Brak produktów
„250 ekoporad na dobry kompost, roślinne gnojówki, przywabienie owadów” to praktyczny poradnik pomagający zadbać o kondycję roślin w ogrodzie w sposób naturalny i najprostszy.Przedstawione w książce porady pomogą przygotować optymalny dla roślin nawóz, czyli kompost. Odpowiadają na pytania, z czego zbudować pryzmę kompostową i gdzie ją usytuować, co do niej dodawać i jakie zasady stosować, aby kompost był najbardziej wartościowy. Porady i wskazówki dotyczą również wykorzystania w ochronie i wzmocnieniu upraw gnojówek roślinnych – podpowiadają, jak je przygotować i stosować. Osobny rozdział poświęcony jest sposobom przywabienia do ogrodu pożytecznych owadów, które są naturalnymi sprzymierzeńcami roślin.Poradnik jest jedną z kilku pozycji w serii „Tradycyjny ogród ekologiczny” autorstwa ogrodnika zajmującego się uprawą ekologiczną i popularyzującego tę tematykę.
Druga część z serii poradników na temat tradycyjnego ogrodnictwa ekologicznego. Tym razem poświęcona naturalnym preparatom przeznaczonym do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami grzybowymi.„250 ekopreparatów na szkodniki i choroby” pomoże przygotować preparaty na bazie szarego mydła, z dodatkiem olejów roślinnych, gnojówki, wywary, wyciągi i odwary z pokrzywy, skrzypu, czosnku czy czarnego bzu, które pozwolą utrzymać lub przywrócić zdrowie roślinom. Poradnik podpowie także, jak wykorzystać mączkę bazaltową, serwatkę czy zwykły popiół drzewny, co robić w przypadku wystąpienia znaczącej ilości szkodnika i odpowie na pytanie, jaki wpływ na zapobieganie chorobom i szkodnikom ma kwasowość gleby albo mikoryza.Informacje przedstawione w książce zaczerpnięte zostały z polskiej i światowej literatury, doświadczenia współczesnych ogrodników i rolników ekologicznych oraz rad znanych polskich ogrodników ekologicznych z okresu międzywojnia.
Kondycja rośliny zaczyna się od nasionka – od jego zdrowia w dużej mierze zależy jakość przyszłej dorosłej rośliny.Dzięki poradnikowi „200 ekosposobów na siew i pozyskiwanie nasion” dowiemy się, w jaki sposób i skąd pozyskiwać nasiona, aby plony były obfite i zdrowe, jak chronić nasiona przed chorobami i szkodnikami, jak przygotować je do siewu, dlaczego pora siania ma znaczenie i jaki wpływ na plony ma bioróżnorodność.Autorem poradnika będącego trzecią częścią serii „Tradycyjny ogród ekologiczny” jest twórca książek i poradników z zakresu ekologii i między innymi ziołolecznictwa, ogrodnik z wieloletnim stażem w zakresie uprawy ekologicznej.
Jak działa korzystne i niekorzystne sąsiedztwo roślin? Kiedy najlepiej przekopywać grządki i wzruszać ziemię? Jak zrobić i stosować gnojówkę z pokrzyw? Na te i kilkadziesiąt innych pytań na temat ekologicznej uprawy ogrodu znajdziecie odpowiedź w poradniku „Ogród ekologiczny. 50 pytań i odpowiedzi”.Na poradnik składają się 4 rozdziały: pielęgnacja i uprawa, wzmacnianie i ochrona, zwalczanie szkodników oraz problemy z chwastami. Autorzy udzielili odpowiedzi na pytania, wykorzystując wiedzę zawartą w podręcznikach ogrodniczych i rolniczych oraz doświadczenie osób zajmujących się uprawą ekologiczną.Ekologiczna uprawa ogrodu nie jest żadną magią. Może być stosowana przez wszystkich i przynosić pożytek naturze pod każdą szerokością geograficzną.
Dlaczego warto uprawiać owoce jagodowe? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama: są pyszne i bardzo zdrowe. Zdecydowanie więcej na temat ich walorów dowiemy się z „Uprawy owoców jagodowych”.Ten praktyczny poradnik przedstawia charakterystykę roślin jagodowych uprawianych w naszych ogrodach. Są wśród nich bardzo popularne: malina, truskawka, borówka, porzeczka, agrest, jeżyna i te uprawiane nieco rzadziej: aronia, jagoda kamczacka czy poziomka. Z książki otrzymamy wskazówki związane z ich rozmnażaniem i stanowiskiem, na którym będą się najlepiej rozwijać oraz praktyczne porady, jak się nimi opiekować i wspierać naturalnymi metodami. Autorka, właścicielka gospodarstwa rolnego specjalizującego się w uprawie owoców miękkich, dzieli się swoją wiedzą, jak efektywnie nawozić rośliny i z dobrym skutkiem chronić je przed szkodnikami.Jeśli chcesz w przydomowym ogródku uprawiać kilka krzaków roślin jagodowych, ta książka z pewnością ci w tym pomoże.
Zdrowe i smaczne maliny często goszczą na naszych stołach. Zwięzły poradnik „Uprawa malin w ogrodzie i gospodarstwie” uczy, jak stworzyć własną plantację. W książce znajdziemy informacje na temat odżywczych i prozdrowotnych właściwości malin i ich odmian. Poznamy zasady i koszty założenia plantacji oraz zagrożenia, jakie mogą pojawić się w uprawie malin letnich i jesiennych. Dowiemy się również, jak uprawiać maliny w systemie ekologicznym, a także jak wykorzystać owoce malin w daniach i kosmetyce naturalnej.
Szkodniki i choroby roślin to prawdziwa zmora ogrodów. W niesprzyjających okolicznościach potrafią zniszczyć pielęgnowane często od lat rośliny, dlatego przeciwdziałanie im jest ważną częścią pracy ogrodnika.Poradnik „300 ekosposobów na szkodniki i choroby” pozwala mieć nadzieję na osiągnięcie zdrowia roślin przy wykorzystaniu naturalnych sposobów. Porusza problematykę bioróżnorodności, płodozmianu, uprawy współrzędnej, korzystnego i niekorzystnego sąsiedztwa roślin, roślin odstraszających szkodniki i chroniących przed chorobami, a także stosowania poplonów i ściółkowania.„300 ekosposobów na szkodniki i choroby” to pierwsza część z kilkuczęściowej serii „Tradycyjny ogród ekologiczny”. Z pewnością będzie pomocna przy ekologicznej uprawie roślin nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie miejskiego mieszkania.