Brak produktów
Elizę Orzeszkową znamy z twórczości literackiej. W jej powieściach znajdziemy opisy przyrody, które potwierdzają wrażliwość na otaczającą naturę, jednak zapewne nie domyślimy się, jak wielką jej pasją były rośliny.„Album kwiatowe” jest albumem florystycznym opracowanym przez autorkę w 1890 roku. Był charytatywnym darem stworzonym na rzecz mieszkańców Galicji, którzy cierpieli głód. Powstał tak jak inne florystyczne dzieła Orzeszkowej w wyniku długotrwałej pracy. Autorka samodzielnie zbierała i starannie suszyła kwiaty, a następnie układała je w kwietne kompozycje. W taki sam sposób tworzyła również zielniki. Teraz możemy porównać rośliny, które po koniec XIX w. były powszechne na polach i łąkach z tymi, które spotykamy tam dzisiaj.„Album kwiatowe” został w 1894 roku nagrodzony złotym medalem na Powszechnej Wystawie Kwiatowej we Lwowie. Dziś opiekę sprawuje nad nim Dział Rękopisów Zakładu im. Ossolińskich.
Świat uczuć, jak pokazują najnowsze badania i własne obserwacje ludzi, nie jest zarezerwowany wyłącznie dla człowieka. I nie tylko psy i koty przebywające w najbliższym otoczeniu człowieka potrafią je wyrażać.„Duchowe życie zwierząt” autorstwa Petera Wohllebena, leśnika, miłośnika przyrody, autora bestsellerowego „Sekretnego życia drzew” odkrywa przed czytelnikiem świat zwierzęcych odczuć. Troska o los współtowarzysza, przywiązanie i przyjaźń, zawstydzenie, ale i udawanie czy wykorzystywanie drugiego stworzenia to tylko kilka przykładów obserwowanych przez autora zachowań zwierząt. Opowieści o nich są tematem tej fascynującej książki. Doskonała lektura dla każdego miłośnika zwierząt.
Świat uczuć, jak pokazują najnowsze badania i własne obserwacje ludzi, nie jest zarezerwowany wyłącznie dla człowieka. I nie tylko psy i koty przebywające w najbliższym otoczeniu człowieka potrafią je wyrażać.„Duchowe życie zwierząt” autorstwa Petera Wohllebena, leśnika, miłośnika przyrody, autora bestsellerowego „Sekretnego życia drzew” odkrywa przed czytelnikiem świat zwierzęcych odczuć. Troska o los współtowarzysza, przywiązanie i przyjaźń, zawstydzenie, ale i udawanie czy wykorzystywanie drugiego stworzenia to tylko kilka przykładów obserwowanych przez autora zachowań zwierząt. Opowieści o nich są tematem tej fascynującej książki. Doskonała lektura dla każdego miłośnika zwierząt.
Spacery i wędrówki po lesie są piękną, zdrową i kształcącą formą spędzania wolnego czasu. Czy jednak umiemy się w lesie zachować tak, aby mu nie szkodzić?Książka „Instrukcja obsługi lasu” to rodzaj przewodnika wskazującego poprawne zachowanie człowieka w leśnych ostępach. Dowiemy się z niej, jak nie zakłócać spokoju lasu i nie płoszyć zwierząt, jak znaleźć najlepsze miejsce do obserwacji życia lasu, ale też jak nie ulec atakowi komarów czy kleszczy.Autor, Peter Wohlleben, jest leśnikiem z wieloletnim stażem pracy propagującym i praktykującym leśnictwo oparte na naturalnych podstawach, człowiekiem bardzo oddanym temu, co robi. Jego „Sekretne życie drzew” zdobyło serca czytelników i stało się bestsellerem. Tę książkę również czyta się znakomicie, co pozwala mieć nadzieję, że grupa osób korzystających z uroków lasu w sposób mądry i odpowiedzialny będzie się stale powiększać.
Rośliny uprawiane w domach są zdane na naszą opiekę. Jeśli zapomnimy je podlać, zwiędną, jeśli podlejemy za mocno, stracą liście, jeśli nie dożywimy, będą małe i anemiczne. To od nas zależy ich rozwój i zdrowie.Na szczęście zrozumienie potrzeb zielonych organizmów, które towarzyszą nam na parapecie, biurku czy w salonie lub sypialni zapewni nam książka „Jak nie zabić swoich roślin”. Autorka odwołuje się do zwykłej logiki: aby sprawić, że nasze rośliny będą się u nas w domu dobrze czuły, trzeba stworzyć im warunki przynajmniej trochę zbliżone do naturalnych. O takich właśnie naturalnych warunkach, z których wywodzą się nasze domowe piękności, opowiada. Radzi też, gdzie postawić rośliny w domu i jak je pielęgnować.Prowokacyjne pytanie postawione w tytule książki Nik Southern uświadamia nam najważniejszą rzecz: rośliny są istotami żywymi. I choć wydaje się to niemożliwe, z naszą pomocą mogą stać istotami jeszcze żywszymi.
Flora i fauna świata przyrody dla większości z nas owiana jest tajemnicą. Bardziej zaawansowani podglądacze natury i osoby zajmujące się przyrodą naukowo znają ją zdecydowanie lepiej. Właśnie oni wiedzą, że pomiędzy roślinami, zwierzętami i wszystkimi innymi stworzeniami istnieją więzi, które sprawiają, że poznawanie natury przez człowieka być może nigdy nie będzie miało kresu.Napisane z dużą wrażliwością „Nieznane więzi natury” przybliżają nam świat przyrody w jej wzajemnych zależnościach. Autor opisuje relacje pomiędzy różnymi elementami natury – lasu, drzew w nim żyjących, zwierząt, leśnych owadów – i tłumaczy, jak te powiązania wpływają na cały ekosystem. Książka pomaga zrozumieć mechanizmy przyrody i przy okazji spacerów po lesie lub choćby grzybobrania stać się odpowiedzialnym uczestnikiem życia lasu.
Flora i fauna świata przyrody dla większości z nas owiana jest tajemnicą. Bardziej zaawansowani podglądacze natury i osoby zajmujące się przyrodą naukowo znają ją zdecydowanie lepiej. Właśnie oni wiedzą, że pomiędzy roślinami, zwierzętami i wszystkimi innymi stworzeniami istnieją więzi, które sprawiają, że poznawanie natury przez człowieka być może nigdy nie będzie miało kresu. Napisane z dużą wrażliwością „Nieznane więzi natury” przybliżają nam świat przyrody w jej wzajemnych zależnościach. Autor opisuje relacje pomiędzy różnymi elementami natury – lasu, drzew w nim żyjących, zwierząt, leśnych owadów – i tłumaczy, jak te powiązania wpływają na cały ekosystem. Książka pomaga zrozumieć mechanizmy przyrody i przy okazji spacerów po lesie lub choćby grzybobrania stać się odpowiedzialnym uczestnikiem życia lasu.Edycja ilustrowana „Nieznanych więzi natur” zawiera piękne zdjęcia przyrodnicze.
Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie wiedział – wychodząc z takiego założenia, Peter Wohlleben, leśnik, autor niezwykłych książek o lesie kieruje tym razem swoją uwagę na dzieci.W trakcie wycieczek do lasu autor pokazuje dzieciom piękno przyrody i tłumaczy różne, skomplikowane czasem relacje między roślinami, tak aby zaintrygować i pobudzić ciekawość młodych słuchaczy. Książka „O czym szumią drzewa” jest zbiorem odpowiedzi na dziesiątki pytań, jakie w związku z lasem i przyrodą przychodzą do głowy dzieciom. Po czym poznać chore zwierzę, skąd drzewa wiedzą, że nadeszła wiosna, czego uczą się w szkole drzewne dzieci – to tylko niektóre z nich.Młodzi odkrywcy przyrody znajdą w tej ciekawie ilustrowanej książce wiedzę z pierwszej ręki, podaną lekko i z humorem.
Wrażliwość na otaczający świat pozwala dostrzegać to, co na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste. Peter Wohlleben, leśnik z wieloletnim stażem pracy, pokazuje las, jakiego nie znamy. Z wielką pasją, a jednocześnie przy użyciu rzeczowych argumentów popartych obserwacją i badaniami buduje nowy obraz lasu. Nie jest to zbiór pojedynczych drzew rosnących obok siebie, a jeden żywy organizm, w którym drzewa pomagają sobie nawzajem, pielęgnują swoje potomstwo, wspierają się, mają pamięć i uczucia. Brzmi niewiarygodnie? Być może, jednak jest faktem. Drzewa to organizmy społeczne i biolodzy wiedzą o tym nie od dziś.„Sekretne życie drzew” to zajmująca lektura, którą można czytać się nie tylko z zainteresowaniem, ale i ze wzruszeniem.
Wrażliwość na otaczający świat pozwala dostrzegać to, co na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste. Peter Wohlleben, leśnik z wieloletnim stażem pracy, pokazuje las, jakiego nie znamy. Z wielką pasją, a jednocześnie przy użyciu rzeczowych argumentów popartych obserwacją i badaniami buduje nowy obraz lasu. Nie jest to zbiór pojedynczych drzew rosnących obok siebie, a jeden żywy organizm, w którym drzewa pomagają sobie nawzajem, pielęgnują swoje potomstwo, wspierają się, mają pamięć i uczucia. Brzmi niewiarygodnie? Być może, jednak jest faktem. Drzewa to organizmy społeczne i biolodzy wiedzą o tym nie od dziś.„Sekretne życie drzew” to zajmująca lektura, którą można czytać się nie tylko z zainteresowaniem, ale i ze wzruszeniem. Edycja ilustrowana została wzbogacona intrygującymi zdjęciami lasu i drzew.