodach przy obserwacji ptaków opowiada również w formie pisemnej.Pasja obserwatora naszych skrzydlatych przyjaciół poskutkowała nie tylko powstaniem książek o tym niezwykłym zajęciu, ale także książkami o sztuce, literaturze i filmie. Bo ornitologia, której bakcylem zaraził się autor w dzieciństwie, okazała się być punktem wyjścia do innych zainteresowań.
”J jak jastrząb” jest zapisem zmagań autorki z trudnym zadaniem ułożenia jastrzębia, jednego z najdzikszych ptaków. Jak twierdzi Helen Macdonald, aby zrozumieć zachowanie jastrzębia i pokierować nim, trzeba patrzeć na świat jego oczami, samemu stać się jastrzębiem. Tę trudna sztukę autorka rozpoczęła od lektury klasycznego dzieła T. H. White’a „The Goshawk”. Mozolne układanie jastrzębia przedstawiał on jako duchowe zmagania z własnymi ograniczeniami.Przygoda Helen z sokolnictwem jest jednocześnie zapisem układania się z samą sobą po śmierci ukochanego ojca. Jej opowieść o trudach pracy z dzikim ptakiem, smutku i żałobie wykorzystuje również wątki nawiązujące do niezwykłego życiorysu T. H. White’a. Otrzymujemy zapis duchowej podróży, w której odnajdujemy prawdy o naturze i ludziach, pamięci, śmierci i miłości.„J jak jastrząb” została zauważona i doceniona. Znalazła się na liście 10 najlepszych książek roku wg „The New York Times Book Review”, na pierwszym miejscu wśród książek non fiction „The Times” oraz we wszystkich innych ważnych zestawieniach książek i na listach bestsellerów. Osoby wrażliwe, które są jednocześnie miłośnikami zwierząt powinny być lekturą tej książki zauroczone.
O ludziach i świecie można opowiadać na wiele różnych sposobów. Robert Pucek wybrał drogę nieoczywistą, ale bardzo ciekawą.Jako gatunek stojący najwyżej w hierarchii zoologicznej często nie dostrzegamy, że prawa naszego życia i nasze potrzeby są bardzo zbliżone do praw, jakim podlegają słonie, wilki czy choćby ćmy. „Siedemnaście zwierząt” to książka, w której punktem wyjścia do opowieści o uniwersaliach życia człowieka: miłości, nienawiści, umieraniu, cierpieniach i pragnieniach stają się historie zwierząt.Książka jest nie tylko opowieścią o żyjących obok nas stworzeniach, ale także o tym, jak w gruncie rzeczy wszystkie istoty są do siebie podobne.
Rodzice są dla dzieci pierwszym źródłem inspiracji. Tak też zapewne było w przypadku Bernda Heinricha, uznanego przyrodnika, autora książki „Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii”.Tytułowy „chrapiący ptak” to przedstawiciel uważanego za wymarły gatunku, na poszukiwanie którego wyruszył niegdyś ojciec autora. Historia tej wyprawy, podobnie jak inne historie z młodości spędzonej przez Gerda Heinricha najpierw w Polsce, a potem w Niemczech silnie wpłynęły na jego syna, Bernda. Być może dlatego, że dotyczyły tajemniczego i niezwykłego domu w lesie, wypraw do egzotycznych krajów, tropienia niezwykłych, rzadkich zwierząt i wreszcie związku, jaki człowiek może odczuwać z naturą.Kiedy w połowie XX w. rodzina Heinrichów znalazła się w Ameryce, opowieści rodziców wypełniały młodemu autorowi „Chrapiącego ptaka” i wielu innych książek przyrodniczych długie wieczory na farmie w Main. Dało to początek jego fascynacji światem przyrody. Od lat opowiada o niej czytelnikom z wielką pasją i znawstwem.